Katwijk kijkt uit naar bouw van zuiveringsinstallatie Opa Jansen wordt al 103 jaar Rijnlandwerkt met spoed aan rioolwaterplan Bewaking „Floriade' een groot probleem Oudste Alphenaar PAGINA 4 STREEK DINSDAG 18 JANUARI 19' AMSTERDAM (ANP) De bewa king van het ruim 70 ha grote ter rein van de Floriade 1972 in Amster dam is volgens de voorzitter van de organisatiecommissie van deze ten toonstelling, burgemeester W. G. Ba ron van Dedem van de gemeente Bos- KATWIJK Een zaak, die de gemoederen van veel Kat- wijkers in het bijzonder de gemeentebestuurders en de mensen, die het moeten hebben van de ''toeristische industrie" bezig houdt is de bouw van de rioolzuiveringsinstallatie. Wie zijn oor te luisteren legt kan vernemen, dat men over het algemeen maar weinig vertrouwen heeft in de vorig jaar ge dane toezegging van het Hoogheemraadschap van Rijnland, dat deze installatie over vier jaar gerealiseerd zal zijn. Duide lijk is te merken, dat de schrik de Katwijkse "toeristenmakers" nog duidelijk in de benen zit en dat men niet eerder gerust is voor met de bouw van deze installatie in de noord-oosthoek van ,,'t Heen" bij de Maandagsewetering wordt begonnen. Begrij pelijk. Men moet echter ook een beetje vertrouwen hebben. Het is al heel wat waard, dat "Rijnland" aan de bouw van de installatie in Katwijk de hoogste prioriteit heeft gegeven en dat met man en macht zal worden getracht haar inderdaad over vier jaar in bedrijf te hebben. Het is nu al weer bijna een jaar geleden, dat het voor Katwijks zee water vernietigende, maar wel wat overtrokken rapport van de Neder landse Consumentenbond 'Hoe vuil of schoon is ons zwemwater" verscheen. Het bracht grote consternatie te weeg De toeristische industrie ..bibber de" in al haar voegen. Men voorzag al een verloren badseizoen 1971. Een belangrijk e teruggang van 't aantal buitenlandse toeristen en daardoor een economische terugslag, die men helemaal niet kon gebruiken. Meegevallen lijk op speelt met alle zuiveringsin stallaties. die op dit moment in voor bereiding zijn. In Katwijk is het gemeentebestuur druk bezig met het verwerven van de gronden voor de bouw van deze in stallatie. Het gaat om 'n oppervlakte van tien hectare, waarvan men er een zeven-en-een-halve nodig denkt te hebben. Ook de Leidse universiteit (nieuwbouw) en Oegstgeest. Valken burg, en Rijnsburg zullen erop wor den aangesloten. Het gehele complex zal te zijner tijd royaal in het groen komen te liggen, zodat het landschap er niet door wordt ontsierd. Vragen van mevr. Wessel DEN HAAG Ook namens haar fractiegenoot drs. D. Bark uit Den Haag heeft mevrouw E. K. Wes- sel-Tuinstra uit Oegstgeest (D'66) Provinciael Staten vragen gesteld over de structuurschets voor de be stuurlijke indeling. Als alles vlot verloopt zou deze schets voor 1 maart 1972 aan de gemeentebestu ren moeten worden voorgelegd. Zij vraagt of het college met de commissies van advies en bijstand voor gemeentelijke herindeling en nieuwe bestuursvormen en over de opzet van de structuurschets van gedachten wil wisselen. Bouwkeet in Juwelenwijk geplunderd j LEIDEN Bouwketen blijken erg geliefd bij het Leidse inbrekers- i gilde. De afgelopen dagen zijn er weer enkele bezocht. Uit een direc tiekeet aan de Wassenaarseweg wordt niets vermist, maar bij een bouw- I keet aan de Smaragdlaan (Juwelen- wijk) is er minstens een auto nodig geweest om alle gestolen, waar mee te nemen. Vermist worden zaken als: ventila toren, groepenkasten, stoppen, af sluiters, snoeren, weerstanden, ge reedschappen, mengkranen en dou chekranen. De totale waarde van de buit is nog niet