Roger Whittaker is n vres flirt Me Foto-puzzel Cfly) vandaagi ...e/7 gisteren] C/MÖH pmgmmma] Boeiend ritueel theater van Lodewijk de Boer DINSDAG 11 JANUARI 1972 RADIO - TV KUNST De zingende en fluitende doctorandus in de biochemie en zoölogie Roger Whittaker geniet in Nederland en ook elders in West-Europa niet meer zo'n grote populariteit. In 1967 maakte hij het tijdens het Knokke-festival. In Engeland, Canada en Australië is het met zijn populariteit nog gunstig gesteld, voor al in zijn vaderland gooit de bebaarde Brit hoge ogen op de hit lijsten. Om de haverklap verschijnt zijn boeiende, wat kalende kop door op het scherm. Roger hoeft maar te kikken en hij krijgt een eigen tv-show. Vrolijk fluitend kwam Roger des tijds de internationale showbusiness binnengehuppeld. Een prettige her innering: zijn „Whistling song" In Nederland hoort men niet veel meer van Roger. TV-optredens zyn er in cidenteel en slechts enkele van zijn nummers weten tot de Nederlandse hitlijsten door te dringen. Werkjes als „New world in the morning" en „I don't believe in if anymore" deden het hier zeer rede lijk. „If" was goed voor een tweede plaats op de Veronica hit-parade. In de Hilversumse studio's, waar Whittaker is voor een optreden in „Muziek is troef", dat de AVRO gisteren uitzond, vindt de kennis making plaats. De eerste indruk die Roger maakt is een sympathieke. Later krijgt een zekere arrogantie de overhand. Whittaker is bijzonder geïnteres seerd in vrouwelijk schoon. Iedere vrouw die in zijn buurt komt wordt tot in de finesses opgenomen. Zijn vrouwelijke manager, Irene Colins, getrouwd en moeder van een dochter, zegt: „Roger is een vrese lijke flirt. Dat geeft wel eens pro blemen". Gelukkig voor Roger heeft hij een vrouw die niet erg jaloers is aangelegd. Veel is Whittaker (35) niet in zijn vierhonderd jaar oude huis even buiten Cambridge, dat hij met echtgenote Nathalie en twee dochtertjes van één en twee jaar bewoont. Het afgelopen jaar maakte Roger een tournee naar Zweden en Canada. Met vrouw en kinderen be zocht hij Australië en Nieuw-Zee- land. Roger: „Ik ben zo weinig thuis. Mijn jongste kende me niet eens. Zei ik: „Geef pappie eens een kus". Begon ze te huilen. Dat ging zo niet langer. Daarom heb ik mijn gezin op deze één maand durende trip door Australië meegenomen. Succes had het wel. Ik tel nu al leen nog voor mijn dochtertje". Frankrijk lokt hem trouwens ook aan. „Ik zou graag meer doen op het vasteland maar tijd ontbreekt me. Ik heb m'n handen vol aan Engeland, de tournee's en het schrijven van nieuwe produkten. Momenteel ben ik bezig met een musical, die niet erg vlot. Iedere keer wanneer ik er iets voor schrijf haalt men het nummer eruit om er een plaat van te maken. Zo kom ik nooit aan genoeg repertoire." Veel kan Whittaker, zwarte broek en felgekleurd overhemd, niet over zijn musical vertellen, wel dat het iets wordt met inhoud, niet zó maar een niemandalletje. Er zullen acht mensen in spelen. Irene Collins maant Roger er verder niets over te vertellen. En hij houdt zijn mond. Waarom heeft Whittaker een vrou welijke manager? „Met een vrouw heb Je meer ple zier. Bovendien is Irene erg goed. Voor het festival in Knokke had ik het moeilijk. Ik trad iedere avond in clubs op. werkte keihard en werd er nauwelijks voor betaald. Tot ik Irene ontmoette. Ik zat een dag bij haar onder contract en had plots voor een heel Jaar goedbetaald L t op mg werk." Irene: „Met z'n allen, zijn mijn man en onze kinderen wij een groot gezin. Erg gezellig. Toch geeft al dat reizen voor mij veel problemen. Ik heb tenslotte een kind en een man. één die bovendien nog erg Jaloers is". Is Rogers