BISSCHOP MALTA DIENT BELANGEN VAN ZIJN KERK MOEDJIBOER: GEEN BANDEN METBHOETTO Nixon komt met belangrijke verklarii Weer opstart van Franse gevangenen Ontroerend welkom voor Bengaalse leider Groeiende erkenning voor Dacca PAUS TEGEN BEWAPENINGS WEDLOOP Russische student Joerasjiwii poogt in V.S. te blijven NA VERSCHUNING VAN ONDERZOEK Onassis verbom marihiu O DINSDAG 11 JANU (Van onze correspondent) ROME De aartsbisschop van Malta. Michele Gonzi, doet geen pogingen om de relatie tussen Engeland en zijn eiland te redden, maar om de rol van het Vaticaan op het grondgebied van de rode premier Dom Min- toff veilig te stellen. Deze me ning wint in welingelichte krin gen ln Rome steeds meer veld. Terwijl officiële woordvoerders uiterst schaam zijn met medede lingen zou de 87-jarige kerk vader niet alleen in gezelschap van de persoonlijke secretaris van Dom Minthoff, maar ook van een vertegenwoordiger van de Britse ambassade bij de Hei lige Stoel zijn Overwegingen voor de veron derstelling dat Gonzi in Rome was om de kerk te redden en niet de bases der Britten zijn de volgende: in de eerste plaats zou het niet overeenkomen met de huidige buitenlandse politiek van het Vaticaan met zijn openingen naar de Sowjet-Unie, naar Joego-Slavië en naar Chi na om zich te engageren voor een zaak die er onmiskenbaar een is tussen de machtsblokken in de wereld. Door Rudolph Bakker Een ander even belangrijk punt is. dat de kerk op Malta enorme rijkdommen bezit en dat Mintoff wellicht de aartsbis schop om financiële steun heeft gevraagd nadat hij de Britten van zijn eiland verjoeg. Op de achtergrond zou bij de premier vakbondsleider de dreiging spe len dat bezittingen van de kerk op Malta wel eens zouden kun nen worden onteigend. Kort voor zijn vertrek naar Rome ontving de aartsbisschap de „rode premier" in ziin aarts bisschoppelijk paleis. Het was een historische gebeurtenis om dat de kerkvader zich verwaar digde een „vijand van de kerk" een hand te geven. Tot voor de laatste verkiezingen die met één stem meerderheid Mintoff aan de macht brachten werden alle katholieken op Malta automa tisch in de ban gedaan die het waagden op de Arbeiderspartij te stemmen, zo meldt men in Rome. Van de 320.000 eilandbewoners zijn er 300.000 katholieken. Deze banvloek-politiek zou de aarts bisschop dan ook bij de laatste verkiezingen duur te staan zijn gekomen. De kerk heeft op Malta bezit tingen van een waarde van on geveer 18 miljoen gulden met een rente van 600.000 gulden en nog eens ruim 3,5 miljoen gul den per jaar aan opbrengsten van ondernemingen en banken. Het bezoek van aartsbisschop Gonzi aan Rome kan de relaties tussen de kerk de Maltese eco-"^ nomie wellicht ingrijpend ver-j anderen. Gonzi is een ouderwets" en streng man voor zijn eiland. J parochie, maar niet van gezond verstand vreemd. Hij liet ziet door het verzoek van Paus Pau-jr lus de Zesde aan alle biscchop pen boven de 75 gedaan, on hun ambt neer te leggen, nie L van de wijs brengen. Ondank) het feit dat een co-adjutor wen benoemd die duidelijk met d<- bedoeling naar Malta kwam on i het gezag over te nemen. i De woordvoerder van het Va> ticaan verklaarde dit weekeindt na aanvankelijk gedaan tt hebben of hij dat niet wist ~i dat de aartsbiscshop met Paut- Paulus over „pastorale zaken Al gesproken had. Dit is dan waar jn schijnlijk ook zo. Het gaat ei-, alleen maar om wat men ondeijjg pastorale zaken verstaat. DACCA (AP, Reuter, UPI) Na zijn aankomst gisteren in Dacca heeft sjeik Moed- jiboer Rachman, na op een enorme manier door ongetelde duizenden emotioneel verwel komd te zijn, in een toespraak onder meer gezegd dat de banden met Pakistan voor eeuwig waren verbroken. Hij verwierp het voorstel van president Bhoetto dat Bangla- desj deel zou