Er valt in Nederland weinig te verdienen' Foto-puzzel vandaag... ...en gisteren i Jdo Jurgens maakte show voor TROS-tv Vormings werk: ploeteren [_$^M°9C§rnma\ Chevalier wenste een waardige begrafenis INSDAG 4 JANUARI 1972 RADIO TV KUNST VMSTERDAM/LEIDEN Het idool van tienduizenden >uwen over heel de wereld om tien uur 's morgens uit zijn 1 bellen overkomt een mens niet iedere dag. Ons wel: in het lelbolwerk van Maup Caransa aan het Amsterdamse Rem- mdtplein. Slachtoffer was frêle zoetgevooisde schlagerzan- Udo Jürgens. Het idool is niet in zijn wiek geschoten. Heeft ïn ochtendhumeur. Integendeel, hij maakt uitgebreid excuses t hij door slaap overmand de afspraak is vergeten. er Udo is de avond en naoht er- op „doorzak-tournee" geweest (Unsterdam. „Een geweldige stad. i je hier vindt, vindt je nergens gereld", zegt hij. jet beeld van een oprecht mens »gt zich op: „Nederland is een eldig land. Het heeft slechts één «el er valt niet veel te verdienen", n dat laatste is een van de be- jrijkste opgaven waarvoor Udo i gesteld ziet op deze wereld, d, vooral veel geld, verdienen met rijven en zingen van, wat dan ;weg heet het commerciële lied. ,k ver van zijn vrouw Panja en e kinderen John (7) en Jenny die als pa in de uithoeken van de eld aan de verlangens van zijn g tegemoet komt, baden in de -1de die het commerciële lied in zbühel heeft achtergelaten. Miljonair 5 Udo miljonair? Lachend: „Ja in liaanse lires". Ernstiger: „In Duits d hoor ik nu al zes jaar bij de i populairsten. Daar houd je ook wat aan over niet waar? Ik heb se huizen, één in München, mijn •kterrein, en één in Kitzbühel. Ik s wat kunstwerken ,en een Merce- 600 met alles er op en er aan, Ier meer telefoon". Tdo (37), vertelt verder: „Ik laat een nieuw huis in Kitzbühel bou- 1. Het wordt iets geks met alle- al hoeken. Ik houd nifet van hthoekig, de mens is het ook niet. heb alles met hi'n architect door- lomen. Hij is maanden lang over- met me naar toe gegaan om me te ;n kennen. Iemand die me niet it en niet weet wat ik voel, kan jn huis voor met ontwerpen. Het huis heeft een sauna, zwembad en eigen studio". Om dit allemaal te kunnen reali seren moet de Oostenrijker hard werken. Ook Nederland doet hij vaak aan. Ditmaal voor een eigen tv-show by de TROS, die op 2 januari wordt uitgezonden. Udo over de show: „Ik vind het zelf één van mijn betere tv-werken. Regisseur Ralph Inbar ktVam op het idee om een heleboel meisjes in de studio te halen voor de opnamen. Was erg gezellig". Het is Udo's tweede show voor de Nederlandse tv. Hij zingt onder meer liedjes van zijn elpee „Zeig mir den Platz an der Sonne" en de compo sitie „Luftballon" van zijn langspeler „Johnny und Jenny" die volgende week op de Nederlandse platenmarkt verschijnt. In Duitsland is Udo bezig met een kinderserie voor tv. Hij schreef de liedjes. Van de zes geplande pro gramma's zijn er nu twee opgeno men. Udo „Ik wil de kinderen met deze serie uit de sprookjessfeer halen. Ik zie kinderen als mondige wezens, wil ze confronteren met de realiteit, honger bijvoorbeeld". Musical Voor het komende jaar zyn er plannen voor elpee's. Maar; zijn grootste project kondigt zich aan met de musical, gebaseerd op het werk van Bernard Shaw „Arms and the men". Udo is al drie jaar bezig met het componeren voor de musical. In oktober wil hij