Problemen rond pil liet tijdig onderkend SPOED IS GEBODEN Klein duwtje en ik was in de onderwereld terecht gekomen IET SOMBER DOEN OVER ECONOMIE VP-VOORZITTER DE ZEEUW: t N INTENSIVE CARE® Twee vreemdelingen worden uitgewezen INTENSIVE CARE® INTENSIVE CARE* f 3.50 NDERDAG 6 JANUARI 1972 BINNENLAND PAGINA 7 ■s. Brouwers van Economische Zaken: swel voor de Jaren zeventig niet worden gerekend op een eco- 74^iche ontwikkeling zoals die in X Jgelopen 10 Jaar is opgetreden, .geen reden om somber te zyn. f'vflflrt. was nooit zo groot en .een als nu en de techniek opent ftei wijdere perspectieven. Men zich echter blind op de naar komende gebreken. Dit schrijft e cretaris-generaal van het mi- ie van Economische Zaken, drs. touwers in zyn nieuwjaarsover- in Economisch-Statistische iten. [er twijfel moet er nog heel lebeuren wil het welzijn vol- iaan vele op zichzelf redelijke De organisatorische eisen aan 't maatschappelijk leven Lui- stelt zijn echter niet gering, al zijn ze wel oplosbaar. De formule daar voor, die stabiliteit en groei combi neert, is bekend: inkomenspolitiek. Na de roes van het afgelopen de cennium staan we nu niet voor een zeer donkere periode, maar gemak kelijk wordt het niet. De inflatie heeft een kritische grens overschre den. Het gaat niet meer om een simpele conjucturele inzinking. We staan voor een structureelgebrek van de werk - voor - allen - maatschappij, waar het traditionele beleid niet te gen is opgewassen. Langere recessies De kans is groot dat de recessies dividuele consumptiedrang en de stijgende behoeften van de gemeen schap als geheel zich gaan ver scherpen. Hiervoor zijn twee facto ren aan te wijzen. De investeringen op lange termijn blijven dwars door de conjuncturele ontwikkelingen niet meer op peil, maar worden door de kosteninflatie gedrukt en vertragen zo de groei. De tweede factor is de monetaire onzekerheid. De evenwicht herstel lende wisselkoersaanpassingen heb ben 'hun vroeger effect verloren, het internationale economische leven wordt vertroebeld en lokt protectio- nische maatregelen uit, het recessieve beeld nog somberder makend. Een monetair akkoord zal het structuur gebrek echter niet wegnemen. Daar voor zyn andere maatregelen nodig. Lagere groei wordt door velen niet als een dissonant gezien, maar ook dat is geen oplossing. Een geleide lijke verschuiving van goederen- naar dienstenmaatschappij maakt echter een andere groei nodig. Ook daarvoor zijn aanzienlijke investe ringen nodig. Een te zware durk op de investeringen zou ons dan ook van de regen in de drup brengen. Wel is een selectief structuurbeleid een eerste vereiste. Werk voor allen zal echter steeds op vele plaatsen een gespannen arbeidsmarkt inhou den .Wil don ook een evenwichtig sociaal-economisch bestel geen theo rie blijven, dan is een systematische inkomenspolitiek onder alle omstan digheden onontbeerlijk. '5h tea 285, Van onze politieke redactie) HAAG De nieuwe voorzit- SS.Jan de KVP, dr. ir. D. de j, vindt dat de problemen rond 21 iil" en de abortus provocatus 8 de politici niet tijdig zijn on- ad. De Zeeuw gaf deze me- gisteravond voor de televisie, ndtljd voor de KVP hield hij jleidooi voor het overbruggen Ie kloof tussen wetenschap en de politici de gevolgen van lorm snelle wetenschappelijke kkelingen niet tijdig onderken- kunnen zij ook niet tijdig de maatregelen nemen, betoogde leen van de problemen die nog ^erborgen onder de oppervlakte ■ie hij de erfelijkheid. De pap al De is het mogelijk Hen erfelijk te veranderen en zo fe »ken als men ze hebben wil. "stap van een plant naar een is maar een geringe stap. Het leide biologische wezens". die directeur is van het VHuut voor toepassing van ^Kenergie in de landbouw, voor- w, dat het eens mogelijk zal Hat wij de mens zelf erfelijk afen veranderen en kunnen ■maken zoals wij denken dat de ideaal zou zijn. zit met dat probleem verschrik te worstelen", zei de KVP- tter. Hij vond dat deze proble- Keurslijf t regeerakkoord ervaar ik als Tij nauw keurslijf. Af en toe ik een aanvechting om eruit ingen". Dit zei het KVP-twee- merlid dr. A. G. J. Zelissen in teravond uitgezonden NOS-ra- ibriek "Den Haag vandaag", in d op de vraag naar zijn er- vier jaar kamerMdmaat- kamerlid noemde als een van lezwaren tegen het regeerak- de gedetailleerdheid ervan. hij, een aantal maatrege- bhoudt, welke voor mij moei- J slikken zijn. J Zelissen sprak de hoop uit, dat fieer rek in het regeerakkoord pmen". 