'peratie in Y.S. kan utz Heuts (7) redden NYV ziet 'metaalconflict' als een geïsoleerde zaak Nieuw weggedeelte van de E-10 sneller en veiliger NKV: bezorgd over samenwerking G. Gerkens: KRITIEK OP PROSPECTI REISBUREAUS CNY: geen ernstige consequenties ictie bracht ruim een ton op UTRECHT (ANP) CNV-voor zitter J. Lanser heeft in een eerste commentaar op de breuk in het werknemersfront in de metaal mee gedeeld dat hij, althans zeker voor lopig, weinig heil ziet in een (twee de) bemiddelingspoging van de kant van de vakcentrales. "We zijn dat nu niet van plan. Vorige week liep een eerste bemiddelingspoging op niets uit en ik dacht niet dat op dit mo ment nu het keiharde feit er is dat de confessionele bonden akkoord ziin gegaan met de cao en de NVV- bond bemiddeling door de vak centrales erg veel zin zou hebben. Maar wij blijven bereid onze dien sten aan te bieden". Op de vraag of de breuk tussen de bonden nadelige consequenties voor de samenwerking tussen de drie vakcentrales zou kunnen hebben zei hil: 'Ik hoop van niet. Dit soorc conflicten is voor de vakcentrales geen prettige affaire en de samen werking is een gevoelige zaak. Er kunnen zich wellicht wat problemen gaan voordoen als het conflict een duurzaam karakter krijgt maar ern stige consequenties voor de samen werking tussen de vakcentrales zie ik er niet inzitten". De heer Lanser hoopt dat het conflict in de metaal in een later stadium alsnog kan wor den bijgelegd. NVV Een woordvoerder van het NVV zei dat het metaalconflict althans voorlopig nog beschouwd kan worden als een geïsoleerde zaak "Er zijn in het verleden ook wel eens geschillen geweest tussen de werknemersbonden onderling zonder dat de verstand houding tussen de vakcentrales daar nu erg veel onder te lijden had", zo zei hij. NKV Het verbondsbestuur van het NKV heeft woensdagmiddag een extra vergadering gehouden naar aanlei ding van het conflict tussen de me taalbonden. In een na afloop van de vergadering uitgegeven verklaring zegt het bestuur, dat het volledig achter het beleid staat van de bij de metaal-cao betrokken NKV-bon den. Het NKV-bestuur maakt zich grote zorgen over de schade die de huidige situatie kan berokkenen aan de sa menwerking binnen de vakbeweging Het NKV meent, dat het een zaak is van de gezamenlijke vakcentrales om alles in het werk te stellen, deze schade tot het uiterste te beperken. Pamflet De bonden die wél akkoord zijn gegaan met de metaal-cao gaan deze week nog via him Kaderleden in de ondernemingen een pamflet versprei den onder hun leden om „verwar ring te voorkomen". De bonden zet ten nog eens uiteen waarom zij wél hun fiat aan de cao konden geven. In het pamflet wordt het stand punt van de industriebond-NVV on begrijpelijk genoemd. Zij zeggen dat het hele conflict uiteindelijk draait om een verschil van f 1,20 per werk nemer per week. "Voor nog een kwartje per dag de barricade op, lijkt ons al te dol". drag hebben de mensen uit Duitsland en uit Limburg bijeen gebracht om de zevenjarige niet meer dan 32 pond wegende Luitz Heuts in Amerika te la ten opereren. "Het is gewoon te gek", zegt moeder Lisel, "zo veel medeleven voor Lutz". Het Jongetje heeft vanaf zijn geboorte een ernstige hartafwij king. Alle geraadpleegde artsen waren het er over eens: "Gene zing is niet mogelijk". Deze zo mer vlamde echter de hoop weer op, toen vader en moeder Heuts tijdens hun vakantie in Duits land een echtpaar ontmoette wiens dochtertje, dat dezelfde ziekteverschijnselen had als Lutz. in Amerika met succes was geopereerd. Het kind was geopereerd in de Mayo-kliniek in Rochester. Va der Heuts schreef een brief. Twee maanden later kreeg hij antwoord. Dokter Dwight Mc- Goon berichtte, dat hij Lutz graag in zijn kliniek wilde opne men. "Zekerheid over een even tuele operatie kan ik echter pas geven als ik uw zoontje heb on derzocht". schreef hij. Hoop Bij vader en moeder Heuts leefde de hoop hoger op. Er was echter een moeilijkheid: waar moesten ze het geld vandaan ha len: dertigduizend gulden voor de operatie, zo'n vijfduizend gul den voor de reis en dan nog de ziekenhuiskosten. De aankomst van de brief uit Amerika ging als een lopend vuurtje door Saeffelen. Nog die zelfde avond overlegde de CDU- raadsfractie op welke manier de familie Heuts financieel kon worden gesteund. De fractie be gon met zelf tweeduizend gulden te