"Leiden geen vermoeide afgetakelde gemeenschap' w Werkfunctie Leidse binnenstad even groot als de woonfunctie BALLY NIEUWJAARSBIJEENKOMST KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe leden K. van K. Vraag wat zit er?' is nu beantwoord tI DONDERDAG 6 JANUARI 1972 LEIDEN af LEIDEN Onder erkenning van de niet geringe problemen, tvaarvoor Leiden zich gesteld ziet, moeten wij ons niet steeds blijven presenteren als een vermoeide afgetakelde gemeen schap waar nu eenmaal toch niets kan. Dan schrikken wij niet Ollechts eventuele initiatiefrijke nieuwkomers af, maar jagen 30k levensvatbare en op de groei gerichte eigen kernen naar lders, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en 'abrieken voor Rijnland, de heer A. Koningsveld, in zijn 'enmiddag in „De Lakenhal" uitgesproken nieuwjaarsrede. De gunstige geografische de betekenis van Leidens huidige toekomstige functie als stuwend verzorgend centrum van een aan- ienlijke regio zijn voor de stad en- ile duidelijke en positieve facto- De regio van de K. en K. en ook Leiden is zo gesitueerd in de mdstad, dat voor een ontwikkeling selectieve activiteiten zeker ipectieven zijn. Infrastructureel dan echter niet alles bij het aide kunnen blijven en met name (P het punt van verkeer en vervoer - ook per rail zullen een aantal luimerende initiatieven opnieuw tot moeten worden gewekt. In de ist gedeponeerde plannen dienen uw ter hand genomen te wor- In dit verband dacht spreker de door hem reeds eerder vurig ►leitte oost-west wegen, provin- ile weg 6 en rijksweg 11 en aan de entelijk i.v.m. de Leidse Baan Ged. Staten aangehaalde plan boor verbetering van het open- vervoer tussen Alphen en Lei en Leiden—Katwijk/Noordwijk. Nadat de heer Koningsveld aan- it had geschonken aan de plaats, samenstelling van de Ka- Koophandel, merkte hij op, it de terughoudendheid van de ^winkelbedrijven voor investerin- in de binnensteden, gepaard gaat sterke toename van nieuwe :elcentra daarbuiten, waarin •twinkelbedryf en winkelbedrijf iide zijn vertegenwoordigd. Van de de onderneniers in de bin- "ensteden uit bezien lijkt vestiging it tfa een nieuw gebied aantrekkelijk e etoor het kunnen realiseren van een irmqirichting, die voldoet aan de inzich- exptfen van vandaag en die vooralsnog bei-ij is van het bijkans onoplosbare Jtogirobleem van de bereikbaarheid, i bloeiend is volgens spreker het pro- van een definitief winkelcen- om rum in het Alphense Ridderveld, [aarbij men de winkelbezetting zo ijanig wil afstemmen op het centrum en jer gemeente, dat een wegzuigen van aaioopkracht in het centrum wordt irkomen. Verkeer en vervoer bew ubj^ aarl ten Volgens de heer Koningsveld is jeh^e kruitdamp om de nieuwe ver- ;e teers en parkeermaatregelen in de leiden nog niet voldoende opge- ig rokken om tot een verantwoord die ordeel te komen over de bereikte ijkh Resultaten. 'fc er Een rijtijdwinst voor het openbaar '\e .Ervoer is een pluspunt, terwijl de ri 1Hraag of de doorstroming en afwik teling van het particulier verkeer ir op achteruit is gegaan nog niet ralt te beantwoorden zolang enkele iternatieve buitenroutes in dit •zicht ongelukkig getimed en ïhijnbaar niet gecoördineerd ge- jeel of gedeeltelijk voor verbeterings- Verkzaamheden zijn afgesloten. Meer zorg dan twijfel roept de Nieuw gesprek over Unitas LEIDEN Nu de behandeling van Se Leidse gemeentebegroting voor '72 ichter de rug is, zal wethouder me vrouw Den Haan (o.m. belast met eiportzaken) opnieuw contact opne- isjnen met Gedeputeerde Staten over i j^en nieuw kleedgebouw voor de voet- palvereniging Unitas. Van Leidse zij- le heeft men daarbij "goede hoop op jèn positief resultaat". i dit in antwoord op Tagen van het PvdA-raadslid Kwik. fcij merken op, dat Gedeputeerde jltaten tot nu toe zo lang hebben alfeewacht