Sterk gewest: verbetering van het voorzieningenniveau binnenstad moeten aan de slag Bewoners Burgemeester Vis Geen allesoplossend geneesmiddel Leidens kwalen Naast de deur (deel 3) DINSDAG 4 JANUARI 1972 LEIDEN BURGEMEESTER VIS gewest voor hele regio - LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de ontwikkeling van het gewest Leiden dit jaar in een stroomversnelling zal raken, waaruit een gewest te voorschijn zal komen, waarin en waarmee zó kan worden gewerkt, dat voor de gehele regio resultaten bereikt worden. Totnutoe is er weinig bereikt en dat men dat juist in Leiden betreurt, is niet te verwon deren. Wie meer dan 't Leidse gemeentebestuur beseft de knellende banden van te nauwe grenzen, territoriaal en financieel, maar tezelfdertijd een steeds uitdijende centrumfunc tie? Het zou verkeerd zijn het komende gewest te zien als een allesoplossend geneesmid del voor Leidens kwalen. Als het goed is zijn het regionale belangen, die ons in een ge west samen brengen. Voor alle tot de regio behorende gemeenten zal dit een verbetering van het voorzieningenniveau mogelijk maken. Uitzichtloze omstandigheden Dit zei Leidens burgemeester Vis gisteravond in een ver gadering van de raad in de eerste nieuwjaarsrede, die hij uit sprak. Tot de raad zei hij gemerkt te hebben, dat men heeft geleerd elkaar te waarderen. „Bij het constateren van wat ons scheidt zijn wij bereid gezamenlijk onze schouders te zetten onder de grote taak die ons bindt: Leiden besturen, ook in de omstandigheden van vandaag, die dit soms vrijwel uitzicht loos maken". De burgemeester nam een aantal zoals die bijvoorbeeld thans worden zaken uit 1971 onder de loep. Over I ontwikkeld door Steenstraat-winke- het voetgangersgebied in de Leidse liers, tot navolging prikkelen. Over binnenstad zei hij, dat initiatieven,de koopavond merkte hij op, dat het In een poging om het stad huis een open huis te doen zijn, maakte burgemeester Vis van de nieuwjaarsreceptie voor ambte naren een instuif voor iedereen. Die „iedereen" waren ambtenaren en vertegenwoordigers van ver enigingen en instellingen. Ze vor mden een flinke rij in de burger zaal (op foto Holvast). De beant woording van de nieuwjaarsrede van de burgemeester geschiedde door PvdA-fractieleider Van Aken (bij afwezigheid van VVD-er Por- theine nestor van de raad). te vroeg is conclusies te trekken. De afdeling ESS zal een onderzoek instellen. Burgemeester Vis sprak de hoop uit, dat het al jaren slepend con flict inzake de verkoop van gronden aan de universiteit wat dichter bij een oplossing zal komen. En dat niet alleen om de kwestie zelf, maar ook opdat de verhouding tussen gemeen te en universiteit meer ademruimte mag krijgen. Tijdens de begrotings behandeling is veel aandacht besteed aan de wenselijkheid, met de uni versiteit tot meer geïnstitutionali seerde overlegstructuren te komen. Ook in dit opzicht verwacht de bur gemeester verder te komen dan in het afgelopen Jaar. Plannen Voorts verwacht hij, dat met de renovatie van 263 woningen van di verse woningbouwverenigingen een begin zal worden gemaakt, terwijl plannen zijn opgesteld voor de bouw van de brandweerkazerne, drie gym nastieklokalen en uitbreiding van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap. Ook de bouw van een open bare en een katholieke LOM-school wordt voorbereid. De voorbereiding van de verbouwing en restauratie van de schouwburg kan met bekwa me spoed worden ter hand worden genomen. Over het drinkwater: doordat de LDM het water niet rechtstreeks van de