Studenten bezetten aula \msterdamse universiteit Aow en pensioen van overheid nog dit jaar in één bedrag Anti-abortusmars naar t Binnenhof jubileumviering verplaatst naar Maagdenhuis ^Regering laat geen ervolging instellen gen ex-minister Luns Man schiet op vrouw 8 maanden Boete geeist tegen ludieke „Rooie Reus 'flJMEGENAAR VIL MAANREIS ORGANISEREN Ridder ON JINSDAO 18 JANUARI 187? ves distantieert zich 'k Willem Oltmans HAAG (ANP) De regering &lan te voldoen aan het ver- n de Amsterdamse free lance- Willem L. Oltmans een te laten instellen tegen dajfcister mr. J. M. A. H. Luns. ft de Rijksvoorlichtingsdienst Uit protest tegen samenvoe ging met de gemeenten Velsen en Heemskerk heeft burgemeester J'. G S. van Beverwijk gisteren een plaat laten opnemen in de 1 Bovema studio in Heemstede. Hij schreef het lied „Beverwijk op de promenade" met de heren Kriek en Thoene. De samen met Johnny Jordaan als dirigent en solist op tredende burgervader zingt en dirigeert met ijver zijn pro test moet in Den Haag worden gehoord. AMSTERDAM (ANP) Een groep studenten economie aan de universiteit van Amsterdam heeft gisteren de aula van de universiteit aan het Singel enkele uren bezet. De bezetting begon een half uur voor de plechtige viering van het vijftig jarig bestaan van de economische faculteit in die ruimte. De actiegroep wilde hiermee pro testeren tegen de aanwezigheid van minister De Brauw van Weten schapsbeleid en Wetenschappelijk Onderwijs, die zij als „een van de uitvoerders beschouwt van de af- braakpolitiek van het rechtse kabi net-Biesheuvel op het gebied van cultuur, onderwas, sociale verzeke ring, bouw etc." Met de bezetting, gesteund door ASVA en actiegroep Economen wilde de actiegroep voorkomen dat de mi nister tijdens de plechtige zitting van de senaat ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de econo mische faculteit zijn .rechtse praat jes" zou afsteken. De belangstellenden voor de jubi leumviering werden door de politie verwezen naar de aula van het Maagdenhuis, waar nu de plechtige eittine van de senaat, werd gehouden. Improviseren ond er Oltmans deed zijn verzoek hij meent dat mr. Luns als van Buitenlandse Zaken ge- een aantal achtereenvol gen de minister-president, de amercommissie voor buiten zaken en het gehele Neder - volk opzettelijk heeft misleid fatalistische beleid in de In- :he kwestie te kunnen voe- secretaris-generaal van de mi-. Luns. heeft gisteren geen )mmentaar willen verstrekken nening van de journalist Wil- Oltmans. „Gezien de persoon van de heer Oltmans. geen [taar", zo liet de heer Luns kg lagd weten. iremier dr. W. Drees sr. dis- zich van de beschuldigingen adres van de oud-minister tenlandse Zaken mr. J. M. A. rs. Dr. Drees denkt niet, dat s veel succes zal hebben met I ging om getuigen tegen mr. verzamelen. Desgevraagd zei Jermiddag: „Ik kan me moei- ^^rstellen. dat hij van mij een lis verwacht. Bij geen van conferenties waarover hij ben ik aanwezig geweest en er geen oordeel over geven". n jaar geleden vond reeds iefwisseling plaats tussen de m ige m i nis ter - pr e'sd en t Drees I ournalist Oltmans. „Ik heb hem toen geschreven, dat ik hem niet wilde ontvangen. Daar heeft hij nooit op gereageerd. Nu. dertien jaar later, komt hij in twee brieven in nogal dreigende bewoordingen op de zaak terug. Ik zie geen reden mij nu nog in die zaak te verdiepen" De officiële genodigden konden in de aula plaatsnemen op stoelen die uit andere delen van het gebouw naar de hal waren gebracht. De aldus geïmproviseerde bijeenkomst werd eehouden op de plaats waar later de receptie zou zijn. De bezetters van de aula waren van plan met hun actie minister De Brauw een discussie af te dwingen over diens beleid. Dit plan werd nu in de war gestuurd door de verplaat sing van de bijeenkomst van de aula van de universiteit naar het Maag denhuis. De nieuwe rectormagnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. dr. A. de Froe stak zijn misnoegen over de