BURGERS NIET BLIJ Do Thieu Liet: U spreekt geen Vietnamees 'Vliet complex vordt [lietto OPDRACHT Oorlog nog niet voorbij e C. J. ROTTEVEEL IS ZIEK Lezers schrijven Goed riemen snijden van andermans leer Er Nixon poogt rond Vietnam te scheppen door persboycot maar DONDERDAG 6 JANUARI 1972 Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactio nele instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekor ten, resp. zonder opgave van redenen terug te zenden. Een deel van het Vliet-complex dat door mevrouw L. Spruit itilhorst nu al bestempeld ivordt als een toekomstig ghetto. Het tuk binnenstad tussen Rapenburg, Vliet, Bakkersteeg en Kaiser- traat verke&rt op het ogenblik vn vervallen staat. Op enkele ge- leelten na is het blok nu al in handen van de Stichting Studenten- Door allerlei omstandigheden, die noodzakelijk werden geacht Is een wig tussen ons samen-menszijn gebracht Daarom had schrijver dezes, gedacht, welaan Een onbetreden „andere" weg te gaan Doch zonder jouw hulp ben ik onvolledig Is het kil-koud-leeg onbevredigd Om zó door te blijven gaan Staat mij, en hopenlijk vele andere mensen, niet aan! Waarom, lopen er zovelen klem? Ondanks veler waarschuwende stem Van mensen die het z.g. „goede" met je voor hebben Doch die dikwijls zelfs de kleinste factoren niet kennen. Die gezamenlijk een rol spelen in een lang proces Waaruit de gevolgen vloeien voor een Levensles! We moeten o zo lang, en zoveel praten Om te zorgen dat wij elkaar niet gaan haten! Waar is het goede van ieder begin? Wat is nu nog juiste levensinstelling? Waarmee een ieder zich zou moeten bezighouden, en bezint Het is in het belang van elk opgroeiend kind! Zij moeten toch leven in een betere maatschappij?! Onbekommerd kunnen genieten, in vrede, vrij. Het toekomstbeeld van de 3e wereld zonder geweld! Dus niet beheerst door de macht van het kapitalisme geld! NOOIT, zinloos meer offeren, van jonge levens! Aan Vietnam, en andere infiltratie-prestige-gegevens! Maar eerlijk onze houding bepalen En ook onze schuld betalen Aan gewoon onze medemens Dat is alles wat ik wens Indien wij het jaar '72 zó beleven En elkaar in de ogen zien Ja! Dan is er misschien?gegeven Vrede, voor die miljoenen mensen van goede wil Nu is er nog de Massa, zwijgend stil Beangst om „echt" in elkaar te durven geloven Laten „wij" dan een begin maken met het sloven Voor deze zo gigantische wereldzaak Een instandhouding van een bewust-levend-strijdende Medemens Voor ieder een Liefde, een Vrijheid Onbegrensd! Kom begin met mij aan Uw taak, met al Uw Kracht Nog is de nacht, door Uw Medemenselijkheid bepaalt U de dag! Die „stralender" zal zijn dan ooit hiervoor Dan ervaren groot en klein als één wereldkoor\ Dit is „echt" menszijn, en zó leven wij door!! J. H. M. BIESJOT, TROMPSTRAAT 77, LEIDEN De heer Van Rooijen van Stu- lentenhuisvesting is misschien blij net het Vlietcomplex, wij als bur- jers van Leiden zijn dat helemaal liet. Dat wordt geen complex, ■piaar een getto. Vooral in de stad sijn de straten ontsierd door de BAtudentenhuizen. Er hangen vod maar de vraag. Op de eerste plaats hebben 500 studenten ook 500 ra diootjes of platenspelers. De men sen die eromheen wonen zullen danoook zo vlug mogelijk vertrek ken. Niet omdat ze graag uit de binnenstad weg willen, maar om dat ze eenvoudig moeten. Het is namelijk helemaal niet waar dat iedereen zo graag in Zuidwest of de Merenwijk woont. Maar de mensen moeten. Er is gewoon niets anders. Al Jaren is de binnenstad voor de studenten, terwijl zij de ka- mernood voor het grootste deel aan zichzelf te wijten hebben. Jen de (ordijnen, en als er gordijnen aangen worden ze nadat de panden ijn betrokken nooit meer gewas-- Hoe het er aan toegaat met veel itudenten in een groot gebouw pakijebben we de afgelopen Jaren hier Ian*an het oude Diaconessenhuis ge zien. Daar is niemand meer nieuws- fierig naar. Als Studentenhuisves ting een pand koopt voor acht tot ;ien mensen, wordt de tuin bete- KKeld. Omdat ze wel weten