'Wijn-drinken nog teveel een snobisme' Bobbels in de straat Tips BALLY 10 Over precariorechten 0 Tips ivccr CucT iCnJVicaw1 Naast de deur (deel 2) Delfts voorbeeld voor Leiden? PONDERDAG 30 DECEMBER 1971 Leidse wijn-importeur Willem Noordman (59) schenkt klare wijn Nederland met 5 liter ver onder Europees gemiddelde van 35 liter advertentie Schoenen hei kenmerk, msuv hwa-lxteii van Dalen Donlcersteeq a» Leiden, LEIDEN „Wijn moet je leren drinken". Dat is de boodschap, die de Leidse „wijnboer" (plukker in Frank rijk, importeur in Nederland) Willem Noordman in deze tijd van feestdagen met een extra glaasje-op graag wil schenken. Noordman: „Wijn-drinken is in Nederland nog teveel een sno bisme. Vroeger, rond 1900, werd er menig flesje ontkurkt. Maar na de crisis-jaren en de jenever-periode is wijn niet meer zo getapt. Vergeleken met het Europees gemiddelde van 35 liter per hoofd per jaar, steekt Nederland met nauwelijks 5 liter toch wel erg dunnetjes af. Alleen in IJsland wordt nog minder wijn se ranglijsten waarop Johan Cruyff vorige week de naam van Nederland in "France Football" wèl bovenaan heeft gebracht nauwe lijks doen stijgen. Vertelt Noordman, I De Nederlander is het wijn-drin ken verleerd. Al zijn vorige week r tijdens de kerstdiners heel wat glaas jes rosé gedronken en al knallen morgenavond mèt de rotjes en de kanonslagen overal de kurken van de champagne-flessen, toch zal dat de positie van Nederland op de Fran- Enkele tips voor wijndrinkers 9 leg fles(sen) altijd zo neer, dat de wijn tegen de kurk aan ligt (zonder luchtbel), waar door er niet snel een kurkgeur of kurksmaak zal ontstaan. houdt het etiket altijd naar boven. Het etiket is niet alleen een aanduiding van de wijnsoort maar ook van het bezinksel Door bij het ontkurken en het schenken het etiket boven te houden, zal het bezinksel onder in de fles blijven. maak de drinkglazen altijd schoon met water zonder chemi sche middelen. "Afwaswater", geeft een aanslag binnen 't glas en dus een "vreemde" smaak aan de wijn. kijk eerst eens naar de kleur van de wijn in het glas. Een enigszins bruine kleur (bij rode wijn) of geelachtig (bij wit te wijn) ontstaat pas na 5-6 jaar. de geur van een wijn valt het beste te beoordelen met een schone smaak-in-de-mond: niet bij verkoudheid, na een sigaret of na iets anders te hebben ge dronken. proef een wijn eerst op de punt van de tong: voor zoet of niet-zoet. Daarna aan de zijkan ten van de tong: voor zuurgehal- te. Vervolgens aan gehemelte: voor smaak of bouquet. Ten slotte achterin de keel: voor rijpheid en kracht. Door Cees Onvlee Foto Holvast die er persoonlijk voor schijnt te zor gen, dat Nederland niet naar de al lerlaatste plaats terugvalt: "Niet de kersttijd is de drukste tijd, maar de bollentijd. Natuurlijk wordt in deze dagen thuis vaak een glas wijn ge schonken. Maar in het voorjaar wordt in de restaurants en de hotels door de buitenlanders tenminste evenveel gedronken". Vakantiegangers Toch neemt de wijn-omzet in ons land langzaam-maar-zeker weer iets toe. "Dankzij het feit, dat veel Ne derlanders hun vakantie in 't buiten land doorbrengen", aldus Noordman, die zelf „als vakantie" jaar-in, jaar- uit. een maand gaat oogsten in Frankrijk. "De Nederlander, die de grensdrempel overschrijdt, leert in het buitenland ook andere gewoon tes kennen. Hij leert dóór vaak naar 's lands wijs, 's lands eer eten en drinken. Die vakantiesfeer proberen velen thuis nog eens te imiteren. Met een buitenlands etentje en zf'n buitenlands drankje. Maar dat mee gebrachte Franse of Italiaanse wijn tje valt helaas