'e Nederlandse [jschool wereld: mboe„ waarin moet worden gekapt eendje groeit CHAOS DREIGT IN BRUSSEL Regels om slechte school te herkennen Wegrijden zonder gordel kan onmogelijk worden gemaakt IAG 15 JANUARI 1972 PAGINA 17 Waaraan herkent men een slechte rijschool cq. beun haas? De (lage) prijs die hij rekent zal in veel gevallen een goede graadmeter zijn. Daarnaast kunt u de volgen de afwijkingenverwachten. 1.) Theorielessen, voorzover hij ze geeft, dienen apart te worden betaald. 2.) Rijlessen op de ..grote weg" kosten meer omdat de wagen dan meer benzine verbruikt. 3./ Een lesuur zal vaak maar 50 minuten duren. 4.) Geen vaste instructeur op de wagen of verschillende leswagens. 5.) Twee leerlingen krijgen vooral in het begin om de beurt les. Zodoende vangt de school twee vliegen in een klap. Deze regel verkopen ze dan meestal onder de kreet ,J)an kunt u zien ivat hij goed of fout doet". 6.) Zij geven leerlingen te snel op voor het examen. Aan een examen wordt ook geld verdient. Zakt de leer ling, en die kans is erg groot dan komt er weer een reeks lessen. Bij een goede school is het de instructeur die be paalt, wanneer men geschikt is voor het examen. 7.) Onderweg stoppen en langs de kant uitgebreid over de theorie praten. Dat spaart benzine. 8.) Veel bijzondere verrich tingen, want ook dan maakt de wagen weinig kilometers. 9.) De kosten van het examen zijn „door het verhoogde ri sico" vaak aanzienlijk duur der dan bij een bonafide school. 10) Gaat er iets kapot aan de wagen, u sloopt bv. het asbakje in de zenuwen, dan zult u merken dat dat niet „onder onze verzekering valt". Logisch, want in negen van de tien gevallen hebben de malafide scholen maar zij niet alleen slechts een W A-verzekering. ou cretaris-Generaal van het ministerie van Verkeer oil irstaat mr. C. J. G. J. Vinkesteijn heeft deze maand ingrijke commissie geïnstalleerd. Een groepje van nen gaat proberen nieuwe eisen voor rijlessen en rv ens samen te stellen. te hopen, dat de commissie met voortvarendheid te «B gaan. Want het. is hard, heel hard nodig, dat er driftig i roerd in deze hete brei. Er moet zo spoedig mogelijk i worden gekapt in de rimboe van de autorijscholen, eeft het de autoriteiten tot nu toe ontbroken aan materiaal om die klus op te knappen. -54 le ang wordt er op vele nl- n werkt om de wegen veili- Jcen. We maken vangrails, paar laatste bomen om, chtbks en rechts borden en lchten. s van autofabrieken wer kachtig om het koekblik voortbewegen veilig te maken. Het vei- lur. de gordel en de veilig- zijn daarvan de laatste Maar al die inspannin gen niet verhinderen dat gen al doden en gewonden )e+>t Jaar stijgt. dat aan? er komen steeds meer mentaliteit op de weg ook niet beter op. Of soms omdat er iets aan iankeert? Is de rijoplei- helemaal wat het zou •een weet het, maar u en "In, als we dat willen mor- j een autorijschool begin- kse Qige eis die de Staat der Lijen stelt is dat we min- Jaar het rijbewijs bezit- de aspirant rijinstructeur rfie e Jaar geen meter heeft at hij aan één oog blind zijn hart niet meer zo I de Staat verder een geb U en wij M, h i. 2- gelijke halfzachte eisen verwachten dat lolenhouders en instruc- aantal mensen loopt die afliet in dat beroep thuis- zijn de snabbelaars, de die graag een paar i illen verdienen in Ml® 1950 hield het toenmali- opperhoofd Westerlaken >i voor sanering van de Dat deed hij voor het Verkeersinstituut. Zijn niet die van de roepen woestijn. In hetzelfde de erkenning van het ngTezen in de Kamer ter struikelblok in de hele artikel 208 van de Dat artikel garandeert ,n onderwijs. Een waar- een wat wrange bij - men beseft dat het by om mensenlevens kan wijziging in de Grond- lstT|en erkenning van de rij de weg staat, werd 'olii weede Kamer aanvaard, 'flen is - maar dat kan duren op de Eerste de wijziging