iecord Dnith Drigitha j. h. van duivenbode (59,6) wordt erkend Verban skiën van Olympische Spelen GERARD MAARSE NIET BANG OM DE WAARHEID TE ZEGGEN Zwemcoach Van Dam: Over een tijdje 59,0' GEVESTIGD LOTING EUROPACUP "TINST VOOR ^SUBRANDS Piano akkoord bender Biljarters "op de vlucht" voor tv-uitzending Onderzoek naar amateurstatus Britse ruiters NEDERLANDS ONDERONSJE MOGELIJK ONDERDAG 6 JANUARI 1972 PAGINA 13 ADVERTENTIE ~1 ~W 1 g 1 jjk g l INSTALLATIEBUREAU INSTALLATIEBUREAU iMSTERDAM Nirn var» Dam Ir Erkend Gasinstallateur Wijttenbachweg 95 - Oegstgeest - Tel. 01710-53060 Snelle en doeltreffende service. Levering alle apparaten. DEN HAAG Op woensdag 12 ja nuari zal de NOS in een extra uit zending van Studio Sport een recht streekse reportage brengen van de loting voor de wedstrijden van de kwartfinales van de Europa Cup 1. Deze reportage, die van 12.00 tot 13.00 uur via Nederland 1 wordt uitgezonden en waarin ook aandacht wordt besteed aan de loting voor de andere toernooien, bevat tevens bij zonderheden over de aanstaande te genstanders van Ajax en Feijenoord en eerste reacties van spelers en of ficials. lMSTERDAM Nico van Dam klokte ook 59,6. Eén van de tijdwaarnemers las zelfs 59,5 van zijn chrono. Dankzij het zicht van die officials is de fabelachtige tijd van Enith Bri- ïa op de 100 meter vrije slag in ieder geval rechtsgeldig Nederlands record. Bondscoach Van Dam: „Ik wist, dat zij in een 50 meter-bad onder de minuut kon komen. Ik had destijds in Bratislawa al op gerekend". i Dam en Enith Brigitha keer- gisteravond, met de voorlopige npische selectie, terug op Schip van acht dagen in de stralende van Las Palmas. Alleen de ^den-top (Hansje Bunschoten, la de Boer, Annemarie Groen Ton van Klooster) was niet af- eken van het traditionele uitje r de wintersport. Muller de Canarische Eilanden lag het irankelijk niet in de bedoeling wedstrijd te arrangeren. Maar 2Mjden. Ook naar de behaaglijke peratuur toegevlogen en de tselijke zwemclub Natacion Me- ole konden de Nederlanders I #reden. Zij het pas, nadat per lljram om toestemming was ver- it en de heer Möller van de SB een officiële jurering had st. Van Dam: „We hadden gesteld, dat er geen spanning -raieen wedstrijd zou zijn. Toen er een kwam hebben wij hun gehouden: niemand moet en ie- en is vrij om te zwemmen wat ,lj wil". Anke Rijnders bijvoor- lli. in een 25-meter bassin gere- ■"eerd op 59,9, had meer animo de wisselslagestafette, waarin ilezierig vlinderde, daa Opwinding. Brigitha (16) koos ;voor haar e liefde: de sprint: 'Zij had, bij uitzondering^ een feilloze start ceerde in de al veel opwinding 'spellende 28,6. Zij stopte in 59,6. rmee zou z(J in '71, achter de jralische Shane Gould, de twee- ilaats op de wereldranglijst heb- lngenomen. Het Europese re- van de Oostduitse Gabrielle zko is ondertussen tot op 0,3 se- genaderd. belCuracaose zakt akelig geleide- (tni. 59,9-59,8-59,7 (alle op 25 me en 59,6. Van Dam: „Als ze dat al presteert, kan zij over een 3en, igeg tfSTERDAM De Nederland- ampioen Ton Sijbrands heeft gis- vond in Amsterdam de tweede Strijd van de damtweekamp te- de Zwitserse titelhouder Andreas |ken gewonnen. De Nederlander i thans met 3—1. it was een levendige partij, die 50 in vergde. Sijbrands begon al dig druk uit te oefenen op de posten van zijn tegenstan- Kuijken trachtte door een schijf- r zich nog te redden. Deze po- mislukte echter jammerlijk, e door de enorme tijdnood waar- hij te kampen