LEIDSCH DAGBLAD SANERING: f 7,5 MILJARD Oorlog op het laatst afgelast Gratis Zuinig rijden service Nep-kidnapping Turks meisje vandaag oestand oning ederik g slecht LEIDSCH DAGBLAD alles Korevaargarage N.V. Onze eerste modestunt in1972: dit geweldige pak en nog zuiver wol ook,voor 3^95 Vlieland richt I maart 1860 VRIJDAG 14 JANUARI 1972 No. 33606 ar: G. Koopman edacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) HAARLEM (ANP) Het 19- jarige Turkse meisje Fadime Tapmaz, dat met haar moeder in Haarlem woont en werkt, kreeg van haar vader, die nog in Turkje woont, een brief waarin stond dat hij haar had uitgehuwelijkt De vader ont ving van zijn aanstaande schoonzoon al f 3500 als bruids schat, zo werd haar „even" mee gedeeld. Het plan van de vader werd echter doordkruist door het vas te voornemen van de dochter, die in Haarlem omgang heeft met een 32-jarige Turk, om op het consulaat in Rotterdam- -Tuks gebied te trouwen. Omdat zij boven de 18 is, be hoefde zij geen toestemming van de-ouders te hebben. Toch leek het Fadime ver standig zich te laten schaken. Dat gebeurde woensdag. Toen zij met haar 44-jarige moeder, in het centrum van Haarlem, wandelde, kreeg de moeder plotseling een duw in de rug en viel. De „aanvaller" de vriend pakte het meisje beet en trok zijn bruid in een auto. De verbouwereerde moeder wist niet beter of het was een echte ont- De „kidnapping" is gisteren in een Amsterdams politiebu reau opgelost. Het meisje kwam daar vertellen hoe de vork in de steel zat. Ook met de moeder kwam de zaak in het reine en het huwelijk met de 32-jarige vriend kan spoedig worden ver- Leiden: f 9 miljoen en de Camp Alphen: f 17 miljoen verminderd Katwijk: meer dan f 17 miljoen 22 PAGINA'S 'ENHAGEN (AFP, DPA) istand van de 72-jarige Deen- ing Frederik van Denemarken ochtend in een medisch bul- zeer slecht" genoemd. „De ko- jevindt zich in een diepe be- oosheid en ziin ^bloeddruk aldus het bulletin het eerst sinds de opneming koning in het ziekenhuis be- zich vanochtend de hele ko- |ke familie aan het ziekbed, waren koningin Ingrid, Ko- Constantijn van Griekenland ijn echtgenote Anne-Marie s Benedikte en haar echtge- 'rins Richard, Kroonprinses ethe en haar echtgenoot Hendrik. Margrethe, Anne- en Benedikte zijn de drie rs van het koninklijk paar at hij 3 januari opgenomen worden wegens een lichte inval tijdens een lunch met jfarts overigens, zag de situa- aanvankelijk niet zo slecht uit Koning Frederik. Afgelonen beklaagde hij zich tegenover de verzameldp klijke familieleden over al die rekul over mij". In de nacht maandag op dinsdag echter opeens de koorts. Daarna ver- erde de gezondheidstoestand Achte vorst e meeste plaatsen droog weer veel bewolking, maar in het oosten van het land ook opkla- Zwakke tot matige zuid- (jke wind. In het noorden en van het land lichte vorst. El- lemperaturen om het vriespunt nstreeks 4 graden in het zuid- n. 15 JANUARI op: 8.42 uur; onder 16.57 uur. op: 8.20 uur: onder 15.43 uur. Kater te Katwijk te 2.31 uur en uur, laagwater te 10.42 uur 57 uur. EGYPTISCHE PRESIDENT IN TELEVISIEREDI LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK Een enquete onder de Nederlandse gemeenten met meer dan 25.000 inwoners heeft uitgewezen, dat de exploitatietekorten van alle vóór 1 980 in uitvoering genomen en te nemen stadssanerings- en reconstructieplannen samen een bedrag van ruim f 7,5 miljard bedragen. Het is vrij moeilijk de cijfers per plaats te verkrijgen. Wethouder Kret van stadsontwikkeling in Leiden deel de mee, dat in de al enige tijd gele den gehouden enquête alleen het sa neringsplan Herengracht— Zijlsingel is opgenomen voor een bedrag van bijna f 9 miljoen. De sanering van de Camp, die ook vóór 1980 in uit voering komt, moet er ook worden bij gerekend. In Alphen a. d. Rijn konden de exacte cijfers niet op tafel worden gelegd. Het aanvankelijk geraamde tekort van f 17 miljoen is vermin derd door rijksbijdrage en t schrap pen van aankoopplannen van de Al pheuse verlanglijst. In Katwijk komt rondom 20 pet. van de op bijna f 60 