Veel kritiek uit aangepast plan commissie op kantoorgebouw agenda Geen gratis rokertje meer Wil Benthuizen met Moerkapelle GEHARREWAR OVER VOORDORPTERREIN LACHERTJE VVD-kamerleden over actuele vraagstukken Oud-raadslid P. v. Nieuwkoop overleden Leiderdorpse raad tweemaal bijeen Begroting commissie Leiderdorp stelt voor Auto gestoT OOK DORPSGEDEELTEN MET ZOETERWOUDE RUILEN Trimmen DINSDAG 11 JANUARI STAD EN RAND LEIDERDORP Het stiertje op de Leiderdorpse brug weet, ook na de eerste vergadering in 1972 van de Com missie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken, nog steeds niet precies wat achter z'n rug gaat gebeuren. Gis termiddag behandelde deze commissie onder leiding van wethouder C. Meerburg in de raadszaal het aangepaste bouwplan van de N.V. Immoproject uit Breda. Dit behelst een groot kantoorgebouw met parkeerruimte dat vlak naast de Leiderdorpse brug op het Voordorpterrein, een al 9 jaar braakliggend stuk weide zou moeten verrijzen. De aanpassing houdt een inkrim ping van het vloeroppervlak van 12 pet. in. Dat brengt een vermindering van de koopprijs met zich mee van 10 pet tot 1.350.000 gulden. Verder zal het torengebouw in het project van 32 meter kunnen inkrimpen naar 25 meter. In zijn geheel zal het plan 1/8 kleiner zijn dan het vorige dat op zoveel tegenstand stuitte. Commissielid K. d'Angre- mond somde een rits van bezwaren op die volgens hem ook met dit aan gepaste plan niet weggenomen wa ren. Hij schetste vooral de verkeers technische bezwaren en de te ver wachten oppositie van de omwonen den. Raadslid Poels vond zo'n enorm groot gebouw storend in deze woon wijk. Ofschoon zijn (VVD) fractie dit terrein graag benut wil hebben. Zet er liever woningen neer die geen aantasting zijn voor het karakter van de wijk, aldus de VVD-er Poels. Iedereen had zo z'n bezwarend zegje. Raadslid Jongman was de eer ste positieve spreker. „Wij zullen alle mogelijke moeite moeten doen om dit project te krijgen. Nu de touw- fabrieken weggaan en andere indu- striëen verdwijnen uit Leiderdorp komen er door dit project weer 5J0 nieuwe arbeidsplaatsen beschikbaar In de vele argumenten tegen dit plan proef ik een ondertoon van par ticulier belang boven het algemeen belang". Lachertje voor Leiderdorp. Voorzitter Meer burg vatte zijn voorkeur voor het plan samen met de woorden: „Dit is 'n accent wat aan de verandering van Leiderdorp heeft plaatsgevon den. In zijn verder betoog wist wet houder Meerburg de stemming toch min of meer vóór het plan te laten omslaan. De gemeente Leiderdorp heeft erg haar best gedaan om aan de bezwaren zoveel mogelijk tege moet te komen. Laten de omwonen den ook hun best doen". Verder tijdens deze vergadering kreeg de Leiderdorpse brandweer 'n kompliment van de heer Gordijn voor de manier van handelen bij de schoolbrand. Verbazing was er wel allerwegen dat er in Leiderdorp nog geen plaatjes aan de gevels zaten om de brandputten te markeren. Bij sneeuwval kan dit katastrofaal zijn, daar niemand dan een brand- kraan kan vinden. Hierin zal op kor te termijn worden voorzien als de raad accoord gaat met een krediet van 7.725 gulden. Het voorstel tot de aankoop van twee snt had verder ook geen tegenstand. Toonkunst in Zuiderkerk LEIDEN Het Toonkunstorkest geeft morgenavond een uitvoering in de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg. Medewerking verlenen de so praan Leny Stevens-Ridderhof en het Vocaal Ensemble Muziekschool. Dirigent is Henk