dit is een uitdaging in nieuwe wijken KANKEREN - BINNENSTAD binnenstad LTV: negatieve en positieve punten %roen in plaafc steen deur [deel 4) MSDAG 5 JANUARI 1972 LEIDEN KIJK, kankeren is één ding op al die hinderende, verslechterende, foutieve, belemmerende maatregelen in die BINNENSTAD. MAAR meepraten over parkeren in die oude meedenken wonen mooie mee vormgeven werken verwenste mee afwegen lopen overvolle mee beïnvloeden uitgaan uitgestorven mee tijd geven kijken benauwde mee moeite doen fietsen vervallen mee vergaderen varen prachtige mee bekvechten ontspannen verprutste mee vernieuwen winkelen historische van de in de kostbare kijk, dèt is wat anders. Dat is héél wat anders. BEGIN 1972 moet de ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD er komen. Daarin zal plaats zijn voor vertegenwoordiging van organisaties en groeperingen, zoals de vereniaing Oud-Leiden, de Bond van Ned. Archi- tekten, de Stichting Leidse Hofjes, de Culturele Raad, Leefbaar Leiden, e.a. DIE Adviesraad krijgt een vinger in de pap. Maar ook andere, niet georganiseerde „gebruikers" van die binnenstad, moeten in de Adviesraad een stem krijgen. Moeten meedoen aan net vele werk in Adviesraad en in commissies en werkoroepen. Die „gewone burger" moet er in. U misschien NATUURLIJK is het onbetaald werk. Moeilijk werk. Vrij veel werk. Speciaal voor mensen met lange adem en korte tenen. Mensen met des- kundiaheid of met grote belangstelling. Mensen die echt iets te vertellen hebben. In de eerste plaats Leidenaars, maar ook bijvoorbeeld Oegst- oeestenaren, Leiderdorpers of Voorschotenaren met speciale interesse voor de Leidse binnenstad zouden kunnen meedoen. WAT moet u doen? Meldt u aan als adspirant-lid van de Adviesraad voor de Binnenstad. Een briefje aan: Burgemeester en Wethouders, Stadhuis, Leiden. Met een beknopte omsehr"vmq van wie, wat, waarom, enz. Ingestuurd vóór 20 januari, en u hebt binnen veertien dagen antwoord. Doen Burgemeester en Wethouders van Leiden Leids raadslid Jan Kees Wiebenga -d stgIDEN In nieuwbouw is he- ook wijkverbetering noodzake- llanJ Met de drie jonge stedebouw- ^jdigen Broeksma, Meinders t :istje 01 wijkverbetering, denk je dan meteen aan het Morskwartier, het middenterrein is gevuld, een „bespeelbare" ruimte. Na- es Tjrlijk kan het nog beter dan zoals 7 met houten speelobjecten in een Jeffrt tuin, maar het is toch al heel gj anders dan de betegelde speel - Ptsjes met de obligate zand- (ken, die het kenmerk zijn ^1 nieuwbouwwijken. Xj^uidwest is er een voorbeeld van. bovenste foto van het Jacques "O-isplantsoen laat het zien. Dat 't VJ_iers kan, bewijst Delft, (gelijking de andere twee foto's TTA gemaakt. J JLn wijken met eindeloze rijen (to- 1ai*)hoge flats Z0 »unhelmisch" hetiden 6elukkiS nergens vallen in- gade's 5tukJes „wild groen" aan de voet enter zo'n betonnen rechthoek op toeiTddelste foto) de f1" is gewerkt met niveauverschil- j, er groeit onkruid („verboden op t gras te lopen" en „denk om de rozen" is er niet bij), spoorbiels en rioolbuis zijn gebruikt om op en mee te spelen. Er staat een oude bank, die het geheel een leefbaar ka rakter geeft in de schaduw van zo'n betonnen kolos. Met medewer king van ouders zijn dergelij ke speelplaatsen gemaakt waar eerst keurige plantsoentjes lagen. Met het woeste terrein op de on derste foto schelpenpaden door 'n heuvelachtig en begroeid gebied ligt het anders. Tijdens de bouw van de woningcomplexen is begonnen. De bergen zand en grond zijn gewoon blijven liggen. Ook hier wordt de macht van de auto ingedamd door drempels en an dere trucjes. Langs het speelgebied loopt een weg met parkeerplaatsen voor de deur. Er zijn vluchtheuvels, waar bij grote drukte wel een auto kan staan, maar waar men bij voor keur niet zal parkeren. Het zijn kleine stukjes straat, die van zelf groen worden en speelterreintjes voor de allerkleinsten vormen, onder het oog van moeder. Conclusie van gesprekken met de drie stedebouwkundigen en 'n bezoek aan Delft: er kan in Leiden heel wat worden gedaan aan wijk- en buurt- verbetering. Er is geld uitgetrokken op de begroting voor komend jaar. Er moet dus begonnen worden. Waar het werk moet worden aange vat, is een politieke zaak. Men kan alleen maar wensen, dat het niet te lang zal duren. Er is werk in over vloed. En daarmee besluiten wij van onze kant de serie „Naast de deur". Dat wil niet zeggen, dat de serie hiermee afgelopen is. Zoals in de eerste af levering gesteld: een vorm van in spraak is de weg via de krant. Onze kolommen staan open voor ideeën. goed is bevallen. "Dat heb ik uit uit latingen van de ambassadeur wel kunnen opmaken". Drie maanden is de jonge Leide- naar in de VN geweest en hy is er behoorlijk moe van geworden. Wat deed hij precies? In de eerste plaats was hy dus de stem van de politieke jongeren, die het van WD tot PSP wel eens zijn over het buitenlands be leid. "Voor het eerst heeft Nederland tegen de koloniale politiek van Por tugal gestemd. Natuurlijk is het be langrijkst, dat er