met het afgeven van hun rwe£oedkeuring- vanweSe de budgettai- :ensfe gevolgen voor Leiden. Wel zou Cen in Den Haag doordrongen zijn in de noodzaak voor Unitas. ;ie-a! Als de toestemming onverhoopt uit- chelblijft, zullen er voor Unitas nood- i. \jnaatregelen moeten worden getrof fen, zoals voor Lugdunum toen het ileedgebouw aan de Haarlemmer- •ekvaart afbrandde. Een uitwijk- logelijkheid naar een ander veld is niet, aldus B .30 "8 Bisschop bij The rJ Lord's Folks al! J LEIDEN In het nieuwe Jaar gaan „The Lord's Folks" van start rgadinet een eucharistieviering a.s. zon- r na3ag 's morgens om 11 uur in de Jozef- ikerk aan de Herensingel. Celebrant Is de bisschop van Rotterdam dr. A. feimonis. Het thema van deze viering Is: „Het licht der wereld". Om kwart ^sfyóór elf zal het koor, onder leiding fiféVan de heer A. Vlasveld, enkele 11e- ninalderen ten gehore brengen. Opnieuw heeft voorzitter Konings veld van de Kamer van Koop handel de gelegenheid aange grepen om Leiden te adviseren zich niet zo armoedig voor te doen. Een vorige keer deed hij het uitgebreid met verwijzing naar rapporten, die erop dui den, dat de situatie niet zo hopeloos is, nu summier in zijn nieuwjaarsrede. De Kamervoorzitter vertolkt daar mee een standpunt, dat in dustrie en detailhandel inne men. Geregeld hoort men uit deze kringen geluiden, dat Lei den zijn imago niet moet ver slechteren door alsmaar op het aambeeld van de armoede te hameren. De Leidse Vereniging van Industriëlen en het Leids City Centrum zijn de spreek buizen. Ook de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer doet po gingen om een ander beeld van Leiden te schetsen dan dat van een arme stad. Eenzelfde geluid was van de week in de Leidse raad te horen, toen PvdA-fractieleider Van Aken in een persoonlijk woord de nieuw jaarsrede van de burgemeester beantwoordde. Ook hij sprak van beeldverbetering, die voor Leiden noodzakelijk is. Het is inderdaad zaak om zich te bezinnen op een andere pre sentatie naar buiten, hoewel het natuurlijk een vraag blijft of het de precaire situatie van de stad zal veranderen. Diezelf de vraag is ook onbeantwoord gebleven bij de „armoedige pre sentatie". Vanuit Den Haag heeft dat totnogtoe immers ook geen zoden aan de Leidse dijk gezet. stalingsmogelijkheid in bij de binnenstad op. Het onthef - fingsbeleid op de algemene regeling te vergelijken met de distributiere geling van een schaars goed. Het aantal ontheffingen dreigt snel de algemene regeling in haar eerste kri tische fase te brengen. De mede hierdoor ontstane indruk m een verstoord mierennest zal in de praktijk pas worden weggenomen kunnen worden door meer actief toe zicht om een redelijke verkeers- en parkeersdiscipline op te bouwen die nauwelijks nog aanwezig blijkt te zijn. De snelheid en duidelijkheid waar- ee dit gebeurt is een belangrijke factor voor het vertrouwen dat de goederen- en dienstenverlenende city ook in deze overgangsperiode moet houden in haar bereikbaarheid hen die door hun komen en gaan dat centrum in leven en bewe ging houden. In het kader van vervoer en ver keer heeft de Alphense Gemeente raad onlangs het belangrijke besluit genomen tot omlegging van de hui dige vaarroute door het centrum van deze gemeente. De goed gedocumen teerde voorlichting gaf duidelijk de alternatieve oplossingen aan, waar uit de Alphense Raad de meest juiste heeft gekozen. Ook functioneel ge zien als deel van de vaarroute naar het westelijk gelegen gebied, is deze oplossing alleszins aanvaardbaar. Het perspectief dat ook voor de verbetering van de Oude Rijn door Leiderdorp reële mogelijkheden aanwezig zijn, stemt tot voldoening, die overigens zoals bijna gebrui kelijk getemperd wordt door het financieringsvraagstuk. Milieuhygiëne Over de milieuverontreiniging merkte de