Brier. Op het pro gramma staan werken van Mozart symphonie en aria's uit "Le nozze di Figaro')', Schubert (derde sym phonie) en J. S. Bach. Behalve de beroemde "Hohe Messe" schreef Bach een viertal kleine Missen, prachtwerken, die vrij zelden worden uitgevoerd. De vierde Mis in G, voor soli, koor en orkest zal wellicht voor belangstellenden een eerste kennis making betekenen, (In dit werk hoort men een zeer "complete" Bach, teruggrijpend op zeer oude technieken, vaak zeer ge avanceerd in stemvoering, dissonant- behandeling en harmonie, en als al tijd virtuoos in de snelle fuga's. De instrumentatie, strijkers en hobo's, orgel en clavecimbel heeft ook voor Bach ongewone effecten.) Burgerlijke Stand van Leiden Het terrein bij de Leider dorpse brug waar het kantoor gebouw) moet komen. (Foto Holvast) Afscheid secretaris Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse secretaris H J. M. Siever- ding zal 31 Januari officieel afscheid nemen van Zoeterwoude. Ter gele genheid van dit afscheid biedt het gemeentebestuur de heer Sieverding, die dag van 19.00-2100 uur een re ceptie aan. Tijdens deze receptie be staat ook de mogelijkheid kennis te maken met de nieuwe secretaris, de heer J. Wiingelaar en de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. Cooijmans. OEGSTGEEST De VVD-ka merleden mevrouw N. Smit Kroes en de heer G. W. Keja zullen vrijdag avond in café De Roode Leeuw over actuele politieke vraagstukken spre ken. Zij zijn voor dit gesprek uitge nodigd door de WD afdeling Oegst- geest-Warmond. De openbare bij éénkomst begint om acht uur. Bedreiging De Israëlische oppo sitieleider Menachem Begin, die 'n bezoek aan Engeland brengt, heeft gisteren verklaard dat hij ondanks telefonische dreigementen zijn be zoek niet zal afbreken. Begin is een voormalige leider van de Joodse on dergrondse organisatie Irgoen Zwai Leoemi. Door de anonieme te lefoongesprekken oordeelde een Lon- dens hotel het nodig een diner en een bijeenkomst af te gelasten. OEGSTGEEST Geheel onver wacht is gistermiddag de heer P. van Nieuwkoop, de bekende Oegst- geester architect, overleden De heer van Nieuwkoop was vele jaren lid van de gemeenteraad voor de Pro testants christelijke fractie. Hij was tevens een actief lid van de Gere formeerde kerk, waarin hij in de loop der jaren talrijke functies heeft vervuld. De begrafenis zal vrijdagmiddag om twee uur op de begraafplaats van het Groene Kerkje plaats vin den. LEIDERDORP De Leiderdorpse gemeenteraad komt deze maand twee keer bijeen. De eerste openbare vergadering is op 14 januari acht uur. De agenda ziet er dan als volgt uit: 9 Voorstel tot vaststelling van de vierde verordening tot wijziging van de Bezoldigingsregeling Leiderdorp 1970. O Vaststelling van de vijfde verordening tot wijziging van de Be zoldiging sregeling Leiderdorp 1970. Verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der Lager Onder wijs-wet 1920 voor de ombouw van de centrale verwarmings installatie van de Willem de Zwijg er school. Kennisnemen van het rapport van de commissie ad hoe, belast met het onderzoek van de begrotingen voor het dienstjaar 1972 en van de reactie op dit rapport door het college van burgemeester en wethouders, alsmede tot het houden van algemene beschouwingen. De vergadering die 20 januari wordt gehouden begint om zeven uur 's avonds. De agenda ziet er dan als volgt uit: Voortgezette behandeling en vaststelling van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor het dieiistjaar 1972. Beschikbaarstelling van een krediet voor het aanschaffen van twee sneeuwploegen, aan te brengen op de gemeentelijke vracht wagen. Vaststellen van comptabiliteitsbesluiten. j. M. Hupkes i C. Slere; Dawy- F. A. Gaalma: schuur; Marcel, zn. van J. var Plas en M. P. H. Vogels; Ch Aimée, dr. van A. F van Ahee i E Edwards van Muijen: Elisabetl van F Kuijt en G. Koers: Ri Alexander, zn. van D. J. Falenty H. B. Stouten. GETROUWD J. van Klnts en K. D. Versluis. OVERLEDEN G S. P. Vrijburg. 65 j.. man: 1 der Blom, 81 j., man; M. C. Ven J„ weduwe van H. Stikkelorum; 1 man; J. van Dorland, 69 j. echtgen. van J. Weenk; P. de Ruiter, 42 j.. man I Ouwerkerk, 54 j„ weduwe van P. Noest; A. J. Koomans, 82 j„ man; H. Schoone, 82j.. man; G. J. van Galen, 75 j., man. 1 ernielingen bij inbraak LEIDEN Onbekenden hebben zich in het afgelopen weekeinde toe gang verschaft tot het Centrum voor Vakopleiding aan de Rooseveltstraat. Ze kraakten de brandkast en eigen den zich een bedrag van f 165.toe. De daders richtten ook een grote ravage in het gebouw aan: deuren werden ingeslagen, kosten openge slagen en koffie-automaten openge broken. MINI-nieuws uit MAXILeidel 0 Voor de bejaarden van de ]j Jozefparochie aan de Herena die regelmatig bijeenkomen in j aardensocieteit "Gemma" is woensdag feest. Nadat om elj in de parochiekerk een gezong Mis is opgedragen, gaan zij j zaal in de Maria Gijzensteeg h jarig bestaan van Gemma' fed vieren. Om twaalf uur begint het feest met een lunch, ting waarop e volgt. In de lange rij van b€ het zijn er cica 100 dit festijn zijn uitgenodigd, enkelen, die zich de opriohtiu "Gemma" nog herinner blijven nog even bij de beja Over het velen wel aanspreken^ derwerp "Oud worden en ou spreekt donderdagavond ds. van Ieperen in de bovenzaal Bevrijdingskerk op uitnodiging de afdeling Zuid-West van d Chr. Vrouwenbond. De lezing om acht uur. Een nieuw in, van de afdeling is het houde t een "open huis". Hiervoor staa dag 11 januari van 10 tot 12 huis van mevrouw Bruin-La Valeriusstraat 9 wijd open. Ie is hartelijk welkom. Dat kaï dinsdag een drukte worden, f en olie wieven waren zaterda in Den Burcht royaal aanw de neijjoarsverziede van de ging "Ons Grunnegerlaand" prijzen waren er deze avond winnen met bingo-spel, het avontuur en een quiz. Alle as van de Grunnigers is in de kc maanden nu gericht op het jubileum van de afdeling, d( het eind. van dit jaar luisten) worden gevierd. Op het raakt de visclub D.V.S. nog gekeken. Aan de Ringvaart! 7' weer vele clubleden te kijket °1 hun dobbertje, dat maar weir al stand veranderde. De vangst pl termate slecht. De volgende v£ taten werden behaald: 1. W. I st., 2. W. v. Loon 10 st„ 3. J. TDe jr. 11 st., 4. H. v. Loon 10 st.ron v. Berkel 4 st., 6. K. Mark ax 7. R. Zandvliet 4 st., 8. W. Wé$m< st„ 9. H. Staphorst 2 st., 10. J. sr. 3 st. Tenslotte nog i van Leidse smaakmakers, gek ie het CMC-blad "Melk' Dinsdag Leiderdorp Dorpskerk Nieuwjaars concert bij kaarslicht, Gew. Or kest m.m.v. Aafje Heynls 8.16 uur nam Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Film "Geen tijd om te wachten" 8 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) Be- Jaardensocieteit 24 uur nam. Breeatraat 19 Sociëteit Twentewel voor kamerbewoners en alleenstaan den) 9 tot 12 uur nam. Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 2—5 uur nam. Jeugdhuis Breestraat 19 Spreekuur Chr. Emigratiecentrale 78 uur nam. Diamantplein 27 Gespreksavond Ba- ha'l 8.15 uur nam. Steenschuur 5 Spreekuur Stichting, huisvesting werkende Jongeren 8 8.30 uur nam. Koningskerk NCVB, afd. Noord spr. Prins-Bouwmeester over de Jaarvergadering Kon. Ned. Natuurhis torische vereniging 8 uur nam. Woensdag Oegstgeest (Geversstraat 65) Socie- HAZERSWOUDE Hazerswoud.se Boys speelt zaterdagmiddag om half drie in Lisse een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Sportclub Lisse, de koploper van de tweede klas van het zaterdagvoetbal van de Leid se Voetbal Bond. St. Bernardus gaat naar buurman Floreant uit Boskoop, om daar een vriendschappelijke partij J baar 19 oor kamerbewoners len) 912 uur nam Stadhuis Spreek u Twentwel n alleenstas iale raads- Lnforma- a i uur nam. Expogé Bingo-spel 8 uur NCVB. L ndrrdag Molen De Valk Mobielkantoor Tltus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8 "Oud worden i Anthoniusclubhuis Ned. Ver. Hulsvrouwen Toneel-avond. opv. De avond-, nacht- en zondagsdienst Voorschoten, Leidseweg 66 5 spelen. LEIDERDORP De commissie ad hoc, die de Leiderdorpse begroting heeft bestudeerd wil het gratis ro kertje tijdens de raadsvergaderingen afschaffen Men is van mening dat de overheid, in dit geval de gemeehte Leiderdorp het roken niet moet sti muleren door gratis rookartikelen ter beschikking te stellen Dat het roken een gevaar is voor de volksgezondheid, wil het college in het algemeen niet ontkennen. Anderzijds beschouwt het college het feit dat Leiderdorp tot op heden tijdens gemeentelijke vergaderingen en recepties rookartikelen beschik- stellen, niet als een sti mulans om de rookgewoonte 1 i die vergaderingen en recepties te bevor deren: die stimulerende bedoeling zit er althans bij B. en W. niet achter. Het college ontkent niet dat een verlaging met rond f 2.000.- mogelijk zou zijn als de verstrekking van rookartikelen tijdens vergaderingen werd beëindigd. Niettemin wil het college, dat terzake van gemengde gevoelens is, niet het initiatief ne men om tot de verlaging over te gaan. Om alle inwoners van Leiderdorp de gelegenheid te geven de open bare commissievergaderingen bij te wonen wil deze commissie de ver gaderingen aankondigen op de aan plakborden van de NV Publex. Niet alle commissieleden zijn ech ter zo gelukkig met de borden in de gemeente. Zij vinden de borden ont sierend en kwetsend voor het esthe tisch gevoel van een aantal inwoners. Ook omdat de opbrengst van deze borden zo gering is wil men dat de Publex-borden verdwijnen of een hogere vergoeding van de NV Pu blex om de borden te mogen laten staan. Dat informatie over de commissie vergadering de Leiderdorpers ont breekt is het college van B. en W. niet met de commissie eens. In het goedverzorgde gemeenteblad de Lei derdorp worden deze bijeenkomsten altijd aangekondigd. B. en W. scharen zich niet onder de inwoners, wier esthetische gevoe lens door deze borden, of door de daarop aangebrachte reclameplaten, gekwetst worden. B. en W. achten het onderwerp ook niet van zoveel belang, dat ze zich de kosten en moeite willen getroosten om onder de inworens een enquête te houden. Daarom zijn B. en W. nog niet van plan om het contract met NV Publex te beëindigen. Over de hoogte van de opbrengst d'er borden willen B. en W. zich in 't komende berotingsjaar be raden. De door de betrokken com missieleden gesuggereerde drastische verhoging lijkt het college illusoir. LEIDEN Van de MI werd een personenauto (Op dett) ontvreemd De wagen tekend