Kwekers chrysantstekken werken nu intensief samen OP FLORIADE KOMEN OUDE BOEKEN OOK MAAKT MACHINE VEEL VAKANTIE WERK OVERBODIG' R. E. Kollmann verlaat C en A na veertig jaar Drees: VW niet gevaarlijk Meel over de straat Gekocht tijdens uitzending van NCRV DIEREN, PLANTEN MINERAALEN, pagina 4 STREEK WOENSDAG 5 JANUARI 1972 J an der Meijs uit Rijnsburg en Valkenburg kregen door fusie een groot bedrijf RIJNSBURG/VALKENBURG Een enorm kassencomplex is verrezen aan de Voorschoterweg in Valkenburg. Wanneer men van Leiden komt ziet men het, een honderd meter voor men het bruggetje naar de dorpskom passeert, liggen aan de rechterzijde van deze weg. Het is het bedrijf van „Van der Meij n.v. Jonge Plantenkwekerij Rijnsburg-Valkenburg". Spe cialiteit is het telen van chrysantenstekken voor de kwekers. Het is één van de grootste bedrijven in ons land op dit gebied dat ontstaan is door een fusie tussen de firma's Adr. van der Meij en Zn. in Rijnsburg en J. van der Meij Johzn. in Valken burg. „Wel een fusie, maar niet één uit financiële noodzaak", stelt de Rijnsburger Adrie van der Meij nadrukkelijk. „Neef Jan en tevens klant van ons had een gezond bedrijf en wij hebben dat ook. Het is gewoon gedaan om aan de vraag te kunnen voldoen en om een zo goed mogelijk produkt te bren gen. We werkten op contractbasis al samen". Met vader Adri (51) en zoon Jan (25) van der Meij zitten we met neef Jan van der Meij Johzn (39 en naast kweker ook wethouder van de gemeente Valkenburg) in het spik splinternieuwe kantoor tussen het be staande en het nieuwe kassencom plex aan de Voorschoterweg in Val kenburg gezellig te babbelen over het same"jaan van het Rijnsburgse en het Valkenburgse bedrijf. Twee bekende kwekers, die op het gebied van de stekkenproduktie van chry santen wel iets te betekenen hebben. In 1969 werden 2.5 miljoen stekken omgezet en nu in 1972 hoopt men bo ven de tien miljoen uit te komen, wat zoveel wil zeggen dat men dan bij na zes procent van de Nederlandse markt bezit. Door Cees Combee Foto's Holvast Het bijzondere is. dat al deze chrysantenstekken worden verkocht via het in- en verkoopbureau van de bloembollenveiling "West-Fries land" in Bovenkarspel. Dat heeft het voordeel, dat er geen problemen ont staan over betalingen en dat het he le verkoopapparaat van deze veiling ter beschikking van de Rijnsburgs- Valkenburgse bombinatie staat. Hoofdcultuur Adrie van der Meij een goed lachse Rijnsburger en oudste ven noot is van origine een bloemen- kweker. die zich in de Jaren 1962— 1963 ging bezighouden met de teelt van jaarrondchrysanten. Er was gro te vraag naar. Vooral vanuit Duits land. Van der Meij was dan wel niet de eerste Rijnsburger, die omschakel de, wel was hij één van de eersten. De Jaarrondchrysant werd de hoofd cultuur op dit bedrijf aan de KatwlJ- kerweg. dat thans over 3200 vierkan te meter glas beschikt. Die opper vlakte bleek reeds in 1970 te klein om voldoende stekken te kunnen telen en te bewortelen. Zoon Jan de planner van het nieuwe bedrijf valt zijn vader in de rede. Hij zegt: "Langzaam kwam vader tot de ontdekking, dat hij de stekken, die hij altijd moest kopen, heel goed zelf kon gaan telen. Toen hij daarmee eenmaal was begon nen kwam het herhaaldelijk voor dat hij met overschotten kwam te zitten. Deze werden weer overge daan aan collega-kwekers. Ze bereik ten er fantastische resultaten mee. Dat was rond 1967. Daarom begon vader in 1968 heel voorzichtig met de produktie van jaarrondchrysan- tenstekken voor de verkoop. Het luk te. In 1969 volgde een grote uitbrei ding op dat gebied. Er gingen dat jaar 2,5 miljoen stekken van de hand. In 