dat dit Zgiog het enige houdbare is. Dat ge- BB|euter over twee tuinen en dat üroen kan dan ook op z'n minst :n lachertje worden genoemd. Dat de middenstand zo gebaat ls 'jij studenten in Leiden, is ook Als op de drie mooiste punten van de stad (Witte Singel, Peli kaanstraat en Vlietcomplex) ge woon huizen waren, desnoods twee of drie hoog, zou deze stad nieuw leven zijn ingeblazen. Er staan tientallen kamers leeg. maar de mensen durven gewoon niet meer te verhuren vanwege de ervaringen die ze hiermee in de loop der jaren hebben opgedaan. Overigens begrijp ik de studenten zelf ook niet, want ik zou me niet met 550 man als kistkalveren in een gebouw laten stoppen, ieder een eigen hok. Als het nu eens een paar honderd appartementen waren met eigen sanitair, maar nu wordt het een onfrisse bedoening. Het wordt in alle opzichten monumentenzorg met hygiëne anno 1900. Als ze nu ook vrij zijn om huis dieren te houden, is het compleet. Dat hebben we ook gezien in het Diaconessenhuis. Tientallen uitge hongerde honden en katten, die met de vakanties maar aan hun lot wer den overgelaten. De tuinman van de Hortus heeft als onderhoud het terrein van de Witte Singel erbij gekregen om het onkruid te maaien. Mooie bestem ming voor dat prachtige terrein. Lang leve studentenhuisvesting en de universiteit. Het is goed, rie men snijden van andermans leer. Mevrouw L. Spruit-Stilhorst, Groenhovenstraat 16, Leiden. Terwijl president Nixon nog weer eens voorspelde dat de oorlog in Vietnam geen punt zal vormen bij de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten van volgend jaar Door drs. Carel Jansen „omdat het onvermijdelijk is dat er een einde komt" aan deze oor log, regende het bommen op Noord-Vietnam in een mate die het land sinds het stopzetten van de geregelde bombardementen in 1968 niet heeft gekend. Natuurlijk kan de president de oorlog bij zijn komende Verkie zingscampagne niet gebruiken. En ook zyn bezoek aan Peking kan, wil 't het gewenste effect sorteren, niet gepaard gaan met uitgebreid Amerikaans oorlogsgeweld aan de zuidgrens van het land van Mao. Sinds enige tijd zoekt Washington het behalve in vermindering van de deelname van Amerikaanse grondtroepen aan de strijd ook in de deëscalatie van de nieuwsvoor ziening over de oorlog. Worden door het eerste de verlieslijsten aanmerkelijk kleiner, het tweede moet de demoraliserende werking van het oorlogsnieuws verkleinen. Correspondenten in Saigon bekla gen zich erover dat zij veel min der „hardnieuws" loskrijgen van de officiële legerwoordvoerders dan ooit tijdens de oorlog in Viet nam het geval was. Toen de Zuidvietnamese troepen vorige maand de guerrillabases in Cambodja binnendrongen, weiger de het de Amerikaanse luchtmacht die de operatie steunde, informatie. Pas later werd gezegd dat de Amerikaanse helikopters honderden vluchten per dag maakten om het Zuid vietnamese offensief te steunen. Achtergrondinformatie, die eens ongeveer tweemaal per week werd verstrekt, blijft sinds twee Jaar achterwege. De Amerikaanse op perbevelhebber placht de chefs van de nieuwsbureaus een of tweemaal per maand te ontmoe ten. maar dat is in maanden niet meer gebeurd. De Amerikaanse militairen zijn zeer gevoelig ge worden op het punt van bericht geving over druggebruik, rassen conflicten en wreedheden van het type My Lai. Men zegt dat de oorlog voorbij is en dat de militai ren niets anders doen dan naar huis gaan". Het is nu een geheel Vietnamese oorlog, dus schrijf niet meer over ons Amerikanen", zo luidt het advies. Toch is de oorlog geenszins voor bij. Wel schijnt de Vietcong zijn greep op het platteland van Zuid- Vietnam wat verloren te hebben. De operatie Phoenix, die beoogt de infrastructuur van het Vietna mese Bevrijdingsfront te vernieti gen, heeft te langen leste enig succes gehad. Meedogenloos zijn de Vietcongleiders in de dorpen ach tervolgd en uitgeroeid. De over- blijvenden houden zich koest en wachten hun tijd af, die met het vertrek van de laatste