bezetting van de aula niet onder stoelen of banken. Tijdens een toe spraak die hij noodgedwongen in het Maagdenhuis hield, veroordeelde hij de „afgedwongen onvrijheid die ons niet in staat stelt een gewone plech tigheid te houden". Luid applaus volgde op deze opmerking Afgesloten Terwijl personeel van de universi teit uit angst voor ordeverstoringen alle in- en uitgangen van het. Maag denhuis hermetisch afsloot, waren er niettemin enkele studenten die de sprekers In de rede vielen. De voor zitter van de ASVA, Constant Vecht, trachtte vergeefs binnen te komen met de mededeling dat hij economie studeerde. Rond vijf uur werd de be zetting opgeheven en trok men naar het Maagdenhuis (naast de aula), waar minister De Brauw verbleef Met spandoeken en onder het roe pen van leuzen bleven de studenten voor het gebouw staan, totdat de mi nister vertrok. Studenten Jouwden hem uit. MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft een 31-jarige fa brieksarbeider, die zün vrouw had mishandeld en met een karabijn op haar had geschoten, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. De eis was tien maanden, waarvan drie voor waardelijk. De man had na een ruzie zijn vrouw met een plastic buis geslagen. Toen ze met haar drie kinderen het huis uit vluchtte, had hij met een karabijn op haar geschoten Hij mistede kogel raakte even boven haar hoofd een muur. Wereldrecord: disc jockey draait 300 uur Arnhemse disc- ïuisius heeft een nieuw wereldrecord plaatjes draaien gevestigd. Dertien dagen achtereen hield hij zijn geestdriftige praatjes bij de platen. Toen hij de driehonderd uur had volgemaakt, klaagde hy over pijn in zijn rug en keel. Tussende bedrijven door verorberde hij een groot aantal biefstukken en een fikse lading groente en fruit. Gerard verdiende in die dertien dagen veertienhonderd gulden: de inzet van een reeks weddenschappen met vrienden en bekenden. Prinses Margriet viert mor gen haar 29-ste verjaardag. Er zal echter niet van overheidsge bouwen worden gevlagd. Dit houdt verband met de halve rouw. die het Nederlandse hof heeft aangenomen na het overlijden van Koning Frederik van Dene marken. UTRECHT ANP) Onder het motto „Wettigen van abortus?, dat nooit" wordt zaterdagmiddag in Den Haag een stille protestmars gehou den tegen de herziening van de wet geving over het afbreken van zwan gerschappen. Of. zoals het comité van voorbereiding het noemt, „tegen wetsvoorstellen die het doden van ongeboren wettigen". Honderd mensen hebben zitting genomen in een comité van aanbeve ling. Onder hen zijn vrij veel pries ters. predikanten en huisvrouwen, verder leraren, notarissen, typistes, stukadoors, een luchtmachtmajoor en twee vrouwenartsen. Het symbool van de actie is een in de knop geknakte i*oos. Het comité heeft pamfletten verspreid om Ne derlanders die vrezen dat „het teniet doen van het gebod gij zult niet doden, de weg zal vrijmaken voor een catastrofale manipulatie met elk menselijk leven", op te roepen voor de mars die om drie uur op het Ma lieveld begint. Op het Binnenhof willen de de- monstranten requesten overhandigen aan de ministers van Volksgezond heid en van Justitie. Zij zullen bij de Haagse abortuskliniek een protest af geven en op het Binnenhof „liefst sobere") boeketjes neerleggen. Het is niet de bedoeling spandoeken of bor den in de stoet mee te voeren of te reageren op „onverhoopte pro voce- IJMEGEN De 40-jarige [d0fcdelaar J. van Doorn uit Ny- en wil met een aantal men- naar de maan. In een grote fertentie in een huis-aan- 5 blad in Nijmegen kondigt aan dat mensen die belang- llling hebben schriftelijk in- itingcn by hem kunnen krij- Btteriyk stond er in de ad- tentie: „Bekendmaking van ^tch International Moon-Pro- t Nu het steeds moeilijker rdt op deze aarde te leven in band met luchtvervuiling en iere toestanden gaan wij in de komst naar de planeet de «n. Inlichtingen hierover uit- nk dtend schriftelijk, villa De uvel. Nijmegen", ïe heer Van Doorn wil naar