lar por issinger: Ik krijg elk half uur op mijn donder waalf oekowski UITZENDING BBC GING TOCH DOOR INDONESIA INDAH: VERSCHERPT CONFLICT )rm van verontwaardiging over huichelachtigheid Nixons India -politiek ERDAG 6 JANUARI 1972 BUITENLAND tINGTON Na de publl- n de geheime Pentagon- ver de oorlog in Vietnam, iel Washington opnieuw in iing over de volledige pu- van als „zeer geheim" be- e documenten, waarin uit m wordt gedaan dat presi- ;on tegen alle adviezen in het laatste toe op heeft ingen om Pakistan te steu- let conflict met India. Be- t dan de inhoud van deze ■ten is echter het feit dat fficiële notulen zijn van nsten van de Nationale dr. Henry Kissinger, on ster van Buitenlandse Za- seph Sisco, onder-minister ensie David Packard, en topfunctionarissen letter en geciteerd. ivolg is geweest dat Het bis het ministerie van Bui- Zaken heeft beschuldigd ioorspelen van deze papie- iat het ministerie op zijn t Witte Huis ervoor ver- elijk heeft gesteld. Het e van Defensie is aan een c naar „het lek" begon- rbij inmiddels ook de bin- B veiligheidsdienst van de umenten werden in eerste gepubliceerd door de Jack Anderson, en wor- lan ook aangeduid als de n-documenten". Ander mormoon van 45 jaar, is er van Drew Pearson, die mber 1969 overleed, en hij als assistent werkte, had zich gespecialiseerd •diepen van vaak compro- le gegevens en werd dan gekwalificeerd als een lurnalist. In de verkie- gne van 1968 tussen Ni- Humphrey, bijvoorbeeld, son ontdekt dat Nixon enige tijd onder behandeling was geweest van een psychiater, maar het was één van de weinige feiten, waarvan hy het beter achtte ze voor de verkiezingen niet te publi ceren. Jack Anderson deed verleden jaar van zich horen toen hij een cam pagne begon tegen de spionage-me- thoden van de binnenlandse veilig heidsdienst. Tot grote ergernis van FBI-directeur Edgar Hoover, wijd de Anderson een aantal van zijn ar tikelen aan de leef- en werkgewoon- ten van de bejaarde Hoover ge gevens die hij had verkregen door één van zijn assistenten Hoovers vuilnisbakken te laten napluizen. Verband De nu gepubliceerde documenten, die gisteren volledig werden afge drukt door The Washington Post, één van de 700 dagbladen waarin Andersons rubriek verschijnt, wer den door hem vrijgegeven nadat dr. Henry Kissinger journalisten had gezegd dat de citaten die hem door Anderson in de mond waren ge legd, uit hun verband waren gerukt. De documenten tonen echter aan dat Kissinger volledig en juist werd aangehaald. Tot de meer opzienba rende passages uit de notulen van de speciale werkgroep van het Wit te Huis, die zich bezig hield met het Indo-Pakistaanse conflict, be horen de volgende Door Mr. H. L. Leffelaar Kissinger: „Ik krijg ieder half uur op mijn donder van de presi dent dat wij niet krachtig genoeg optreden tegen India. Hij heeft me zo net weer laten komen. Hij ge looft niet dat wij zijn opdrachten uitvoeren. Hij wil dat we meer pro- Pakistan zijn. Hij heeft het gevoel dat alles wat wij doen, op een an dere manier wordt uitgevoerd". Kissinger (zei): Dat wij in al gemene bewoordingen akkoord gaan met een politieke oplossing in Oost-Pakistan, maar dat wij zeer zeker geen details zullen implice ren of voorstellen, zoals de vrijla ting van sjeik Moedjiboer Rach- man". „Vervolgens vroeg dr. Kissin ger of wij juridisch de bevoegdheid hebben om Jordanië en Saoedi-Ara- bië volmacht te geven militair ma terieel naar Pakistan over te bren gen". "Ambassadeur Alexis Johnson (van Buitenlandse Zaken) voegde er aan