repertoire in de afgelopen jaren veranderd? „Ik schrijf nu veel meer nummers zelf. en ik fluit minder. Zingen is belangrijker geworden. Fluitend kun je geen carrière maken." Platen Zou I ROGER WHITTAKER de schminkka- „Ik kom hier beslist terug. Zou graag een personality-show graag een psroeailtyn-show j voor de Nederlandse tv maken." NOS vraagt meer tv-zendtijd HILVERSUM (ANPI De NOS heeft de minister van CRM voor de komende vier jaar om een uitbrei ding van de wekelijkse televisiezend tijd met in totaal acht uur 'twee uur per week per jaar) gevraagd. De uit breiding van de zendtijd, die volgens het voorstel van de NOS in 1973, het jaar waarin naar alle waarschijnlijk heid de omroepbijdrage zal worden verhoogd, moet ingaan, zal geheel ten goede moeten komen van de vier A- omroepen. Dit in verband met het feit, dat deze omroepen de laatste jaren steeds zendtijd hebben verlo ren als gevolg van de toelating van nieuwe omroepen en de promotie van de TROS tot B-omroep. Het NOS-bestuur heeft de minis ter ook verzocht, de zendtijd van Hil versum 3 uit te breiden en te bren gen op het niveau van de beide an dere Hilversumse zenders. Ook is er voor gepleit, de uitzendingen van één van de drie zenders tot één uur 's nachts te laten doorgaan. NOS-voorzitter E. A. Schuttenhelm zei dit maandag op een persconfe rentie in Hilversum. Regisseur Ruggles overleden LOS ANGELES (Reuter) Wes ley Ruggles die in de jaren dertig als filmregisseur in Hollywood op de voorgrond is getreden, is op 82-jarige leeftijd aan een beroerte bezweken. Zijn film 'Cimarron' kreeg in 1931 een onderscheiding. Andere bekende films van hem zijn I'm no angel' met Mae West in de hoofdrol en 'Some where I'll find you'. In 1932 trouwde hy met de actrice Arlene Judge, vyf jaar later werd dit huwelijk ontbon den. Daarna trad hy in het huwelijk met de Franse actrice Marcelle Roger. Musical maken. En om Amerika trachten te veroveren. Dit jaar wil hij twee al- Dlt jaar wil Roger Amerika aan- bums afleveren. Maar Nederland doen. Werk in Nederland, België en 1 wordt niet vergeten. Roger in de 'Zeven manieren om een rivier over te steken-' We naderen het einde. Deze elfde foto in de serie van twaalf lijkt ons niet moeilijk. Kunt u vast diep adem halen voor de laatste, o.i. de zwaarste van de hele serie. Overigens hebben we van een enthousiaste deelnemer al de oplossing van de slagzin ontvangen! Beetje voor barig, maar het was nog goed ook. Haast u overigens niet. Pas de oplossingen die wij na morgen ontvangen, kunnen meedingen naar de prij zen, want ook het hele lijstje van afgebeelde voorwer pen moet deel uit maken van de oplossing. En dat laatste kon onze ijverige puzzelaar uit Nieuwkoop na tuurlijk nog niet geven! FOTO 11 - LETTERS 5 EN 6 Peter Brook, de Engelse toneel- magiër, heeft het gezegd: de toe- I komst is aan het rituele theater. Dat roept haast automatisch een vraag op: welke transcedente be- grippen, welke „bovenzinnelijke" i sensaties moet die rite tot I basis hebben zonder die ba sis wordt iedere rite tot artis- tiekekitsch. Even voor de hand ligt het antwoord: dezelfde men selijke gevoelens die steeds aan de rite ten grondslag hebben ge legen liefde, lijden, dood en het onderlinge verband tussen die hoofdlijnen van het menselijk be staan. Peter Brook onderstreept die lijnen in zijn ensceneringen van stukken van Shakespeare en anderen: to neelschrijvers als Arrabal trachten die elementen van de menselijke conditie in zo zuiver mogelijke vorm op het toneel te zetten, en Lodewijk de Boer doet niet anders in zijn „Zeven manieren om een ri vier over te steken", dat hij zelf re gisseerde en waarvan de Nieuwe Komedie