heer Koningsveld op, dat de actiecomitésdie zich tegen deze vervuiling richten, over het algemeen weinig belang stelling tonen voor andere pro blemen. Als een onderneming vervuiling veroorzaaktmoet hij maar dicht. Het is even eem dig als de conclusie: word je te dikdan moet je maar niet eten. Spreker is van oordeel, dat mi lieuhygiëne een belangrijk onder deel is van een complexe proble matiek ivaarin de bevolkingsgroei en de daarmee verbonden toene mende werkgelegenheidsbehoefte en consumptieve aanspraken, evenmin weg te cijferen elemen ten zijn. Het is voor de hand liggend, dat men bij de vervuiling gevoelsmatig de industrie in zijn totaliteit als de grote boosdoener ziet. Om een snelle en daadwerkelijke aanpak in beweging te krijgen kan een ware emotionele aanzet helemaal geen kwaad: toch is een nuchtere genuanceerde benadering op zijn tijd eveneens noodzakelijk. Als wij, aldus spreker naar de verontreiniging het oppervlaktewater kijken en wij gaan op indicaties van de kant het Hoogheemraadschap van Rijnland, dan constateren wij dat de industrie zeker niet de ergste vervui ler is: slechts ca. eenderde van de vervuiling mag op rekening van de in dustrie worden geschreven. De ern stigste bedreiging komt van de kant de individuele vervuiler. Orde op zaken stellen idat de heer Koningsveld een beknopt overzicht had gegeven van de positie van vrijwel alle in het dis trict van de Kamer gelegen onder- nemingstakken, merkte hij op, dat het thans de hoogste tijd is om orde op zaken te stellen. Wil het Nederlandse bedrijfsleven zijn mogelijkheden in een straks uit breidende E.E.G. en een toenemende wereldhandel omzetten in winst, dan zal het op korte termijn aan enkele waarden moeten voldoen. Deze zijn uiterste zorg voor de kwaliteit, grote mate van zekedield wat betreft het nakomen van specifica- en levertijden, een uitstekende marketing gekoppeld aan een zorg vuldig opgebouwde image en een uit gekiende prijs. De uitdaging vraagt om een reveil. Naast de behoefte van ondernemingen nu de tering naai' de huidige nering te zetten, staat de noodzaak tot nieuwe inspi ratie en tot creatief denken. Op welke gebieden kan het be drijfsleven, waar nodig in samenwer king met de op dit punt positief in gesteld gebleken overheid, iets doen? Spreker dacht daarbij o.a. aan: bij en herscholing in de vorm van een soort „education permanente", voor al ook op het gebied van kwaliteits- gevoel en kwaliteitsbeheersingac tieve en selectieve industrialisatie- politiek, minder gericht op kwanti tatieve groei in het algemeen, maar meer gericht op bevordering van ge specialiseerde hoogwaardige produk- ties; versterking van middenkader gericht op verbeterde productieplan ning en kwaliteitscontrole en geëqui peerd voor „klantenservice" op hoog niveau; marketingteams, eventueel per bedrijfstak, toegespitst op het ex ploreren en waar mogelijk openleg gen van nieuwe markt- en afzet mogelijkheden; en last but not least een uiterst zorgvuldige kostenbewa king. Het behoeft, aldus de heer Ko ningsveld, nauwelijks betoog, dat de arbeidskosten de belangrijkste factor vormen in het kostenpeil. Wanneer niets wordt gedaan tegen het gevaar dat de arbeidskostenstijging in verge lijking met andere landen teveel boven de productiviteitsstijging uit gaat; dan wordt het onmogelijk voor de producerende ondernemingen om met hun prijsstijging internationaal te blijven Voorzitter A. Koningsveld. ,flet is de hoogste tijd om orde op zaken te stellen". (Foto Holvast) Met het hoofd omhoog, de rug gestrekt en de beide benen op de grond zullen wij, aldus eindigde de heer Koningsveldop de bres moeten staan om de uitdaging van deze tijd, met zijn vele pro blemen, te aanvaarden. Na sluiting van de vergadering volgde een druk bezochte en ge animeerde