blijven vormen van de staat Pakistan. Op een massabijeenkomst in Dacca na een tumultueuze ontvangst sprak de sjeik over zijn besprekingen met de Pakistaanse president, Ali Bhoet to. vlak voor zijn vrijlating op zater dag. „De -heer Bhoetto wilde, dat ik ln een of andere vorm banden met Pakistan handhaaf. Ik deelde hem mee. dat ik toen niets kon zeggen Maar laat mij nu de heer Bhoetto meedelen, dat alle banden met Paki stan voor goed verbroken zijn". Tot BONN (AP. GPD) Door de Westduitse regering is verklaard dat men nauwe politieke en economische banden wenst met het Indiase sub continent. maar men liet zich er in Bonn ivet over uit of men Bengladesj gaat ei&ennen. Bonn overweegt thans ook welke technisCne en humanitaire hulp aan Bangladesj zou kunnen worden ge geven. Van verheids?^de in Londen is meegedéeld dat de Britse regering over enkele weken Bangladesj offi cieel wil gaan erkennen. Men hoopt dat dit land lid gaat worden van het Britse Gemenebest. Men stelt de erkenning van Bang ladesj nog uit omdat men de positie van president Bhoetto van Pakistan niet al te moeilijk wil maken. Politieke waarnemers in de Scan dinavische landen verwachten binnen afzienbare tijd eveneens diplomatieke erkenning van Bangladesj door deze landen. In Kopenhagen heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken K. B. Andersen reeds verklaard deze kwes tie in overweging te hebben genomen en voegde er aan toe, dat de Scan dinavische landen dit besluit niet te lang moesten uitstellen. „We bespre ken de zaak momenteel op regerings niveau". verklaarde de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken Kris ter Wickmann, „en hebben hierover voortdurend contact met de overige Scandinavische regeringen, vooral Noorwegen en Denemarken". Een Amerikaanse vlooteenheid, waaronder het door kernenergie ge dreven vliegdekschip Enterprise, is gisteren uit de Indische Oceaan ver trokken na een verblijf van bijna een maand in dat gebied, in verband met de oorlog tussen India en Pakistan. De laatste onderdelen van de een heid zijn gisterochtend door de straat van Malakka de Zuidchinese Zee binnengevaren. Dit heeft een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Defensie bekendgemaakt. De woordvoerder, Jerry Friedheim, deelde nog mee. dat zich in de In dische Oceaan nu ongeveer twintig Russische marineschepen bevinden. Dit was waarschijnlijk het grootste aantal Russische marineschepen, dat ooit in de Indische Oceaan bijeen geweest was. Geen ruzie Sjeik Moedjiboer zei geen ruzie met de bevolking van West-Pakistan te hebben. Maar zij moet een prijs be talen voor de wreedheden die jegens mijn volk bedreven zijn. Met tranen in de ogen en gebro ken stem zei hij tot West-Pakistan: „U hebt miljoenen van mijn land genoten gedood, onze moeders en zusters onteerd, talloze huizen ver brand en tien miljoen mensen naar [ndia verdreven. Maar ik koester geen haat jegens u. U hebt uw onafhan kelijkheid en laat ons onze onafhan kelijkheid hebben". De 51-jarige leider, die na negen maanden gevangenisstraf in West- Pakistan, gisteren in Dacca terug keerde. zei in zijn toespraak tot naar schatting een half miljoen inwoners: „Ik wil de heer Bhoetto waarschu wen. dat als hij, in samenzwering met een grote mogendheid, zou pogen ons opnieuw in slavernij te brengen, deze poging verijdeld zal worden. Ook wil ik mijn volk waar schuwen, dat een dergelijke samen zwering niet beëindigd is. Wees dus altijd voorbereid om uw vrijheid te verdedigen. Wees verenigd en maak elk huis tot een veste, zoals ik in maart vorig jaar in een rede tot u op deze plaats gezegd heb". VATICAANSTAD (AFP) Paus Paulus heeft gisteren in een toe spraak tot de bij het Vaticaan geac crediteerde diplomaten verklaard, dat de bewapeningswedloop