NOODTOESTAND S NIET NODIG Het gaat niet zo best met revolutie in Latijns- Amerika VS Rode-kruishelikopters bewapend Londen: troepen klaar om Mintoff te dwingen Proces tegen Boekowski in Moskou gestart Partijen in West-Pakistan WOENSDAG 5 JANUARI 1972 Biitten op Malta: inpakken en wegwezen (Van onze correspondent) LONDEN Het bericht dat za- erdag de evacuatie zal beginnen an alle 7.500 gezinsleden van Brit- e militairen op Malta kwam dins- !ag als een grote verrassing in zonden. Ook het ministerie van De- ensie was nog niet van de precieze etails en data op de hoogte toen eze wei den omgeroepen door de iritse militaire radiozender op Mal- Alle vrouwen en kinderen moeten 1 januari één dag voordat Min- Dffs nieuwe ultimatum voor een /Otale rjntruiming afloopt van het iland zijn geëvacueerd. Dat wil tellig niet zeggen dat de Britten er vaart in zetten en hun oorspron- elijke prognose van drie maanden npakken en verhuizen hebben laten chieten. Er zijn zelfs pessimisten Londense regeringskringen die nenen dat de Britten straks alleen naar de handen meer vrij willen ebben wanneer premier Mintoff og onvriendelijker tegen hen zou oen dan nu al het geval is. Op Malta is de gegptdrift voor lintoff's robuuste optreden geens- geluwd. Ook gisteravond weer er een grote demonstratie laats om Mintoff's politiek te steu- Direct vijandig tegenover de ritse kolonie op het eiland is de evolking van Valetta nog niet, laar tijdens de demonstratie wer- LONDEN Na Malta heeft nu ook Libië er bij Engeland op aan gedrongen, voor 15 januari zijn mi litairen daar terug te trekken. Het zijn er overigens maar 49: 12 offi cieren en 37 manschappen. Zij vormden de twee militaire missies die nog in Libië waren achtergeble ven. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde gisteren ia Londen mee, dat aan het verzoek zal worden voldaan. den er wel de nodige anti-Engelse spandoeken meegedragen. Als de Britten voet bij stuk houden en in derdaad de laatste bakenlamp uit de landingsbaan van Lougua Air- port zullen draaien, zal echter de koelte in rechtstreekse vijandigheid kunnen omslaan. Engeland heeft nu in eigen land 850 man troepen in staat van pa raatheid om onmiddellijk naar het eiland te vliegen, zogenaamd om bij het ontruimen van de militaire kampementen te helpen, maar in feite om gewapenderhand in de buurt te zijn als er gewelddadige botsingen zouden plaatsvinden, wanneer Mintoffs termijn pp 15 ja nuari afloopt en de Britten niet vertrokken zijn. De Britse militaire radio op Mal ta gaf gisteren de echtgenotes van de militairen het advies om zo snel mogelijk te gaan inpakken. De vijf Britse scholen (een middelbare, drie lagere en een kleuterschool) zijn na de kerstvakantie niet meer opengegaan. Vanaf zaterdag zullen 10 vliegtuigen van de RAF dage lijks het traject Valetta—Londen vliegen om 750 vrouwen en kinde ren per etmaal over te brengen, In Engeland worden opvangcentra in gereedheid gebracht. In totaal gaat het om 2.000 gezinnen. Er is nog een categorie Britten, ongeveer 5000 in getal, die zeer angstig de ontwikkelingen van de laatste weken observeert. Het zijn burgers die zich om fiscale rede nen op Malta gevestigd hebben en daar een schijntje aan belasting be talen mits zij zich niet met de po litiek bemoeien en er geen baan hebben. Deze Britten, die aan de subtropische atmosfeer van het eiland via hun clubs en cricket-ge woonten de "geur van "fish and chips" hebben gegeven, vrezen nu eveneens het slachtoffer van Mal tezer vijandigheid te worden en minstens straks hun fiscale uitzon deringspositie kwijt te raken. De Londense handel in Maltezer ontroerend goed is in elk geval als een onttakelde kerstboom in het (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Hoewel het indrukwekkende bezoek van Fidel Castro aan president Allende van Chili op het tegen deel lijkt te wijzen, staat de marxistische revolutionaire be weging in Latijns-Amerika er niet zo best voor. In het slotcommuniqué het IARATSJI De drie politieke rtijen van Pakistan hebben geëist de noodtoestand ln het land on- ddellijk zal worden opgeheven, voorzitter van de Nationale Awa- Party (NAP) verklaarde in Pes- dat president Bhoetto de be lingen van de noodtoestand niet a moeten hebben omdat zijn tering "een