labbijn Kahane komt hier Met zo'n ring Iaat je blijken dat je Voor alles in' bent 'IM RIJNDERS ONTWERPT ALTERNATIEVE TROUWRING Bewoners over hek zijn boos Maalpremie voor Heesterboom LEIDEN Tn een schrijven aan burgemeester en wethouders van Leiden protesteren de bewoners van de Burggravenlaan, Kernstraat en de Verdamstraat ernstig tegen het hek dat geplaatst wordt rondom 't sport veld je tussen deze straten. De bewo ners noemen als voornaamste grie ven, dat het hek een afschuwelijk le lijke constructie heeft, en dat de spijlen dusdanig dik zijn, dat men er onder een enigszins schuine hoek nauwelijks door kan kijken. "Het uitzicht", aldus de bewoners, "wordt sterk belemmerd, vooral bij de hoeken waar men door 2 stukken van het hek moet trachten te kijken, het lijkt wel of wij in een gevangen kamp zitten. Bovendien gaat het gerucht dat er nog een beplanting te genaan komt, hetgeen de zaak nog zal verergeren. Wij vragen ons af, mag dit zo maar, is er geen schoon heidscommissie die zich daarmee bemoeit. De bewoners mogen niets doen, maar de Gemeente doet maar zonder overleg. (Zie ook het lelijke uitzicht belemmerend reclamebord op de hoek van het veld). Er kon niet eerder worden gerea geerd. omdat er geen overleg ge pleegd is, dus kon geen aanmerking gemaakt worden, tot de aangevoer de onderdelen zichtbaar werden. Waarom moet dit hek er komen, ter wijl men allerwegen deze ontsierende objecten weglaat. Tegen honden? Die kruipen er wel door. Tegen ballen? Die gaan er toch wel overheen. Tegen betreding door onbevoegde jongelui? Die zullen ook deze hindernis wel weten te "ne men"; al of niet gepaard gaande met vervuiling. Controle hiertegen is kennelijk tegenwoordig toch niet meer mogelijk. Volgens zeggen heb ben bovendien leerlingen van Gym nasium en Lyceum steeds vrije toe gang. Voor elk hek geldt trouwens: maak enkele toegangen anders wor den ze door vernieling gemaakt. Waarom dit veld niet vrij laten be spelen, zoals dit tot nu toe in de praktijk gebeurde. Men wil toch dat de jongelui zich zo veel mogelijk in de vrije natuur met balspelen enz. kunnen vermaken. Ge bleken is dat de grasmat deze be speling gemakkelijk kan verwer ken. Is het dan geen onrechtmatige daad, dat men aan de bewoners het vroegere vrije uitzicht ontneemt het geen *v>k een vermindering van de waarde van het huizenbezit ten gevol ge heeft. Overwogen wordt daarom hierover een gerechtelijke uitspraak te verkrijgen. Daarom vragen wij: weg met dit hek! Er zal best wel el ders een bestemming voor kunnen worden gevonden. Gaarne zullen wij daarom omgaand van B. en W. ver nemen, wat zij daaraan willen doen". ORGEL VOOR SCHOLEN BODEGRAVEN—ZWAMMERDAM In de maanden oktober en no vember van het vorig jaar herdacht de n.v. Eminent in Bodegraven het feit dat zij tien jaar orgels produ ceerde en in die tien Jaar van een zaak van vader en drie zoons uit groeide tot een bedrijf met ongeveer 350 werknemers. Zij is daarmee de grootste elektronische orgelfabriek, van Europa. In die twee maanden is een wedstrijd gehouden onder de schooljeugd van Nederland. Te win nen was één van de tien beschik baar gestelde Solina type D-orgels. Gelukkige scholen in onze streek, waren de Chr. LOM school De Rank in het Van Bergen IJzendoornpark in Gouda en de Oranje Nassauschool in Zwammerdam. Joodse trots De Jewish Defence League is na de zesdaagse oorlog in Brooklyn (New York) ontstaan. De oorlog heeft op veel