Theekransje met Russinnen psychologische zet Maarse issen -ezen anje [uipe Timman toont klasse met overwinning op Smejkal de Hoorn cross i Sebastian 5Verzusteringin de schaatssport kan nog. Tempo Team: herfsttitel tafeltennis In Inzeil druipt de ergernis van de natte bomen L. Flamingo's verliest in Wenen Europese titel kunstrijden voor Nepala .INVALLER" POMAR BLIJFT ONGESLAGEN —«PAG 14 JANUARI 1972 SPORT PAGINA II Niet alleen Nina ltsj is de Russische troef sell. Ludmilla Savioelina, van de Dynamo Cup dit nog geen twintig jaar, de Russische ploeg toch lommen naar een plaats iter de Europese en we- tioene. Tijdens de wed- om de Russische Cup (de le kampioenschappen in maart gehouden) vioelina de 1500 meter en eindklassement werd ze achter Statkewitsj, die de de 3000 meter op haar ihreef. De 500 meter werd en door Vera Krasnova, in Inzeil is voorbestemd die afstand te schitteren dan wel als training voor npische Spelen. lebben nog altijd de merk- voorliefde voor de af- t tijdens toernooien, tn eplaats in het algemeen nt veel belangrijker is. jische kwintet wordt verder d met Ludmilla Titova, die opzienbare prestaties heeft Maar haar prestatiecurve langzaam stijgend geweest dat betreft koesteren de trainers in deze dagen 'achtingen van haar. •ouw is Kapitolina Serogi- ooral op de langere afstan- tert. Averina en Soeroviki- ditmaal niet bij. lche ploeg, die zich zoals afzijdig houdt, in een hotelletje verblijft en inen wanneer de andere het ijs zijn verdwenen, ditmaal voor het eerst t buitenland voorbereid, iber kwam de formatie al Ook de Nederlandse iren daar aanwezig 'en men ook onderling een wed- wig jaar was dat al een de Russische damestrai- ny Krassilnikov, die toen wezen moest vernemen hoe landse dames in Davos we- is verstigden, terwijl hij in Alma Ata ver- bemde schaatsoord in de jkt hoe langer hoe minder slijk te worden. Het kli er erg wisselvallig. De ene het er vijftien graden, de dag is het twintig graden En dat is natuurlijk iurijs niet zo bevorderlijk, bouw van de kunstijsbaan eer komende herfst worden Maar ook in Rusland nen veel méér projecten worden uitgevoerd, ook dat de Russische weer onder leiding staat ef-trainer Koedriavrsjev, mitenland trok. ging men rond nieuwjaar ig voor de wedstrijden om iche cup en toen weer di- naar Inzeil, een reis van inden kilometers. Was dat onvertandig? Koedriaws- jassilnikov, in onbeholpen antwoordend, willen die luidelijk niet begrijpen, wordt uitgelegd waarom irecies het besluit nam ook tenland te gaan trainen, ir in Leningrad sprak ik silnikov. Hij vertelde toen, het voorseizoen graag op met de Nederlandse da- rijden, om zodoende over vergelijkingsmateriaal te 1 Dan is het wel duide- om de Russische equipe al ber twee weken in Inzeil Koedriavsjev, die voortdu- woord voert, terwijl Kras- er wat verlegen bijstaat, t ijs van Inzeil, de goede eden voor de conditie-trai- )k ditmaal weinig vergelij- }riaal aanwezig is, zal de Europese titelstrijd een vorden tussen de Russin- Nederlandse meisjes. Ook iche leiders voeren de an- lurrentie zonder een woord e-equipe wordt ge- sjev: „Ze zijn veel sterker dan vorig jaar, ze trainen der en ze lachen veel ok een buitenstaander valt -Martien van de Hoorn volle junior van de Leidse ireniging AV Holland, zal KNAU worden uitgezonden jaarlijkse Cross in San Se- Spanje. Aan dit internatio zware evenement zal naast Hoorn (19 