Beter schaatsen door de studie Tweede zege Vicus Orientis ota en nieuwjaarswensen in Leidse Sportstichting Mat Levi's Flamingo's moeilijke zege op Radio Koch Grote vangst onder kust )AG 6 JANUARI 1972 SPORT PAGINA 15 ukbezochte receptie in Vergulden Turk lN De achterzaal van café-restaurant 'In den Ver- 'urk' was nauwelijks groot genoeg om (gisteravond) bieden aan alle sportofficials, raadsleden en last but de wethouder van sportzaken, mevrouw den Haan- ie het bestuur van de Sportstichting Leiden de 'beste voor het jaar 1972 kwamen aanbieden. Voorzitter Piet iten had ook 'enige' wensen, die hij ontvouwde in een ihte nieuwjaarsspeech. Waarin hij de onmiddellijke a van de 20.000 georganiseerde sportbeoefenaren in ipsomde (een gevarieerde waslijst). Tenslotte over- hij mevrouw Den Haan-Groen, die het zonder een I haar gezicht te vertrekken allemaal aanhoorde, 'sym- ^en sportnota. dan een 23 pagina's tel- »r) beschouwing "over de jtn sportvelden in de ge lden tot omstreeks 1980". fioefte nu al schreeuwend aagt nauwelijks om be- 5 in de huidige situatie jekont aan tenminste zes- eldem, de nota van de ng werkt de noodzaak om •oorzien uit tot in de de- In zeer klare taal. Het gehouden rapport is be te wyzen op hetgeen voor jntplooiing van het sport- eiden op het gebied van I lodaties nu en straks no- j rijker in dit verband met de finan ciële mogelijkheden kunnen wor den getroffen, is niet uitgewerkt. De Sportstichting meent dat dat in deze nota niet past en eindigt: „Gerust stellend is in ieder geval dat voor de geplande behoefte aan sportvoorzie- ningen in principe wel voldoende ruimte is gereserveerd". In principe in ieder geval een ge ruststellende gedachte PAUL DE TOMBE Piet Biegstraten overhandigt wethouder mevrouw den Haan- Groen de sportnota. (Foto Holvast» HAARLEM - De tol die Levis-Fla- mingo's wellicht moet betalen voor de eindzege in het eigen Nieuwjaars- toernooi kan wel eens erg zwaar zijn. Weliswaar werd gisteren in de Europa Cup wedstrijd tegen het Weense Radio Koch met 102-89 ge wonnen, maar of die marge ruim genoeg zal zijn voor de return vol gende week donderdag in Oosten rijk, valt te betwijfelen. De spelers van Levi's waren moe, uitgeblust, mat. Nog zelden dit seizoen zag men Le vi's zo stuntelen. Natuurlijk Radio Koch is een degelijke solide ploeg, maar een uitgerust en geconcen treerd Levi's had dit Oostenrijkse team toch met minstens 25 punten verschil moeten verslaan Nu werden het er met pijn en moeite dertien en is de zege in We nen erg ver weg. Vooral als men bedenkt, dat dit Radio Koch zowel de kampioen van Turkije als de kampioen van Frankrijk met 1 punt verschil versloeg. Er staat Levi's nog heel wat te wachten in de Oos tenrijkse hoofdstad. In het begin liep de score zeer traag omhoog, maar bij de rust was de toch alleszins acceptabele score van 47-40 bereikt. En terwijl het 1500 man tellende publiek er eens nog voor ging zitten, omdat Levi's na de rust altijd enorm uit de startblokken komt. vloog de score inderdaad naar 6050. Was het nu gebeurd? Niets was minder waar. Binnen en kele minuten was Radio Koch op 60—60 en een „mindere" speler als Jan Mart Smeets moest zelfs wor den ingezet om de agressiviteit was aan te wakkeren. Hij slaagde daar uitstekend in en langzaam ging de score omhoog, maar razendsnel gin gen ook de minuten voorbij. Precies op het moment dat de laat ste drie minuten ingingen, ging het echter gesmeerd bij Levi's en het resultaat: 101-85. En nog weer kon den de Oostenrijkers door domme fouten van Bill More vier