rivier betrekt en het bovendien wint met tussenschakeling van de duinen waren de smaakbezwaren al aanmerkelijk afgeremd. Door toe voeging van actieve kool aan het nog te filtreren water is de smaak aan merkelijk verbeterd. Bovendien zal in het aanstaande voorjaar de Ozon- installatie in bedrijf worden geno- men. wat zal leiden tot verbetering van kleur en smaak van het water en tot vermindering van het gehalte aan organische stof. Voorts heeft de LDM in onderzoek wat de meest doelmatige en minst kostbare me thode is om tot centrale ontharding van het leidingwater te komen. W erkgelegenheid De ontwikkeling van de werkgele genheid in de regio Leiden baart zorg. Bedroeg het aantal werkzoe kenden in de regio Leiden in decern- i ber 1970 822, in december 1971 was I dit aantal 1607, terwijl de geregis treerde vraag respectievelijk be droeg 730 en 473. De constatering dat het percentage werklozen in de regio 2.51 is tegenover 2.50 als lan delijk cijfer, dus daarvan nauwelijks afwijkt, is slechts een schrale troost. Bovendien moet dit percentage in de gemeente Leiden afzonderlijk hoger worden geschat. Op het gebied van de bejaarden zorg zag 1971 de geboorte van de ad viescommissie opnamebeleid bejaar den, die belangrijk positief werk zal kunnen verrichten. In de binnenkort te openen verpleeginrichting "Zuijdt- wijck" zullen vele langdurig zieke bejaarden verpleegd kunnen worden. Ook zal binnenkort het gezondheids centrum Leiden Zuid-West in ge bruik kunnen worden genomen. Ombouw van de stichting Maat schappelijk Contact Orgaan tot raad van overleg en adviés zal vermoede lijk betere garantie bieden voor een evenwichtige en gecoördineerde be leidsvoorbereiding van het maat schappelijk en cultureel welzijn in Leiden. Ondertussen wordt gestreefd naar verdere uitbouw van de moge lijkheid van bewoners deel te nemen aan de belangenbehartiging van hun eigen woon- en leefmilieu, vooral door het functioneren van wijkcomi- té's en wijkverenigingen. De burgemeester deelde mee, dat de brandweer in 1971 ruim 700 maal is uitgerukt. Er waren 14 uitslaande branden. De totale brandschade be droeg anderhalf miljoen gulden. Mu- suem De Lakenhal telde 48.300 be zoekers en molenmuseum De Valk 21.000. ADVERTENTIE STEDELIJKE FABRIEKEN VAN GAS EN ELECTRICITEIT LEIDEN N.V. Maatschappij tot levering van Elektrische Energie „Lugdunum" TER AAR TARIEFSWIJZIGING VOOR WONINGEN: Voor een meter met enkel telwerk: vastrecht f 3,50 per maand, de eerste 1200 kWh per Jaar 9 cent per kWh en alle volgende kWh per jaar 8 cent per kWh. Voor een meter met dubbel telwerk: vast recht f6,— per maand, de eerste 1200 dag-kWh per Jaar 9 cent per kWh en alle volgende dag-kWh per Jaar 8 cent per kWh. De nacht-kWh 4 cent per kWh. tè. VOOR BEDRIJVEN: i,' Voor een meter met enkel telwerk: vastrecht f4,50 per maand en 8 cent per kWh, vermogenstoeslag 4 cent per kWh. Voor een bedrijf gecombineerd met een woning wordt de vermogenstoeslag niet in rekening gebracht voor de eerste 1200 kWh per jaar. Voor een meter met dubbel telwerk: vastrecht f 7,— per maand, 8 cent per dag-kWh en 4 cent per nacht-kWh, vermogenstoe slag 7,7 cent per dag-kWh. Voor een bedrijf gecombineerd met een woning wordt de ver mogenstoeslag niet in rekening gebracht voor de eerste 600 dag-kWh per Jaar. OVERIGE TARIEVEN: In de tariefgroepen I en II worden de kWh-prijzen verhoogd met 0,1 cent. In de tariefgroep V worden de kWh-prijzen verlaagd met 0,4 cent en de kWh-prijzen ver hoogd met 10%. Het vaste bedrag wordt in tarief Vb gebracht op