Het gezin blijft bestaan I PALET 1 Sieraden van Diek Holthaus rwoestende eentonigheidbroedplaats van agressie ir toch: Swakara vervangt panter. 15 JANUARI 1972 :ono bleving verandert snel en niet alleen de tijd een ademzucht voorbij, de waarden die zij mee- minder dan ooit tradities en taboes [wat korter bestaan dan jaren. en opvattingen bulgen onder de storm van de het ook al zover dat koesteren omtrent de ,eTvan het gezin: het lijkt 'eens op dat zelfs de lie- .van huis en haard er al I geloven. Vooral meerde- Otyaanse onderzoekers heb- ni .vertrouwen in het voort- k" het vertrouwd gezins- het monogame huwe- jezegd. Sexuologen, ook 1, achten het een logi- ivaardbare ontwikke- lan en vrouw, met el- rdajeweten, af en toe een latie buiten het eigen id onderhouden. |daar, met de nauwslui- loretische voorbeschou- [lust toe gevoelen, men tan zijnde aanzienlijk voor de aloude wljs- il dat „één vrouw dui- in zich verenigt" in alleen omdat waar te feit blijkt dat er rond gezin talrijke nieuwe jd-wintwikkelingen zijn ont- en fl verneemt nu over mo len zaken als communes. 17l en vrije liefde, de eroti- 16anten van een nieuw- |e ook het gezin al als ■nietse en reactionaire in- [ïftfweert tijden hebben hun uitspattinkjes gekend, niemand die oordeel- Itoekomst van het gezin 1 stond; zelfs het meest jerzet tegen het patro- pet gezin was toch al- |ls de boemerang die na jijven van zijn lustige I in de schoot van de jgkeerde. ig zijn er de geslepen Ie menen dat het pri- het gezin niet langer worden. Wat zich in ;n hun theorieën keert RRlve de geringe meestal Idelijk geïnteresseerde de onvervangbare wet ;orie. Over het functio- let gezin in de samen- men talrijke historische ische beschouwingen is in elk geval dat nu slechts weinigen ioefte hebben gevoeld relatie met het gezin centrale station in ip te verkiezen. Schuilplaats lij staat natuurlijk wel functie van het gezin anderd is: van schuil de vijandige samenle- laste burcht" voor een mensen die binnen de etrokken muren in de rde structuur opgroeide, e laatste Jaren vooral naar de opener instel- leesplankje meer dat oeder rechtvaardig doch de volgende generatie maar veel meer de van samenleving die p het leven voorbereidt aan deelneemt, rerkeert het gezin wat nog wel in een begin- Jn nieuwe bestaan. De sociologe prof. dr. H. Veld-Langeweg bijvoor st bevreesd dat het ge in jstituut zal verdwijnen. lhaving van een angst- Itenheid zal, meent zij, ^.y-ieling niet ten goede UU gezinsleden zullen ten n de maatschappij èn van elkaar vrijer nen te staan". Haar rwijl het huidige gezin een bolwerk is waarop terugtrekt zal het toe gezin waarschijnlijk >asis zijn van waaruit rs 5n te >qe t- schapsmensen die zich Oil' iranderde functie van hebben beziggehouden, we niet zonder slag of olgende gelukkige fase Iken. De Amerikaanse Alvin Toffler bijv. veelgelezen boek Toe dat het gezin als van de samenleving proef zal worden ge- een zich steeds sneller ie samenleving wordt it twee mensen lange reen een gemeenschap- ontwikkelen steeds monogame huwelijk acrobatische prestatie", it tevens aan dat de 'erimenten rond huwe- ln niet uitsluitend ne- worden beoordeeld, jjrefe verneemt tevens van W. üssel, de weten- i hoofdmedewerker van preventieve en sociale van de Rotterdamse culteit. allereerst goed nieuws: „Het is dwaas te vrezen dat het einde van huwelijk en gezin in zicht zijn. Integendeel, zij stonden er nooit zo goed voor als van daag". Maar zo beweert hij ook, in de toekomst, zullen steeds meer andere samenlevingsvormen komen Bijvoorbeeld: „Naast de velen die het huis heel knus vinden ont staat een groep die het traditione le gezin te eng, gesloten en be krompen vindt. Zij willen dubbel- of grootgezinnen vormen: twee, drie of meer gezinnen gaan onder één dak wonen". De experimenten met centraal wo nen kent men vooral uit de Scan dinavische landen. Nederland is minder ver gevorderd, al telt het al wel zo'n tweehonderd commu nes. „Maar", zegt Van Ussel, „de rode draad door deze vernieu wingspogingen is niet: het huwe lijk en het gezin gaan dood, maar: er is een behoefte om deze instituten aan te passen aan de