toe dat Bangla-Desj een "internationaal invaliditeits-geval" zal zijn. Kissinger zei echter dat het dan niet noodzakelijkerwijs on ze invalide zou zijn". Kissinger gaf ook opdracht, dat wij van nu af aan een zekere koel heid tegenover India moeten to nen. De ambassadeur van India moet niet op al te hoog niveau worden tegemoet getreden". Kissinger vroeg of wij het recht hebben. Jordanië, of Saoedi-Ara- bië te machtigen militaire uitrus ting naar Pakistan te zenden. "Van Hollen (plaatsvervangend onder minister van Buitenlandse Zaken, voor Zuidaziatische kwesties) ver klaarde dat de Verenigde Staten een derde land doorzending van door ons geleverde wapens niet kun nen toestaan als wij zelf geen di recte verkoop aan de uiteindelijke ontvanger als Pakistan permitte ren. Anderson schrijf ook kopieën van telegrammen te hebben van de Amerikaanse ambassadeur in Pa kistan John Farland en diens col lega in India Kenneth Keating. "Keating in het bijzonder was woedend over wat de regering deed en hij uitte zijn woede in één van zijn telegrammen". De Anderson-documenten zijn voorzien van een grote verscheiden heid van geheime classificaties: „geheimgevoelig", „alleen te le zen", "speciale categorie", "exclu sief". Eén van de notulen draagt de mededeling dat de geheime clas sificatie om de 12 jaar herzien dient te worden. Een ander document diende om de drie jaar herzien te worden, maar mocht pas na 12 jaar worden vrijgegeven. Anderson heeft in de afgelopen weken ook andere documenten ge publiceerd, waaronder details uit een telegram van NAVO-generaal Andrew Goodpaster, gericht aan de voorzitter van de chefs van sta ven in Washington, admiraal Tho mas Moorer, waarin erop werd aangedrongen dat Amerikaanse of ficieren, bij de NAVO gestatio neerd. niet verplicht dienden te worden om als getuigen op te treden voor een commissie van het Huis van afgevaardigden, die een onder zoek instelde naar de Amerikaanse militaire NAVO-bedragen. Verder wist Anderson de in houd te berichten van een rap port van de Amerikaanse buiten landse geheime dienst, waarin ver meld werd dat de Russische am bassadeur in India. Nikolai Pegov, Indiase functionarissen verzeker de dat de Russische vloot in de In dische Oceaan met de Amerikaan se zevende vloot niet zou toestaan om aan Pakistaanse zijde in te grijpen in het conflict met India. Een ander telegram, afkomstig van de Amerikaanse ambassadeur in Cambodja, Emory Swank, uit te kritiek op het slechte militaire beleid van premier Lon Nol. Zoals Daniel Ellsberg, die de Pentagon-studie ter beschikking stelde van de pers (en wiens recht zaak opnieuw verschoven is tot 't voorjaar), beroept Anderson zich erop dat de gepubliceerde documen ten de nationale veiligheid niet aan tasten. Het gaat volgens hem zelfs zo ver, dat documenten die in het Congres openlijk beschikbaar zijn door het Witte Huis als "geheim" worden geclassificeerd. Ondanks het door de FBI en het Pentagon in gestelde onderzoek naar het "lek", is Anders on zelf tot nog toe niet lastig gevallen. Het is dan ook de vraag in hoeverre de regering hem een proces zal kunnen aandoen. Aangezien het Hooggerechtshof in de Pentagon-studiezaak alle dagbladen vrijsprak. Inmiddels zien lagere regerings functionarissen in Washington da gelijks uit naar Andersons ru- Anderson verscheen gisteren met de kopieën van de documen ten. waaruit hij citeerde in zijn televisieuitzending. briek. "Wij weten dankzij zijn ar- tikelen nu meer van de infra-depar- tementale gedachten wisselingen, dan