regering van verte- nwoordigers van het volk is". De Jamaat Islaami Partij heeft in hore een resolutie aangenomen, arin er bil Bhoetto op wordt aan drongen om de "noodtoestand on- ddellijk op te heffen", omdat hij )or hij aan de macht kwam, tegenstander van was. Karatsij nam de Pakistaanse De- jcratische Partij ,een dergelijke solutie aan. Ook deze partij ver- :ht Bhoetto "de noodtoestand in kistan op te heffen". Radio-Pakistan heeft gisteravond ïgeroepen dat de Oostbengaalse der Sleik Moedjiboer Rachman loedig naar Oost-Pakistan zal te- igkeren om regelingen te treffen, de terugtrekking van de India- troepen uit het gebied, en om "de toestand in Oost-Pakistan in gen handen te nemen". Gesprek Regeringskringen in Rawalpindi ibben te kennen gegeven dat de ijlating van Rachman niet voor het Inde van deze week wordt ver acht. De sjeik zal noe enkele ge- irekken met president Bhoetto voe- en deze is intussen naar ziln se- öorteplaats Larkhana gereisd om zijn 44ste verjaardag te vieren. loudhury, meegedeeld dat de spe- le VN-afgezant Guicciardi met de :istaanse regering over de terug- de sjeik onderhandelt. "Wij 'achten de afloop van de onderhan- :lingen met spanning af", zo ze loudhury. Een vertegenwoordi- an Internationale Rode Kruis met Choudhury terugkeert* en bezoek aan Dacca, verklaar "Wij willen naar Rawalpinli legen om sjeik Moedjiboer Raci- lan terug te brengen naar Banfla ij, als de Pakistaanse rege»ng dat toestaat". Pioot Bij de Indiase stad Hosjiarper is steren een Pakistaans rrlitair fliegtulg geland. De piloot indntifi- eerde zich als tweede-luitenar> Hoe- ajoen Raza, een Oosbenga?se of- cier in het Pakistaanse legei en zei at hij het toestel gekaapt hal. De met een verkenning>diegtuig laar India uitgeweken offiier ver- lelde dat hij de oorspronklijke pi- Westpakistaan? majoor Jasim, bij een Worstelingnad dood geschoten. Nadat het toestel in t&ianwali, in West-Pakism, was op gestegen, had hij de roJoor gezegd Hulp De regering van Bangla-DesJ schat dat een bedrag van ruim 9,3 mil jard gulden nodig is voor hulp aan de vluchtelingen en de mensen die 9 maanden lang onder het militai re bewind van West-Pakistan heb ben geleden. De minister van Binnenlandse Za ken, A. H. Kamaroezzaman, zei gis teravond op een persconferentie in Dacca dat bijna alle hulp uit het buitenland zal moeten komen, want de regering heeft zelf niets. Hij zei te geloven dat andere landen de problemen en moeilijkheden van Bangla-Desj zullen begrijpen. "Wij doen een beroep op de hele wereld en op alle mensen die boven de poli tiek staan", aldus Kamaroezzaman. De minister zei dat 30 miljoen mensen in Bangla Desj dit is on geveer 40 procent vin de bevolking hulp nodig hebben. Onder hen zijn de 10 miljoen mensen die naar In dia zijn gevlucht en nu beginnen te rug te keren.Too op heden z(jn 500.000 vluchtelingen in het land terug. De meesten zijn op eigen gelegenheid gekomen; ongeveer 70.000 in het ka der van het repatriëringsprogram ma van de regering. Over hetgeen hersteld moet wor den gaf de ministers de volgende cij fers: 5 tot 6 miljoen huizen zijn to taal vernield, ongeveer 1.400.000 boe rengezinnen hebben geen vee of land bouwwerktuigen meer en bijna 200.000 ambachtslieden en vissers, zijn bun gereedschap en uitrusting verloren. Verder hebben 200.000 win- kelieis en zakenlieden behoefte aan hulp en moeten enige duizenden ovemeidsambtenaren en werkne mers bij particuliere bedrijven aan geil worden geholpen om zich weer te'runnen installeren. Voor de uitvoering van het huipro gramma van de regering zijn onge veer 600.000 vrijwilligers nodig, al dus de minister. bezoek signaleren Castro en Al- lende een* tendens over de hele we reld om het socialisme in Latijns- Amerika een kans te geven Afge zien van Cuba en Chili zfjn er echter na de ineenstorting van Juan Jose Torres' bewind in Bolivië nog slechts twee landen die een koers varen die men als links zou kunnen bestempelen. Die twee landen. Ecuador en Peru, voeren weliswaar een politiek die sterk afwykt van de Ameri kaanse, maar ideologisch en eco nomisch wijzen zij het marxisme af. Castro gaf in Santiago eindelijk toe dat het marxisme in Latjjns- Amerika ook vla de stembus aan de macht kon komen. Zijn positie was echter uiterst moeilijk