noden en mogelijkheden van onze tijd." Toch weer die nieuwe tijd dus. De Amsterdamse psycholoog T. Bout: „Mannen die luiers verschonen, koken, op kinderen passen, zijn geen rariteiten meer. Er liggen minder codes vast. Daardoor wordt de onderling relatie tussen man en vrouw zwaarder belast". Hij voegt daar aan toe: „Vele vrouwen proberen boven hun tra ditionele taken uit te stijgen. Ook al gaan ze niet in een baan in de maatschappij. Ze emanciperen thuis". Rond het gezin zijn de discussies nog nooit zo talrijk en wijdlopig geweest als de laatste tijd. Velen zien de toekomst redelijk zonnig in als bewijsstuk de mens zelf aanvoerend, die niet kan en wil leven zonder de liefde-relatie met de vaste partner en de nazaten een enkeling wil toch nog wel wat zwartgalliger zijn. De psycholoog F. Josso meldde in een van zijn publikaties dat naar globale schattingen "35 tot 40 procent van de jongere huisvrouwen min of meer overspannen, psychisch ge stoord of overbelast is door de verwoestende eentonigheid en per spectiefloosheid van hun bestaan in het gezin Zij lijden aan verval van hun geestelijke creativiteit, versleuring en stagnatie van hun persoonsontwikkeling". Josso: ..Wat in het begin van deze eeuw het meest eenvoudige, veilig heid en warmte biedende levensin stituut leek. het gezin blijkt meer en meer een kweekplaats te zijn van agressie, jaloezie, vervreem ding en onderdrukking. Nergens zijn kinderen en ouders soms een zamer dan thuis. Het gezin is zijn solide waarschijnlijkheid als vrij plaats voor liefde, belangeloosheid en wederkerigheid geleidelijk aan het verliezen". Volgens Josso mag men niet de fout begaan onvoorwaardelijk te geloven in het gezin als een insti tuut van het geluk: „Man en vrouw worden niet gelukkig omdat ze trouwen en een kind hebben. Ze moeten hun geluk bewerken en zoeken en niet klakkeloos geloven in de naïeve ver eenzelviging van getrouwd zijn en gelukkig zijn". Ontwricht Het staat vast dat velen die ver gissing in de praktijk wel begaan. Door deze en andere oorzaken is in elk geval 1 op de 20 huwelijken in Nederland grondig ontwricht: dat althans is de conclusie van de Wageningse gezinssocioloog prof G. A. Kooij die de Nederlandse huwelijken onderzocht en moest rapporteren dat in 150 000 gevallen van een „huwelijk" niet meer kan worden gesproken. Het is een cijfer dat een vinnig wapentje in de handen lijkt van de onheilsprofeten die het komen de verval van huwelijk en gezin voorspellen. „Mis hoor", zegt prof. Kooij echter tot geruststelling van de meesten onder ons. „het gezin zal in de toekomst blijven voort bestaan. Je kunt dit o.a. afleiden uit het verrassend klein aantal Wol voor de wasmachine Parley lanceert een nieuw hand breigaren van zuiver scheerwol on der de naam Parley Nikrim, dat in de wasmachine gewassen kan wor den zonder te krimpen en te vervil ten. De nieuwe kwaliteit wordt uitge bracht in bollen van 50 gram. consu mentenprijs f2 45 per bol. Er zijn meer dan 20 verschillende kleuren. De machinewasbaarheid is gereali seerd door een speciale behandeling van de wol. Het principe van de be werking komt neer op het aanbren gen van een uiterst dun harslaagje op de wolvezels voordat de wol ge sponnen wordt. Hierdoor wordt bij de schubstruktuur, die kenmerkend is voor de wolvezel en bij de onbehandelde wol-vervilting in de hand werkt, gemaskeerd. De behan delde wol kan onbeperkt worden ge wassen zonder dat het effefct verlo ren gaat (de bewerking is ook be stand tegen dry-cleanen) Het unieke van het "superwash procédé" is. dat een absolute graad van krimp vrij held bereikt wordt zon der dat de natuurlijke eigenschappen ook maar in enige mate geweld wordt aangedaan. Officieel uitgaan, hij in smoking, zij in het lang. Niet voor iedereen die in het offi ciële pak moet is dat een pretje. Vooral hij maakt nog al eens bezivaren. Dat hoeft niet meer, want ook de ge legenheidskleding kan van een lekker makkelijk zittend stofje worden gemaakt. Op de foto voor hem een don kerbruine smoking van rib fluweel, ontworpen door Hugo Bos. Hij kan er zich in bewegen of hij zijn levi's-pak aan heeft. Voor haar een rok