zijn produkt, waarin naar zijn zeggen de beste artiesten dienen te spelen, in première laten gaan in een Weens theater. „De titel van Udo's nieuwste lang- speler luidt „Johnny und Jenny", de Dit is een gemene. Zelfs huisvrouwen, die het afge beelde voorwerp het meest in hun handen hebben wan neer het in oorspronkelijke staat verkeert, zullen er misschien moeite mee heben. Toch is het een vrij ge woon voorwerp, alleen maar op een uiterst ongebruike lijke wijze gefotografeerd. Het is de vijfde opname in de serie van twaalf, en de derde en vijfde letter maken deel uit van de slagzin van 24 letters, die u na 12 januari kunt inzenden om mee te dingen naar een van de zestien uitgeloofde geldprijzen tot tezamen ƒ.250,-. FOTO 5-LETTERS 3 EN 5 namen van zijn kinderen. Betekent dat dat zij er een aandeel in hebben? „Niets daarvan. Mijn kinderen houd ik zover mogelijk bij het vak vandaan Ik voed ze liever normaal op. Ze hebben al genoeg onder de populariteit van hun pa te lijden". Udo Jürgens Bockelmann, zoals hy voluit heet (zijn twee voornamen gebruikt hij als handelsmerk) is sinds zeveneneenhalf jaar getrouwd met Duitse Panja (32). Lachend zegt hij „Als je alles uitrekent kom je zes maanden tekort als je begrijpt wat ik bedoel". Uudo leerde zijn Panja kennen in een dancing in München. De ster ls niet veel thuis. „Maar als ik thuis ben dan is het ook voor honderd pro cent. Verzin ik allerlei leuke dingen om met de kinderen te doen". Voor 1972 heeft Udo een tournee naar het Verre Oosten op zyn pro gramma opgenomen. Echtgenote Panja gaat nooit mee. „Ze vindt het afschuwelijk om mee te gaan en te wachten tot ik eindelijk eens tijd voor heer heb. Maar ik bel iedere dag naar huis. Blijf van alles op de hoogte. Zo is mijn zoontje bijvoor beeld erg verkouden geworden. Ik heb geweldige kinderen. Alle ouders zeggen dat hun kinderen de beste en mooiste zijn maar de mijne zijn het werkelijk". Is zijn'vrouw niet jaloers op al die belangstelling voor zijn persoon? „Nee. Ze is er juist trots op dat ook andere vrouwen mij leuk vinden. Mannen voelen zich toch eveneens gevleid wanneer sexgenoten hun vrouw mooi vinden". Udo kent zijn publiek. Hij weet dat het hoofdzakelijk bestaat uit jonge meisjes en niet uit jongeren die de leeftijd hebben bereikt waarin zij zich kritisch opstellen. Zet hy binnenkort een punt achter zijn zangcarrière? „Voorlopig nog niet, hoewel het componeren steeds belangrijker wordt". Udo Jürgens, sex-symbool voor vele vrouwen? „Weet ik niet. doe er in ieder geval niets voor. Ben „ganz" normaal. Ik doe niets om op te val len. Er zijn artiesten die weten van gekkigheid niet wat ze moeten doen om maar op te vallen. Wil ik niet. Ver-wachten mijn fans ook niet. Zij willen dat mijn muziek en leven met elkaar in overeensteming zijn". Stompzinnig Udo moet weg. Zijn bewonderaars roepen. In zijn Mercedes, die hij al tijd zelf rijdt, snelt hij naar Leiden om er in een platenzaak handteke ningen uit te delen. Hij doet het met geduld. Blozende Jonge meisjes bedanken hem vaak met een bos rode rozen. Anderen hebben een fototoe- Roger Davis volgt Pete Duel op HOLLYWOOD (AP) De televi- sieaoteur Roger Davis zal de plaats innemen van de overleden Pete Duel in de televisieserie "Alias Smith and Jones". Duel (31), werd vorige week in zijn huis in Hollywood gevonden