evende steden m, dorpen zijn ^en noodzaak... evenementenkalender veer de Pandstad faillissement lonumentenzorg aan rand van het vw PAGINA 19 Jk het afgelopen jaar in de Randstad is er weer eentje geweest van smerige bood- ipen uit ons industriepark en slaperige stilte uit onze nieuwbouwdorpen, de op de Itafel geboren eenheden die het landschap driest gaan bezetten. 'ERDAG 6 JANUARI 1972 geen horizon meer of het is er al over heen gekropen, flerlandse lusthof wordt er m meer een van wat gras- jen een eendevijver aan de fin flat en fabriek, jieuwe tijd met zijn knieval jhet economische winstmotief er een kantoorflat dan een inning op vrijkomende grond) in nadruk op de totale uni- peit van ons bestaan reist laten allen die hun hart Verpand hebben aan het be- van het karakteristieke stads jrps-eigene en het natuurlijke l wat heel wat anders is de schriele geprefabriceerde pjes die nu huilerig uit onze men aarde oprijzen laten |len zich niet overgeven aan lens van wanhoop, fland zou Nederland niet zijn eer ook nu niet een aantal i was opgestaan om zich fs gewapend met een hart vol pme, een boekje met wetsar- p en een handvol stuivers het strijdtoneel te reppen. Frontlinie land kent bijv. liefst '46 in- igen die onveranderlijk aan zijn in de frontlinie van het len met zijn monumenten uit dorp en polder en zijn tal- andere zaken die eerder uit el van de mens dan uit de kshallen van zijn nageslacht en. hen allen uit rijst de wets- is de Zuidhollandse lijst van ermde stads- en dorpsgezich ÏHERMD (AANGEWEZEN): iHaag (Binnenhof, St. Jacobs- j Willemspark) ROCEDURE: ppoort burg lereede LAND: voetsluis ionhoven la Bsluis. dienaar die de overheid zelf naar het bedreigde klimaat zond: de Rijksdienst voor de Monumenten zorg, de onder de wankele zeker heden van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk ressorterende instelling die door een oprechte overtui ging gedreven namens ons al len o.m. op de bres staat voor de oorspronkelijke staat van stads en dorpsgezichten. Door Ary Jassies Beschermde gezichten, heet dat. Sedert de monumentenwet in 1961 in werking trad en na de eerste vijf jaren vol studie en bezinning heeft Nederland nu honderd plek jes die officieel beschermd zijn, kleine oorden meestal met antieke huisjes, oude pleintjes en geres taureerde kerken waar het leven mag blijven leven en de dood is verklaard aan aannemers, grond- speculanten en industriebaronnen. Procedure Bij Monumentenzorg zijn op dit ogenblik 92 andere projekten in proceduren, een enkele jaren ver gende bezigheid: geen enkele straat of gevel wordt aan de tijd terugge geven voordat de rijksdienst zelf, de belanghebbenden, de gemeente raad, gedeputeerde staten, de mo- numentenraad, de rijksplanologi sche dienst en de ministers van Volkshuisvesting en CRM zich met elkaar verstaan hebben. Als alle verwachtingen uitkomen zal Nederland eens een kleine 400 beschermde stads- en dorpsgezich ten bezitten, de oudere, intieme woonkernen die hoogstens geres taureerd mogen worden en die een heel wat menselijker bescherming geven dan het nieuwe stedelijke milieu dat in zijn monotone ritme van horizon naar horizon snelt, evenveel fantasie en eigen leven verspreidend als de onderkant van een heipaal. Natuurlijk moet er ook aan de belendende omgeving gedacht worden. Een beschermd dorp zal zelfs zijn meest verstokte minnaar verliezen wanneer fabrieken en flatgebouwen pal op het erf ver rijzen. Daarom is bepaald dat een Jaar na de heiligverklaring van een stadsgedeelte de gemeenteraad een stedebouwkundig plan op tafel moet leggen dat de bescherming verder regelt en garandeert. De historische woonkern