maan "omdat", zo zegt hij, it op de aarde steeds moei- Rr wordt te leven. Oorlog, ügs, milieuverontreiniging en Jhtverontreiniging, het is over ig problemen en ellende. Wij wil len (de mensen die meegaan en ik) een nieuwe aarde op de maan maken". Hy verwacht niet dat hy door eijn plannen moeilijkheden krijgt met Amerika of Rusland. "De maan is van iedereen. Niemand Is daar de baas. We hebben alle maal evenveel rechten". Wie mee wil moet 150 gulden betalen. "Dat is om een reis naar de maan te betalen. Ben ik eenmaal op de maan. dan claim ik voor iedere deelnemer 500 vierkante meter maangrond. Het kost verder niets, want Je hoeft het van niemand te ko pen". Mochten de plannen voor de streefdatum, 1 Januari 1980, niet verwezenlijkt zijn, dan krijgt Iedere deelnemer zijn geld terug. Van Doorn: "Onverbiddelijk, maar dat staat ook in het cer tificaat dat men krijgt". Volgens de heer Van Doorn hebben al vele sympathisanten zich aan gemeld. 9? MAASTRICHT De officier van Justitie bij de Maastrichtse recht bank heeft in totaal 350 gulden boete geëist tegen de 46-jarige koclmon- teur Dirk de V. uit het plaatsje Stein, die zich de "Rooie Reus" noemt. De "Rooie Reus", die zich "onder scheidt" door een reeks ludieke ac ties, had zich voor deze gelegenheid gestoken in een rode toga De "Rooie Reus" vond. dat de of ficier partijdig was. "Ik heb alleen de belangen van de kleine man wil len dienen", zei hy. De "Reus" had onder meer met een Sinterklaas en twee zwarte Pie ten lege zakjes onder het personeel van een warenhuis in Sittard uitge deeld met de mededeling, dat de di rectie die maar moest vullen. "Ik vond, dat de mensen voor hun over werk te weinig betaald kregen", ver dedigde hij zich gisteren. Hij had geweigerd het warenhuis te verlaten, ook toen de politie hem dat beval. Ook weigerde de "Rooie Reus" zich uit de vergadering van de Heer- lense gemeenteraad te verwijderen en had hy de burgemeester een "gro te misdadiger" genoemd. Tenslotte had hy geen gevolg ge geven aan het bevel van de politie in Geleen zich te verwijderen omdat hij met een geluidswagen het ver- kéer vast zette. Voor dit alles eiste de officier 350 gulden boete. Prikstaking in haven van Amsterdam AMSTERDAM «ANP) Ongeveer 300 personeelsleden van het stuwa- doorsbedrljf Müller en Co in de Am sterdamse Coenhaven hebben gister middag een uur gestaakt om kracht bij te zetten aan de eisen tot verbete ring van hun c.a.o. De stakers waren rond één uur samengestroomd by de kantine van het bedrijf, waar heftige discussies ontstonden. Bij de Scheepvaartvereniging Noord in de hoofstad was niet bekend of zich elders in de haven meer sta kingen hebben voorgedaan. Overstromingen President Soe- harto heeft vandaag per helikopter een bezoek gebracht aan de over stroomde gebieden in west- en mid- den-Java. waar vijf personen om het leven gekomen en 200.000 anderen dakloos geworden zijn. LEIDEN Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer W. Wissink in Leiden, hoofdbouwkundige bij de Provinciale Waterstaat van Zuid-Hol land. Sportschool De Vries won eigen toernooi LEIDEN Vijf teems van 15 Judoka's in de leeftijd van 9 tot 11 Jaar uit de regio Leiden deden mee aan wedstrijden, georganiseerd door de Leidse judoleraar Leo de Vries. De uitslagen waren Voorronde: Sportschool De Vries— Judoclub Noordwijkerhout 8-6, Judo vereniging AlkemadeJudoclub Rijnsburg 10-5. Verliezersronde: Judoclub Noord wijkerhoutJudoclub Rijnsburg 10- 5. Halve finale: Judoclub Oegstgeest Judoclub Noordwijkerhout 5-8. Sportschool De VriesJudovereni ging Alkemade 8-5. In de finale moesten de Judoka's uit Noordwijkerhout diep buigen voor hun Leidse collegaatjes. Met 11 tegen 2 (enigszins geflatteerd) werd het jeugdteam van Sportschool De Vries winnaar. De Leidse ploeg bestond uit: Harry Meskers, Nils de Sitter, Igor Sta- menkovic. Nancy de Graaf. Peter Beenakker alleen 9 Jaar. Hans van Musscher. Rob Heemskerk, Ronald Zanen, Martien van Putten, John de Nies «allen 