nieuwjaarsreceptie. ADVERTENTIE Schoenen h&t kenmerk, mjuv k>u/a-Citei-L van Dalen Don,lcersleea 2.1 LeiUej^ LEIDEN Het bedanken van een aantal leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en de uitbreiding van het aantal zittende leden van 36 naar 42 bracht vandaag vele nieuwe gezichten in de K. van K. Het waren de heren L. A. ter Meer te Sassenheim en J. C. Mulder te Oegstgeest van de Holl. Chr. Werk geversvereniging kring Rijnland, mr. dr. R. Samsom en de heer R. Hiisen te Alphen aan den Rijn (Ver. van Ind. ondernemingen), H. van Beelen te Noordwijk (Horecaf), H. H. Zon- derop te Leiden (Centrale Ver. voor de ambulante handel), Th. A. van Schie te Katwijk (Nat. organisatie Beroepsgoederenvervoer Wegtrans port), W. J. Ooms Valkenburg (Prov. Veilingorganisatie), J. den Holder Voorschoten, C. Jongejan Lei den en R. Niezen Wassenaar (Leid- sche Ver. van Industrieëlen)Chr. M. Bossaert Leiden (Ned. Verbond van Vakverenigingen), H. Verdegaal Sassenheim (Bond van Bloembollen handelaren) en W. J. Zirkzee Leiden (Kon. Verbond van Ondernemers). Commissies De commissies van bijstand wer den als volgt samengesteld; Milieuhygiëne: G. Groen, A. Koningsveld. R. Nie zen. H. I. J. Schrandt. G. C. T. van Dorp, N. J. Stokkermans. Bedrijfsruimte: A. Soet, J. Minnee, P. M. du Prie, L. R. van Vliet, R. B. van Waveren. Ontgrondingen: C. Sweris, H. Verdegaal, G. J. den Heeten, D. J. van Herwaarden, W. S. v.d. Meent. Handelsregister W. J. Ooms. A. Noort, J. Schutte, S. M. Borgerding, W. J. Zirkzee Jr. Industrie Mr. Dr. R. H. Samsom, C. Ver- ruyt, drs. Ph. A. Leembruggen, Chr. M. Bossaert, J. den Holder. Makelaardij D. Algera, notaris G. J. Bloem, G. J. den Heeten, F. de Ridder, R. B. van Waveren, 2 vacature 5. ADVERTENTIE Auto rijden weer duurder Hoeft niet. Daf is automatisch goedkoper. Koop een Daf. Auto service Gebr. van Ulden. Leiden. Tel. 23041 of50330. Middenstand: P. Goddijn, P. Houweling, Mr. W, M. Kerckhoff. C. F. Meerpoel, A. Noort, J. Schutte, L. R. van Vliet, H. H. Zonderop, W- J. Zirkzee Jr. Onderwijs: P. J. Borgmeyer, drs. Ph. A, Leembruggen, H. Ottens, drs. J« Sloos, E. Verspoor, W. v.d. Geyn. Prijsuitreiking: C. F. Meerpoel, A. Noort, R. Hü- sen, H. I. J. Schrandt, H. Verdegaal, drs. Ph. A. Leembruggen, H. van Beelen. Uitverkopen: C. F. Meerpoel, A. Noort, L. R. in Vliet, P. Houweling. Vervoer en verkeer: J. Brummer, A. Koningsveld, C. Jongejan, E. S. Prins, F. C. Wieder, Th. A. van Schie, vacature (werkne- er NKV). Planologie A. Koningsveld, Mr. Dr. R. H. Samsom, J. C. Mulder, Mr. W. J. M. Kerckhoff, H. van Beelen, C. Jonge jan, N. Parlevliet Jr. ANWB huurt pand Gerzon met gemeente LEIDEN De ANWB krijgt een permanent afdelingskantoor in Lei den. Dat komt op de benedenverdie ping aan de Breestraat. De rest van het winkelpand zal (afgezien van de etalages aan de Boommarkt, waar drie huurgegadigden voor zijn) wor den gehuurd door het stadhuis. Het is de bedoeling dat de dienst ge meentewerken daar wordt onderge bracht. Verkiezing van de deejay 1971 OEGSTGEEST In het Patro naatsgebouw te Oegstgeest wordt za terdagavond om 8 uur uit de Leidse dreven de deejay van 1971 gekozen. Iedere platenaankondlger kan meedingen naar de hoofdprijs, een beker. Aanmelden aan de zaal. Het ie mogelijk om een eigen techniker mee te nemen. Alle disc-Jockeys krijgen een kwartier de tijd om zich waar te maken. De avond wordt georganiseerd door het Leidse theaterbureau Holland Management, dat daarmee het tij delijk wegvallen van het Kreatlef Sentrum wil opvullen. Volgende week zaterdag treden in het Patronaats gebouw de Haagse groepen Blowball en Groep 1850 op. Leiden heeft meer dan 35.000 adressen. Dat wil zeggen: evenzoveel deuren, met of zonder bordjes. De gemeentelijke afdeling statistiek is al die panden langs geweest en heeft