kreeg. ADVERTENTIE „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". MagBender-K&Dvoor- zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 2600 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waarBender-K&Dvolledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. kettnerSCduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 tidje, maar dit jaar nog, 59 blank maken. Voor haar speelde de plot selinge overgang naar een 50 me ter-bad geen rol. Haar keerpunten zijn niet zo best. Een 25 meter-bad biedt haar dan ook weinig voordeel. Wist Je overigens, dat wij van de zestien nummers er veertien won nen. Alleen Gunnar Larsson schonk de Zweden twee zeges. Wij zijn de Zweden voor, omdat wij de duur- training met snelheid combineren. De Zweden zwemmen alleen maar lange stukken, met weinig snel heid". Intensief Terug van weggeweest bereiden al len zich nu intensief voor op de winterkampioenschappen van 8 en 9 april in Den Haag, wanneer Mün- chen valt te verdienen. Er tussen door zijn er regelmatig interessante wedstrijden als graadmeter. Zoals zondag als het Koninklijke AZ HDZ-Trouwrinigentoernooi in Am sterdam, waar Enith Brigitha vrij wel zeker de sprint aangaat met Hansje Bunschoten. Maardag volgt hoogstwaarschijnlijk in Arnhem een driekamp, met Anke Rijnders. Op dat duel van de waarheid wacht Nederland al meer dan een maand popelend van ongeduld. IOC-president Brundage: Enith Brigitha tijd zakt akelig geleidelijk Layramie Avery Brundage, de machtige president van het Inter nationaal Olympisch Comité, wil het skiën van het officiële pro gramma van de winterspelen in Sapporo schrappen. De landen die voor de Spelen van 3 tot 13 fe bruari hebben ingeschreven, mo gen wel deelnemen aan z.g. omlijs tingswedstrijden, maar niet aan de echte Olympische Spelen. Er wor den geen medailles uitgereikt en de skiërs mogen niet aanwezig zijn bij de ceremonie protocolaire. Met dit sensationele voorstel, aan de vooravond van de Spelen, dat is neergelegd in een vertrouwelijke brief aan de drie vice-presidenten van het IOC. heeft Brundage op nieuw zijn kruistocht tegen de ski- sport ingezet. Bij de vorige winterspelen in Gre noble weigerde de bejaarde IOC- Dresident de medailles aan de win naars van het alpine-skiën uit te reiken, omdat zij naar zijn oordeel niet meer als amateurs beschouwd konden worden. Hij veroordeelde toen de wijze waarop de deelnemers reclame maakten voor skimateriaal. Vorig jaar leek de woede van Brun dage gesust, nadat de FIS de Internationale Ski Federatie een regeling had uitgevaardigd waarbij dergelijke reclame aan strakke ban den werd gelegd. Zo mogen bijv. op de ski's de na men van de fabrikant niet groter zijn dan vijf vierkante centimeter per letter, is op skibrillen, stokken en schoenen helemaal geen firma- aanduiding meer toegestaan. Niettemin blijft Brundage van me ning, dat de skisport door zijn pro fessionele instelling niet meer op de Spelen thuis hoort. Enkele skiërs ontvangen achter de schermen geld van bekende firma's, of zijn als werknemer bij hem in dienst. De meesten echter trainen officieel Portret van een vent met karakter Na alle vroegere en recente moeilijkhed en rond de dames-kernploeg kan men ge makkelijk concluderen, dat de nieuwe trainer een „sterke man" moet zijn. Een vent met karakter, die niet over zich laat lopen, maar de rijdsters Volledig „onder con trole" heeft. Want zij, die het vrouwelijke schaatsvolkje de laatste jaren (zeg maar vanaf de Olympische Spelen in Grenoble, 1968) op de voet hebben gevolgd, weten dat het vooral daaraan heeft ontbroken. Waarmee overigens niet gezegd wil wor den, dat de schuld van alle conflicten gezocht moet worden bij Piet Zwanenburg, Kees Broekman en Egbert van der Ploeg. Integendeel. Men kan alleen stellen, dat zij mentaal niet opgewassen waren tegen de door de dames opgeworpen problemen en het lankmoedige optreden in die situaties van KNSB en Technische Commissie. Daarom stapten zij uit de baan. Gerard Maarse werd uitein delijk. na nog een serie verwik kelingen, goed bevonden om de kerngroep weer in het juiste spoor te brengen. Hij weet pre cies wat hem te wachten staat. Anders was hij er niet aan be gonnen. Toen hij Elly van de Brom en Trijnie Rep in het na jaar uit de geliquideerde ploeg overnam, stelde hij zich eigen lijk indirect kandidaat voor de vacante functie van bonds- trainer. "Ik besefte al gauw, dat ik daarmee A had gezegd en ik nam me voor ook B te zeggen indien die situatie zich voor zou doen en men mijn voorwaarden zou accepteren", redeneerde Maarse. Wat inmiddels allemaal is gebeurd. door Ger Bestebreurtje Niettemin luidt de vraag: is Gerard Maarse de sterke man, die in dit Olympische seizoen de nationale dames-top langs aller lei moeilijkheden néér successen kan leiden zonder zelf in een wak te duiken? Daar is natuur - lijig geen direct ja of nee op te zeggen.. Want de schaatserrrijd- sters vormen een zeer aparte groep, waar de problemen vaak voor het oprapen liggen. Maar zeker is wel, dat Gerard Maarse niet bang is en de waar heid durft te zeggen: óók tegen de bond en zijn commissies. Een vent met karakter ook, wat blijkt als we zyn carrière als schaat senrijder ontleden. Enkele jaren na de tweede wereldoorlog, toen Nederland nog krepeerde onder strenge winters, diende Gerard Maarse zich aan tijdens regionale wed strijden aan als langebaanryder. Als een eerzuchtige sportman vooral, die in korte tijd de sprong maakte naar de kern ploeg. Sprinten was zijn specia liteit, constateerde men al vlug. En dat heette iets bijzonders, omdat Nederland eigenlijk al leen maar stayers voortbracht in die tijd. Met bewonderenswaardige am- bibie en ijver vocht hij zich ver der naar de top. Hij keek de kunst van het technische schaat senrijden veel af bij de Noorse hardrijders en studeerde inten sief op de sprint, zodat Maarse binnen niet al te lange tyd de 500 meter vry'wel vlekkeloos reed. Dat leidde er onder meer toe, dat de nogal trage Kees Broek man gretig "in" de slag van Nederlands eerste sprinter dook om zodoende ook wat snelheid aan te kweken. In het trainings kamp te Hamar zag men Maar se en Broekman dan ook als een onafscheidelijk duo uit het viermanschap, dat gecomple teerd werd door Wim van der Voort en Anton Huiskes. Allround Gerard Maarse ontdekte ove rigens al spoedig, dat een snelle sprint alléén niet voldoende was om internationaal mee te kun nen tellen. Hy ambieerde een plaats bij de beste zestien, in de top van het klassement dus. Maar dan moest hy allround worden. En daarom deed hy onder goedkeurende blikken van coach Klaas Schenk de rol van "trekpaard" over aan Kees Broekman. Maarse beet zich als een furie vast in het spoop van de Noorse Nederlan der en leerde aldus óók het vak van stayer: veel béter dan Broekman op de sprint. Maarse manifesteerde zich als bekwaam klassementrijder op werkelijk grootse wijze tydens het Nederlans kampioenschap 