Plan Viktor III van start O EBloembollenexport al over de 400 miljoen grens verkooptechniek wordt nog steeds verbeterd 'Uitgebreid team verzorgde de plannen FEESTELIJK 3 LEVEN Jubileum de politie Jeugd in drumband FILM OVER OUD-KATWIJK Commissie sprak over bouwen instructiebad Contributieverhoging valtNKOVledenztvaar Nieuwe zaak in Lisse Carnaval voor gehandicapten )AO 14 JANPARI 1972 STREEK PAGINA 3 kreeg iLLENSTREEK Het Pro- :hap voor Siergewassen heeft [cijfers over de uitvoer van hollen in 1971 snel geprodu- Voor het bloembollenvak zijn jn jhoogst aangename, want door de ^toename van de uitgevoerde iet sieelheid en een verhoging van de Vjemiddelde prijs per kilogram 190 kien ver over de 400 miljoen kisteen gekomen. De belangrijkste metpisaties in deze branche, de en. Alg. Vereniging voor Bloem- n vispcultuur en de Bond van pibollenhandelaren proberen isseriLeen nauwe samenwerking in Tfcaad van Ondernemers in het ikkenmbollenbedrijf de afzet en een indeijaan aangepaste produktie te pmiseren en vei"beteren. self de Produktschap dat zo snel qrs produceert staat niet achter «streven en daar moet het geld vandaan komen, In exporteurskrin gen hoopt men ondanks dat toch de afzet te versnellen om aan de stij gende kosten het hoofd te bieden. Cijfers De belangrijkste cijfers zijn: uit voer 1970 105.132.000 kg ter waarde van f384.064.000 en 1971 11.742.000 kg ter waarde van f 420.110.000 De gemiddelde prijs per kilogram steeg van f 3.65 naar f 3.75. Bij een mijlpaal heeft men de neiging te zeggen. "Weet Je nog wel oudje". Bij het zien van deze cijfers herin neren we ons de woorden van de toenmalige secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren van zo'n vijftien, twintig jaar geleden "Onze Zweedse vrienden zullen dit Jaar heus niet meer kunnen afne men. Zweden zit vol bollen". De verontwaardiging in exporteurs kringen was ziedend óók omstreeks die tijd toen de Migros tulpebloe- men uit Rijnsburg in Zwitserland importeerde. Men zou geen bol meer kunnen verkopen, beweerde men. Onderaan de statistiek van maar liefst 118 namen van landen staan Zweden en Zwitserland, jaar in Jaar uit, met soms een geringe stagnatie, staan er hogere cijfers achter deze landen. Mr. Theyse had zich echt vergist. Sterker nog Zweden ontwikkelt zich tot een win naar van het brons. Het heeft slechts 32.000 kg minder gekocht dan Frankrijk, nl. 10.101.000 kg. Daar Frankrijk gemiddeld f 4.37 per kg betaalde en Zweden f4.24 houdt Frankrijk de derde plaats met f44.279.000 voor Zweden met f 42.838.000. Daarboven komt de VS. Het enorme gebied nam dit jaar 400 ton meer af maar betaalde vijftien cent per kilo minder waardoor de exportwaarde terugliep van 51 naar 50 miljoen gulden. Helemaal boven aan staat West-Duitsland met 39. 501.000 kg ter waarde van f 137.359.000. De Duitsers betalen nog vier cent per kilo meer dan de Amerikanen. Engeland zakt steeds verder weg. Eens de grootste afnemer, nu na Zweden vijfde. Het komt niet al leen door de bloembollenteelt daar, de regerings maatregelen hebben importeurs daar en exporteurs hier murw gemaakt. Gehele wereld "Bloembollen over de gehele we reld" is een prachtige slagzin na tuurlijk. En met 118 landen op de uitvoerlijst mag men pronken. Dat er maar 23 landen zijn die meer dan een miljoen importeren is be grijpelijk. Hoewel we pogingen hebben gedaan te ontdekken wat Trucial States zijn is het ons niet gelukt. Deze States hebben dit Jaar niets gekocht. Verleden Jaar was het nog 113 kilo. Kleinste afnemer in 1971 was Irak met 3 kilogram ter waarde van 20 gulden. In 1971 waren de cijfers 1206 kg ter waar de van f 5210-Nepal kocht dit jaar ook niets, verleden Jaar 25 kg. De lijst weerspiegelt de politieke ont wikkelingen in de wereld. We lezen Roeanda, Katar, Malawi, Gambia