epidemische vormen heeft aangenomen en dat geen enkel volk de besmetting schijnt te kunnen ontlopen die hiermee ge paard gaat. De bedragen, die thans in de we reld voor de bewapening worden uit getrokken, aldus de paus. zijn astro nomisch en alle volkeren, zowel de rijke als de arme, zijn hierbij be trokken. Maar de protesten tegen de bewa peningswedloop worden sterker en veelvuldiger, speciaal onder de jeugd. „De RK Kerk schaart zich achter deze protesten". De paus wees erop, dat sommige landen stellen dat de bewapeningsindustrie noodzakelijk is voor hun economisch systeem omdat hierdoor werkloosheid op grote schaal wordt voorkomen. „Maai' een derge lijke motivering is in strijd met het beschavingsproces en de geest van het christendom". De RK Kerk. aldus de paus, zal dan ook blijven strijden voor ontwa pening. Geen kwaad Tot de niet-Bengaalse moslims, die vergeldingsmaatregelen vrezen van de Bengaalse meerderheid, zei Moedjib: „U zal geen kwaad ge daan worden. Maar verklaart u dat u Bengalen geworden bent". Hij waarschuwde echter, dat degenen die optreden „als agenten van de onder drukker" berecht zullen worden. Hij zal vragen om processen onder inter nationaal toezicht voor het berech ten van degenen die schuldig zijn aan I genocide. In zijn toespraak, die 40 minuten I duurde, zei de sjeik nog: „Ik doe een beroep op u, ik beveel u, ik zeg u, I niet als uw president, niet als uw leider, maar als een broeder, dat aan j alle onwettige daden van vandaag af een eind moet komen". I „Mijn land is nu vrij. Mijn gouden Bengalen is vandaag wij. Mijn droom j is werkelijkheid gewc den. Ik ben I niet in staat lang tot u te spreken", j De leider werd herhaaldelijk door i het gejuich van de menigte onder- NEW YORK (AP) Een 36-jari- ge Rus die als „uitwisselstudent" in Amerika was, heeft zondagavond ge tracht zijn nek en polsen door te snijden toen men hem op 't vliegveld Kennedy in een auto meevoerde naar een toestel van de Russische Aeroflot. De man, wiens naam Me- rab Joerasjiwii luidde, werd hierop naar een ziekenhuis gebracht maar later opgehaald en meegenomen door een Russische diplomaat en een dito arts, zulks in weerwil van het feit dat een Amerikaanse arts ver klaarde dat hij een operatie zou moeten ondergaan. De man vertoeft thans in het gebouw van de Sow jet- Russische missie bij de Verenigde Naties te New York. Zijn toestand zou tevredenstellend zijn. Joerasjiwii was samen met een andere Russische student Girogi Smelji, gearresteerd in de super markt van de Berkely-universiteit ln Californië, waar zij wat weggeno men hadden. Toen werd tot de twee Russen gezegd dat er tegen hen geen aanklacht zou worden inge diend en dat zij mochten blijven zo lang zij wilden. Maar, aldus werd in Washington vernomen, de twee mannen zouden toen van hun ei gen overheid bevel hebben gekre gen om naar de Sowjet-Unie terug te keren. De student Smelji, aldus het Ame rikaanse ministerie van Buitenland se Zaken is inderdaad maandagavond naar zijn land teruggekeerd. Hij en Joerasjiwii waren ongeveer vier maanden geleden in de V.S. aange komen en hadden er nog geruime tijd zullen blijven. Beiden studeer den techniek aan de universiteit van Berkeley. Onder het uitwisselprogramma van de V.S. en de Sowjet-Unie stu deren thans in Amerika 32 studen ten uit Rusland en zijn er daar. of gaan er spoedig 35 Amerikaanse studenten heen. Omhelzingen voor Moedjiboer op het vliegveld van Dacca. broken. Onder het geroep van „Joi Bangla" (Leve Bengalen) werd de nationale vlag van Bangladesj ont vouwd. Gezin Het meest ontroerende moment was gisteren voor sjeik Moedjiboer Rachman het weerzien met zijn ge zin. De vrouw van de sjeik wachtte volgens mohammedaans gebruik thuis op haar man. Daar in Dhan- mandi, een