tijdens de gesprekken met vertegenwoordi gers van MIR (Moviemento de Izqueierda Revolucionarialinks- revolutionaire beweging), die met Allende overhoop liggen, omdat deze geweld afwijst. MOSKOU (Reuter, UPI) In Moskou begint vandaag het proces tegen de jonge activist Wladimir Boekowski, die onder meer bekend werd door zijn protesten tegen het opsluiten van dissidente intellectuelen in psychiatrische inrichtingen. Vrien den van Boekowski zeiden dat diens moeder een mededeling van de ad vocaat had ontvangen dat het pro ces op 5 januari 's morgens zou be ginnen in Moskou. Boekowski is in maart gearresteerd en daarna een maand lang onder zocht in het psychiatrisch Serbski instituut in Moskou waar hij "nor maal" is verklaard. De beschuldiging tegen hem is niet bekend, maar aan genomen wordt dat hij terecht zal staan wegens anti-Russische activi teit. In 1963 werd Boekowski voor twee jaar opgesloten in een ziekenhuis voor geesteszieken. In 1967 werd hij tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het organiseren van een il legale demonstratie voor vrijlating van jonge Russen die waren beschul digd van anti-Sowjet propaganda. Na zijn vrijlating begon hij onmid dellijk opnieuw met protestacties. Openbaar Volgens vrienden van de schrijver hebben de kerngeleerde Andrei Sa- charow, twee andere geleerden en een schrijver de procureur-generaal en het ministerie van Justitie verzocht het proces open te stellen voor het pu bliek. De andere ondertekenaars van het schrijven waren de natuurkundige Michail Leontowitsj, de wiskundige Igor Sjafarewitsj, winnaar van de Lenin-prijs voor de vrede, en de schrijver Alexander Galitsj) de laatste werd vorige week als lid van de afdeling Moskou van de Russische schrijversbond geroyeerd omdat hij Russische Joden zou hebben overge haald verzoeken om emigratie naar Israël in te dienen, aldus de zegs lieden. Familie krijgsgevangenen in Noord-Vietnam: Nixon liegt De tegenstellingen binnen de Chileense marxistische beweging zijn des te gevaarlijker voor de re- gering-Allende, omdat een een heidsfront tussen christendemocra ten en een aantal Rechtse groepe ringen steeds meer vorm begint te Door dr. Hermann Gebhardt krijgen. Die dreiging zou wel eens een spaak in het wiel kunnen steken van Allende's pogingen om langs parlementaire weg zijn her vormingen doorgevoerd te krijgen. Veelbetekenend is de weigering van het Chileense parlement om de totale volksvertegenwoordiging onder te .brengen in één 'kamer'. Het harde optreden van de rege- ring-Allende tegen een vredige de monstratie van huisvrouwen, die protesteerden tegen het levensmid delentekort zou men kunnen zien als een eerste teken van nervosi teit. Buitenland Ook in het buitenland heeft men op het ogenblik de nodige beden kingen wat betreft de toekomst van Allende's linkse kabinet. Van on verdachte zijde, door de Chinese premier Tsjoe En-lai, werd onlangs gezegd dat Chili 's ochtends best eens kon opstaan en bemerken dat een rechtse regering de macht had gegrepen. Paradoxaal genoeg hoort men in Washington soortgelijke geluiden. Chili protesteerde onlangs bij de VS tegen uitlatingen van Herbert Klein, een van de topfunctionaris sen van het Witte Huis, die na een bezoek aan Latijns-Amerika met Nixons speciale afgezant Robert Finch tegenover journalisten zei. dat de Amerikaanse missie tot de overtuiging was gekomen, dat het regime-Allende geen grote toekomst was beschoren. Het voortbestaan van een socia listische Chili, dat merkwaardiger wijs op een voor Latijnsamerlkaan- se begrippen belangrijke parlemen taire traditie kan bogen, Rjkt op het ogenblik in sterke mate afhan kelijk van het leger, waarvan de leiding gunstig heeft gereageerd op het bezoek van Fidel Castro. Een ingrijpen van het leger ten gunste van Chili's socialistische experi ment zou echter het echec van Allende's geweldloze theorie nog eens extra onderstrepen. Argentinië Tijdens zijn bezoek aan Chili ontving Castro in Santiago ook drie vertegenwoordigers van de Encuen- tro Nacional de los Argentinos (Argentijns Nationaal Ontmoe tingscentrum) Deze organisatie overkoepelt een aantal groeperin gen, waartoe behalve communisten, linkse peronisten en radicalen be horen. In de Argentijnse binnenlandse politiek vormt het links