punten scoren. De Amerikaan, die zelden zo'n slechte wedstrijd heeft ge speeld, wist tenslotte met een vrije worp de eindstand op 10289 te brengen. Woonwagens weggesleept HAARLEMMERMEER Op last van B. en W. van Haarlemmermeer heeft openbare werken van die ge meente drie woonwagens weggesleept van het woonwagenkamp aan de Vijfhuizerweg. De afgelopen week stonden er vijf woonwagens teveel op het gemeentelijk woonwagenkamp, dat plaats biedt aan 40 woonwagens. De bewoners kregen de aanzegging voor 5 januari te vertrekken. Twee gaven hieraan gevolg, de wagens van de drie overige gezinnen, die weiger den vrijwillig te vertrekken, werden woensdagmorgen naar Utrecht weg gesleept onder politiebegeleiding. Moeilijkheden deden zich overigens niet voor. Het bleef rustig in het woonwagenkamp. TJMUIDEN De eerste week van het nieuwe jaar brengt meteen al een drukte van belang. Dit is vooral te danken aan de goede uitkomsten van de visserij dicht bij huis. Twee envijftig vaartuigen zorgden woens dag in IJmuiden voor een aanvoer van 6.166 kisten vis. 445 kl. kistjes vis en 2.050 kilo tong. Er waren 8 kis ten en 349 kl. kistjes schelvis, 188 kisten wijting, 2.776 kisten gul en kabeljauw, 80 kisten haai. 272 kisten koolvis, 2.156 kisten haring, 10 kis ten en 96 kl. kistjes makreel, 345 kisten sprot, 118 kisten schol, 134 kis ten schar en 179 kisten diversen. Scheveningen kreeg woensdag een verse aanvoer van 5.550 kisten vis en 2.000 kilo tong. Hier werden in de afslag gebracht 4.000 kisten gul en kabeljauw, 1.000 kisten haring, 450 kisten schol en 100 kisten diversen. Voor de donderdagmarkt in IJ muiden stonden geen grote schepen genoteerd, maar ook nu weer was de vloot onder de kust bijzonder aktief. De kustvisserij leverde trekken op van 10 tot soms 25 manden, waarbij gul de hoofdschotel vormde. Op een 50 mijl zuidwest van IJmuiden heb ben de spanvissers plotsing weer ha ring aangetroffen. De resultaten wa ren bijzonder goed. Er werden per combinatie zo'n 100 tot 350 kisten buitgemaakt. In de omgeving van de route-boeien werden trekken gedaan van 10 tot 25 kilo tong met daarbij 3 a 5 manden andere vis. In de noord variëren de vangsten van 40 tot 80 manden per trek. Harm Kuipers en "Schenk-effect" Rekenen egeven dat in Leiden om- 0 tenminste 71 hectare iserveerd moet worden srt (berekend in een in liceerd rapport van het lografie Gemeentewerken iteld "Raming behoefte .tievoorzieningen in de 'oor de Leidse agglome- jeks 1980") en de \teten- Dp het ogenblik '39 hec- kt wordt," is de Sport- in het rekenen geslagen, irschillende benaderings- It B en W geadviseerd •eserveerde grond de ig komt op 72,7 ha te 1 uitkomsten van de drie 5 methoden vertonen een gelijkenis, hoewel wordt liet nodig is de uitkom- i tot tijd kritisch te her- ist van andere sporten: il en rugby bijvoorbeeld). du de verdeling van de olgt moeten geschieden: voor 40 tot 43 voetbal manent beschikbaar zyn fetbalvelden: de terreinen rlemmer Trekvaart en op t meegerekend), voor 15 n (thans 11). 