I Steun kabinet-Biesheuvel slinkt door verlies DS'70 SENAAT LIET TANDEN ZIEN Oud - rechter komt op voor genezeres Verzoek om uitlevering Waver nu ingetrokken Benzine al weer duurder. Me stap naar Mercedes Diesel is nog nooit zo voordelig geweest. Conclusie Van Dam uit NIPO-enquete Hoge Raad veroordeelt 'krakers' van zwembad WOENSDAG 12 JANUARI 1972 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De vijf grote partijen die het kabinet- Biesheuvel steunen zouden grote moeite hebben weer een meerderheid in de Tweede Kamer te halen als er nu ver kiezingen zouden zijn. Vooral een aanmerkelijk verlies van DS 70, de partij van W. Drees jr. die bij de op 28 april van het vorig jaar gehouden verkiezingen de grote winnaar was, zou afbreuk doen aan het zeteltal van de vijf. VARA-ombudsman Marcel van Dam, die eerder naam maakte als voorspeller vaji verkiezingsuitslagen met behulp van een computer, sig naleerde de neergang van DS'70 gis teravond voor de televisie in de ru- rbiek Achter Den Haag aan de hand van de resultaten van een doorlo pende NIPO-enquête. Het NIPO-onderzoek wordt al ja renlang wekelijks uitgevoerd in op dracht van de PvdA. De steekproef omvat 1700 kiesgerechtigden. Van Dam heeft de resultaten van de periode mei-decemiber 1971 geanaly- Van de andere vier regeringspar tijen is volgens deze analyse de VVD 6tabiel gebleven. Deze partij heeft zich niet hersteld van de verkie zingsnederlaag. Herstel van de KVP is ook uitgebleven, maar deze partij heeft evenmin verder verlies gele den. De twee protestants-christelijke partijen ARP en CHU tenderen naar een gering verlies. i Het verlies van DS'70 is ingezet na het publiceren van Troonrede en miljoenennota op 21 december 1971, waarin het kabinet naast forse be zuinigingen ook lastenverzwaringen voor de burgers aankondigde. In de zomer van '71 tijdens de formatie van het kabinet was DS'70 duide lijk aan de winnende hand. Volgens Van Dam was deze partij even zelfs Groothandel: wapens niet registreren DEN HAAG De Nederlandse Wapenhandelaren heeft gisteren in kort geding voor de president van de Haagse rechtbank geëist, dat de brief die minister van Justitie Van Agt in oktober van het vorig jaar aan de hoofden van plaatselijke politie stuurde nietig zal worden verklaard. De brief hield een verzoek in om aan iedere door de politie uit te ge ven machtiging tot het handelen in vuurwapens de voorwaarde te ver binden, dat van deze vuurwapens een register wordt bijgehouden, óók door groothandelaren. Bij arrest van de Hoge Raad van oktober 1970 zijn de groothandelaren, in tegenstelling tot de detaillisten, juist vrijgesteld van registratieplicht. Twee bejaarde winkeliersters mishandeld in Amsterdam twee bejaarde winkeliersters van een sigarenwinkel met een mes be- maakte alleen een paar pakjes sigaretten buit. De jongeman stapte de zaak bin nen en gooide de 70-jarige winke lierster die naar voren kwam tegen de grond. Hij zette haar een mes op de keel en eiste geld. Op het gegil van de vrouw kwam haar zuster aanlopen. Ook zij werd tegen de grond geslagen. De overvaller ging daarna snel met de sigaretten vandoor. Jonge kiezers Het NIPO-onderzoek omvat twee vragen: 1. op welke partij heeft u gestemd bij de laatste verkiezingen en 2. op welke partij zou u nu stemmen? Gedurende de hele onder- zoekiperiode boekte de grootste op positie-partij, de PvdA winst., D'6ö bleef stabiel en de derde partij van de progressieve combinatie, de PPR, verdween vrijwel van het politieke toneel. Bij de jonge kiezers die voor het eerst mogen stemmen (dus tenmiste achttien jaar zijn) is