SPOOKBEELDWERKLOOS HEID 1936: wachten in een rij ,,'t Is een klap in je gezicht, n doffe dreun" Grotere prioriteit voor werkloosheid JANUARI 1936. Ons land telt 475.900 geregistreerde werklozen. Het wer kelijke aantal ligt ver boven de 500.000. De uitkeringen bedragen in een grote stad tussen de 11,50 en f 13,- voor man, vrouw en 2 kin deren. Op het platteland komt de ondersteuning in de meeste gevallen boven de /c9,- voor eenzelfde gezin 'men hield er rekening mee, dat de huren belangrijk lager waren dan in de steden en dat de meeste plat telanders zelf aardappelen en groenten verbouwden). De werkloze mannen moesten één maar vaak ook twee maal per dag „stempelen". Zij waren verplicht zich dan op een kantoor te melden, waar een crisisambtenaar een stem pel of handtekening in hun werk loosheidsboekje zette. Dit werd ge daan om clandestien werken te voorkomen. Vaak stonden de werk lozen hiervoor urenlang op hun beurt te wachten, in de wachtloka len van de stempelbureaus en bui ten op straat, in lange rijen. Wachten Wachten was trouwens niet onge woon voor wie in die tijd werkloos was. Ze stonden uren in de rij voor een gratis rijwielbelastingplaatje (er werd toen 2,50 per jaar belasting geheven op het berijden van een fiets), zij moesten wachten bij de uitdeling van goedkope margarine, soep en gehakt, maar wel de lang ste tijd op werk. Soms jaren en ja renlang. Een werkloze was in die jaren der tig - toen tienduizenden geestelijk langzaam stierven - een getekende. In hun gratis belastingplaatje was een gat geponsd, zodat iedereen kon zien dat er een werkloze reed. In het trouwboekje van werklozen werd een stempel gezet, zodat Jaren daarna nog iedereen kon zien dat de houder werkloos was geweest. Getekenden Ook de kinderen van werklozen wa ren getekenden. Was vader lange tijd zonder werk dan kon een aan vraag voor kleding, schoeisel, kolen enzovoort worden ingediend. De werkloze kreeg dan bezoek van een crisis-ambtenaar, die men binnen moest laten en die vaak in alle kasten keek en koektrommeltjes opende orn te zien of er ondanks de werkloosheid van het hoofd van het gezin gesnoept werd. Zo'n pottekij- ker kon ieder moment van de dag binnenvallen om alles en iedereen te controleren. Werd er door deze ambtenaar gun stig beschikt over een aanvraag tot bijvoorbeeld kinderkleding, dan kre gen de kinderen van werkloze Am sterdammers ondergoed, waarop de drie St. Andreaskruizen stonden ge drukt, zodat andere kinderen in bij voorbeeld de gymnastiekzaal konden zien dat hier een kind van een werkloze vader turnde. De klompen die werden verstrekt, droegen even eens de drie Andreaskruizen, terwijl de kousen zwart waren met rode banden van boven (de kleuren van het Amsterdamse wapen Solliciteren Wachten moest een werkloze ook wanneer hij solliciteerd3. Een ad vertentie voor een baan, bracht honderden werklustigen op de been en iedere werkgever kon werkne mers te kust en te keur krijgen. Afgestudeerde ingenieurs en leraren stonden als conducteurs op de tram en het leger had allerminst, zoals nu, een tekort aan beroepsmilitai ren. Integendeel, jaarlijks werden duizenden ,die 's-Konings wapenrok wilden dragen afgewezen, of kwa men niet door de uitermate strenge keuring. Jongemannen die als sand- wichmen met borden „Wie helpt mij aan werk" op hun rug en buik liepen, waren een dagelijks voorko mend straatbeeld. In vele bedrijven heerste Jarenlang een angstpsychose voor ontslag. Ie dere maand maakten honderddui zenden arbeiders, maar ook kan toor- en winkelbedienden met angst en beven hun loon- of salariszakje open. Hun vrees gold de vraag of er een ontslagbewijs inzat. Jaarlijks werden de lonen en salarissen ver laagd ook van van de rijks- en ge meenteambtenaren. Ook het inko men van Koningin Wilhelmina werd in 1937 verminderd van 1.2 miljoen tot een miljoen per jaar en het inkomen van prinses Juliana werd zelfs gehalveerd tot 200.000 gulden. De Kamerleden moesten eveneens een veer laten. Zij kregen inplaats van 5000.