'Zwitserse auteur prof. Hermann jnand Schell is op 71-jarige }d in Salzburg overleden. Vrij- 2ou zijn blijspel "Op bevel van eizerin", dat in Zwitserland al jucces heeft geboekt, in Salzburg pstenrijkse première gaan. Zijn ter Maria en zijn zoon Maximi- Bchell spelen een rol in het stuk. ADVERTENTIE !,951 CHESEBROUCH 13.50 Voorkomt en geneest schrale huid, ruwe handen. Zeventien Pakistanen aangehouden ROTTERDAM De Rotterdam se vreemdelingenpolitie heeft giste ren zeventien Pakistani aangehou den, omdat deze niet in het bezit zouden zijn van voldoende middelen van bestaan. De Pakistani in de leeftijd van achttien tot veertig Jaar zijn inge sloten op het hoofdbureau. Zij zullen worden uitgewezen. Nog niet zeker is naar welk land. De zeventien mensen ontkennen iets te maken te hebben met de mensensmokkel naar Engeland. De politie heeft echter het vermoeden, dat ze wel van plan waren daar heen te gaan. Bij hun aanhouding had den vrijwel alle Pakistani drie la gen ondergoed aan. De zeventien kwamen "boven wa ter" bij enkele routine-controles in pensions. De meesten zijn recht streeks van hun' geboorteland naar Nederland komen vliegen, enkele kwamen via Parijs. ROTTERDAM (ANP) De vreemdelingenpolitie van Rotterdam heeft gisteren de 22-Jarige Portugees A. B.. die gedeserteerd zou zijn uit het Portugese leger, het land uitge zet. De man is via België op trans port gesteld naar Frankrijk. Bij zijn asielaanvrage in Amster dam bleek, dat B. een onwaar ver haal had verteld. In de tijd dat hij in het Portugese leger zou hebben ge diend. is hij namelijk twee keer aan gehouden in Rotterdam. De eers te keer vertelde hij toerist te zijn. Toen drie maanden waren verstre ken ging hij vrijwillig naar Frank rijk, waar hij een verblijfsvergunning zou hebben. Bij zijn tweede aanhou ding had hij geen geld op zak. De vreemdelingenpolitie wees hem toen ook via België naar Frankrijk uit. Nu ook is gebleken, dat hij samen met een eerder uitgewezen landge noot Gomes Pinhal een diefstal heeft gepleegd, heeft de minister van Justitie besloten hem geen langer verblijf in ons land toe te staan. De vreemdelingenpolitie heeft de 26-jarige Deen Edmund Soender- gaard aangezegd dat hij vanavond ons land moet hebben verlaten. Soendergaard was sinds vorige zomer in ons land en heeft tot in novem ber als timmerman gewerkt. Daar na werd hij werkloos. HU is inge schreven bij een gewestelijk arbeids bureau en genoot een uitkering krachtens de werkloosheidswet. Ver volgens heeft hij een verblijfsvergun ning aangevraagd en de Haarlemse vreemdelingenpolitie deelde hem me de dat hij op 29 februari van dit Jaar hiernaar zou kunnen informe- Deze week heeft de politie in Zand- voort waar Soendergaard met zyn vrouw een flat bewoont zijn pas poort in beslag genomen. Op het bureau kreeg Soendergaard te horen, dat hij direct het land moest verla ten per vliegtuig. Dit weigerde hij en de Deense ambassade wist uitstel te verkrijgen tot vanavond twaalf uur. Op verzoek van Release Haarlem, dat onlangs nog wees op de betrekkelij ke rechtenloosheid van vreemdelin gen in Nederland, is er een beroefis- schrift opgesteld voor de Deense tim merman, dat vandaag is opgezon den naar de rijksoverheid. De vraag is echter of hierdoor het besluit van de vreemdelingenpolitie in Zandvoort kan worden opgeschort. Notarissen over omzetting N.V.'s: Een honderdtal inwoners van Nunspeet en omstreken heelt gistermiddag zijn kerstboom te- 'ruggeplant in het bos. Deze bomen zijn een klein deel I van de duizenden bomen, die on- kocht om het verloren gaan van der het motto „Niet voor de de sparren te voorkomen, branddag, maar voor de plant- De overige bomen prijken nu in dagmet kluit en al waren ver- de tuinen van de kopers in Nun- I speet en omgeving. AMSTERDAM (ANP) Het hoofd bestuur van de Koninklijke broeder schap der notarissen in Nederland