Rijke sjeik bood een 'habbekrats' voor me MANSHOLT TERUG IN PARTIJPOLITIEK Centrale ontharding niet voldoende ERIKA, DE SPIONNE (5) Run bij grens op Duitse benzine Koningin gaat naar Frankrijk STUDENTEN WINNEN GEDING DR.GOLTERMAN (SPECIALISTWATERONDERZOEK): WOENSDAG 5 JANUARI 1972 BINNENLAND Als lid van adviescommissie Het koude zweet breekt me nog steeds uit als ik er over nadenk hoe ik bijna voorgoed in de harem een sultan was terechtgekomen. Ik werkte in een restaurant in Field Street in Durban. Er kwam een man naar me toe die zei: „Jij ziet er goed uit. Een prachtig figuur en een prettig gezicht. Wat zou Je er van denken om fotomodel te den?". De man was klein en had een buikje. Hij kwam uit Singa- „Blanke slavin!" Deze woor den suizen nog steeds na in mijn oren. Ik herinner mij, dat ik naar een stoel greep die achter my stond, toen een politieman ui't Durban mij vertelde hoe dicht ik bij het noodlot was ge weest." Dit is slechts één van deont- snappingen-op-het-nippertj e van Erika Kiss, die later Erika Os sendrijver zou heten. De mooi ste spionne die ooit van achter het IJzeren Gordijn naar het westen was gekomen. Na haar vlucht uit' het op standige Hongarije kreeg de blonde Erika door haar huwelijk „uit noodzaak" de papieren om naar Zuid-Afrika te reizen. Meer drama's en gevaren wacht ten daar voor het negentien jaar jonge bruidje. pore zei hij. Ik had er geen idee van dat hij zijn vriendelijkheid gebruikte om mij in zijn macht te krijgen. Ik was 's avonds in dat restaurant danseres. Hij nam ritsen foto' me en hij maakte zelfs een kort filmpje. Hij liet me zijn polshorloge zien. Het was tegelijkertijd een hele kleine bandrecorder. Een dasspeld, die hij altijd droeg, wa^ een mini- tieuze microfoon. Zelfs toen ik dat allemaal wist be sefte lk nog niet wat hij werkelijk Ik had hem in geen dagen gezien toen twee rechercheurs van de poli tie in Durban in het restaurant kwamen en me allerlei vragen mijn „vriend" stelden» Waarschuwing De politiemannen waarschuwden me. Hij was iemand die er zijn be roep van maakte jonge Europese meisjes als slavinnen te verhande len. Hij had me al aan een sultan aangeboden. Voor 250 gulden! Het ging gelukkig niet door. Misschien was ik nooit met die man king gekomen als ik in Durban maar iemand had gehad die op me lette. Mijn „echtgenoot" Oszkar Kiss liet ik al drie maanden na ons „huwe lijk" in de steek. Gewoon omdat ik tot de ontdekking kwam dat ik niet van hem hield. Hij was voor mij overigens wel een goeie man. In mijn hart was ik nog steeds bij mijn grote liefde: Antal Kotasz, de liefde die ik in Hongarije had moe ten achter laten. Sinds ik in Zuid- Afrika was had ik niets meer van hem gehoord. Ik geloof dat niemand zich kan voorstellen wat ik die eerste tijd in Durban doormaakte. Geen vrienden, nauwelijks een woord Engels spre kend. Ik zegde mijn baantje op als dan seres in het restaurant en vond een ander in een bioscoop. Ze draaiden de eerste weken een film van Tom my Steele. Ik zag de film drie keer per dag. Stomvervelend. Ik leerde er wel Engels door. Maar dit nieu we baantje, als ouvreuse, beviel me niet. DEN HAAG In de Nederlandse i partijpolitiek valt nieuw leven te bespeuren. Dr. Mansholt (63), nu nog lid van de Europese commissie in Brussel, heeft zitting genomen in een commissie die de Partij van de Arbeid, de Politieke Partij Radikalen en D '66 moet adviseren over de op richting van een progressieve volks partij- Andere leden van de commis sie die ook een inventaris opmaakt van de hedendaagse problemen zijn. onder meer prof. De Galan (PvdA) en drs. Gruyters (D '66). Ook de fractievoorzitters Den Uyl en