ioningin Margrethe, eerste |orstin op de Deense troon Koning Frederik: 'n vorst met pijp en dirigeerstok lotte, geestige en charmante jonge vrouw Nieuw overleg over de bases op Malta in vogelvlucht in vogelvlucht tATERDAG 15 JANUARI 1972 BUITENLAND "p floskou wijst J s.n Amerikaans Congreslid uit IKOU (UPI) De Sowjet- leeft gisteren het Amerikaan- ^ngreslid James H. Soheuer van York het land uitgewezen, er (een Democraat) zou Rus- Joden hebben aangemoedigd sraël te emigreren. Russische politie arresteerde ;ei er afgelopen woensdag terwijl lig i bezoek was bij een Joodse raar di de autoriteiten tever- g heeft verzocht naar Israël te k n emigreren. Hij werd met ;z schultïigingen vrijgelaten na- 40 minuten had doorgebracht politiebureau. G uer kwam naar de Sowjet-Unie een studiegroep voor on- IfJs van het Huis van Afgevaar- l Eerder deze week al beëin- ADVERTENTIE Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? SANOSTOL Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, 03,0,81,62. met een superieure positie van de vrouw. De prinses kiest haar eigen kleren, maar haar man heeft een veto over haar keus. Over korte rokken zei de prinses eens: "Mini-rokken zijn niet onmogelijk, maar mijn benen zijn dat (ztf is 1.80 meter lang). Ik wil ze niet dragen, omdat mijn benen daar voor niet geschikt zijn". Op een vraag of het waar was, dat ze haar benen korter wilde laten maken, antwoordde ze: "Ik houd zo van al les dat ik geen enkele centimeter wil missen". Margrethe erfde van haar vader de liefde voor klassieke muziek, maar de archeologie nam veel van haar vrije tijd in beslag. Met haar grootvader Koning Gustaaf Adolf van KOPENHAGEN (UPI, Reuter) Denemarken wordt sinds gisteren geregeerd door Margrethe Alexandrine Thorildur In- grid, de eerste regerende vorstin van de duizend jaar bestaande Deense monarchie. De nieuwe vorstin staat bekend als een vlotte, geestige en charmante vrouw. Officieel is zij Koningin Margrethe II, maar de eerste Margrethe die van 1369 tot 1412 het bewind uitoefende deed dit als regentes voor haar neef Erik. De 31-jarige troonopvolgster heeft gestudeerd in Cambridge, op "London School of Economics", aan de Sorbonne in Parijs en in Kopen hagen. Haar hobby's variëren var jiu-jitsu en skiën tot vooral archeo logie. Zij heeft eens een maand in een modderige hut doorgebracht, tij dens opgravingen in de Soedan Margrethe spreekt verscheidene talen en heeft veel gereisd, waarbij zij veel goodwill kweekte. Tijdens 'n reis naar Japan verscheen zij op een avond voor de televisie om haar reis indrukken weer te geven. Na haar geboorte op 16 april 1940, een week nadat de Duitse troepen Denemarken waren binnengevallen zei haar vader, dat de kleine prin ses „een straal van hoop bracht in donkere jaren". Haar moeder Prin ses Ingrid reed zelf de kinderwagen door de straten van Kopenhagen, en leerde haar en haar jongere zusjes Benediikte en Annemarie fietsen in de oorlogsjaren toen er tekort aan benzine was. In tegenstelling met de traditie, kreeg de prinses geen privé-onder- wijs, maar ging zij naar school. Daar zag ze af van titels en was ze gewoon Margrethe, die zich gemakkelijk vrienden maakte. Na een referendum in 1953 werd de grondwet gewijzigd, die troonopvolging door een vrouw mogelijk maakte. Tijdens partijtjes danste Margrethe met wie ze wilde. Naar wat voor man ziet u uit,' zo vroeg een verslaggever eens op een persconferentie. "Zie is daarnaar uit? U maakt een grapje", ant woordde ze. "Ik verwacht, dat mijn toekomstige echtgenoot naar mij uitziet". In 1966 brachten de Deense krante met grote koppen het nieuws, dat Margrethe verliefd was geworden op een secretaris van de Franse ambas sade in Londen, graaf Henri de La borde de Monpezat. Hij had enkele geheime bezoeken aan Denemarken gebracht om de koninklijke familie te ontmoeten en was een volkomen onbekende. Maar toen de Fransman op de trouwring op 10 