met een schotwond in het hoofd. De po litie Vermoedt dat hij zelfmoord heeft gepleegd. stelletje mee genomen cm zo aan een „echt" plaatje van hun idool te ko men. Een jonge moeder met kind op de arm worstelt zich naar voren om een glimp van haar droom op te vangen. En Udo schrijft maai', de ene vilt stift na de ander signeert hij leeg. Udo: „Het is stompzinnig werk, ik treed liever op. Het hoort erbij. Mijn fans willen me zien. Je moet een offer kunnen brengen". Amsterdamse hof niet eens met hasj-vrijspraak in Rotterdam AMSTERDAM Het Amsterdam se gerechtshof is 't eens met de uit spraak van de Amsterdamse recht bank, waarin werd bepaald dat hasj- bezit ook strafbaar is als de hasj niet afkomstig is uit de gedroogde toppen van de hennepplant. De Amsterdamse rechtbank bepaal de indertijd, nadat de Rotterdamse rechtbank in oktober de geruchtma kende uitspraak deed' dat het bezit van hasj alleen strafbaar is als het uit hars van de gedroogde toppen, van de hennepplant is gemaakt. Het hoger beroep dat de officier v Justitie bij de Rotterdamse recht bank instelde tegen de verdachten, die in oktober door de Rotterdamse rechtbank werden vrijgesproken, moet noe dienen voor het Haagse gerechtshof. De advocaat, mr. T. Sorko van de verdachte die gisteren door het Am sterdamse gerechtshof werd veroor deeld, heeft aangekondigd bij de Hoge Raad in cassatie te zullen agna tegen het vonnis. Hans vanZ. spant proces aan tegen commissarissen UTRECHT Bij de Utrechtse rechtbank zal op 7 januari het civie le proces difenen, dat de meervoudi ge moordenaar Hans van Z. heeft aangespannen tegen twee politie commissarissen. Hans van Z. voelt zich beledigd en belasterd door een artikel in het "Tijdschrift voor de politie", ge schreven door de chef van de Utrecht se justiële dienst van de politie commissaris R. Trip en de Haagse commissaris van de rijksrecherche, Tj. P. de Vries. In diecember 1969 schreven de bei de commissarissen in het tijdschrift dat Van z. veei meer misorijven op zijn geweten neeit, In Leiden en omgeving leveren ne gentien gemeenten in totaal 176 Jeugdige werknemers van 15 Jaar aan het vormingswerk, terwijl er volgens schattingen meer dan 1500 moeten zijn. De gemeenten blijken onmachtig om slagvaardig namen en adressen te verschaffen van die 15-Jarigen, op de allerkleinste ge meenten na. Laat staat dat zij in staat zijn om toe te zien op het nakomen van de leer- en vormings- zorgvuldig onderzoek van vele plicht, die voor de 15-jarigen geldt. Tot deze conclusies is het verenigde Leidse vormingswerk gekomen ni maanden. In het landelijke blad voor het vor mingswerk Interaktie doet het Leid se vormingswerk verstag van d[e ui terst teleurstellende ervaringen. In plaats van de verwachte grote toe loop (men had al gerekend met het eventueel aanleggen van een wacht lijst) was er in augustus een aan melding van slechts 70 partieel leerplichtigen. Door maandenlang geploeter is dat langzamerhand uit gegroeid tot enkele honderden, maar het haalt bij lange na niet de anderhalf duizend die er in werke lijkheid moesten zijn. Het geploeter bestond uit moeizaam overleg met de vele gemeenten en uit voortdu rende persoonlijke benadering van de 15-jarigen en hun ouders, als men weer gegadigden ontdekte. Vooral de administraties van de ge meenten waren onmachtig de gege