LEIDSCH DAGBLAD Werkloosheid neemt toe Noodlandingen van 2 KLM-toestellen vandaag Ijl Leiden verdubbeling t.o.v. vorig jaar Inbreker viel van zevenhoog KRAM E RS LEIDSCH DAGBLAD Doden bij rassenrel in Amerika DDR erkent Bangladesj Manlio Brosio toch naar de Sowjet-Unie Proefzaak voor VS grondwet ppgericht I maart 1860 DINSDAG 11 JANUARI 1972 No. 33603 Irecteur: oofdreda G. Koopman dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (b|j vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Naoezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uurj 14 PAGINA'S 1 LEIDEN De jongste cijfers leren, dat de werkloosheid |leneemt. Het gewestelijk arbeidsbureau in Leiden meldt •^nzelfde tendens als landelijk wordt geconstateerd. Ook ng de bollenstreek is de gang van zaken hetzelfde. In het idse gebied steeg vorige maand het aantal mannelijke •rklozen van 1329 tot 1607, een aantal, dat het dubbele Jroeg van eind 1970. Het aantal aanvragen voor perso- el kwam op een nog lager pitje: van 432 naar 403. O"' Qfi e werkloosheid betreft voor- nelijk de bouw en de hiermee oante bedrijven (transport, inlpn e.d.). De directeur van het B—Leiden constateert in de ite dagen van het nieuwe jaar lichte verbetering in de situ- oor vrouwelijk personeel ble- de cijfers ongeveer stabiel tal werklozen van 322 naar en aantal aanvragen van 213 r 239. Landelijk indelyk gezien steeg in december aantal werkloze mannen met tot 93.000. Telt men daarby de nen. werkzaam op werkvoorzie- ibjecten, dan komt dit aantal 98.800. De werkloosheid onder wen nam toe met 500 tot 15.200. it landelijk werkloosheidspercen- is nu 3,2%, een stijging met 0,9% opzichte van november vorig Evenals in vorige recessi'eperio- (1957/1958 en 1966/1967) wordt noorden des lands zwaarder ge- dan de andere regio's. Voor noorden is dit percentage 6,1%. en dit gebied worden soms ho- 0( percentages aangetroffen, zoals ai, voor Drente. Het westen des Cl s blijft aanzienlijk beneden het ,tij Blijk percentage met 2,3%: overi- 0.4% méér dan in november jaar. het afgelopen jaar heeft de ar- reserve voor mannen en vrou- hte een jaargemiddelde bereikt van 1, dat is een stijging van 13.000 weipzichte van 1970. De vraag daal- let afgelopen jaar van een ge- eld niveau van 127.100 in 1970 06.600. Bouw verslechtering van de situatie wordt vooral weerspie door het grote aantal werklozen bouw. Eind december was dit van het totale aantal werklo- Een maand eerder was dat per- ige nog 26,8%. De stijging van de werkloosheid in de bouw trad in alle provincies op. maar naar ver houding wat sterker in het noorden en het oosten. Eind vorige maand waren er 41.700 vacatures voor mannen by de ar beidsbureaus en 23.700 voor Dat is resp. bijna 10.000 en ruim 2000 minder dan een maand eerder. Deze teruggang is voor het merendeel ge concentreerd in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Overijsel. f en toe regen Bilt verwacht van vanavond lorgenavond: meest zwaar be- met af en toe regen. Matige, de kust tijdelijk krachtige wind lidelijke richtingen. Minimum- Taturen rond 4 graden. Maxi- temperaturen ongeveer 7 gra- opgemaakt om 12.40 uur). 12 JANUARI op: 08.44 uur; onder: 16.52 u. op: 05.35 uur; onder: 12.51 u. tëwater te Katwijk te 12.18 u.; 'ater te 07.45 en 20.14 uur. sb ZOF.TERMEER De 13-jarige Zoetermeerse jongen die gisternacht van de zevende etage van een flat aan de Van Leeuwenhoeklaan in Zoetermeer is gevallen, was bezig in te breken toen het ongeluk gebew- de. Uit drie flats heeft hij porte- monnaies gestolen, waarin bij el kaar zo'n honderd gulden zat. De toestand van de Jongen, die bij zijn val ernstig hoofdletsel en een gebroken arm opliep, is nog steeds kritiek. Uit het onderzoek is gebleken dat de geveltoerist van etage naar etage is geklommen. Op de vijfde, negen de en tiende verdieping is hij flats binnengelopen via niet afgesloten balkondeuren. Deze joLo geeft een duidelijk beeld van de chacs grieven na de rassenrellen in Baton Rouge. Het is de eerste maal sinds geruime tijd dat een negeropstand van een dergelijke omvang tegen willekeur van de blanke politiemacht. Duidelijk zijn twee dode betogers, linksonder en rechts in het