in Nederland zo vaak tegen. De wijn, die daar lekker was, is het hier vaak niet meer. Veel wijn kan namelijk niet tegen het reizen. Het is precies dezelfde fles. maar lijkt meestal een ander. Een wijn, die daar nauwelijks drinkbaar was, kan hier net lekker en rijp zijn. Maar niemand koopt in Frankrijk natuurlijk een paar liter wijn van een soort, die niet-te-drinken is. Ook al zegt een eerlijke wijnboer dan: neemt u die maar gerust mee. die is thuis net lekker. Dan worden er toch Noordman daarover: "Dat was toch wel een belevenis. Die zaal was net zo groot als de Stadsgehoorzaal in Leiden en er stonden liefst tach tig verschillende flessen. Wij waren met acht Juryleden en hebben toen al die wijn doorgeproefd. Tenslotte hielden wij tien flessen over. Daar hebben wij nog eens een uur over gedaan, om tenslotte de beste aan te wijzen. Maar ik heb toen die eerste prijs wel uitgereikt met de bood schap, dat zij de volgende dag nooit meer nummer één geweest zou zijn. Zo gering was het verschil". Onbegrip een paar van die heerlijke, zoete, zachte wijnen ingeslagen. En die ha len het niet. Kritisch wijn proeven, kiezen en drinken is een vak apart. Een vak, dat Willem Noordman (.59 jaar, de oudste van de "Frères Noordman") al ruim veertig jaar uitoefent "In 1929 ging ik naar Frankrijk, in 1941 werd ik in Duitsland in de wijnen te werk gesteld en pas na de oorlog kwam ik terug" maar nog altijd niet helemaal beheerst. "Kón beheersen", verduidelijkt hij, "omdat zoiets nagenoeg onmo gelijk is. Frankrijk is een enorm groot land. En iedere boer heeft wel zijn eigen wijn. Ik heb jaren ge werkt in de Elzas, de Bourgogne, de Beaujoulais, de Medoc, de Saint Emilion, de Graves, de Bordeaux, de Champagne, de Midi en aan de Rijn. Maar het gebied is zo kolos saal, dat je het eigenlijk nooit volle dig kunt afwerken". Waardoor het ook kan voorkomen, dat zelfs beroepswijnproever Willem Noordman "In Leiden heb ik het grootste respect voor amateur-ken ners als dr. Kostelijk en dr. Wij- dicks" wel eens in miskoop doet. Herinnert hij zich: "Een paar jaar geleden was ik eens in Duitsland aan de Rijn. Toen dacht ik echt mijn wijn te hebben gevonden. Ik heb toen twee flessen mee naar huis ge nomen en tegen mijn broer Jaap ge zegd: dit is 'm. Hij proeft die wijn, kijkt mij aan en zegt: niet-te-drin ken, heb je soms nog meer van dat bloemenwater gekocht. (De verklaring-achteraf: "Sómmi ge wijnen worden veel te zwaar be handeld. Al het depot, bezinksel, wordt uit de wijn gefilterd, omdat de klanten anders zeggen, bij het zien van die troep in de fles: houd die Doggersbank maar bij je! In Frankrijk-zelf vindt men dat afzet sel alleen maar gunstig. Daar wordt de fles ook helemaal leeg geschon- Willem Noordman keurt met een kaarsje en een scherp oog een van zijn flessen in de wijnkelder achter de Houtmolen aan de Haagweg. ken in het glas. "Le fond pour le bon", heet het daar. De droesem is voor de kenner" In jury Toch heeft eenvoudige Willem Noordman "Ik ben van Jongs af aan tussen de wijnen opgegroeid: mijn vader was getrouwd met de dochter van een wijnhandelaar, net als mijn grootvader" zich niet al leen in Nederland (leverancier van veel gerenommeerde restaurants in Leiden en verre omgeving), maar ook in Frankrijk een naam verwor ven als wijnproever: vorig Jaar kreeg hij de voor een buitenlander zeer vererende uitnodiging om in Macon zitting te nemen in de jury, die de nationale Beaujolais-prijzen moest toekennen. In Nederland bestaat nog veel on begrip over de Franse "wijnbouw" en haar produkten. Legt Noordman geduldig uit: "Het is