'ekening in an de lonen ontwikkeling dit jaar voor Zweden leggen beslag op miljoenen transport van Nederlandse narcotica Bertje moest sterven zonder doktershulp m indanks moeilijkheden aan loonfront „Oud-minister Luns werd niet ontboden5 doet u op kantoor gevangenis- werk? DAG 15 JANUARI 1972 H HAAG Niettegenstaande alle moeilijkheden ie-et loonfront begint er enige tekening te komen in twikkeling van de lonen in dit jaar. Aan de hand iet akkoord in de metaalindustrie (groot-metaal) de confessionele vakbonden en de werkgevers en ndere vernieuwde c.a.o.'s kan voorlopig de volgende ckeling worden gesignaleerd: rtjir feitelijke loonstijging van 5% per 1 Januari, waarvan e procent als duurtecom- over de tweede helft van te-conpensatie per 1 juli en mber, soms met een „drem- geborden aan een maxi- alle gevallen tot nu toe akanlegeld, ook een stukje on vor de werknemers, it htrbij dus om contracten, 1 /anuari aan vernieuwing en.Tot nu toe is in beginsel jteiming bereikt over nieuu- >-'f voor de texltiel' 0011 eei H°8'°vens, de sigarenindu- zuslde meubelindustrie. Apart resultaat in de metaalin- Teen belangrijke voorbeeld- eet e rechtstreeks voor een itji ïiljoen werknemers geldt, ik de grootste vakbond, de lag ustriebond, niet instemt tussen confessionele bonden 'gevers bereikte akkoord. In overzicht zijn de belang- resultaten, vervat ieuwe. c.a.o.'s, verwerkt. Andere punten moet natuurlijk worden ^'end dat in deze c.a.o.'s ook re punten resultaten zijn Daarbij gaat het echter direct financieel voordeel ]a.werknemers. Zo is bij voor del deze contracten een hogere n. van de werkgevers aan jmJvan de vakbonden, bestemd paseringen aan georganiseer- zitjmet pensioen gaan, over tellen. De gemiddelde werk- irtperkt daarvan niets, maar tisjever moet er wél voor be- '00t de meeste gevallen is ook jïtieduur met een of twee agijijk in deze reeks ver- s Jf contracten zijn vooral die he sigarenindustrie en Hoog- c adat hier de laagstbetaal- ch elijk meer krijgen dan de 1 ers die een wat hoger loon Met name geldt dat voor werknemers in de siga ren- zü krijgen een loonsver- ■Jn n een voor ieder gelijk be- per week) inplaats van nten. Daarmee zijn uiter- laagstbetaalden het meest )ok de duurte-compensatie Interessante contract „ver- een vast bedrag (2,30 voor ent prijsstijging). Gelijk bedrag zij het veel minder sterk, lit in de Hoogovens-c.a.o., jloonstijging aan het begin contract jaar in procenten [even, maar de duurte- 10de breekt zuilen REN De gereformeer- gaat akkoord met de vor- |i „algemene" organisaties op ïbied, waarin de huidige zui- Voorwaarde is dat bij .menwerking tussen chris- liet-christenen 'de inhoud 'erking van de christelijke inverlet blijven, it in de negentiende-eeuw organisaties niet, in te vormen samenwerkings- kan, heeft de synode het formeerde standpunt veria had in het verleden uit christelijke en kerleijke or- irmen gekozen en in de van gisteren worden daar- ,j e uitspraken uit de tijd van raak met instemming her- !oï Escherming en vorming door organisatie wegvalt, zal de (te aandacht besteden aan de van de werkers in het ferk. bezorgdheid bleek op de sy- de opleiding van beroeps- Ook werd uiting gegeven voor overheidsinmenging chappijk werk en Jeugdwerk, f- irop komt de synode nog te- 7 synode heeft afwijzend be- bezwaarschriften tegen op de Bijbel van de Kamper ir dr. G. P. Hartveld en de aa Mnse lector drs. TJ. Baar de achterliggende problemen ontstaan van de evangeliën Et drs. Baarda en de theolo- iculteit van de Vrije Uni ir in kleine kring verder ge- compensatie per 1 juli wordt uitge keerd in een voor iedereen gelijk bedrag van driehonderd gulden. In het (voorlopige) c.a.o.