Joden een schokeffect gehad. Zij zijn zich van hun identi teit bewust geworden. Bovendien is het antisemitisme in Amerika toege nomen. Militante negers pleegden overvallen op synagoges. De politie trad onvoldoende op. Door deze com binatie van factoren kreeg Kahane een kans. Zijn belangrijkste doel is om jonge Joden zelfrespect, waardig heid en Joodse trots te geven. Israël heeft de mythe van de laffe Jood gebroken. Kahane wil het image van ie ghetto-Jood veranderen. „Never again" is de pakkende leuze, nooit .neer Auschwitz. (Van onze correspondent) RUZALEM Dit voorjaar komt ijn Meir Kahane, de leider van oodse Defensie Liga naar Am ain, om ook in Nederland een ing van de JDL op te richten. Pil de Nederlandse Joodse jeugd aliseren, meer Joods bewust )r p van Weesel in en actie tegen de Russen ondernemen. „Wü zullen ook in rland Russische diplomaten het l zuur maken. Wij willen overal sren waar Rusland officiële ver- iwoordigingen heeft", t Nederland misschien niet het 6 klimaat heeft voor een mili- beweging als de Jewish De- League vindt Kahane niet be- i]k. „Wij vormen in Nederland Jewish Defence League omdat rland daar behoefte aan heeft, 1 omdat Joden hem elders nodig en. Wij zijn in oorlog met Rus- Daarom zullen wij de Russen in overal waar we kunnen", d de JDL iets te maken met de die in april vorig jaar in de Russische handelsmissie in Amster dam is ontploft? „Nee, natuurlijk niet. Kijk eens, ik zou wel een vol- slagen idioot zijn om ja te zeggen als wij het wel gedaan hadden. Dan zou ik regelrecht in de gevangenis belanden. Daarom zeg ik dus dat we er niets mee te maken hebben ge had". Rabbijn Kahane heeft zich sinds enkele maanden in Israël gevestigd. Hij woont in een nieuwe wijk in Je ruzalem. Het huis is nog provisorisch ingericht. Kahane maakt een ge spannen en verbeten indruk. Zo te zien leeft hij in onvrede met zich zelf en met de wereld. Hij maakt niet de indruk ran een leidersfiguur, daarvoor is hij te onzeker. Wel is hij een autoritaire en agressieve per soonlijkheid. „Ik ben niet voor of tegen geweld", zegt Kahane, „met geweld is het niet als met geld. Op zichzelf is het niet goed of slecht. Het hangt er van af hoe je het gebruikt. Op zichzelf is het niet goed of slecht. Mensen die zeggen dat geweld nooit nodig is, zijn of gek of leugenaars. Dat merk je als zij plotseling zelf het slachtoffer worden. Dan veranderen opeens alle morele en ethische bezwaren. De meeste mensen die tegen het geweld van de JDL zijn, voelen nooit de pijn van anderen. Alleen als zij plotseling pijn voelen, dan verandert hun hou ding". Nuttige actie Het molesteren van Russische di plomaten en aanvallen cp Russische eigendommen behoort tot de belang rijkste activiteiten van de JDL. Dat heeft tot ernstige diplomatieke wrij ving geleid tussen Amerika en Rus land. Twee jaar geleden werd de Russische ambassadeur Dcbrynin uit Washington teruggeroepen, omdat volgens de Russen de Amerikanen zijn veiligheid niet konden garande ren. Als tegenactie werden Westerse diplomaten en journalisten in Mos kou lastiggevallen. Enkele maanden geleden werd de Russische missie bij de Verenigde Naties beschoten. Werk van de Je wish Defence League? „Nee, natuurlek niet, zoiets zouden wij nooit doen", zegt Kahane iro nisch. In dit geval geldt hetzelfde als voor de handelsmissie in Amster dam". „Keurt u cüe daad dan af?" „O nee, integendeel. Het was een uiterst nut tige actie. Het