FR 18-72, behoort een Leidenaar. JL oie BENTHUIZEN Van gister middag half vier tot vannacht één uur is de raad bijeen geweest, 's middags voor de behandeling van een gewone agenda, 's avonds voor de behandeling van de be groting. De vergadering is tot a.s. maandagavond half acht ge schorst voor re- en duplieken en verdere begrotingsbehandeling. De openbare kleuterschool krijgt zonnewering (f 3.150,-). De rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaats werden opgetrokken, mede gelet op de sterke stijging der kosten in de laatste Jaren. De keu ringstarieven slachtdieren en vlees (kring 's-Gravenhage) werden ook opgetrokken en de onkostenvergoe ding voor raadsleden verdubbeld tot f 200,-. De raad voteerde v oor de sloop van 18 woningen in het Beelaerts- park f 25000,- en de aflossing van de aan de bouwvereniging „Algemeen Belang" gegeven geldlening voor de 16 woningen van plan II (Dorsp- en Molenstraat werd teruggebracht van 75 naar 50 Jaar, om vervolgens de vrijkomende gelden opnieuw uit te lenen aan leze corporatie voor verricht achterstallig onderhoud van hetzelfde complex De begroting 1972 van de stichting drinkwaterleiding „De Tien Ge meenten" kon de goedkeuring weg dragen. Met de stemmen van Seijbel (PvdA) en Leune (SGP) tegen, sprak de raad zich vóór fluoride ring van drinkwater uit. Aan de algemene beschouwingen bij de begroting ontlenen wij het vol gende Seijbel (PvdA)„Milieubescher ming is één van de knelpunten van onze samenleving. Velen willen de antibulderbaanactie steunen. De mi lieuhygiëne is uit de hand gelopen en ieder kan er iets aan doen. Het is niet alleen een geldzaak, maar ook van opvoeding We moeten af van het „als-ik-het-maar-kwijt- ben!" We moeten milieubewust wor den, óók de kinderen. Ouders dienen het goede voorbeeld te geven. Op ve lerlei gebied is een noodsituatie be reikt, omdat we niet tijdig maatrege len namen. Een desbetreffende raadscommissie en daarnaast pogin gen naast provinciale en nationale activiteiten ook in regionaal ver band. Tot voor kort dachten we. dat milieu met iemands afkomst te ma ken had. Schandalig, dat van diverse zijden geen stelling is genomen te gen de oudeJaarsactivJteiten in Benthuizen. De gehele raad zou het moeten onderschrijven. Bij herindeling moet er een goede basis met buurgemeenten zijn. De PvdA van Bleiswijk. Hazerswoude, Koudekerk, Moerkapelle, Zevenhui zen en Benthuizen komt daarover donderdag bijeen. Hopelijk zullen andere groeperingen het voorbeeld volgen". BENTHUIZEN Raadslid Leune (SGP) keerde zioh tijdens de begro tingsbehandeling gisteren tegen „sport en andere vermakelijkheden op zondag". De burgemeester ant woordde. dat wandelen ook een soort trimmen, en dus sport geen noodzaak, maar wel bevorderlijk is voor het lichamelijk welzijn. Beiden spraken af zondag te gaan trimmen. Aan het eind van de vergadering verontschuldigde Leune zich met de mededeling zijn afspraak niet te zul len nakomen, omdat hij liever met zijn verloofde gaat trimmen iv delen Leune (SGP)„Onze fractie geen voorstander van opheffing van Benthhuizen en de torisch gegroeide banden zijn niet zo maar op zij te schuiven. Wij zen vier bestuurslagen en de nota- Beernink reëel bezien laat ons weinig of geen kans op zelfstandigheid. Mo gelijk, omdat wij er intense studie van hebben gemaakt, reageren ande re gemeenten wellicht traag, omdat zij nog niet zo ver met hun studie zijn gekomen? Nu de minister vóór 1 maart van de provincies de