LEIDSCH DAGBLAD Nixon: wellicht meer troepen uit Vietnam PTT hoopt in 1972 op 500 min. winst E vandaag Drijvende kraan stort over pier Bombardementen op Noord-Vietnam zijn effectief Verkoper overleed aan steek wonden WEINIG WIND Moedjiboer vrijgelaten Brand en vernieling LEIDSCH DAGBLAD Minder ongelukken in Leids verkeer N.V. v.d. Velde Citroën IRA-TOP ULSTER GEPAKT (£)uc/ ^ÏLte Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 3 JANUARI 1972 No. 33396 Directeur: Q Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,35 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singe) l. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) 16 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) Bij een vechtpartij in Den Haag is gister avond de 25-Jarige verkoper C. S. Karreman uit Den Haag zo ern stig gewond dat hy kort daarna in een ziekenhuis is overleden. Hij had bij de vechtpartij, die zich op de Varkenmarkt afspeelde steek wonden opgelopen in de borst, o. m. onder het hart. In de nacht van zondag op maan dag heeft de politie een 17-Jarige loswerkman aangehouden die be kend heeft bij de steekpartij aan wezig te zijn geweest. Hij ontkent te hebben gestoken. De politie zoekt nog naar de drie andere mannen die zondagavond met de loswerkman bij de steekpartij zou den zijn geweest. Het groepje had eerder op de avond in de Pig Square Bar aan de Var kenmarkt moeilijkheden gekregen met Karreman, zijn echtgenote, zijn broer en diens verloofde. De portier van de bar, J. A. Ros, had omstreeks half elf de ruzie weten te sussen. Kort daarna vertrok de familie Karreman en het groepje mannen uit de bar. Enkele tiental len meters van de bar ontstond opnieuw ruzie. De barportier heeft gezien dat de heer Karreman met beide handen naar zijn maagstreek greep. Het slachtoffer werd per taxi di rect naar het ziekenhuis Westein de gebracht. Onderweg overleed hij aan zijn verwondingen. i vanavond tot veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Weinig wind. Mi nimumtemperaturen om het vries punt. maxima morgen ongeveer 3 graden. (Opgemaakt on 4 JANUARI 12.40 uur) Zon op: 8.48 uur; onder: 16.42 uur Maan op: 21.18 uur; onder; 10 37 uur Hoogwater te Katwijk te 5.31 en 17.45 uur, laag water te 1.24 en 13.43 uur WASHINGTON President Nixon heeft verklaard, dat de recente vijfdaagse bombardementen op Noord-Viet nam zo effectief zijn geweest, dat hij nog deze maand ver dere terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam zal kunnen aankondigen. Hij achtte het niet uit gesloten dat er meer soldaten terug zouden kunnen keren dan oorspronkelijk was voorzien. Maar Nixon, die dit commentaar gaf in een één uur durend vraaggesprek zei tegelijkertijd dat wanneer Hanoi niet bereid zou zijn de Amerikaanse krijgsgevangenen vrij te laten, Ame rikaanse troepen in Zuid-Vietnam gestationeerd zouden blijven, en Noord-Vietnam tevens rekening zou moeten houden met de mogelijkheid van voortgezette bombardementen. Nixon zei dat het vraagstuk van de krijgsgevangenen al onderwerp van gesprek was geweest tussen zijn ad viseur dr. Henry Kissinger en pre mier Tsje En-lai tijdens Kissingers tweede bezoek aan Peking. Ook met de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken Gromiko werd deze kwestie besproken tijdens diens recente be- het Witte Huis. „Wanneer tegen de tijd van mijn reis naar Dan Rather. NIEUW DELHI (AP) President Bhoetto van Pakistan heeft vandaag bekendgemaakt, dat de Oostpaki- staanse nationalistenleider, Sjeik Moedjiboer Rachman uit huisarrest is ontslagen en vry is. Dit bericht van radio Pakistan is in Nieuw Delhi opgevangen. Jaarwisseling in Benthuizen BENTHUZEN Een groep jeug dige ingezetenen is bij de jaarwis seling rondgegaan door het dorp en richtte schade aan gemeenschappe lijke en particuliere eigendommen Onverantwoordelijk en gevaarlijk as het, dat brand werd gesticht pakken stro met benzine gingen e fik in een blok woningen in het Beelaertspark, waarvan de helft nog bewoond is. Eén van de mooiste tuinen van het dorp, die van het PvdA-raadslid Seybel in de Prins Bernhardstraat. werd vernield. De voorgevel van het woonhuis van de voormalige wethou der Van Hoeven werd met witkalk bevuild. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 17 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. Strengere voorschriften voor post DEN HAAG Als alles gaat zoals men nu verwacht zal de PTT het Jaar 1972 afsluiten met een winst van 500 miljoen gulden. Dat is aan zienlijk meer dan de 95 miljoen die afgelopen Jaar overbleef. Wordt de 500 miljoen gehaald dan is de PTT weer terug op een rentabiliteit van acht procent, een stijging van 4.5 procent in vergelijking met het afge lopen jaar Om dit te bereiken zal de PTT strengere eisen gaan stellen aan de formaten en adressering van de brief post. Volgens directeur-generaal van de PTT H. Reinoud kan een derge lijke standaardisatie betekenen, dat de tarieven kunnen worden verlaagd, of dat verhogingen achterwege kun nen blijven. Een en ander werd meegedeeld in de nieuwjaarsrede van de heer H. Reinoud in Den Haag. Dat nog lang niet alle diensten van de PTT rendabel zijn biyfet uit de cij fers: op de posterijen werd het afge lopen Jaar een verlies van 144 mil joen gulden geleden. Daartegenover staat een winst van 54 miljoen op de telecommunicatie, een winst van 24 miljoen op de postcheque en giro dienst en een rentewinst van 86 miljoen gulden. Een andere maatregel om de renta biliteit te verbeteren ls de perso neelsstop die tot 1 Juni van dit Jaar zal gelden. De wachtlijst van tele foonaansluitingen is het afgelopen Jaar iets teruggelopen namelijk van 126000 tot 122.000. De vraag blijft echter hoog. Daarom zullen volgens directeur-generaal Reinoud de inves teringskosten voor de telefoondienst hoog blijven. Voor 1973 worden zij geschat op 1050 miljoen gulden en voor 1974 ls de raming 1.2 miljard gulden. In 1971 waren er meer inbraken, en overvallen op postinrich tingen. De bedrijfsleiding schenkt bijzonder veel aandacht aan de beveiliging van postinrichtingen en transporten van geld, maar een feit ls, aldus de heer Reinoud. dat de aan de bevei ligingsmaatregelen verbonden kos ten een veelvoud zijn van de in geld uitgedrukte verliezen. Uiteraard zal de bedrijfsleiding niet temin alle nodige maatregelen tref fen om het personeel zoveel mogelijk te beschermen. Er werden ruim tweemaal zoveel postzegel boekjes automaten beroofd als In 1970 en ook het aanrichten van vernielingen in zelfbedieningsruimten en telefoon cellen bereikte in 1971 een triest hoogtepunt. Bij de postcheque- en girodienst. werden bijna 300.000 nieuwe rekenin gen geopend. Het saldo van de reke ninghouders steeg met 1 miljard gulden (20%), wat o.a. is toe te schrijven aan de rentevergoeding ROZENBURG (ANP) Ongeveer anderhalf miljoen gulden schade is de Graan Elevator Maatschap pij te Rotterdam ontstaan, toen In de Chemiehaven in het Botlekge- bie een drijvende kraan omsloeg en het pas voltooide eindpunt van de transportband op haar nieuwe lich- terpler voor derivaten-overslag ver nielde. Het moet gebeurd zijn ln de nacht van oud- op nieuwjaar. Van de tien meter hoge opbouw van het eindpunt werd meer dan de helft afgeslagen en kwam in het wa ter terecht, terwijl het onderste ge deelte geheel werd ontzet. De kraan zonk. de bak ervan ligt geheel onder water. lieuwe overslag een transport band van enkele honderden meters lengte tussen een ander havenbek en de llchterpier in de Chemie haven zou midden maart in ge bruik worden genomen. Daarin is nu een vertraging gekomen van onge veer drie maanden. Op het moment van het ongeluk lagen er geen" lichters langs de nier Er was niemand aan boord van de drijvende kraan en op omlige^de schepen ls niets gehoord. Naar de oorzaak kan men, zolang de hak van de drijvende kraan niet boven water ls gehaald, slechts gissen. Sabotage wordt door de technische dienst niet uitgesloten geacht. Als de kraan te kort afgemeerd was geweest en in zijn trossen was gaan hangen, zo meent men daar. was hij niet over de pier heengeslagen maar "-ecies de andere kant op. Het vernielde eindpunt van de overslag zal nu geheel moeten wor den gedemonteerd en daarna moet men opnieuw aan het bouwen. LEIDEN Voor het eerst in de na-oorlogse Jaren is het aantal verkeersongevallen in Leiden reëel en aanzienlijk gedaald. De politie registreerde 2834 ongevallen in 1971. Dat is 5,2 pet. minder dan het totaal van het voorgaande Jaar. Weliswaar daalde ln 1967 het aantal geregistreerde ongevallen nog sterker (31,5 pet. minder dan in 1966), maar dit was geen reële ver gelijking, omdat met ingang van 1 januari 1967 niet meer alle onge vallen ln de statistiek werden opge nomen. By lichte blikschade werd geen proces-verbaal meer opge maakt wanneer daarvoor niet by- zondere redenen waren. Afgezien van dit byzondere Jaar was er alleen een enigszins