vens te leveren. In Leiden zijn twee men-en van het vormings werk zelf maar de 15-jarigen gaan zitten overnemen uit een kaartsys teem bij de sociale dienst. Pas na maanden kwam er wat gang in. Toen gingen b.v. Leiderdorp en Sassenheim toezeggen dat de ouders van de 15-jarigen voortaan van meentewege zouden worden bena derd. Maar het gaat ook anders: als in Leiden een 15-Jarige bij de gemeente om een arbeidskaart komt vragen om te mogen werken wordt hij noch bij de sociale dienst noch bij de afdeling ondérwijs geatten deerd op de leer- en vormingsplicht En dat terwijl iedere gemeente de plicht heeft toe te zien op nale ving van die plicht. Het Leidse vormingswerk heeft ook ervaren dat de landelijke voorlich ting over dit alles zeer onvolledig en gebrekkig is, en bij veel ouders slecht overkomt. Ook bij officiële instanties trouwens: die spreken el kaar menigmaal tegen. Het vor mingswerk hekelt met name d( door de overheid uitgezonden tv- spot „Terug naar school": die „wai ronduit slecht en schoot volkomen het doel voorbij". Het zal er niet beter p worden, aldus het Leidse vormingswerk, nu minister Van Veen onlangs heeft gezegd dat hij de wervingsactiviteiten voo: vormingscentra ziet afnemen. Ook met de bedrijven, die al eerder contact met het vormingswerk had den, waren op de hoogte van nieuwe maatregelen of wilden over praten. Maar de grote groep van bedrijven en bedrijfjes, die zul ke contacten nog nooit eerder had, was moeilijk te benaderen. Het mingswerk deed dat benaderen ook slechts uit armoe, omdat niemand anders het deed; „het zou moeten gebeuren door de overheid en niet door een vormingscentrum dat zich hiermee vaak in een vervelende si tuatie manoeuvreert". Men stuitte op het verschijnsel, dat werkgever sorganisaties him ledenbedrijven onjuist hadden voorgelicht. Het Leidse vormingswerk heeft ook ervaren dat bedrijven de 15-jarigen met ontslag dreigen als zij aan hun leerplicht willen voldoen. Bij één Leids bedrijf zou dit voor liefst twaalf Jeugdige werknemers gelden, in net pioceö Worat, onuexmee een scnaae vergoeding geëist. De beide commissarissen zuuen worden bij gestaan door de landsadvocaat mr. E. Droogieever Fortuyn. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Papendrecht: A. Vroegindewey te Veenendaal. door de generale synode tot zendingspre dikant (ten behoeve van de Pres byteriaanse kerk te Ghana, stand plaats Bawky): G.D.E. van Veld huizen, kandidaat te Beekbergen. Te Wekerom: J. Katsburg te St. Maartensdijk, te Delden: H. J. Vedder te Den Haag. Aangenomen naar Eindhoven: C, Mondt te Sneek. Geref. Kerken Geref. Kerken (Vrijgemaakt) AAngenomen naar Urk en Nage len: T. O. G. M. Bosma te Rijnsburg die bedankte voor Noord Bergum. Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten Beroepen te Wageningen: L. Blok te Beekbergen, te Veen: A. Hofman te Scheveningen, te Rilland-Bath: A. M. den Hoor te Ridderkerk, Bedankt voor IJsselmonde: J. A. M, den Hoor te Ridderkerk; VanHaaren te Amersfoort. NEDERLAND I 18.45 De Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Het Nederlandse sportpaard (NCRV) 19.30 „Little women" (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Please sir (NCRV) 20.45 Eenmaal, andermaal (NCRV) 21.45 Hier en nu (NCRV) 22.25 Dag dag (NCRV) 22.30 Journaal (NOS) 22.35 Voorlichtingspot: vooraf (NOS) NEDERLAND II 18.45 18.55 19.05 19.30 De Fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) De zwarte tulp (VARA) Koning Klant (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Mjjn tante Victoria (VARA) 20.50 En een dikke zoen van de juffrouw (VARA) 21.30 Simon Carmiggelt (VARA) 21.35 Jason King en het gestolen goud (VARA) 22.25 De Ombudsman (VARA) 22.50 Journaal (NOS) De KRO is gisteren gestart met een Heinz Rühmann-reeks, die kwalitatief wel eens beter zou kunnen uitvallen dan de Fernandel-reeks, ondanks alles. In ieder geval was de start met „De kapitein van Köpe- nick", regie Helmut Kautner, scenario Karl Zuckmayer (gro te namen dus op hun gebied) veelbelovend. Op de andere zender deed on dertussen André van Duin zijn best de lachers op zijn hand te krijgen. Wat het zaalpubliek betreft wilde dat blijkbaar wel lukken, maar ik vraag me ern stig af of sceptische huiska merbewoners zich ook zo ge makkelijk gewonnen geven. André moet dansen leren. Hij belt aan, op komische wijze. De deur van dansschool „Pier re" gaat open en er komt een dwerg naar buiten. Een ko misch effect, de zaal lacht. Hier begint al meteen mijn probleem, want lacht de huis kamer ook, en zo ja, waarom? In de zaal ziet men tenminste nog duidelijk een heel klein mannetje op het toneel komen, maar thuis speelt alles zich op hetzelfde eenvoudige scherm af. De dwerg is natuurlijk in ver houding wel kleiner dan André van Duin als die naast hem staat, maar even later is André in close-up en is zijn hoofd weer groter dan het dwergje, terwijl weer even later het dwergje in close-up weer gro,- ter is dan de deur Door de techniek worden enkele ba sis-principes van de humor ge heel ontkracht, in feite. Goed, het blijkt dat de dwerg niet de dansleraar is, dat is zijn zoon. Dus wie komt er te voorschijn? Anton Geesink, een befaamde judoka in de tijd dat Henk van der Grift wereld kampioen schaatsen was .Daar staat hij dan als een brave ko los op de lemen voeten. En wat gebeurt? Hij gaat een dansje maken met André van Duin, wat natuurlijk een dolvermake lijk gezicht is. Dat wordt er niet minder op als André om valt en vergeefs omhoog tracht te krabbelen, om vervolgens met een gemini'd meisje on handig rond te hopsen, totdat het geheel tenslotte uitmondt in een polonaise, geleld door een voltallig muziekcorps. Ziedaar de knal-finale, gere construeerd voor die kijkers die de voorkeur hadden gegeven aan Heinz Rühmann. Is zoiets leuk? Ik neem aan van wel, maar dan toch voornamelijk voor hen die het doen en voor hen die ter plaatse in de 6feer van deze happening zijn opge- Voor de thuis-zitters echter, voor wie alle jolijt rechtstreeks uit dat ene kastje komt, terwijl het dressoir, de canape en de krantenbak niet in de entoura ge van het feestgebeuren zijn opgenomen, moet zulke schuif deurenhumor toch onvoldoende zijn, dunkt me. Terug naar de ernst van het leven. Televizier Magazine liet hoogst ontmoedigende en ook weinig appetijtelijke beelden zien van Amerikaanse drug-ge- bruikers. Opwekkender was het experiment in Montpellier met „witte taxi's, ingenieuze com puterauto's, waarvan iedereen gebruik kan maken door het inwerpen van een munt. De provo's waren de scheppers van de witte fietsen en de wit-kar, althans als idee. Het Is wat triest dat de witte flets nu al ergens in Denemarken wordt toegepast en de wit-kar nu dus in Frankrijk, terwijl het bij ons nog in commissies vastzit. P.S. In mijn recensie over „fanfare" dacht ik (aarzelend) dat ook dirigent Henk van Buuren was overleden. Het blijkt gelukkig onjuist. Wel schijnt hij zich uit het toneel leven te hebben teruggetrok ken. NICO SCHEEPMAKER lOENSDAG 5 JANUARI 1972 FM-kanalen. 