juni 1967 in gebroken Deens de bevolking toe sprak, juichten de Denen en had hij hun hart gewonnen. Het paar heeft een zoon van 3 jaar, Frederik. en een van 2. Joachim Tweede plaats De prinses heeft bepaalde opvat tingen over huwelijk en gelijkheid van de vrouw. Op een persconferen tie in haar verlovingstijd werd haar gevraagd of zij als troonopvolgster degene zou zijn die altijd alle be slissingen zou nemen. „Als klein meisje realiseerde ik mij al, dat ik een zeer speciale positie innam en geloofde ik, dat het, ofschoon ik of ficieel de eerste plaats moet inne men, voor mij mogelijk is in mijn huwelijk de tweede plaats te bezet ten wanneer dat noodzakelijk is", antwoordde ze. In een vraaggesprek met een tijd schrift in 1968, na een jaar huwelijk.' i verklaarde zij in te stemmen met gelijkheid van de vrouw, maar niet Zweden ging zij jaarlijks voor op gravingen naar Italië. In 1962 nam zij deel aan een Scandinavische expedi tie naar Nubië in de Soedan, waar zij in primitieve omstandigheden een maand leefde om de cultuur van het Nijigebied te bestuderen. Maagrethe pleegt zich buiten de politiek en con troversiële zaken te houden. Slechts één keer zagen journalisten, dat zij boos werd. Dat gebeurde tijdens het eerste korte bezoek van het paar aan de ouders van Henri in Cahors in Zuid-Frankrijk. Ingesloten door verslaggevers en fotografen beet zij hun toe: "Wij proberen beleefd te zijn, maar dit zal drastisch verande ren als u ons niet met rust laat". Bij dit ene incident bleef het. Gewoon lijk paart Margrethe, die ervan houdt in Kopenhagen rond te rijden en alleen te winkelen in warenhui zen, een zekere reserve aan open heid. "Zij weet zonder falen het juis te tijdstip te kiezen en heeft een scherpe gave om op de goede plaats de juiste dingen te zeggen", zei een oude bekende van het hof. „Het goe de schip Denemarken zal geen scha de lijden met de dochter van een zeilerkoning aan het roer". Carrington en Luns in Rome ROME (UPI, DPA) De Britse minister van Defensie Lord Carring ton en de secretaris-generaal van de NAVO mr. Luns zijn heden, zater dag, in Rome aangekomen om met premier Dom Mintoff van Malta te praten over de toekomst van de Britse bases op dat eiland. De Britse bewindsman en mr. Luns reisden gisteravond naar de Italiaan se hoofdstad, nadat zij eerst in Brus sel uitvoerig van gedachten hadden gewisseld. Lord Carrington had daar ook afzonderlijke gesprekken met de ambassadeurs van de landen die bij het NAVO-overleg over Malta zijn betrokken. Volgens welingelichte kringen in Brussel willen Engeland en zijn bondgenoten hun bod voor de hand having van de militaire steunpunten op Malta verhogen. Tot dusver boden zij 9.5 miljoen pond (een kleine tach tig miljoen gulden), terwijl Mintoff 18 miljoen pond (ongeveer 150 mil joen gulden) eist- Er zou nu worden overwogen het bod van 9.5 miljoen pond met ca. drie miljoen pond te verhogen. Naar in Britse regerings kringen verluidt weigert premier Heath beslist meer te betalen dan de 5.25 miljoen pond, die Engeland in gezamenlijke aanbod van 9.5 miljoen pond voor zijn rekening zou nemen. Hij zou er echter geen be zwaar tegen maken dat andere NA- VO-landen hun bijdrage verhogen. De verhoging zou voornamelijk van de kant van de V.S. komen, die be vreesd zijn dat de bases in handen van Libië of Sowjet-Rusland komen. Ook West-Duitsland en Italië zouden in Londen van hun bezorgdheid blijk hebben gegeven. Het overleg tussen Dom Mintoff en Lord Carrington is kennelijk het resultaat van Italiaanse bemidde ling. De 86-Jarige aartsbisschop van Valletta Gonzi, heeft de afgelopen dagen besprekingen gevoerd in Ro me en Londen. Twee vertegenwoordi gers van de regering van Malta wa ren vorige week in de Italiaanse hoofdstad. Dinsdag Jl. reisde een Ita liaanse afvaardiging onder leiding van ambassadeur Fornari naar Mal ta, naar men zei voor economische besprekingen. Geen metaalstaking De