- per jaar in 1937 nog slechts 4500. Ontslag De gehuwde werkende vrouw in rijksdienst werden ontslagen om plaats te maken voor mannelijke collega's. Vele tienduizenden werklozen wer- I den te werk gesteld op werkver- i schaffingsobjecten, waar zij voor I een paar gulden meer dan de steun moesten werken aan ontginnings projecten, zoals in Drente en in de i Wieringermeer. Er werden kampen voor jonge werklozen opgericht - de vakbeweging had hierin een groot aandeel - die Jeugdhuizen, vakan tie- en conferentieoorden bouwden. Hun beloning: eten, drinken, onder dak en een schamel zakgeld. Werkte de vader niet, maar wel zijn in huis wonende zoons en dochters, dan werd van hetgeen deze verdienden tweederde gekort op het steunbedrag dat de werkloze ontving. Dat dit vaak tot enorme spanningen leidde laat zich raden. Soms ontlaadden de spanningen zich. Zoals in 1934. toen in Amster dam en nog enkele steden een op stand kwam tegen de voorgenomen verlaging van de steunnormen. In de Amsterdamse Jordaan werden bruggen opgehaald, barricaden op geworpen, de openbare verlichting stukgeworpen. Agenten van politie werden aangevallen, ingezette mili tairen werden vanaf de daken be stookt met bloempotten, stenen, zelfs met meubilair en kachels. Berusting Maar over het algemeen berustte men in zijn wanhopige situatie. Po litieke agitatoren van links hadden weinig vat op de werklozen. Méér succes hadden de propagandisten van rechts, de NSB-ers, die - met als voorbeeld nazi-Duitsland, waar heen onze regeerders ook werk krachten stuurden: wie weigerde kreeg geen steun - vaak een willig oor voor hun politiek vonden vooral bij de plattelandsbevolking. Pas in 1939 liep het aantal werklo zen in ons land terug tot 405.900 en het aantal faillisementen dat in 1933 een top bereikte van 4.361 tot „slechts" 1.978. Maar toen stonden wij aan de vooravond van een nieuwe ramp: de tweede wereldoor log! [ATERDAO 15 JANUARI 1972 HUARI 1972: 115.000 werklozen, feral in Nederland zitten de bhtlokalen van arbeidsbureaus en jiale diensten vol werklozen. Ook j 1972 moeten werklozen vaak chten. Wachten op een gesprek, bhten op een formulier, wachten de uitkering. Stoelen en banken in veel lokaleh niet toereikend, g^derhalf uur in de rij staan is |t ongewoon. t,behandelschema's" van veel ar- sbureaus en sociale diensten door de sterk toegenomen loosheid danig in de war ge- pt: de wachttijden worden da ks nóg langer. Spreekuren van 5 jchtends half negen tot tien lo- uit tot over het middaguur. 1 surde „bijkomstigheid": sommige 3 reaus en diensten kampen met i tekort aan loketambtenaren... Huisvesting jde meeste plaatsen zijn de kan- r en waar werklozen zich moeten hun uitkering komen op- ;n redelijk gehuisvest. In Rot- bijvoorbeeld. Wie echter het ïhtlokaal voor werkloze werkne- •s van de gemeentelijke sociale ist in Den Haag met een bezoek :ert, wacht een afknapper die spookbeeld van de jaren dertig lijfelijk oproept. thuis hoort. De chef van de dienst beaamt: „Het is inderdaad vernede rend hoe Den Haag z'n werklozen moet opvangen". Werklozen uit hogere inkomensgroe pen ontvangen hun uitkering per cheque thuis? „In een aantal gevallen is dat zo ja, niet omdat ze meer verdienden of hoger zouden jnzdiadneres.mta of hoger zouden zijn dan de rest, maar omdat we hen de vernedering van het moeten komen ophalen van de uitkering in een lokaal als het onze willen