Nationaal Ontmoetingscentrum de natuurlijke tegenpool voor de Hora del Pueblo (het Uur van het Volk), waartoe het gros van de peronisten, radi calen en een aantal kleinere orga nisaties zijn toegetreden. Het is de Hora del Pueblo die al geruime tijd met wisselend succes praat met president Lanusse over de vorm waarin Argentiniës terugkeer naar de democratie zal worden gegoten. Fidel Castro heeft de vertegen woordigers van het Argentijnse Nationale Ontmoetingscentrum aangeraden Lanusse en het Uur des Volks met een volksfront naar Chileens voorbeeld tegemoet te treden. Maar het hangt in sterke mate af van Juan Peron, die zal moeten kiezen tussen beide vleu gels van zyn aanhang, welke groep uiteindelijk aan het langste eind zal trekken. Ondanks de acute crisis van de Argentijnse economie en de groei ende werkloosheid is het echter wel duidelijk dat de overwegende meer derheid van de Argentijnse arbei dersmassa geen revolutie wil. Eén van de meest vooraanstaan de Argentijnse economische ex perts. Rogelio Frigerio vatte de situatie in het land als volgt sa men: „Argentinië houdt de pas in, maar is tot een overeenkomst (met de regering) bereid. Juist omdat Lanusse de begrenzingen van een ideologie afwijst en het met Allende eens is geworden over een "vreed zame coëxistentie van verschillende politieke systemen', is het dan ook niet waarschijnlijk dat Argentinië zich tot het marxisme bekeert". Te meer omdat Lanusse van plan is, na zijn rondreis langs een aan tal Latijnsamerikaanse landen, binnenkort een bezoek aan de Ver enigde Staten te brengen Deze heb ben al laten doorschemeren dat wanneer Lanusse een lening van 500 min dollar ter bestrijding van de economische crisis zou vragen, hij kans maakt een willig oor te vinden. De guerrillastrijders zowel van rechts als van links zijn in Buenos Aires in niet geringe mate actief, zonder echter het regime noemenswaardige schade toe te brengen. De weg naar het socia lisme lijkt in Argentinië dan ook wel voorlopig afgesneden. Brazilië Dat geldt nog sterker voor Bra zilië. Het bezoek van president Me dici aan Nixon toont aan dat de Verenigde Staten Brazilië zien als de eerste onder de Latijnsameri kaanse mogelijkheden en hoeksteen ln de bestrijding van het marxisme in Zuid-Amerika. De Braziliaanse president heeft Washington moeten beloven de ter reurmethode, waarvan de Brazi liaanse politie gebruik maakt by haar actie tegen guerrillastrijders, onder controle te krijgen. Al moe ten de Verenigde Staten erkennen dat Juist door deze methoden en het systematisch executeren van de guerrillastrijders het grootste gevaar voor een revolutie in Bra zilië tot het verleden behoort. Wie Brazilië bezoekt, vindt over al hetzelfde beeld: een groot deel van de intellectuelen en priesters beklaagt zich over de dictatuur en willekeur en ageert fel tegen de regering. De kleine groep econo mische machthebbers en de grote massa zien de economische vooruit gang als een succes voor het dicta toriale regime en bagatelliseren het machtsmisbruik. Voor Brazilië ie het socialistische paradijs nog lang niet in het verschiet. Bolivië Na de rechtse putsch van kolonel Banzer is Bolivië een heel andere kant opgegaan dan onder president Torres. Het politiek panoroma is daar in korte tijd zo veranderd, dat het niet uitmaakt of Banzers macht blijvend zal blijken te zijn. Revolu tionairen noch contrarevolutionai ren zullen Bolivië nog een belang rijke stem in de politieke ontwik keling van Latijns-Amerika kun nen bezorgen. Uruguay Van de grootste betekenis voor de beoordeling van de kansen van het marxisme op het Latijnsameri kaanse half continent zijn de ver kiezingen ln Uruguay. Het Brede Front dat acht maanden geleden eenheid bracht in de versplinterde gelederen van de christendemocra ten, communisten en nog vijftien andere partijtjes heeft zich met ontzaglijk veel energie in de strijd geworpen. Hoewel Het Brede Front de voor malige militaire gouverneur van het eerste district, generaal Liber Seregni als kandidaat voor het presidentschap naar voren schoof, kreeg het front nog geen 20 pet. van de stemmen. Al moet echter wel gezegd worden dat 300.000 van de 1,6 min een aardig begin is. Fidel Castro heeft daarna ln Santiago gezegd, dat de verkie zingszege van