5 hockey- 2) en 1 handbalveld (is D. Tot 1980 zullen dus den aangelegd: 22 voet- korfbalvelden en 3 hoc- Aparte benadering Stallen is ingecalculeerd lie nodig is voor kleed- genheid. accommodatie iuwers. aanleg van wegen sn parkeerruimte. Er is i rekening gehouden met ie ruimte voor andere •ls atletiek «een nieuwe aan met bijveld), rugby een sport die snel op Evenmin is in de bere- Igrepen de aanleg van laan. eventueel omringd lencircuit voor de wieler- nleg van tennisbanen en elden. Maar dat is be id, omdat daarvoor een [lering vereist is. De me- Sportstichting tenslotte i heeft ver-deling op |et te verwachten aantal earns dat aan een com- deelnemen en de daaruit 3e bespelingsfrequentie ëin), is volgens haar het itemd op de bestaande fen. Maar natuurlijk wel herziening vatbaar. Geruststellend lar de sportvoorzieningen pn wellicht nog belang- ASSEN Harm Kuipers heeft het dit seizoen voorlopig allemaal aardig onder de knie: „Ik ben er in geslaagd om een bêhoorlijk evenwicht tot stand te brengen tussen mijn studie en het schaatsenrijden. Dat is één van de belangrijkste punten op het mentale vlak. Vorig jaar, toen ik aan die studie begon, heb ik er te zwaar aan getild. Omdat ik het schaatsenrijden toen niet als het juiste tegenwicht hanteerde, ging ik veel minder hard. Ik reed niet geconcentreerd genoeg, was teveel uit mijn evenwicht vanwege die voortdurende zorg om col leges en dictaten. Natuurlijk ook wel begrijpelijk, want toen was ik nog eerstejaars, met een begrijpelijke angst voor het gewicht van een studie in de medicijnen". Nu ls dat anders. Op twee manie ren put de man uit het Drentse Norg voordeel uit het (Groningse) studentenleven- Niet alleen pakte hij de afwisseling tussen geestelijke arbeid op de stu deerkamer en lichamelijke inspan ning op de ijsbaan efficiënter aan („daardoor heb je ineens veel min der overdreven zorgen over je stu die") maar bovendien maakte hij ook gebruik van de eerste verwor ven wijsheden: „ik ben het spieren stelsel eens goed gaan bestuderen, heb van daaruit verbindingen met de mechanica gelegd, snorde het één en ander op over aero-dyna- mica en ik kwam in ieder geval voor mezelf al terecht bij een ver- anderde én verbeterde houding op I het ijs. j Een betere beweging ook. Dat is. ei genlijk, nog een onontgonnen ge bied. Er bestond wat literatuur over, maar dat was erg weinig. Een Zweedse professor Ekblom heeft er het één en ander over gepubliceerd. Maar ik ken geen Zweeds, dus ik had er weinig aan." Stroomlijn Maar Harm Kuipers vond wél veel uit via zelfstudie. Dit bijvoorbeeld: „ik kwam tot de ontdekking, dat ik min of meer wetenschappelijk gesproken niet in de juiste ba lans reed. Het zwaartepunt lag te hoog boven het ijs. Ik zocht uit. hoe ik in een veran derde houding tóch de spieren zou kunnen laten werken zoals ik wilde en zoals dat het meest effectief was. Ik ging dus lager zitten zonder dat ik daarbij mijn bewegingen hoefde te forceren. En wat de stroomlijn betreft: je kunt na wat onderzoek wel stellen, dat dertig procent van je energie tijdens het schaatsen wordt aangewend om de weerstand van het ijs te overwin nen. Met die andere zeventig procent vecht je tegen de weerstand van de lucht. Op dat punt ging ik dus het eerst verbeteringen aanbrengen. Een strakzittend nylon schaatspak bij voorbeeld. Een strak kapje, geen losse, lange haren en een poosje la ter ging ik zelfs zonder handschoe nen rijden". Bij de bocht Harm Kuipers deed dat op de ijs baan van Assen niet allemaal al léén. Samen met gewestelijk trainer Kees Smouter (óók een schaats maat van eerdere jaren, trouwens") schaafde hij aan conditie en tech niek. met de leerboeken en de sche ma's steeds bij de hand. „Ik ben er wat dat betreft nog lang niet", zegt Kuipers, „maar het plezierige is. dat je zowel wat de sport als de studie betreft lekker intensief bezig bent en dat zoiets op allerlei punten erg goed gecombineerd blijkt te kunnen worden. Ach. en je hebt natuurlijk allerlei mensen nodig". Vandaar dat niet alleen Smouter hem bij de wedstrijden op de coach-plaats