jaar, wonend in een aantal Nederland- o.a. Egbert Nij stad en ham, deelnemen. De wed- zondag 30 Januari plaats. INZELL Gerard Maarse organiseerde gistermiddag een theevisite. Hij nodigde de complete Russische ploeg uit voor een bijeenkomst met de Nederlandse schaatsformatie, in het naar Inzeller begrippen opzienbarend gezellig ingerichte hotelletje, waar de Maar- se-ploeg, naar voorbeeld van vele andere oranje-teams in voorgaande jaren, in sneeuw loos Beieren verblijft. Prompt op tijd verscheen het Russische gezelschap, de aanloop naar plezierig praten en vooral gebaren vergde een half uur en daarna was er een grote dameskrans geboren. Een beetje merkwaardig eigenlijk, die aanblik: twee maal vijf meisjes, plus begelei ders, reserves, die elkaar morgen in de haren zullen vliegen met Europese schaatsroem als inzet, nu zusterlijk verenigd, babbelend, lachend, ervaringen uitwisselend, met handen en voeten en met gebruikmaking van een groot aantal talen. Merkwaardig juist voor degene, die in de internationale topsport „gehard" is, de tijd van „samen optrekken tot meerdere glorie van onze sport" voorbij acht. En het Brundage-ideaal als verouderd veroordeelt. Ik vroeg Maarse dan ook: „Wat doe je liever: zo'n theepartijtje organi seren óf van afstand scherp obser veren, je, gedeeltelijk terugtrekken, trachten de tegenstander tijdens het toernooi te pakken en dat dan op basis van: alléén de zege telt?" Door Fred Racké Maarse antwoordde openhartig, was zich ervan bewust dat twee top sportteams aan één tafel een voor de buitenstaander wat „kneuterige" aanblik opleverde en zei: „Eigenlijk kies ik voor het laatste. Hard tegen hard lijkt me leuker, spannen der. Maar ik heb dit toch ook wel als een psychologische zet be schouwd. Die Russinnen willen wel. AMSTERDAM Tempo Team is gisteravond in Amsterdam herfst- kampioen tafeltennis geworden, door de beslissingswedstrijd tegen Delta Lloyd met 6—3 te winnen. De spelers van beide teams ondervon den veel hinder van de voor tafel tennis ongeschikte vloer in het AMVJ-gebouw. die snakken bij wijze van spreken I naar zo'n soort semi-officieel kon- takt en de verbroedering in de sport. Ik vond de gelegenheid wel gunstig om er voordeel vpor onze meisjes uit te putten." „We ontvangen ze tenslotte op ei gen terrein, wij spelen het spel. Ik vond mijn ploeg nog wat labiel. Door ze als ploeg met de Russinnen te confronteren hop ik precies dat laatste beetje zelfvertrouwen dat nog nodig was te hebben aange kweekt. Geloof me maar: in het weekeinde staan ze precies zó fel tegenover el kaar als in ieder toptoernooi, in welke sport dan ook. Door dat par tijtje klommen ze net naast die Russinnen, keken ze er niet meer tegenop. En bovendien plak ik ze vandaag nog eens even als groep bij elkaar om dan morgenochtend nog met ieder een babbeltje van ongeveer een half uur te hebben". Kinderschoenen Maarse, de psycholoog, is er zich erg van bewust dat zoiets nu nog kan: „De heren hebben het jaren lang ook op die vriendschappelijke basis gedaan. Dat is er nu afge raakt. Mannen als Schenk of For- naess hoeven op dat punt niet meer. Maar bij het damesschaajtsen staat nog veel in de kinderschoe nen. Neem bijvoorbeeld ook de techniek, de conditionele voorbereiding. Mijn hemel, als ik zo'n meisje als Anne Henning zie: daar kun je - met die sprint - in een jaar, misschien twee, een wereldkampiene van ma ken. Het