moet be- klei Commissie bul ito ontwikkeling, de zo- ip in de goede richting. -4" man tellende com- Verkeer en Waterstaat ra(ie minister gaat uitdok- welke eisen een goede sur dient te voldoen. er wettelijk niets is het m°geUJk dat de les krijgt waarbij de één ding voor ogen id verdienen. Zolang mogelijk dat de leerling ibel d wordt, tot zijn laatste ryles is verdwenen, au een beunhaas? Dat en zijn. De kantoorbe- 'oorbeeld die 's avonds dei1 o m zijn vakantie te Of de twee Haagse in die het werk eigenlijk mogen doen vanwege agdfn Maar ziJ blijven rij en Bi loze leswagens die met verzekering rondrijden, 'an «en inzittenden verzeke rt J)t en. Of gladde banden, 'tgekomen dat een exa- sigerde in een wagen te j Qdat de banden spek- achttien jaar zijn. Wee hen, als ze brokken maken. Zij werken met belachelijke prij zen die de leerling met de krappe portemonnaie wel aanspreken. Ne gen gulden per uur, vijf lessen voor 27,50. Dat lijkt inderdaad goedkoop, maar de lessen van een uur duren dan meestal niet langer dan vijftig minuten. De officiële examenprijs van 24.25 wordt soms opgevoerd tot veertig of vijf tig gulden „vanwege het verhoog de risico" of „administratiekosten." Als de leerling na een paar lessen zegt examen te willen doen za.l de malafide-instructeur dat toejui chen. Immers, dat betekent geld en wéér geld als de leerling zakt. Hoe komt de consument er achter of een rijschool bonafide is? Daarvoor hebben we de Consumen tenbond gebeld, het CBR en de ANWB. Alleen de laatste instelling verwees ons naar een paar bonds- rijscholen. Het CBR mag geen in formaties geven. De Consumenten bond heeft zich nog niet met on derzoeken op dit gebied bezig ge- houden. De enige raad die we kunnen geven is: Ga naar een oude bekende school. Ook de naam VAMOR geeft enig houvast. Berekening De heer A. J. Zom, algemeen se- oretaris van de FNOP, geeft tij- dens een congres van zijn organi satie voorgerekend wat een uur les eigenlijk zou moeten kosten. Hij kwam verleden jaar op een bedrag dat met een paar centen de 25 gulden overschreed. De hoogste prijs die de consument thans moet betalen ligt ongeveer op veertien a vijftien gulden. Om j toch 'n boterham op tafel te krij- gen is de instructeur verplicht werkdagen te maken van tien of meer uur. Er lopen (VAMOR)-in structeurs rond voor wie een werkweek van tachtig uur geen zeldzaamheid is. Zorn tekent bij zijn berekening aan - een berekening overigens die hij maakte op een eenmans- school bij een werkweek van veer tig uur - dat de schoolhouder leeft beneden het peil van het mi nimumloon. „En", zegt hy verder: „Van iemand die wordt onderbe taald mag je geen deugdelijke kwaliteit verwachten" Hoe labiel de hele rywereld in el kaar steekt blijkt ook uit het aan tal scholen dat het CBR vorig jaar inschreef: 492. Een aantal dat nog iets groter was viel af. Nederland kan een voorbeeld ne men aan Zweden of Duitsland. In Zweden worden rijscholen pas er kend als school, staf, wagens en instructeurs voldoen aan de pitti ge maatstaf die de overheid aan legt. Een instructeur wordt door de staat opgeleid, kosten voor leerling nihil, duur een jaar. Constant toe zicht op de rijscholen van de overheid, autogordels verplicht en om de twee jaar verplichte con trole van het wagenpark. J' :rop* .fs scholen die instruc- 1 wagen hebben die nog k laar het rijbewijs heb- ,i bestaan er scholen die 710- «annemen die nog geen Duitsland In Duitsland moet de leerling eerst zijn theorieexamen doen voor dat hij de weg op mag om te lessen. Wie in Zweden langere tijd een bepaald percentage gezakten aflevert moet zijn vergunning in leveren. Geconcludeerd mag worden dat de rijschoolwereld in ons land inder daad een rimboe is waar nog veel te kappen valt. Het wordt hoog tijd dat de regering iets gaat doen om de scholen en de instructeurs aan