buitenwijk van Dacca, omhelsde hij zijn vrouw en dochters, terwijl familie en vrienden bloemen over hem uitstrooiden. Moedjibs oudste dochter Hasina klemde zich huilend aan haar vader vast, niet in staat een woord uit te brengen. Daarna nam sjeik Moedjib zijn jongste dochter Rehana bij de arm en begaf zich met haar naar de kamer van zijn 90-jarige vader, waar hij neerknielde en de voeten van de oude man kuste. Snikkend sloot hij zijn 80-jarige moeder in de armen. Het Internationale Rode Kruis heeft in Genève laten weten dat India en Pakistan al hun gewonde krijgsgevangenen binnen de komen de tien dagen uitgewisseld zullen hebben. In India bevinden zich Mg 183 gewonde Pakistaanse soldaten en in Pakistan 30 gewonde Indiase mili tairen. Het totale aantal Pakistaanse krijgsgevangenen bedraagt 80.000 en het totale aantal Indiase 600. In Dacca bevinden zich nog 11.000 Pakistaanse burgers. Zij staan onder bescherming van de Indiase troepen. Verwacht wordt dat deze burgers ook binnen tien dagen naar Indiaa zullen worden overgebracht. Slachtpartij Ethiopische noma den hebben bij een aanval op een kamp van ongewapende Somalische herders dertien kinderen en drie mannen afgemaakt. De moordpartij vond plaats op Ethiopisch grondge bied op korte afstand van de grens met de Franse gebieden Afars en Isas die vroeger Frans Somaliland vormden. (Van onze correspondent) PARIJS De inkt van het ver nietigende enquêterapport over de oorzaken van de muiterij, vorige maand in de gevangenis van Toul, was gisteren nog maar nauwelijks droog, of nieuwe opstanden braken uit in twee andere Franse huizen van bewaring. In de Noordfranse stad Amiens moest een beroep worden gedaan op een dertigtal gewapende gendar mes. Niettemin sprak des avonds de procureur der republiek, die even eens al gauw ter plaatse was ver schenen, de hoop uit dat hij geen ge weld tegen de hoofdzakelijk jeugdi ge opstandelingen zou behoeven te gebruiken. In de gevangenis van Amiens rom melde het trouwens al sinds een paar dagen, zonder dat de directeur en het overige personeel bij de ge- vaneenen een al te kwalijke reputa tie schenen te genieten. Over het al gemeen gelooft men dan ook eerder, dat het rapport van de enquête-com missie. dat. zich praktisch achter de muiters van Toul had geplaatst, overal in het land door de gevange nen nu als een aanmoediging van hun strijd voor een menswaardiger behandeling wordt opgevat. Die strijd is, met de publikatie van het rapport niet beslecht. De Fran se pers, die wel geleerd had elke en quête-commissie als een toekomstige doofpot te beschouwen, heeft die pu blikatie als een historische tiromf voor het liberalisme en de democra tie begroet. De linkse voorman en as sistent professor Alain Geismar, die een dag voor kerstmis na 18 maan den celstraf juist zijn vrijheid had herkregen, heeft maandag voorspeld dat Frankrijk de komende weken nog wel zeker tien andere muiterijen naar het model van Toul verwach ten of vrezen mocht. Geismar sprak dus uit eigen on dervinding, maar ook de voormali ge gaullistische minister van Justitie Jean Foyer heeft nu toegegeven, dat van de 180 gevangenissen die Frank rijk rijk is of beter, waarover het zich te schamen had een honderd tal verdiende onmiddellijk met de grond gelijk te worden gemaakt. Meer dan 30 huizen van bewaring omschreef hij als ruines (waarvan niettemin de deuren dan blijkbaar nog altijd wel een stevig stootje kunnen velen). Die 180 gevangenissen, die nu dus ook bij de autoriteiten ze van een welwillende kig meer kunnen doorstaan niettemin nog altijd doo 30-000 mensen bevolkt. T< jr' van hun mensonterende lo enquête-rapport de ogen Franse publiek nu dusag opend. Doch volgens Alairs mag men eveneens verti de gevangenen zelf hebh^ voorkomen, dat