ers niet alleen in ons land bedreigd Scheps over eerlijkheid lis een vergeten begrip Lezers schrijven PATRIA WIE WEET RAAD VOOR EEN MEISJE IN EEN ROLSTOEL? Beslist geen reclame voor de voetbalsport 1IRDAG 13 JANUARI 1912 „Zijn eerlijkheid en oprechtheid vergeten begrippen reworden?" vroeg J. H. Scheps, voormalig tweede-ka nerlid voor de PvdA, zich onlangs af in het weekblad .Accent" (nummer van 11 december j.l.). Zijn betoog oopt parellel aan het mijne in het nummer van 9 de- rember van dit blad („Op organisatorisch gebied schrik barende vertroebeling"). Reden om enkele saillante >unten te citeren. Zo schrijft Sdheps: Onlangs kwam voor de beeld een zeker gerespecteerd weker aan het woord teneinde hem gestelde vraag te be- ntwoorden: wat denkt u over persoonlijke onsterfelijkheid? [et niet mis te verstane ant- wees elk persoonlijk Dortbestaan na de dood af. etrokkene is rooms-katholiek, van de rooms-katholieke Waar ik nu voor kwam te ;aan is de vraag: hoe kan (mand rooms-katholiek zijn, de ersoonlijke onsterfelijkheid ver erpen en raad weten met he- iel. hel, vagevuur en aflaat? Als iemand, die rooms-katho- ek gedoopt en gevormd is, irste communie gedaan heeft praktiserend rooms-katholiek eent te zijn, de onsterfeiyk- Bid niet aanvaardt, loopt of is dlig het vagevuur leeg, be- oeft de mis niet te worden op- edragen (ook) tot intentie van irerledenen en valt het gehele erkelyke gebouw toch ineen, zult als lezer zeggen: het zijn rikt persoonlijke zaken. Ak- >ord, zeg ik op mijn beurt, wh gemeenschappelijk is de >aag: hoe moet de kerk daarbij geschakeld worden? „Géén ak meer" houdt in: niet onder (lk voorwendsel ook actie voe- n mèt de kerk. Het zo te ver erpen instituut". Even verderop zegt Scheps: Er werken, onder de prachtig- termen, allerlei groepen in ;rk, staat en maatschappij, ilke een greep doen naar het (paraat en door middel van paraat de kerkten) en rtijen willen zetten naar hun ind; geleid door een dikwijls idemocratisch hart". En ter ustratie schrijft hij: „De ser, die de „actiegroepen" volgt weten, dat er een vast rijtje iaat en hij zal het lijstje wel nnen. Het is dan zo: luid spreken over de wanda den van de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika en zwijgen over de misdaden van (en in) Rusland; altijd praten over en het pu bliek voorhouden de gruwe len welke de Noordamerika nen doen in Vietnam en spreken over him barbaarse hantering van oorlogstuig en net doen alsof de Noordviet- namese soldaten schieten met balletjes gehakt en niet beschikken over hun geleverd moordtechnisch perfect oor logstuig. Waar dat vandaan komt nee, wij noemen geen namen zou Wim Kan zeggen; [Zuid'-Afrika in volle eenzij digheid op de zondaarsbank vanwege onaanvaardbare apartheid en de ogen slui ten voor de behandeling van de Joden in Rusland, het mo gelijk maken dat Egypte de Joden de zee indrijft en blind zijn als het gaat over de Bal- tische volkeren; luid roepen om revolutie in Zuid-Amerika en van de kerk (en) eisen dat zij achter deze revolutie gaan staan en stekeblind zijn en horende doof als het gekenn van Tsjecho-Slowakije dat im mers een prachtige stemming mocht hebben tot ons overkomt; de DDR voor alles erkennen als het hoogste christelijke heil zonder hetwelk de Ver enigde Naties niet volledig gelukkig kunnen leven en cy nisch voorbijgaan als For mosa uit de vergadering ge worpen wordt; eisen dat Spanje buiten de EEG blijft en Portugal en Griekenland uit de NAVO worden geworpen doch in stemming betuigen als dicta toriaal geknevelde landen prinsheerlijk een stoel "wordt aangeschoven in het midden van de naties. Er is van mijn kant geen enkel bezwaar vast te stellen, dat ik begrijp dat onderdrukte volkeren tot revolutie komen. Het dit wèl willen voor hetgeen de landen van Zuid-Amerika betreft en niet mogelijk maken dat Tsjecho-Slowakije