wij anders in onze functie te weten komen", zei één hunner. (TASS, Reuter, AFP) sche dissidente intellec- adimir Boekowski is gis- a* een rechtbank in Mos- irdeeld tot een vrijheids- 7 Jaar gevolgd door een ig van 5 jaar. Het von- maximale straf die staat schuldiging van het voe- anti-Russische activi- in de vrijheidsstraf van llen er 2 in de gevange en worden doorgebracht rige 5 in een werkkamp regiem. was overeenkomstig de le vrouwenlij ke openbare Aza Boroesjko. Zij ver rechtbank dat het bewijs ikowski's schuld aanwe- Hij had activiteiten be- le gericht waren op on- ,g en verzwakking van che staat. „De beklaagde le onder Russische bur- h bepaalde buitenlandse >s lasterlijke verzinsels sociale en maatschappe- ;anden in de SowJet-Unie lie Russische burgers en wofficieren te overreden verzinsels in het bui- e verspreiden, en wilde drukmateriaal invoeren eproduktie van ondermij- ti-Russische geschriften", de openbare aanklager ïutieve informaties" van l gebruikt door buiten- iti-Russische organisaties. Russische systeem en zijn over eenkomstige handelingen heeft Boekowski het grootste deel van het afgelopen decennium achter tralies of in zenuwinrichtingen doorgebracht. Hij werd voor de eerste keer in 1963 gearresteerd omdat bij hem twee fotokopieën werden aangetroffen van het boek „De nieuwe klasse" van Milovan Djilas. In 1967 werd hij wegens het organiseren van een demon stratie tot drie Jaar werkkamp veroordeeld, die hij volledig uitzat. De laatste keer werd hij vorig Jaar maart gearresteerd aan de voor avond van het 24ste partijcongres. Openbaar baar proces, werd de toegang ge weigerd. Volgens vrienden van de beklaagde zou een woordvoer der van de rechtbank hebben ge zegd dat de aanwezigheid van de geleerde invloed zou kunnen heb ben op de beslissing van de recht bank. Buitenlandse waarnemers in Mos kou zien het zware vonnis voor Boekowski als een bewijs van on wil van de rechtbank rekening te houden met de reactie van de bui tenwereld. Volgens hen is het de bedoeling andere Russen te waar schuwen niet dezelfde beschuldi gingen te uiten als Boekowski heeft Ofschoon het proces door Tass als openbaar werd aangemerkt wer den buitenlandse correspondenten niet toegelaten. Toen de corres pondenten vroegen wat de reden daarvan was (ze mochten zelfs niet in de buurt van de rechtzaal komen) antwoordde een agent van de veiligheidspolitie dat „de lucht in de wijk niet gezond was". Ook de bekende Russische atoom geleerde Andrej Sacharow, die met zijn illegale comité voor de rech ten van de mens had aangedron gen op een rechtvaardig en open- Klooster adverteert De con gregatie van de heilige drievuldig heid heeft in het januarinummer van „Playboy" een hele pagina op gekocht om zich te richten tot de „late roepingen", De advertentie, in geklemd tussen de foto van het mooiste meisje van de maand in eva's kostuum, en een advertentie voor sa tijnen lakens, heeft meer reacties op geleverd dan welke vorige adverten tie ook, zo zegt pater Joseph, die als hoofd voor de roepingen van de or de voor de advertentie verantwoorde lijk is. Ondanks bezwaren regering Heath LONDEN (AP) Gisteravond is door de BBC de veelbesproken repor tage over Noord-Ierland uitge zonden. Daarin kwamen acht poli tici aan het woord van beide partij en ook uit de Ierse republiek, onder wie ds. Ian Paisley en zijn vurige tegenhanger, het parlements lid Bernadette Devlin. De regeringen in Londen en in Belfast hadden hun medewerking aan de film geweigerd. Ofschoon de BBC de