dit weekeinde in de Am sterdamse Brakke Grond de eerste voorstellingen gaf. Liefde, lijden en dood als rite, de onmacht van het geweld, de on macht van de liefde, verteld in de archaische vormen van de droom, in oermythen. Lodewiik de Boer doet dat met de stijlmiddelen die daarbij voor de hand liggen (de taal van bijvoorbeeld „Lilith" van Emants), maar ook met een verwij zing naar het heden, de taal van de „geweld-nozem" en zijn gedrag, dat haast zonder overgang van speels heid naar mateloos geweld kan doorschakelen (Edward Bond in „Gered"). Het dramatiseren van die tegenstel lingen, en van de eenheid van ge voel die daaraan ten grondslag is, is uiteraard een hachelijke onderne ming; Lodewijk de Boer slaagt daarin over het geheel genomen, rakelings scherend langs de afgrond en van het ridicule, van de breed sprakigheid en van de literatuur. Hij ontkomt niet altijd aan herha ling: hij heeft soms teveel mate riaal, en herhaalt in nieuwe beelden wat hy tevoren al had megedeeld. Maar ook die nieuwe beelden zijn boeiend, en zij zijn onmiskenbaar theater. Het is ook duidelijk, dat hy beïnvloed is— de namen van Arrabal en Bond zijn al gevallen DINSDAG 11 JANUARI 18.45 De Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Dier en vriend (NCRV) 19.30 Little women (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Myn idee (NCRV) 20.45 Arsène Lupin (NCRV) 21.40 Hier en nu (NCRV) 22.20 Getekend wat je tekent ben je toch zelf (NCRV) 22.45 Tekst en uitleg koorzang met toelichting (NCRV) 22.55 Journaal (NOS) 23.00 Weekoverzicht en algemene informatie over schooltelevisie (NOS) 23.03 Elementaire economie - les 13 (herh.) (Telac) NEDERLAND II 18.45 De Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De zwarte tulp (VARA) 19.30 Tik-tak-tor (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Mjjn tante Victoria (VARA) 20.50 Jason King en het gestolen goud (VARA) 21.40 Hadimassa (VARA) 22.20 Achter het nieuws (VARA) 23.00 Journaal (NOS) 23.05 Den Haag vandaag (NOS) „Het gebeurde op klaarlichte dag" gold indertijd als een heel goede film. waarbij de metamor fose van Heinz Rühmann van mannetjesmaker tot karakter- speler enerzijds en het scenario van de Zwitserse toneelschrijver Dürrenmatt anderzijds, wel een grote rol zullen hebben gespeeld. Het Amerikaanse werk „Movies on tv" noemt de film van Vadja „een onevenwichtige dra matische thriller die te lang zaam op gang komt. maar daar een mooie rol van Rühmann te genover stelt, terwijl het politie werk op documentaire wijze wordt verbeeld". De film kreeg twee-en-een-halve ster, dat is tussen „gaat wel" en „goed" in. Ik kan het daar wel mee eens zijn, al begrijp ik ook de kritie ken uit 1958 of daaromtrent wel, die heel lovend waren. De film heeft een eenvoudig maar goed plot. er zit ontwikkeling in het verhaal en Rühmann doet het als kanakterspeler (na als zoda nig in „de kapitein van Köpe- nick" gedebuteerd te hebben) inderdaad heel behoorlijk. Al leen is het natuurlijk wel zo dat dergelijke films tegenwoordig veel beter gemaakt en ook veel beter gespeeld worden, zeker als het de bedoeling is de schijn te wekken dat we naar iets kijken dat „echt gebeurd" is. In dergelijke films in het be tere genre gebeurt het toch niet meer dat (bijvoorbeeld) de on derwijzeres de politie die de kin deren van de klas ondervraagt over de moord op een klasge nootje. de klas uitstuurt omdat de. kinderen het lied nog niet goed kennen dat zij straks op de begrafenis gaan zingen En ik weet wel dat het in de tectiveromans de gewoonte is het voor te stellen alsof de po litie graag zo gauw mogelijk een zaak afsluit als men de dader eenmaal gevonden meent te