-BANK MAD VOOR PLANTEN 1Hot-line voor Mars 'n fiasco )ver tien jaar alle soorten behoed voor uitsterving Leven mogelijk zonder water WONDER-TUNNEL TJRDAG 15 JANUARI 1972 EXTRA PAGINA 15 Wetenschap en technologie redactieP. Bok f Technici van het labora- t torium in Fort Collins bezigt aan kweekproeven, die voor- f afgaan aan de opstelling van f kweek-aanwijzingen voor alle te bewaren zaden. [lantkundigen in Amerika zijn een race tegen de tijd be- ■"ben met de inrichting van „zaad-banken", waarin het ge- psch materiaal wordt bewaard in de eerste plaats van die ften, die met uitsterving worden bedreigd. Een soort World I Life Fund voor de flora. Hun doel is, in de komende tien zaden van alle wilde en gecultiveerde planten in de we- te verzamelen en conserveren om eventueel mettertijd xervende soorten nieuw leven te kunnen inblazen. it doel van de Amerikaanse in- m Ding, die zich concentreert in iet reeds in 1958 op bescheiden irn ingerichte nationale centrum zaad-opslag in Port Collins orado) is niet alleen van weten - ppelijk belang maar ook econo- noodzakelijk. Aanvankelijk bet werk alleen gericht op be- van allerlei planten-variëteiten langzamerhand uit de Ame- inse flora gingen verdwij- Dit had een zeer praktisch doel. Lalde soorten voor de voe&sel- 2 siening en veevoer-produktie ge- 2fkte planten werden in de loop f en vervangen door betere ver elij ke variëteiten verloren Men is gaan inzien, dat dit Ie produkten, waardoor de oor- J bs ernstige gevolgen kon heb- omdat veredelde produkten ge- ger zijn en kwetsbaarder, en, dat men 't basis-materiaal niet ver loren mocht laten gaan. Dit zou her nieuwde verdeling uit dit basisma teriaal onmogelijk maken. Het ging daarbij niet in de eerste plaats om oorspronkelijk in heemse planten. Vrijwel alle in Ame rika in de land- en tuinbouw ge kweekte gewassen waren in het ver leden geïmporteerd. De granen kwa men oorspronkelijk uit het Nabije Oosten, sojabonen uit Mansjoerije, rijst uit Zuidoost Azië, aardappelen en tomaten uit Zuid Amerika, kom kommers uit India, katoen uit Mexi co en Midden Amerika, perzikken, appelen en peren uit Rusland, citroe nen uit Maleisië. mais uit Mexico. Tussen 1898, toen een centrale re gistratie van alle inheemse en ge- importeerde gewassen in de VS werd ingevoerd, en 1970 werden er 350.000 hinjl wij in de twintigste len in de bergwand wat nader gaan 9 nog altijd zitten te dubben onderzoeken, en zij riepen al spoedig de technische mogelijkheden j archeologen te hulp toen zij tot fan- een tunnel onder het Kanaal tastische ontdekkingen kwamen. variëteiten ingevoerd of gekweekd. Maar onnoemelijk veel daarvan is weer verloren gegaan, zoals bijna alle klavervariëteiten 65 procent van de graansoorten, en 90 procent van de soorten sojabonen. Over de gehele wereld gaan voort durend plantensoorten ten on der, door verstedelijking, wegenaan leg en fabrieksbouw, veranderde mi lieus, irrigatiewerken, ontginning af- grazing door b.v. geiten etc. terwijl voorts door veranderende kweek- en eetgewoonten planten verdwijnen, voor al oorspronkelijke variëteiten, 'n Voorbeeld van dat laatste is de me- j relatieve loen, vroeger in rijke verscheiden- procent. held groeiend en gekweekt voor de i Om de vijf Jaar worden enkele za- lokale Aziatische markten, nu nog den van elk soort getest op hun slechts in enkele veredelde vormen kiemkracht. Zou er een vermin- voorkomend doordat export-kwe- dering in potentie blijken te zijn op- kerijen de inheemse teelt over- j getreden, dan worden ofwel nieuwe zaden verzameld, indien die voor handen en dus nog niet verdwenen woekerden. In het genoemde instituut in Co lorado zijn thans zaden bijeenge bracht van circa 80.000 voedselgewas sen. Zij worden bewaard in blik in elf grote koelruimten die voortdu rend op een temperatuur van 40 zijn, of een gedeelte van de voor raad wordt zogoed mogelijk tot leven gebracht om uit nieuwe plan ten nieuw zaad