komt er waarschijnlijk niet van". INZELL In het door gaans vrolijke dorpje Inzeil druipt de ergernis van de natte bomen. Daar waar de in folders breed uitgemeten Beierse gastvrijheid zich in de wintermaanden niet al leen mengt met ijspret, maar vooral ook is bedoeld om de wintersportenthousiasten te lokken, daar is geen vlok sneeuw te zien. Inzeil zit zo volkomen zonder sneeuw, dat de jaarlijkse klanten van Eisstadion Bierklause en Weinstube een heel ander dorp krijgen voorgeschoteld. Inzeil is Inzeil niet, logement houders zijn somber, kürgasten vertrekken en Westduiits lands eerste „echte" ijstrainer, Her- bert Höfl, kan het thuisfront voor het aanstaande weekeinde nog niet eens wat zuivere sportvreugde aanbieden. Inte gendeel. Want in het met mil joenen marken van de gemeen schap in de loop der jaren op gebouwde stadion zal, zo vreest Höfl de man die Erhard Kei ler naar recente wereldrecords leidde de Westduitse verte genwoordiging niet eens inci dentele winst behalen. Meewar- rig kijkt de vroegere sprinter Höfl zijn troetelkind Monika Plug na, als ze op de record piste wanhopig bezig is iets te-* rug te halen van wat twee we ken geleden nog „glansvorm" leek. Plug, bij de wedstrijden in het voorseizoen meedingend naar ereplaatsen, werd geen Europese titel aangemeten, in geen enkele voorbeschouwing boe chauvinistisch ook. Maar op de sprint en op de kilometer cverd het in de streek populaire rijdstertje toch wel een medail le toebedacht. Höfl nu: „Moni ka heeft vorige week een zeer ernstige griepaanval gehad. De koorts liep op tot meer dan veertig graden. Goed, ze is e1 een beetje bovenop gekomen. maar je begrijpt: van de vorm is niets meer over. Het is, denk ik. niet eens meer mogelijk om de prestatie van vorig jaar toen zij vijfde werd op de du> zend meter te herhalen. Laat staan verbeteren. En daar re kende iedereen toch eigenlijk wel een beetje op". Niet in het minst de organi satoren. die zo'n Europees da meskampioenschap niet zozeer begeren. Wat dat betreft liggen de kaarten in Nederland (maar daar eigenlijk alléén) wel wat anders dan in diverse andere Europese schaatslanden. Inzeil heeft dit kampioen schap uit prestige-overwegin- gen wel gewild, en de Westduit se schaatsbond is met het oog daarop een jaar lang hard aan de slag gegaan met de dames. Bij wie weinig potentiële win naressen scholen, maar ziedaar Monika Pflug kraste zich op 'n paar afstanden steeds dichter naar de wereldtop. Wat dan weer hoop op vaderlandse kij kers en supporters opleverde - en alleen die kunnen een nu al voorstelbaar deficit enigszins afzwakken. Het zal er nu. vreest men in Inzeil, nauwe lijks meer van kunnen komen. En vandaar dat de zaken er van Duitse kant bekeken zéér triest voorstaan. Geen sneeuw en geen Monika om toe te Jui chen. Het Nederlandse gezelschap trekt zich daar weinig van aan. Officials en rijdsters be treuren het groene in plaats van witte decor, maar manifes teren tegelijk toch die wonder baarlijke goede geest, die Ge rard Maarse in luttele weker in de ploeg heeft gebracht. De trainer: „Ach tegen de dager van zo'n kampioenschap begint bijna iedereen hier en daar weer een pijntje te voelen en een beetje klagelijk te doen maar dat is normaal. Niets aan de hand". Doorstroming Waarmee Maarse zijn bemoeienissen met het schaatswerk der dames niet wil afdoen als een gemakkelijk zij sprongetje voor een trainer