dirigeert (,een rijder kan dat tijdens de race zélf maar heel moeilijk"), maar dat een stuk- Je verder by de bocht, verloofde Marie Willems rijdstertje van meer dan regionale bekendheid trouwens ook nog eens de gang van zaken bestudeert. !In bijgaand artikel spreekt Harm Kuipers over de Zweedse geleerde Ekblom, die een fysiologische studie aan het schaatsenrijden heeft ge- wyd. Daarna is Ekblom nog met een aantal andere interesssante za ken, de sport betreffende, gekomen, o.a. de geruchtmakende „bloed-do- ping"- Een interview met Ekblom, met daaraan gekoppeld de interes sante visie van de Rotterdamse schaatsdokter C. Lap, is te vinden in het zojuist verschenen boek „Schaatsen 1972". Na de rit analyseert het drietal: „pas dan merk ik precies wat er fout is gegaan, maar je trekt er voor een volgende keer ruim voor deel uit". Geen Sapporo Dat ontspannen schaatsen én ont spannen studeren, dat met een beetje goede wil wel het „Schenk- I effect" zou kunnen worden genoemd I aden genoemd 'ook de grote vaderlandse schaats held brak pas goed door, toen hij studie en training op alle mogelijke punten goed ging combineren) heeft Harm Kuipers het nodige zelfver trouwen gegeven. Toch was het tot nu toe bij hem moreel nog niet helemaal „rond". Dat enorme zelfvertrouwen, dat Schenk ineens bleek te kunnen op brengen, dat heeft Harm Kuipers nog niet. „Ik ben", zegt hij, „zelf toch ook wel weer een beetje ver baasd, dat het nu zó goed gaat. En ik onderschat mezelf toch ook nog wel". Neem bijvoorbeeld Kui pers' beste vijf-kilometertijd van dit seizoen: een remarkable 7.28.3, neergezet tijdens een door de (par ticuliere) „Stichting Schaatssport" betaald trainingskamp in Inzeil. Kuipers: „dat was eigenlijk hele maal niks bijzonders, merkte ik la ter. Ik bleef in die race zo maar een beetje achter Gerd Zimmermann hangen. Toch een man met een grote naam, maar ik kon makkelijk volgen. En in de laatste twee ronden be dacht ik, dat het best leuk zou zijn hem eens voor eigen publiek te ver slaan. Toen ging ik hem voorbij. Wat zou inhouden, dat die tijd aanzienlijk rapper had mogen zijn. als er „planmatiger" was gereden. Kuipers kan méér en het aan staande weekeinde moet dat maar eens bewezen worden. Zijn prognose is gematigd: „ik héb een kans om me in de kernploeg te rijden". Meer niet. En als dat ge beurt? „Tja, ik zou geloof ik niet zo'n best kernploeglid wezen. Ik heb mijn studie. Ik kan niet het hele seizoen meereizen met de ploeg. Ik zou best aan de Europese of aan de wereldkampioenschappen willen deelnemen, maar ik kan me er al leen maar in trainingskamp op voorbereiden gedurende één week voor het evenement. Meer tijd kan ik niet missen, in het buitenland dan. En Sapporo zie ik niet zo zitten. Ik ben trouwens al ingeschreven voor de Universiade, in februari in de Verenigde Staten. Déar kan ik winnen, in Sapporo niet". En tenslotte: in de dagen, dat een heel schaatsvolk zich buigt over het wel en wee van Ard Schenks studie, die hem verhindert aan de nationa le kampioenschappen deel te ne men, in die dagen doet Harm Kui pers twee tentamens. Gisteren één, morgen het volgende. De man, die nu de titelstrijd fleur moet geven: „belangrijke test maar ach. ik red het wel. Het zou me tegenvallen als ik er niet hoger dan een 6 voor kreeg". ageruiten gegooid - Van een viswinkel aan ï-t en een radiozaak aan fare zijn gisteravond de ooid. Uit de etalage van 3 werd een werpmolen Een toevallog langs- Badier van de Leidse po- 1 in een schimmige fi- lh na het inslaan van de de voeten