hebben, en een zaak tegen de zin van de slimme speurder niet heropenen wil omdat diens aan wijzingen te vaag zijn, maar ik geloof dat Je. als toneelschrijver van formaat die een semi-docu- mentair spel heeft willen schrij ven over de politie en een kin dermoord. zo'n irreële houding van de politie niet als de ge woonste zaak mag voorschote len. Ik bedoel maar: zo goed was de film nu ook weer niet. al geloof ik wel dat ik gelijk had toen ik veronderstelde dat de Heinz Rühmann-reeks kwalita tief wel eens beter kon uitvallen dan de Fernandel-reeks. Te waarderen viel in deze film bij voorbeeld, dat de na-synchroni- tie nog beter gelukt was dan in Pippi Langkous en die vind ik toch ook al heel bevredigend. Met andere woorden: als de Duitsers hun eigen films nog zo (in het Duits) nasynchroniseren dat je het merkt, is er reden lankmoedig te zyn ten aanzien van Pippi Langkous. Avro's Televizier verraste met een interview dat Wibo van der Linde persoonlijk met Koning Hoessein van Jordanië had. Toen ik Wibo daar in zijn volle lengte, als een reus zal ik maar zeggen, boven Jordanië zag uit torenen, terwijl hij een tover spreuk uitsprak die ongeveer luidde: ,Dit is Wibo van der Linde, voor Avro's Televizier- Magazine in Jordanië", wilde ik het neg toeroepen niet te verge ten de bagage van Heinz Rüh mann mee te nemen, die ook in Jordanië was achtergebleven, maar ik begreep dat het tever geefs zou zijn. Rühmann's bagage zal trou wens wel onderzocht zijn, even als die van Wibo's cameraman Piet Ter laag, wiens viltstiften zelfs nauwkeurig onderzocht werden voordat hij bij Koning Hoessein naar binnen mocht. Niet zo vreemd overigens, de viltstift is een typisch westers- decadente variatie oo de balpen die nog wel niet tot Jordanië zal zijn doorgedrongen en Je hebt tegenwoordig schietwapentjes die uiterlijk op een vulpen lyken. Koning Hoessein was zoals altijd goed gehumeurd, zijn haar wordt wat dunner, maar zijn optimisme schijnt er niet minder op te worden. Hij zou het als verraad aan de Pales tij nen beschouwen als hij niet zou trachten het verloren ge- gane gebied te heroveren, zei hij. en hij zag het als de langzamer hand vanzelfsprekend geworden tragiek van zijn land. dat het overal de schuld van kreeg: eerst als het waarschuwde tegen een oorlog, en daarna als die oorlog vervolgens verloren werd. „Maar we dragen ons lot blij moedig". zei hij. De KRO had eerder op de avond aandacht besteed aan de kritische artsen, die htm maat schappijkritiek op hun manier in praktijk brengen. We hoorden dat 30 procent v&n de totale kosten aan medicijnen besteed wordt aan rustgevende middelen en we zagen enkele gevallen (vrachtverkeer langs de ramen, ontslag na 40 jaar), die duidelijk maakten waarom. Een goed en helder program ma. er komen er nog drie in dit genre. NICO SCHEEPMAKER. ROME (AFP) In Rome wordt een tekenfilm gemaakt getiteld "De wereldreis van de verliefden van Peynet. 'Voor deze film, onder lei ding van Cesare Perfetto. zijn 130.000 tekeningen van de bekende Fransman nodig. "Deze film wil geen moraal geven of een boodschap brengen, maar al leen een lofdicht zijn op de liefde. Met als uitgangspunt het realistische beeld van de wereld van vandaag wil ik de vlucht Ulustreren van mijn kleine verliefden naar een andere, simpeler en betere wereld", aldus Peynet. maar wat dan nog? Hij geeft nieu we samenhangen, en hij komt ken nelijk uit het stadium van de vin geroefeningen. zoals men. zeker achteraf, stukken als „Darts" en „Lijkensynode" kan beschouwen. HIJ schiep een kruisvorming speel vlak, sterk verwant aan het speel vlak van Arrabals „En zelfs de bloemen werden geboeid" dat hy ook