die het „ook wel eens wdlde meemaken". Integendeel: „We werken verdomd hard. En we bereiken veel. We leg gen een basis die goed is voor veel groot werk. En voor nu: let eens op Atje, op Stien, kijk eens naar Elly, volgend jaar. Daarbij neg niet ge sproken van Sippie Tigchelaar, die in Inzeil (nog) niet aan bod komt. „Maar voor Sapporo is ze er", zegt Maarse, „en daarmee is de door stroming van de jeugd gewaar borgd". Stien Baas-Kaiser en Atje Keulen- Deelstra worden daarmee overigens niet als „oud" afgedaan. Juist die twee heeft Maarse - scherp toezicht houdend op hun invloed op. de an dere kern-meisjes - op een formi dabele manier terug naar de top geloodst. Op het technische vlak niet alleen (Stien rijdt veel „dieper", gestroom- lijnder: Atje maakt haar slagen nu af, glijdt veel effectiever), maar vooral ook mentaal. Stien Baas- Kaiser: veel minder gesloten, eigen lijk stukken openhartiger dan ooit; Atje Keulen: frivoler, vlotter, vrolij ker dan in voorgaande seizoener Vandaar, dat voor „Inzeil '72" Juist op die twee gerekend kan en moet worden. DEN HAAG In de kwartfinale- groepen van het toernooi om de Eu ropese basketbalbeker voor landskam. pioenen heeft Real Madrid gister avond in eigen zaal met 76-71 (rust 43-34) gewonnen van Ignis Varese. De Italiaanse ploeg had de eerste ontmoeting in Varese met 90-76 ge wonnen. Op basis van een beter sco regemiddelde krijgt Ignis de twee punten. Real en Ignis zijn in één groep ingedeeld met de Nederlandse titelhouder L. Flamingo's en UBSO Koch uit Wenen. Levi's Flamingo's heeft overigens geen winst overgehouden aan zijn eerste wedstrijden uit de kwartfina les. De Haarlemse vereniging ver loor de tweede wedstrijd tegen UBSCJ Radio Koch, gisteravond in Wenen, met 80-94. Flamingo's had in Haar lem slechts met dertien punten ver schil gewonnen, 102-89. De stand is 1. Ignis 2 pnt. 161-152; 2. UBSC Radio Koch 2 pnt., 184-182, 3. Le vi's Flamingo's 1 pnt., 182-183, 4. Real Madrid 1 pnt., 152-161. GOTHENBURG De Tsjech On- drej Nepala is gisteren in Gothen burg voor de vierde achtereenvol gende maal Europees kampioen kunstrijden bij de heren geworden. De 21-jarige Nepala had reeds bij de j verplichte figuren een zo grote voor sprong opgebouwd dat hij in zijn kür I volledig op zeker had kunnen rij- den. De Tsjech deed dat echter niet, maar liet de slechts 1250 toeschou- i wers genieten van zijn grote techniek. De Rus Serge Tsjeveroetsjin die Ne- j pala nog had kunnen bedreigen, verspeelde zijn (kleine) kans, door een val en werd tweede, vóór de Fransman Patrick Pera, die ook al viel. Bij de dames heeft Beatrix Schu- ba (Oostenrijk) na de eerste drie verplichte figuren al een grote voor- j sprong op haar concurrenten. De Zwitserse Charlotte Walter, die tweede staat, bleef vijftig punten op haar achter. Nederlands kampioe ne Diane de Leeuw bezet in het klas sement de tiende plaats. Gerard Maarse: „Ik vond de ploeg nog wat labiel. Door ze als ploeg met de Russinnen te con fronteren, hoop ik precies dat laatste beetje zelfvertrouwen dat nog nodig was te hebben aange kweekt". IJshockey In de eerste divi sie van de Nederlandse ijshockey- competitie heeft Den Bosch gister avond op eigen veld met 38 verlo ren van Brussel. WIJK AAN ZEE Twee belangrijke zaken hebben gisteren de derde ronde van het Hoogoventoernooi beheerst. Portisch versloeg ex-wereldkampioen Smyslov en de Neder lander