Van Mierlo en het PPR-kamerlid De Gaay Fortman zitten in de commis sie. Als rapporteurs van de commis sie, die al enkele malen bijeen is geweest treden op W. L. Brugman, hoofdredacteur van de Haagse Post VAALS Na de prijsverhoging in Nederland van 1 januari is de benzine in West-Duitsland nu zoveel goedkoper, dat vele automobilisten de grensgebieden het de moeite waard vinden een eindje om te rijden om de tank in Duitsland te laten vullen. De Nederlandse merkbenzine super kost nu 72,7 cent per liter (in Duitsland 64,9 cent)merkbenzine normaal 70,0 cent (58,9); witte su per 69,9 (59,9) en witte normaal 66,6 (57.9) n het tweede kamerlid Pronk (PvdA). Mr. Van Mierlo heeft al laten blijken dat hij als dit initiatief slaagt verder niets meer ziet in een zelfstandig voortbestaan van '66. Hij heeft zich steeds zeer geïnteres seerd betoond in de kwestie van het milieu. De voorspellingen van de 'club van Rome", die deze zomer 'n voorlopig rapport uitbracht, dat zeer sombere toekomstverwachtingen in hield, heeft de D '66-fractieleider bij voorbeeld geïnspireerd tot een pessi mistische rede bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer dit najaar. Ook dr. Mansholt heeft zich de laatste Jaren in toenemende mate bezorgd getoond over het leefmilieu- De laatste maal heeft hij hiervan nog getuigenis afgelegd in enkele te levisieinterviews die het afgelopen weekeinde zijn uitgezonden. Mansholt heeft toen onder meer gesuggereerd dat er een Europese "zuiverings" politiek zou komen en dat Europa een tarievenoorlog zou beginnen te gen andere werelddelen, die nog vui le produkten op de markt zouden brengen. De terugkeer van dr. Mansholt op het vaderlandse politieke toneel, komt niet geheel onverwachts. In dit voorjaar hebben de drie oppositie partijen al moeite gedaan om deze gewichtige politicus te interessren, voor de positie van "premier" in hun- schaduwkabinet. Op dat moment Scientology weg uit Leiden LEIDEN De stichting Scientolo gy (de pseudo-wetenschappelijk- religieuze beweging van de Ameri kaan Ron Hubbard) trekt weg uit Leiden. Hier was het hoofdkantoor, gevestigd, aan de Oude Vest 73. De verhuizing vindt vrijdag plaats. De stichting heeft 'n nieuw onderkomen gevonden in Amsterdam. Dr. Mansholt heeft dr. Mansholt echter nog ge weigerd de overstap in de vaderland se politiek te maken. Deze zomer is hij aan de beurt om af te treden als lid van de Europese commissie. PARIJS Koningin Juliana zal in de loop van dit jaar een staats bezoek aan Frankrijk brengen. Frankrijks president Pompidou heeft dat gisteren gezegd. Hij noem de geen exacte data. De koningin zal van 11 tot en met 14 april een staatsbezoek aan Engeland brengen. Gelukkig ontmoette ik me meenam naar Johannesburg. Al gauw vond ik een baan en een flat. Ik verdiende goed geld. Er werden toen, daar in Johannesburg, twee Erika's geboren: één die overdag hard werkte en één die 's nachts vrolijk en onbezorgd door het leven vlinderde. Ik weet het van mezelf; iedere avond als ik de deur van mijn flat achter me dicht gooide, was ik een andere vrouw. Een uitgaanster en ik hield er van met mijn hele hart. Later, na een paar maanden, dacht ik dat ik het uitgaansleven beu was. Ik had genoeg gezien, genoeg beleefd en ik was weer wat ouder. Maar toch niet veel wijzer gewor den. Want voor de zoveelste maal viel ik in handen van een man, die me in de diepste afgrond van het leven wilde storten. GRONINGEN Negen medische studenten in Groningen hebben een kort geding tegen hun faculteit ge wonnen. Zij moeten worden toegela ten tot het kandidaatsexamen en de daarvoor vereiste tentamens kunnen afleggen. Dat heeft de