1970 werd de 4,5 miljoen overschreden en nu aan het einde Met deze verwarmingsketel wordt het 7700 vierkante meter grote kassencomplex aan Voorschoterweg warm gestookt. van 1971 staan we op ruim 7.5 mil joen stekken. Door die fusie moet het mogelijk zijn in 1972 de 10 mil joen te halen. Daarmee veroveren we dan bijna zes procent van de Nederlandse markt". Contact De Rijnsburgers Adrie en Jan van der Meij zochten in 1970 contact met neef Jan uit Valkenburg, die bereid was op contract een groot gedeelte van de produktie van onbeworteld stek op zich te nemen. Van het één kwam het ander, zodat dit jaar het gehele Valkenburgse bedrijf werd in geschakeld voor de "moerenteelt 5 dat in vakkringen heet. Dat geschiedde op een oppervlakte van 4500 vierkante meter. Maarook die 7700 vierkante meter glas samen bleken te klein, zodat werd besloten tot fusie en te gelijk tot uitbreiding van het kassen al in Valkenburg met 4000 vier kante meter breeclkappers met drijfsruimten achter het bestaande bedrijf van Jan van der Meij Johzn. Wanneer de mogelijkheid zich voor doet kan men nog uitbreiden met 7500 vierkante meter. De Rijnsburg se-Valkenburgse combinatie heeft reeds beslag op deze grond gelegd, door ze te huren. Kweker-wethouder Van der Meij uit Valkenburg is erg gelukkig met deze intensieve samenwerking Zegt hij: "We kenden elkaar als familie natuurlijk reeds lang en bovendien hebben we altijd prettig zaken ge daan en samengewerkt. Vooral de laatste Jaren, toen ik een deel van de stekkenproduktie van Adrie en Jan overnam. We zullen het met z'n drieën zeker best kunnen vinden Daar twijfel ik niet aan. Trouwens als ik die zekerheid niet had, wa, ik er nooit aan begonnen. We be schikken nu in Valkenburg en Rijns burg over een totaal kassencomplex van bijna 12.000 vierkante meter. Of het genoeg is voor de toekomst weet ik niet. Ergens is het gelukkig, dat de mens niet in die toekomst kan kijken. Die is verborgen. We wer ken dus nu met twee bedrijven. In Rijnsburg hoofdzakelijk met bewor- teling onder automatische nevelin stallatie en in Valkenburg, waar we over een bewortelingsruimte van ongeveer 1500 vierkante meter be schikken met daarnaast dus de hoofd moot van de moederplanten. Onze stek behoeft niet voor die van de 'zuid" ondel- te doen. De aanvoer ders van "Flora", die de beste kwali teit chrysanten op de markt bren gen, zijn meestal afnemers van onze stekplanten. Door intensieve selec ties houden wij de kwaliteit van ons produkt op hoog peil" Medewerking Een leuke bijkomstigheid is nog. dat de Van der MeiJ's van de veiling „West-Friesland" een speciale verte genwoordiger voor chrysanten ter be schikking hebben gekregen. Het is Jan Vrolijk (32) uit Noordwijker- hout, die in de gehele bollenstreek al zeer veel contacten heeft door zijn Valkenburg j bloembollenverkopen. Jan „West- Friesland" doet niets anders dan be- föw t vt yg? middelen tussen Van der Meij en de afnemers van chrysantenstekken De Rijnsburgs-Valkenburgse combinatie bepaalt de prijs en ik moet ze zien te verkopen. Het voordeel is. dat er dan praktisch geen crediteuren zijn, want de afrekening geschiedt door de Bovenkarspelse veiling. Die samen werking is een unicum. Het is in de jongeplantensector nog niet voorge komen". Op onze vraag waarom die uit breiding Juist in Valkenburg heeft plaatsgevonden antwoordt Adrie van der Meij: „De mogelijkheden om grond te bemachtigen waren in Val kenburg veel groter dan in Rijns- burg. Bovendien konden we op een bestaand bedrijf aansluiten en waren er ontsluitingswegen. Ook met de aanleg van water, gas en electriciteit hadden we geen moeilijkheden. Een