Jan Timman won van Smejkal. Twee opzienbarende uitslagen, die de prestatie van de Spanjaard Pomar, die in de derde ronde zijn maximale score behield, wat overschaduwden. De Spaanse grootmeester bedwong Kick Langeweg en zette de Nederlander daarmee onder aan de lijst. In technisch opzicht was het ge vecht tussen Portisch en Smyslov een botsing van reuzen. Enkele maanden geleden ontmoette 't twee tal elkaar in een wedstrijd om de zg. reserveplaats in het kandidaten toernooi voor het wereldkampioen schap. Het duel eindigde onbeslist, 33. Reeds in een zeer vroeg sta dium van de partij van dionderdat* werd tot dame-ruil besloten op ini tiatief van de met zwart spelende Smyslov. Men verwachtte daarop een snelle deling van het punt. Portisch wilde echter doorgaan. De Hongaar deed het op imponerende wijze want om met "bijna niets" Smyslov te verslaan is onvoorstelbare kracht voor nodig. Smejkal, die in 1971 de me ester- groep van het IBM-toernooi won, zou zo werd verwacht Timman, die met zwart moest spelen, van het bord vegen. Het zag er ook gunstig voor he muit, maar Timman kan een bepaalde stand heel diep doorgron den. Hoe het precies ging is nog niet duidelijk omdat de tijd tot ana lyse heeft ontbroken. Een feit is echter wel dat Timman het initia tief overnam en het solide lijkende witte "bouwsel" uiteen sloeg. De capaciteiten die voor een dergelijke prestatie nodig zijn, behoren toe aan Voetbal De wedstrijd NEC— NAC voor de tweede ronde van de KNVB-beker, die was vastgesteld op zondag 13 februari a.s. is in ver band met het carnaval verschoven, naar donderdag 10 februari in het Gofferstadion. C> Voetbal Gisteren heeft de ere divisieclub FC Utrecht bekend ge maakt dat de heer Joop van der Klink met ingang van 1 mei in dienst zal treden als directeur sportief. De heer Van der Klink is nu nog in de zelfde functie werkzaam bij FC Den Bosch. een grootmeester. Wanneer Timman op deze wijze blijft spelen zal hij binnen enkele jaren de status van grootmeester hebben bereikt. In de meestergreep bleef Ribli op kop dioor een overwinning op de Zuidslaviër Sahovic. Ribli zal waar schijnlijk en dat zal niemand ver bazen de toon aan blijven geven in deze groep. GROOTMEESTERGROEP Derde ronde: Savon (Rus)—Con ner (Ned) VzBrowne (Aus) Ljubojevic (Z-Sl) 1—0; Hort (Tsj)— Ivkov (Z-Sl) 0—1; Adorjan (Hon)— Benko (VS) Portisch (Hon) —Smyslov (Rus) 1—0; Pomar (Spa) Langeweg (Ned) 1—0; Smejkal (Tsj)Timrnan (Ned) 01; Ree (Ned)—Hartoch (Ned) Stand: 1. Pomar 3 pnt.; 2. Portisch p.; 3. Adarjam, Benko en Ivkov 2 p.; 6. Savon, Browne, Ree, Timman en Donner 1% p.; 11. Ljubojevic, Hort, Smejkal, Hartoah en Smyslov 1 p.; 16. Langeweg 0 p. MEESTERGROEP: Derde ronde: Gereben (Zwi)— Cortlever (Ned) *,4Medina (Spa)Denker CVS) 10; Cafferty (Eng)Van Soheltinga (Ned) Scholl (Ned)—Hecht (W-Dl) Lehmann (W-Dl)Karaklaic (Z-Sl» V4; Enklaar (Ned)-Garcia (Cub» 1—0; Krnic (Z-Sl)—Schmidt (Pol) 1—0; Ribli (Hon)—Sahovic (Z-Sl» 1—0. Tweede ronde (afgebroken par- tijen)Sahovic (Z-Sl)—Krnic (Z- sl) opnieuw afgebr.; Karaklaic (Z SI»—Scholl (Ned) 1—0. Stand: 1. Ribli 3 pnt.; 2. Gereben, Caf ferty, Enklaar en Hecht 2 p.; 6 Schmidt 1% p.; 7. Lehmann, Ka raklaic. Van Scheltinga en Cortlever 1% p.; 11. Krnic 1 1 afgebr.; 12 Scholl, Garcia en Medina 1 p.; 15. Denker p.; 16. Sahovic 0 1 afgebr. Portisch zege ov Smyslov

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11