besparen. U moet goed begrijpen: dat zouden we iedereen willen besparen, maar computer technisch is dat op dit moment nog onmogelijk. Er wordt wel gewerkt aan een systeem waarbij alle werk lozen hun uitkering per cheque thuis krijgen. De bedoeling is dat straks op vrijdag de cheques de deur uitgaan en dat de mensen hun inkomstenformulier op maandag aan ons insturen, maar hoe lang het nog duurt voor we zover ziju Spanningen Ook in 1972 ontlaadden de spannin gen van werklozen zich nog bij voorkeur in de spreekboxen bij de ambtenaren die namens het rijk de wet werkloosheidsvoorziening uit voeren. Daarover doen wilde verha len de ronde. Dat er „elke week we) een ambtenaar over het loket wordt getrokken" etc. Loketambtenaar F. Meeng brengt deze verhalen tot Juiste proporties terug. „Gevochten wordt hier nooit, maar dat hier een enkele keer een werkloze explodeert en nou eens een precies zogt wat hij er van denkt, is natuurlijk wèl waar. Je krijgt' wel eens dingen naar Je hoofd gegooid, maar daar moet Je tegen kunnen en begrip voor op brengen. Het is voor niemand eer lolletje om hier te moeten komen" De chef van de dienst: „We probe ren iedereen te helpen". Foto bovenhet stempellokaal betekende in de crisisjaren voor de werklozen iedere dag een zware gang en urenlang wachten in een rij. Foto midden: Beeld van enkele jaren geleden: de sluiting van de mijnen in Limburg waardoor vele "kompels" werkloos werden. JANUARI 1972: 1150.000 werklozen. Duizenden méér dan was verwacht. Wat is, in 1972, werkloos zijn? We vroegen het werkloze werkne mers in de Randstad. Hun reacties: Een 39-jarige bouwvakker: ,,'t Is een doffe ellende, ik heb 23 Jaar gewerkt voor m'n brood en nu moet ik in de rij staan voor een uitke ring. Ik aanvaard het omdat ik wel moet, ik heb een vrouw en twee kinderen". Een 40-jarige kantoorbediende, op de keien gekomen door een faillis sement van zijn werkgever: „Je weet dat Je Je niet hoeft te scha men. maar je ondergaat het als een schande. Oké, je hebt recht op die uitkering, je hebt er al die jaren zelf aan meebetaald, maar toen ik voor het eerst m'n steun ging ha len, nu drie weken geleden, moest ik aan mijn vader denken, die voor de oorlog hetzelfde deed. Ik weet nu hoe hij zich voelde en dan troost ik me nog met de gedachte dat het toen nog veel erger was", i Een 33-jarige bouwvakker: „Je voelt je invalide als je twee gezonde han- j den hebt en er is ineens geen werk I meer. Het idiote is dat Je Je ervoor j schaamt. Als ik kennissen tegen kom durf ik ze niet te zeggen dat ik in de steun loop. Ze geloven Je trouwens niet eens: hoe kan een bouwvakker nou werkloos zijn zeg gen ze". Een 25-Jarige winkelbediende, werk loos omdat z'n baas, een grote krui denier, reorganiseerde. Drie filialen dicht, een supermarkt open. ..Ik had een prettige baan en nu moet J ik maar afwachten wat het worden I gaat. Wat ik moet gaan verkopen I kan me niet schelen, of het nou j schoenen of koffiebonen zijn, als de sfeer maar weer prettig is. het con- tact met je collega's, dat mis Je". J Een 63-jarige kok: „Ik had me mijn afscheid anders voorgesteld, 't Is een klap in je gezicht, een doffe dreun die veel harder aankomt dan Je denkt. Mijn vrouw heeft geen le ven meer bij me, ik ben de hele dag sjagrijnig". Een 28-Jarige loswerkman: „Ik heb wel eens eerder zonder werk geze ten, maar nu ben ik getrouwd en we krijgen een kind. Je wilt werken en Je kan niet, aggressief word Je ervan. Ga maar een vak leren zeg- j gen ze. Wie geeft me de kans?" Een 40-Jarige ex-zelfstandige: „Ik had een markiezenbedrijf met 150 man personeel. Een paar maanden geleden moest ik ermee kappen, het ging niet meer. Ik heb overal gesol liciteerd. maar