voordeel is voorts, dat we heel dicht bij een belangrijke uitvalsweg liggen, namelijk rijksweg 44 van Den Haag naar Amsterdam. Er werken ook nog twee dochters van mij in de zaak en bovendien hebben we negen vaste personeelsleden, waarbij in het sei zoen, dat loopt van maart tot augus tus, nog tien losse krachten komen. Een leuk bedrijf en een prettige vorm van samenwerking, waarvan we in de toekomst heel veel plezier hopen te beleven". De drie leidende figuren van Bloembollen pellen LISSE De belangrijkste stand Ze drogen „gortdroog tot midden van de mechanisatie-show die tot en de kist". met vrijdag in de Hobaho hallen te Lisse wordt gehouden is die van het Rijkstuinbouwconsulentschap voor Bedrijfsontwikkeling en Arbeidsme- thodiek. Daar staat het prototype van een bloembollenpelmachine. Er is al behoorlijk werk mee verricht, maar men is nog lang niet tevreden. Een bijverschijnsel, dat door de moeilijkheden van het verwijderen van de tulpenwortels groeide, kan zeer belangrijk worden, want „Moe ten die wortels er wel af?" Het ant woord op die vraag kon wel eens beslissend zijn voor de bijverdien sten van huisvrouwen en scholieren, die met „bollenpellen" aardig wat konden binnenhalen. De machine is vrij simpel: een rij van rolletjes, ter grootte van staaf- batterijen, die tegen elkaar indraai en. Rubberen kleppen daarboven zorgen er voor dat de tulpebollen op bepaalde afstanden gedraaid worden, zodat alle kansen op verwijdering van de resten en Jonge bollen aan wezig zijn. Het splitsen van leverbaar in plantgoed is vrij aardig gelukt. Het echte bollenpellen, in één draai wor tels en oude huiden verwijderen, is machinaal niet te verwezenlijken. Door te zorgen, dat de wortels tussen die draaiende rollen komen, kan een groot deel worden verwijderd. De beschadigingsexpert van het Labo ratorium voor Bloembollenonderzoek, Schipper, gaat na hoeveel er wordt LEIDERDORP De watersport vereniging „Doeshaven" houdt op woensdag 12 januari een ledenver gadering in het Dorpshuis, om 20.15 uur. Het voornaamste agendapunt is de behandeling en vaststelling van de gewijzigde statuten en huishou delijk reglement. LEIDEN Uit handen van burge meester Vis ontving de heer R E. Kollmann verkoopleider van de he renzaak van C A en assistent be drijfsleider, de zilveren medaille, be horende bij de orde van Oranje Nas sau. Dit gebeurde tijdens de receptie ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum. De heer Kollmann ging tevens met pensioen. Nadat de Jubilaris en zijn echtgenote Van der Meij's Jonge Planten- i beschadigd. kwekerijV.l.n.r. Jan van der Meij Er is niet bij gezegd of er mon- Johzn., vader Adrie van der Meij sters worden genomen van met de en 3oon Jan van der Meij in de hand gepelde tulpen. Ook daarbij grote kas. kan de bolschijf worden beschadigd. Groter In het Rapport Land- en Tuin bouw in Zuid-Holland staat dat het aantal bloembollenbedrijven daar in tien jaar tijd is teruggelopen van 4028 naar 2445. Er werden slechts 200 ha minder beplant maar het aantal' werknemers liep in die tijd terug van 4300 naar 2000. De hierdoor ontstane mogelijkheden en moeilijkheden spiegelen zich op zo'n mechanisatieshow af. De machines worden groter, de transportmiddelen moeten er bij aangepast worden, evenals de em ballage. Op de gespecialiseerde be drijven in Zuid-Holland met veel te kleine „tuinen" tussen te veel sloten werkt men moeilijker dan in de vlakten van Breezand, Julianadorp. Daar rooit men de bollen in het De „Zuiderlingen" vinden het all maal nogal wat griezelig. Bang vo< de kwaliteit van de bollen. Er zij voor hen uiteraard de gebruikelijl