LINDSAY KANDIDAAT PRESIDENTSCHAP VS rhant: bomaanval rem op het vredesgesprek Jonge Olifant: de zachtste Hotelbrand in Seoel: dodental boven 164 Stadsproletariaat in Zuid-Vietnam groeit Democraten niet onverdeeld gelukkig 3anzer .pijkert tan zijn •egering ^oord-Vietnam maakt toespeling op beëindiging gesprekken in Parijs WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 BUITENLAND PAGINA 8 Er is waarachtig wel een jonge jenever die zacht isals fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedübbelgebeidis. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. Bloedige verkeersweek De vo- I rige week is de bloedigste uit de Belgische verkeersgesehiedenis ge- j weest. In één week tijd zijn er op de Belgische wegen niet minder dan 52 mensen om het léven gekomen, 29 personen werden zwaar gewond. Alleen al op de beide kerstdagen zijn 20 personen omgekomen by ver- ke ersonige vall en. Ier, maakte melding van deze toe zegging nadat Nixon en Brandt meer dan drie uur in "Het Witte Huis" in Florida besprekingen hadden ge voerd. Volgens Ziegler heeft Nixon Brandt meegedeeld, dat de Verenigde Staten zich verbonden hebben aan een sterk NAVO-bondgenootschap en van plan zijn het beleid ter handhaving van die sterkte voort te zetten. Nixon, aldus Ziegler, heeft ook ver klaard, niet alleen te willen verder gaan op het punt van mogelyke on derhandelingen met de Sowj et-Unie over wederzij ose en evenredige troe penverminderingen in Midden-Euro pa. SEOEL (AP) Met de ontdek king van drie lyken in de puinhopen van het Taewonkak hotel in Seoel is het aantal doden tengevolge van de grootste hotelbrand uit de ge schiedenis gestegen tot 165. De politie kon niet zeggen of mis schien nog meer slachtoffers onder het puin bedolven lagen. By de brand zyn 15 buitenlanders omgekomen. Ook zyn 47 personen gewond ge raakt. Grote werkloosheid onder oorlogsveteranen en prostituées SAIGON (DPA) Ongeveer een half miljoen te verwachten werklozen, 300.000 deels zwaar gewonde en mntevreden oor logsveteranen en bijna evenzo veel dansmeisjes en prostituées vormen voor het bewind van president Ngoejen Van-Thïoe een vrijwel even groot gevaar als de divisies van Hanoi en de bataljons van de Vietcong. Amerikaanse diplomaten in de Zuidvietnamese hoofdstad zyn ervan overtuigd dat Thioe's tegenstanders in het komende jaar, na het vertrek van de laatste Amerikaanse legereen heden "op beide fronten" op het slagveld en met stadsprole tariaat als bondgenoot tot de aanval zullen overgaan. De regering in Saigon zal nauwelijks kunnen verhinderen dat de communistische ideologie in Saigon, Danang Hoeé en de meeste andere grote steden in vruchtbare bodem zal vallen, zo vreest men. Le doean, de Noordvietnamese partijsecretaris, spreekt van "ontwrichtende stadsstrategie" waarvan het doel moet zjjn de steeds groter wordende onte vredenheid van de stadsbevol king in Zuid-Vietnam dienst baar te maken aan de guerrilla. Door het vertrek van de Ame rikanen worden in Zuid-Viet nam talrijke gezinshoofden werkeloos, die tot nog toe op de Amerikaanse bases werkten en gewend zjjn aan een welis waar tameljjk bescheiden maar geregeld inkomen. Hoewel er voor hen weinig hoop bestaat op nieuwe werk gelegenheid in de steden, wei geren byna allen naar hun dor pen terug te keren. Dit stads proletariaat wordt versterkt door het leger oorlogsinvaliden, waarvan een deel het slechter heeft dan beesten, en door de meisjes uit de talryke amuse mentsgelegenheden, die door de "mama sans" van