S willen meer personen en ïinder goederen vervoeren Kuitert is niet op een scheuring uit 1: Archeologische vondsten onder Waterlooplein zondag meer treinen Leiden-Utrecht post pers°- ierduizer nzen in 1 rbeterd iet jkssteun Inwoner van Groningen smijt met meubilair Negen man voor drughandel aangehouden GS: geen dam naar Ameland UDINK ONTKENT DAT HUREN UIT DE HAND LOPEN Chemische fabriek past nieuwe manier van vuillozing toe Britse nationaliteit geeft recht op vrij verkeer in de E.E.G. 14 JANUARI 1972 (Van één onzer redacteuren) :HT De Nederlandse Spoorwegen gaan dit jaar met de aanleg van de Zoetermeerlijn, welk werk jaar gereed zal zijn. Zij hopen binnenkort opdracht igering te krijgen voor de aanleg van de Schiphollijn in naar Den Haag. Een veel kleinere maatregel voor toekomst: in de komende zomer zullen op zondag nen rijden op het baanvak LeidenAlphen a. d. Rijn de Bruin, president- an de NS, deelde dit gis- mee op de traditionele bijeenkomst in Utrecht, ook even gesproken over lar vervoer in relatie tot van de Leidse Baan. Op of het mogelijk is zoals in innels auto's per spoor te :n bussen via een wisse- >1 gebruik te laten ma- spoorlijn antwoordde mr. jvestigend. Verlies 200 40 ki mm LS ri 100 miljoen gulden is van de Nederlandse het afgelopen Jaar ge bt'j.42 miljoen in 1970 tot "hg 246 miljoen, in 1971. jksbijdrage voor be- e lasten zou het verlies ni hoger zijn uitgeval- hSrlies het afgelopen n veer 65 miljoen voor J goederensector en niljoei,. van de reizi_ ieI|s stale kosten liepen iovi611 te^en 1015 n**1- j r het eerst kwam dan de. van de uitgaven •wacht in decem- edrij,pmeuw Srhoging van de erstarieve.er goedmaking ?IAde inflatieVerwachtte ,geen kCH svertlogingje zomer> Zoals :i Jaar- "Deiister is geen >nder varfrequente aan. igen". Dichter bij opwaartse c,iceling in het lersvervoer rvorig jaar '1 tot stilsta^ gevolg van iriefsverhogin,ie vrij 9terk de geldonvjing uitgin- forse tariefsvjng van ge_ eld 9,5 procej december 'olgens mr. EHin pas dit duidelijk mer. zijn. Hij icht dan ookj^ verdere van het reizitrvoer De leterprijs is o>s de ta- ïrhogingen nog,,tief laag leken bij die .ei andere tariefsverhod alleen niet worden voo»n dat de in sneller blijven ;n dan de mgsten. Gestreef,rdt naar l enverlaging door eenvoud!- van de bedrijfessen en natisering. ibrengstverhoging mr. De n mogelijk door dj dichter ie potentiële treigers te ;en -nieuwe stal nieuwe en door nauwmenwer- met het regionale tedelijke bare vervoer. aangekondigde opng van Leidse Herensingel); in fe- iri past in het kvan de lindering van het :al goe- ^/jlistations en laad- osplaat- Het wagonladingeraer le- steeds meer grotrerliezen regering neemt en met de verliezen op hiederen- over. ld 1971 bedroeg heital goe- ^Jpstations laad- en plaatsen 331. Van de 170 diealf 1972 open zijn worde* waar- Inlijk nog 30 opgehe' !N HAAG Viesend voor- 'gse woning wet v*Sen zijn '71 met rijkssteunö^terd leld kostten cverbeterin- ruim twaalfduizenden, de jaren '60-*7in bijna ne- Igduizend wo£n verbe- waarvan ongevf^^tiendui- in de vier grot'den: in Den I 4529, in Rottim 2612. in terdam 5087 en Utrecht 4637. verbetering vaigeveer vijf- Qd huizen thans in oering. verbete5Plannen voor »twintigduizenwoningen hg- Bereed. Volgehtaister Udink, ^huisvesting (Uimtelijke or- üg) die deze verstrekt in ta aan de ste Kamer, is uitvoering* de gereedlig plannen dt vijf Jaar ge- Minder personeel Eind vorig jaar had de NS 27.900 werknemers. Met het oog op de re organisatie van het goederen vervoer zal het personeelsbestand geleidelijk moeten dalen. Dat zal kunnen gebeuren door bij natuur lijke afvloeiing geen vervangers in dienst te nemen of door in vaca tures te voorzien door herscholing of overplaatsing. De vermindering van het aantal werknemers bij de NS zal in de orde van grootte van vijfhonderd tot zeshonderd per jaar liggen. Wat het gebruik van de trein door automobilisten