de PvdA favo riet met 24 van de stemmen, ge volgd door D'66 met 19%. Van de regeringspartijen krijgt de KVP 11 van de nieuwe kiezers, DS'70 10% WD 7 ARP 5 en CHU 3 De nieuwe kiezers vormen in 1975, wanneer de eerstvolgende Tweede- Kam er-verkiezingen zijn indien er geen crisis komt, eenvijfde van het totale kiezerskorps. Zij bepalen dan de verdeling van 30 zetels. Uitslag verkiezingen Tweede Ka mer in Nieuwe kiezers PvdA 24,6 20 24 KVP 21.9 17 11 VVD 10,3 8 7 ARP 8,6 7 5 D'66 6,8 15 19 CHU 6,3 3 3 DS'70 5,3 8 10 CPN 3,9 4 3 PPR 1.8 4 3 Dit staatje geeft van de belang rijkste politieke partijen weer de werkelijke aanhang bij de tweede kamerverkiezingen op 28 april van het vorige jaar, de aanhang onder degenenen die toen voor het eerst naar de stembus gingen en de aan hang onder degenen die na 28 april '71 stemgerechtigd zijn geworden. Het laatste rijtje percentages is ont leend aan een NIPO-enquête, die in opdracht van de PvdA wekelijks wordt gehouden. (Op 28-4-71 was de stemgerech tigde leeftijd 21 jaar. Deze is daarna verlaagd tot achttien jaar). Comptabiliteitswet verworpen (53-8) DEN HAAG De Eerste Kamer treffende begrotingshoofdstuk door Dieven stalen driehonderd oude klokken ARNHEM De speciale "antiek- groep" van een achttal Gelderse po litiekorpsen heeft zeventig diefstal len van antieke klokken opgehel derd. Twee Arnhemmers werden voor de diefstallen gearresteerd en een Bossche antiquair wegens he ling. De politie schat de totale waard'e van de gestolen oude klokken op minstens vier ton. De rovers hebben er waarschijnlijk rond een ton aan verdiend. Van de driehon derd klokken die verdwenen zijn er slechts vijftien heeft gisteren staatsrechterlijk zijn tanden laten zien door de nieuwe Comptabiliteitswet met 53 tegen 8 stemmen te verwerpen. Deze wet, die de spelregels bevat waaraan de regering zich heeft te houden bij het beheren van de fi nanciën van het rijk, is al Jaren aan vernieuwing toe. De oude Comptabiliteitswet dateert van 1927 en is in de loop der jaren nogal wat feilen gaan vertonen. Daarom gaf de toenmalige regering in 1956 aan een commissie onder voorzitter schap van prof. Simons opdracht 'n nieuw wetsontwerp voor te bereiden. Op basis van het rapport van deze commissie kwam een wetsontwerp tot stand, waarover zeer veel en vaak ook zeer langdurig is gespro ken. Maar gisteren leek dan toch de laatste etappe bereikt. De senaat dacht daar echter an ders over. Er kwam veel kritiek op het wetsontwerp, dat door de frac ties van de PvdA. D'66 en PSP en een deel van de KVP-fractie zelfs in strijd werd geacht met de Grond wet. Zover ging de VVD niet, maar ook de liberale senatoren bleken toch met uitzondering van oudminister van justitie mr. C. H. F. Polak van mening, dat de in de nieuwe wet opgenomen regeling van het budget recht onjuist was. De meerderheid van de Kamer verzette zich vooral tegen artikel 20 van het wetsontwerp, dat aan de mi nisters de bevoegdheid geeft reeds over de helft van de in hun begro ting opgenomen bedragen te kun nen beschikken, wanneer het be de Tweede Kamer is goedgekeurd. Dat zagen de meeste senatoren als een beknotting van het budgetrecht van de Eerste Kamer. Voor minister Nelissen (Finan ciën), die zei de bezwaren van de Kamer niet te delen, was er dan ook geen verdedigen aan: behalve van oud-premier P. J. S. de Jong (KVP) en zijn oud-ambtgenoot van justitie Polak hoorde hij bij de hoofdelijke stemming slechts de KVP-ers Niers, Mertens, Maenen, Terwindt, Van der Maden en Van der Kuik voor stemmen. Tegen klonk uit de mond van 53 andere senatoren. Zedenpolitie