banden te leggen. Als de zwakke broeders onder hen weg zijn uitgerangeerd, als we zijn gekomen tot een uniforme re geling dan pas is het mogelijk het verkeer van onderaf aan veiliger te gaan maken. Tot die tijd blijven we maar wat aanrommelen. Of om het met de woorden van een rijschoolhouder te zeggen: een wereldje zonder een duidelijke en krachtige bond waarin de rotzooi hoogtij viert. Als de rijkswegen rondom klaar zijn Het gebeurde in oktober 1948 De president van Frankrijk was hoogst persoonlijk uitgenodigd om de nieuwe Citroën te onthul len. Maar toen de beste brave man het gordijn had weggetrokken wist hij niet best of hij huilen of lachen moest. Moest hij nu blij zijn met die misgeboorte-op- wielen? „Wordt er een blikopener bij geleverd?" schamperde een journalist, toen hij zijn spraak had hervonden. Nu meer dan twintig jaar later weten we, dat die president best breed had mogen grijnzen. Op zijn minst had hij zojuist een fikse de- viezenbron aangeboord. En die journalist was de eerste in een schier eindeloze rij van per sonen, die zo nodig grapjes moesten en moeten maken over dit wel we reld- maar niet hartveroveren- de vehikeltje. Maar dat laatste zal de fabriek een zorg zijn. Laat ze maar gillen, Citroën hikt grif mee met de grappenmakers. De fabrieksmensen staan voorop, om toe te geven,, dat de 2 CV „geen auto is, maar een vervoermiddel". Zolang er over wordt gepraat, gaat het goed. En dat gaat het met de eend. Die draaft nog steeds hard door op die toch wel wonder lijke weg van hardnekkige popula riteit. We hebben het gevoel, dat het inmiddels allang niet meer om de eend gaat maar om een soort tijdsverschijnsel. Een fenomeen, waarop iemand nog wel eens zal promoveren. Op zoiets als: „De fi losofie van de eendrijder". Want onder de automobilisten nemen die eendrijders een heel aparte plaats in. Stap als „normaal" automobilist maar eens een eend binnen. Als Je er niet op verdacht bent lijkt het of de hel losbarst. Diep ademhalen en hard slikken, kleine ruitjes, oor verdovend kabaal, slecht sluiten de deurtjes en om nou te zeggen, dat de wagen onder het gaspedaal vandaan schiet, neen.De rich tingaanwijzer maakt het kabaal van een mitrailleur. En nog wat meer vreemde zaken. Misschien wat overdreven, maar de eerste in druk is verre van overweldigend. Althans niet in het gunstige. Maar dan..Langzaam maar zeker bij de een wat sneller dan bij de ander maar bij bijna ie dereen voltrekt zich tijdens het (vooral langduriger) rijden een wat wonderlijke verandering. Men gaat leren leven met die tekortko mingen. Sterker nog: na verloop van enige tijd worden ze zelfs on derdeel van vreemde waarde ring. Als je niet hard kan ryden heb je minder neiging tot inhalen. Als het stevig doorrijden veel kabaal oplevert, nou dan rij1 je wat langzamer. De ruitjes zijn inderdaad wat DEZE PAGINA SAMENGESTELD DOOR KOOS POST klein, maar voor zomerse dagen en vakanties is er een roldakje. Goed, de deuren mogen dan voor wat extra ventilatie zorgen, Je hebt er vier en dat kan Je niet bij elk klein autootje zeggen. Wie zo in staat is het negatieve positief uit te leggen kan zich vol ledig laten inlijven in het inmid dels machtige leger van bedwingers van luttele Citroën-paarde- krachten. En vanzelf zullen zij dan gaan mee-tamboerijnen om de echte voordelen nog duidelijker te laten uitkomen. Want eerlijk is eerlijk, men kan van een eend veel zeggen, maar be slist niet. dat hij duur in aanschaf fing of gebruik is. Integendeel. En dat telt vandaag de dag stevig mee. Bovendien zit je er voortreffelijk in. Alles bij elkaar: een nuttig ge- bruikspaard, dat de bezitter altijd droog en comfortabel van de ene plaats naar de andere brengt. En er zijn nu eenmaal veel mensen, die niet meer verlangen. Zo nodig kan Je dan nog flink wat meene men. We achten ons ervan