betreft, deelde mr. De Bruin mee, dat enquetes hebben uitgewezen dat steeds meer mensen de auto laten staan en de trein nemen wanneer zij langere af standen moeten afleggen, vooral in de verbindingen met het westen van het land. Eén van de sleutels voor een selectief autogebruik is volgens hem het aanleggen van parkeerter reinen bij stations. GRONINGEN <ANP> De politie in Groningen heeft gisteravond om streeks elf uur zeven Groningers ge arresteerd die bezig waren huisraad AMSTERDAM De Brusselse rijkswacht ën de Amsterdamse re cherche hebben negen Jongemannen van vier nationaliteiten aangehou den wegens handel in verdovende middelen. De zaak kwam aan het rollen toen vier Nederlanders woensdagavond in Brussel een caravan afhaal'den bij een 24-jarige Canadees. De Brusselse politie had de Canadees al een tijdje in het oog gehouden en vond de tijd rijp om toe te slaan. In de dubbele bodem van de ca ravan werd twintig gram hasjiesj ge vonden. De Amsterdamse recherche wist echter dat het viertal hande laars contacten had met vier bewo ners van een kraakpand in Amster dam. Het huis werd onderzocht waarbij o.a. twaalfeneenhalve kilo hasjiesj te voorschijn kwam. LEEUWARDEN Gedeputeerde staten van Friesland zijn van het plan om een dam naar Ameland aan te leggen afgestapt. Reden: de dam zou voor de gebruikers te duur wor den. Het principe-besluit om een dam aan te leggen was al in 1966 geno men. De prijs werd toen geschat op vijfendertig miljoen gulden. Volgens de jongste berekeningen zou de dam echter honderdvijfendertig mil joen gulden gaan kosten. Dat betekent dat de tolgelden voor auto's en bromfietsen zó hoog zouden worden dat dagjesmensen er waarschijnlijk niet over zullen pieke ren om van de dam gebruik te ma ken. dwars door de ruiten van een bo venwoning op straat te smijten. De zich dichter noemende Groninger Bertil de Jonge f33) was toen al eni ge tijd bezig uit protest tegen het op zeggen van de huur een gedeelte van het in zijn huis aanwezige meu bilair dwars door het glas heen naar buiten te gooien. Hierbij krsg de opgewonden huur der assistentie van een zestal vrien den die er mede voor zorgden dat bedden, planken, stukken glas en meubilair op de rijweg voor het pand terecht kwam. Het schouw spel trok direct vele belangstellen den, onder meer de zoon van de huiseigenaar die een deel van de huisraad van zijn vader met een dof fe plof op de stoep terecht zag ko men. De politie heeft een eind gemaakt aan het spektakel door de heer De Jonge en zijn vrienden mee te ne men naar het bureau en in te sluiten wegens opzettelijke vernieling. De boze huurder, in Groningen bekend om zijn opvallend uiterlijk en zich sierend met de bijnaam "Plopatou", verklaarde tegenover de politie dat hij tot zijn daad was gekomen uit protest tegen het feit dat vandaag zijn huurovereenkomst wordt beëin digd. Zijn bij hem inwonende moe der en ook zijn vrouw en kind had hij.overigens reeds gistermiddag elders ondergebracht. Het Scheveningse vissersvaar tuig Sch 110 "Alie" is gisteren na een aanvaring met het Oosten rijkse vrachtschip "Salzachtal" ter hoogte van Vlieland gezon ken. De bemanningsleden werden Gfcen lange haren De Indone sische regering zal dit jaar een cam pagne tegen de lange haardracht van mannen beginnen. Op de scholen is ze verboden. De ambtenaren van de staatsdiensten krijgen eveneens op dracht hun lange haar te doen knip pen. De campagne volgt op een ver klaring van president Soeharto over de toelating van hippies in het land. Deze hippies, aldus de president, heb ben Indonesië de lange haardracht en roesmiddelen gebracht. opgepikt door de vissersboot Kat wijk 144, waarvan een deel later werd overgenomen door het fre gat "Jan van Galen". Op de foto ivordt een van de bemannings leden van het verongelukte vaar tuig vanaf het fregat in Den Hel der aan ival geholpen. AMSTERDAM Het onder zoek naar de obstakels, waarop men bij