ze in kaart gébracht. Dat wil zeggen: een ploeg parttimers, variërend van zes tot tien man. is bijna twee jaar bezig geweest om van al die panden en pandjes de bestemming vast te leggen. Enerzijds is dat voor de binnenkort verschijnende woningkartotheek, anderzijds voor een statistisch overzicht van de bedrijfsvestigingen en arbeids plaatsen, dat gisteren het licht heeft gezien. De be drijf skartotheek waarin behalve alle bedrijfsvesti gingen ook andere niet-woonvestigingen als auto stallingen. kerken e.d. zijn opgenomenbevat 5800 kaarten. Uit het verslag, dat hieruit is opgemaakt, ontlenen wij de gegevens voor onderstaand verhaal. „Wat zit ei'?", is een vraag, die belangrijk is als handvat voor het beleid, vooral op economisch ge bied en uiteraard voor het binnenstadsbéleid. Sta tisticus W. Maan heeft het bestuur dit handvat ge geven. Hij dat wü zeggenzijn afdaling - gaat deze gegevens periodiek bijhouden en daaruit een overzicht maken. Daaruit zijn dan de veranderingen te lezen, waaraan het beleid kan worden aangepast. De cijfers van nu moeten worden gehanteerd zon der vergelijkende uit vroeger jaren. Die zijn er niet. omdat Leiden geen afdeling statistiek had. Voor sommige zaken kan men steunen op CBS-cijfers van 1963, bijv. voor het aantal winkelvestigingen. LEIDEN Eén van de conclusies uit het statistisch verslag over de bedrijfsverenigingen en arbeidsplaatsen in Leiden is het feit, dat de binnenstad 'n even grote werkfunctie als woon functie heeft. Dat wil zeggen; er werken net zoveel mensen als er wonen. Een groot deel van het totaal aan bedrijfsvesti gingen 1986 van de 3572 is in de binnenstad gesitueerd. Do bedrijfstak industrie en am bacht met in totaal 125 grotere (10 ot meer werkzame personen') en 256 kleinere (minder dan 10 werkzame personen) vestigingen is in het bij zonder wat betreft de kleinere (am bachtelijke) bedrijven sterk vertegen woordigd in het gebied binnen de singels. Concentraties van grotere (industriële) bedrijven liggen in de wijken Lammenschansweg e.o. en Rooseveltstraat e.o. Bedrijfsvestigin gen in bouw- en aanverwante bedrij ven (installatiebedrijven) zijn, even als de kleinere bedrijven behorend tot de sector industrie en ambacht, sterk geconcentreerd in de binnenstad. De handelssector (vnl. detailhan del) telt veel vestigingen in de Pie- terwijk, Levendaal-oost, de Camp en Marewijk, alle voor een belangrijk deel terug te voeren tot resp. de Breestraat, de Hogewoerd en de Haar lemmerstraat. Buiten het binnen- stadsgebied geven ook Noorderkwar tier en de Kooi een groot aantal van deze vestigingen te zien. Het grote aantal vestigingen in de sector studie en onderwijs in de bin nenstad-zuid wordt vooral veroor- zakt door de vele universitaire vesti gingen met name in de Pieterswijk en de Academiewyk (Rapenburg). Bijna 70% van het aantal vestigingen in de horeca-sector ligt in de binnen stadsdistricten. De bedrijfstak medische, sociale en maatschappelijke zorg is met name door de aanwezigheid van artsen zeer goed vertegenwoordigd in het Roo- denburger- en het Boerhaavedistrict. De administratieve dienstverlening waartoe ook de overheidskantoren en banken behoren, is zeker wat betreft de grotere vestigingen, geconcen treerd in de Pieterswijk. 