Ik hoef alleen te weten Tiderida 26.000 Stap in goede richting UDüBaESi INGRID MOERMAN (bezig met Lakenhal tentoonstelling over bodemvondsten) wil alle schatten registreren. Vinders verzekert zij: UIT BAGGER GEBORGEN LisRDAO 15 JANUARI 1972 LEIDEN lXej. Moerman vóór het affiche van „Uit bagger geborgen"sug- weergegeven door Wil Tweéhuizen. (Foto Holvast) Vondsten uit de veertiende en vijftiende eeuw bij Ter Does in Leiderdorp, o.a. een vuurklok. (Foto ROB) ugf OI zen i vuwklok uit 1607, gevonden in een in 1608 gedempte gracht mgeving van de Pieterskerk. De bewoners hebben dit pronk- vafet lang gehad. Het is nu grondig gerestaureerd. )dig- LEIDEN Ze zit temidden van kisten vol potten en kruiken en dozen vol scherven, maar beslist niet bij de pakken neer. Ingrid Moerman is juist vol activiteit en enthousiasme. Ze is als conserva trice van de historische afdeling van stedelijk museum De Laken hal in het laatste stadium van de langdurige voorbereiding van een tentoonstelling over bodemvond sten in Leiden en omgeving. Dat verzamelen heeft haar op de ge dachte gebracht, dat alle in Leiden gevonden „bodemschatten" moeten worden geregistreerd. Ze is ervan overtuigd, dat er meer „uit bagger geborgen" is dan bij de voorberei ding van deze tentoonstelling bo ven de grond is gekomen. „Men is vaak bang voor iemand van een museum," zegt ze. Wie zou bang kunnen zijn voor de altijd vriendelijke mej. drs. J. Moer man, die in Leiden studeerde, aan de Leidse universiteit verbonden was en sinds 1968 heel wat doet in de Lakenhal? „Degenen, die iets uit de grond bezitten en dat niet kwijt willen," is haar antwoord. „Ze zijn bang, dat het museum het beslist wil hebben. Natuurlijk, als het mooi is en vooral als het uniek is, zal ik mijn best doen het te kopen of te ruilen. Maar al zou ik het alleen maar weten. Dan kan het worden gefotografeerd en geregistreerd. Dan kan er een „bodemkaart" van Leiden worden gemaakt". Door Hans Melkert Ingrid Moerman wil niets liever dan de belangstelling aankweken voor hetgeen onze voorouders in de grond hebben gestopt of gewoon in een beerput of gracht gesmeten. „Je kunt er een stuk leven uit af lezen. Kijk, als je een servies van tinnen borden vindt, dan weet je, dat het van een rijkaard is ge weest. Maar zo'n gewoon kookpotje zegt iets over het leven van gewone in vroeger tijden". papkom uit de eerste helft van de zeventiende eeuw, gevonden in de Jorissteeg in Leiden. \erf van een boerendanskruik uit het eind van de zestiende eeuw, gevonden In het Leidse Van Qrfpark. „Uit bagger geborgen", heet de tentoonstelling van bodemvond sten in Leiden en omgeving, die van 18 februari tot 3 april in de Leidse Lakenhal wordt ge houden. De begrenzing is in het westen de zee, in het noorden Noordwijkerhout, in het oosten HazerswoudeKoudekerk en in het zuiden Leidschendam-Voor- schoten. In één zaal staan de vondsten in Leiden opgesteld, die bij de Burcht in het midden en rond om die van de Herensingl, St. Jorissteeg, Lookhorst (bij Pie terskerk) en de andere plaatsen, waar de aarde „schatten" prijs gaf. Verder geeft de bijna 600 nummers tellende expositie "en chronologisch beeld van interes santé vondsten in 't gebied van Leiden. Bewust is niet alleen de stad gekozen, maar de gehele regio om tot 'n compleet beeld te komen. Uit LeidschendamVoor schoten zijn er vondsten uit 2100 vóór Christus. De Romeinse tijd is vertegenwoordigd door de be kende vondsten in Valkenburg en de grafvelden in Koudekerk en Rijnsburg. De achtste en negende eeuw zijn er in vondsten van onder de abdij in Rijnsburg. Van de abdij zelf zijn er vondsten, die uit de twaalfde eeuw dateren. Dertiende eeuw: Jacoba-kan- netjes en andere gebruiksvoor werpen uit de huizen van de familie Van Teylingen in War mond en Voorhout. De volgende eeuwen (veertien de en vijftiende) worden weer spiegeld in