miljoen ge schatte saneringskosten v.oor reke ning van de gemeente. Dat komt neer op f 17,4 miljoen. Voor het landelijk bedrag zou op basis van de huidige regeling, waar bij 80 pot. van de verwervingskos ten en 50 pet. van de kosten van bijzondere werken als rijkssteun worden verstrekt, bijna f 4,5 miljard alsnog ten laste van het rijk komen. Zodat in de jaren 1971 tot en met President Sadat tijdens zijn televisietoespraak. Twee opna men die getuigen van de grote spanning waaronder de Egypti sche president de laatste tijd heeft gestaan Slang beet ambassadeur BRASILIA (AP) De Nederlandse ambassadeur in Brazilië, Jhr. Leopold Quarles van Ufford, is vori ge week tijdens een diner in zijn re sidentie te Brasilia door een kleine gifslang gebeten, zo is vandaag door de ambassade bevestigd Volgens een woordvoerder was de beet niet ernstig. De ambas sadeur kreeg in het ziekenhuis van Brasilia drie injecties, en de op dracht een week rust te houden. Het ongeluk gebeurde toen jhr. Quarles van Ufford zich bukte om iets uit het gras in de tuin op te rapen, waarbij de slang hem in de hand beet. „Een bewijs dat ik in Bra silia woon", schertste de ambassa deur volgens een Braziliaans persbu reau. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 28 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee iaam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Lelden. CAIRO (Reuter, UPI, DPA) President Sadqt van E^vpte heeft gisteravond meegedeeld, dat hii in december een offen- ;ief tegen Israël op het laatste ogenblik heeft afgelast wegens het uitbreken van de oorlog tussen India en Pakistan. In een televisietoespraak tot ziin volk zei president Sadat dat alle plannen al klaar waren toen het con flict in Azië tot uitbarsting kwam. Hii gaf toen opdracht aan ziin minis ter van Oorlog, generaal Sadek, de voorgenomen oversteek van het Suez- kanaal uit te stellen. De reden van het uitstel was, dat de aandacht van de wereld gericht werd op het Voorindische subconti nent, waar Egypte's voornaamste bondgenoot, de Sowjet-Unie, verplich tingen had, zo verklaarde Sadat. Vo rig Jaar had hij diverse malen ge zegd dat Egypte voor het einde van 1971 definitief een einde zou maken aan de Israëlisch-Arabische crisis, door middel van oorlog als voordien geen politieke regeling was bereikt. Met zijn verwijzing naar de oorlog tussen India en Pakistan rechtvaar digde hij nu het uitblijven van een offensief. Grondbeginselen De Egyptische president verklaar de echter ook: "Wij sluiten niet de deur voor een politieke oplossing. Die oplossing moet twee grondbegin selen eerbiedigen: geen gemarchan deer over ook maar een duimbreed Arabisch gebied, en geen gemar chandeer over de rechten van het Palestijnse volk. Zij moet noodzake lijkerwijs via Gunnar Jarring (de speciale afgezant van de Verenigde Naties voor het Midden-Oosten) tot stand worden gebracht". Sadat, die zijn rede betitelde als een "alarmsignaal" verklaarde dat Egypte rekening had te houden met de aard van de belangen der grote mogendheden. De Indiaas-Pakistaan- se oorlog kon niet los worden ge zien van het machtsevenwicht in de wereld. Amerika verloor in die oor log een ronde, aldus Sadat, en moest daardoor de toestand in andere de len van de wereld verscherpen. Dat was ook duidelijk gebleken uit de nieuwe reeks bombardementen op Noord-Vietnam en het besluit Israël nieuwe Phantom-jachtbom- menwerpers te leveren. Sadat zei dat hjj onmiddellijk maatregelen zal treffen om Egypte ook op het binnenlandse front voor te bereiden op de confrontatie. Vol gens politieke kringen zal daartoe waarschijnlijk een kabinetsreorgani satie behoren. Volgens welingelichte kringen in Cairo wordt de huidige vicepremier en minister van industrie, Aziz Sid- ki, de opvolger van premier Mach- moed Fawzi. Libanon Israëlische troepen zijn van nacht de Libanese grens weer overgetrokken en hebben een Arabi sche guerrillabases in het zuiden van Libanon aangevallen, dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Maandagnacht hebben Israëlische, eenheden ook