bekend. wÊSÈSm Katwijk is benieuiod o/ er over vier jaar gezuiverd boezem en rioolwater uit de Uitwatering zal stromen. "Rijnland" moet dan echter wel de rioolzuiveringsin- ètallatie hebben gebouwd. Ook van zee uit spoelt veel vuil op onze stranden aan. Vaak afkom stig van schepen. Men moet na een fikse storm maar eens gaan kijken wat voor viezigheid ook afgewerkte stookolie er alle maal op het strand ligt. (Foto boven). koop, een groot probleem ganisatoren. Hij zei dit maandi een rede voor de Amsterdamse deling van de Maatschappij voor verheid en Handel. Reeds enkele malen teringen rond het in twee delen splitste terrein doorgeknipt. Het volgens spreker meestal gevallen baldadigheid geweest. over de niet-sluitende begroting zo zei baron Van Dedem, geleidel aan weggenomen, dank zij garantiefonds, waarin zowel de ovi heid als het bedrijfsleven deeli men. Hij vond het verheugend, i Is aanvankelijke moeilijkheden met omwonenden van het park dervonden overlast, na enkele ver? deringen met de wijkraad tot lossing werden gebracht. De burgemeester wees er met tjai druk op dat het rendement van Floriade voor Amsterdam en 1 derland niet alleen het ontvangen treegeld zal zijn, maar ook het i dragen van de naam v tot ver over de grenzen. Verscherpte veiligheids maatregelen in Djakarta (Van onze correspondent) DJAKARTA - Nadat de commfc, dant van de Kopkamtib, het licha dat tot taak heeft de veiligheid orde te herstellen, generaal Soei c'j tro, gisteren de oorlog had v klaard aan alle Jeugdbendes, he y( hü dinsdag alle buitenparlementa rj acties verboden. Alle studentenact ff( groepen die tegen het mini-plan 0, mevrouw Soeharto hebben geage en voorlopig een afwachtende hi t ding aannamen, moeten worden oi|e bonden. M Ook de liga voor de Verdedig !n van de Rechten van de Mens die studenten heeft geholpen bij h strijd voor meer democratische v heden moet zijn werk staken, voorzitter van de liga in Indonesii de ex-Nederlander J. C. Princenn(] Het is de derde keer in een wi dat generaal Soemitro maatrege afkondigt ter bevordering van veiligheid van de staat. Volgens len vormen deze maatregelen de leiding tot de arrestaties van aantal studentenleiders en moge! anderen die zich openlijk achter studentenacties hebben Gelukkig is alles heel erg meege vallen. Het werd, de weersomstandig heden in aanmerking genomen en het ook nu weer samenvallen van de vakanties in ons land en Rljnland- Westfalen, toch nog 'n goed seizoen. Om dat vervuilde zeewater zijn de gasten niet bepaald weggebleven Zij kwamen in de eerste plaats om frisse lucht op te snuiven. Daarover waren de toeristenmanagers Chris Verplanc Katwijk) en Wim Rovers (Noord- wijk) dik tevreden. Na die publicaties hadden zij dat in eerste instantie niet verwacht. Zo ziet men, dat iets wel eens anders uit kan pakken, dan men heeft voorzien. Miljoenen Door Cees Combee Foto's Jaap van Duijn „Rijnland" heeft in 1971 beslist niet stilgezeten. Ook het hoogheem raadschap ziet de gevaren van een vuile zee met betrekking tot het toerisme bepaald wel in. Eén van de eerste maatregelen is geweest .aan passen van de tijden van het lozen van het boezemwater. Dat geschied de afgelopen zomer niet meer zolang er vakantiebedrijvigheid op 't strand heerste. De sluizen werden in de avond- en nachtelijke uren geopend, zodat de baders(sters» geen last had den van wat aan de zee werd prijsge geven. Die maatregel heeft „Rijnland" heel wat extra geld aan overwerk ge kost voor de werkers in het gemaal. Weggegooid geld is het bepaald niet geweest, want het zeewater was over dag beslist veel minder ..smnpzellg' Trouwens men moet niet denken. r?