'Duifje5 Paloma in opstand tegen beroemde vader PROGRAMMEUR Begrotingsraad in Zoeterwoude Dochter van één van Picasso's vele vrouwen assistente voor de administratie HEMA WOENSDAG 5 JANUARI 191; W HET VALT NIET mee om de doch ter van een groot man te zijn, ver zucht Paloma Picasso <22). Ik woon bij mijn grootmoeder in Parijs. Nog altijd schrijf ik naar mijn vader, maar hij antwoordt nooit. Picasso schrijft geen brieven. Het gaat me aan het hart, want ik houd erg veel van hem en wil hem zo graag te rugzien. De laatste keer dat we el kaar zagen was in 1963. Hij wordt een dagje ouder. Maar niemand kan hem bezoeken Haar kansen op een uitnodiging heeft Paloma niet vergroot door het proces dat zij heeft aangespannen om Picasso te dwingen, haar te wettigen. De rechtbank te Grasse (Alpes Maritimes) heeft inmiddels Door Dolf Welling haar eis tot „erkenning van het va derschap" niet ontvankelijk ver klaard. Paloma's broer Claude (24) heeft twee jaar geleden eveneens tevergeefs een dergelijke poging ge daan. Het is veel geld waard om de wettige erfgenaam van Picasso te zijn. Die positie heeft in ieder geval Paul, de in 1921 geboren zoon van de schilder uit zijn huwelijk met Olga Khoklova. Paloma en Claude zijn kinderen van Prancoise Gilot de vrouw die in 1953 met Picasso brak en die nadien het boek ..Leven met Picasso" schreef. Over dat ont hullende boek is Picasso razend. Olga was vasthoudend Francoise is de tweede levensgezel lin van de meester, die achteraf over hem heeft geschreven. De eer ste was Fernande Olivier, die zijn beste Jaren deelde. Fernande was de vriendin van zijn romantische arme Jaren in Parijs en de bij terugblik glorieuze tijd. waarin het Kubisme ontstond en verder werd ontwik keld: 190512. In kubistische schil derijen uit 1912 komen opeens ge schreven liefdesverklaringen voor aan een ..Eva" Dat is dan Picasso's nieuwe vlam. Marcelle Humbert Maar in 1917 werd Picasso een ge vestigde meester, kerkelijk en wettig gehuwd met Olga die graag met „haar" kunstenaar prijkte in de so ciety en in mondaine badplaatsen. Franco's overw'nnlng in Spanje ontnam Picasso de hoop op een scheiding volgens de Spaanse wet geving In 1937 wist hij toch, in Frankrijk een scheiding te verkrij gen nadat over de voorwaarden twee jaren geprocedeerd was. Ook na die scheiding bleef Olga hem zo veel mógelijk voor de voeten lopen, in het belang van haar zoon Paul. naar ze zei. Paul goede zoon Francoise Gilot schrijft in haar boek. dat Paul zijn vader danig kon Irriteren, maar dat de Jonge man werkelijk zonder bijbedoelingen van Picasso hield, in tegenstelling tot de meesten uit Picasso's aanhang. Na Olga nam vervoleens vooral Marie Thérèse Walter een plaats in het leven van de schilder in. In 1935 schonk zij hem een dochter, Maya. Vluchtiger relaties had hij in die Jaren met Nusch. later gehuwd met de dichter Paul Eluard en met Ro- semarie. van wie de geschiedenis geen achternaam vermeldt. Marie Thérèse was een ampele vrouw, die voor kunst geen belangstelling had. Voor gesprekken over kunstproble men kon Picasso beter terecht bij de schilderen en fotografe Dora. Maar. een begaafde maar oneven wichtige vrouw die hij dikwijls tot tranen bracht. Dan tekende of schilderde hij haar en uit die kop studies ontwikkelde zich een kop in het vermaarde schilderij „Guerni ca". „Blauwbaard" „Pablo wist" schrijft Francoise Gilot „dat het voor Dora en Ma- rie-Thérèse belden veel betekende, door hem geschilderd te worden. Zij waren zich beiden volkomen bewust van het feit, dat zij hun eigen on sterfelijkheid verzekerden door een integraal onderdeel