f2,50 per maand. BRANDSTOFCLAUSULE In januari van elk Jaar worden de kWh-prijzen aangepast aan de gemiddelde brandstof prijs en wel met 0,1 cent voor elke volle f 2,50 dat deze prijs hoger is dan f 47,50 per ton. Voor het jaar 1972 wordt deze toeslag 0,4 cent per kWh. OMZETBELASTING: De in deze aankondiging genoemde bedragen worden verhoogd met 14% omzetbelasting. DE DIRECTEUR. Tekst: Vera Gaikhorst en Hans Melkert Foto's: lan Holvast aan de slag gaan. Een voorbeeld is de Hopstraat, waar in een doodlo pend zijsteegje een originele houten pergola staat te pronken. Op het mo ment van de rondleiding weliswaar in de miezerregen, maar Je kan Je voorstellen, dat in de zomer daar de bruidssluier welig tiert of dat kinde ren er een touw aan vast gebonden hebben en zo aan het schommelen zijn. Die Hopstraat en zijn omliggende zij steegjes is trouwens helemaal een aantrekkelijk geheel geworden, om dat bewoners er met kwast en verl aan de slag zijn gegaan, en kleuren combinaties van rood met wit tot li la met oranje zijn er gecreeërd. Hofman: "Vaak hoef Je ook alleen maar een eerste aanloop tot verbe tering of verfraaing te geven." En dan zijn we in de Olofsstraat, waar men op een gegeven moment plan ten aan de bevolking uit is gaan de len, om in de bloembak te zetten te gen de gevel aan (een tegel is uitge spaard met een klein gemetseld muurtje eromheen). Nicola: "Ja, ze vonden het eerst wel gek hoor. "He", waarom krijgen we nou een plant?" vroegen ze dan". Maar toen op een gegeven moment de planten op waren, kwamen er allerlei andere mensen, die er ineens ook een wil den hebben. Enfin het resultaat was, dat de mensen zelf hun plant zouden gaan kopen en dat de gemeente dan alleen de bakjes zou maken, wat een eenvoudige zaak was. Het staat leuk die planten in een straat in de stad. Stedebouwkundige Piret: "Je moet beginnen met de omgeving, waar de mensen in wonen te verbeteren. Een verveloos huis in een lelijke straat dat kan, maar als Je die straat aan trekkelijker gaat maken, dan past dat huis niet meer. Dus één begint met het verven. Ja. en als één dat doet, komt de rest ook wel". Op zwart-wit-foto's is het niet goed te zien, maar er is een duidelijk verschil tussen een Lelds 'Tinnen- stadstraatje, de Kolfmakersteeg bij het Rapenburg (foto links boven), en de Delftse Hopstraat (rechts boven), die als aardig facet ook een pergola heeft in een zijstraatje (foto hier naast) Volgende keer: verbetering ook in de nieuwbouw). LEIDEN Een brok erfenis: Lei- den heeft tal van binnenstadsstraat jes sfeervol om door te wandelen, maar bedompt om te wonen. De huizen zijn oud, de bestrating is slecht, de achterkanten vooral ver pauperen. Hoe kan daar het woonmi- lieu worden verbeterd? De jonge ste debouwkundigen Broeksma, Mein- ders en Piret hebben er hun gedach ten over. Ze gaan ervan uit, dat al die huisjes en huizen nog Jaren be woond zullen worden. Maak er dan een prettige woonomgeving van, zeg gen ze. Het voorbeeld van hoe het kan ligt weer in Delft. Nicola van der Scheer en de heer B. Hofman zijn bij de gemeente Delft de ontwerpers van een passende bestrating in de oude straatjes. Nicola tekent eerst een straatje in de oude toestand en gaat er dan met potlood in verande ren. Samen praten ze er over en gaan vervolgens naar de bewor -s van de betreffende straat toe om te vragen wat zij ervan vinden. Meestal worden er dan nog veranderingen in aan gebracht. Soms ook worden de bewoners zo enthousiast, dat ze zelf

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3