kasteelopgravingen voornamelijk bij Ter Does in Leiderdorp en de Rijnenburg in Hazerswoude. De zestiende eeuw geeft vond sten uit Noordwjjk en Noord- wijkerhout. De late middeleeu wen iijn er met Noordwijkse te gels en kinnetjes en vondsten bji de Engelendaal in Leiderdorp. Van de Leidse vondsten van 1200 af is o.a. interessant de belangrijke tinvondst, die in 1968 bij de Herensingel werd ge daan: 46 schotels en een kan netje. Ze worden voor het eerst rezamenlijk geëxposeerd. De tentoonstelling krijgt een lankbecld over opgravingen. De •atalogus is een waardevol werk- ic met 35 foto's. In de komende Jaren moet er in de Leidse binnenstad nog heel wat overhoon en de kans is groot, dat er het nodige te voorschijn komt. Mej. Moerman wijst de zoekers en de toevallige vinders hierop. Ze is bereid haar oordeel over een vondst gratis te geven. „Alleen noem ik geen waarde. Dat kunnen we als museummensen niet doen". Ze wijst er de zoekers op, dat het verstandig is er een deskundige bij te halen. „Een scherf kan jets zeg gen, soms worden gecombineerd. Dat weet een leek niet. Het zal hem ook een zorg zijn in welke grondlaag hij iets vindt. Voor ons is dat interessant. Ik heb het ge probeerd na te gaan bij de vondsten in de Jorissteeg, toen de ze opgebroken was. Maar de zoe kers maakten er een chaos van. Ze sprongen met tientallen in de put'. Toch komen er heel wat vond sten uit de Jorissteeg op de exposi tie. Dat kan dankzij medewerking van vinders en door het werk van directeur Vos van gemeentewer ken. Voor hem is het altijd een hobby geweest. Er wordt weieens gezegd, dat ir. Vos erbij staat als er een schop de grond ingaat Mej. Moerman bevestigt de waarde van deze hobby. „Daardoor is veel bewaard gebleven van wat in Leiden is gevonden. Het stond bij gemeentewerken, maar nu komt het voor de tentoonstelling en voorgoed naar de Lakenhal. Het is de bedoeling, dat deze expositie verlengstukjes krijgt in de vorm van het tentoonstellen van gedeel ten". Ir. Vos heeft niet alleen bewaard maar ook „en verdienstelijk ge restaureerd. „Ik doe dat zelf ook als het het aangipsen van een poot je of zo betreft, maar het grotere werk gebeurt in Amersfoort. Daar wordt nu gewerkt aan de Leidse stukken," zegt Ingrid. Het materiaal voor „Uit bagger geborgen" samen met een vriendin bedacht mej. Moerman de pakkende titel komt gedeel telijk uit het bezit van de Laken hal, van gemeentewerken en van tal van particuliere verzamelaars. Voor oudere vondsten de expo sitie gaat vierduizend Jaar terug heeft mej. Moerman verder een be roep gedaan op andere musea. Flinke bronnen waren daarbij het Amsterdamse museum voor pre en protohistorie en het Leidse Oudheden. Ook bij gemeenten (Rijnsburg en Noordwijk bijv.) heeft ze het nodige weggehaald. Na het verzamelen, het halen hier, het praten daar „verzame laars zijn erg voorzichtig en dat kost veel tijd" en het samenstel len van de catalogus is mej. Moer man nu bezig met de voorbereiding van de inrichting. Ze meet wat er in de vitrines kan. „Ja, het moet bijna allemaal achter de glas. Het is jammer, dat niet iedereen eens een kookpotje in de handen kan houden. Het breekgevaar is niet eens het ergste, maar er wordt veel gestolen tegenwoordig. Zou dat komen door de grotere belang stelling voor dergelijke dingen? Af gezien van de diefstal is de animo verheugend. De tentoonstelling wordt een graadmeter voor die be langstelling. Ik ben reuze be nieuwd.