in actie tegen abortuskliniek AMSTERDAM De zedenpolitiein Amsterdam heeft gisteren de instru menten van een abortuskliniek op het Bachplein in beslag genomen. Tegen de behandelende arts is pro ces-verbaal opgemaakt wegens over treding van het wetsartikel dat abortus strafbaar stelt. De kliniek was nog maar kort in bedrijf. Officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker gaf als verklaring voor de sluiting, "dat er wat erg op commerciële basis werd gewerkt". Per dag werden er ongeveer tien meest Duitse vrouwen behandeld. Wielrennen De Nederlandse wdielrenners Jo van Pol (Montfort) en Wim Keileners (Bom) worden professional. Zij zullen nog deze week een contract tekenen bij de Duitse firma Rokado. Officier eist zes weken UTRECHT "Ik had zo'n pijn in m'n lendenen dat ik niet meer op de bromfiets kon zitten. Toen ik bij haar was geweest kon ik weer vol gas over ,een weg vol kuilen rijden. Ik geloofde m'n eigen lendenen niet". Dat zei de 75-jarige oud-rechter A. B. J. Leenhouts uit Oosterbeek gis teren voor de Utrechtse rechtbank. Hij was één van de vijf getuigen decharge in de zaak tegen de geneze res mevr. E. J. Prince-Corte, uit Utrecht. Mevr. Prince was in beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrech ter die haar vorig jaar augustus we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst tot tweeënveertig dagen hechtenis, waarvan dertig lijk. Ditmaal eiste de officier van Justi tie zes weken onvoorwaardelijk. Hij achtte .dehandelingen van mevrouw Prince niet ongevaarlijk, omdat haar patiënten misschien te lang zullen wachten met naar een dok ter te gaan. De verdediger, de arts-advocaat: mr. W. .Schuurman Stekhoven, stel de dat het "strijken" en dergelijke handelingen van mevr. Prince slechts bijkomende zaken waren. Het zou voornamelijk op gebedsgenezing neerkomen. En dat is volgens de Hoge Raad niet strafbaar. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak op 25 januari. DEN HAAG (ANP) De Ameri kaanse autoriteiten hebben hun ver zoek tot uitlevering van Ralph Waver, de Amerikaan die verdacht was van desertie, ingetrokken. In een mededeling van het minis terie van Justitie wordt gezegd dat deze gang van zaken echter niets ver andert aan de mening van de Neder landse en Amerikaanse regeringen over de toepasselijkheid van het NAVO-statusverdrag op dit soort ge vallen. Het beroep dat de staat heeft in gesteld tegen het vonnis in kort ge ding zal worden ingetrokken. De 23-jarige Amerikaan deser teerde in juni 1970 van zijn schip toen dat Vlaardingen aandeed. Na een verblijf in Zweden keerde hij in augustus van dat jaar naar Neder land terug. De socialistische Tweede- Kamerleden N. Barendregt en P. Dankert probeerden hem toen aan een verblijfsvergunning te helpen. Zij hadden een gesprek met de minister van Justitie, mr. Polak, waarbij een aantal voorwaarden werden gesteld voor het verlenen van de vergunning. Toen het ministerie de vergunning weigerde hoewel volgens de Kamer leden aan de voorwaarden was vol daan, brachten zij de zaak in de pu bliciteit. Die publiciteit leidde er toe dat ook de Amerikaanse militaire autoriteiten er kennis van namen. Zü verzochten Nederland om uitle vering van Ralph Waver op grond van het z.g. NAVO-statusverdrag. "Voorop staat natuurlijk dat het ont zettend fijn is voor Waver zelf dat hij nu niet naar Amerika hoeft terug te keren", zo reageerde Wavers ad vocaat, mr. W. J. van Bennekomuit Amsterdam, op het besluit Amerikaanse autoriteiten. „Maar de kous is hiermee nog niet af. De be sluitvorming van de Nederlandse re gering moet nog