*»t het Hoogheemraartschoo voor Ril land de enige „zondebok" is. Bij Schevenineen en Hoek van Holland verdwijnt er ook heel wat waterver ontreinigend „materiaal" in zee. Optimistisch Die veranderde lozingstijden zijn niet de enige maatregelen, welke „Rijnland" heeft genomen. Binnens kamers is er druk geconfereerd op welke wijze men Katwijk snel uit de brand kon helpen. Wanneer er geen (financiële) tegenvallers komen is het zo goed als zeker, dat Katwijk over vier Jaar een bedrijfsklare installatie heeft. Dat zou dus in 1974 of uiter lijk 1975 moeten zijn. Katwijks burgemeester A. G- Ver meulen, die thans dicht bij het „Rijn land-vuur" zit is wat dat betreft nog al optimistisch gestemd. Hij verklaar- dat het hoogheemraadschap Katwijk van de laatste plaats helemaal naar voren heeft geschoven en dat het ge- I De bouw wordt een kostbare «mil- joenen) geschiedenis. Voor dit jaar j heeft „Rijnland" er al een half mil- Ijoen gulden voor op de begroting uit getrokken. Ook daaruit blijkt wel. dat 't hoogheemraadschap vaart achter de realisering wil zitten Katwijk I trouwens ook. Het is al druk bezig m het verwerven van de nodige gron den. In de laatste raadsvergadering vorige week donderdag» werd nog 1 een kleine 60.000 m2 westelijk van j de Maandagse Wetering voor het niet geringe bedrag van f 288.000,- I belastingscnade inbegrepen» aange kocht van de heer P. C J- Janson. j Die gronden koopt „Rijnland"' la ter weer terug. I In de tijd. dat het hoogheemraad- schap bezig is met het bouwen aan de rioolwaterzuiveringsinstaliati» krijgt Katwijk de gelegenheid het oude rioleringsnet in de bestaand* dorpskernen te vernieuwen en trans portriolen naar 't Heen aan te leg gen. Daarvoor is reeds een meerja- renplan vastgesteld, dat in eerste in stantie wat het oude net betreft niet de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten verkreeg, doch dat nu na enige wijziging wel het fiat zal krijgen. Te meer omdat B. en W. de raad van Katwijk gevraagd hebben bereidheid te tonen voor de vernieuwing van dit oude net uit eigen ruimte financie ringsmiddelen aan te wijzen. Want dan zullen door Gedeputeerde Staten tegen deze investering geen budget taire bezwaren kunnen worden aan gevoerd. De noodzaak, dat de vernieuwing van het oude rioleringsnet gelijk op gaat met de aanleg van 't transport riool naar de te bouwen zuiverings installatie en derhalve in 1974 gereed dient te komen, is niet aanwezig, want beide onderdelen kunnen, wat de uitvoering betreft, geheel los van elkaar worden gezien. Men hoop in Katwijk nu maar. dat de plannen verwezenlijkt kunnen worden op de wijze, waarop ze er nu voorstaan. Burgemeesters Vermeulen en zijn vier wethouders hebben er het volste vertrouwen in. al kunnen ze na tuur lijk niet in de toekomst blikken Dat beetje vertrouwen op de goede afloop is wel nodig. Ook voor de Kat- wijkers, die er direct bij betrokken zijn. Vooral in deze conjuctuurgevoe- lige tijd. waarin vele zaken op wan kelen lijken te staan. LEIDEN Voor de derde keer, binnen enkele dagen is er in Leiden een Citroen ID gestolen. De afgelo- nacht werd er een wagen van merk en type ontvreemd van Pieterskerkhof. De kleur van de ge stolen auto is rood, het kenteken is EU 00—61. ALPHEN AAN DEN RIJN In het ongeveer tachtig jaar oude Sint Jozeph-paviljoen aan de Prins Hen drikstraat hebben enkele "bijzonde re" bewoners een onderdak. Eén hiervan is Alphens oudste inwoner. Namelijk opa Jansen, (zie foto Will Dijkman die volgende maand (19 fe bruari) zijn 103e verjaardag hoopt tr vieren. De krasse oude