en weten een nieuwe atlas te moe ten kopen. Maar bloembollenexpor teurs gaan onverstoorbaar door. Vrij kort na de Tweede Wereld oorlog trok Dr. A. J. Verhage met enkele bloembollenexporteurs, die voor 1914 al op Rusland exporteer den, naar Moskou. Bloembollen kregen toen geen voet in de grond. Men heeft de contacten aangehou den, totdat zoals een Russische in koopfunctionaris eens zei "Na het huis wat aan de tuin kan worden gedaan". De exporteurs zijn vere nigd in een groep Oostbloklanden en dat heeft succes gehad. Tsjecho- Slowakije kocht 430.000 kg, de USSR 546.000 kg, Polen 106.000 kg. En men weet daar bijzonder dank bare afnemers te hebben. Modernisering Men is zich in exporteurskringen al lang bewust niet meer de mo dernste verkoopmethoden toe te passen. In zo'n geval haast men zich de schade in te halen. De Bond van Bloembollenhandelaren heeft een vijfjaren-plan. Eerst ver betering van de interne organisatie van de bedrijven om meer geld ter beschikking te krijgen voor be tere afzetbevordering. De regering steunt dit project want de bloem bollenteelt- en handel heeft bijzon der veel voordelen, voor milieube heer, ruimtelijke ordening en niet te vergeten: er staat nauwelijks import tegenover. Men werkt enthousiast om weer bij te komen. Zo'n grens van 400 miljoen is een stimulans. Gebrek aan medewerking is nog nooit een rem geweest voor deze bevolkings groep, die altijd al alles zelf heeft gedaan als het moest. En die vijf honderd miljoen zal niet zo lang op zich laten wachten als de vierhon derd. ^"jOORDWIJKERHOUT De eerste (tenminste de eerste tefiële) paal voor de nieuwe wijk Viktor III in Noordwijker- t werd vanmiddag geslagen. Over de voorbereidingen van bouwplannen valt het volgende te vertellen. Op 28 oktober begon burgemeester H. J. M. Bosma met het samenstel- R^an een bouwteam, die de plannen moest gaan maken. aeyC eerste instantie nam burge- r Bosma hiervoor stedebouw- f adtviseur ir. F. C. Ruvs in uuuljm, de heer Hopman werd ver- j de financiële begeleiding te rgen, terwijl ook het architec- 13 en ingenieursbureau Treffers uit Waddinxveen in de werd betrokken. Nadat di- plannen waren doorsproken n ook de bouw- en aanne- Hfemij Noorlander en Zonen NV leiderdorp in het bouwteam, t team stelde zich als doel in rts >er 1970 met de bouiw te kunnen en, een streven dat het uiterste de leden vergde. Dat de aan- Sor van de bouw pas in januari worden gerealiseerd, houdt tptend verband met de nieuwe jieregeling van het ministerie Deze regeling aaift de huren van de woningen de bewoners op een acceptabele te te houden. ijt bouwteam staat onder voor- 385pchap van de burgemeester en ^gtit verder de wethouder van We werken, de gemeentesecre- i de directeur van gemeentewer- e de waarnemend chef van de ling financiën, stedebouwkundig a<i Do pe J. P. van Roon viert woensdag 'feit, dat hij vijfentwintig jaar len in het ambt van predikant bevestigd in zijn eerste gemeen- [ortenhoef. Daarna diende hij de inten Zierikzee en Ermelo voor lar Katwijk kwam. Vorig jaar de hij al zijn zilveren huwelijks- t. kerkeraad van de Katwijkse gemeente „Overduin" heeft tot irling der Ned. Hervormde ge bate herkozen L. van Duijn, I. Haasnoot en C. L. Jonker en diaken K. Hortensius en K. Meij- ,ai!l- in bijbellezing wordt maandag- id in Katwijk gehouden, in de intetraat 2. De avond begint om jt t uur, spreker is Jb. Klein Hane- l uit Bodegraven over het onder - p „De opmars van China", de zondagavonddienst (5 uur) de geref. kerk in Hillegom, zal film worden gedraaid over het k van het werelddiaconaat, uit- v nde van de landelijke geref. ker- is L 7 lATWIJK J. Vording, W. de Ijgerlaan 139, uit Katwijk, hoopt januari het heuglijk feit te her teen, dat hij 25 jaar in overheids- Pst is. De