Amerikaan wel weer zal komen. Ze zullen echter een lange adem moeten hebben, want het is niet waar schijnlijk dat Nixon zijn troepen binnen korte tijd geheel uit Viet nam zal terugtrekken. Intussen hebben de Amerikanen met een ander probleem te kam pen gekregen. De versterkte Noordvietnamese luchtverdediging blijkt in staat het de Amerikanen steeds lastiger te maken. Russi sche MiG-21's zijn in de lucht verschenen en blijken opgewassen te zijn tegen de Amerikaanse Phantoms die tot nu toe alleen met grondafweer te maken had den. De Noord vietnamezen zijn met hun vliegtuigen zelfs boven Laos verschenen. De grootscheepse Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam zijn het antwoord, maar hebben het voor Nixon on plezierige effect dat de oorlog weer in het nieuws komt zonder dat ze in staat zijn de Noordviet namese verdediging een definitieve slag toe te brengen. De Noordvietnamezen streven met hun uitgbreide luchtacties en de grote landacties in Laos en Cam bodja twee doelen na. Ten eerste willen ze laten zien dat zij on danks de tegenslagen in Zuid- Vietnam nog lang niet verslagen zijn en tweede hopen ze door de Amerikanen tot tegenmaatrege len te dwingen de oorlog uit de vergetelheid te rukken, om zo da gemoederen in de Verenigde Sta ten zelf weer in beweging te bren gen een van de belangrijks® resultaten die hun optreden in het verleden heeft gehad. Bovendien willen de Noordvietna mezen voorkomen dat zij door Pe king worden verraden en verkocht als de Amerikaanse president een bezoek aan China brengt. Moskou steunt hen in toenemende mate in dit streven omdat het hierin een mogelijkheid ziet de gehele Ameri kaans-Chinise toenadering op losse schroeven te zetten. Zo waren de Noordvietnamezen enkele weken geleden in staat groot materiaal in te zetten bij de Jaarlijkse herove ring van de Vlakte der Kruiken in Laos. Maar evenals in Cambodja blijft het onmiddellijke doel van de Noordvietnamezen niet de ver overing van het gehele vijandelij ke gebied wat slechts massalere Amerikaanse steun la Zuid- Vietnam ten gevolge zou hebben maar het innemen van gunsti ge posities in de zenuwenoorlog die leiden tot een gunstige vrede in Indo-China. Dat Nixon voor een dergelijke vrede nog niet rijp is, bewijst de gang van zaken op de Parijse vre desconferentie. De Amerikaanse afgevaardigde gedraagt zich niet alsof het naderbij brengen van een oplossing van het conflict zijn voornaamste doel is. D» Noord vietnamese vredesvoorstellen van het afgelopen Jaar zijn nooit serieus ter sprake gekomen en tegenvoorstellen laten ook op zich wachten. Mogelijk wil NLxon in Peking bereiken wat al die ja ren in Parijs niet lukte: een com promis dat de Amerikanen toe staat in Indo-China een voet aan de grond te houden. Het effect van een succesvolle beëindiging van de Vietnamese oorlog bij zijn bezoek aan Peking, zou de president bij de komende verkiezingen zeer te stade komen. Of de Vietnamezen er ook blij mee zullen zijn valt te bezien. De Noordvietnamezen zul len er alles aan doen om het niet zover te laten komen. Het optre den van de Amerikaanse lucht macht verdubbelt hun kans op ltie|DEN HAAG Dezer dagen is het jmité Informatiebureau Vietnam, erelaarin een aantal prominente Ne derlanders is verenigd, zijn acties Jgonnen voor de vestiging van een nzijformatiebureau in Den Haag van Voorlopige Revolutionaire Rege- ng van Zuid-Vietnam (de regering ndein het Nationale Bevrijdingsfront 'wel de Vietcong). Do Thieu Liet, yjjiofd van het aan de Haagse Java- eg gevestigde informatiebureau in de regering in Saigon, is er lidelijk niet mee ingenomen: „Ze taken alleen maar propaganda." f H Zou het voor de discussie en de 'Meningsvorming in Nederland iet veel beter zijn als naast het landpunt van de regering in Sai- Dllim ook dat van de tegenpartij \prdt gehoord. In de 'Scandina- Ische landen zijn ook zulke bu- eaus. evenals in Parijs waar uio tgering onderhandelt met j Joord-Vietnam en het bevrij- ên*ngsfront? De Vietcong,' zegt