machines en kleinere transporting delen. Cremer Noordwijkerhout, al zo1 vijfentwintig jaar doende met te machines, heeft het nu zo ver, dl bij het aanpakken van een rol ne nylon de machine de getelde bolle al laat vallen. Zo gauw men de b dem dichtbrandt stopt hij. Vei plaatst men de hand dan vallen i bollen weer. Europak brengt „blisterverpak- king". Er is een machine van viel duizend gulden nodig om zo'n hai plastic bakje met bollen aan ee kartonnen plaat te bevestigen. Hi heeft geen zin zelfd de bakjes 1 trekken, als men niet in honderd duizend aantallen komt. Een verpal king is ook 'n wit plastic potje vod één hyacintebol. Daarop staat ee „Hollands landschap" in Delfi Blauw. Een reuzensucces in de VI aldus de enthousiaste Nat. Papiei groothandel. van C A Nederland bood hij een porceleinkast aan. Bedrijfsleider Van der Willige zei, dat de heer Kollmann eigenlijk veel langer dan 40 Jaar heeft gewerkt, omdat hij dag en nacht met de zaak bezig geweest is. Ook noemde hij de verdiensten van de heer Kollmann als choreograaf bij diverse mode shows. De opvolger van de scheiden de jubilaris sprak mede namens het door een erehaag, gevormd door een gehele personeel. Hij dankte de heer I £root- gebruikt een opvoerelevator - - - - K om ze van de rooimachme in de laadbak van de vrachtauto te krij gen. Gebr. Perfors in Sassenheim bracht deze giraffehals. Ant Hui- Na het officiële gedeelte konden de berts Breezand heeft een droogwand groot deel van het vrouwelijk perso neel van C A, onder luid feest gezang de zaal hadden betreden, en nadat burgemeester Vis de medaille had overhandigd, sprak de heer God fried Brenninkmeijer, lid van de hoofddirectie. Hij merkte op dat de jubilaris zich altijd volledig heeft ingezet voor de klant. Om uitdruk king te geven aan de dankbaarheid Kollmann voor de goede samenwer- j king, en bood hem namens het per soneel een tafel aan. talloze aanwezigen, onder het genot van een drankje, o.a. kijken naar vijf lieftallige personeelsleden, die een dansje voor de heer Kollmann had den ingestudeerd. gemaakt waarvoor de zgn. kuubskis- ten. (Inhoud ongeveer 750 lt) kunnen worden geplaatst. Enorme ventilato ren jagen grote hoeveelheden lucht tussen de bollen in die kisten door. DEN HAAG (ANP) Minist^ Drees van Verkeer en Waterstaat i van mening, dat geenszins vast j komen te staan dat de Volkswagen kever en -bus in him huidige uil voering uit een oogpunt van verkeerd veiligheid slechter of beter zoudel zijn dan een ander type personen-ó combinatiewagen. Volgens de be windsman voldoen beide Volks wagentypen aan alle in de Verenig de Staten gestelde veiligheidseisen Minister Drees weerspreekt dai ook verontrustende conclusies van dt Amerikaan Ralph Nader in een on langs uitgebracht rapport. Dat rapw port heeft het PvdA tweede-kamer lid Van Thijn tot vragen gebrachj In antwoord daarop zegt Ministei Drees. dat de conclusies van de heë Nader zijn gebaseerd op een zeer se lecte steekproef, waarbij niet is uit gegaan van het totaal aantal voertui gen of van het totaal aantal afgeleg de voertuigkilometers, doch alleel het aantal ongevallen met dodelijl gevolg is gerelateerd aan het aantal bij een ongeval betrokken auto's. Zijns inziens zijn hierbij in veel ge vallen oudere typen Volkswagens be trokken geweest. NATUURLYKE HISTORIE AMSTERDAM Tijdens een in Amsterdam door de NCRV georganiseerde veiling ten bate van het Roode Kruis, heeft de Stichting „Floriade Amsterdam 1972" bij opbod een 8-tal oude plantenboeken gekocht voor een bedrag van f. 2.200.