rSchoon milieu kost vijf miljard ulden er jaar" LEIDSCH DAGBLAD KOFFIE MELK groko spinazie mm O Woningbouw breekt record: ruim 135.000 Gevaarlijke stof moet weg uit cosmetica e.d. J39 vandaag Leidse universiteit: niet in Pieterskerk LEIDSCH fi£ DAGBLAD Wernink neemt J. Reym over [Dr. G. F. A. de Jongdirecteur VNO: J DEN HAAG De jaarlijkse kosten om het milieu Ihoon te maken en te houden moeten voor de eerstko lende jaren worden geraamd op vier tot vijf miljard gul Jtn. Dat meent dr. G. F. A. de Jong, directeur van het Ver luid van Nederlandse Ondernemingen. Zijn raming gaat l.nzienlijk uit boven eerdere schattingen van deskundigen Ie varieerden van anderhalf tot drie miljard gulden. ïet gaat hier om de totale kos- Ii van milieubehoud, waarvan on- 'eer de helft ruim twee mil- d gulden nodig is voor ophef - g van de industriële vervuiling. W de industrie zijn dit produk- kosten, die voorzover dat mo- ijk is in de prijzen worden f DIEPVWK 600 gr. van 1.19 voor iPlaatselijk mist )e Bilt verwacht van vanavond tot rgenavond: ïrwegend droog weer met wolken- i^Sen, maar ook enkele opklaringen k plaatselijk mist. In het algemeen |nig wind. Min. temp. van plus 1 min 3 graden, maxima morgen i 0 tot 4 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 7 JANUARI bn op: 8.47 uur; onder: 16.45 uur laan op: uur; onder: 11.13 u. [oogwater te Katwijk te 7.30 u en tl uur, laagwater te 3.12 en 4 uur. doorberexena. Velg ens de OESO. in- temationi,«» organisatie voor econo mische samenwerking zullen de meeste goederen doc.r oe milieukos ten 5% in prijs stiigen. sommigen zelfs meer. Probleem De kosten van een schoon milieu vormen niet allleen een vraagstuk van de ondernemingen, maar ook een probleem dat de gemeenschap direct raakt. Indieu namelijk de kosten van een schoon milieu de continuïteit van bedrijven of zelfs bedrijfstakken «aan bedreigen staat men voor de vraag ofwel de betref fende industrie op te heffen ofwel deze financieel te steunen op het gebied van de milieukosten. Tegen de achtergrond van de da lende rendementsontwikkeling is er volgens het VNO dan ook alle re den om een tijdelijke financiering van bedrijven met overheidsbijdra gen of faciliteiten, zoals de investe ringsaftrek en vervroegde afschrij ving te overwegen. Vooral fiscale tegemoetkomingen kunnen een be langrijke steun zijn. Nu de vakbeweging de welvaarts groei voor velerlei doeleinden claimt zyn de werkgevers weinig optimis tisch over de bereidheid om offers te brengen voor een beter milieu. „Nog te weinig is men zich in het alge meen bewust van de omvang van de offers, die een schoon milieu zullen vergen. Dat komt ook tot ui ting in de claims van politici en vakbeweging op de besteding van de toekomstige welvaartsgroei", aldus het VNO in zijn orgaan De Neder landse Onderneming. DEN HAAG Vorig jaar zijn er in ons land ruim 135.000 woningen ge reed gekomen. Dat is meer dan tot nog toe sinds 1945. De planning voor 1971 was 125.000. De afgelopen jaren bleef men steeds enkele dui zenden woningen onder dit streef getal. Belangstelling voor een nieuwe r.k. zender HILVERSUM <ANP> Pater drs. W. Kotte, voorzitter van de pas be gonnen St. Willibrordomroep, het rooms-katholieke equivalent van de Evangelische Omroep, heeft ge zegd dat zijn omroep al kan rekenen op zeker 20.000 sympathisanten, waarvan een bepaald gedeelte zich al heeft opgegeven als contribuant. Pater Kotte deed deze mededeling tijdens een tv-discussie met mr. Roosjen van de NCRV, ds. Maris van de Evangelische Omroep en ad junct-directeur van de KRO mr. Wust over het gebruik van de publi citeitsmedia voor de verkondiging van het evangelie. Van Januari tot en met november 1971. aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn exact 121.147 woningen voltooid. Verwacht mag worden, dat er in december zoveel woningen gereed zijn gekomen dat het in 1971 gebouwde aantal op ruim 131.000 komt. Het geringste