ongelooflijk zwaar werk. Zes maanden achtereen snoeien, in weer-en-wind. Zelfs bij temperaturen onder nul moeten de druivenstokken worden behandeld. Ik heb het vroeger ook als Jongen ge daan. Je stond te huilen van de kou. Enorm zwaar en ondankbaar werk, dat toch juist enthousiasme kweekt. Want na de oogst is er altijd de voldoening een goede wijn te hebben gemaakt. Maar lang duurt die vol doening nooit. Neem dit jaar: 28 september was de oogst binnen, maar 5 oktober begon het snoeien al weer". Het afgelopen jaar, 1971, zal in Frankrijk bekend blijven als een "bijzonder gunstig" wijn-jaar. Wat na de korte, krachtige bloeiperiode met veel zon ook reeds was voor speld deze zomer. Rekent Noordman na: "Tussen de bloei en de oogst van de druiven ligt honderd dagen. Toen na de ideale bloeitijd een mooie, droge zomer kwam, met af en toe een regenbuitje in augustus, wist iedereen dat het een record- oogst zou kunnen worden. De drui ven waren absoluut gaaf". (Voor de verder geïnteresseerden: na de pluk worden de druiven ge perst. Alle druiven geven wit sap. Er ontstaat dan most. Daarna begint het beslissende gist- proces. De suiker wordt dan in alco hol omgezet, waarbij de tempera tuur echter niet boven de 2830 gra den mag oplopen, omdat anders azijnvorming optreedt. Bij rode wijnen gist de schil mee om de kleur te krijgen. Witte wijn gist zonder schil. In sommige stre ken gisten ook de pitten mee. In de Elzas, de Beaujoulais, de Champag ne en de Bordeau worden echter de pitten eruit gehaald. Het gistingspro- duurt ongeveer 10 dagen. In het voorjaar vindt een tweede gisting plaats, waarna de wijn rijp is om te bottelen). Prijzen-oorlog De beste wijnen van dit jaar zijn overigens al niet meer in Frankrijk. Sinds enkele jaren koopt Amerika die top-kwaliteit op. Noordman: "Het gaat vooral om de etiketten met de grote namen. De Amerikanen heb ben de prijzen zo hoog opgeschroefd, dat die echte kwaliteitswijnen niet meer te betalen zijn. Ook niet meer voor de Fransen-zelf'. In Nederland is ook zo'n soort "prij zen-oorlog je" uitgebarsten. Weet im porteur Noordman: "Waar die wijn allemaal vandaan komt is een groot raadsel. Maar er wordt hier in Ne derland bijvoorbeeld Beaujoulais verkocht beneden de prijs, waarvoor de gerenommeerde Franse wijnboer ze verkoopt. Als een Parijzenaar hoort, hoeveel een rosé hier kost, komt hij onmiddellijk in Nederland zijn wijn inkopen. Maar als hij dan die Beaujoulais proeft, zal hij on middellijk zijn geld terug vragen. Want een Fransman laat zich niet bedotten. Een Nederlander is wat dat betreft nog te weinig wijn-be wust". Willem Noordman schenkt ook in dat opzicht "klare wijn". advertentie 1) Garnalencocktall 1 dl. room, 1 2 dln. tomatenketchup, 3 dln. mayonaise, 1 dl. sherry of cognac, zout en kruiden naar smaak. Per coupe 15 a 20 garnalen.y f 2) Mosselen-saté 10 gekookte mosselen a J saté-stokje rijgen en in dampend frituurvet dompelen. Opdienen met saté-s 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes i gefileerde paling. Eventueel garneren met schijfje augurk. 