van zijn schil derijen te worden", zei hij. En: „Pablo's talrijke verhalen over en herinneringen aan Olga, Marie- Thérèse en Dora Maar brachten mij, mede door hun voortdurende aanwezigheid op de achtergrond van ons gezamenlijk bestaan, gelei delijk tot het inzicht, dat Pablo een soort Blauwbaardcomplex had, dat hem aanzette de hoofden af te snijden van alle vrouwen, die hij in zijn kleine particuliere museum ver zameld had. Hij sneed de hoofden overigens niet geheel af. Hij hield het leven er liever in; hij wilde de vrouwen, die in een bepaalde periode zijn leven hadden gedeeld, nog wat laten pie pen en schreeuwen van geluk of verdriet, hij wilde hen wat machte loze gebaren zien maken om er ze ker van te zijn dat er nog een ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse raadsleden krijgen donder dagavond de gelegenheid hun op- en aanmerkingen op de begroting te spuien. In een openbare vergade ring zal om acht uur de begroting voor 1972 worden behandeld. Dan zal raadslid Engelkes (PCC) waarschijnlijk ook tal van vragen uit het pakket van vijftig beantwoord Een van die vragen heeft be- Afscheids receptie wijkzusters OEGSTGEEST De wijkzusters m het Groene Kruis, zuster J. J. de Groot en zuster T. de Jong nemen vrijdagmiddag na ongeveer 25 Jaar in dienst te zijn geweest afscheid. De officiële afscheidsreceptie is van half vijf tot vijf uur in het Groene Kruisgebouw. Vanaf vijf uur is er dan voor de bevolking gelengenheid afscheid te nemen van de wijkzusters. trekking op de openbare verlichting. Is deze voldoende en als dat niet het geval is, is de post die voor deze werken op de begroting is uitge trokken dan niet te laag. Verder wil de de PCC weten hoeveel de vernie lingen die de lieve Jeugd aanricht de gemeenschap jaarlijks kosten. Is het niet mogelijk voor de raads leden een onkosten vergoeding in te voeren. De PCC wees er bij deze vraa op dat dit in vele andere gemeen ten een normale zaak is. De Zoeterwoudse bode moet nog alles op de fiets doen. Dat vond de PCC in deze gemotoriseerde tijd toch wel een beetje armoedig. Het voorstel is dan ook de gemeentebode een bromfiets te geven. Geen voorrang OEGSTGEEST Een Rijnsburgse bromfietser verleende vanochtend op de driesprong bij de Kennedylaan geen voorrang aan een auto die van rechts kwam. Bij de botsing brak de jongeman (18) een been. RECTIFICATIE STEDELIJKE FABRIEKEN VAN GAS EN ELECTRICITEIT LEIDEN N.V. Maatschappij tot levering van Elektrische Energie „Lugdunum" TER AAR TARIEFSWIJZIGING Met ingang van Januari 1972 worden de tarieven gewijzigd: In de tariefgroepen I en H worden de kWh-prijzen verhoogd met 0,1 cent. In de tariefgroep V worden de kWh-prijzen verlaagd met 0,4 cent en de kW-prijzen ver hoogd met 10%. Het vaste bedrag wordt in tarief Vb gebracht op f 2,50 per maand. OMZETBELASTING De in deze aankondiging genoemde bedragen worden verhoogd met 14% omzetbelasting. DE DIRECTEUR. Pablo Picasso, die op 25 oktober 1971 negentig jaar werd in gezelschap van zijn laat ste vrouw Jacqueline. sprankje leven in hen school, dat het aan een zijden draad hing, waarvan hij het andere uiteinde in de hand hield. En ze citeert Dora Maar, die Picasso toevoegde: „Mo reel ben Je uitvaagsel". Het lieve duifje Dora was ongeveer twintig Jaar jonger dan Picasso. Francoise, die in het laatst van de tweede wereld oorlog zijn leven kwam delen, was ongeveer veertig jaar jonger dan de schilder. Haar zoon Claude werd in 1947 geboren. „Pablo wilde hem Pablo noemen". Francoise voelde daar niet voor, omdat Picasso al een zoon Paul had. Op haar voorstel werd het kind Claude