maakte, een van het politiebureau n. De vermoedelijke da- parige Leidse opperman, de avond op straat wor- iuden. Hy heeft, hoewel jvan een werpmolen, nog en is afgelegd, klage van de radiozaak fe Mare werd niets ont liep een aantal platen- Je op door de glasscher- pader is het signalement Dameskwartet tegen Pams op dreef, Ons Eiland verstevigd koppositie LEIDEN Het in groten getale opgekomen publiek, kreeg gisteravond in de Vijf Meihal veel waar voor zijn geld, want het hoofdklasseduel Vicus OriëntisPams groeide uit tot een sublieme partij korfbal, dat de volle 60 minuten boeide. Vol komen verdiend zegevierde de Leidse ploeg met 116 en plaat ste zich door deze tweede zege op gelijke hoogte met de Hage- Beide ploegen gingen van start met een invalster. Bij Vicus Oriën tis verving Mary Brugman de ge blesseerde Conne Carrée, terwijl bij Pams de sterke Meity Wester kamp wegens ziekte op het appel ontbrak. Al vanaf het beginsignaal van de rustig leidende arbiter Versteegh, Door Wim van Vliet onderhielden belde ploegen een hoog tempo. Aan beide kanten verliep de opbouw van de aanvallen vlot. Voor al Pams was in het begin wat soe peler en beweeglijker, maar door sterk verdedigen van Wim Meyer cs. kregen de watervlugge Haagse aanvallers weinig gelegenheid tot schieten, al kon Ruud Westerkamp wel vry doorlopen naar de korf toen Ruud Niesing even niet attent was. Westerkamp's schot bleef echter ver van de korf verwijderd. Daarvóór had Bram Westbroek al in de eerste minuut een strafworp laten liggen. Doelpunten bleven toch lang uit. Pas na 20 minuten viel het eerste succes te noteren. Nandy van Helden gaf Vicus toen de leiding, maar even la ter zorgde Ron Westerkamp van af stand voor de gelijkmaker. Met Wim van Renesse voor de korf, leken de beste kansen voorlopig voor de Ha genaars weggelegd, wart: direct al ge ïllustreerd werd, toen Dik Onderwa ter zijn rappe opponent slechts on rechtmatig kon afstoppen. De toe gekende strafworp liet Van Renesse echter ongebruikt en dat bleek snel van belang te zijn. Afstandschoten van resp. Wim Meyer en Ruud Nie sing gaven Vicus een 3-1 voorsprong Op dezelfde wijze als de eerste keer tekende Ron Westerkamp ook voor de tweede Haagse treffer, waarna Diet Rijsbergen vlak voor de pauze de voorsprong van Vicus weer op het oude peil bracht: 4-2. Weinig krachtsverschil Na de pauze bleef er aanvankelijk weinig krachtsverschil. Mary Brug man zorgde er wél voor, dat de Leid se voorsprong al in de eerste minuut tot drie punten aangroeide. Voor de Leidse korf echter werden zowel Wim van Renesse als Rolf Latupa- risa enkele malen gevaarlijk en die spelers konden niet altijd reglemen tair worden afgestopt. Dat leverde Pams drie strafworpen op, waarvan van Renesse alleen de laatste ge bruikte om de achterstand te ver kleinen: 5-3. Diet. Rijsbergen en Ron Westerkamp zorgden na zeven mi nuten voor 6-4, waarna de beslissing viel. Drie minuten later stond Vicus met 8-4 aan de leiding na treffers van Mary Brugman en Lenie Nie sing, waarmee aangetoond werd op welk punt de balans in het voordeel van Vicus zou doorslaan: het da meskwartet van V.O. namelijk had met zeven treffers weer eens een be langrijk aandeel in de zege. De Leid se ploeg speelde daarna een gewon nen wedstrijd, al kwam Pams door twee strafworpen van Ron Wester kamp (bovendien liet deze speler nog twee van dergelijke kansen on benut) wel tot twee punten, maar treffers van Ruud «een fraaie door braak) en Lenie Niesing (strafworp) brachten Vicus op 10-6. Pams viel steeds verder terug en