het afzinken van het eerste metrocaisson in Amster dam is gestuit, heeft geleid tot een unieke, archeologische vondst. Op ongeveer vijf meter diepte liggen drie schepen, die tenminste vierhonderd Jaar oud zijn. De heer J. M. Baart, die het onderzoek verrichte, noemt de vondst "volkomen uniek in de wereld van de archeologie". De schepen liggen temidden van 'n woud van palen. Touwen, delen van de tuigage, met koper be slagen boordplanken, overnaads genagelde scheepswanden en kromme spanten geven de in druk van een scheepskerkhof. Een van de schepen is geladen met zwerfkeien, sommige met een diameter van een meter. Tussen de resten van balken, werden ook nog munten, aarde werk en benen schaatsen ge vonden, die dateren uit het mid den van de zestiende eeuw. Een deel van het aardewerk is uit de veertiende- en vijftiende eeuw. Een deel van de munten draagt het Jaartal 1502. In het woud van palen staan naast grenen masten beho rend bij de zeventiende- en de achttiende-eeuwse bebouwing tussen Amstel, Zwanenburgwal, Hout- en Leprozengraoht zwa re eikenhouten palen. Waarop men bij de metro- bouw onder het Waterlooplein, is gestoten, staat nog niet vast. Een nader onderzoek zal moe ten uitwijzen of het gaat om zinkstukken om snel grond te kunnen ophogen; een oude zeedijk of een scheepswerf. B. en W. van Amsterdam gaan zich nu afvragen wat zij moe ten doen om de vondsten in vei ligheid te brengen. Bij grondwerkzaamheden voor de bouw van een huis in het uit breidingsplan "Campagne" te Maastricht nabij de Cammer- berg in Maastricht zijn gister middag resten van een Romein se muur ontdekt, waarschijnlijk een oude fundering van een Ro meins gebouw. Er werden ook pannen opge graven, die volgens de Maas trichtse geoloog dr. J. Spren ger onmiskenbaar van Romeinse oorsprong zijn. De plaats van de Romeinse vondst ligt niet ver van de oude Romeinse Heirbaan Tongeren-Maastricht. DEN HAAG Minister Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) ontkent, dat de huren in de gebieden waar zij zijn vrijgelaten "uit de hand lopen". Udink zegt dit in antwoord op een bezorgde vraag uit de Eerste Ka- steeds de minst draagkrachtigen en werkt allerlei onrecht in de hand, meende de Eerste Kamer. Op grond daarvan vroeg de senaat zich af of de regering niet terug zou moeten komen op de liberalisering van de huren. mer. Het vrije spel van grote vraag 1 Minister Udink zegt nu dat in de eer- en beperkt aanbod schaadt vrijwel NAARDEN De chemische fa briek „Naarden" gaat de stinkende waterplas De Lepelaar, waarin af valstoffen worden geloosd, afdekken met plastic kussens. Men hoopt het stankprobleem daarmee voor negentig procent op te lossen. De directie van „Naarden" ver wacht dat het plastic kleed ook bij zeer harde wind het wateroppervlak afgesloten zal houden. In de loop van dit jaar wil men de lozing van vuil water in de plas echter volledig staken. Het plan is om de afvalstoffen dan tweehonderdvijftig meter diep in de bodem te spuiten. Deze opval lende manier van afvallozing is in het laatste proefstadium. Volgens de directie is dit de enige me thode waardoor de biosfeer niet wordt aangetast. De methode werd vier Jaar geleden voor het eerst in het buitenland toe gepast. Het afvalwater wordt daar bij na een bepaalde voorbehandeling diep in de grond gespoten waar het wordt opgenomen door zandla gen. Bij Naarden bevindt zich een ge schikte zandlaag die afgesloten wordt door een dikke kleilaag. Verontreini ging van de bovengelegen lagen is, volgens de directie, ook in de verre toekomst uitgesloten. DEN HAAG Na de toetreding van Groot-Brittannie tot de Europese Economische Gemeenschap (1 ja nuari 1973) zullen personen die de Britse nationaliteit bezitten, recht hebben op vrij verkeer binnen de EEG. Over de inhoud van het begrip Britse nationaliteit heeft in Brussel overleg plaatsgevonden. De draag wijdte, van de verklaring die de Brit se regering