midden te zien. j SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwijl U winkelt. DAMES 6,95 p.p. HEREN a"tislip I0len 7.95 p.p. Klaar terwijl U wacht (3 minuten). „HAKKEN" enorm sterk Geopend van dinsdag t.m. KOREVAARSTRAAT 17 Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 25 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee LE.dreS; W plaats: wali 9'r°nummer: "lokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder >08tzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer Leiden. BATON ROUGE <DPA) Vier mensen twee politiemannen en twee jonge negers zijn gisteren in Baton Rouge, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Louisiana, om het leven gekomen toen het tijdens een demonstratie van ongeveer 1000 ne gers tot een schietpartij kwam De groep betogers zetten de stra ten van de wijk met auto's af en zeiden tegen de inwoners: „Wij gaan jullie je stad teruggeven". Zeker 34 mensen zijn gewond. On der hen twee verslaggevers van de televisie, die door jonge negers tegen de grond werden geslagen Eén van hen verkeert in levensgevaar. De gouverneur van de staat, John McKeithen, heeft voor de 200.000 in woners tellende stad aan de Missis sippi de noodtoestand en een uit gangsverbod afgekondigd. 800 man de nationale garde zijn in staat van paraatheid gebracht. De onlusten ontstonden in de och tenduren toen in de negerwijk enige honderden leerlingen van middelba re scholen demonstreerden tegen de arrestatie van twee leiders van de plaatselijke beweging voor de bur gerrechten, die van het in bezit heb ben van marihuana werden verdacht. Binnen 24 uur op Schiphol D.D.R.-m mister Winz&r NIEUW DELHI (AP) Oost- Duitsland heeft vanochtend het voor malige Oost-Pakistan als Bangla. desj erkend De DDR is daarmee het derde land dat de regering van sjeik Moedjiboer Rachman als onaf hankelijke staat wenst te beschou wen. India was de eerste die het af gescheiden Bangladesj erkende en daarop volgde Bhoetan, een vorsten dom in de Himalaja, dat een politie ke unie met Nieuw-Delhi heeft. De erkenning van Pankow vormt naar verwacht de inleiding van een reeks andere door Oostblok-staten. Ook enkele Westerse mogendheden zouden daartoe op korte termijn wil len overgaan (zie de buitenlandpa gina). De erkenning van Bangladesj werd vanochtend door de Oostduitse minis ter Winzer, op het ogenblik op be zoek in Nieuw Delhi, bekendge maakt. Hij overhandigde premier Gandhi een boodschap van Walter Ulbricht waarin de Indiase rege ring van de Oostduitse stap op de hoogte werd gesteld. Winzer kwam naar Nieuw Delhi naar men aan neemt om te onderhandelen over uit breiding van de diplomatieke be trekkingen tot op ambassadeursni veau. Sinds twee Jaar onderhouden India en de DDR consulaire betrek kingen. SCHIPHOL Binnen vierentwintig uur zijn twee DC-9 toestellen van de KLM in moeilijkheden geraakt. Gisteravond om zeven uur maakte een KLM-toestel met drieënze ventig passagiers na twee rondjes draaien een geslaagde landing op Schiphol. Het toestel was op weg naar Parijs. Vanochtend om elf uur maakte een toestel, dat op weg was naar Milaan eveneens een noodlanding. Er waren 54 passagiers aan boord van de KLM DC-9. Was het gisteravond een manke ment aan het landingsgestel door een klapband, vanochtend bleek dat bij de start het rechterbinnenwiel van het hoofdlandingsgestel defect was geraakt. Japan niet bereid tot concessies TOKIO (AP) Japan wil de Ver enigde Staten geen grote concessies doen bij de economische onderhande lingen die morgen beginnen. Het be sluit van premier Sato en z(jn kabi net is doorgegeven aan de Japanse ambassadeur in Washington die het overleg met een aantal deskundigen in Washington zal voeren. Examen voor winclmolenaar ARNHEM (ANP) Negentien kan didaten, van wie er vyftien in Gel derland wonen, gaan binnenkort een examen afleggen voor het diploma „vrijwillig windmolenaar". De Ver eniging De Hollandse Molen neemt deze examens af op 15 Januari in de poldermolen in Geldermalsen, op 29 Januari in De Korenmolen De Hoop in Garderen en op 19 februari In De Molen De Portuin in Hattem. De geslaagden krijgen een molen toegewezen, waarin ze in hun vrije tijd hun