met zijn gerestaureerde leven kan de nieuwlichters voortaan met eigen tijdse wapens bestrijden. In Mon- nickendam bijv. weet de eigenaar van de werf. waaromheen de oud-Hollandse huisjes zich als nieuwsgierige kinderen verdringen, dat hij nimmer in zijn leven de kans zal krijgen om zijn bedrijf uit te breiden. Broek in Water land ziet al bijna de hemel niet meer door het aangemarcheerde Amsterdam maar mag geen enkele commercieeldenkende toeristen Ja ger de gelegenheid bieden een ne ring op te zetten die wars is van het karakteristieke en onvervalste van het dorp. Zo gaat dat overal in Nederland. Utrecht met zijn 22 beschermde stadjes of dorpjes nog ver voorop. Nu de strijd voortgaat en de CRM-pIannen om 1975 tot monu menten-jaar uit te roepen al lang niet meer denkbeeldig zijn. moet men natuurlijk wel bedenken dat de stadjes en dorpjes of hun meest aantrekkelijke kernen los staan van de „losse" monumenten. Volgens de volzin uit de monu mentenwet zijn dat „alle vóór tenminste 50 jaar vervaardigde zaken, welke van algemeen belang zijn wegens hun schoonheid, hun betekenis voor de wetenschap of hun volkskundige waarde". Vierhonderd Ook als het aantal beschermde stads- en dorpsgezichten nog eens 400 zal bedragen, zullen de monu menten in aanzienlijk langere ko- lonnes oprukken op het papier van hun bewakers. In 1961 is men maar eens begonnen ze te tellen. Toen men tien jaar later even ademhaalde vermeldde de som 40.000 monumenten, 7000 alleen al in Amsterdam. De registratie is echter nog een voorlopige: op de telling komt alles wat na 1850 ge bouwd is nog niet voor. Zo maakt Nederland niet alleen nieuwbouwwijken maar ook de ba lans van zijn stedebouwkundig verleden. 1975 wordt het Jaar waarin de monumenten geëerd zul len worden als de natuur in het natuurbeschermingsjaar 1970. Maar men behoeft natuurlijk niet te wachten tot de officiële toe spraken en de puzzelritten van 1975 om onder de indruk te raken van de rechtvaardiging van het werk aan de schoonheid en men selijkheid van het verleden. Maar dat doen er velen. De stadjes en dorpjes, beschermd tegen de zake- Afblijven speculanten: het centrum van Voorschoten. lijke eisen van een andere tijd of daarvoor al op de nominatie, trek ken een sterk stijgend getal aan bezoekers, de geestdriftige schare uit troosteloze buitenwijken en onleefbare binnensteden die op de eigen omgeving immers al na één blik is uitgekeken. Markant voorbeeld ,,'s Zomers komt half Rotterdam hier even langs", sprak een be jaarde landbouwer onder de kas tanjes van het marktpleintje in Heenvliet, het plaatsje in het Wa terweggebied dat in Nederland misschien wel het meest markante voorbeeld is van het werk van Monumentenzorg. Men rijdt langs reusachtige industrieën, olieraffi naderijen en vuurspuwendende to rens. De hele vuilbrakende wereld van Europoort ligt zwart en bran dend langs de weg. maar opeens is men op een dijkje dat weg vlucht in het groen. Er zijn koeien in een weiland, aan het einde van het weggetje nadert een dorpje, men slaat een hoek om en men is in de Middeleeuwen of even later. Heenvliet heeft ergens achter de kerk en de moestuin ook al zijn nieuwbouwwijkjes, koele nederzet tingen van de Jaren zeventig, maar het marktpleintje met zijn verrukkelijk gesloten bebouwing en prachtige gevels, ligt er van die wereld afgekeerd: een stukje verstild leven uit de verzameling van Monumentenzorg, een goud stuk dat de tijd heeft laten lig gen. „Maar", benadrukt Monumenten zorg zijn instelling „wij willen geen heilige huisjes". Juist die ou dere bebouwing moet opgenomen worden in ons huidige woon- werk en leefpatroon. Voor onze tiendui zenden