en Hon garije enz. hun slavenjuk afwer pend is een hoogst verwerpelijke eenzijdigheid. Als Cuba recht heeft, hebben de Balten het ook. Als men voor de revolutie is, beter zou zijn te zeggen: revolu- door G.J. Rotteveel tie onder bepaalde verhoudingen niet kan ontkomen en derhalve niet wil, niet mag afwijzen, moet duidelijk zijn hetgeen de revolutie precies voorstaat". In het vervolg van zijn betoog brengt de heer Scheps ook de VPRO ter sprake. „Precies als de politieke partijen zal de lei ding van de Hervormde Kerk haar ogen open hebben te hou den voor de dreigende gevaren. Vrijzinnigen, die hier in foute gemoedelijkheid en uit angst niet voor vol vrijzinnig te wor den aangezien slap zijn, kunnen hun les leren. Drijvers wisten het apparaat van de VPRO door vrijzinnig protestantse mensen gebouwd, gedragen door giften, gaven en contributies van vrijzinnig-protestanten in handen te krijgen Wat is de VPRO heden? VPRO is VPRO en geen gebenedijd vrijzinning protestants woord klinkt uit de etherHet dienen van het vrij zinnig-protestantisme is er niet meer bij". Scheps sluit zijn artikel met de volgende passages af: „In deze tijd vrezen zekere linksen een stonn van opko mende reactie. Zo een storm kan inderdaad komen. Reactie heeft een oorzaak. De geschie denis toont duideiyk, dat uiterst links dikwerf de grond bereid J. H. Scheps heeft voor uiterst rechts.. Reac tionairen kunnen de methoden en praktijken van onderscheide ne actie-groepen met gerustheid aanzien. De ondemocratische linksen, de linksen die zich door democratische linksen niet wil len laten raden, bereiden meer dan zij weten de restauratie voor. De heer Piet Reckman moge met zijn „Sjaloom" geïn spireerd zijn tot de uitroep: „God zegene de greep (naar de macht)", ik hoop dat macht eens te duidelijker als macht zal worden onderkend en dat wij. als wij toch aan het vragen slaan, beter kunnen bidden: leidt ons tot gerechtigheid waar in liefde de macht door zuivere kracht weet terug te dringen en de mensen leven naar Uw nor men, in ons hart tot geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid geschreven". Een mooi verhaal van Pieter Taf fijn over het gezin Vis. Ik gun het ze, maar toch is het verhaal voor mij aanleiding om dit te schrijven. Wij zijn man, vrouw en kind. Het kind is vanaf de geboorte in 1963 gehandicapt, rijdt nu in een rol stoel, maar kan zich verder niet goed ontplooien. Van raam tot raam gaat wel, verder moet ze ge dragen worden, omdat het huis in de stad te hoekerig is en in zijn ge heel niet geschikt is voor een rol stoel. Ons doel is ook zoiets al6 de heer Vis, iets wat ik zelf kan opknappen. Maar kom er maar eens om. Laatst was er iets in Alphen, verder kan ik niet omdat we dicht bij het Aca demisch Ziekenhuis moeten wonen, en het Rotterdams Zeehospitium te Katwijk. Toen we daar gingen kijken en taxeerden, (het was leuk hoor) bleek het f 20.000 te zijn, maar de eigenaar vraagt f 125.000. Het valt niet mee maar men denkt: als je buiten wilt wonen moet je maar betalen. Daar komt bij dat Onbewijsbare verklaring Gezien de brand op 1 januari in uw woonplaats las ik een verkla ring van uw burgemeester hierover in de Rijnlandse Courant van 3 januari 1972. Deze luidde als volgt: Burgemeester Keizer gelooft overigens, dat de jongelui van de Benithuizer actiegroep vrijwel allemaal uit religieuze, zeer prin cipiële gezinnen komen. Zonder twijfel leest men hier: de jeugd uit de S.GP.-gezinnen. Wat een droeve, onbewijsbare, strijdlus tige verklaring. Maar als mede- S.G.P.