7.0 Nws) 11.55 Meded. 12.00 12.30 Nws; 12.41—12.50 Act. 13.00— 13.05 Raden 14.00 Hulsbe- 16.45 (S) Journ. anno Nul, hoorspel 17.00 (S) Vocaal-ensemble 17.20 Mens en samenleving 17.30 Nws 17.32 Hier en Nu 18.00 (S) licht mu- ziekprogr. 18.30 Nws 18.41 Veel ge vraagde gewijde muz. 19.00 De kerk baar Kunstbezit 19.30 (S) muzlek- magazlne 22.25 Met 3.20 (S) moderne muziek (opn) VARA 7.54 VPRO 8.00 VARA. 7.00 Nws 7.11 Ochtendgymnast. 7.20 (S) Dag woensdag muziek en Informa tie (Om plm. 7.33 Van de voor pagina) 7.54 Deze dag 8.00 Nws 8.11 Act. 8.23 (S) Dag woensdag (vervolg) (Om plm. 8.35 Van alle mark ten thuis) 9.00 Radioweekblad, met om 9.35 waterst om 9.15 Koning Klant, om 10.45 Voor de kleuters, om 11.00 Nws en om 11.03 Op de koffie 12.00 Vlagtwedde Centraal 13.00 Nws 13.11 Act. 13.25 (S) Melodleen Express 13.45 Gesproken portret 14.00 "Deelruimte gevarieerd programma Nws 18.11 Act. 18.20 Uitzending van de PPR 18.30 (S) Klink Klaar, zon der nonsens 19.30 (S) Licht orkest 20.00 Nws 20.05 (S) VARA-Dansorkest en solisten 20.35 (S) Dat zonder put ls te smal, hoorspel 20.55 (S) Pops- muk 21.45 (S) muzlekprogr. 22.30 (S) Omroepkamerkoor 22.50 (S) klass. FM-kanalen 7.00 10.00 Nws 10.03 Arbeidsvitaminen (11.00 Nws) 12.00 Nws 12.03 Radlo- Journ. 12.06 Zet 'm op (13.00 Nws) 14.00 Nws 14.03 Superclean Dreamma- chlne 15.00 Nws 15.03 Lichte platen tenprogramma. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Woensdag 5 Januari van 1820 i North Rampart Street March (Bona- no) Way down yonder In Nes Or'*#ni (Creamer) Ain't that Just like (Moore) Ive been around (Do- liiilio) El Mllllonarlo (Prado) A String of trumpets (Mue) Dance everyone dance (Danoff), I'm nobo dy's baby (Davis) Hoots mon (Ro bertson) The Squelch (White) Catln* my spell (Johnson) Telephone baby (Otis) 's Wonderful (Gershwin) Yes, we have no bananas (Sliver), Baby face (Davis) Pretty baby (Kahn), Pe tite fleur (Bechet) Smoke gets in your eyes (Kern), Mumblln' Mosle (Otis) „D" in love (Bennett), South of the border (Kennedy) Perfidla (Domlnguez) Let's live again (Shea ring) On Green Dolphin Street (Wa shington), Guadeloupe (Gaze) Man hattan spiritual (Maxted), Walk right back (Curtis) So sad (Everly) Banana Peel rag (Bonano) Ballln' the Jack (Smith) You PARIJS Maurice Chevalier wordt morgen vlak bij zijn villa bij Parys ter aarde besteld. Zijn laatste rustplaats zal het monumentale, blauwkleurige familiegraf zijn waar hij komt te liggen naast zijn moe der, bijgenaamd La Louque, de vrouw die hij onder alle vrouwen ter we reld het innigst zegt lief te hebben gehad. Om zich tegen al te nadrukkelijke bewijzen van aanhankelijkheid of droefenis te beschermen, had Mauri ce Chevalier ook al gevraagd ervoor te zorgen dat hij op zijn doodsbed door niemand zou worden aan schouwd. Zelfs voor zijn grote vriend Louis de Funès die een rouwbezoek wüde afleggen, werd geen uitrande- ring gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5