-akkoord in de metaalindustrie komt het voordeel voor de laagstbetaalden tot uitdruk king in het ophogen van de „vloer" in de vakantietoeslag het mini mum stijgt van 720 tot 936 gulden en in de nieuwe structuur van het bedrijfspensioenfonds. Van dat laatste profiteren ook de weduwen en gepensioneerden, die onder dit fonds vallen. Voor de confessionele vakbonden is dit het belangrijkste punt geweest om „ja" te zeggen te gen het laatste werkgeversbod. Voor een duidelijker inzicht in de loonontwikkeling in dit jaar van „matiging" zal er echter meer klaar heid moeten komen rond het con tract voor de grot-metaal, nu de industriebond NVV aan af zonderlij- I ke ondernemingen zeker hogere I looneisen gaat stellen. In het kielzog van deze c.a.o. bevin- I den zich bovendien de contracten voor de metaalnijverheid (110.000 1 man) en de garagebedrijven (50.000), waar de onderhandelingen (nog) geen resultaat hebben opgele verd. Over de haven-c.a.o. is nog overleg gaande. Het laat zich aan zien dat in het bankbedrijf (voorlo pig verhoging van 4% per 1 Janua ri) overeenstemming zal worden be- riekt. .Andere belangrijke contracten (bouwT grafische industrie) lopen tot volgend jaar of zijn de afgelo pen zomer rond gekomen (Philips). Overheid Op meer duidelijkheid in de loon ontwikkeling in het bedrijfsleven wacht ook de grootste werkgeefster van ons land, de overheid. Pas wanneer meer bekend is zal worden beslist in het georganiseerd overleg over de omvang van het voorschot voor het rijkspersoneel. De ambtenarensalarissen volgen de gemiddelde loonontwikkeling in het vrije bedrijfsleven. In het begin van het jaar wordt een voorschot gege ven, in de tweede helft van het jaar volgt de afrekening, de z.g. na calculatie. Vice min. president Nelissen: DEN HAAG Oud-minister Luns zou het Juister hebben gevonden, als hij te voren zou hebben geweten, waarover premier Biesheuvel en mi- Wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid DEN HAAG Prof. dr. J. Kre- mers, hoogleraar in de psychologi sche functieleer aan de katholieke universiteit van Nijmegen gaat de in stalling voorbereiden van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid. Deze raad krijgt tot taak om, in samenwerking met weten schappelijke instellingen en de de partementen, de regering een beter zicht te geven op de ontwikkeling van de maatschappij. De raad zal moeten bijdragen aan de vorming van een ook op lange termijn ver antwoord beleid. De raad zal administratief ressor teren onder het ministerie van alge mene zaken. Onder voorzitterschap van prof Kremers begint een inter departementale werkgroep binnen kort met de voorbereidende werk zaamheden. Minister-■president Biesheu- In Apeldoorn Op stadhuis wc-papier met kleurtje taboe APELDOORN De gemeente ambtenaren in Apeldoorn zullen het voortaan zonder gekleurd WC-papier en papieren handdoeken moeten doen. De gemeenteraad vreest dat de kleurstof het water waar de rio lering op uitkomt nog verder ver giftigt. Besloten is om alle andere Neder landse gemeenten van deze daad op de hoogte te stellen. Niet alle raads leden waren het overigens met de afschaffing van het welvaartspapiei eens. Wethouder Harmsen stelde dat goede zuiveringsinstallaties de ge vaarlijke stoffen wel uit het papier halen. Directeur Audet: Opponerende aandeelhouders hebben geen been om op te staan NIJMEGEN ANP» Enkele groot-aandeelhouders van de dag bladonderneming Audet NV en de door hen te hulp geroepen beleg- gingsdeskundige W. Chr. Posthumus Meyes, hebben zich in een twee en een half uur durend gesprek met de Nijmeegse advocaat mr. J. W. Bij- vanck, beraden over de mogelijkheid een proces aanhangig te maken tegen het bestuur van Audet. Zoals eerder gemeld hebben enkele aan deelhouders bezwaren geuit tegen de plaatsing van 3,8 miljoen gulden ge wone aandelen door de