aanvankelijk heeft afge legd over dit onderwerp is daarbij wat ingeperkt. Dit deelt minister Boersma van Sociale Zaken mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Berkhouwer VVD). Als zich te zijner tijd in de praktijk moeilijkheden voordoen zal er in de EEG-ministerraad opnieuw over worden gesproken, aldus de minis ter. Volgens Britse gegevens bestaat de gekleurde bevolking van Groot- Brittannië op het ogenblik uit onge veer 1,5 miljoen mensen. Circa een half miljoen van deze mensen zijn geboren in het Verenigd Koninkrijk, en hebben daarmee automatisch de status van Britse nationaliteit. Van de overigen heeft de meerderheid tot nu toe niet geprobeerd als Brits staatsburger geregistreerd te wor den. Een aanvraag hiertoe kan wor den ingediend als men vijf jaar in Groot-Brittannië heeft gewoond. Duitser wilde trein hapert AMSTERDAM Een 21-jarl- ge geestelijk estoorde Duitser heeft gisteren geprobeerd er op het Am sterdamse Centraal Station met een trein vandoor te gaan. De machinist van de trein, die langs het perron stond, ontdekte de jongeman in de cabine waar hij druk bezig was met de knoppen en handels. Door een verkeer de schakeling was het hem nog niet gelukt de trein in beweging te bren gen. Bij verhoor door de politie bleek dat de jongeman gewoon zin had gehad om eens een trein te besturen. ste plaats zijn zorg uitgaat naar de minder draagkrachtigen, maar dat er geen directe aanleiding is maat regelen te overwegen. Wel is er nog overleg over de vraag of de gemeen tebesturen niet het recht moeten be houden of herkrijgen om in te grij pen bij langdurig leegstaande wo ningen. Noord-Holland, Zuid-Holland, en Utrecht zijn niet geliberaliseerd. In deze provincies is de huurprysbeheer- sing nog van kracht behalve voor de woningen in de zg. vrije sector. In deze provincies mag wel per 1 april een huurverhoging verlangd worden van na-oorlogse woningwet woningen, waarvoor het rijk geen subsidie meer geeft. Deze verhoging geschiedt dan in het kader van de huur harmonisatie ADVERTENTIE Den Haag. ChurehillpUin 10. Telefoon (170-549010 ZATERDAG 15 JAN. - 20.15 UUR Bulgaars nationaal folklore ensemble BALKANSKA MLADOST 25 musici, dansers en zangers Uit de pers: fenomenaal, grandioos, apectaculair. Het grote auccea van de interna tionale tentoonatelling te Londen. Prijzen: f6.50 - 13.50 b.i. LUNTEREN "Kuyper mocht nooit tegengesproken worden. Hy was nooit fout. Kuitert wel. Wat de synode ook met my zal doen, ik zal er geen scheuring om maken. WU zün met vragen bezig, waar aan onze kinderen al weer voor- by zyn". Aan het woord: dr. H. M. Kuitert, hoogleraar in de ethiek aan de Vrije Universiteit, zwart schaap en mikpunt van alles dat in de Geref. Kerken verontrust is. Byna twaalf uur heeft de generale synode in Lunteren over hem en zijn op vattingen gesproken deze week, on geacht de uren die zy gisteren be steedde om een kerkordelijke af ronding te construeren. Niet de stroom van klachten die over uitlatingen van Kuitert bij de synode zijn binnengekomen vormde onderwerp van bespreking. Een deel daarvan heeft betrekking op zijn opvatting van het scheppings verhaal: daarover is een club theo logen in opdracht van de vorige synode met hem in gesprek en het ziet er naar uit dat dit „voortgezet gesprek" nog wel even zal duren. Aanleiding tot het debat was een rapportje van deputaten voor het verband met de theologische fa culteit van de Vrije Universiteit (in merkwaardig synodaal Jargon "deputaten voor het verband" ge noemd). De VU is geen kerkelijke universiteit, de theologische facul teit is geen kerkelijk instituut, maar omdat zy een deel van de predikantenopleiding voor de Ge reformeerde Kerken verzorgt is er een college dat het contact met die faculteit onderhoudt en dat zijn die deputaten voor het verband. Nu waren die deputaten een paar ideeën by Kuitert tegengekomen, waarover zy op zyn minst ingry- pende vragen