komen", vervolgde hij. "De Raad van State heeft nu al bijna anderhalve maand geleden ad vies uitgebracht over Wavers asiel aanvraag. Het ïykt me, dat het lang zamerhand toch wel wat lang duurt voordat de kroon tot een beslissing komt". Dit zou er volgens mr. Van Bennekom op kunnen wijzen, dat het advies dingen bevat, die voor de kroon moeilijk verteerbaar zijn. Het is voor Ralph Waver een erg belangrijke vraag, of hij als vluchte ling zal worden erkend en dus bij wijze van spreken dezelfde zekerheid heeft als een Nederlander, of dat hij alleen een verblijfsvergunning krijgt, die weer kan wordr.n ingetrokken, al dus mr. Van Bennekom. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft gisteren de krakers van het zwembad "De Hokseberg" in 't Harde en die van het bad "De Dui- kelaer" in Hardinxveld-Giessendam in het ongelijk gesteld. Volgens de Hoge Raad hebben de kantonrechter in Harderwijk en de rechtbank in Zwolle twee zwembad krakers uit 't Harde ten onrechte ont slagen van rechtsvervolging. De twee hadden op zondag 14 juni 1970 deel genomen aan een "kraak" van het zwembad. De officier van Justitie in Zwolle was van het vonnis in cassa tie gegaan. Naar het oordeel van de Hoge Raad is het niet juist, dat de Zondagswet, waarmee de sluiting van het bad op zondagen volgens de "krakers" in strijd zou zijn, verbiedt het zwembad op zondag voor het publiek gesloten te houden. De Hoge Raad veroor deelde de "krakers" uit 't Harde tot een boete van f 10,- elk. In de zaken van vijf "krakers" uit Hardinxveld-Giessendam verwierp de Hoge Raad de door hen ingestelde cassatieberoepen. De kantonrechter In Gorinchem en in hoger beroep de rechtbank in Dordrecht legden elk van de vyf een boete van f 11,- op voor hun demonstratieve zwembad- kraak op zondag 6 juni 1971. Volgens de Hoge Raai is er geen grondslag in het recht te vinden voor de stel ling van de vijf dat het gemeente lijke zwembad een gemeenschappelijk goed is en de gemeente daarom ver plicht is het bad open te stellen op de tijden dat daaraan behoefte is. ADVERTENTIE Het jaar van de economie Dit jaar, zegt men, wordt het jaar van De Economie. Dit jaar gaan we meer rekenen, puzzelen, bezuinigen en schrappen dan ooit. Is dat zo, dan wordt dit ook het jaar van de Mercedes Diesel. Ga maar na en cijfert u rustig met ons mee. Benzine is weer ruim 5 cent duurder geworden en kost nu ruim 72 cent per liter. Dieselolie blijft 22 cent per liter. Een fors verschil, niet? Maar het gaat niet afleen om de prijs per liter. Dieselolie heeft nl. meer calorieën per liter dan benzine (8600 k.cal. t.o. 6800 k.cal. per liter benzine). Bovendien haalt de dieselmotor door zijn speciale constructie ook nog eens meer rendement uit de brandstof dan een benzinemotor. Dat is de reden waarom roadtests uitwijzen, dat bijv. bij 100 km per uur een Mercedes Diesel rond de 30% minder brand stof nodig heeft. Waardoor het verschil tussen de brandstofkosten nog groter wordt. Al met al kost een Mercedes Diesel aan brandstof maar iets meer dan 2 cent per kilometer. Sterker nog: met volle tank (65 liter) rijdt u met uw Mercedes Diesel van Utrecht naar Berlijn. Voor rond de 15(1) gulden. Voor wie meer dan 30.000 kilometer per jaar rijdt in een benzine-wagen van f 10.000,- of meer, wèl iets om even bij stil te staan! Mercedes-Benz Diesel omwille van comfortabele zuinigheid N V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 - 445 45 Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-518 55 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V.,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7