heer Vording, afkom- uit Bellen, werd op 11 november ingedeeld bij het korps Mari js. Na zijn repatriëring op 15 fe- lari 1949, begon hij op 20 april Q dat Jaar zijn loopbaan bij de 'itie in Katwijk als adspirant-agent politie. Op 1 oktober 1950 werd agent. Op 1 oktober 1958 volgde i benoeming tot hoofdagent van ütle en op 1 februari 1970 werd I bevorderd tot brigadier. &e Jubilaris is tevens instructeur de reservepolitie. Gedurende de hermaanden treedt hij op als com petent van de strandpolitie. De Ju- •aris heeft ook op kerkelijk terrein eeds verdienstelijk werk verricht. Ruys, het bestuur van de woningbouwvereniging St. Anto- nius van Padua, makelaardij Hop man uit Zoetermeetr, het architec tenbureau en de bouwmaatschappij. In gezamenlijk overleg met alle be trokkenen ontwikkelde de architect het stedebouwkundig- en bebou- win-gsplan voor Viktor UI. Daar in het plan tevens een scho lencomplex en een bejaardencomplex waren opgenomen, zijn bij de ont wikkeling van de sbedebouwkundige plannen de besturen van de stich ting katholiek onderwijs Noordwij- kerhout en van de stichting huis vesting bejaarden met haar archi tect ir. Paardekoper betrokken. Het plan is in twee fases ingedeeld. In de eerste fase komen tot stand 42 woningwetwoningen (eensgezins- bouw), 43 woningwetwoningen (in 3 woonlagen), 26 premieverkoopwo- ningen, 72 vrijeseotorwoningen, 1 12-klassig schoolgebouw en een be jaardencentrum. In de tweede fase wordt het vol gende gebouwd: 64 eensgezins-wo- ningwetwoningen, 23 woningwetwo ningen in drie woonlagen. 28 pre- mieverkoopwoningen, 30 vrijesector- woningern, 28 premieverhuurwonin- gen (etagebouw) en 18 drive-in wo ningen. In totaal dus 374 woningen, terwijl daarnaast ook nog een plan voor winkels met bovenwoningen zal worden gerealiseerd. DE ZILK In het buurtschap De Zilk zijn plannen van de grond gekomen om een eigen Jeugddrum band op te richten. De initiatiefne mers hiertoe zien mogelijkheden, on geveer 50 jongens en meisjes hebben al interesse getoond. De actieve feest commissie in de Zilk juicht het plan van harte toe en is bereid om aan de voorbereidingen mede te werken. Op woensdag 19 Januari is in het Van Nispenhuis een avond georgani seerd teneinde het initiatief meer ge stalte te geven. Het begint om acht uur en ouders van kinderen, alsme de andere belangstellenden zijn van harte welkom. In elk geval hoopt men 19 januari een bestuur te for meren. De maquette voor de uitbrei ding van Noordwij kerhout, waar voor vanmiddag de eerste paal werd geslagen. KATWIJK Mevrouw Den Besten, de presdente van de afdeling Kat- wijk-Hoornes van de NCVB opende woensdag 12 januari de eerste samen komst in het nieuwe jaar in de goed bezette zaal van kleuterschool „De Klimroos". De bijeenkomst werd gehouden n.a.v. het januari-nummer van „De Chris ten-Vrouw". Hierin is de hoofdge dachte: „Want Hij is onze vrede ook in 1972". J. v. cL Plas hield vervolgens een korte inleiding over de tot standko- ming van de film „Herleefd verleden" waarbij bleek dat kosten noch moeite waren gespaard om Katwijk anno 1900 zo echt mogelijk voor de camera te krijgen. Gebruiksvoorwerpen en kleding moesten verzameld worden. Tegen de achtergrond van de Oude Kerk en reeds aan de sloop ten prooi gevallen huisjes kreeg men een aardig beeld van het toenmalige leven met z*n kleurige kostuums. Er werden dia's vertoond van een bruiloft, Oran jefeest en strandleven. Gelet op de gespannen aandacht waarmee de toelichting van v. d. Plas werd aangehoord, valt de belangstel ling voor het Katwijk van vroeger af te leiden. De vice-presidente, mevr. Ridder, sloot de bijeenkomst. ADVERTENTIE Uw vakantievreugde begint op het CLEYN-DUINPLEIN Wij verzorgen al uw vakantie, privé- en zakenreizen, reisverzekeringen, vliegtickets. Wij