baas, die niet meer kan lopen, weet zich toch nog wel te vermaken. Dagelijks legt hij met en kele bewoners van het tehuis pen kaartje en leest hij de krant. Een bril heeft hij daarbij niet nodig want zijn ogen kunnen de letters nog goed onderscheiden. "Ik heb wel eens een bril gedragen", zegt hij, "maar die ben ik kwijt. En ik heb geen zin om een nieuwe te kopen. Daar ben ik a» veel te oud voor". Het recept om zo oud te worden als opa Jansen is. is een geregeld leven leiden. "Vroeger heb ik hard moeten werken. Dat was bij de boer. Maar ik nam ook voldoende nacht rust. Dronk op zijn tijd een borreltje •n roken heb ik nooit kunnen laten Vroeger was dat een pijp tegenwoor dig een sigaartje". De in Amstelveen geboren opa Jan sen is nooit ernstig ziek geweest. Hij heeft wel eens een griepje gehad maar daar tilt hij niet zo zwaar aan Ineens herinnert hij zich het feest Burenhulp in Hazerswoude HAZERSWOUDE Op 1 fe bruari gaat in Hazerswoude- Rijndijk de burenhulpdienst van start. In Hazerswoude-dorp werd wat dit betreft al eerder het voorbeeld gegeven. Het initiatief tot deze dienst aan de Rijndijk is genomen door de dames E. Timmerman- Sanders en I. Dekker- v. d. Spek, die de Rijn dijkers de verzekering geven, dat alles in het werk zal worden ge steld, om de gevraagde hulp te bieden. Deze hulp zal gratis worden verleend. Alleen rekenen de initiatiefneemsters erop dat zich vele dames zullen aanmel den om de burenhulpdienst tot een succes te maken. voor de bejaarden van de Cascarvie- ten in Avifauna te hebben bijge woond. "Die kerels kunnen een loJ maken zeg", zegt hij lachend. "Als Je een beetje in de put zit weten zij Je wel op te kikkeren. Van de arties ten, die er optraden, heb ik erg ge noten". Sigaartje Even is hij stil en rommelt wat in een hoekje van het kozijn. Dan komt. er een zwarte sigaar voor de dag die hij tussen zijn lippen steekt en er vuur in probeert te zuigen. Maar na een paar trekjes geeft hij het op en mompelt: "Ze hebben me een lekke in mijn handen gestopt. Nou, dan rook ik maar niet hoor". Opa Jansen, die een kamer aan de voorzijde van het paviljoen heeft, heeft onlangs een uurtje de auto's zitten tellen, die door de Prins Hen drikstraat kwamen. Hij weet zich nog precies te herinneren hoeveel dat er waren. "68". zegt hij. "Zoveel auto's zag je in mijn jeugd niet hoor. Al stormde en regende het nog zo hard veelal moest je alles te voet af leggen. Ik weet nog goed dat de eerste fiets in gebruik werd geno men. Op dat moment woonde ik in Zevenhoven. Een fiets met zo'n hoog wiel. Zelf heb ik wel eens op een hou ten fiets gereden. Die had ik voor vijf gulden gekost. Maar erg veel plezier heb ik er niet van gehad. Toen ik er een Jaar op had gereden zakte die als een kaartenhuis in el kaar". Vreemde mensen Het gebeurt geregeld dat er vreem de mensen bij opa Jansen binnen stappen, die hij nog nooit heeft ge zien. "De zusters hebben dan ver moedelijk gezegd, dat de oudste in woner van Alphen bij hen in het te huis woont en die willen ze dan waarschijnlijk wel eens zien", lacht hij. Opa Jansen kan zo uren door pra ten zonder dat hij moe wordt. "Ik ben nog nooit moe geweest. "Ik voel me nog prima". Even voordat we op het punt staan om de kamer weer te verlaten zegt hij: "Ik heb vanmid dag heerlijk een uurtje geslapen. Dat was nadat ik lekker had gegeten. Het is wel eens uit verveling dat ik in bed kruip. Van altijd maar zitten en niet kunnen lopen krijg Je wel eens genoeg. Maar de tijd draait toch wel als er zo af en toe eens iemand bij Je komt binnenlopen".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4