geven. Een bericht in de plaatselijke krant kondigde een algemene actie aan. De Raiffeisenbank opende een speciale rekening. De kerken lieten de inzamelingen voor de missie even rusten en de op brengst van de collectes was voorlopig voor de zieke Lutz Heuts. Dertien padvinders haal den in één avond vijfduizend gulden op. In alle dorpscafé's stonden busjes, waarin iedereen geld voor de jongen kon depo neren. Verbijstering Het resultaat sloeg iedereen met verbijstering. Enkele weken nadat de sneeuwbal was begon nen te rollen, was er bijna hon- derdtwintigduizend gulden bij een. Lutz kon naar Amerika. Moeder Heuts vliegt op 21 fe bruari van Düsseldorf naar Ro chester. "Ik zal blij zijn als ik er ben", zegt mevrouw Heuts, Moeder Heuts met de zieke Lutz (rechts) en haar tien maanden oude dochter tje Marjan. "Lutz is zo zwak. Een paar we ken geleden kreeg hij nog een hartaanval. Ik dacht dat hij het niet meer zou halen". Als de operatie slaagt viert het jongetje zijn achtste verjaardag in het Amerikaanse ziekenhuis. Op 14 maart. Ook Nederland In Saeffelen is nu een comité opgericht, dat moet beslissen wat er met het overgebleven geld gaat gebeuren. Zeker is, dat alles zal worden besteed aan gevallen zoals dat van Lutz. "En niet alleen voor kinderen hier in de zelfkant. Ook voor pa tiëntjes uit Nederland, dat deze actie zo geweldig heeft ge steund", zegt CDU-fractielid F. Montz. mith over akkoord Omstreeks zal het tussen Engeland en idesië bereikte onbwerp-akkoord alle betrokken partijen geratifi- d zijn, zo verwacht de Rhodesi- premier Ian Smith. In de nieuwe aflevering van Corry Brokken-show, die zon- Idoor de AVRO op het scherm At gebracht, maakt Fred Kaps ks) weer de meest onbegrij- \jke goocheltoeren, tot grote hazing van Martine Bijl en r vaste begeleider Hans van Molen (r). Synode wil gesprek met prof. Kuitert LUNTEREN Bij prof. dr. H. M. Kuitert is geen weerspreken van het belijden der kerk" geconstateerd door de gereformeerde instantie die toezicht houdt op de theologische hoogleraren van de Vrije Universi teit. Dr. F. L. Bos uit Vlaardingen heeft dit gisteravond met nadruk verklaard in de generale synode, die de hele woensdag heeft gesproken over de opvattingen van de omstre den hoogleraar. Wel zijn er vragen, maar die wilde dr. Bos doorgesproken hebben in een „broederlijk gesprek" dat net zo lang zou moeten duren als nodig is. Van andere zijde werd in de synode voorgesteld dat dit gesprek op korte termijn tot duidelijkheid zou moe ten leiden. Die duidelijkheid wordt vooral ge wenst met het oog op de weerstan den die Kuitert met name in het traditioneel denkende deel van de Gereformeerde Kerken wekt. Van daag zouden daartoe concept-beslui ten worden besproken. De Kamper hoogleraar dr. Herman Ridderbos geen medestander van Kuitert vond dat een oplossing moest worden gevonden," die Kui tert sauveert en de gemeente bevre digt". Vandaag komen verder ter sprake aanklachten tegen de VU-lector drs. Tj. Baarda en de Kamper hoogle raar dr. G. P. Hartveld, die beiden van onrecht in hun bijbelopvatting zijn beschuldigd. overleden aan papegaaieziekte GRONINGEN Een 37-jarige man uit het Groningse dorp Eenrum is waarschijnlijk overleden aan pa pegaaieziekte. De man had zeven tro pische vogels. De huisarts van de overledene heeft de Inspectie van de volksge zondheid en de veeartsenijkundige dienst in Groningen gevraagd een onderzoek in te stellen. Het centraal diergeneeskundig instituut in Doorn zal onderzoeken of de vogels dragers zijn van het virus dat de papegaaie ziekte veroorzaakt. Hoewel de kans om besmet te wor den klein is, heeft degene, die pape gaaieziekte heeft opgelopen, onge veer twintig procent kans hieraan te overlijden. De ziekte openbaart zich als een longontsteking, die niet gevoelig is voor de anti-biotica waarmee een "gewone" longontsteking kan wor den bestreden. De ziekte, waarbij het abces in de longen gepaard kan gaan met hoge koorts en hoofdpijn, duurt dan ook langer dan een "gewone" longont steking. Koningin Juliana heeft gis termiddag op Paleis Huis ten Bosch een delegatie van deelne mers aan de jaarlijkse parlemen taire conferentie van de associa tie Europese gemeenschap en geattacheerde Afrikaanse staten ontvangen. Op de foto: de konin gin temidden van haar gasten. Breda-A ntwerpen ROTTERDAM Een stuk vier- baansweg van viereneertig