film had gemaakt in een po ging de gemoederen in Ierland te be zweren, heeft de Britse staatsomroep na de vertoning een enorm aantal te lefoontjes ontvangen van mensen die over de reportage zeer ontstemd wa- De film was al bij voorbaat verwor pen door de minister van Binnen landse Zaken. Reginald Maudling, die ook Noord-Ierland behandelt. Maar de BBC is, hoewel een staats bedrijf, een organisatie die onafhan kelijk werkt en is dus de film toch gaan uitzenden. Minister Maudling had de waar schuwing uitgesproken dat de repor tage, waarin bekende militante fi guren aan het woord werden gelaten, „ernstige schade" k;on aanrichten en leiden tot nieuwe gewelddadigheiden. De film was vooraf ook getoond aan de Noordierse premier Brian Faulk ner en die had er ook uitgesproken bezwaren tegen gemaakt. In de film komen evenwel geen mensen van het I.R.A. voor, het ille gale Ierse Republikeinse leger dat door geweld wil afdwingen, dat de Britse provincie Noord-Ierland wordt samengesmolten met de Ierse republiek. De herrie-vooraf over de uitzen ding was ook ontstaan na een ver klaring van de programmamakers van de BBC dat de film was ge maakt naar aanleiding van de des tijds gehouden hoorzitting van de Amerikaanse Senaat over Noord- Ierland. Machinegeweer De Engelse troepen in Noord-Ier land hebben officieel toestemming gekregen met machinegeweren terug te schieten wanneer zij worden aan gevallen in de Noordierse straten. Tot nu mochten zij alleen met „enkele, gerichte schoten" uit pisto len of geweren schieten. Een woordvoerder van het Engel se hoofdkwartier in Belfast heeft ge weigerd commentaar te geven op de nieuwe instructies en slechts gezegd dat een algemene stelregel van kracht blijft „er dient te worden ge reageerd met het minimum aan ge weld dat de situatie vereist". Machinegeweervuur mag niet wor den afgegeven, zo luiden de nieuwe Instructies, indien zich in de vuurlijn personen bevinden die zelf geen wa penen hanteren. De nieuwe instruc ties geven ook toestemming zonder voorgaande waarschuwing te vuren of rijdende auto's en op personen die duidelijk in het bezit zijn van een vuurwapen. Meer over levenden van vlieg ramp in Peru LIMA (Reuter) De 17-Jarl- ge Westduitse Juliana Koepcke, die gisteren door twee boeren werd gevonden nadat zij elf da gen door het oerwoud van Peru had gezworven, heeft verteld dat er nog meer overlevenden zijn van de vliegramp waarbij zij betrokken was. Het Lockheed "Electra" vlieg tuig was met 92 inzittenden neergestort in de omgeving van Tournavista 800 kilometer ten noord-oosten van Lima. Volgens Juliana Koepcke overleefden nog enkele mensen de ramp, maar zijn deze ver moedelijk verdwaald in het oer woud waar het toestel terecht kwam. De opsporingsacties wor den voortgezet met twee hef- schroefvliegtuigen en een amfi bie-toestel. Het toestel is woensdag ge vonden op 820 km. ten noord oosten van Lima. Volgens de eigenaresse van het verongelukte toestel, de "Lansa" zouden tekenen van le ven bij het wrak zijn waarge nomen. Niet bekend is of het le den van een zijn of overlevenden. FLORENCE (AP) De officier van Justitie van Florence heeft het mi nisterie van Justitie om toestem ming gevraagd de Italiaanse ac trice Lea Massari te mogen ver volgen wegens het bedrijven van ontucht met een minderjarige, de Franse acteur Benoit Ferreux. De aanklacht vloeide voort uit hun optreden in Louis Malle's film "Le souffle au coeur". In november had de officier de film in Florence in beslag laten nemen. De aanklacht tegen