te winnen. Er be staan daarvoor eigen kwekerijen, ter graden Fahrenheit (even boven het wijl ook voor dit doel nauwe samen- vriespunt) worden gehouden bij een werking bestaat met botanische in- vochtigheidsgraad van 32 Deze „Syntelman" als samentrekking van Synchroon- Tele-Manipulator) is in Lörrach in de Duitse Bondsrepubliek ontwikkeld om allerhande klusjes op te knappen waar men sen niet bij kunnen of gevaar lopen: onschadelijk maken van bommen, diepzee-onderzoek, materiaal verzamelen op de maan enzovoorts. De „ogen" zijn twee televisiecamera's (bo ven) en de armen en benen corresponderen met identieke apparaten, die door een mens (rechts) worden gehanteerd. Op een televi&escherm ziet de bestuurder hoe hij zelf zou moeten bewegen en grijpen om een werkje uit te voeren. Wanneer hij armen en benen zo beweegt, reageert de Syn telmanop precies gelijke wijze. De constructeur is de Ne'u- renbergse dr. Von Weiss, die ook veel in het geval ziet bij de brandbestrijding voor bluskanueien waar de mens niet bij kan komen. stellingen elders. Zaden van het instituut zijn, in beperkte mate en met speciale ver gunning, beschikbaar voor alle re search-instituten in Amerika en ook wel elders ter wereld. Zij vormen een zeer gewaardeerde bron voor de aan vulling van plantenverzamelingen over de gehele aarde. Men is de waarde van een dergelijk instituut gaan inzien, nu lucht-, bo dem- en watervervuiling in de gehele wereld in hcog tempo een groot deel van de flora dreigen te ver nietigen. Voor een verdere toekomst kan het van eminent belang zyn, om plan ten voor ondergang te behoeden, die later van grote waarde kunnen blij- en Engeland en het vasteland zo ongeveer 30 tot 50 kilo- er lengte en de Alpentunnels en Zwitserland en Italië nog een wonderstukje van tech- TI(È heten, hebben archeologen ■ot-onderzoekers in Peru een 'QÓiel onderzocht, die een lengte liefst honderd kilometer t. Het is een van de nieuwste- sten uit de tijd. van de Inca's, rijk na eéri eeuwenlange met grote technologische ppingen in 1532 ten val werd acht door de Spaanse con- \ador Pizarro. de Peruaanse Andes be- zich de 6763 meter hoge heilige berg Huscuran. Vanaf die berg been door de Inca's aangelegde I van 260 kilometer lengte slinge- door het gebergte naar Otuz- naar het noorden. Deze zelf was al een staaltje van gro- chnische vaardigheid. Langs die jru uwd werden Aan het einde van enkele grot-af takkingen stuitten zij op vlak uitge houwen stenen deuren van gemid deld acht meter hoog, vijf meter breed en naar later bleek tweeëneen- halve meter dikte. Vier sterke man nen konden die deuren, die schar nierden op steenkogels in door lek- water uitgesleten kommen open draaien. aldus een verslag in Bild der Wissenschaft. Eén tunnel achter deze deu ren bleek niet minder dan ongeveer honderd kilometer lang te zijn, waarschijnlijk geheel uitgegraven maar in ieder geval op de bodem ge plaveid met geribde steenvlakken, die uitglijden over het hellende opper vlak voorkwamen. Deze langste tun nel voerde over het algemeen uit het hooggebergte naar beneden, met een gradient tot 14 procent. De tunnel bereikt een diepte van circa 25 me ter onder het zeeoppervlak en voert ken te zijn. Het gaat echt niet alleen om wetenschappelijke waarden op zichzelf. Zo kan later blijken, dat thans voor de mens in directe zin nutteloze planten grondstof kunnen worden voor nieuwe soorten vezels, nieuwe geneesmiddelen, verfstoffen, andere industriële produkten en ook voedsel. Het zou bijzonder triest zijn wanneer ontdekt werd, dat op een voudige wijze het eiwittekort in de voedselvoorziening bestreden zou kunnen worden door processen, waarvoor een bepaalde soort plant nodig is die.niet meer bestaat en daardoor niet meer opnieuw in 't le ven kan worden geroepen. Het Instituut bestaat niet alleen uit een verzamel-apparaat voor zaden en een opslagplaats op zichzelf, maar ook uit een uitgebreide staf, die