aantal woningen na de oorlog is ge bouw in 1970; toen kwamen er 117.284 woningen gereed. Minister Udink streeft naar de bouw van 132.000 woningen voor dit jaar. De resultaten over dit Jaar beteke nen ook een verlate revanche voor de minister voor Volksgezondheid in het kabinet-De Jong, ir. Schut. In de voorafgaande Jaren bleef de woning bouw steeds onder het gewenste ge tal van 125.000. Wat dat betreft vormde 1970 een dieptepunt. Vorig jaar kwamen nauwelijks 117.000 hui zen gereed. Door de topper van dit jaar komt de totale woningproduktie die het kabinet-De Jong voor de vier Jaar 19681971 raamde op een half miljoen, daar zeer dicht in de buurt. Mevrouw Pat Nixon brengt op het ogenblik een goodwill-be- zoek aan West-Afrika. In Liberia, de staat die door uit de Verenigde Staten uitgeweken negers werd gesticht, vermomde zij zich in de plaatselijke klederdracht alvorens een groepje negers gade te slaan, die ter ere van haar een wel- komstdans uitvoerden. Naast Li beria bezocht Pat Nixon Ghana, één van de oudste Afrikaanse staten. LEIDEN De Leidse universiteit heeft offioieel aan de kerkvoogdij van de Leidse hervormde gemeente laten weten geen gegadigde meer te zijn voor het huren van de Pieterskerk. Daarmee zijn jarenlange onderhan delingen definitief afgebroken. De universiteit had het plan in de kerk het groot-auditorium onder te bren gen. Geldzorgen hebben het curatorium Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs van de universiteit doen besluiten al le onderhandelingen af te bi-eken. Er zijn geen financiële middelen, ook niet om de meest bescheiden plannen te verwezenlijken. Voor de hervormde gemeente is hierdoor een moeilijke situatie ont- staan. De kerkvoogdij is eigenaresse j van de Pieterskerk en heeft de ver plichting deze in goede staat te hou den. Eveneens door gebrek aan geld is de kerkvoogdij daartoe niet in staat. Op korte termijn zal een beslissing moeten worden genomen wat er met de Pieterskerk gaat gebeuren. Enkele ideeën, die nu leven zijn: overdracht van kerk aan het rijk voor bijv. een gulden en oprichting van een stich- teing, waarin vi*ienden van de Pie terskerk zich kunnen verenigen. Door de beslissing van de universi teit is de hervoi-mde gemeente in pre caire omstandigheden geraakt, die veel zorgen zullen vragen. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse instantie die toe zicht houdt op geneesmiddelen en voedsel, de Food and Drug Administration (FDA) heeft het gebruik van hexachchlorofine in cosmetica, intiemspray en an dere produkten beperkt. De stof zal slechts in uiterst geringe do sis mogen worden toegepast. Uit proefnemingen die de Food and Drug Administration heeft gedaan nadat de bekende Amerikaanse consumentenbe schermer Ralph Nader tegen ïexachchlorofine waarschuw de, blijkt dat de stof ernstige hersenletsel kan toebrengen Het produkt wordt in honderden preparaten verwerkt. Nader zei vorige maand dat deodorants en cosmetica kanker zouden kun nen veroorzaken. De Food and Drug Admini stration bepaalt nu dat hexach- 3hlorofine tot een hoeveelheid van 0,1 procent mag worden ge bruikt als verduurzamend mid del. maar alleen dan als er geen andere hiertoe dienende mid delen beschikbaar zijn. AMSTERDAM Tussen Vander- vliet-Wernink en de bedrijven van J. Reym in Waddinxveen is overeen stemming bereikt over de overne ming van alle aandelen van Reym tegen betaling van contanten. De ac tiviteiten van deze onderneming zijn in het bijzonder gericht op de woningbouw. De omzet van het be drijf zal in 1972 rond f 40 min bedra gen. De continuïteit van de werkge legenheid voor de ongeveer 250 per soneelsleden is gunstig, aldus een bericht van Vandervliet-Wernink. Over de overneming is met de vakor ganisaties overleg gepleegd, zo wordt gezegd. De opneming van de bedrijven van Reym volgt op de overneming van Basto nv, sierbeton- en kunststeen- industiie in Oudebosch. De totstand