kampen van guerrilla strijders in Libanon aangeval len. Daarbij zouden minstens tien guerrillastrijders gesneuveld zijn. De Israëliërs verloren twee man aan doden. Het bekende^ blad Autovisie heeft tests uitgevoerd gericht op zuiniger rijden.' Compleet rapport (6 pagina's) met frappante resultaten en tal van zuinig-rijden-tips bij uw Esso dealer, zolang de voorraad (Esso) strekt. V V 1979 gemiddeld f 485 miljoen door het rijk aan de gemeenten zou moe ten worden toegezegd. Deze cijfers worden genoemd in j een van de vier rapporten, die als uitgangspunten zullen dienen voor i een congres over stadsvernieuwing, dat op 26 januari in het Neder- lands Congresgebouw wordt gehou- j den. Het congres is georganiseerd door het Instituut voor Bouwrecht en j het Nederlandse Instituut voor j Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting. Stadsvernieuwing in de vier grote steden is van bijzonder belang voor de culturele, sociale en economische i ontwikkeling van geheel Nederland, zo staat in een van de rapporten. Afgezien van grotere rijksbijdragen voor stadsvernieuwing achten de ver schillende werkgroenen het noodzake lijk dat SDoedig een bijdrageregeling tot stand komt voor verbetering van wijken en buurten in oude stadsker nen. Bijdragen zouden gegeven moeten worden voor verwerving van grond en opstallen, voor het treffen van voorzieningen ter verbetering van woonomgevingen, voor woningverbe tering en voor voorbereiding en be geleiding van uit te voeren projek- ten. De werkgroepen menen, dat voor dergelijke rehabilitatieplannen, wan neer die ongeveer 10.000 woningen of panden omvatten, ongeveer f 93 mil joen nodig zal zijn. De werkgroepen zien voor de ge meenten grote voordelen ln het in schakelen van particulier initiatief bij projekten van stadsvernieuwing. Men meent echter dat daarvan niet verwacht mag worden, dat het rijk minder behoeft de subsidiëren. iSIWTfF 9 -Mr. M. G. de Bruin, de president- directeur van de Nederlandse Spoorwegen, wil meer mensen en minder goederen in de trein. Een forse toeneming van het aantal passagiers verwacht hij overigens niet vanwege de tariefsverhogin gen. De Spoorwegen zullen daar om doorgaan met hun streven de trein in de woonkernen te brengen PAGINA 7 Zweetkamertje een uniek museum pje LEIDSE PAGINA Johnny Kraaykamp: "Ik behoef niet zo nodig in de toekomst te loeren PAGINA 5 Nixon gaat weer 70.000 man uit Vietnam terughalen PAGINA 9 Russische srhaatsters kwamen op theevisite bij de oranje-meisjes PAGINA 11 Stedebouwkundigen pleiten voor uitstel Leidse Baan PAGINA 19 ADVERTENTIE KOOPJES VLIELAND ruime kooi mors'roestvrij grote hondemand Gloxinia met pot Amaryllis met pot blad make-up voor Uw kamerplanten hanghuisje voor buitenvogels met vetbol, pinda's ed. Frolic hondebrood Volièreverwarmer Buffelhuidkluiven slechts 10 paperwhites 4.95, nu ronde kooi op standaard, laag model, geschikt voor elk soort vogels 32.50, nü 27.45. nü 16.97 en 3.75. nü 7.75, nu 3.95, nü 1.37, nü 16.50 ,nü 21.11 19.97 1.99 5.77 057 1.19 12.99 159 2.99 weet heeft FIAT 127 Veiligheidscarrosserie 5 zitplaatsen en veel bagage snelheid 140 km/uur laag benzine verbruik vanaf f 6333,— incl. BTW vraag vrijblijvende proefrit aan Showroom: Korevaarstraat 19, Leiden - Tel. 01710—42146* Donderdagavond - koopavond O.a. in de kleurendonkerbruin, zwart, brique en écru. Maten 36 t/m 46. Coats I Mantel- va costuums 29.95 !van39,95 a n tel pecialist Nieuw» Rijn SO Tfn 2 08 24 (0 17 IQ) alle LP's 15,90 witte kiosk hoge woerd 11 ook voor posters tijdschriften strips wierook en koffiebar Altüd uitverkoop. ÉW De vorst van Siam heeft het nieuwe jaar goed ingezet Hij heeft n.l. voor zijn gan- sche gebied te beginnen met 1 Januari 1872 de slavernij af geschaft. Rio Janeiro, 23 Dec. De opstand in Paraguay is ge dempt. Z.KU. Prins Frederik heeft op toezending van het geschrift Dillenburg, geboor te- en verblijfplaats van Prins Willem I. een aanzien- 'ijke bijdrage toegezegd voor de bouw van een Willemsto ren in Dillenburg.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1