is ernstig bezorgd over het feit dat de stroom omzettingen van naamloze vennootschappen in besloten ven nootschappen nog niet op gang is gekomen. Het hoofdbestuur heeft de indruk, dat teveel directies van naamloze vennootschappen te lang wachten met de opdracht aan de notaris. Van het door het ministerie van Justitie geschatte aantal omzettin gen van 40.000 hebben er tot en met eind november 1971 2000 plaatsge vonden. De beslissing of men zijn naamloze vennootschap zal omzet ten in een besloten vennootschap is voornamelijk afhankelijk van de waardering van de voordelen, welke de vorm van besloten vennootschap pen biedt boven die van de naam loze vennootschap, zoals het ontbre ken van de publikatieplicht, zo stelt de broederschap der notarissen. Voor de b v's geldt in principe nog geen plicht tot publikatie van de jaarrekening, slechts voor de grotere b v's is een zeer beperkte verplich ting tot publikatie ingevoerd. Het onlangs gepubliceerde vooront werp van een vierde EEG-richtlijn stelt voor een beperkte publikatie plicht van jaarstukken, ook voor be sloten vennootschappen. Besloten vennootschappen behoeven ook na eventuele invoering van deze nieuwe EEG-richtlyn in vele gevallen slechts een zeer beperkte publikatie van stukken te doen. Indien men zyn naamloze vennootschap niet omzet in een besloten vennootschap, begint de verplichting tot publikatie van jaarstukken met terugwerkende kracht met het boekjaar waarin 11 september 1970 viel. Als men wel omzet in een besloten vennootschap, krijgt men eerst na invoering van de nieuwe EEG-richtlyn mogelijk een beperkte verplichting tot publikatie. Het verwerken van de EEG-richtlijn in de nationale weigering kan vier tot acht jaar vergen, zo schat de broederschap. C en A Nederland Minister Van Agt (Justitie) be treurt het, dat C en A Nederland zich door de omzetting van een naamloze vennootschap in een com manditaire vennootschap afsluit van de z.i. gezonde ontwikkeling die het vennootschaps- en ondernemings recht in de laatste tijd heeft door gemaakt. De minister stelt dit in antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden ADVERTENTIE CHESEBROUGH 13.50 Oele en Wieldraayer over de over dracht van bedrijf en filialen van de naamloze vennootschap aan de commanditaire vennootschap C en A Nederland. De minister wyst er op, dat de omzetting geen gevolgen heeft voor detoepasselijkheid van de wet op de ondernemingsraden. Overigens is z.i. van belang, dat C en A Nederland met zyn streng besloten karakter een uitzonderingspositie inneemt. Voor haar gelden dan ook niet alle over wegingen, die tot de nieuwe wette lijke voorzieningen inzake de struc tuur van de .grote naamloze en be sloten vennootschappen hebben ge leid. Dat hier sprake zou zijn van een leemte in de vennootschapswetgeving, zoals in de vragen werd gesteld, is naar de mening van de minister niet Juist. Van een „leemte in de wetgeving" in eigenlijke zin kan men z.i. niet spreken. HU wijst erop, dat de werkingssfeer van de wet op de jaarrekening van ondernemingen welbewust beperkt is tot rechtsper sonen en die van de wet voorzienin gen met betrekking tot de structuur tot de rechtsvormen van de naam loze en besloten vennootschap. Voor de wet op de Jaarrekening van ondernemingen heeft met name als overweging gegolden dat de com manditaire vennootschap als zoda nig geen vermogen heeft dat is af gescheiden van dat van de per soonlijk aansprakelijke beherend vennoot. De vennootschap onder firma heeft weliswaar een zodanig afgescheiden vermogen, doch de wettelijke regeling verhindert niet de teruggave van het vennootschap pelijk kapitaal aan de vennoten. Deze omstandigheden beperken de betekenis van de Jaarrekening van zodanige vennootschappen. Na een paar maanden had ik het wel gezien. Ik kende bijna de hele onderwereld. Ze hadden me trucs met kaarten geleerd en het was na een paar weken eenvoudig voor me om mensen met een spelletje kaart geld afhandig te maken. De man die het me leerde noemden ze „Ba by Face" „Kmdergezichie". Ik was alweer een jaartje ouder geworden en misschien wat wijzer, Maar twaalf maanden ondervinding in Zuid-Afrika waren niet