koming van de vloerplatenfabriek in het Roergebied vindt volgens plan plaats. Bij Vandervliet-Wernink werken in totaal ongeveer 850 man. Samen met Reym zal de omzet in 1972 on geveer f 100 min bedragen. Jpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 JANUARI 1972 No. 33599 |r •ecteur: G Koopman Joofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nahezorglng tot 20 uur. teL 30500 izat 18 uur). Volle kracht De Nederlandse partijpolitiek is met volle kracht het nieuwe jaar ingevaren. Daar is de adviescommissie van de drie oppositiepartijen, met de in drukwekkende vlag van dr. Mansholt voorop. Een man die veertien jaar lang in Brussel en daarmee het hart van het moeizaam groeiende Europa heeft gezeteld en die terug keert in de vaderlandse politiek. Niet omdat dr nu 63-jarige Mansholt om een baantje ver legen zit, maar kennelijk omdat hij vindt dat er nieuwe machts verhoudingen nodig zijn om de problemen waarmee we te kam pen krijgen, op te lossen. Die problemen, met name van het milieu los je niet als kleine natie op, maar dat mag geen beletsel zijn, om er ook natio naal aan te werken. Daarom zou het voor de Nederlandse verhoudingen wel eens van groot belang kunnen zijn, dat zij erin zijn geslaagd de naam van Mansholt te verbinden aan een initiatief voor partijher vorming. Want politieke par tijen vormen in ons land nog steeds een basis voor macht. Opvallend zijn ook de uitspraken van ir. De Zeeuw, voorzitter van de KVP over bevolkingsvraag stukken. De nieuwe KVP-leider heeft gezegd dat in de politiek de problemen rond pil en abor tus niet voldoende zijn onder kend. Hij zou oprechter zijn ge weest als hij er aan had toe gevoegd, .lat dat wel bijzonder opgaat voor zijn eigen partij. Anderhalf jaar geleden kon de toenmalige KVP-fractieleider Schmelzer flinke politieke munt slaan uit een ongelukkige uit spraak van een D'66-er, die zei dat de overbevolking op een ge geven moment wel eens zou kunnen leiden tot drastische overheidsmaatregelen als ge dwongen sterilisatie. Die uit spraak was vrij hol, maar de reactie van KVP-politicus Schmelzer was opportunistisch en goedkoop. Ir De Zeeuw maakt in elk geval duidelijk dat er ook in zijn kring met grote ernst wordt geoordeeld over de problemen van de ko mende tientallen jaren. Nixons topadviseur heeft het de afgelopen tijd niet gemakkelijk gehad. De Amerikaanse president belde hem tijdens de topdagen van het conflict IndiaPakistan elk half uur op en gaf hem op zijn donder omdat hoge diploma ten zouden proberen te verhinde ren dat de V.S. al te nadrukkelijk Pakistan steunden PAGINA 11 Leidse leraar Willem Vis is na drie jaar nog altijd enthousiast over zijn boerderij in Hazers- woude STREEKPAGINA f De nieuwe kinderserie „Bugaloos" wordt door Kees van Iersel in het Nederlands bewerkt PAGINA 5 (9uc/ Ffiteuws Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Ook hier ter stede zijn en kele heeren, o.a. Prof. Fruin Prof. Kernen Ds. Rogge, uit- genoodigd om deel uit te ma ken voor een commité in Nederland tot ondersteuning van het plan tot stichting van een gedenkteéken te Dillen burg, ter eere van Prins Wtt- 'em van Oranje. Een goudsmid en juwelier te Worcester in de VJS. heeft een gouden stoommachine vervaardigd, zoo klein, dat rij met een gewoonen vinger hoed gemakkelijk bedekt kan worden. Een druppel wa ter is voldoende om de ma chine in beweging te bren gen. 22 PAGINA'S n Ik word abonnee per 20 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. inhoud 1000 gram 189 Werklieden van het stads-1 Horst Statkus zegt nodig te heb-1 Twee van dergelijke voeten ko- theater van Brauschweig ver- ben voor de opvoering van zijn men links en rechts op het toneel richten de laatste handelingen interpretatie van Julius Caesar, te staan en symboliseren het pro- aan een enorme voet die producer I I bleem van de persoonlijke macht.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1