president van de Groningse rechtbank gisteren be paald. Het faculetiesbestuur had de stu denten die voor het tweede studiejaar op een wachtlijst waren geplaatst op l september per brief meegedeeld dat ze niet aan het kandidaatsexamen zouden mogen deelnemen. Volgens de president van de recht bank is het aan de aarzelende hou ding van het faculteitsbestuur bij de invoering van de wachtlijst te dan ken dat deze studenten nu een kort geding hadden aangespannen. Door deze houding hadden de studenten al enkele malen praktioa in het tweede ji Het bericht over de wachtlijst kwam toen de studenten vlak voor hun eerste tentamen stonden. Hen daarvan uitsluiten zou een onrecht matige daad zijn, vond de president. Centrale ontharding van het lei dingwater, waardoor in grote delen van ons land de kalkgraad met méér dan de helft wordt vermin derd, is nuttig maar gaat niet ver genoeg. Het betekent weliswaar, dat de huisvrouw voor haar gezinswas wasmiddelen met lager fosfaatge halte zal kunnen gebruiken, maar fosfaten blijven nodig. Het verdient daarom de voorkeur uit te zien naar andere stoffen, die dezelfde of een betere wateronthardende wer king vertonen dan fosfaten, maar zonder schadelijke werking voor het oppervlaktewater. Door Ewout Janse Dit is de opvatting van dr. H.L.Golterman, directeur van het Limnologisch Instituut (voor che- misch-biologisch zoetwateronder- zoek) in Nieuwersluis. Enige weken geleden deelde hij in het vaktijd schrift H20 in wetenschappelijke maar stellige termen mee. dat zo'n fosfaten vervangende stof bestaafc: NTA (nitrili-tri-azijnzuur) Dr. Golterman schreef: „Er is thans geen twijfel meer over mogelijk dat NTA in zuiveringsinstallaties en in de natuur wordt afgebroken." Des- gevraagt voegt hij er aan toe, dat het vermogen van deze synthetische stof om kalk te binden eveneens buiten twijfel staat. In zeer zuivere vorm worden dergelijke stoffen al geruime tijd door instituten ge bruikt voor bepaling van het kalk- gehalte van water. Voldoende Voor huishoudelijk gebruik is NTA van geringere zuiverheidsgraad (en aanzienlijk lagere prijs) voldoende, aldus dr. Golterman. NTA heeft overigens het getij nog steeds niet mee, constateert hij spijtig. In de Verenigde Staten zijn er proeven mee genomen o.a. in combinatie met cadmium en kwik - op dieren, die na enige tijd ernstige ziektever schijnselen vertoonden. Maar vol gens dr. Golterman waren die proe ven in hoge mate onwetenschappe lijk. De bij die proeven aangetoonde giftigheid is zo gering, dat geen mens bij normaal gebruik van deze stof in wasmiddelen voor schade aan zijn gezondheid beducht zou hoeven te zijn. Intussen heeft de onrust over de bevindingen van deze dierproeven in de Ver.Staten er toe geleid, dat NTA. aanvankelijk aan wasmidde len toegevoegd, daaruit is verwij derd om weer plaats te maken voor fosfaten. De paniekreactie bleek wel tot dat land beperkt en komt daar ook al weer snel tot een ommekeer In Canada zal op 1 januari 1973 nagenoeg alle fosfaat uit de was middelen zijn verdreven vermoede lijk wel door NTA. In Zweden heeft de gezondheidsraad verklaard, dat aan die stof geen medische risico's verbonden zijn. NTA wordt daar tlrans in vier wasmiddelen toege past. Aarzelende stappen Ook in Nederland zijn, zoals be kend, de eerste aarzelende stappen gezet. Een kleine wasmiddelenfa- briek in Deventer brengt - voorlo pig bij wijze van proef - een pro duct in omloop, waarin fosfaten hebben plaats gemaakt voor NTA. Het middel wordt thans toegepast in wassalons in Zwolle en Kampen en volgens de eerste berichten zijn de resultaten bevredigend. Zal NTA op den duur de fosfaten, die de