dreiging van een staking van metaalarbeiders in het grootste Westduitse industrie gebied Noordrijnland-Westfalen is afgewend. Er is een overeenkomst op grond waarvan voor de ongeveer 230.000 werknemers in de ijzer- en staalindustrie van Noordrijnl and- Westfalen de basisionen voor vakar beiders worden verhoogd. Cholera op Celebes Een cholera- epidemie op zuid-Celebes heeft in twee weken tijds bijna 600 mensen het leven gekost, zo heeft een Indo nesische gezondheidsfunctionaris gis teren meegedeeld. Het is de ergste epidemie sinds 9 Jaren in dit ge bied. In de eerste helft van decem ber hebben 2.105 mensen in deze pro vincie de ziekte opgelopen. Koning Frederik IX van Dene marken stond bijna 25 jaar aan het hoofd van Europa's oudste monar chie. Hij verkleinde de afstand tus sen het paleis en zijn volk en werd daardoor zeer populair. Hij was een hartstochtelijk pijproker en muziek liefhebber en bij zijn 70-ste ver j aar- gaf de toenmalige premier Hil- mar Baunsgaard een korte kenschets van de vorst met de woorden: „Pijp en dirigeerstok symboliseren u meer dan kroon en scepter". Frederik werd op 11 maart 1899 in Kopenhagen geboren, bracht het bij de Deense marine tot schout bij-nacht en besteeg in april 1947 de troon bij de dood van zijn va der, Koning Christiaan X. Uit zijn huwelijk met prinses Ingrid van Zweden (in 1935) werden drie doch ters geboren: Margrethe, Benedikte en Annemarie. De grondwet voorzag tot 1953 alleen in opvolging in de mannelijke lijn, maar in dat jaar werd Margrethe als Kroonprinses er kend. Zij huwde in juni 1967 met de Franse diplomaat Henri graaf de Monpezat. Bij zijn troonsbestijging verklaarde Koning Frederik van het balkon van het paleis Christiansborg, dat hij in de voetsporen van zijn vader zou tre den. maar er begon een frisse wind door de paleisgangen te waaien. De koning en koningin stuurden hun kin - deren naar scholen in plaats van hun privé-onderwijs te laten geven. Vaak beid en geregeld werden oude vrien- nam Koningin Ingrid zelf de tele-1 den en vriendinnen uitgenodigd voor foon op wanneer het paleis werd ge- een bezoek. Koning Frederik belde de groep haar werkzaamheden afzonderlijke leden maakten V Sens reisjes naar verscheidene •k i in Sowjet-Rusland. Scheuer I zich in Leningrad en werd 1 Russische besluit op de hoog acht door de Amerikaanse con die stad. Het besluit was ge- omdat Scheuer betrokken eraakt bij „ongepaste activi st- Scheuer heeft die ontkend, die hij had ontmoet „had voren reeds het besluit geno' en verzoek in te dienen voor Israël". Ik ADVERTENTIE Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? SANOSTOL hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3,C,B1,B2. Met de regelmaat van de klok ver meerdert in Afrika het aantal staten, waar een burger-regering plaats maakt voor een militair bewind. In ongeveer vijftien jaar tijd sinds het begin van de onafhankelijkheids beweging hebben evenveel malen militairen naar de macht gegrepen, in de Westafrikaanse staat Ghana reeds voor de tweede maal. In maart 1957 werd dit land (de voormalige Goudkust) een zelfstandige staat. Maar ofschoon de nieuwe leider dr. Kwame Nkroemah, destijds onder de beste omstandigheden kon beginnen, met een voldoend aantal bekwame fi guren en een goed gevulde staatskas, was de toestand in 1966 dermate ver slechterd, dat het leger naar de macht greep en Nkroemah, die eens als toekomstige grote leider van Afri ka was gedoodverfd, uit zijn presiden tiële positie verjoeg. Hij leeft sinds dien als balling in Guinee. Een jaar later maakten de militairen uit eigen beweging plaats voor een burger-re gering onder leiding van de vroegere oppositie-leider dr. Kofia Boesia, die eerder, tijdens zijn verblijf als balling in Europa, o.m. docent aan de Leidse universiteit was geweest. De taak van dr. Boesia was verre van gemakkelijk. Wel had hij na vrije verkiezingen 105 van de 140 parlementszetels