vertegenwoordigen alleen de bij de ANVR aangesloten Tour Operaetors. Een garantie voor uw vakantie. Uw gratis reisgids van reisbureau De Magneet, Euro- Tours, 6BI, Bei-Air, Rijnvakantie, Snel en Co, Labeto, Tor-Line Fred-Olsen, de Nood (spec. Parijs) Ned. Spoor wegen, ligt voor u klaar bij uw Reisbureau „JANSEN", Cleyn-Duinplein 20 - Katwijk Telefoon 15000 HILLEGOM Op een tafel in de raadszaal prijkte een maquette van een overdekt instructiebad. Daar om heen vergaderde de commissie voor sport en recreatie, die onder voorzit terschap van W. F. van Dam gister avond de mogelijkheden van de bouw besprak. Het architectenbureau Groenendijk uit Heerlen- in samen werking met NV Sleutelbouw uit Al phen aan den Rijn- maakte dit ont werp, waarin een 25 meter (x 10) bad en een instructiebad van 10 x 8 m2 zijn geprojecteerd. De ruwe ra- mingskosten van beide baden bedra gen rond de VA miljoen gulden. Voorzitter Van Dam benadrukte, dat allereerst dit gigantisch plan "in nauwgezette studie" dient te worden genomen. Daartoe gaat de financiële commissie van S en R, bestaande uit de heren Preydel, Lemmers en Van Rede, bijgestaan door een com missie uit de burgerij, aan het werk. Bij de bespreking over de financie ring achtte het S. en R-lid C. v. Re de een exploitatie, gebaseerd op het bestaande open bad met de evt. toe komstige overdekte baden meer mo gelijkheden bieden, dan wanneer al leen deze laatste baden in de exploi tatie betrokken worden. Naar ruwe schatting dient per Jaar voor het schoolzwemmen negentig mille te worden bijgedra gen, gebaseerd op ongeveer 1700 leerlingen van gemeentescholen. Een open vraag bleef de evt. toekomsti ge bijdragen der plaatselijke Rijks scholen. Voorzitter Van Dam bena drukte dat S. en R. met een uitge werkt plan (plannen) bij de Raad moet komen. De mogelijkheden (een summiere begroting was reeds ter tafel) en de knelpunten dienen nauwkeurig te worden onderzocht. Uit bestaande contacten kwamen ver schillende mogelijkheden naar voren. De commissie "van bijstand" zal pe riodiek aan S. en R. over dit plan rapporteren. Men achtte juridische bijstand wel gewenst. Unaniem besloot de oommissie voor sport en recreatie met dit gi gantisch plan voort te gaan. Donder dag 27 Januari om 8.16 uur spreekt S. en R. met de z.g. "belangencom- missie" over het rooster voor ge bruik van voetbalvelden door de schooljeugd. Eveneens over de finan ciële bijdrage van de beide MAVO- scholen. De personeelsleden van het open bad "De Vosse" krijgen voortaan een kledingstoelage per jaar van f 80-. per persoon. Het Gas- en Watervoorzieningsbedrijf voor de Bloembollenstreek adviseerde S. en R. over te gaan tot een z.g. groot- verbruikerscontracht. Voorwaarde is een gasafname van 170.000 m3. Daar ging "De Vosse" vorig seizoen met 10% over. Naar raming wordt met dit contracht per seizoen vijfhonderd gulden bespaard. S. en R.-lid architect Sytsma advi seerde inzake een offerte voor her stel van het tegelwerk in "De Vos se". Hij sprak van een acceptabele prijs. Ook dit voorstel werd met al gemene stemmen aangenomen. VOORHOUT De eerste verga dering van de NKOV van dat Jaar werd ook voor het eerst gehouden to het parochiehuis van J. Kraakman. Dit memoreerde voorzitter M. A. Hoek als een plezierigheid. De Jaar wisseling nog vers in het geheugen, wilde de voorzitter ook allen veel goeds wensen in het zakenleven. Dat het voor allen meer zou brengen, dan „dat we durven verwachten," zo zei hij. Een afvaardiging van het bestuur bracht verslag uit van het contract dat men had gehad met het Cl. M. K. (Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf omtrent doorlichting van de middenstand in Voorhout. De consequenties van een dergelijk onderzoek wegen meer nog, aldus de