-er, kan ik misschien hier wel een verklaring van geven. In het Jaar 64 na Chr. was er een grote brand in Rome, tydens de regering van Keizer Nero. U weet, deze dorstte naar het bloed der Chris tenen en was dus een vijand van hen. Zelf werd hij als de schuldige verdacht, maar hij gaf de Christe nen de schuld. Deze hadden onder hem geen leven meer en werden erg vervolgd. Zijn macht verloor hij in 68 dus vier jaar later en toen hij ten val kwam, liet hij zich in wanhoop doorsteken. Het waren toen zijn laatste vier jaren na zijn valse beschuldigingen. Wie weet, het kan ook de laatste vier jaar wel eens zijn, dat Uw keizerin Benthuizen regeert. Het beste dacht ik, gezien de ver stedelijking der dorpen, hetgeen ik al zeer betreur, dat Benthuizen en Hazerswoude-dorp één worden in het groene hart van Zuid-Holland om alzo het dorpsleven te behou den en dan ontvangt de jeugd van Benthuizen D.V. een warme jeugd vriend in mij en de S.G.P.-ers in Benthuizen hebben geen keizer meer. L. J. MATZE Hazerswoude (raadslid van de S.GP.- fractie). ik geen moed kan opbrengen om elke keer weer te vertellen dat we een kind in een rolstoel hebben. Dat zullen mensen die ook een kind hebben beter begrijpen. Maar nu na 6 jaar moet het maar eens een keer wel ,in de hoop dat iemand die iets weet of eigenaar is van een boer derij of boerenwoning iets laat ho ren. Zodat wij ons kind een betere levenskans kunnen bieden, waar ze dieren kan hebben, en haar vrien dinnetjes kan mee laten genieten. FAM. TURK Verkeerszorgen in de Raamsteeg Mag ik nog eens de aandacht vestigen op het verkeer in de Raam steeg? Laat de heer Kret eens een ochtend bij ons komen zitten, dan zal hij zien hoe gezellig het is als er de hele dag een Volkwagenbus voor je ramen staat zodat je geen uitzicht meer hebt. En als je de heren chauffeurs dan vriendelijk vraagt, of ze hem aan de overkant willen zetten, zodat niemand er last van heeft, dan is het zoge naamd maar voor een paar uur. Maar dan zouden zij hem net zo goed op de parkeerplaats kunnen zetten. Dat is echter schijnbaar te veel moeite. Om over het ongerief van de fietsers maar te zwijgen. We zitten wèl in de puré wat de binnenstad betreft. Alle ongerief komt bij ons. Acht jaar geleden moesten de mensen uit de Korte Raamsteeg er uit. Nu staan de krotten er nog, als een broedplaats voor de ratten. Waar betalen wij eigenlijk onze belasting voor? 't Is gewoon een schandaal. Ik hoop dat er nu eindelijk eens iets aan ge daan wordt. C. PRIVÉ-LACOURT Leiden Tientjesactie De tiengulden-actie van Radio Plein 16 is een succes geworden. Van heinde en verre belde men of kwam men enthousiast aandragen met blauwe tientjes, waarop weer hogere of weer lagere serienummers prijk ten. Zelfs onze Leidse politie, spor tief als de Jongens zijn, deed opgeto gen mee. Een van deze Jongens be hoorde reeds tot de reële kansheb bers voor een attractieve prijs, was het niet, dat een andere afdeling van ons gezag, n.l. de afdeling Bijzon dere Wetten, bijzonder veel, omniet te zeggen uitzonderlijk veel belang stelling aan de dag legde voor de winnende serienummers, wy von den het minder sportief, dat de tot nu toe winnende tiengulden biljetten in beslag werden genomen. Zo kun nen we allemaal wel winnen. Wij meldden dit grappige voorval by onze altijd druk confererende burgervader, de heer Vis, die ons via zyn secretaresse heeft toegezegd, ons donderdagochtend, na lezing van 't betreffende rapport in te lichten. Het viel my op, dat de beide he ren incognito optraden en de eerder voornoemde secretaresse na veel om haal, doch zeker niet fanatiek, slechts één naam verklapte. Al schrijvend is er toch iets on verklaarbaars aan deze zaak, de he ren waren zo onhollands, kort haar, net voorkomen, ze roken niet naar drank, en ze gedroegen zich cor rect. Zou 't dan toch weer een over val zy'n geweest? W. D. VAN HEUKELOM Vyf Meiplein 16, Lelden. (Naschrift redactie: By navraag aan het politiebureau is gebleken dat de afdeling Byzondere Wetten in derdaad maatregelen tegen de tien tjesactie heeft ondernomen. Volgens de politie heeft het betreffende be drijf met deze actie gehandeld in strijd met de wet op de