de bars we gens het wegbiyven van de Amerikaanse klantenkring op straat worden gezet. Hierbij komt nog dat de kos ten van het levensonderhoud door de inflatoire ontwikkelin gen van het afgelopen jaar met 100 procent zyn gestegen en nu zelfs met 15 procent per maand omhoog vliegen. By zonder kri tiek is de toestand wel in Sai gon. Woonden daar tien jaar geleden omstreeks 500.000 men sen, nu bedraagt het inwoner tal meer dan 3,5 miljoen. Hier van leeft meer dan 70 procent in armenwijken waar de wonin gen uit bamboe-krotten bestaan. LA PAZ (DPA, Reuter) De Bo- iaanse president, kolonel Hugo nzer, die op 22 augustus door een litaire staatsgreep aan de macht "am, heeft in de nacht van dinsdag woensdag zyn kabinet gereorgani- :rd. >e belangrykste wyziging is de diwyning van kolonel Adres Se ll, die tot dusver minister van Bin- nlland'se Zaken is geweest. Selich ïoorde tot de naaste medewerkers q Banzer bij de staatsgreep tegen linksgeoriënteerde regering van an José Torres. De opvolger van lich is kolonel Mario Adet Zamora lieu we ministers zyn voorts be- smd voor Mijnbouw, Ruimtelijke dening. Financiën en Onderwys. Zoals het hoort presenteerde het gezin Lindsay zich gisteren hij de kandidaatstelling van zijn hoofd aan het Amerikaanse volk. Achter haar man mevrouw Lind say. Met een enkel woord Terechtgesteld In Teheran en Sjiraz zyn gisteren drie personen voor vuurpelotons terechtgesteld die ter dood waren veroordeeld wegens het smokkelen van drugs. Sinds de nieuwe wet ter bestryding van de handel in verdovende middelen in 170 werd ingevoerd zyn in Perzië 125 personen wegens overtreding van deze wet terechtgesteld. Overval van Tuamaros Leden van de Tupamaros hebben by zen overval op een gemeentelyk kantoor in Montevideo de plattegrond van het riolennet van de hoofdstad van Uruguay buitgemaakt. De Tupama ros hebben eerder dit jaar 38 vrou welijke gevangenen bevryd uit een hoofdstedelyke gevangenis via een tunnel die zij van een riool uit ge graven hadden. WASHINGTON De 50-jarige, Kennedy-achtige burgemeester van New York, Jahon Vliet Lindsay, Is één van de kandidaten geworden voor de Democratische wedloop i het Witte Huis. Lindsay, die kort ge leden van de Republikeinse pairty overstapte naar de Democraten, kon digde zijn kandidatuur aan in Mia mi. in de staat Florida waar hy op 14 maart zal deelnemen aan eerste voorverkiezingen die zullen uitmaken wie van de gegadigden de beste kans heeft om op het De mocratische party congres in augus tus uitgeroepen te worden als de of ficiële partij-kandidaat voor het pre sidentschap. Door Mr. H. L. Leffelaar Lindsay heeft met deze aankondi ging het gras voor de voeten senator Edmund Muskie weggemaaid, van wie verwacht wordt dat hy op 4 januari zich officieel kandidaat j stellen voor het Witte Huis, hoewel al algemeen werd aangenomen, dat hij onder de Democratische ge gadigden de beste kansen maakt. Het is echter het enige punt v Lindsay voor kan zyn op Muskie. want Lindsay zag er vanaf om deel te nemen aan de voorverkiezingen in de staat New Hampshire (de eerste waar de verkiezingen worden gehou den). omdat het als vaststaand wordt beschouwd dat senator Muskie het onbetwiste monopolie heeft in de staten die als „Nieuw Engeland" worden aangeduid: New Hampshire, Vermont, Maine. Aanval In zyn kandidatuurs-toespraak viel Lindsay de regering-Nixon aan. Met de gebruikelyke verkiezings-re- toriek zei hy: „Het wordt tyd dat Amerika weer eens een president naar Washington stuurt, in plaats