een nieuwe minis ter is, maar ik heb toch het idee, dat onze stemmen invloed hebben ge had". Verder gaf hij elke week op 'n bandje een impressie, die in Nederland werd omgezet in een bulletin, dat naar allerlei jongerenbewegingen en scho len ging. Nu gaat hij op uitnodiging vertellen over zijn bezoek. "Ik schat, dat ik voorlopig wel twee avonden per week hiermee bezig ben. Maar het Ujkt me belangrijk, dat jongeren de indruk van een leeftijdgenoot kun nen horen". En als hij over indrukken spreekt, komt Wiebenga eerst met kritiek op tafel. Hij vindt het ronduit jammer, dat er in de veiligheidsraad een veto recht is. "Juist in dit lichaam, dat dwangmiddelen heeft, moet een meerderheidsbeslissing mogelijk zijn. Het Pakistan-conflict heeft dat dui delijk bewezen. De meerderheid van de algemene vergadering had een bepaalde mening, maar kon verder niets doen. Begonnen moet worden met vermindering van het vetorecht. Heeft bijv. Frankrijk er recht op als je het aantal inwoners vergelijkt met dat van India, dat geen vetorecht heeft?" Negatief denkt hij verder over de efficiency van het apparaat. Het bleek o.a. uit het feit, dat documen ten zó traag komen, dat de eerste tijd van de assemblee zeer rustig ver liep en later tot op zondag moest worden vergaderd. En door verschil lende omstandigheden werkt men langs elkaar heen. Heeft Wiebenga al die vergade ringen bijgewoond? "Nee, ik heb voornamelijk gewerkt in twee van de zeven commissies, die vaak tech nisch praten, wat moeilijk te volgen is. Dat is hard werken. De eerste zes weken in de koloniale commissie, waar de Portugese koloniën aan de orde waren, en de laatste periode in de commissie van ontwikkelings samenwerking, waar de voorbereiding van UNCTAD III en van de confe rentie over milieubeheer in 1972 in Stockholm aan de orde waren. Dat laatste vindt Wiebenga een belang rijk punt. "Daarover lees je haast niets in de krant". Gevraagd naar de z.i. positieve pun ten van de Verenigde Naties gebruikt Wiebenga dezelfde terminologie. "Je leest weinig in de krant over het enorme brok ontwikkelingshulp, dat via de VN wordt gegeven. Als de Ver enigde Naties worden opgeheven, zul len wij het in Nederland niet merken, maar wel de mensen in Ceylon en op de Philippynen" Belangrijk pluspunt vindt Wieben ga, dat de VN een ontmoetingsplaats is voor ambtsbekleders. "Zelfs als men hoog is, kan men hier anoniem contacten hebben. In de wandelgan gen heb ik gehoord, dat het conflict India-Pakistan hierdoor maanden is opgehouden". Hij is er voor, dat China in de VN is gekomen. "Zo wordt voorkomen, dat bepaalde landen geïsoleerd wor den. Als China over tien jaar een atoommacht zou zyn, zou het niet meer lukken. Nu hoort China erbjj en doet mee aan ontwapendngsbe- sprekingen. Dat is een belangrijk punt". HANS MELKERT LEIDEN Jan Kees Wiebenga is terug. Terug van het toneel van de wereldpolitiek naar dat van de Leidise. Drie maanden heeft hij als toehoorder in de sfeer van de Verenigde Naties vertoefd, nu kan hij zich als jongste raadslid (24) weer wijden aan de plaatselijke belangen. Op zijn studentenkamer aan het Rapenburg met het Academiegebouw als in een lijstje achter zyn raam ligt een stapel gemeentelijke stukken van minstens een halve meter hoog. Hij heeft zich als opgave gesteld er het komende weekeinde aan te be ginnen om de achterstand in te ha len. Door vakantie rondom kerst en de jaarwisseling is t er niet van ge komen en in deze eerste week van het nieuwe jaar is mr. Wiebenga aan het werk gegaan als wetenschappe lijk medewerker staatsrecht aan de universiteit en dat vroeg ook tijd. We zijn afgedwaald, want het ge sprek ging over zijn Amerikaanse tijd, zyn lidmaatschap van de Neder landse delegatie in de VN-assem- blee. Hij was de eerste jongere, op proef, want minister Schmelzer bond zich niet bij voorbaat voorgoed aan dit initiatief, dat zijn voorganger helemaal niet had genomen. Jan Kees Wiebenga, een 24-jarige meester in de rechten (sinds juni), heeft een assemblee van drie maanden bijgewoond van de Verenigde Naties. Het jongste Leidse raadslid vertelt er iets over in naaststaand interview. „Het is niet de bedoeling, dat ik ermee de krant kom. Ik ben er geioeest als vertegenwoordiger van de jeugd en ik breng mijn ervaringen rechtstreeks over aan de jeugd" aldus Wiebenga. Jan Kees was de eerste stem de politieke jongeren ("niet de WD, iet wel") over het buitenlands beleid. De politieke jongeren-contact-raad had hierom gevraagd. De raad voelde niets voor deelneming aan de jeugd- vergadering ter gelegenheid van 25ste assemblee van de VN ("de raad vond dat een spelletje"), n wilde een jongere als toehoorder in de Nederlandse delegatie. Wiebenga werd gekozen. Is de proef geslaagd? Naar zijn eigen idee wel, hoewel de betrokken politieke jongeren nog over moeten praten of ze erm doorgaan. Wat het ministerie betreft, gelooft Wiebenga wel, dat de proef fera Gaikhorst i Hans Melkert it oto s: an Holvast

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3