Lea Massari staat in verbant! met een scène in de film waarin zij in de rol van de moeder geslach telijk gemeenschap heeft met haar zoon, welke rol wordt gespeeld door de minderjarige Franse acteur Ferreux. De officier moest speciale toestem ming aan het ministerie vragen om vervolging in te kunnen stellen omdat noch Ferreux. noch dien» ouders een klacht hadden inge diend. Vrijspraak met geen woord rept pleidooi van Boekowski's zou deze volgens dissi- ingen in Moskou vrij- or zijn cliënt hebben ge- !ass zegt wel dat de be- a zijn slotverklaring niet |ke kant van de tegen ibrachte beschuldigingen tend. Boekowski is in het bul- ekend geworden door het i van besch"'ligingen eke dissidenten in Rus gedwongen behandeling indergaan in psychiatri- htingen. Wegens zijn krl ^stelling tegenover het Studenten boycotten ambitieus project van mevrouw Soeharto DJAKARTA (ANTARA, UPI. Reu ter) De controverse over "Indone sië in miniatuur", het 10,5 miljard rupiah project waarvoor mevrouw Soeharto zich heeft ingezet, neemt in Indonesië steeds scherper vor men aan. Een groep zakenlieden heeft een "nationaal actiefront" gevormd om uitvoering van dit project, dat huns inziens commerciële voordelen biedt te bevorderen. De "soberheidsbewe ging" van Indonesische studenten daartegen heeft haar leden opgeroe pen tot "waakzaamheid" en demon straties. "Indinesia indah", zoals het project wordt genoemd heeft geleid tot felle polemieken in de pers, en vorige 'maand werden bij een stu dentendemonstratie voor het gebouw van de stichting die de gelden bij een brengt vier studenten gewond. (Vijf van de met messen en pisto len bewapende tegen-demonstranten zijn gearresteerd) De echtgenote van de president, mevrouw Tien Soeharto, is voorzit ter van de "Jajasan Harapan Kita" (Stichting onze hoop), die poogt de benodigde 85 miljoen gulden in te za melen. De stichting beslaat voorna melijk uit vrouwen van hooggeplaat ste regeringsfunctionarissen. Een bedrag van ca twee miljoen gulden is reeds besteed voor de aan koop van ca 100 ha grond ten zuid oosten van Djakarta. Het is de be doeling dat een enorme, drie meter diepe vijver wordt gegraven, waar in het Indonesische eilandenrijk met bergen, rivieren en steden op schaal wordt nagebootst. Om het gehele project te bezichtigen, hetzij per boot, hetzij per kabelbaan of mono rail, zouden enkele dagen nodig zijn. Het project omvat voorts een hotel met duizend kamers, een draaiend restaurant, een bloementuin, zoölo gisch museum, winkelcentrum en sportcomplex. De tegenstanders vinden het niet alleen ongehoord dat tientallen mil joenen worden uitgegeven voor een dergelijke prestige project terwijl 't land een buitenlandse schuld heeft van meer dan drie miljard dollar en kredieten voor nogmaals een mil jard wil opnemen, maar ook dat re geringsinstanties zijn ingeschakeld by de campagne om het geld bijeen te brengen. Achting De minister van Binnenlandse Za ken, Amer Mahmoed, heeft name lijk alle 26 regionale gouverneurs benoemd tot "chief project officer" wier taak het is particuliere zaken lieden te bewegen tot een bijdrage. Het invloedrijke islamitische blad "Abadi" vroeg zich onlangs af; "boe nauw de banden tussen de par ticuliere stichting en de regering" zijn. Het onafhankelijk ochtendblad "Indonesia Raja" heeft zijn lezers opgeroepen te blijven aandringen op uitstelDenkt niemand aan de zeven miljoen kinderen, die geen la ger onderwijs volgen door gebrek aan klaslokalen?"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11