voor alle zaadsoorten hun ontkiemingsmi lieu vastlegt, de groei-processen van de plant en de methoden, waarop vol gens de huidige stand van weten schap en techniek het meest effi ciënt uit de „stock" nieuwe zaad dragende planten kunnen worden ge kweekt van hoge kwaliteit. Het ziet er naar uit, dat het in stituut de handen vol zal hebben, om de wereld-flora voor een belangrijk deel te behoeden voor de ondergang, die voor de deur schijnt te staan. waren al geruime tijd geleden naar de kust van de Stille Oceaan, gegaan, hoewel er ook nog wel wat voltrokken, die historisch niet meer beschikking, om het gigantische pro- i-grotten" ontdekt, die be- j Onderzoek heeft uitgewezen, dat de i bewaard is gebleven. geboekstaafd zijn. j ject te ondernemen, de rest van de wiJ c tunnel droog te leggen en te zien me-ijk magazij- tunnel in de veertiende en vijftien- i De tunnel eindigt thans ongeveer Omdat zich op Guanape s Wellicht is er leven mogelijk zon der water, dus ook op planeten waar geen water voorkomt en zelfs in de ruimte buiten hemellichamen. Dat is de conclusie die twee geleerden j hebben getrokken uit onderzoekin gen in de Universiteit van Columbia, i De in Zweden geboren Goesta Wollin en David Ericson hebben in een laboratorium de fundamen tele bouwstenen van het leven, zoals aarde kennen, na- aminozuren, samengesteld de eeuw moet zijn gebouwd. Er zijn aanwijzingen, da. fde tot zestiende eeuw gebruikt is voor het in vei- zout water. bij de kustlijn. Daar verdwijnt zij in ren van een tunnel-uitgang waarheen deze voert. Het is moge- uitsluitend uit stoffen die in de kos- tunnelkennelijk van de oceaan afkomstig, voordoen, is een van de theorieën, lijk, dat ongekende cultuurhistori- misciie ruimte voorkomen. De laatste konden opslaan tijdens hun en waar zij eventueel konden «^nachten. Zelfs Pizarro maakte al ling van deze grotten en blijkt aar schatten te hebben gezocht, moderne technische hulpmid- zijn grotonderzoekers deze ho- ligheid brengen van vele van de Men vermoedt thans dat de kust- talloze kunstschatten waaronder lijn in de eeuwen sinds het tot stand veel gouden werken die het Inca- komen van de tunnel aanzienlijk is rijk heeft voortgebracht. Veel van veranderd. Het is een gebied waar die historische uitermate belangrijke aardbevingen min of meer aan de schatten zijn door Pizarro en zijn j orde van de dag zijn, en waar grote opvolgers geroofd en verloren natuurrampen zich kunnen hebben dat de tunnel leidde naar onderaard se, zelfs onderzeese schatkamers, die misschien indertijd deel uitmaakten, van het vasteland of van een ver dwenen eiland of een verdwenen deel van Guanape. De archeologie heeft nog on voldoende financiële middelen ter sche schatten ergens onder de Jfren ^et aantal van deze stoffen, oceaan aan de kust van Peru op ont- I dekking liggen te wachten. Afgezien van deze mogelijk heid staat thans wel vast, dat de Inca's over technische gaven be schikten die menig mijnbouwkundi- ge van nijd kunnen doen barsten! ;e tijd voordat de Amerikaan- Russische Mars-sondes Mari en Mars-2 en 3 in de buurt de Rode Planeet kwamen, werd Amerika en Rusland een wetenschappelijke „hot-lime" ;t leven geroepen, waarover zon- rertraging gegevens over de er- igen en verrichtingen van el- s ruimtevoertuigen zouden wor- uitgewisseld zonder vertraging, ze (op Russisch initiatief) opge- serieuze poging óm tot samen- ing in de ruimtevaart te komen is een volslagen fiasco geworden. Het „verkeer" over de hot-line heeft zich in slechts één richting afgespeeld. Amerika heeft steeds gegevens en foto's naar Rusland gezonden die de Mariner naar de aarde stuurde. Over het algemeen zijn vooral de foto's beneden de verwachting gebleven als gevolg van de stofstormen, die nu al maanden Mars teisteren. Rusland daarentegen heeft zelfs de lan ding van een instrumenten capsule van de Mars-3 pas enkele dagen la ter via Tass bekend laten maken, en heeft deze