moest nog éénmaal capituleren, toen Dik On derwater vlak voor tijd de mistas tende Van Renesse ontweek en scoorde: 11-6. Zo spelend, hoeft Vi cus voor geen enkele tegenstander opzij te gaan. Aansluiting Het in de eerste vijf wedstrijden tegenvallende Fluks is er gister avond in de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft in geslaagd dan eindelijk de nul weg te werken. Bepaald overtuigend was het echter nog allerminst, maar de 9-8 zege op HSV betekende wel, dat Fluks weer aansluiting kreeg met de overige ploegen uit de middenmoot. Veel krachtsverschil tussen HSV en Fluks was er overigens niet. Het was een strijd met wisselende kansen, al moest Fluks in de tweede helft tot tweemaal een achterstand van twee punten wegwerken. In de eerste helft kwam Fluks twee punten voor, want nadat Co de Haas de score had geopend en de Hagenaars gelijk ge maakt hadden, zorgde Jan van der Leek met twee benutte strafworpen voor een 1-3 voorsprong voor Fluks. Voordat er echter 20 minuten ver streken waren, was de Leidse voor sprong al weg: 3-3. Twee minuten voor rust moest Frans de Haas zelfs nog voorkomen, dat HSV met een voorsprong aan de tweede helft kon gaan beginnen: 4-4. Na de pauze heeft het er lang naar uit gezien, dat Fluks weer weinig geluk had. Twee afstandschoten van de thuisclub be tekenden namelijk een 6-4 achter stand, maar Jan van der Leek en Frans de Haas werkten dit verschil echter binnen tien minuten keurig weg. De vakwisseling was echter weer succesvol voor HSV. want de zelfde Haagse speler, die voor 6-4 gezorgd, tekende ook voor 8-6. Fel terugvechtend slaagde Fluks er ech ter wederom in het verschil onge daan te maken, ditmaal door toe doen van Corry du Pré en Frans de Haas: 8-8. In de slotfase werd de strijd zeer spannend. Toen Co de Haas Fluks op voordeel had gezet, kreeg HSV één minuut voor tijd nog een strafworp te nemen. De bal waarmee Fluks de eerste punten binnenhaalde: 8-9. Sterker Tweedeklasser Ons Eiland verste vigde de koppositie aanmerkelijk door het Rotterdamse OSCR met 7-3 de eerste nederlaag toe te bren gen. Ons Eiland voert daardoor nog steeds ongeslagen de ranglijst aan, waarmee de perspectieven op het kampioenschap steeds meer toe nemen. Een beduidend sterker Ons Eiland heeft echter lange tijd nodig gehad om de nog altijd irritant spe lende Rotterdamse ploeg tot over gave te dwingen. Tot halverwege de tweede helft bleef namelijk de 3-2 ruststand gehandhaafd toen echter brachten de strafworpen, door arbiter Kettenis in ruime mate toebedeeld.de beslissing. Waar Ons Eiland voor de rust had gefaald (5 strafworpen werden gemist), verging het de ploeg van trainer Cees Sommeling ineens veel beter. Vier 4-meterworpen wer den in treffers omgezet, wat een grote Leidse voorsprong betekende: 7-2. Slechts afwerken van de aan vallen werkte in de hand dat Ons Eiland in de eerste helft lang de adem van de tegenvallende Rotter damse ploeg in de nek voelde. Via 1-0 door Koos den Os. 2-1 door Piet Beekman en 3-2 door Nan Deege naars, brak de rust aan. Ook na de pauze had Ons Eiland vrij lang moeite OSCR op een grotere achter stand te zetten. Toen echter achter eenvolgens de strafworpen van Nan Deegenaars. Piet Beekman <2 x) en nogmaals Deegenaars succes had den, was de strijd gestreden: 7-2. In de slotfase gaf good-old Geluk de nederlaag voor de OSCR nog een draaglijker aanzien: 7-3. IA: Crescendo 2-Zuiderkwartier 3 5-4: De Algemene 3-De Danaïden 4 6-3; TOP 2-Fiks 2 6-6. Harm Kuipers

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15