10 jaar) Egbert de Goede, Peter Veelenturf, Sissi de Graaf, Frank Wijvekate en Rini v. d. Poel (11 Jaar). LJA tijdelijk elders LEIDEN In verband met schil derswerkzaamheden is het bureau van de Leidse Jeugd Actie in de week van 24 tot en met 28 Januari gevestigd in gebo wuIJdo, Hooglandse Kerk- gracht 4, telefoon 30615. In raad lucht verontreiniging LEIDEN Bij koninklijk besluit zijn benoemd in de raad inzake de luchtverontreiniging tot lid mevrouw dr. E. Boon-Reuhl uit Leiden en tot plaatsvervangend lid ir. T. T. Wind uit Voorschoten. GEVANGENEN ONTSNAPPEN VAN SCHIP IN HAVEN BELFAST BELFAST (Reuter. UPI) Noord- ierse politie en honderden Britse militairen kammen sinds gister avond de rooms-katholieke markt- wtjk van Belfast uit op zoek naar zeven vermoedelijke IRA-leden, die ontsnapt zijn van het in de haven van Belfast liggende schip ,,Mai- denstone" dat als gevan genis wordt gebruikt. De mannen waren in het water ge sprongen nadat zij de spijlen voor hun patrijspoort hadden doorge zaagd. Slechts gekleed in hun on dergoed zwommen zij 200 meter door het ijskoude water naar de kade. Daar hielden zij een bus aan waarmee zy zich uit de voeten maakten. De bus werd later leeg teruggevonden. Politie en militairen sloten onmiddel lijk de wijk hermetisch af. Men verwacht dat zij bij het aanbreken van de dag met huiszoekingen zul len beginnen. Voor de actie is een recordaantal van zeshonderd Britse militairen ingezet. In IRA-kringen verluidde het dat de vluchtelingen zich niet meer in het omsingelde gebied bevinden. De „Maidenstone" werd beschouwd als een gevangenis waaruit ont snappen onmogelijk was De ge vangenen moeten voor het groot ste deel van de dag benedendeks blijven. Wanneer zij voor het luch ten aan dek mogen staan zij con stant onder bewaking. De mannen ontsnapten toen de meesten van de zeventig gevange nen aan dek gelucht werden. De ontvluchting werd pas een uur later ontdekt toen de chauffeur van de bus op een politiebureau kwam vertellen dat zeven drijf natte mannen in onderbroek zijn bus gekaapt hadden. Het was de eerste ontsnapping van de tienduizend ton metende Mai denstone. die is uitgerust met prik keldraad boven en onder water om ontvluchtingen te verhinderen. Het schip heeft verder een onderwater radarsysteem. militaire bewaking en een ploeg duikers Het deed vroeger dienst als onderzeebootbe voorradingsschip. Proef A. B. P. in mei: DEN HAAG Het Algemeen Bur- geiyk Pensioenfonds gaat al in mei een proef nemen met een beperkt aantal gecombineerde uitbetalingen van de ambtelijke pensioenen, de aow/aww-uitkeringen en eventuele andere sociale uitkeringen. Waar schijnlijk zal deze omschakeling by het ABP -rr bedoeld om de psycholo gische weerstand tegen de 'inbouw' van aow en aww in de overheidspen- sioenen voor een goed deel weg te nemen nog dit Jaar zyn voltooid. Aanvankeiyk zag 't er naar uit dat de gecombineerde uitbetalingen pas volgend Jaar mogelyk zouden zyn. Volgens de Katholieke Bond van Overheidspersoneel zal de proef, die in mei wordt genomen, ongeveer 1150 gepensioneerden omvatten. Va. Juli zullen dan in fasen ook de overige 175.000 gecombineerde betalingen volgen. De gepensioneerden zullen in maart van de plannen op de hoogte worden gesteld. Ongeveer twee maan den van tevoren krygt men indivi dueel bericht met ingang van welke maand men zyn aow- of overige uit- keringen niet. langer rechtstreeks van j de Sociale Verzekeringsbank of de Raden van Arbeid zal ontvangen. De pensioenen zullen In het ver volg omstreeks de 22ste van elke maand worden betaald. Voor degenen die gewend zyn hun aow. of aww- uitkeringen eerder te ontvangen, een speciale regeling gemaakt om in geval van nood de verschuiving in de eerste maand te kunnen overbruggen. Men kan in zo'n geval een voorschot van 300 gulden aanvragen dat dan door maandeiykse inhoudingen van zestig gulden in de vyf daarop vol gende maanden wordt ingelopen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7