1955 in Heerenveen. Hij won toen onder uitermate zware omstandigheden alle vier de afstanden en met name op de tien kilometer leverde de ge boren sprinter een indrukwek kende prestatie. Jeen van den Berg, erkende kilometervreter die bovendien voor eigen publiek reed, was zyn directe tegenstander. "Maar ik zal hem verslaan, al moet ik dood over de finish", vertrouw de Maarse voetbalcrack Abe Lenstra by (wie hij logeerde) toe. "Ik wil kampioen worden met vier gewonnen afstanden en ik wil vooral Jeen kloppen. Om te bewijzen, dat ik ook een tien kilometer kan rijden." In een gevecht op leven en dood kwam Gerard Maarse met een neuslengte voorsprong als eerste over de finish. Volkomen uitgeput: een kwestie van ka rakter! Jeen van den Berg, die het vooral van vechtlust en een 'lange adem' moest hebben, was met eigen wapens verslagen. Instelling De voormalige sportinrtruc- teur by de luchtmacht, die nu al weer jaren in diepst is bij de Hoogovens (voor het aantrekken van nieuw personeel), vraagt van zijn pupillen eenzelfde in stelling. Dat is intussen wel ge bleken.: Misschien nog niet zo zeer bij de dames, maar dan toch wel tijdens vroegere perio den, dat Maarse als trainer fungeerde. Frits Bartling, op een ge geven moment Nederlands enige sprinter met een hoopgevende toekomst, werd ondanks duide lijke technische tekortkomingen door Maarse op een redelijk ni veau gebracht. Maar de Amster dammer verzaakte na privé- moeilykheden en omdat hy niet op kon brengen wat de trainer eiste. Daarna nam Gerard Maarse de heren-jeugdkernploeg onder zijn hoede. En hoewel men aan vankelijk van bonds-technische zijde nog al wat bezwaren had tegen zijn harde aanpak, weten insiders, dat enkele jeugdryders nu nóg betreuren, dat hij twee jaar geleden het contract annu leerde. "Want Maarse was iemand, je voelde zijn aanwezig heid, hy was een leider die in spireerde en verstand van schaatsen had, hoort men in de kring van jonge rijders. Appel en ei Maar Maarse stopte, omdat hij het veeleisende karwei niet meer voor een appel en een ei wilde doen. Als de KNSB werkelijk een nieuwe of bredere top wil kweken, zal men er ook geld voor uit moeten trekken, was destijds zyn argument. 'Ik wil best mee helpen, maar niet ten koste van mijn eigen portemonnee. Ik sta niet tot meerdere glorie van me zelf langs de baan.' Men respecteerde zijn besluit, maar iedereen betreurde het. Niet in het minst de geselec teerde sprinters Jan Bazen, Marten Hoekstra en Jos Valen- tijn, die ergens nog altijd de hoop hadden, dat zij door een specialist getraind zouden wor den. 'Een man als Maarse', weet Bazen, 'zou ons een eind op weg kunnen helpen.' Maar Gerard Maarse keerde terug als trainer-coach van de dames: die dan wel niet una niem voor hem kozen, maar hem toch nodig hebben. Want hij dwingt respect af, omdat hy al les van het schaatsenrijden weet, zelf internationaal meetelde, een gedurfd schema wil opstellen en indien noodzakelijk de harde lijn hanteert. Totnu toe zijn de dames eigen lijk nooit echt aangepakt. Car ry Geyssen kon goud winnen in Grenoble en direct erna rebel leren tegen de uit technisch oogpunt bezien beste trainer ter wereld, Piet Zwanenburg. Waarna de op verzoek van de Gerard Maarse dames aangestelde Kees Broek man ook weer door de rijdsters terzyde werd geschoven. En ten slotte drukte de kernploeg de door de KNSB opgevoerde Van der Ploeg naast de baan. Allemaal zonder directe conse quenties, alleen de