regisseerde, in het hart van dat kruis ontstaat een rokende afgr^™"'. erboven hangt, aan een staketsel, een vangnet, dat als vluchthaven dient voor de „nozems", uit de luid sprekers komt het continue geluid van een slapende man. De beelden: het geweld tegen het kind en tegen de vrouw, de helse kermis van het leven, het gevecht van het Japanse no-spel. de verbij stering van de puber, het donkere en verwoestende geweld van de lief de en van de zinnen, de tederheid. Hij doet het met simpele toneel middelen: lichamen, stemmen, licht, en natuurlijk bij deze musicus muziek, de spektaculaire van Koda- Scène uit Lodewijk de Boers „Zeven manieren om een rivier over te steken". ly en de vrij goedkope van Enio Morricone. De Nieuwe Komedie kwijt zich bij zonder goed van een bijzonder moeilijke taak: de „kleur" van het stuk ligt in het verlengde van waar mee Cor Stedelinck de laatste tijd bezig is, en die „vooropleiding" is merkbaar en vruchtbaar. De bezet ting heeft zich volledig onderge schikt gemaakt aan de bedoelingen van de schrijver-regisseur, er wordt met grote intensiteit gespeeld. Een heel goed stel nozem-vrienden van Hugo Metsers en Roelant Ra dier, Henk Votel als kermisklant, een heel mooie Lilith van Ellen Verhey; uitstekend ook Tatiana Ra dier. Willem Wagter en Paula Petri. De voorstelling blijft deze maand in Amsterdam, maar komt daarna voor een forse reeks voorstellingen in het HOT en het Piccolo Theater. Jaap Joppe 7.00 Nieuws. 7 02 (S) Ontbijt (Soos) (7.30 Nieuws; 7.418.00 tualltelten: 8.30 Nieuws; 8.41— Actualiteiten). 10.00 Voor de -"32 Nieuws). 11.55 M 30 (S) Van twaalf tc dedellngen t.b.v. lar tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 12 50 Actualiteiten; 13.00 13.05 Raden maar...) 14.00 Huisbezoek 14.10 Van Ta-ta tot totale taal. 14.20 (S) Spec- ten van de kamermuziek (opn.) 14.50 De stem van de sprekende minder heid (15.3015.32 Nieuws). 16.45 Journaal Anno Nul. hoorspel (S) Vocaal ensem' verdediging ln Nieuws. 17.32 Hier licht muziekprogramma. 18.30 Nieuws. "**.41 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.) 19 00 De vandaag. 19.10 2.25 Met elkaar Kunstkroniek naai - muziek van eigen tijd (opn") 23.55 Nieuws. HILV. II 298 ni. en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.0024.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.11 Ochtendgymnastiek. (S) Dag woensdag!. - "Ie. (om )7.54 Deze Informatie. woensdag (vervolg.) alle markten thuis). Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 (S) ruimte: gevarieerd programma Nieuws) 17.00 (S) Geef me de vijf: verzoekplaten. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de PvdA. 18.30 19.30 (S) Licht orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Op Karwei: regionaal program ma uit Delft. 21.00 (S) Popsmuk. 21.45 (S) muziekprogramma. 22.30 '°4 plano. 22.55 Medede- 23.55 Nieuws. HILV. III 240 i —18.00 AVRO. Nieuws. FM-kanalen, 7.0 10 00 Nieuws. 10.03 Arbeidsvitaminen: _.00 Nieuws. 14.0_ clean dreammachUie. 15.00 Nieuws. 15.03 Lichte platen (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Postbus 700: verzoekplaten. Volksmuziek uit Macedonië The lady's In love with you (Loes- ser). Comes love (Brown), Schwarze Rose. Rosemarle-Llnda-Gln ny. oh Glnny. Where flamingos fly (Cour- 1 ander), Merci bon Dleu (Casseus), Hava Nageela (Weatherly), When the Saints go marching in (Kennedy). Moonglow (Hudson). Quando quando Ranch bin lch Könlg - Au/ r Mexico - Helsser Sand, Don't get .Elllngt ).00 Radloweek- Oo-shoo-be-doo-be (Carroll), We ByrdDear Ann (Chambers), Tale fie. 12.00 Oss - Centraal. 13.00 1 balls (Mobley), Star-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5