eenvoudige monumenten is isoleren eenvoudig ondenkbaar". Nieuwbouw En voorlichter A. Smaal voegt daar aan toe: „Men heeft jaren lang alleen maar gedacht in- de trant van de nieuwbouw-. De ken tering begint nu gelukkig eindelijk te komen. Wij willen dat Den Haag zichzelf blijft en dat Am sterdam zichzelf blijft, we willen geen museum maken, maar zéker niet de toestand dat--alles gelijk wordt en dat iemand in een stad rijdt en vraagt: Hé ben ik nou in Amsterdam of in Den Haag". Het behoud, het verrijken van het leefmilieu, vraagt om maatregelen tegen de verstarring, het nieuw bouwwijk-voorbeeld voor de totale gelijkschakeling van de mens en zijn woonklimaat, het patroon dat op zijn minst tot verveling leidt. Mr. Jan Korff, de hoofddirecteur van de rijksdienst voor de monu mentenzorg, zegt: ,,'t Mooie of ka rakteristieke van een stad of een dorp draagt als aantrekkelijk ge heel bij tot onze geestelijke volks gezondheid." Zijn dienst en de talrijke particu liere instellingen zijn er om daar aan bij te dragen. De heer Smaal: „Over die kentering: er is een nieuwe ontwikkeling. Mensen uit de nieuwbouwdorpen willen terug naar de stad. In een gezellig stra- tenmilieu, in een oude, intieme woonkern van zo'n stad, daar voe len ze zich veel en veel meer thuis. En dat is toch ook logisch. Menselijk De mens wil nu eenmaal in een menselijke omgeving leven". Op dit punt aangekomen moet Smaal zijn somberste gezicht trek ken. We zijn aangeland bij de realiteit die in hoofdkantoor in Voorbug nog we het even de blijde boodschap over de hernieuwde be wustwording van de mens zal overschaduwen. Ook Monumenten zorg heeft de subsidiestop horen -Afkondigen. Ondanks de jaarlijkse kostenstijging van 15 tot 20 pro cent blijft het budget op 42.7 mil joen gulden staan. „Het is afschu welijk". klaagt Smaal, „alleen al voor restauraties hebben we van mensen aanvragen tot 130 miljoen gulden. Dat moet allemaal worden opgeschoven tot na 1975. Monu mentenzorg staat werkelijk op de rand van het faillissement. En dan heb ik het nog niet eens over de ambtenaren die de straat op moeten, maar wel over het woon klimaat dat op die manier kapot gemaakt wordt". De Jonge praktijk heeft iets van de sombere voorspelling al waar gemaakt. Omdat Monumentenzorg geen subsidie meer kan geven voor ettelijke projekten. houden ook provinciale en gemeentelijke overheid de hand achter de rug. „En", zegt staatssecretaris Von- hoff: „Op dit moment is onze achterstand al vijf Jaar. Verder uitstel van restauratie zal ernstige schade toebrengen aan het onver vangbare monumentenbestand in Nederland". Lange baan Zeer veel restauratiewerkzaamhe den in stad e:i land zijn echter al op de lange baan geschoven. De heer Korff „De zaken staan er ronduit rampzalig voor. Ik bedoel daarmee dat een groot aantal ver krottende woonhuizen en ook gro te monumenten niet meer te red den zijn". Hij zegt ook: „Monu mentenzorg moet voldoende geld en mankracht krijgen om deze moderne renaissance daadwerkelij ke te begeleiden, zodat er weer le vende steden en dorpen komen". Voorlopig ligt de werkelijkheid wel even anders. De belangstelling voor oude stadjes, de trek van Jonge mensen naar de oude, intie me woonkernen, leeft als nooit te voren. maar in de Tweede Kamer w<as er in november niemand die het stenen erfgoed in bescherming nam. Heenvliet raakt zijn pittoreske pleintje niet meer kwijt, maar het ziet er wel naar uit dat 1975 een jaartje wordt vol monumentale verontwaardiging. Het strijdveld zal dan wel bijna eindeloos zijn. „Een mooi pleintje, daar niet van", had de bejaarde landbouwer in Heenvliet ook nog te kennen gegeven", maar als de wind ver keerd staat dan hoef je hier ook niet buiten te komen, hoor". reai - L4sterdam Jaclsschouwburg: 7.8.9. Jan. LeJ uur Amsterdams Toneel met ite»rieur": 12 Jan. 20.15 uur Het i.