prioriteit, waarmee een "overval" op deze on derneming door een consortium van uitgeverijen onmogelijk werd ge maakt. Door de plaatsing van deze aandelen verzekerde Audet zich op een buitengewone aandeelhouders vergadering van voldoende stemmen om een statutenwijziging goedge- keurd te krijgen, waarin het bestuur de mogelijkheid werd geboden tien miljoen gulden aan preferente aan delen uit te geven. Een overval zou hierdoor tot de onmogelijkheden behoren. De directeur van Audet, drs. A. A. V. Tummers, verklaarde desge vraagd van mening te zijn dat de opponerende aandeelhouders .geen been hebben om op te staan" Alle Juridische handelingen die zijn ver richt zijn volkomen regulair ge beurd, zo verklaarde hij. Op de terugweg zal hij ook presi- ^,u,on. u-rwwc u.c dent Nixoti ontmoeten. Voor zijn I echt Hollands glaasje bier. Studenten contra politie In Ma drid zijn gisteren demonstrerende me dische studenten slaags geweest met de politie. Verscheidene politie-auto's werden omvergegooid. Zeker één stu dent werd aangehouden. De studen ten protesteren tegen het besluit van de deken van de medische facul teit van de dag tevoren om bijna 4000 tweede- tot vijfdejaarsstudenten uit te sluiten wegens een maandag begonnen staking. Deze stakingsac tie was bedoeld als protest tegen een vertrek dronk de premier nog een verlenging van de opleiding. Geloofsdrama voor de rechter ASSEN (ANP) De officier van Justitie in Assen. mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, heeft gisteren drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar geëist te gen de 25-jarige bouwvakarbeider P. P. en zijn ectgenote, de 23-ja- rige H. J. G. uit Hollandschveld. Zij hebben in oktober van het vori ge jaar uit geloofsovertuiging ge weigerd medische hulp in te roepen voor hun 5-jarig zoontje Bertje, dat aan een ernstige nierziekte leed. Het kind overleed op 20 oktober. De officier achtte bewezen dat de ouders opzettelijk het kind in hulpe loze toestand hebben achtergelaten en geweigerd hebben medische hulp in te roepen. De officier wees straf uitsluiting wegens geloofsovertuiging op grond van het Verdrag van Rome af. "Dit heeft met godsdienst in Ne derland niets te maken en dit vindt men uitsluitend nog terug in oude culturen". Het echtpaar is z.i. psychisch niet in het nauw gebracht. Zij hebben zich vrijwillig aangesloten bij de "Ge meente des Heren" en het is hun eigen beslissing geweest geen dokters hulp in te roepen. De officier had aanvankelijk geaarzeld om tot ver volging over te gaan, omdat uit over tuiging was gehandeld. De voorwaardelijke gevangenisstraf is volgens de officier nodig uit spe ciale preventie, er is nog een kind in het gezin, en uit generale preventie, omdat er meer groepen als deze in Nederland zyn. President mr. E. J. Anneveldt vroeg de vader, waarom deze de avond vóór het overlijden van het kind zich nog tot dokter R. Paize uit Nieuwer - oord had gewend. "Dat was om een verklaring van de doodsoorzaak te krijgen. Ik had mijn vertrouwen op de Heer gesteld en niet op dokter Paize", was het antwoord. Twee dagen tevoren hadden de ouders zich in verbinding gesteld met de voorganger van de "Gemeente des Heren", Klunder uit Elim. Later ook met de voorganger T. Koekoek uit Heerlen, die de leiding van de ver schillende over het land verspreide gemeenten heeft. "Waarom", wilde de president we ten. "In de Schrift staat, dat je de ouderlingen erbij moet roepen", was het antwoord van verdachte. Hij ver klaarde verder, vroeger aan een kerk verbonden te zijn geweest. Daarna had hij in zondigheid geleefd, totdat hij gegrepen werd door de leer van dc- "Gemeente des Heren". 