verstikkende algengroei in ons oppervlaktewater bevorderen, kunnen uitbannen? „Voor een deel," zegt dr. Golterman. „Onge veer éénderde van de afval aan fos faten komt voor rekening van het huishoudelijk gebruik. De hoeveel heid geloosde fosfaten kan dus be langrijk worden verminderd." Het geeft hem tevens aanleiding tot een scherpe aanval op de adverten tie, waarmee enige tijd geleden de Vereniging van Zeepfabrikanten de stellingen beklom om het publiek te vertellen hoezeer zij haar best doet en hoe onvermijdelijk die fosfaten in de wasmiddelen nog zijn. „Die advertentie is ernstig misleidend," zegt Golterman. „Het is een baga tellisering van het fosfaatprobleem. Die fabrikanten verstoppen zich achter andere vervuilingsbronnen, zoals de Rijn en de menselijke uit werpselen. Maar als je op een zeker moment tegen cholera machteloos staat dan kun je toch zeker wel maatregelen nemen tegen de pok ken?" Overgedoseerd Hij wijst er ook op, dat bij de hui dige stand van zaken de hoeveel heid fosfaten in wasmiddelen ge middeld overgedoseerd is. „De fabri kanten hebben zich ingesteld op ui tersten. Zolang fosfaten nodig zijn is het gewenst wasmiddelen met verschillende dosering te maken, voor streken met zacht en met hard water. Iedere beduidende hoe veelheid fosfaat, die je er uit kunt krijgen, is van groot belang." Ook aan de klerenwasmachines is volgens hem veel te verbeteren. „Vaatwasmachines zijn voorzien van een ionenwisselaar, waarin doodge woon keukenzout moet worden ge daan. Als het harde water daar langs loopt wordt het natrium uit het zout uitgewisseld tegen de kalk uit het water. Waarom een dergelij- wisselaar ook niet in de gewone wasmachine? Te duur, zeggen de fabrikanten. Maar bij algemene toe passing zou de prijs, die nu nog een vijftig, zestig gulden bedraagt tot de helft kunnen zakken." Veel wordt er gesproken van de „derde zuiveringstrap", die de wa terleidingbedrijven zouden moeten invoeren om fosfaten uit het afval water te halen. „Die derde trap moet er komen," zegt Golterman, „en in beginsel overal. Er is op het ogenblik een duidelijke neiging al leen de tweede trap (biologische zuivering) voorrang te geven. Maar ik zou die tweede en derde trap da delijk willen combineren." Centrale ontharding van het lei dingwater, centrale zuivering van het afvalwater zijn belangrijke bij dragen tot het terugdringen van de watervervuiling, maar dat ontslaat de fabrikanten niet van een plicht een vervanging te zoeken voor de schadelijke fosfaten. NTA is zo'n middel. „Door de (vermeende) be zwaren tegen NTA moeten wij ons niet laten weerhouden. De bezwaren van fosfaten zijn reëler en groter." Onder zeer grote belangstel ling is gisteren in Den Haag oud minister-president J. M. L. Th. Cals begraven. Tot degenen die naar de Paschalis kerk waren ge komen voor de uitvaartdienst be hoorde Prins Claus. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hadden zich laten ver tegenwoordigen. Het Nederlands episcopaat was vertegenwoordigd door de bis schop van Haarlem, mgr. Zwart kruis. De uitvaartdienst werd ook bijgewoond door de pauselijke nuncius Angela Felici. De Nederlandse regering werd vertegenwoordigd door minister president mr. B. W. Biesheuvel, terwijl voorts ministers, staats secretarissen. oud-ministers en -staatssecretrissen uit het kabi net Cals, oud-premier De Jong ministers van Staat, leden van de Raad van State, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer Eerste en Tweede Kamer-leden en vertegenwoordigers van poli tieke en maatschappelijke groe peringen in ons land, in de kerk aanwezig waren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7