kilo meter lengte brengt de havensteden Rotterdam en Antwerpen minimaal een half uur dichter bij elkaar. Ko ningin Juliana en koning Boudewijn van België zullen maandag gezamen lijk dit uiterst noodzakelijke deel van de internationale E10 verbin ding Groningen-Madrid openen. De veel oponthoud gevende en zeer ge vaarlijke oude (tweebaans! weg Bre- da-Antwerpen via Rijsbergen en Zundert wordt daarmee tegelijk een secundaire route. Behalve een duidelijke tijdwinst le vert dit deel van de E10 nog een ander voordeel op: het personenver keer hoeft geen douanestop meer te maken (er is overigens geen officië le douanepost) en vrachtauto's be hoeven zich alleen te melden bij de tijdelijke voorziening aan de grens in verband met btw-formaliteiten, die waarschijnlijk over enige tijd ook niet meer nodig zijn. Het goederenverkeer dat zich bui ten de Benelux afwikkelt moet ech ter voorlopig nog gebruik blijven ma ken van de grenspost Wenihout die met een gemiddelde van tienduizend Prins Bernhard stapt over op de Fellowship SCHIPHOL De F-28 Fellowship die de regering bij Fokker heeft be steld als opvolger van de „konink lijke" F-27 Friendship heeft gister middag vanaf Schiphol z'n eerste proefvlucht gemaakt. De regering zal de F-28 aan het koninklijk huis uitlenen als het daar behoefte aan heeft. Binnenkort zul len prins Bernhard en zijn vaste co- piloot W. J. Holswilder zich bij de Fokker-fabrieken laten opleiden voor de besturing van het nieuwe straaltoestel. Frappant De nieuwe verbinding loopt van de rotonde bij Breda, als voortzetting van het bestaande deel van rijksweg 16 Rotterdam/Breda, naar de Ring weg rond Antwerpen. De vierenveer tig kilometer moderne autosnelweg is in de frappant korte tijd van an derhalf jaar aangelegd. Dat is in 2 delen gebeurd. Het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat zorgde voor het stuk Breda-grens en het Belgi- gische ministerie van Openbare Wer ken voor het deel gr ens-Antwerpen (resp. 11 en 33 kilometer lang). Bei de stukken waren onafhankelijk van Londen stuurt vliegtuigen na alarm terug SCHIPHOL Vliegtuigen van de KLM en van Pan American die on derweg waren naar Londen zijn gis termiddag naar Schiphol terugge stuurd. De Londense vliegvelden wa ren gesloten na een anoniem bom-te- lefoontje. Ierse verzetsstrijders zouden de bom in de verkeerstoren hebben ge plaatst. Het bleek loos alarm. Later In de middag zijn de toestellen op nieuw opgestegen. DEN HAAG De Hongkong-griep heeft in ons land z'n top bereikt. Dat is de indruk die de griepdeskun- dige dr. N. Mazurel heeft gekregen uit de meldingen van artsen. Dr. Mazurel heeft ook vastgesteld dat de epidemie kleiner is dan die van de winter 1969/70. Toen werden in januari honderdveertig grieppatiën- ten per week per tienduizend inwo ners gemeld. Op dit ogenblik is dat zestig patiënten. AMSTERDAM "Er zijn maar weinig prospectl van reisbureaus die de werkelijkheid benaderen. Er be staat geen enkele zekerheid dat dat gene wat men by contract overeen komt ook werkelijk zal worden uitge voerd. Daarom is het onjuist en mis leidend het begrip garantie voor de vakantieacceommodatie te hanteren". Dit zei gistermiddag de heer G. G. Gerkens op de jaarvergadering van de federatie van Reisadviseurs in Rotterdam. Volgens hem is de wijze waarop door sommige reisonderne mingen reclame wordt gemaakt voor de controle op de door hen geadvi seerde vakantieoorden een droeve en misleidende zaak. "Er kan na melijk geen invloed worden uitgeoe fend op de gang van zaken in de va kantieoorden." Een andere misstand constateerde de heer Gerkens by 't A.NR.V. (Al gemene Vereniging van Reisbureaus). "Steeds meer branchevreemde groot bedrijven zoals banken en super markten doen hun intrede in de reis bureauwereld. Zij maken gebruik van dezelfde club van grootbedrijven in de ANVR-top, die door hun stemmen- overmacht in staat waren alle met het belang van de midden- en klem- bedrijven strjjdige maatregelen te ontwerpen en door te voeren. De ANVR probeert voor de consument de schyn te wekken dat men gegaran deerd is voor zjjn reis. Volgens de heer Gerkens zullen de ANVR en de FVR plaats moeten ma ken voor een vereniging van toeron- dernemers en een vereniging van uit sluitend reisadviseurs. DNDERDAG 13 JANUARI 1972 Man mogelijk PAGINA 7

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7