vakkennis kunnen onder houden en uitbreiden. Het toestel, de Ph-DNM "Madrid", met 54 passagiers aan boord vertrok vanochtend om kwart voor negen var het vliegveld Schiphol. Gezag voerder R. Staat voelde bij het op trekken van het landingsgestel een lichte trilling, waarna besloten werd weer op de thuishaven te landen. Om het risico zo klein mogelijk te houden bleef het vliegtuig eerst ge durende twee uur in de omgeving van het vliegveld cirjcelen om de overtollige brandstof te gebruiken Hoewel op net vliegveld alle voor zorgsmaatregelen waren genomen wanneer zich onverhoopt problemen by de landing zouden voordoen brandweerauto's en ambulances ston den gereed bleek dat achteraf overbodig want gezagvoerder Staat zette zijn toestel aan de grond zon der brokken te maken Voor een verslag van de noodlan ding van gisteravond zie pagina 7. BRUSSEL (AP) Een politieke leider uit de Sowjet-Unie heeft ge zegd dat men in Moskou nog over legt. om al dan niet de oud-secre- taris-generaal van de NAVO, Man lio Brosio. uit te nodigen te komen ter bespreking van het probleem der troepenvermindering in Europa De man die dit zei was Alexei PawlowitsJ SJitikow, lid van het cen trale comité der communistische partij in de Sowjet-Unie en voor zitter van één van de twee kamers van de Opperste Sowjet, het parle ment. SJitikow is in Brussel om deel te nemen aan voorbereidingen voor net houden van een .algemene vergade ring over de openbare mening ten aanzien van de Europese veiligheid en samenwerking", als voorloper van de door Moskou al zo lang voorge stane Europese veiligheidsvergade ring, dus. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Brussel verklaarde SJitlwek un der meer: „Ons continent maaki een zeer belangrijke periode door Voor de eerste maal bestaat een toe stand waaruit Europa kan groeien als een gebied waar blijvende vrede heerst". De Russische bereidheid om Brosio voorganger ter discussie geweest, te ontvangen komt nogal onverwacht Moskou hulde zich echter in stll- Geruime tijd is de reis van mr. Luns' zwijgen. Peter Nottet heeft na een tien jarig „verblijf" in de schaatskern ploeg het afgelopen weekeinde moeten wijken voor Harm Kui pers. Maar Nottet rekent nog op nieuwe mogelijkheden. „Ik ben niet van plan uit mezelf met schaatsen te stoppen PAGINA 11 Leidse raad stelt weer grotere vraagtekens by Leidse Baan LEIDSE PAGINA De populariteit van Roger Whit- thaker (een verschrikkelijke flirt) is tanende PAGINA 5 MTS-ers gaan zelf een pontver binding onderhouden PAGINA 7 Van Nixon wordt een belangrijke mededeling verwacht PAGINA 8 WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse hooggerechtshof bereid op het ogenblik een hoorzitting voor. die in hoge mate belangrijk zal zijn voor het toelaten van vreemdelingen. Het gaat om de interpretatie van het Eerste Amendement op de Ameri kaanse grondwet die de vrijheid van meningsuiting garandeert. Een aantal Amerikaanse geleerden had een bezwaar ingediend tegen de weigering de Belgische marxist dr. Ernest Mandel een inreisvisum te verstrekken. Dat gebeurde in 1962 en 1968. Op grond van het geldende toe latingsbeleid. Mandell is geen lid van de overigens in de Verenigde Staten niet verboden communistische partij. De geleerden stellen nu dat de hui dige bepalingen in strijd zijn met de Amerikaanse grondwet. Het meest interessante van deze zaak is, dat nu uiteindelijk eens uit gemaakt gaat worden wanneer de rechten van de burgers wat betreft 't uitnodigen van buitenlandse spre kers ophouden, en die van de Ameri kaanse regering beginnen. Behalve in de zaak Mandel is het toelatingsbe leid van Washington al vaker het voorwerp geweest van talloze protes ten. (£>uc/ tettws Het gerucht loopt dat de heer Den Tex. burgemeester van Amsterdam, het plan heeft, om ontslag te vragen. Brussel 9 Januari. De Ami de l'Ordre meldt, dat de werkstaking te Vezin haar ein de nadert, en de volitie en schutterij kweten zich goea van hunne taak. 's-Gravenhage 9 Januari De directie van den Kon Hol- landschen schouwburg alhiei over het tooneeljaar 1872 is bij vernieuwing opgedragen aan den heer J. C. Valvis.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1