-pnale Ballet, 13 jan. 20.15 uur ^Helgroep Theater met „De vro- J vrouwtjes van Windsor", 15, in. 20.15 uur Toneelgroep Thea- I ,Es oh es, stop je het nou in de tem 29 Januari 20.15 uur ma) Musical „En nu naar Kleine Komedie: tem 16 Ja- __ii 20.15 uur Thriller „wachten ►4#et donker is". (euwe de la Mar-theater: tem m. beh ma 20.15 uur Nieuwe et-programma Kwartetten nons Jansen, ordfceater Desmet: gehl. maand ma 20 uur Potasch en Perle- in textiel met Hans Boskamp ian Boskamp, leater Tingel Tangel: geh. d beh ma. 20.30 uur Cabaret rheen. waartoe. Koopermolen geh. maand beh uur Henk Elsink. öccrtgebouw' 7 jan 20.15 uur rdams Philharmonisch Or- olv Anton Kersjes mmv Bella üovitch, piano, 7 Jan. 20.15 uur Brahms-cylcus. Het Neder lands Kamerkoor olv Felix de No bel mmv George van Renesse en Felix de Nobel, piano, 8 Jan. 15 uur Matinee op de vrije zaterdag: Rot terdams Philharmonisch Orkest olv Jean Fournet mmv John Lill, pia no, 8 jan. 20.15 uur Kon. Christ. Oratorium Ver. en Het Utrechts Symfonie Orkest olv Martin Kern- minga mmv Erna Spoorenberg, Cora Canne Meijer en Arjan Blan ken, 10 Jan. 20.15 uur Daniele Wayenberg, piano. 11 jan. 20.15 uur Liederencyclus Agnes Giebel 12, 13 Jan. 20.15 uur Het Concertge bouworkest olv Willem van Otter - loo mmv Herman Krebbers en Theo Olof, 14 Jan. 20.15 uur Het Concertgebouworkest o.l.v. Willem van Otterloo mmv Claude Helffer, piano, 14 Jan. 24 uur Optreden van de Flying Burrito Brothers, 14 Jan. 20.15 uur Vereniging muziek- lyceum: uitwisselingsconcert door de muziekacademie uit Praag. Den Haag Kon. Schouwburg: 7, 14 Jan. 20.15 uur Haagse Comedie met „Mooi weer vandaag" van David Storey. Met o.a. Ko van Dijk, My- ra Ward en Anny de Lange; 8 Jan. 20.15 uur Haagse Comedie „*n Blok aan het been" van Georges Fey- deau. Met o.a. Anne-Wil Blankers, Eli Blom. Guido de Moor en Carl van der Plas 9, 13 jan. 14 uur en 20.15 uur Haagse Comedie „Drie koningenavond" van William Sha kespeare Met o.a. Guido de Moor, Trins Snijders, Anne-Wil Blankers en Henk van Ulsen, 9 Jan. 20.15 uur, 15 Jan. 20.15 uur Haagse Co medie met „Maak mevrouw niet wakker" van Jean Anouilh. Met o.a. Elisabeth Andersen, Paul Steenbergen, Trins Snijders, Guido de Moor en Maria Stiegelis; 10. 11. 12 Jan. 20.15 uur Toneelgroep Centrum met „Lear" van Edward Bond. Met Han Bentz van den Berg. Ingeborg Elzevier. Els van Rooden, Margreet Heemskerk en Wim van der Grijn. 16 Jan. 14 uur Haagse Comedie met „Schakels" van Herman Heijermans. Met o.a. Anne-Wil Blankers, Ko van £>ijk, Carl Van der Plas, Kees Coolen en Manfred de Graaf. HOT-theater: 7. 14. 15 20.30 uur Haagse Comedie met „Wachten op Godot" van Samuel Beckett. Met Kees Coolen, Jaap Wieringa. Hans Culeman, Guus Verstraete en Mi- chiel Kerbosch; 8. 16 Jan. 20.30 uur Haagse Comedie met „2 x Woy- zeck" van Karl Georg Buchner. Met o.a. Roelof den Ambtman, Kees Coolen en Jaap Wieringa 9 Jan. 14 uur Kindertheager Psssst met Piccolo en de Dompjoeter (ook 16 jan 14 uur). Diligentia: 6, 7. 8, 11. 12, 13 jan Cabaretier Paul van Vliet met z'n mengeling van nieuwe liedjes ty peringen en karikaturen. Begelei ding Rob v. Kreeveld, Joop Schol ten, Dick van Capellen en Hans Beths; 9 Jan. 14.30 uur Pianoreci tal door Jorg Demus met werken van Mozart, Beethoven en Schu bert, 14 jan. 20.15 uur Optreden van het Schubert-ensemble. 