hadden, want die ideeën klonken in gereformeerde kring wel "ieuw. Het waren kwes ties waarovei het in de bezwaar schriften nog niet kon gaan. „Wij zyn nu eens de kerken voorge- weest", zei dr. H. B. Weyiand uit Arnhem met enige trots namens de synodecommissie die de behan deling had voorbereid. Die punten betreffen de christeiyke toekomstverwachting en de moge- lykheid, dat God ook in de wereld werkt, heil brengt, misschien men sen redt buiten het geloof om. Omdat het kwesties bleken van goed lezen wat er staat en voor de rest voornamelyk van ingespan nen theologiserend gesprek, blyven zy in deze krant verder onbespro ken. Het was opvallend dat de voornaam ste woordvoerder van "rechts", ds. P. van Til uit Middelburg, wel ernstige bezwaren had maar te vens wees op "gelukkige inconse quenties" die een basis voor verder gesprek vormen. (aar toch, zei hy: het lezen van deze soort theologie geeft de in druk dat ons het ene bybclwoord na het andere wordt ontroofd. Dat was geen retoriek van ds. Van Til lie daar overigens best weg mee weet. Zo wordt het inderdaad door nogal wat gereformeerden ervaren. Dat dit gevoel wordt gevoed door tendentieuze vertekeningen van Kuiterts opvattingen doet er niet* toe. Feit is dat vooral ouderen in dit opzicht even hard (en omdat zij er veel aan te danken hebben misschien nog harder) „leiden aan de kerk" als degenen die haar een traag tempo en gebrek aan maat schappelijk meekomen verwijten. Schandelijk Die kwaadaardige hetze tegen Kui tert werd gegispt door o.m. prof. dr Herman Ridderbos, van wie be kend is dat hij niet zo'n verschrik kelijke fan van zijn Amsterdamse collega is. „Schandelijk", riep hij meer dan eens. Ridderbos vindt bo vendien de verontrustiging als grondhouding onkerkelijk. Maar waarom wekt Kuitert behalve bij de ontevreden mensen van pro fessie ook onrust bij anderen. Vol gens Ridderbos omdat hij de ge- loofstaal gebruikt voor dingen die vroeger ergens anders mee aange duid worden. Vaak blijkt het alle maal wel mee te vallen en is Rid derbos geneigd te roepen: had dat dan meteen gezegd! Dat Kuitert blykbaar irriteert hield ook anderen bezig. Een verklaring werd gezien in 't feit dat men juist in de hoek waar de verontrusten, zitten gewend is alles van hoogle raren voor waar aan te nemen. Hoe Kuitert daarover denkt kan men in de aanhef van dit verhaal lezen. Hij geeft zijn mening voor beter en probeert ook wel eens een mening uit. Met andere woorden: hy heeft geen houvast. Maar anderen irriteert hij blijkbaar niet. Prof. dr. J. Verkuyl had daar voor een verklaring: de radargevoe ligheid van Kuitert voor de wisse lingen in het levensgevoel. Nou, maar zou hij dan ook wat ra- dargevoelig kunnen wezen voor de ouderen", vroeg ds. A. M. van der Zanden. Maar diaken G. van Galen uit Zwijn - drecht (68) maakte duidelijk dat het niet ging om een generatie kloof. „Onze kerken hebben de enorme omslag in de samenle ving en levenspatroon nog niet verwerkt. De daardoor ontsta ne spanningen maken dat men bij voorbeeld zaken als de slijtage van de 2de kerkdienst op zondag toe schrijft aan de nieuwe theologie die daar net niets mee te maken heeft". Kinderen Wat beweegt Kuitert om te spreken zoals hij spreekt? De kinderen zei hij. Er is een geweldige geloofscri sis. De wereld komt in brand. Wij moeten door die brand en wij we ten niet hoe, wy weten niet eens wat voor brand 't is. Excommunica ties en spreekverboden helpen niet door die brand heen. Wij moeten niet bezig blyven met vragen waar onze kinderen al weer voorbij zijn. Wij moeten ze asbest bezor gen. Daarom zoek ik aansluiting bij wat hen beweegt en ik ben blij. als dat lukt". De matige gevulde publieke tribu ne was voornamelijk gevuld met personen van ver boven de middel bare leeftyd. De jeugd die 2 jaar geleden nog demonstreerde in de Blije Wereld is er niet meer. Rus- stig, dat wel.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7