is opmerkelijk dat Syl via Zalmanson, die in Rusland een gevangenisstraf van 10 jaar uitzit, na dit incident plotseling medische be handeling heeft gekregen. Wij heb ben de Russen te verstaan gegeven dat wij twee Russen zullen ombren gen voor iedere Russische Jood die in gevangenschap sterft. De Russen weten dat wij in ernst spreken". De Russische regering heeft laten doorschemeren dat zij bereid is een groot aantal Joden naar Israël te laten vertrekken als Israël daar poli tieke concessies tegenover stelt. Wil Kahane dat Israël daar op ingaat om daarmee alle Russische Joden vrij te krijgen? Kahane: „Ten aan zien van het Joodse volk doen wij geen enkele concessie. Joden zijn geen onderhandelingsobject. Israël is niet belangrijker dan de Russische Joden en ook niet omgekeerd. Als de Russen betere betrekkingen met Is raël willen ;s dat prachtig. Maar wij zijn tegen een detentie met de Rus sen ten kosten van Israël. De enige taal die de Russen verstaan is die van kracht. Daarom moet Israël sterk zijn. De Russische Joden moe ten naar Israël komen en Israël moet aan het Suezkanaal blijven". van de molenaars in vol bedrijf wor den gehouden. Om te voorkomen, dat de mole naars aan het gebruik van andere energie de voorkeur geven (b.v. elek tromotoren) Is het toekennen van een maalpremie van belang. Door het regelmatig laten draalen van een molen komen kleine gebreken eer der aan het licht, zodat ze gemak kelijk en met geringe kosten kun nen worden verholpen, en niet kun- nenen uitgroeien tot defecten van grote omvang. Hierbij komt nog dat een werkende molen bijzonder aan trekkelijk is voor het toerisme; het totale landschapsbeeld wordt er door verlevendigd. Tot de molens, waarmee een proef wordt genomen, behoort de hout zaagmolen „De Heesterboom" aan de Haagweg in Leiden. B LDe mensen doen moeilijk, ze leven langs elkaar heen, dur- SSn geen contact te leggen. Ze sturen hun eigen droom bij prbaat de mist in". De man achter deze uitspraak is dezelfde 12 b achter postbus 6239, Amsterdam zit, het nummer in een kallende advertentie van vorige week. Waarom heeft Pim Inders (24), want zo heet hij, niet gewoon zijn naam en bs gezet in die advertentie, waarin hij tenslotte, alsof het lof het niks is, zo maar even „de tegenhanger van de trouw- lg' in zilver en email, prijs f.37,-, dat is bijna voor niets, pduceert? Tja", zegt alleenwonende ringloze Pim, „Ik moet al die mensen niet aan m'n deur hebben". )f daar kans op geweest zou zijn, jvalt te bezien. Postbus 6239 puilt nog niet uit van de interesse, maar wat niet is kan nog ko- m „tegenhanger van de trouw ring". In de bewuste advertentie Pim al een tipje van de op: „Als u deze ring draagt, wil dat zeggen, dat u Eioh niet. seksueel gebonden voelt aan een vaste partner, >als verloofde, vaste vriend (in), az."~ oorspronkelijke tekst gewaagde Ook van ,,echtgeno(o)t(e)" als 3ld van een vaste partner, dat werd door het toch waarlijk niet preutse Vrij Ne derland geschrapt. Pim: „Ze ien dat te ver gaan, omdat het aanknopen van buiten- chtelijke relaties niet willen nuleren". „contactadvertenties" in VN Waarin partnerruil troef is, dan ook allemaal op echt- laren die bridgepartne'rs zoeken, veten we nu. Tekentjes krug naar de ring waarop het pannetjes- en het vrouwtjeste len staan afgebeeld. „Door het pagen van deze ring bevestigd tevens dat u hetero-seksueel nt". teker gezegd, met zo'n ring je vinger laat je blijken