landing veel later over de hot-line aan Amerika gemeld, j Verwacht kan worden, dat Amerika op dergelijke suggesties van Rusland I in de toekomst niet meer zal in gaan I wanneer niet waterdichte afspraken I worden gemaakt Het Russische ini tiatief is indertijd kennelijk ingege ven door de vrees, dat de eigen ap paratuur van de Mars-sondese niet naar behoren zou functioneren, en dat snelle Amerikaanse hulp niet on welkom zou zijn. Toen bleek, dat er toch niets aan te doen was en dat Amerika niet kon helpen, heeft men de hot-line maar in de ijskast ge- I stopt. Overigens willen wij u twee opna- men met betrekking tot het Mars- onderzoek niet onthouden. Links een foto, gemaakt door de Mariner-9, van de Mars-maan Phobis, die voorgoed een eind maakt aan de veronderstelling, dat dit maantje wel eens een kunstmaan, van een lang uitgestorven intelligent j leven op Mars zou kunnen zijn. Het is kennelijk een fors, stevig brok steen (tegen de 30 km in de groot ste richting) dat duidelijke krater sporen vertoont, die niet van vulka nisme afkomstig kunnen zijn maar veroorzaakt moeten zijn door inslag van meteorieten. Rechts de foto die Rusland heeft vrijgegeven van de instrumen tencapsule van de Mars-3, die op de planeet een zachte landing zou heb ben uitgevoerd. De signalen van de instrumenten zijn echter slechts nkele seconden doorgekomen Een succes is het beslist niet geweest. van de straling die ons uit de kos mos bereikt, aanzienlijk toegenomen. Bij de synthese van deze aminozu ren zijn alle mogelijke voorzorgen genomen tegen het binnendringen, van water by het vormingsproces. „De afwezigheid van water bij onze proeven wys't er sterk op, dat ver bindingen die een belangrijke rol spelen bij het ontstaan van leven zich in de ruimte tussen de sterren kunnen vormen en dat verbindingen als aminozuren ook b.v. op de maan zouden kunnen ontstaan", zo schrij ven zij in het Britse wetenschappe lijke tijdschrift Journal, waarin bevindingen van het tweetal werden gepubliceerd. Zij voegen daaraan toe: „Hoewel de omstandigheden van onze proe ven afwijken van die in de inter stellaire ruimte en op de maan, me nen wij dat deze experimenten toe gepast kunnen worden op de inter stellaire chemie". „Deze proeven kunnen aantonen", aldus Wollin in een toelichting op zijn rapport, „dat er op andere pla neten een ander soort leven mogelijk is. Misschien kan vloeibaar ammo niakgas, dat fysische en chemische eigenschappen heeft die sterk met die van water overeen komen, door le vende wezens in plaats van water als oplosmiddel worden gebruikt". Wollin en Ericson hebben drie gas sen ammoniak, methanol en mie- renzuur met elkaar vermengd. De ze stoffen zijn de laatste Jaren in de kosmische ruimte waargenomen. Dit geheel waterloze mengsel van gassen produceerde een kleurloze vloeistof, die daarna aan ultra violette straling werd blootgesteld, zoals die in de ruimte alom voortdurend voorkomt. Na 25 dagen bleken verschei dene aminozuren te zijn gevormd, die alle voorkomen in levende cellen en die thans als de voorlopers van het leven worden beschouwd. Hoewel al in het begin van de Ja ren vijftig aminozuren in het labo ratorium zijn gesynthetiseerd werd bij deze proeven steeds water ge bruikt. Uit de nieuwe proeven blijkt, dat water niet strikt noodzakelijk is voor de vorming van leven, aldus de geleerden die hiermee de Juistheid, hebben aangetoond van speculaties, welke in deze richting al eerder wer den geopperd. Zo zijn er nog andere „bases" mo gelijk voor levensvormen, die geheel vreemd zijn aan de aardse. Daarbij zouden ammoniak, methaan, silico nen, fluro als grondstoffen kunnen dienen, waardoor leven mogelijk wordt in zeer koude of zeer warme milieus, bij extreem lage of hoge druk, bij zeer grote tempe ratuurschommelingen en onder stra lingsomstandigheden, die fataal zijn voor de bekende aardse levensvor men.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15