dat Washington een president n Amerika zendt". Hy herinnerde i de jaren dat hij lid van het Huis van Afgevaardigden was, maar zei hy jaren dat ik burgemeester ben weest hebben my meer geleerd over de toestand waarin Amerika zich bevindt dan al myn jaren in Washington. De Democratische Party Is niet on verdeeld gelukkig met Lindsays kan didatuur. Hy wordt door politici be schouwd als een binnensluipen die nu probeert de grootste prys in de wacht te slepen die de party zyn trouwste dienaren te bieden heeft. Zyn kandidatuur zal verder vermoedelyk voornameiyk ten koste gaan van die van senator George McGovern, die evenals Lindsay het voornamelijk moet hebben van de li beralen en de jongeren. Senator Muskie heeft tot nog toe het imago van de gematigde kandidaat, die voornameiyk apelleert aan de mid denmoot van de Amerikaanse kie- Bekwaam De voorverkiezingen in Florida en Wisconsin zullen voor een belangryk deel uitmaken of Lindsay's kandida tuur zin heeft. Hy is van het soort Amerikanen, foto-geniek, aantrekke- lyk, in trek by jongeren en oudere vrouwen, die voor een onverwachte schaar van volgelingen kan zorgen die ook in de campagne van presi dent John Kennedy een belangrijke rol speelde. Het is echter de vraag of hy het van» partij-bureaucratisch oogpunt kan opnemen tegen een Muskie of een Hubert Humphrey, die dan weliswaar misschien minder de kiezer aanspreken, maar die wel be schikken over alle belangrijke en doorslaggevende connecties in de De mocratische party zelf. Europa niet eenzijdig verminderen KEY BISCAYNE (Reuter) Pre sident Nixon heeft dinsdag de West- duitse bondskanselier Brandt de ver zekering gegeven, dat er geen een- zydige beperking zal zyn van de Amerikaanse troepensterkte in West- Europa. De woordvoerder van Nixon, Zieg- Lindsay, gesteund door een be kwame staf van medewerkers die hy als burgemeester van New York om zich heen vergaarde, beschikt over ruime fondsen van liberale indus triëlen. Hy denkt ruim drie miljoen gulden ten koste te leggen alleen al aan de voorverkiezingen in de staten Florida en Wisconsin. Deze capaci teit om geld aan te trekken is voor de Democraten zeker niet een van zyn onaantrekkelykste kanten, ge zien het feit dat senator McGovern byvoorbeeld er tot nog toe niet in is geslaagd om meer dan een half mil joen dollar byeen te schrapen voor zyn campagnes. Nixon FS zullen troepen in NEW YORK De secretaris- neraal van de V.N. heeft van- lag gezegd dat het voortzetten de Amerikaanse luchtaanval- op Noord-Vietnam „een van de lornaamste hinderpalen vormt het komen tot zinvolle bespre ngen te Parijs". Namens Thant zei een woord- lerder dat de secretaris-generaal ize mening „al vele malen sinds 66 had geuit" en dat hij het be- eurde dat de bombardementen eer zijn ingezet. Noord-Vietnam heeft de Franse gering officieel gewaarschuwd de intensivering van de Ame- :aanse bombardementen op >ord-Vietnam een „ernstige st atie" heeft geschapen voor de etnam-conferentie in Parijs, laraan door Noord-Vietnam, de irenigde Staten, het Nationale vrijdingsfront van Zuid-Viet- m en Saigon wordt deelgeno te vergadering van morgen van conferentie is door beide partij- afgezegd. Vo Van-sung, de diplomatieke (rteaenwoordiger van Noord- ietnam in Parijs, heeft gister morgen een bezoek gebracht aan minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann om de Franse regering, die als gastheer van de conferentie optreedt, te waarschu wen dat de Amerikaanse luchtaan vallen de reeds lang in een impasse