genoeg om me uit handen te houden van een man die net iets te veel van me wil de. Ik schaam me ervoor te zeggen dat hij een Hongaar was. Hij zag dat ik jong en attractief was en hij wilde er gebruik van ma ken. Wat hij wilde waren juwelen van de welgestelde mensen uit het nachtleven. Ik moest ze voor hem bemachtigen. Toen ik erachter kwam wat hij van me wilde nam ik de be nen. Ik ging terug naar Durban. Natuurlijk kwam ik daar een nieu we vriend tegen. Ik wilde graag naar Londen en hij zei dat hij daar wel voor kon zorgen. Ik had geen geldig paspoort, alleen maar een verblijfsvergunning. Myn vriend zorgde voor een paspoort. Plotseling was ik toen zijn zuster. Maar de vervalsing kwam uit en ik kwam in de bajes. Met een boete van vijfhonderd gulden kwam ik er van af. Mijn vriend betaalde. Toen ontmoette ik Nandor Kovacs. Hij was, net als ik, alleen. Hij was een Hongaar en, evenals ik, gevlucht tijdens de opstand. Hij kreeg een goeie baan in Rhodesië en vroeg of ik daar ook heen wilde komen. Ik wachtte weken op een visum maar kreeg het niet. Ik wilde toch naar hem toe. En zwom toen de Limpopo over. Het ERIKA, DE SPIONNE (6) Een vrouw zoals Erika; een vrouw die met volle teugen van het leven geniet, wankelt dik wijls op de rand .van de morele ondergang. Er hoeft maar iets te gebeuren en de grens tussen wat mag en wat niet mag wordt over sclir eden. Erika wandelde op dat randje en was bijna in het ravijn ge vallen. Bijna. Want op het laat ste ogenblik kwam er een man in haar leven voor wie ze' meer voelde dan voor iemand, die al leen maar een avondje gezellig uit wilde. Het was Morris Ossendrijver. Van hem ging Erika écht hou den. kwam in alle kranten: „Erika zwemt uit liefde over rivier vol kro kodillen". Maar Rhodesië mocht ik niet in, ze stuurden me terug naar Zuid-Afrika. Nandor, die gek op me was, heb ik nooit meer gezien. Hij is, voor zo ver ik heb kunnen nagaan, ver moord tijdens relletjes. Ik was er kapot van. Ik nam slaap tabletten in en was voor 48 uur van de kaart. Buren vonden me en lieten me naar een ziekenhuis brengen. Het kon me niks schelen of ik dood ging of niet. Maar ik ging niet dood. Het kon me allemaal niks meer schelen. Ik pakte in Durban een baantje als strip-teasedanseres. Ik, had er geen ervaring mee. Maar ik hield het toch acht maanden vol. De mannen vonden het mooi. Om nou te zeggen dat ik er gek mee was, nee dat niet. Toen kwam Morris Ossendrij ver in mijn leven. Hij had een fo to van mij in een plaatselijk blad gezien en wilde me ontmoeten. Hoe het precies ging weet ik ook niet meer, maar in ieder geval werd het een van mijn plezierigste perioden van myn leven. Met Morris, expert in Perzische tapijten, reisde ik de hele wereld over. We trouwden en ik raakte in de hoogste kringen. Morris had veel dure relaties. Van strip-teasedanseres naar gast- vrouwe bij de high society was maar een sprongetje. Morris slaag de erin mijn moeder uit Hongarije naar Zuid-Afrika te laten komen. Wat was ik gelukkig! Toen ze terug moest huilde ik. Deze foto van Erika Ossen drijver werd genomen in 1968. Een joviale vrouw, breedlachend in een leunstoel. Maar ze kon niet anders. Zes van haar beste vrienden hadden moeten tekenen dat ze terugkwam. Moeder ging. (Morgen: Hoe ik een spionne werd. Ambon ees dood na vechtpartij SITTARD De Sittardse politie heeft gisteren een 44-jarige Ambo nees aangehouden. De man mishan delde in de oudejaarsnacht de 47-ja- rige Ambonees P. Riny uit -Sittard zodanig, dat deze dinsdag aan zijn verwondingen bezweek. Bij een ruzie tijdens de nieuw jaarsviering kreeg de heej- Riny en kele vuistslagen in zijn gezicht, waardoor hij met zijn hoofd op de straat viel. Aanvankelijk werd alleen een lich te hersenschudding geconstateerd, maar dinsdag was de toestand van de man zo slecht, dat hij in een zie kenhuis werd opgenomen. Kort daar na stierf hij. Sectie heeft uitgewezen dat de dood is veroorzaakt door hersenlet sel. De dader zal vermoedelijk wor den vervolgd voor eenvoudige mis handeling, de dood ten gevolge heb- ADVERTENHE CHESEBROUCH Afdoend I tegen kloof jes en schrale huid.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7