kansspelen). Ik hen een groot liefhebber van voetballen en ik schrijf dit dan ook in het belang van de voetbalsport. Het gaat over de wedstrijd LugdunumRoodenburgTen eerste werd de rechtsbuiten van Lug- dunum eruit getrapt door een verdediger van Roodenburg. Deze Roodenburger had geen tijd om naar zijn tegenstander toe te gaan om hem te helpen dat noemt men sportief). Er kwam ook een vechtpartijtje voor (ook sportief). Nog een geval: een keeper schopt een bal uit en loopt moedwillig een tegenstander hard in de rug en deze doelman had het onlangs in uw blad nog ovefr een soort publiek dat niet sportief was.' En dan die strafschop, was het spor tief dat die werd ingeschoten? Vroeger heb ik dikwijls gezien dat een tegenstander een penalty opzettelijk naast schoot, omdat die speler wist dat de scheidsrechter geen goede beslissing had genomen. Dan werd er sportief hard ge klapt door het publiek. Hoe komt het toch dat er tegenwoordig zo „slecht" wordt gevoetbald? Volgens mij is dat de schuld van de trainers. Is het niet beterom de spelers die voor hun plezier voet ballen, te leren sportief te zijn en te trachten ze goed voetbal te laten spelen? Volgens mij zouden er toch genoeg trainers moeten zijn, die dit zouden willen. Maar wat ik zondagmiddag gezien héb, was beslist geen reclame voor onze mooie voetbalsport. J. J. BUIS, LEIDEN. (Van onze correspondent) /IEDe kranten in Italië zullen een jaarlijkse steun van meer dan een half mil- lden krijgen. Dat wil de regering. sgeringssteun, die hier vooral niet met het woord subsidie mag worden aangeduid, aan uit stortingen in het pensioenfonds voor journalisten, uit kredieten voor mo ring van de krantebedrijven, uit goedkope tarieven voor brieven en telefoon, en gegarandeerde bijdrage van ten minste de helft van alle advertenties, die de staat holdings te vergeven hebben. De rest van deze advertenties gaat overigens naar n televisie, maar die zijn al in staatshanden. LEIDEN De niet d'e enige, waarvan het be- staansrecht op het ogenblik zwaar wordt aangetast. Behalve in ons land wordt ook elders in de wereld (Van onze correspondent) PARIJS Op hun respectievelijke nieuwjaarsrecepties hebben zowel de Pranse pre sident, Pompidou, als de minister van Financiën, Giscard d'Estaing, uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de toekomst van de Franse dagbladpers. Het staatshoofd zag de schrijvende pers als „voertuig van de intelligentie en van de cultuur" en hij maakte een scherp onderscheid tussen de dagbladen, de radio en de televisie. Terwijl de radio het over gegaan naar steunmaatrege- nieuws het snelst aankondigt en verspreidt en de televisie de actualiteiten visueel ver ten om die informatiekanalen te toont, zag hij voor de pers als voornaamste en onmisbare taak de dagelijkse feiten en verschijnselen in hun onderlinge samenhang te plaatsen en van commentaar te voorzien. sten van de kranten zijn te (worden, zo luidt de offi- acht in de krantenwereld, zijn er geen boulevardbla- Italië, die als advertentie- »r de noodlijdende dagblad- zouden kunnen dienen. ?est ook maar één van ie- ;en Italianen de krant, het ogenblik in Italië cir- le zestig zogenaamd objec- irmerende dagbladen en de partij kranten hebben het By geen van de Italiaan aden is echter winst maken «te doel. Zoals alles in dit maten van macht en in- ordt gemeten, zijn de dag- ~e directe exponenten van Industrieën (voor 48 pro- &n het Vaticaan (8,3 pro- an de staat en haar hol- procent) en de partijen. Zo orbeeld 3 procent van de handen van de communis tische partij. Het politieke midden wordt overigens gesteund door 26 procent, de huidige coalitie van midden-links door 70 procent van de Italiaanse pers. Door Rudolph Bakker Als machtsmiddelen van machts groepen worden de kranten volge schreven door Journalisten, die in feite halve politici