trainers wer den slachtoffer van de willekeur der dames en schaatsbond. Gerard Maarse zal beslist niet met zich laten spotten. De nieu we trainer kent alle achtergron den en weet wat er gedaan moet worden om de kernploeg weer op hoog niveau te brengen. Hij zal zich daarbij niet laten mis leiden door eventuele grillen van zijn vrouwelijke pupillen. op kosten van de nationale sport bond, die de donaties van het be drijfsleven volgens de nieuwe FIS- regels wel mag accepteren. Zo is in Oostenrijk de „Austria Racing Pool" opgericht, die dit seizoen aan de topskiërs voor training rond een miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld. Deze vorm van steun is Brundage een doorn in het oog. Mare Hodler, de president van de FIS, acht het vooralsnog niet waar schijnlijk dat de 83-Jaar oude IOC-voorzitter zjn wens tot verban ning van de skisport kan doorzet ten. Maar mocht het plan doorgaan dan overweegt de FIS de wedstrij den In Sapporo als wereldkam pioenschappen te beschouwen. AMSTERDAM De organisato ren van het Nederlands kampioen schap anker kader 71/2, dat van 2 tot en met 5 maart in Wervershoef zou worden gehouden, zijn "op de vlucht geslagen" voor de waarschijnlijke te levisie-uitzending op 4 en 5 maart van het wereldkampioenschap schaatsen voor dames. Omdat men de concurrentie van de televisie te groot achtte werd toestemming ge vraagd en verkregen om een week later (van 9 tot en met 12 maart) te biljarten. Hans Vul tink (Groenlo) zal van 3 tot en met 6 februari in Utrecht zijn nationale titel in het bandstoten verdedigen tegen Henk de Kleine (Mierlo Hout). Jean Bessems (Ca- dier en Keer), Piet Dekker (Dode- waard), Willy Steures (Nijmegen), Jaap Ligthart (Alkmaar), Bert Tee- gelaar (Bolnes) en Hans Sundquest, (Schiedam). Het lag in de bedoeling dit kampioenschap van 27 tot en met 30 januari te laten verspelen in de zalen van De Hommel. Maar om dat die zaal op zondag niet beschik baar blijkt te zijn moest men uit wijken naar het Markuscentrum dat echter weer niet in Januari te krijgen was. LONDEN Het Internationale Olympische Comité gaat onderzoe ken of de Britse hippische coryfeeën (wereldkampioen David Broome en Harvey Smith en Ann Moore) nog wel te beschouwen zijn als amateurs. Mocht de uitslag van het onderzoek negatief uitvallen, dan lopen zij het risico te worden uitgesloten van de Olympische Spelen van München. Het Britse team wordt beschouwd, als een van de kanshebbers voor de landenwedstrijd. Sandy Duncan, de secretaris van het Britse Olympische Comité, die dit woensdag bekend maakte, voeg de eraan toe, dat het de eerste keer in de geschiedenis van de Britse sport is, dat een dergelijk onderzoek zal plaatsvinden. Europa Cup Den Haag Een Nederlands onder onsje ln de Europa-Cupfinale is reglementair alleszins mogelijk. Het verhaal deed de ronde, dat zoiets schadelijk zou zijn voor de interesse elders, en waardoor Ajax en Feijen oord eventueel automatisch in de halve eindstrijd aan elkaar dienen te worden gekonken. Secretaris betaald voetbal van de KNVB Jan Huijbregts wijst dat af als een fabeltje. „Gesteld dat van te voren Barcelona als plaats van de finale wordt aangewezen. En het loopt bijvoorbeeld uit op Ajax— Feijenoord. Dan is het reglementair toegestaan om die finale over te hevelen naar het land van de be trokken clubs. Dat attendeert al op de mogelijkheid v{in een nationaal eenzijdige finale".

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13