^,.." In haar hoofd woelen alweer ge dachten voor de volgende exposi tie: een zomertentoonstelling over de Leidse hofjes. Ook een onder werp, dat dicht bij de mensen staat. Liberaal Keja over de op stapel staande abortus-wet: ADVERTENTIE U WEET HET NOG Verleden veek stond hier dat artikel over die nieuwe BISTRO in Sassenheim! En U bent er nog niet geweest? Gauw doen, wees Uw kennissen vóór en reserveer tijdig, want het blijkt een succes te zijn en GEEN GOK. Vandaag en morgen serveren wij bijv. Cotelette Charcoal (varkens kotelet ingewreven met thijm, daarbij 2 sausen, salade en frites) f 7,50. En wat dacht U van een T-Bonestaek van 450 gr. voor f 13,50? U kunt beginnen met bv. franse uiensoep (2,25) of slakken (4,50). Enfin, U ziet het, er is keus genoeg, ons telefoonno. is 0252213100. Tot ziens in SASSENHEIM, Parklaan 144. OEGSTGEEST „De grote fout van minister De Koster is, dat hij evenals ik, niet in dienst is geweest". Deze opmerking zorgde voor één van de weinige vrolijke momenten uit het betoog, dat tweede kamerlid G. W. Keja van de VVD gisteravond hield in De Roode Leeuw. Oorspronkelijk zou naast Keja ook mevrouw drs. SmitKroese ten to nele verschijnen, maar daar zij en kele minuten vóór aanvang van de bijeenkomst van de regio Leiden van de VVD niet aanwezig was, leerde telefonische navraag, dat ze op va kantie was in Oostenrijk. Helaas was dat gebeurd, zonder een berichtje aan het afdelingsbestuur, zodat de Amsterdamse VVD'er het nu alleen moest opknappen. De huidige regering bekijkt de za ken op het lonen- en prijzenfront anders dan die van De Jong, meldde Keja. Men probeert zelf zoveel mo gelijk te bezuinigen en laat het aan de werkgevers en werknemers over de prijzen en lonen te bepalen. Al zal de VVD het bepaald niet schuwen in te grijpen, als het „uit de pan dreigt te vliegen". Verwijtend refereerde hij hierbij aan de onderhandelingstak- tiek van voorzitter Groeneveld van de NV V-Industriebond inzake de metaal-cao. „Als men meent om de kleine verschillen, die er nu nog be staan, te gaan staken, dan dient dat zeker niet onze economie". Het onderwijs is volgens Keja de laatste maanden onder Veringa op een ontstellende manier uit de hand gelopen. In die periode zou 450 miljoen meer zijn uitgegeven dan af gesproken, zodat men nu moest gaan bezuinigen. Natuurlijk kwam men ook toe aan het specialisme van de VVD'er, de defensie. „Ik heb bepaald geen hoge pet op van het leger, zoals het nu is" merkte hij daarover op. „We hebben een moderner apparaat nodig, dat slagvaardig kan optreden". De abortus-wet, zoals deze nu op stapel staat, is volgens Keja zeker niet ideaal, maar wel een stap in de goede richting. „Als het op stemmen komt, is het voor mij een politieke zaak en geen gewetenszaak" verze kerde hij een vragensteller. ADVERTENTIE DANSEN IS JONG KOM 'T OOK LEREN Aanvang der lessen deze maand INSCHRIJVING A.S. ZONDAG TOPDANSAVOND Iedere zondag 8 uur Ant. Clubhuis UITSLAG PUZZE LEIDEN De eskimo-tentoonstel ling Tiderida in het Leidse rijks museum voor Volkenkunde heeft bij na 26.000 bezoekers getrokken, waar mee een record is bereikt. De puzzeltocht in de dagen rond de larwisseling, die veel bezoekers naar ie museum trok. is gewonnen door J. C. H. de Graaf f uit Amsterdam - Buitenveldert. Hij mag voor f 35 in Ie museumwinkel Kopen. De tweede pris won Emmelien van Rees uit Oegstgeest (15 Jaar), die f 25 mag besteden, derde prijs Jelle Boef uit Oegstgeest (f 15), vierde prijs R. B. Andeweg uit Leiden, die een langspeelplaat mag kiezen uit de collectie volksmuziek in de muse umwinkel, 5e prijs Pete: van Beuse- kom (15 jaar), die de langspeel plaat met kerstliederen krijgt, die In het Groenlandse nuis ten gehore wer den gebracht. De twaalf winnaars van een re plica van een op de tentoonstelling geëxposeerde narwal zijn: E^b Du bois De nHaag (11 Jaar), Christine Egberts Badhoevedorp, Hanny van Egmond, Rijnsburg (11 Jaar). Llian Gischler, Amsterdam- West, Ar jan Gijsman. Eindhoven (12 Jaar), Jan van der Linden, Leiden (14 Jaar), E. F. Noordam. Beekbergen. Henk-Kristian Ploos van Amstel, Oegstgeest (12 laar). Mieneke van Rijn, Wassenaar. Jacob C. Sloof, Wem mei-Brussel, Femke Smlssaert, Bennekom (Gld.), en Mevr. B. de Voogt-Stroeve, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3