zijn. Van de 5600 erkende Italiaanse journalisten, is het merendeel deelgenoot in het duistere spel van de politieke mach ten, waarvan naar buiten niets doordringt. In periodes van bij voorbeeld een regeringscrisis zijn de kranten even duister als de partijen, en met opzet. Begrijpe lijk, dat het merendeel van de Ita lianen zijn tijd liever beter ge bruikt en de krant de krant laat. Opvallend voor dit systeem is, dat in de Italiaanse pers iede re vorm van satire zo goed als ont breekt, met name de politieke spot prent, die hier zo goed als onbe kend is. Op de Italiaanse televisie mogen alleen buitenlandse staats hoofden belachelijk worden ge maakt. Met een staatssubsidie aan de dagbladen ontstaat dan ook een curieuze situatie. Ze is ook nauwe lijks te vergelijken met de Neder landse verhoudingen. De staat zal het huidige systeem van een poli tiek en maatschappelijk bevooroor deeld perswezen krachtig steunen. Aan de vele gedifferentieerde groe pen, in een land waarin de strijd om het bestaan een strijd om pre ferenties is, zal er nog één worden toegevoegd, nl. die van de toch al in vele opzichten bevoordeelde Italiaanse Joufnalist. waarborgen, diie in hoge mate be langrijk zijn voor de doorstroming van communicatie, een van de noodzakelijke bases voor een erke- lijk democratisch funotioneren van onze complexe samenleving. LD- oorrespondenten in Parijs en Rome laten in bijgaande artikelen hun licht schijnen over de situatie van Franse en Italiaanse dagbladen. ADVERTENTIE Van zijn kant heeft de minister van Financiën aangekondigd dat p\ de regering nu onmiddellijk een uoox bedrag van tien miljoen gulden aan Frank Onnen de noodlijdende dagbladen ter be- schikking zal stellen. Een som die als compensatie is bedoeld voor het verlies aan inkomsten dat de kran ten hebben geleden doordat ze, op verzoek van de regering, vorig jaar van een prijsverhoging hadden af gezien. Deze prijsverhoging staat nu voor maart toch op het pro gramma. Op „Le Monde" na, die 70 centi mes per nummer kost, bedraagt de prijs van een Frans dagblad nu 50 centimes, of ongeveer 32 cent. Be halve over die veel te lage prij zen voor abonnementen en losse verkoop, beklagen de Franse kran ten zich ook over de concurrentie van de televisie als reclame-me dium en over de sterke terugloop van de kleine advertenties voor de Ook in Frankrijk, en wel speciaal in Parijs, is het aantal kranten door fusie, concentratie of ophef fing de laatste jaren in snel tempo sterk verminderd. Het zijn voor al de partij- of opiniebladen, die de meeste veren hebben moeten laten. Maar ook de regionale dagbladpers, die tot dusver minder van de tele- visie-concurrentie had te lijden, heeft het stormsein gehesen. President Pompidou heeft de Journalisten nu verzekerd dat hij voor die alarmbel niet doof was en minister Giscard d'Estaing beloof de dat hij spoedig een plan ter on dersteuning van de dagbladpers bekend zou maken. Als maatstaf zal de regering waarschijnlijk de omvang van de advertentiekolom men hanteren, om zo in de eerste plaats kranten met een kleinere oplage bij te kunnen springen. Die steun zou dan vooral worden ge zocht in een verlaging van de BTW, die in het bijzonder krachtig drukt op de papierprijzen. Of die bijstand of beter die be lastingverlichting nog op tijd en in voldoende Omvang komt om verscheidene noodiydende kran ten van de dreigende ondergang te kunnen redden is een vraag die de wereld van de Franse pers nog niet zo vlot bevestigend durft te beantwoorden. Alle officiële woor den van begrip en deelneming ten spijt, kan inderdaad toch ook het politiek belang niet helemaal uit het oog worden verloren. De Gaul listische regering kan nu een mo gelijkheid zien zich, dankzij de hui dige crisis, van een stel lastige op positie-organen te ontdoen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9