het Brede Front door druk van buitenaf, door militaire manoeuvres en dreigementen met invasie door Brazilië is verhinderd. Verder zei hij dat het Brede Front en de links-intellectuele stadsguer- rillabeweging Tupamaros nog maar één weg open bleef: geweld. SAIGON (UPI, AP. Reuter) Amerikaanse Rode-Kruishelikop- ters zijn sinds tien jaar al uitge rust met machinegeweren. Dit heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder dinsdag in Saigon onthuld. De woordvoerder gaf dit ant woord op vragen over een Ameri kaanse patrouille die maandag op 65 kilometer van de hoofdstad in een hinderlaag is gelopen. Hierbij is een militair gedood en zijn veer tien gewond. Vier helikopters wa ren de aangevallen militairen te hulp gekomen om de slachtoffers af te voeren. Drie van deze toestel len zijn bij de medische hulpactie neergeschoten. „Het militaire opperbevel acht deze bewapening niet in strijd met de Conventie van Genève, in die zin dat ze niet met wapens zijn uitgerust met het doel aan te vallen, maar alleen om de beman ning en patiënten te verdedigen," aldus de woordvoerder. Leugen Een groep verwanten van Ame rikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam heeft president Ni xon gisteren verweten, dat hij de publieke opinie over zijn inspan ningen voor de vrijlating der ge vangenen maar wat voorliegt. In een tv-interview had' Nixon zondag verklaard, dat Hanoi vrij lating der krijgsgevangenen in ruil voor vaststelling van een definitie ve datum voor terugtrekking der laatste Amerikaanse troepen had afgewezen. „Dat is volslagen on waar," verzekerden de verwanten in een verklaring die ze in Was hington publiceerden. Volgens hen hebben de Amerikanen zo'n ruil nimmer aangeboden. „Men kan de protocollen van de Parijse onder handelingen van begin tot eind napluizen, en de enigen die zo'n ruil te berde hebben gebracht, zijn de Noordvietnamezen en het Na tionale Bevrijdingsfront," zo ver klaarden ze. Het democratische congreslid Robert Leggett bestempelde de uit lating van Nixon over de afwijzing van de ruil als „een fantastische verdraaiing van de waarheid". Gisteren nog heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken William P. Rogers daarop verklaard dat Noord-Vietnam altijd heeft geweigerd de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen als een apart onderdeel van on derhandelingen te bespreken. De Noordvietnamezen, aldus de minister „hebben de vrijlating van krijgsgevangenen altijd vastge knoopt aan een politieke regering". Senator George McGovern de de mocratische kandidaat voor het presidentsohap heeft gisteren ge zegd dat de Noordvietnamezen te genover hen te kennen hadden gegeven wel iets voor zulk een ruil te voelen. McGovern sprak verle den Jaar in Parijs met leden van de Noordviebnamese delegatie. Chemisch De Vietcong heeft de VS beschul digd van voortzetting van de oor logvoering in Zuid-Vietnam met gebruikmaking van chemische wa pens. In 1971 werden meer dan 173.000 mensen „vergiftigd" aldus een bericht van het Noordvietna- mese persbureau. In een communiqué van de Viet cong heet het verder dat „de Ame rikaanse agressors en him Zuid- vietnamese handlangers" 475.000 ha bos, boomgaard, rijst velden en te velde staande gewas sen vernietigd hebben. Ellsberg Districtsrechter Matthew Byrne heeft de berechting door een Jury van Daniel Ellsberg en Anthony Russo op 7 maart bepaald. De twee mannen verklaarden zich gisteren onschuldig aan onverant woordelijk handelen met geheime documenten van het ministerie van defensie over Vietnam. Hun verdedigers verwachten dat het proces drie maanden zal duren. De pro-Sihanoek guerillastrij- ders in Cambodja hebben in 1971 byna 80.000 tegenstanders gedood, gewond of gevangengenomen, zo meldt het persbureau Nieuw China. Het persbureau haalt deze gege vens uit een rapport van het Na tionaal Verenigd Front van Cam bodja. Onder de 80.000 slachtoffers zou den 29.000 Zuidvietnamezen en on geveer 100 Amerikanen zijn. Voorts hadden de guerillastriJders en hun aanhangers meer dan 600 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten of op de grond vernietigd, 200 voer tuigen vernietigd en tienduizen den wagens vernietigd of in ba- slaggenomen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9