-. De boeken, die voor dit doel ter verkoop waren aangeboden door Hortus Botanicus aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam, behoren tot een serie van in totaal zestien delen van ..Natuurlyke Historie of uitvoerige beschryving der dieren, planten en mineraalen, volgens het samen stel van den Heer Linnaeus. Met nauw keurige Afbeeldingen". De gehele uitgave is geschreven de buitenplaats „De Hartekamp" door de heer M. Houttuyn, doctor I (tussen Leiden en Haarlem' waar in de medicijnen te Amsterdam en hij lijfarts was van Georg Cliffort gedrukt en uitgegeven door de erven en tevens toezicht hield op diens Houttuyn, eveneens te Amster- verzameling dieren en planten, dam. Ieder deel omvat circa 700 pa gina's en het eerste deel is versche- j Hortus Medicus nen in 1773. De door de Stichting Floriade gekochte delen behandelen i Cliffort. die directeur was van de de beschrijving van de „palmbomen, OI. Compagnie en tevens commis- kruiden, varens, mossen, paddestoe-i saris van de Hortus Medicus (thans len en grasplanten". I Hortus Botanicus) in Amsterdam, was één der beroemdste liefhebbers Hoge waarde van de natuurwetenschappen in de De plantenboeken ontlenen hun hoge waarde vooral aan het feit dat Houttuyn bij de indeling van het plantenrijk is uitgegaan van het systeem, zoals dit enkele decennia tevoren door de beroemde Zweedse plantkundige Linnaeus was inge voerd. Linnaeus (1707-1778) stu deerde medicijnen en natuurweten schappen te Lund en Uppsala. In 1732 werd hem door de Zweedse re gering een studiereis aangeboden naar Lapland, die resulteerde in de uitgave van de „Flora Lapponica". Kort daarop vertrok Linnaeus naar Nederland waar hij in 1735 promo veerde tot doctor in de medicijnen aan de toenmalige universiteit te Harderwijk. Een oude boom en het zg. „Linnaeus-torentje" herinneren nog aan zijn verblijf in deze stad. Van 1735-1738 verbleef Linnaeus op ALPHEN AAN DEN RIJN Van een vrachtwagen met aanhanger, die over de Steekterweg reed, zijn gister middag 55 zakken meel gevallen waarvan er twintig openbarstten. Ongeveer zeshonderd kilo meel kwam er op de weg terecht hetgeen tot ge volg had. dat het verkeer een half uur was gestremd. Rijkswaterstaat heeft de straat schoongemaakt. 18e eeuw. Hij bezat op zijn buiten plaats een plantentuin, een dieren tuin en een museum voor natuurlij ke historie. Linnaeus heeft deze ge hele verzameling beschreven in zijn „Hortus Cliffortianus", waarin voor de eerste maal het begrip „species" wordt ontwikkeld. Tijdens zijn verblijf in Nederland werd met behulp van de A'damse burgemeester Cronovius de eerste druk uitgegeven van „Systema Na turae" (1735), waarin een overzicht wordt gegeven van alle mineralen, planten en dieren. Ook „Genera Plantarum" «de geslachten plan ten) zag in Nederland het licht. Wereldberoemd werd naderhand „Species plantarum" <de soorten der planten) waarin Linnaeus alle toen bekende plantesoorten (circa 8000) beschreven heeft. In dit werk komt voor het eerst de binaire nomencla tuur naar voren (het systeem waar bij een plant met twee namen, een geslachtnaam en een soortnaam wordt aangeduid) en dit werk is de basis geworden voor onze moderne nomenclatuur. Houttuyn hanteert in zijn boeken dus ook deze door Linnaeus inge voerde indeling van het plantenrijk. De zeer nauwkeurige beschrijvingen van de planten en de vindplaatsen over de gehele wereld worden nog aangevuld mot minitieus uitgevoerde kopergravures. UITVOERIGE B ESCHRTVING DER Volgens het Samenstel van den Heet J 3V 3Y SE V of. Met naauvvkeurige Afbeeldingen. tweede deels, eerste stuk. DE PALMBOOMEN. Tb AMSTERDAM, By de Erven van F. IIOUTTUTN. M D C C L XXIII..

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4