er is gewoon niks. i Toen m'n laatste cent op was ben ik jbij de sociale dienst in de rij gaan i staan. Hoe ik me voel? Hoe zou u J zioh voelen?" Een 30-Jarige winkelbediende: ,Jk zou dit voorjaar gaan trouwen, maar dat hebben we maar uitge steld. Voor onbetaalde tijd". Een 46-Jarige ongeschoold arbeider! „Ik had niet gedacht dat het zo erg zou zijn. Ik weet nu wat oudere mensen bedoelen als ze het over de crisistijd hebben". Een 30-Jarige fabrieksarbeldert „Alleen op mijn duivenplatje ver geet ik dat ik eigenlijk razend ben. Vergeleken bij mijn laatst verdiende loon met overwerk erbij kom ik met mijn uitkering nog niet aan zestig procent. Mijn autootje, dat ik nog niet heb afbetaald, staat voor de deur. Als dit lang duurt zal ik 'm moeten verkopen". werkloosheidscijfers hebben het van 100.000 ruim moeten over-' jjden voordat het kabinet-Bies- vel een eerste gerichte maatregel ter stimulering van de werkgele- leid. Verlangt mag worden dat hierbij niet zal blijven. De be- ■jlding van de werkloosheid zal in overheidbeleid een grotere priori- moeten krijgen dan tot dusver, regering heeft a gezegd, ze zal nu b moeten zeggen", aldus het NVV ijn officieel orgaan De Vakbewe it name de 200 miljoen gulden het noorden kan slechts een Jet zijn tot een ombuiging van eleid, zoals dat de afgëlopen ja- is gevoerd en dat zich nu wreekt, 5 het NVV. vakcentrale constateert dat „on- ijpelijkerwijs" de in het kader de algemene bezuinigingsdrang de regering getroffen afremmen- oaatregelen voor het noorden nog is worden gehandhaafd: „Het is te zot, dat er nu geld beschik- wordt gesteld voor nieuwe pro jecten die nog op gang moeten wor den gebracht, terwijl het werk aan andere objecten dat was stilgelegd (bijv. voor de Groningse universiteit) nog steeds niet mag worden hervat", zo zegt het NW. Dit te meer, aldus de vakcentrale, omdat een groot deel van de werk loosheid (bijna eenderde van de man nen) zich concentreert in de bouw nijverheid. Het is volgens het NW onverantwoord bouwvakkers, die van daag zo aan de slag kunnen gaan, werkloos te laten blijven omdat zij moeten wachten tot alle voorberei dende fases van nieuwe projecten een kwestie van vele weken of soms enkele maanden achter de rug Het is dan ook zaak meent het NW dat er nu er financiën beschikbaar zijn gesteld, de tijd tussen het toe wijzen daarvan aan een bepaald pro ject en de aanvang van de werk zaamheden zo kort mogelijk wordt gehouden. Daaraan heeft het in het verleden teveel ontbroken, aldus het NVV. keringen in een riant lokaal Jden er niet hoger op, maar de "fkloze die in de Haagse Beijers- at z'n geld moet halen, maakt I extra zware gang. Een „afgang" j hem op een onverdiende psy- [logische opdonder komt te staan, al wanneer hij hier voor het komt. De chef-afdeling voor tgen voor werklozen van de so- dienst in Den Haag is de eer- dit toe te geven. inderdaad een soort stempel- 1 van vroeger, maar wat wil |we zitten hier in een noodge- van vóór de eerste wereldoor- Overigens: Den Haag staat niet en, er zijn wel meer sociale isten in Nederland gehuisvest in tellj Kielde kippehokken. En over een jaar verhuizen we naar een iw gebouw". Door Kees Haak „Crisislokaal" Haagse werklozen van vandaag smaken desondanks het twijfelach tige genoegen van een ontvangst in een „crisislokaal". Een schamele, armoedig gemeubi leerde ruimte die hun „in de steun lopen" zo noemen velen hun recht op een uitkering ook vandaag nog onnodig plaatst in een sfeer waarin hun feitelijke ellende (het zonder werk zijn en het moeten le ven van 75 procent tot 80 procent van het laatst e irvneddeoloninet tvan het laatst verdiende loon) niet

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7