en blazer van een lang val lende met oosterse motieven versierde stofdie echt nog wel eens een andere keer, in een nieuwe combinatie ge dragen kan worden. ADVERTENTIE MMESMOK jMifhijfljwrilijl... B*EESTKAATI08CM»2 L0DEN eohtscheidingen. Die liggen, naar verhouding niet veel hoger dan twintig jaar geleden. En boven dien is het zo dat de meeste men sen die scheiden, weer een huwe lijk aangaan". Een ander onderzoek heeft inmid dels bovendien uitgewezen dat van de jonge Nederlanders (1620 jaar) 95 procent verklaard heeft mettertijd in het huwelijk te wil len treden; het is duidelijk dat het met het gezin in Nederland nog wel even vooruit kan. De har de wetten van de nieuwe tijd ver groten zeker de gevoelens van eenzaamheid en vervreemding, maar juist het gezin kan als warm opvangstcentrum klaarstaan. Het valt daarbij wel te hopen dat vele mannen de nieuwe ontwikke ling niet zwaar zal vallen: de vrouw die binnenhuis recht van spreken heeft verworven en bui tenshuis meer en meer als een kleine zelfstandige uitvliegt. Prof. Kooij is er opnieuw om ook de zonzijde van de nieuwe tijd te tonen: „De ouders zullen voor hun kinderen weer veel meer een voor beeld worden. Dat is lange tijd niet het geval geweest omdat ou ders en kinderen als gevolg van de drukte voor iedereen, nogal uit elkaar groeiden. Maar met het toenemen van de vrije tijd, zal er in het gezin weer meer samen worden gedaan". "En", zo voegde hij daar aan toe, ..juist in een maatschappij die steeds killer wordt zal de behoefte aan het gezin groter worden". PARIJS Brigitte Bardot, Sophia Loren en tientallen andere beroem de vrouwen zullen over een paar Jaar geen pan ter jasje meer kunnen kopen. De Internationale Vereniging van Bonthandelaren heeft namelijk met het Wereld Natuurfonds een overeenkomst gesloten om de han del in pelzen van zeldzame dieren stop te zetten. De oude voorraden zullen nog worden uitverkocht maar daarna komt er een eind aan de door de mode-ontwerpers gepropa- geerdepanterrage. Terwijl 's werelds hoogste bontba zen nog over deze plotselinge om mezwaai in de bontmode overleg pleegden deden de Zuidafrikaanse fokkers van swakara-lam een greep naar de macht. Ze organiseerden in Parijs een spectaculaire galashow waar ze met een schitterende col lectie mantels, broekpakken en avondcapes van zwart. wit. grijs en beige swakara-lam lieten zien dat gefokt bont even mooi - en verlei delijk - als panter kan zijn. Ruim honderd bontwerkers uit zes tien landen stuurden een creatie van het gladde soepele swakara-lam ln. De rechercheurs van de Parijse politie dankten er een gezellig avondje aan want- ze kregen van him hoofdcommissaris opdracht om de bont-collectie, die een totale waarde van ruim twee miljoen gul den had, zorgvuldig te bewaken. De Zuidafrikaanse bontmagnaat G. C. van Wijk, wiens voorouders drie honderd Jaar geleden vanuit Hoorn naar Kaapstad emigreerden, kon te vreden zijn want er bestaat een goede kans dat swakara het mode bont van de toekomst wordt. Toen Zuidwest-Afrika aan het begin van deze eeuw nog een Duitse kolo nie was werden 23 Perzische ram men en 255 ooien vanuit Aziatisch Rusland via Hamburg naar Wind hoek verscheept. De kudde heeft zich inmiddels tot j ruim vier miljoen dieren uitgebreid maar die behoren nu tot een heel ander ras. De Zuidwestafrikaan se veeboeren zijn er namelijk in ge- I slaagd om van de langharige per- sianer schapen, kortharige schapen met een zachte, soepele huid te i fokken. Een vacht die nogal veel j lijkt op de huid van het nog onge boren breitschwenzlam. En vandaar dat vooral dierenbeschermers erg j gelukkig met de vrij nieuwe Zuid- westafrikaanse bontsoort zijn. Mode-ontwerpers en bontwerkers lieten tijdens de show zien dat het bont soepel genoeg is om er zelfs hotpants, broekpakken en plooirok ken van te maken. Tijdens de internationale presenta tie kwam het Italiaanse modehuis Veneziani met een schitterende re gencape als beste uit de bus. De hele Italiaanse inzending stak trou wens wat orginaliteit betreft ver boven alle andere landen uit. Een sneeuwwitte swakara-lamsj as van het Parijse modehuis Patou kreeg zelfs