16 jan. 11 uur Koffieconcert door het Nederlands Harpensemble 14.30 uur piano-recital door Deszo Ran- ki, 20 uur Concert door het Hof stad Jeugd Orkest. Congresgebouw: 7 jan. 20.30 uur Concertgebouworkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solisten Herman Kreb bers en Theo Olof, 8 jan. 20.30 uur Concert door het Residentie Or kest olv Hiroyuki Iwaki. Solisten Koos Verheul en William Pearson, 12 Jan. 20.30 uur Concert door het Residentie Orkest olv Hiroyuki Iwaki Solist: Eduardo del Paeyo, piano: 13 jan. 20.15 uur Theater Oberhausen met „Paganini" van Franz Lehar. Met o.a. Lilo Ehret -Backmann, Viktoria Gassner, Brigitta Fee, Paul Bouts, Paul Po- korny en Ernst Koschnitzke (ook 14 Jan) 15 Jan. 20.15 uur Het Bul gaars Nationaal ensemble uit So fia, bestaande uit 36 dansers, zan gers en musici, 16 jan. 20.15 uur Optreden van de Amerikaanse zan ger/compnist Rod McKuen. Theater Pepijn: dagelijks beh. zo en ma 20.30 uur Cabaret musi cal „De lotgevallen van Hond in de pot" van Lars Boom en Rose The- sing. Met: Ellis van der Meulen, Lars Boomden Rose Thesing. Circustheater: 7 Jan. 20 uur Ne derlandse Operastichting met de uitvoering van Cosi fan Tutte" van W. A. Mozart- Orkest: het Radio Kamerorkest olv André Rieu. So listen: Son ja Poot, Emmy Greger Ans Philippo, richard Best. Stan ley Kolk enPeter van der Bilt (ook 9 januari). Theater In de Steeg: 7, 8. 14. 15 Jan. 20 uur Cabaret Salvo olv Inge Tielman met „Dat kun Je niet ma ken" mmv Liana Astra, Richard Loskartip en André v. d. Berg. Kon. Conservatorium: 13 Jan. te 12.15 uur uitwisselingsconcert door leerlingen van de "Prodekan Aka- demie Muzicklych Umeni" in Praag. Pulchri Studio: 14 Jan. 20.15 uur Voor de Ver. Vrienden van het Re sidentie Orkest: optreden van de violist Jaring Walta. Rotterdam De Doelen: 7, 8. 9 jan. 12.15 uur Téte a Ted, cabaret-programma met Ted de Braak en Mieke Bos. 7 Jan. 20.15 uur Rotterdams Philhar monisch orkest o.l.v. Jean Fournet 7, 8, 9 jan. 10.15 uur Rob van Reijn pantomime, 8 Jan. 15 uur Matinee op de vrije zaterdag: Omroepor kest olv Edo de Waart mmv Leon Ara viool. 8 Jan. 20.15 uur: Orgelconcert door Arie J. Keijzer. 9 Jan. 14.30 uur Concertgebouwor kest olv Willem van Otterloo mmv Herman Krebbers en Theo Olof, 11 12 Jan. 20.15 uur Rotterdams Phil harmonisch Orkest olv Jean Four net mmv Paul Badura Skoda, ia- no, 11 tem 20 Jan. 2015 uur Thea tergroep Funhoüse Horror, 12 jan 12.45 uur Koffieconcert mmv Da niel Otten viool en Johan Otten. 13 Jan. 20.15 uur Het Brabants Or kest olv Hein Jordans mmv Du- bravka Tonisci. piano 14, 16 jan. 20.15 uur Herman van Veen mmv Laurens van Rooyen. piano en het ensemble "contra B". De Rotterdamse Schouwburg: 14 Jan. 20.15 uur "Liefde half om half" door het Nieuw Rotterdams Toneel mmv Lies Franken, Hans Boswinkel e.a., 2. 3. 6, 9, 11, 15 Jan. 20.15 uur "De hippe vogel uit Bi kini" door het Nieuw Rotterdams Toneel mmv Gees Linnebak. An- net Nieuwenhuyzen e.a.: 7, 8 Jan. 20.15 uur "De Bedelaarsopera" door het Nieuw Rotterdams Toneel mmv Eric Schneider en Annet Nieuwenhuyzen. 12 Jan. 20.15 uur "Es o es", stop Je het nou in de ijskast" door de toneelgroep Thea ter; 13 Jan. 20.15 uur Nederlands Danstheater met "situation", en "brandenburg", "after eden" en "tilt". Hofpleintheater: tem 23 Jan beh 1 en 17 Jan. 20.15 uur 'Twee op de wip" blijspel met Jeroen-Krabbé en Willeke Alberti. Groote Schouwburg: 14 Jan. 20 u. De Mounties Show met René van Vooren en Piet Bambergen. Ahov-sportpaleis7 Jan. 19.30 uur Wielrennen. Ahov-tentoonstellinga- complex 7. 8. 9 jan. vr. 19-23, zo 10- 22. zo 10-17 uur Motortentoonstel- llng. liivierahal: 7, 8. 9 jan. vr. 20-22 za 10-22. zo 10-17 uur Vogeltentoon stelling van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19