voorzitter, dan wel de kosten (van 6000 tot 10.000 gulden. En dan móet 80 pet. zeker meedoen. Uit een breedvoerige en niet mis te verstane discussie, welke openhartig werd uitgesproken, besloot men zich nog maar vast te houden aan een C.O. M. rapport, in 1965 uitgebracht, waar lokaal wel enkele voordelen waren voortgesproten maar na dat, was alles toch bij het oude gebleven. Wel werd vastgesteld, dat een ieder persoonlijk, vrij zou blijven voor eigen zaak een onderzoek in te stel len. Beaamd werd dat dit zeer goede resultaten zou kunnen afwerpen. Het voornoemde „grote" plan tot doorlichting, werd afgesloten met 'n „in de ijskast er mee". Eindelijk werd ook een punt ge zet achter het veel doorsproken, containerdienst grof-vuil vraagstuk. Na goede informatie door het be stuur in andere gemeenten, bleek dit f 700,- per container per Jaar te moeten kosten. Dat het hoofdbe stuur van het NKOV met een con tributieverhoging zal komen aan dragen van 50 pet-., bleek niet aan vaardbaar te zijn. Zelfs de nood zaak om dan nog aangesloten te blijven bij een landelijke organisa tie, werd een punt van bespreking. In eigen branche zijn de meeste detaillisten bij een bedrijfsorgani satie aangesloten, waar de eigen be langen volledig worden behartigd. Dit punt van contributieverhoging, waarvan nog geen officieel bericht is binnen gekomen zal een leuk punt van agenda zijn op de ko mende jaarvergadering. De voorzit- In Lisse wordt op het ogen blik hard gewerkt aan de ver bouw van de villa Rutsbo. Deze villa is in gébruik door de stich ting Somaio voor de huisvesting van gehandicaptendoor de laag bouw uitbreiding kunnen er 40 mensen een plaats vinden. De be langstelling in de bollenstreek voor deze instelling is groot: er bestaat een behoorlijke wacht lijst. (Foto Holvast) ter zei: „Dat een ieder zich voldoen de omtrent deze zaak informeer de". Over de nieuwe feestverlichting waren allen zeer content. Over het algemeen goed ontvangen, was de mening. En, voor verbetering vat baar, maar dat komt een volgend Jaar wel aan de orde. Meningen over de „tocomste" van St. Nicolaas 1971 waren er maar al te veel. De verzorgingscommissie kreeg wel waarderende woorden, maar er wa ren toch ook weer „maren" en, mo gelijk terecht. Vol goede moed wordt het een volgende maal weer beter. LISSE De firma Imthorn heeft een nieuwe zaak in het pand van de voormalige herenmodezaak van de fa. Tissing aan de Heereweg (welke zaak naar de Kanaalstraat ver huisde). Achter deze modezaak was reeds lang een houthal gevestigd en aan de overzijde was een kleine win kelruimte. Maar nu heeft de firma Imthorn een nieuwe zaak geopend, die een hele verbetering betekent. De opening viel Juist samen met het 10- jarig bestaan van het bedrijf, klein opgezet, doch snel gegroeid tot wat het nu geworden is. De ruime win kel biedt alles op het gebied van de kletnmeubelen in allerlei vorm, be nevens houten speelgoed en ge schenken. NOORDWIJKERHOUT On der auspiciën van de Stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Bollen streek zal zaterdagavond 29 Januari in de zaak van hotel v. d. Geest een groot carnavalsfeest voor geeste lijk en lichamelijk gehandicapten uit de Bollenstreek worden gegeven. Aan het carnaval werken mee Prins Kees de Eerste met zijn gevolg van de Kaninefaten, Prins Antoon dun Urste met de carnavals vereniging „De Porkys" uit Eindho ven, de boerenblaaskapel „De Koetil- lers" uit Noordwijkerhout en het. Haagse trio „The Mood Mixers". Het feest voor de gehandicapten, alsmede hun helpers en helpsters, vangt aan om half zeven en is mogelijk ge maakt dankzij de financiële steun van een tweetal bierbrouwerijen. Het be nodigde speciale vervoer neemt de NZH voor haar rekening.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3