'Ik was geweldig bang voor de dood", zei hij, "nu niet meer. En daarom weet ik het kind veilig". Hij baseerde zijn overtuiging op de uittocht van Egyp te. "Wie heeft u overtuigd", vroeg de president. "Niet de voorgangers, maar God heeft mij overtuigd". Op de vraag, van de president, of verdachte meent dat dokters diena ren van de duivel zijn, antwoordde hij"Nee, maar ik geloof niet in ze". ACTIE TEGEN CHEMISCHE FABRIEK NAARDEN (ANP) Voor de in gang van de NV Ohemisohe Fabriek Naar den zijn gisteren pamfletten uitgereikt waarin de werknemers van de fabriek worden opgeroepen zich te verzetten tegen het lozen op grote diepte van de afvalstoffen van de fabriek, zoals de directie dat van plan is De Chemische Fabriek Naarden wordt in de pamfletten een milieu gevaarlijk bedrijf genoemd. De werk nemers zouden desnoods met staking moeten dreigen. De pamfletten werden onder meer uitgedeeld dooi* het voormalig lid van de Amsterdamse gemeenteraad Roel van Duyn. De actie ging uit van de werkgroep "De Lepelaar", die het verzet van de omwonenden organiseert tegen de vuilstortplaats van de fabriek tussen Naarden en Muiden. nister van Buitenlandse Zaken Schmelzer zo dringend met hem wil den spreken, toen zij hem naar Den Haag uitnodigden in verband met het snuffelen in zijn achtergebleven privé-correspondentie. Dat gaf vice-minister-president Ne lissen gisteravond toe na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering, waar de geruchtmakende „affaire- Luns" op de agenda had gestaan. Mi nister Nelissen ontkende met klem, dat de hr. Luns naar Den Haag „ont boden" was. Hij was voor een gesprek uitgenodigd op een maandag in no vember, aansluitend aan een week einde dat hij toch in Den Haag had doorgebracht. Mr. Nelissen zei dat er geen spra ke van was dat premier Biesheuvel gedreigd had met een onderzoek door de procureur-generaal bij de Hoge Raad. Dit was in eerdere berichten deze week gesuggereerd en het twee de kamerlid Berkhouwer (WD) heeft er gisteren schriftelijke vra gen over gesteld. Volgens minister Nelissen is men niet op de hoogte, wie nu precies in de papieren van mr. Luns hebben ge snuffeld. Reden om tot strafvervol ging over te gaan is er volgens hem dan ook niet. Dit was aan de heer Luns meegedeeld, die „er zich bij had neergelegd". Vast staat in leder ge val wel, dat de snuffelaars niet, zoals eerder gesuggereerd, tot de Rijksge bouwendienst hebben behoord. Mr. Nelissen zei ook, dat volgens schriftelijke verklaring van Luns naar zijn oordeel de ministers Bies heuvel en Schmelzer „volledig cor rect" gehandeld hebben. ADVERTENTIE Wij bedoelen al dat geestdodend werk waarin uw kantoor gevangen zit en waar nu moderne hulpmiddelen voor zijn. Daar verspilt u toch geen dure mankracht aan...? Maakt u wat tijd vrij voor een gesprek over dit onderwerp bij ons aan de werktafel in ons tooncentrum. Die tijd komt met winst terug. En weet u: Aspa is nergens te groot voor. Ook een klein bedrijf heeft onze volle belangstelling I P Belt u eens voor een afspraak. ASPA-LEIDEN NV Willem BarentMStraai 23 (Industrieterrein 'De Waard') Telefoon (01710) 20342* zaandam leiden delft breda dordrecht den bosch utrecht enschede STOCKHOLM De Zweedse nar coticabrigade in Stockholm wist deze week beslag te leggen op een zending van 40.000 capsules fenmetrale, een in Scandinavië als narcotica geklas- sificeerd centraal stimulerend middel. De hele lading was verstopt achter de spatborden van een DKW-perso- nenauto. voorzien van Nederlandse nummerborden en afkomstig uit Lim burg. Een politie-woordvoerder ver klaarde dat de hele lading, die overi gens ingenieus was verborgen, op de zwarte markt in Zweden een tot an derhalf miljoen gulden waard zou zijn geweest. Inlichtingen over 't be staan van deze smokkelladine legt men in verband met de arrestatip van een drietal Zweden Tijdens een narcotica-razzia