4) Hartig hapje Dun gesneden plakjes gerookte makreel of bokking op sneetje wit brood. Garneren met .streepje tomatenketchup. Tekst: Vera Gaikhorst en Hans Melkert Foto's: Jan Holvast Waarom een foto van een hotel in Delft in een Leidse rubriek? Om twee dingen tc kunnen zeg gen. In de eerste plaats geeft de foto een voorbeeld van hetgeen Delft verstaat onder verbetering van de straat bij herbestrating Het trottoir vóór de hotelingang wordt onderbroken door zen "lo per" van oude IJsselsteentjes. Dat kost niets, want die steentjes ko men ergens anders vandaan, waar tegels beter op hun plaats zijn. Op die foto staan twee bakken met platen naast de ingang. De hoteleigenaar heeft die buiten gezet. Eerst stonden ze op witte tegels op het trottoir. Bij de her bestrating zijn die tegels verzon ken aangebracht, een voorbeeld van samenspel tussen gemeente lijke dienst en bewoners. Leidenaars vragen dan meteen wat dat buitenzetten van potten met planten kost. In midden standskringen is men in de Sleu telstad niet anders gewend dan dat er een rekening komt als men zoiets doet. Precariorechten heet dat en het is een gehate uitgave. Alles wat op straat wordt gezet, kost in Leiden geld. Natuurlijk doen middenstanders dat in de eerste plaats om de aandacht te vestigen op hun eigen zaak. Maar ze willen ook het aanzien van de stad ermee dienen. En een bak met bloemen of planten kan leuk staan. Vooral in het centrum (wan delgebied) zal de verordening precariorechten heel soepel moe ten worden gehanteerd. Natuur lijk kan de gemeente een reke ning sturen voor een reclame bord, maar het kan gewoon niet voor iets fleurigs als een vlag of zo. Daar werk je saaiheid mee in de hand. LEIDEN Verbetering van het woonmilieu begint naast de deur. Voor de deur ook, in de eigen straat. Bewoners van (smalle) straten hebben last van auto's, maar ze willen zelf wel voor hun deur komen. Niet elke straat kan speelstraat worden. In wijken zijn sommige straten gewoon noodzakelijk, ook als ruimte voor de auto. Maar die straten zijn er met orn hard te rijden. Wat doe je daartegen. Delft doet er iets tegen en de Jonge stedebouwkundigen Broeksma, Meinders en Piret, die suggesties moeten doen voor verbetering van woon buurten, voelen voor dit systeem. Delft grijpt in. Er wordt een duidelijk zichtbare bobbel gemaakt aan begin en eind van de straat (op foto boven). Vroeger waren bobbels uit den boze voor het verkeer, maar deze bulten worden expres gemaakt en gemarkeerd. Zoek dan nog maar eens de automobilist, die er wil blijven "scheuren". Niemand wil immers met zijn hoofd tegen de voorruit of het autodak? Als hU over zo'n bobbel gaat, weet de automobilist, dat er iets aan de hand is. Dat hij zijn snelheid moet aanpassen, omdat hij de straat moet delen met de wandelaar en het spelende kind. Dat vraagt aanpassing van belde kanten, dat vraagt begrip voor eikaars moeilijkheden. Toch zijn er in die Delftse straten ook stoepen, al ziet de automobilist die niet meteen. Hij is ook anders dan andere: gelijk met de straat, soms aangegeven met witte paaltjes, voor elk huis één. Er worden verschillende soorten tegels gebruikt om de stoep te markeren. Op speelse wijze zyn oude klinkers verwerkt. Het is dusdanig gedaan, dat iedereen zijn eigen stoepje voor zijn huisdeur heeft. 's Avonds als vaders auto weer op zijn eigen plekje wil. dan kan dat ln het aangegeven vak voor de deur. Een autohandelaar, die zijn auto's over de hele straat wil verspreiden, krijgt hier geen kans. De auto ln zo'n straat kan nog wel het geliefde huisdier zijn, maar getemd en met een muilkorfje op. En de bewoners hebben weer een beetje hun straat terug, zoals eerst, toen de auto er nog niet was. Meinders: „Je kan niet zeggen 'mensen doe Je auto weg want zo gaat het niet langer'. Daar luistert geen kip naar, maar door drempels te maken bijvoorbeeld oefen je veel meer invloed uit. De automobilist kan bijvoorbeeld bepaalde straten gaan mijden, waar hU vroeger even vlug ln kon schieten", (Volgende keer: Bewoners van de binnenstad moeten aan de slag).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3