genoemd, naar Claude Gillot, de leermeester van Watteau die evenals Picasso clowns had ge schilderd. Bovendien verschilt de naam Gildot maar weinig van Fran coises achternaam. Paloma werd geboren toen Picasso helemaal vervuld was van een „Vredescongres" van linkse intellec tuelen in Parijs. Hij had er het ontwerp voor een affiche voor ge schonken. „Zijn beroemde duif hing door heel Parijs op de affiche en kondigde de opening van het vre descongres aan en zodra hij hoorde dat hij een dochter had gekregen zei hij, dat ze Paloma zou heten". „Hij bracht een haastig bezoek aan de kliniek om zijn nieuwe duif met eigen ogen te aanschouwen. Hij vond haar „lief", „mooi", „verrukke lijk" en al wat opgewonden vaders op zo'n ogenblik naar de lippen welt. Journalisten boden de ver pleegster honderdduizend francs om een foto van het wichtje te mogen maken. Jacqueline de laatste In 1953 gaf Francoise de brui aan haar leven met Picasso. Ze had er, naar ze zei, genoeg van om met een cultuurmonument te leven. Het mo nument gedroeg izch ook niet als een liefhebbende echtgenoot en va der. Hij had intieme relaties met het meisje Sylvette met de paarde- staart, met een gravin de Lazenne en met een gehuwde, zwangere vrouw wier echtgenoot zich door Pi casso met tekeningen liet troosten. Bovendien werd hij in 1952 in con tact gebracht met Jacqueline Roque, die met haar dochtertje in Vallau- ris kwam. Francoise suggereert dat dit met geen ander doel was, dan de kunstenaar te leren kennen. Jac queline is zijn verzorgster in zijn levensavond. Paloma in de mode Paloma is thans een mode-ontwerp ster. „Ik heb toen ik dertien was het schilderen eraan gegeven, om dat iedereen zei dat mijn werk niet zo goed was als dat van mijn va der", verzucht ze. „Ook nu nog wordt van mijn mode tekeningen wel gezegd, dat mijn vader ze beter zou kunnen maken. Als ik beroemde mensen ontmoet, praten ze altijd over mijn vader. Ik wdl dan graag iets over die mensen zelf weten, maar nee, het moet over mijn va der gaan. Verschrikkelijk irriterend en vervelend. En geen mens wil iets over mij horen. Het enige wat ze weieens vragen is: „Schildert u ook?" Ik heb schoenen ontworpen, tasjes en een kleine collectie sieraden die ik binnenkort zal exposeren. Voor Yves Saint Laurent heb ik wat din gen ontworpen die onder mijn naam, Paloma, geshowd zullen wor den. Als Je zo'n vader hebt, maakt dat het leven niet gemakkelijker. Maar zo erg is het ook weer niet, als Je maar niets verwacht". Blijkens het proces is Paloma toch niet helemaal berustend. Als kind was ze erg zoet. „Dat wordt een volmaakte vrouw", zei Picasso des tijds. „Passief en onderdanig. Zo zouden alle meisjes moeten zijn. Ze zouden in die slapende toestand moeten blijven tot ze eenentwintig worden". Paloma is nu tweeëntwin tig (Francoise's boek is bij Br una, Utrecht, in een Nederlandse editie verschenen). Paloma Picasso (de nog altijd niet gewettigde dochter van de beroemde schilder Pablo Picasso) is onlangs in Milaan gezien met de in Argentinië geboren schilder Gustavo del Rio. Paloma kwam naar de Italiaanse stad voor be sprekingen over een mogelijk te houden show van juwelen, welke door haar ontworpen waren Kwart miljoen voor het anti racisme-fonds AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse steun voor het anti-racis- me fonds van de Wereldraad van Kerken heeft door een bijdrage van f 10.000 van het Zeister Zendings genootschap het kwart miljoen gul den overschreden. Hiervan is f 115.000 bijeengebracht door ker ken en kerkelijke instellingen, ter wijl f. 135.000 door de actie „Be taald antwoord" is