die ogen publiek zich nu weer ev[J zouden kunnen sluiten. Lu Ook in Luxemburg zitteiL, genen niet stil. Een groep J vangenen in de gevangeni hoofdstad is gisteravond van de werkdag in opstand uit protest tegen de toes de gevangenis. Zij hebben zich met als gijzelaar verschanst in plaats. De cipier, die ni pend is, wordt door de i goed behandeld, zo hebben teiten meegedeeld. De willen wachten met ingrij opstandelingen een lijst im ten aan de minister va Eugene Schaus, hebben voig Met een enkel woord Vliegtuigkaper: 20 jaar Een 58- jarige Amerikaan die op 4 Juni van het vorig jaar had getracht 'n vlieg tuig te kapen om daarmee naar Is raël te vliegen, is in Washington ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Orkaan over Philippijnen Zeventig doden, bijna 20.000 daklo zen en een materiële schade van ruim 3.5 miljoen gulden. Dit is de tol die vier provincies van de Philip pijnen moesten betalen toen zater dagavond een orkaan overtrok. MEXICO, WASHINGTON De Griekse scheepsmagm bezit in de noordelijke staat Chihuaha gronden grote schaal hennep word Dit meldt het Mexicaanse ciones". Onassis zou strev galisatie van marihuana enigd.e Staten, waar hij da"" nepprodukten zou kunnen Tientallen functionaris immigratiedienst aan de Amerikaanse grens zijn i' dat alle marihuana die naar de Verenigde Stater^ smokkeld, afkomstig is va üf tages van Onassis. aldus tl De Amerikaanse autoriteiten hebben in de se stad Tihuana zes ton in beslag genomen grootste marihuana-van ooit is gedaan. Dit heeft kaanse minister van Jusifc Mitchell, bekendgemaakt. De marihuana zou op markt een waarde van dollar hebben gehad. A1 het Amerikaanse bureau strijding van Narcotica t caanse staatspolitie hebb jj] band met deze inbeslaj jonge Mexicanen gearrest Mitchell. WASHINGTON President Ni xon is voornemens in het begin van februari in het Congres een be langrijke verklaring te gaan afleg gen over het Amerikaanse buiten - landsc beleid, dus voor hij naar Peking en Moskou vertrekt. Zijn voornaamste adviseur in zake de buitenlandse politiek, dr Henrv Kissinger, werkt er reeds aan. Op 18 Januari komt het Congres weer bijeen en op de 20ste zal de president zijn jaarlijkse „State of the Union"-overzicht geven. President Nixon zal binnen en kele maanden een datum voorstel len voor de volledige terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam en stopzetting aan bieden van de Amerikaanse lucht acties boven Noord- en Zuid-Viet nam. Dit heeft gisteren het blad „Newsweek" gemeld, dat verklaart dat het achter de hoofdpunten is gekomen van Nixons strategie be treffende Indo-China voor dit jaar. Het aanbod inzake de beëindi ging van de activiteit van de Ame rikaanse luchtmacht slaat volgens het blad niet op Laos en Cambod ja. Washington verwacht niet, dat Hanoi het aanbod zal accepteren, wel dat Nixons bekendmaking de oorlog als twistpunt in de presi dentsverkiezingen onschadelijk zal maken, aldus „Newsweek". De regering van Noord-Vietnam heeft gisteren verklaard dat tal rijke burgers in Laos zijn gedood en verscheidene pagodes, zieken huizen en scholen zijn verwoest bij de Amerikaanse luchtaanvallen op de Vlakte der Kruiken. De verklaring, van minister van Buitenlandse Zaken Ngoejen Doey Trinh, is verspreid door de Noord- Vietnamese onderhandelings-dele- gatie bij het vredesoverleg in Pa rijs. Volgens Trinh hebben de bom bardementen van de achtmotorige B-52 bommenwerpers „de vrede en neutraliteit van Laos op ern stige wijze gesaboteerd". „De regering-Nixon interventie en agressie i lei middellijk staken, een de maken aan de bon ten in het gehele Laot i bied. opdat de bela Laotiaanse partijen bi if komen voor een vree lossing van het Laotiaa stuk".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8