veroverd, waardoor hij verzekerd kon zijn van krachtige steun van de bevolking, maar de erfenis van Nkroemah was bijzonder zwaar. Inplaats van enige miljarden in de staatskas, zoals aan het begin van de loopbaan van zijn voorganger, was er nu een schuld van enige miljarden. Dat was slechts ten dele een gevolg van de verlaging van de prijs op de wereldmarkt van ca cao, het produkt waarvan de helft van Ghana's uitvoer afhankelijk is. Wanbeheer was de voornaamste oor-; zaak van de financiële achteruitgang, -k I hij dezer dagen aankondigde, dat hij eind deze maand opnieuw een bezoek aan Rood-China zal brengen. Des- Ook Pakistan bevindt zich in een'kundige waarnemers menen echter, zodat Boesia in de ruim twee jaar, j uiterst moeilijke situatie. Het verlies dat hij uitziet ook tegenover Amerika die sindsdien verstreken zijn, niet veel j van het oostelijk gebiedsdeel, thans een welwillende houding te moeten1 Frederik zelf zijn auto besturen. En- anderes heeft kunnen doen dan be- j Bangladesj, heeft de bevolking in het aanemen, gelet op de steun vanl kele jaren geleden ontsnapte hij ter zuinigen. Veel sympathie heeft hij westen diep geschokt en zijn nieuwe Washington tijdens het militaire con-1 nauwernood aan ernstig letsel toen zich daarbij natuurlijk niet kunnen president, Zoelfikar Ali Bhoetto fUct met India. Anderzijds zijn er hij op een gladde weg slipte en te- ook eens een plaatselijk dagblad op om te zeggen dat hij de krant niet had ontvangen. „Waar kan ik die heen sturen?", vroeg het meisje dat hem te woord stond. „O, zeg maar dat het voor de koning is, en met wie heb ik gesproken?", zei Frederik. „Met de koningin van Sjeba", zo luid de het antwoord van het meisje, dat later tot haar schrik bemerkte, dat ze inderdaad de koning zelf aan de lijn had gehad. Tijdens de Duitse bezetting van 1940-'45, toen Koning Christiaan de nazi's zoveel mogelijk tegenwerkte, fietsten Frederik en Ingrid vaak door de straten van Kopenhagen wegens het benzinetekort. Na de oorlog bleef verwerven en vooral een loonbelas ting ontketende de woede van Gha na's vakbondsleiders. Slechts door harde, min of meer dictatoriale maatregelen heeft Boesia zich staan de kunnen houden om op die manier althans te pogen zijn land van de financiële ondergang te redden. Hoe het nieuwe bewind onder leiding van kolonel Achampong dit vraagstuk wil oplossen is nog niet duidelijk. Ver moedelijk kan alleen een tegemoet komende houding van de buitenland se schuldeisers uitkomst brengen en Ghana (zeven maal zo groot als Ne derland, met een bevolking van ne gen miljoen) weer op de been bren gen. Een ander punt is, dat de re gering van Achampong vooral aan dacht wil besteden aan de ontwikke lingen op het platteland. Nkroemah had, zoals Soekarno in Indonesië, zijn kracht gezocht in prestige-projecten in de steden, maar het nieuwe be wind schijnt wel in te zien, dat dit de verkeerde weg is. Zoals men uit de berichten weet bevond premier Boesia zich tijdens de staatsgreep in Londen. Deze tweede staatsgreep in Ghana vertoont daardoor veel over eenkomst met de eerste, tegen Nkroe mah, die toendertijd in Peking ver toefde. Het is voor Ghanese leiders opvolger van Jachja Chan genoopt1 politieke waarnemers, die verwachten, j gen een telegraafpaal reed. tot krachtige maatregelen. De pas- dat Bhoetto via Moskou zal pogen de: poorten van de leden van 'slands betrekkingen met Bangladesj zoveel ..Kon|ng Fred®rlks voorliefde voor rijkste families zijn ingenomen.1 mogelijk te herstellen. Vier jaar ge- j klassieke muziek vas legendarisch en Bhoetto heeft hun bevolen het bedrag] leden opperde het Kremlin namelijk: de prinsessen zeiden weieens plagend van bijna een miljard gulden, dat het denkbeeld een multinationaal vei- als de laatste voorbereidingen voor die „22 families" naar het buitenland ligheidsverdrag met 't Indische sub- hadden overgebracht, terug te bren gen, enkele