vielen de drie Zweden in handen van de politie en op één van hen werden autopapieren en sleutels aangetroffen die de narcotica-brigade op het spoor van de Nederlandse DKW brachten. Na publicaties van foto's van een soortgelijk voertuig beschikte men donderdagmiddag over genoeg infor matie om de auto te kunnen vinden in Huddinge. Met 't oprollen van dit narcotica-syndicaat werd begonnen in november vorig jaar. Toen arres teerde men in Denemarken twee Jon ge Westduitsers die geregeld grote hoeveelheden narcotica vanuit Neder land naar We^t-Duitsland en Zweden transporteerden. Beiden bekenden tijdens de verho ren toen werkzaam te zijn voor de 33-jarige Westduitser Karl Pauksch. die voornamelijk vanuit Heerlen in Limburg zijn narcotica-koeriers op pad zendt. Commissaris Ragnar Hilding, chef van de narcotica-brigade der rijkspo litie in Stockholm, twijfelde er geen moment aan: Het is weer Karl Pauksch die hier aan het werk is ge weest. We weten trouwens dat hij op dit moment weer in Nederland Is. De Nederlandse politie hebben we nu volledig op de hoogte gebracht van onze acties, maar het wordt wel tijd dat er een einde komt aan deze gif- transporten vanuit Holland. Dat ze die man niet te pakken kun nen krijgen, of zijn werkzaamheden met dit spul konden stoppen, vinden we enorm Jammer, aldus een verbit terde Ragnar Hilding. Volgens deze commissaris is het de zesde keer dat men Pauksch organi satie in Zweden aan flarden scheurt. In de Zweedse gevangenissen zit dan ook een tiental medewerkers, waaron der twee Nederlandse, hun straf uit, wel wetende dat er goed voor hen ge zorgd wordt als ze er uit komen en dat soms zelfs, zoals enkele maanden gelden bij deze twee Nederlanders gebeurde, ontsnappingspogingen wer den georganiseerd. Pauksch zelf en ook diens Zweedse 26-jarige vriendin, noemt Hilding ge wetenloze figuren die miljoenen pro beren te verdienen, er zich niet om bekommerend dat duizenden mensen het slachtoffer worden van hun ille gale praktijken. De nu gearresteerde drie Zweden worden door commissaris Hilding om schreven als Pauksch' hoofdvertegen woordigers in Zweden. Precies voor dat ze de smokkelwaar konden gaan verspreiden werden ze overigens ge arresteerd. Gebruikelijk was, dat een koerier de lading vanuit Heerlen, via Duitsland en Denemarken naar Zwe den reed, zo vertelde commissaris Hil ding. Bij het Esso-motorhotel aan de E-4 vlak bij Stockholm gelegen, werd de auto dan geparkeerd, waarna de taak van de koerier was volbracht. De Zweedse medewerkers haalden het voertuig ongezien 's nachts op en brachten het, na de narcotica eruit gehaald te hebben, ook ongezien in de vroege ochtenduren weer teruj. Niemand van de koeriers weet dus op deze manier welke Zweden op hun beurt de handen vuil maken aan deze handel. De chauffeur van de DKW slaagde er volgens de politie in uit Zweden te verdwijnen en heeft in middels natuurlijk in Nederland al rapport uitgebracht aan Pauksch over zijn mislukte smokkel, zo vertel de commissaris Hilding. Tijdens de afgelopen drie Jaren is Pauksch die enkele jaren geleden in Zweden heeft gewoond telkens weer onverdroten doorgegaan wan neer zijn organisatie was opgerold. Vorig jaar leverde hij de narcotica niet alleen per schip vanuit Amster dam, maar ook met kleine sportvlieg- tuigen, die hun lading boven zuid- Zweden dropten en ln Limburg op het Vliegveld Beek starten. De laatste maanden werd voorname lijk per auto getransporteerd en poll- tie-woordvoerders ln Stockholm zeg gen er zeker van te zijn dat deze „handelaar van de dood", zoals ze hem noemden, miljoenen verdient aan zyn handel. Zelf speelt h*J ver stoppertje met de Nederlandse oolitie en is tot dusverre vrijuit gegaan.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9