37.000 werkers De bedrijven tellen in totaal 36.196 werkzame personen met een volledige dagtaak. Omdat geen rekening werd gehouden met het aantal vacatures zal het aantal arbeidsplaatsen hoger liggen. Wordt het aantal vacatures benaderd door uit te gaan van de by het Gewesteiyk Arbeidsbureau gere gistreerde openstaande aanvragen van in Leiden gevestigde werkgevers, dan kan het aantal arbeidsplaatsen op ca. 37.000 worden gesteld. De werk gelegenheid in de produktie- en re paratiesector (land- en tuinbouwbe- drijven, industrie en ambacht, bouw nijverheid, openbare nutsbedrüven) ligt met 13.839 personen (39% van het totaal) beneden dat van de be- dryfstakken die tot de dienstenseotor kunnen worden gerekend (22.357 per sonen of 61%). De belangrijke plaats die de sector studie en onderwijs inneemt wordt in sterke mate bepaald door de ryks- universiteit, die met 3300 arbeids plaatsen 9% van de totale werkge legenheid in de gemeente voor haar rekening neemt. Van grote betekenis is ook de aanwezigheid van de vier ziekenhuizen waaronder vooral die van het Academisch Ziekenhuis. In totaal zyn in deze vier instellingen ca. 3000 personen werkzaam. Andere wijken met een zowel in absolute als in relatieve zin groot aantal werkenden zijn: Cronestein (industrie), Gasthuiswijk (industrie) en Pesthuiswijk (ziekenhuis en uni versiteit) In de Pieterswijk en de Acade miewijk, alsmede in de wijken Pan- cras-oost, Noordvest-oost, Havenwijk zuid, Cronestein en vooral in de Pest huiswijk overheerst de werkfunctie. In de Pieterswijk bestaat deze vooral uit de sectoren handel, studie en on derwijs. alsmede uit de administra tieve dienstverlening, in de Acade miewijk uit industrie (Noordeinde- Galgewater) en studie en onderwijs (Rapenburg). 1 400 winkels In totaal telt de gemeente ruim 1400 winkelvestigingen waarvan ca. 430 in de voedingsmiddelen en dranksektor. Verreweg de meeste zijn in de binnenstad gesitueerd nl. 888 waarvan met name in de Pieters wijk (Breestraat)Levendaal-oost (Hogewoerd), de Camp (Haarlem merstraat) en de Marewijk (Haar lemmerstraat) Per 1000 inwoners telt de gemeen te 14.1 winkelvestigingen. Voor de beide binnenstadswij ken ligt dit cy- fer op 55.2 (binnenstad-zuid) en 53.1 (binnenstad-noord). Uitgespro ken hoog is dit verhoudingsgetal voor de Pieterswijk (87.0), de Camp (105.0) en de Marewijk (84.4). De belangrijke centrumfunctie van het in de binnenstad gelegen winkel apparaat komt duidelijk tot uitdruk king in een opstelling waarin een splitsing is gemaakt tussen enerzijds branches die voorzien in de vraag naar frequenter benodigde artikelen, anderzijds naar die welke minder frequent worden aangekocht. Hoewel ook de branches die in de meer dagelijks benodigde artike len voorzien relatief sterk in de bin nenstad zijn vertegenwoordigd, is dit echter in nog sterkere mate het geval m.b.t. de branches die in de mindere frequent benodigde waren voorzien. De eerste categorie is t.o.v. het stadsgemiddelde n.l. ca. 3 maal zo sterk vertegenwoordigd, laatstge noemde echter ca. 5 maal. De winkelbezetting in de buiten de singels gelegen wijken geeft een te gengesteld beeld te zien, verhoudings gewijze n.l. zijn daar Juist de bran ches in de meer frequent benodigde goederen sterker vertegenwoordigd. Per branche afzonderlijk zijn de verschillen tussen binnenstad en bui tenwijken nog aanzienlijker. De sec tor kleding (is bijv.) in de Pieters wijk 20 maal sterker vertegenwoor digd dan in de gemeente als geheel. Dit geldt eveneens voor boeken, kan toor- en schoolbehoeften. Uit de hoge concentratiegetallen in met name de Pieterswyk, de Camp, Marewyk, Pancras-west, Leven daal-oost, Noord-vest-west, biykt duidelijk de belangrijke plaats, die de binnenstad als winkelcentrum in neemt. Van de buitenwijken komt alleen de Gasthuiswijk (Vijf Mei plein/Bevrijdingsplein) boven het sterk door de binnenstad beïnvloede gemiddelde uit. Aan de verhoudingsgewyze lage concentratiegetallen mag geens zins de conclusie worden verbonden dat in de betreffende stadsdelen het winkelapparaat onvoldoende zou zijn. De concentratiegevallen vormen geen maatstaf voor een hoog of laag absoluut niveau, doch geven alleen een inzicht in de mate waarin stads wijken t.o.v. het stadsgemiddelde naar boven of beneden afwijken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3