financiële kopstukken hebben huisarrest gekregen, tien in- dustriëen zijn genationaliseerd, tal van leidende figuren zijn ontslagen en alle departementen worden „gezui verd" van overtollig personeel. Tege lijkertijd heeft Bhoetto een land bouwhervorming, verbetering van de continent te sluiten. Bhoetto zou voornemens zijn hierop terug te grij pen om het verlies van Bangladesj langs die weg althans enigszins tf verminderen. Dat zou dus betekenen, dat Bhoetto de Russen in de rol van bemiddelaars ziet. Voor Moskou dat een verleidelijke positie. De ban den met India zijn immers voortref- gezondheidszorg en kosteloos lager felijk. Als die met Pakistan, ondanks onderwas aangekondigd. Al deze de recente gebeurtenissen, geleidelijk maatregelen zijn zonder twijfel alles- aan zouden verbeteren, kan het behalve overbodig, maar Bhoetto be- j Kremlin daar alleen maar voordeel grijpt tevens, dat de bevolking het ge voel dient te krijgen, dat het land on der een krachtig bestuur staat. Psy chologisch heeft het geschonden Pa kistan een stevige duw voorwaarts nodig nu het Bangladesj is kwijtge raakt. Wat de buitenlandse politiek van hebben en zou het in feite de oude rol van de Britten overnemen. Zover is het op dit ogenblik nog niet, maai- een dergelijke ontwikkeling zou voor de Sowjet-Unie zeker verlok kelijk zijn. De realist Bhoetto is tot op zekere hoogte met een schone lei van het nieuwe Pakistan betreft mag I begonnen. Veel zal echter afhangen men aanemen, dat Bhoetto zijn oude politieke lyn in het vizier zal houden. In de Jaren 1963 tot 1966, toen hij minister van Buitenlandse Zaken was, stak hij zijn sympathie voor Peking blijkbaar gevaarlijk zich buitenslands niet onder stoelen en banken. Nie- te begeven. mand was dan ook verbaasd, toen van het resultaat van de besprekin gen, die hij binnenkort in Peking zal voeren. Tot zolang kan Bhoetto ver schillende kanten uit. vakanties werden getroffen: „Hebt u er ook aan gedacht de piano in te pakken, pappie?". Vaak heeft de ko ning gezegd, dat hij een carrière als dirigent zou hebben gekozen als hij niet als koningszoon geboren was. In Stockholm trad Frederik voor het eerst in het openbaar als dirigent op tijdens een Wagnerconcert, op spe ciaal verzoek van zijn Jarige schoon vader, Koning Gustaaf Adolf van Zweden. In tegenstelling tot zijn vader, die eens een premier de laan uitstuurde die hem niet beviel, bemoeide Ko ning Frederik zich nooit met politiek. Veel politici waren echter persoon lijke vrienden van hem. Ook had hij veel vrienden bij de marine, waaraan hij steeds verknocht is gebleven. In zijn nieuwjaarsrede richtte hij al tijd een speciale groet tot „de men sen op zee", en hij gebruikte zijn oude militaire registratienummer als kenteken van zijn auto. Wat nors was hij tegen persfoto grafen. maar overigens verloor hij zijn gevoel voor humor zelden. Op 11 maart 1969 vierde Ko ning Frederik zijn 70-ste verjaar dag. In de familiekring werd toen deze foto gemaakt. Op de voor grond Koningin Ingrid en Ko ning FrederikOp de achtergrond van links naar rechts: Prins Hen- rik (de voormalige graaf De Monpezat)Kroonprinses Mar grethe, Richard van Berleburg en zijn echtgenote Prinses Bene dikte, Koning Constantijn van Griekenland en zijn vrouw Ko ningin Annemarie. Zijn dochter Margrethe vroeg als tiener een chauffeur van het hof eens hoe kinderen ter wereld komen. „Vraagt u dat maar aan de koning en de koningin", antwoordde de chauffeur blozend. De dag daarop nam Koning Frederik hem apart. „Is het waar wat Margrethe mij vertelde, dat u de elementaire begin selen van de voortplanting niet kent? Ga zitten, vriend, dan zal ik he het u vertellen (ADVERTENTIE) Verkoudheid? Lusteloosheid? Slechte eetlust? Slechte groei? Slechte concentratie? Schoolmoeheid? SANOSTOL Een hap gezondheid vol vitaminen o.a.A, D3.C, B1.B2. VWiCLRA ^.V.-AMSTERDAM

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11