Liet, „beweert ■An regering te hebben, maar dat is l^Bel een schimmen-regering. Ze heb- en geen hoofdstad, ze hebben geen land om over te regeren en geen volk. Bovendien is de Vietcong-re- gering niet meer dan een afsplit sing van het communistische be wind in Hanoi. En Hanoi geeft geen voorlichting, maar maakt pro paganda. Ze geven onjuiste gege vens en baseren daarop hun propa ganda. Maar natuurlijk hebben ze het volste recht om in Nederland een bureau te openen." „In Parijs praten we niet met de Vietcong, we praten met de Noord vietnamezen. Zij zijn de baas van de Vietcong, de Vietcong is niet meer dan hun agent in het zuiden. En dus erkennen we de Vietcong- regering ook helemaal niet. Wat zij zeggen is geheel in strijd met de waarheid." Maar dat geldt toch niet voor de informaties die zij hebben ge geven (als eerste) over de gevol gen van de ontbladering in Zuid- Vietnam en over het bloedbad in My Lai? En dat gebeurt niet om rijstvoorraden van de burgerbe volking te verwoesten? „My Lai is een typerend voorbeeld van zaken die in elke oorlog voor komen. Altijd vallen er slachtoffers onder de burgerbevolking, ook bij voorbeeld in de oorlog in Oost-Ben- galen. U moet niet vergeten, dat het voor buitenlanders wiet goed mogelijk is te onderscheiden wie voor de Vietcong werkt en wie niet. U spreekt geen Vietnamees. Als u iemand toeroept, dat hij moet blij ven staan, rent ie misschien weg. Mv Lai is een vergissing geweest van een paar Amerikanen en de Vietcong heeft het geval van My Lai opgeblazen. Net zoals ze de ont bladering van Vietnam hebben op geblazen. De directe omgeving van onze bases in de jungle, van waar uit we de aanvoerwegen van de Vietcong controleren, is ontbladerd." Door Carel Timmers „Als er rijstvelden dichtbij de bases liggen, is het mogelijk dat ze ook wat schade oplopen. Dan moet ik toegeven. Maar we produceren dit Jaar voldoende rijst om de bevol king te voeden. De Vietcong heeft ook dit weer opgeblazen en over drijft de gevolgen ervan." (Een Jaar geleden rapporteerde een Amerikaanse commissie van des kundigen, dat er een voorraad voedsel was vernietigd waarvan zes honderdduizend mensen een Jaar lang hadden kunnen leven. De schade aan het hardhout een be langrijke bron van inkomsten bedroeg toen ongeveer 1,8 miljard gulden.) Nog even het informatiebureau. Zou u er tegen zijn als de Neder landse regering visa zou geven aan vertegenwoordigers van de Voorlopige Regering, dus aan Zuidvietnamezen die geen pas poort van de regering in Saigon hebben? „Nederland heeft officiële betrek kingen met mijn regering. Ik denk niet, dat de Nederlandse regering visa zal verlenen aan rebellen tegen de regering van Zuid-Vietnam want zo beschouwen wij hen, als rebellen voor het maken van propaganda." Wordt de militaire situatie voor uw regering de laatste tijd niet steeds moeilijker? In het buur land Cambodja wordt de hoofd stad Pnom Nenh al van zeer dichtbij bedreigd en in het andere buurland Laos is de Vlakte der Kruiken onder de voet gelopen? „Het is erg moeilijk tegen de Noordvietnamezen en de Vietcong te vechten. Stelt u zich voor, dat bij een bokswedstrijd een van de boksers een stoot geeft en dan gauw uit de ring stapt De Vietcong zit grotendeels in Cambodja. Ze Maar dat is toch de beste tak- tiek voor een guerrilla? „Zeker, maar het maakt de bestrij ding erg lastig. Als Noord-Vietnam doorgaat met de infiltraties via Laos en Cambodja, houden we in Zuid-Vietnam voorlopig moeilijkhe den." Redt uw regering het na het vertrek van de Amerikanen? „O beslist. We hebben mensen ge noeg om het zelf op te knappen. Wij hebben tachtig miljoen inwo ners tegen Noord-Vietnam twintig. Cambodja en Laos hebben leder maar enkele miljoenen inwoners, dus het komt op ons aan." Is er een les te trekken uit de oorlog in Vietnam? „Ja, er is een les te leren. De com munist is erg koppig, en als Je te gen een koppige vijand vecht, moet Je zelf nog koppiger zijn."

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9