ontslagen om precies te vertellen hoeveel Je wel kan meenemen en hoe lang zo'n tochtje gaat duren. Als er mensen zijn, die zonder blikken of blozen verwachten, dat zo'n ve- j hikeltje hen heen en terug naar Perzië brengt (en dat gebeurt dan ook), dan behoeven hier niet meer over getalletjes te gaan praten. Toch moeten we er een paar noe men. Want de eendenfamilie is in middels uitgebreid met een wat sterkere telg. Heel langzaam groeit namelijk de eend ook groot. Ze hebben er nu al een 2 CV 6 bij gemaakt. Via een 400 cc motor tje zijn we reeds bij de 602 cc mo tor terecht gekomen Nog geen krachtpatser, maar toch wel met een vermogen van 33 SAE-pk. En daaruit volgt natuurlijk, dat ie ook wat harder kan: tot om en nabij de 110 kilometer per uur. Niet om over naar huis te pennen, maar het mag er toch zijn. Alleen moet men geen stevige wind tegen hebben, want dan bereikt men die top op geen stukken na. Maar als het niet tegenzit komt men inderdaad dik over de honderd. En dat in een eend. We zagen de overige wegge bruikers wel eens wat verwonderd opkijken toen we met zo'n snelheid langs „stoven". Niet alleen een sterkere mo tor, maar ook weer wat meer luxeruitesproeier, verstelbare voorbank, targa bekleding, binnen- verlichting, grote achterlichten. (Dat vond men overigens ook al in de 2 CV 4). Maar de belangrijkste wijziging blijft het sterkere motortje. En dan dringt zich natuurlijk meteen de vraag aan geïnteresseerden op gaat dat ten koste van meer ben zine? We hebben tijdens ons proef rijden tweemaal gemeten. Na ge woon huis-tuin-en-keuken-gebruik van de wagen. Dus zoals de mee sten hem zullen benutten. In beide gevallen bleef de pompbediende ste ken bij een verbruik van ongeveer één liter op vijftien kilometer. In onze ogen kan het veel beroerder. En gezien de afhankelijkheid van de rijstijl zou het wel eens kun nen gebeuren, dat anderen voorde liger uitkomen. En daar laten we het bij. Een eend is een zo universeel verschijn sel geworden, dat er weinig meer, over te vertellen valt. Ook al zitten er wat meer paardjes onder het motorkapje, het is en blijft een eendje. Dat zegt de liefhebbers ge noeg. Deze 2 CV 6 kost thans f 5495. Dat is 425 gulden duurder dan de 2 CV 4. Wanneer eind 1973 het merendeel van de grote Belgische rijkswegen, die naar Brussel leiden zal zijn vol tooid. dreigt er een enorme verkeers chaos in de Belgische hoofdstad stel lig. zolang men niet zorgt dat de gro te verkeersring rondom de stad ook gereed zal zijn. Dat hebben een se nator, een oud-minister en een ex- minister-president (Vandenboey- nants) die alle drie ook wethouder van Brussel zijn in een memorie aan de minister van Openbare Wer ken uiteengezet. Volgens de cijfers en schattingen zullen op het ge noemde tijdstip dagelijks onge veer 320.000 auto's van allerlei soort Brussel binnenrijden en er weer uit wegtrekken. Het enige, dat tegen een volkomen verkeersopstopping kan worden ge daan is volgens het drietal het snelle voltooien van de ring rondom de stad, het aanleggen van grote par keerterreinen of garages aan de pe riferie en ook een straffere regeling van het verkeer door middel van de 1 verkeerslichten De minister heeft ze j gelijk gegeven en mededeling gedaan van een groot aantal werken zoals het aanleggen van verkeerswisselaars bruggen en dergelijke waar voor mil joenen en miljoenen franken zijn uit getrokken. Maar het is voorlopig nog een on beantwoorde vraag of voor een stad als Brussel de voltooiing van de gro te ringweg nou de oplossing van alle verkeersproblemen brengt. Het auto verkeer in de binnenstad is ondanks de zogeheten kleine ring. die zo'n beetje de stadskern van rondom 1900 omsluit, nog steeds een dage lijkse chaos. Het aanleggen van een semi-metro heeft daarin met uitzon dering van 'n paar grote straten wei nig verbetering