je „voor alles in" bent. „In koor elk avontuurtje. Of niet? ou nee, het is ook weer niet de bedoeling dat de drager van de zomaar met iedereen con- wil maken. Genegenheid of liefde berusten ook volgens mij nog steeds op wederzijdse gevoe lens. Je laat weliswaar zien dat Je open staat voor contact maar Je kunt altijd nog nee zeggen. Ik ben tegen als ze een meisje dat de ring draagt onmiddellijk als een soortement hoer be schouwen". Pim is overigens niet tégen de trouwring. „Ik laat de mensen vrij, als twee mensen echt gelo ven dat ze elkaar hun hele le ven trouw blijven, dan vind ik dat prachtig, maar de praktijk leert helaas anders". Hij ziet zijn ring daarom ook als ideale oplossing voor huwelijks partners die elkaar vrij laten en eens wat anders willen. Af gezien daarvan vergemakkelijkt zijn vondst de hele gang van zaken. „Het moet natuurlijk eerst inburgeren, maar op een gegeven moment kan het zo zijn, dat je als je een bar bin nenstapt en er ziin zo'n vijftig mensen binnen er misschien wel tien mijn ring om hebben. Dan weet je meteen wie wel en wie niet". Niet verg Het voorkomt desillussies, spaart zelfs tijd en geld. „liet komt toch voor dat een man twee uur lang de toer maakt met een vrouw en haar van alles en nog wat te drinken geeft en als hij dan tenslotte vraagt of ze mee gaat zegt ze: nou nee, m'n man zit thuis te wachten". Als ze Pims ring om heeft, zit er misschien ook wel een man thuis te wachten, maar die kan dan, als het lang duurt, ook z'n alternatieve ring omschuiven en een straatje omgaan. Al war het maar om het wachten te bekor ten en je weet nooit wie je te genkomt. Het, idee van Pim, die nu nog re ceptionist is in het hotel van zijn vader „maar als er veel be stellingen komen hoeft dat niet meer" leent zich uitstekend voor nuttige variaties die u zelf kunt bedenken. De meest voor de hand liggende is al ontworpen: de ring voor homofielen. Pim Rijnders die voor de serie- produktie' van zijn 'ring de Zaan- landsohe Zilversmederii G. Schoorl wist te interesseren, hoopt er, geeft hij eerlijk toe, snel rijk mee te worden. „Maar het is niet alleen commercieel, ,Ook Nederlandse jeugd moet geradikaliseerd' PIM RIJNDERS ik geloof echt dat het een goed idee is, speciaal voor contact- arme mensen, drukbezette za- kenlieden bijvoorbeeld die geen tijd hebben om langs de tot dusver gebruikelijke omslachtige weg een vrouw te zoeken, en ook voor filmsterren, want die zijn vaak veel eenzamer dan we denken". De ring heeft één nadeel: „Als je je niet goed voelt of gewoon moe bent, moet je hem afdoen". Rabijn Kahane Rabbijn Kahane is naar Israël ge komen om in Jeruzalem het hoofd kwartier van de JDL te vestigen. Hij verwacht geen moeilijkheden van de Israëlische regering, hoewel die zioh in felle bewoordingen tegen hem heeft uitgesproken. „Israël is het centrum van het Joodse volk en het is dus een logische zaak dat het centrum van de JDL in Israël is. De regering heeft niets van ons te vre zen, want tegen Joden ondernemen wU geen acties". LEIDEN Gedeputeerde Staten hebben aan provinciale staten voor gesteld aan zeven Zuidhollandse mo lens een maalpremie van maximaal f 1000,- toe te kennen. Dit voorstel komt in de statenvergadering van fe bruari aan de orde. Er zijn ln Zuid-Holland nog on geveer 37 industrie- en poldermo lens, die dankzij veel inspanning, enthousiasme en kennis van zaken

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15