nieuwe structuurschets wenst, is dan pas op-de-plaats niet beter en worden we geïnformeerd, zodra uw collega iets weet? We staan wat de uitbrei ding betreft, achter het streekplan idee, maar wensen wel uitbreiding oostelijk van de begraafplaats". Van Noort (AR-CHU): Dat alge meen belang altijd voor groeps- en individueel belang moet gaan, is voor ons christelijke partijen onaan vaardbaar. want het individu is de mens en die is niet in geld uit te drukken De belangen van het indi vidu zijn echte belangen en wanneer wij daarmede willen rekenen zal het Individu de waarde van het groeps- en algemeen belang erkennen en vanuit deze wetenschap zijn bijdra ge eraan willen leveren. Bestuurskracht Mevr. Lalleman-Elshout (VVD) Hoe bekrompen sluit men zich in de eigen ivoren toren op, wanneer het regio- en gewestvorming betreft. Het is de hoogste tijd om zélf duidelijk heid te verkrijgen. Dit landelijk ge bied mag dan in gedachten een fijn, open gebied blijven, maar laat het I bestuurlijk wat duidelijker, dus neer open, worden. Het blijkt dat hieraan j moeilijk iets is te doen, maar het is j wel bekend, dat de gemeenteraden van Benthuizen en Moerkapelle heel duidelijk hebben gesteld, dat in de toekomst een zelfstandig voortbe staan in de huidige vorm niet moge lijk word't geacht. Is het dan niet beter thans met een initiatiefvoorstel te komen deze beide gemeenten die reeds zo nauw verbonden zijn, nage noeg eenzelfde karakter bezitten en ook aan elkaar grenzen, samen te voegen tot één gemeente en daartoe beide het besluit te nemen? Natuur lijk zou het beter zijn om gelijktij dig bepaalde grenscorrecties aan te brengen (bijvoorbeeld het noorde lijk gedeelte van Benthuizen „in te ruilen" voor een stuk Zoeterwoude, dat tegen Benthuizen aanligt; mis schien óók het gebied noordelijk van rijksweg 12). Een definitieve vorm geving van een nieuwe agrarische ge meente kan evenwel beter door het provinciaal bestuur worden voorge steld. Door thans met concrete be sluiten voor een gemeentelijke herin deling te komen, wordt aangetoond dat er in Zuidhollands middengebied in iedergeval nog zóveel bestuurs kracht aanwezig is. dat men 'n ver antwoord toekomstbeleid niet alleen op papier, maar nu ook in de prak tijk wil gaan uitvoeren. Jaarwisseling De gebeurtenissen rondom de jaarwisseling kregen een felle ver oordeling, vanuit alle fracties. Seij bel deelde mee. dat enkele Jonge lieden bij hem zijn gekomen om hun te bieden voor de hand gelopen optreden, deze aanvaard. Omdat hier de mening heeft postgevat, door het college gevraagde ter betaling van alle uit Oi voortvloeiende kosten den (f1500,- tot f2000) uit mijn schade zou betreffen, verklaren, dat de bij mij aar schade grotendeels door ver wordt gedekt", zei de PvdA-er Mevrouw Lalleman merkte hebben vernomen, dat de Jeu betoont over de gebeurteniss voornemens was, de schade zak te vergoeden. Zij zijn afgestapt bij de mededeling, gemeente de schade voo is te vergoeden. Laat hen al) mogelijkheid open!" De voorzitter wees erop, dat meente" ook diezelfde Jeugdii tot haar inwoners telt. De bri is met tien man 5 6 broken in touw geweest e ren waren er drie man l paar uren. Die post alleen kos meente reeds duizend gulden, roep om de kosten van het vuurwerk te reserveren v( bouwfonds van een clubhuis voetbalvereniging heeft het C opgeleverd van negentien guld wijl voor enkele duizenden vuurwerk is verknald.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 2