bedui dende daling te zien in 1952. toen er 3,9 pet. minder ongevallen waren dan in 1951. Het totaal lag toen echter veel lager, n.l omstreeks duizend te gen bijna drieduizend thans. In het afgelopen Jaar vielen er Ln Lelden 9 doden in het verkeer Het totaal ln de Jaren na de bevrijding kwam hiermee op 200 De 12.000ste gewonde uit deze periode werd in 1971 geregistreerd. Peking geen vooruitgang ls gemaakt", zei Nixon. dan zal het opnieuw ter sprake komen en .indien noodzake lijk, ook een agenda-punt vormen voor Nixons besprekingen in Moskou mei dit jaar. De president weigerde echter opnieuw een datum vast te stellen voor de terugkeer van alle Amerikaanse eenheden uit Zuidoost- Azië de voorwaarde die Hanoi heeft gesteld voor de vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen. Erkenning President Nixon zei verder dat Washington Taiwan (Formosa) diplo matiek zou biyven erkennen, en het defensie-verdrag met generaal Tsjang Kai-sjek zou biyven nako- dit laatste punt hield Nixon een slag om de arm door te zeggen dat er op dit ogenblik niet gedacht werd aan de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Tai wan. Eerder is bericht dat Peking in gesprekken met dr. Kissinger had ge- eist dat de Verenigde Staten in ieder geval een nominaal gebaar van te rugtrekking uit Taiwan zou moeteri maken, wilde Nixons reis naar Peking zin hebben. De president legde er nog eens de nadruk op, zo als ook minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, al eerder deed, dat zyn bezoek niet zou resul teren in een diplomatieke erkenning van communistisch China. Deense koning Frederik had hartaanval KOPENHAGEN (AFP) Koning Frederig IX van Denemarken ls vanmorgen door een acute hartaan val getroffen. De 72-Jarige vorst is om kwart voor tien in het gemeente ziekenhuis van Kopenhagen opgeno- De koning had vrijdag griep gekre gen" met een begin van longontste king Hij zegde al zyn afspraken voor het weekeinde af. maar gisteren deelde het hof mee dat zfjn toestand bevredigend was. v. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR. TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 i Maurice Chevalier, een van de grootste artiesten van het Franse revuetheater, is heengegaan. Ue koning van de Franse revues stierf op nieuwjaarsdag in de ouderdom van 83 jaar enkele weken nadat hü in een zieken huis was opgenomen PAGINA 5 PAGINA 4 En dan natuurlek weer een flinke hoeveelheid sport. Vuf pagina's. Niet zoveel over amateurvoetbal lers, want die ruimden alleen wat restjes op (Waarby Roodenburg in zeven minuten toch nog eventjes een nederlaag te slikken kreeg). Bij de betaalde jongens een volledig programma. Dat Ajax dubbele winst opleverde. De Europa-Cuphouder staat nu vier punten op Feyenoord voor PAGINA'S 7—11 BELFAST DPA/UPI) Britse militairen hebben in de nacht van zondag op maandag volgens een mili taire woordvoerder in een rooms - katholieke club in de Noordierse hoofdstad honderd mensen gearres teerd. Tachtig militairen drongen de club binnen nadat het Britse leger inlich tingen had ontvangen volgens welke leden van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) tot de gasten van de club behoorden. De ongeveer 200 in het gebouw van de club aanwezigen hadden zich verschanst zodat de Britse over- valafdeling geweld moest gebruiken. De honderd gearresteerden zullen door de politie worden verhoord In het weekeinde heeft het Britse leger naar eigen zeggen vier als bijzonder belangrijk gekenschetste IRA- offi cieren in Belfast gevangengenomen. Een Engelse soldaat heeft zater dagavond per ongeluk een zeven tienjarig meisje in haar rug gescho ten met zyn machinepistool, zy is er naar wordt gemeld ernstig aan toe. Het meisje heeft een spoedope ratie ondergaan. De soldaat had een afspraak met twee meisjes en schoot Dorothy Keils, één van de twee, neer toen zyn wa pen per ongeluk afging in een café in Dungannon, 45 kilometer ten wes ten van Belfast. teuws - Naar wij vernemen ls de zer dagen door het studenten muziek gezelschap Semprt Crescendo alhier, met een oer eer en* schrijven het eere- iiploma dier vereeniging aan geboden, aan den ook in ons land bekende violist, prof Colijns te Prussel. (Adv) Gegalvaniseerde kolenscheppers, vijfmaal *vvrzamer dan gewone ijze ren kolenscheppers. gere commandeerd Jacob Helgers 'e Rheinbrohl Te verkrijgen bij alle handelaren in ijzer-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1