gebracht. Nog steeds houden de trams waarvan ve le in een halve eeuw nauwelijks van model en accommodatie zijn veran derd. bij iedere halte waar ze stoppen een grote rij auto's op. Omdat er praktisch in de meeste straten geen parkeerverbod is zijn vele veel te nauw voor het verkeer en ook dat geeft weer vertraging. Aan verkeers agenten schijnt een groot gebrek en ontelbaar is het aantal gevallen van aanrijdingen als gevolg van het nog snel doorrijden bij het verspringen van oranje op rood. In de spitsuren is autorijden in Brussel als het ba nen van een weg door een verkeers- hel. Er zijn in de loop van de Jaren nogal wat plannen gemaakt om het Brusselse verkeer in wat betere ba nen te brengen, maar er is weinig van terecht gekomen. Het ministerie van Verkeerswezen, zo heeft de secretaris-generaal ervan nog verklaard, ziet voorlopig de oplossing in het zo snel mogelijk aanleggen van een compleet metro-net en het maken van hetgeen men „over redingsparkings" noemt. Dat zijn parkeergelegenheden die zo gunstig bij de eindpunten van die metro zul len liggen en die ook zo goedkoop zul len zijn dat de autobezitters uit zich zelf hun wagens daar achterlaten en de metro nemen. Een volledig verbod voor auto's zowel voor vracht als voor personen in een deel van de Brusselse agglomeratie houdt men voor uitgesloten. Meerderheid Belgen voor beperking van snelheid Ondanks alle protesten, die opgingen toen op 1 Juli vorig laar een snelheidsbeperking van 90 km per uur werd ingesteld voor de meeste Belgische wegen blijkt een ruime meerder heid van de Belgen het van harte eens te zijn met deze maatregel. Een opiniepeiling, in gesteld in opdracht van een Bel gisch blad. heeft uitgewezen dat 69.5 procent van de ondervraag den voor de snelheidsbeperking is. Slechts 18.5 procent is rond uit tegen. Twaalf procent van de ondervraagden kan het niet schelen dat de snelheid van het verkeer beperkt is. De meeste voorstanders van de snelheids beperking treft men aan onder niet-automobilisten, maar ook van de automobilisten zelf be oordeelde 67,2 procent de geno men maatregel positief, 24,5 procent van hen verklaarde zich tegen. In Vlaanderen blijken meer voorstanders van de snel heidsbeperking te wonen dan in Wallonië. Bij vrouwen is het aantal voorstanders iets groter dan bij mannen. Onder de Jon geren vindt men meer tegen standers dan by de ouderen. Op vallend is de uitkomst dat hoe meer onderwijs iemand genoten heeft hoe groter de kans is dat hy 'n afwijzende houding aan neemt tegenover snelheidsbe- kende maatregelen. Veiligheid van auto's in EEG De Britse Ford-fabriek heeft een elektronisch meohanisme ontworpen waarmee automobilisten gedwongen kunnen worden hun velllgheids- gordel om te doen. Door de EEG zijn enige veilig- Het mechanisme belet het wegrijden heidsmaatregelen voor automobielen zolang de bestuurder en eventueel hPirpnH opmaow Hi* «ie de naast hem gezeten inzittende hun bekend gemaakt, die, als zij door de zes regeringen worden aanvaard, in alle landen over anderhalf Jaar ver plicht worden gesteld. De voorschriften betreffen de ach teruitkijkspiegel, de plaats van de handrem, schuifdaken, ontwerp der zittingen en plaats en grootte van de op het dashboard aanwezige knop pen. Door de zes landen is al een aantal veiligheidsmaatregelen aangenomen met betrekkingen tot de buitenkant van auto's. veiligheidsgordel niet op de Juiste manier hebben omgedaan Volgens de technici van de maat schappij is het systeem absoluut betrouwbaar. Er is evenwel één uit zondering. Wanneer de automobilist zijn auto slechts de garage wil in rijden of alleen wil parkeren, stelt een technische voorziening hem In staat de motor aan te zetten, waar na echter uitsluitend in de eerste versnelling of achteruit gereden kan worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17