een daverend applaus van modekoning Pierre B alma in, die meestal nooit zo royaal met complimentjes voor anderen is, maar ook de avondcapes van Dior waren de moeite waard. De koelkast is in de Nederlandse huisgezinnen niets bijzonders meer. De Economist Intelligence Unit meldt dat 90% van de Nederlandse hulsge zinnen is overgegaan tot aan schaf van een koelkast. In hun rap port over de markt voor elektrische huishoudelijke apparaten wordt ver der gezegd dat in Europa de Neder landse gezinnen de meeste koelkas ten gebruiken. Ze zijn vrijwel alle van buitenlandse makelij. Bijna drie kwart van de import is afkomstig uit Italië en bijna 20% uit Duitsland. De Nederlandse produktie vertoont een dalende tendens. Een alcohol vrij drankje hoeft niet altijd de frisdrank uit een fles te zijn. Hier een recept voor een heel gezond drankje: ingrediënten: acht sinaasappels, één citroen 75 gr. sui ker 50 g. oranje snippers een eetle pel aardappelmeel 50 g. geroosterde snippers amandelen, peterselie. Was twee sinaasappels en de citroen goed af. Schil deze dun en maak van de schil krullen, die ter garnering die nen. Schil de citroen dun en laat de schil met de oranjesnippers in 1 li ter water ongeveer 45 minuten trek ken. Pers zeven sinaasappels uit en schil een sinaasappel dik en snij hem in plakjes. Schenk het vruchtesap bij het water, breng dit aan de kook en bind het met aangemengde aard appelmeel. Los de suiker erin op. Voeg de stukken sinaasappel toe. Zeef eventueel de drank. Doe hem in de glazen en garneer deze met ge snipperde amandelen, peterselie en een sinaasappelkrul. Jovanda maakt voor de vrouwen die helemaal enthousiast zijn voor kousen met een naad nu ook panties. Ze zijn er in vijf kleuren en kosten f 4.95. j In 1953 lanceerde Max Factor de creme puff, de eerste compactpoe der. Het werd een wereldsucces en het Amerikaanse voorbeeld werd bij na door iedere make-up-fabrikant overgenomen. schoen- Uit een onderzoek in Frankrijk is gebleken dat de Fran?aises in 1971 vierhonderd tienmiljoen nylonkousen en panties hebben gekocht. Hiervan was 72% panties. Mooie sieraden hoeven niet altijd van goud of platina te zijn, zeker niet in de moderne vormgeving van tegenwoordig. Ontwerpers uit dertien landen bewezen dit ook tijdens een internationale tentoonstelling in West Duitsland, waarvoor zij 582 ontwer pen in allerlei soorten metaal inzon den. De Jonge sieradenmakers en maaksters lieten hun fantasie de vrije loop en toen waren onder ande re deze twee (zie foto's) creaties het resultaat. Ineens verovert een nieuwe rage Europa: de glimlach, de smile. Rod McKuen tekent hetzelfde lachende gezicht met een stok in het zand tijdens zijn televisieoptreden in Holland. Deze internationale "vriendelijkheidsactie" dit idee van "lach tegen je naasten" bracht Helena Rubinstein ertoe extra aandacht te vestigen op de mond, op een lachende mond met de volgende simpele tip: wanneer een mond niet van nature lacht, plaats dan met haar automatic eyebrow- pencil in de kleur bruin, een minuscule ronde stip in iedere mond hoek. Dick Holthaus. de Amsterdamse modeontwerper heeft zich nu ook op de sieraden geworpen. Voor Van Adelsberg en De Vries heeft hij een serie bijoux ontworpen. Onder zijn naam brengt deze firma hals-kettin gen, oorbellen en zonnebrillen op de markt. Holthaus heeft bij het ont werpen van zijn collecties duidelijk aan de twee generaties vrouwen ge dacht die rond lopen. Een collectie is Jong en bestaat uit kettingen en rin gen van brons- goud- en zilverkleuri ge materialen. Hij heeft het in deze serie vooral gezocht in de dieren en geestenwereld. Voor de wat oudere klanten mag het allemaal best wat duurder zijn. Daar verwerkte hij veel glas. De meeste stukken uit deze collectie zijn ook met de hand gezet. De meest verwerkte kleur is pauwblauw en een doffe en glimmen de goudkleur. De zonnebrillen van Holthaitó zijn groot en bijna allemaal bruin van kleur. Voor heren die het leuk vinden om ook eens iets van Holthaus te dra gen. Zijn er sokken op de markt ge bracht, ontworpen door de meester zelf.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19