ontvangen van particulieren en groepen. In augus tus van dit Jaar vergadert het cen trale comité van de Wereldraad in Utrecht. Wil het streefbedrag van het anti-racisme-fonds, namelijk 500.000 dollar, dan zijn behaald, dan moet er nog f 264.000 komen. De actie „Betaald antwoord" is daarom op verzoek van de Wereld raad verlengd, en vraagt voor de laatste maal steun op giro 75651 ten name van „Crediet- en effecten- bank" Utrecht, met vermelding van: extra ronde „Betaald antwoord". Echlpc jaar Heemskerk in 'f goud SASSENHEIM De heer Cr? Heemskerk (79) en mevr. M. Heemar' kerkBloemend-aal (76), die wonePut in Sassenheim, Westerstraat 15, hoP? pen op 12 januari de dag te moger1^ herdenken, dat zij 50 jaar met elkaa^P in de echt zijn verbonden. Dit heugiLc Hjke feest hopen zij op deze daL f in familiekring te herdenken met eer feestelijk samenzijn in Motel Sassen!, heim. Voor belangstellenden word|Lc receptie gehouden op zaterdag 8 ja, J; nuari van half 5 tot half 6 in heu Jeugdhuis aan de Julianalaan teSas-na senheim. L Het bruidspaar heeft op enkele ja. K ren na al deze jaren in Sassenheiii.n, gewoond. Aanvankelijk woonde het_ echtpaar in Engeland, waar de bruL, degom reeds een bedrijf had gestichf vóór dat hij in het huwelijk trad. n£. ZV2 jaar echter keerde het echtpai terug naar Holland e Heemskerk werd vertegenwoi bij de bekende firma Papendrecht A"c Van der Voet Sassenheim. Na enigf- jaren als zodanig werkzaam te zijl geweest, heeft de heer Heemskerk zich in samenwerking met de heei Van Nieuwkoop een bloembollenbe« drijf opgericht, in welk bedrijf in la ter jaren de zoon van de heer Heems- k kerk de plaats van firmant Vai Nieuwkoop heeft ingenomen. Sindi 8 jaar is de heer Heemskerk met ziji echtgenote van de rust gaan genie ten en beiden mogen zich in eei goede gezondheid verheugen, alhoe wel de bruidegom door een oogziekt< getroffen werd en zijn waarnemings vermogen wat dat betreft sterk 1 minderd is. GEMEENTE LEIDEN De COMPUTERAFDELING van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit verzorgt voor een aantal gemeentelijke diensten en bedrijven admini straties van uiteenlopende aard, waaronder verbruiksadministraities en sala risadministraties Door toeneming van de werkzaamheden is het noodzakelijk geworden de for matie uit te breiden met een Voor deze functie zoeken wij iemand van, bij voorkeur, niet ouder dan 30 jaar, die na het ULO-diploma, het diploma MBA heeft behaald. Bovendien is bekendheid met het systeem IBM 360/20—360/25 en ervaring met de programmeertalen RPG en BAL zeer gewenst. Het salaris kan, afhankelijk van opleiding en ervaring in onderling overleg worden bepaald tot een maximum van f 1417,— bruto per maand. De premie AOW/AWW wordt niet ingehouden. Vakantietoelage 6%%. Gunstige spaar-, studiekosten- en ziektenkostenregelingen zijn van toepas- Schriftelijke sollicitaties, met vermelding van 1 wethouders, Stadhuis, Leiden. 464, spoedig te zenden In de Hema te Leiden hebben wij op korte termijn plaats voor een (tot 18 jaar) U verkt in een klein team en ielpt mee aan de verzu-ging van de filiaal- admnistratie. Hoogloon, 5-daagse werk week,3 weken vakantie en 5 siipperdagen, 1% vdcantiegeld, 4% kerstgratificatie, 15 ko-ting op uw aankopen. Voor dezaterdagen, welke u soms werkt, krijgt u een gedeelteijke compensatie in vrije tjjd.LEAO- of MAVO- opleidingen type-diploma strekken t>t aanbeveling. Voelt u er'ets voor? Schrijf of lel dan even voor een afsprajt met de bedrijfsleidr van de Hema, Haarlemmestraat, Leiden. Tel. 01710 -139 71.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 10