verkerende onderhandelingen voor goed zouden kunnen compromitte- Minister van Buitenlandse Za ken Schumann antwoordde de Amerikaanse actie te betreuren en verwees naar zijn verklaring van november waarin hij aandrong op een regeling door onderhandelin gen. Hanoi en het Bevrijdingsfront stelden gisteren desondanks voor de volgende zitting van het vredes gesprek op 6 Januari te houden. De Amerikanen en Zuidvietnamezen noemden geen datum, maar ver klaarden dat dit niet inhield dat zij overwegen de vredesbesprekin gen te staken. Bestoken Voor de vierde achtereenvolgen de dag hebben Amerikaanse bom menwerpers Noord-Vietnam be stookt, aldus is door de Ameri kaanse legerleiding in de Zuidviet namese hoofdstad bekendgemaakt. De Amerikaanse militaire autori teiten in Saigon hebben nog mee gedeeld, dat de bombardementen vrijwel onafgebroken zijn. Zij zijn zondag begonnen. Verscheidene honderden toestellen, die vanuit Thailand, Zuid-Vietnam en vanaf vliegdekschepen opstijgen, nemen er aan deel. Uit niets blijkt nog wanneer de z.g. „beschermende reactie" bom bardementen beëindigd zullen wor den. Radio Hanoi heeft meegedeeld dat voor de zesde maal sinds het begin van de aanvallen een Ameri kaans vliegtuig is neergehaald. Het vliegtuig werd maandag neerge schoten in de provincie Quang Binh, even ten noorden van de ge demilitariseerde zone, aldus Hanoi. Volgens Noord-Vietnam zyn by de jongste 'luchtaanvallen opnieuw 'n groot aantal burgers, onder wie vrouwen en kinderen .gedood en gewond. Een der voornaamste woordvoer ders van het Amerikaanse ministe rie van Defensie, Jerry Friedheim, heeft tegengesproken dat de V.S. de volledige luchtoorlog tegen Noord-Vietnam, zoals die bestond in de jaren 1965 tot 1968, opnieuw is begonnen te voeren. "Wij hebben de bombardementen van Noord-Vietnam niet voortge zet, onze operaties zijn beperkt, en kort van duur, er worden alleen bepaalde doelen aangevallen en er wordt gefotografeerd", zei hij. Radio Hanoi heeft de Amerikaan se minister van Defensie Meivin Laird er dinsdag van beschuldigd "valse en schaamteloze excuses", te hebben aangevoerd op een pers conferentie in Washington door te verklaren dat de Amerikanen mas sale bombardementen op Noord- Vietnam hebben hervat ter be scherming van de Amerikaanse troepen die nog in Zuid-Vietnam zijn. De verklaringen van Laird, al dus radio Hanoi, zijn niet meer dan een nieuwe poging van de regering Nixon om de intensivering en uit breiding van de oorlog in Vietnam te rechtvaardigen onder het mom van bescherming der eigen troepen. "De beste en enige manier om levens van Amerikaanse militairen te sparen, vervolgde Radio Hanoi is de totale terugtrekking van al le Amerikaanse troepen en de on- middeliyke beëindiging van de smerige Amerikaanse agressie- oorlog". Het blad van het Noordvietname se leger Quan Doi heeft gisteren ge schreven dat "Nixon nooit krijgs gevangenen Amerikaanse militairen terug zal krijgen tenzij hij een einde maakt aan de Amerikaanse agressie-oorlog tegen Vietnam". Radio Hanoi heeft een commen taar in het blad uitgezonden. Quan Doi schreef ook dat de Verenigde Staten liegen wanneer zij zeggen, dat de laatste bombardementen al leen gericht' waren tegen militaire installaties en opslagplaatsen. Op 26 en 27 december, aldus het blad, hebben golf na golf van Ame rikaanse gevechtsbommenwerpers dorpen en steden waar geen mili taire doelen waren bestookt met fragmentatiebommen bommen die ontwoerpen zijn om zoveel mo gelijk persoonlijke slachtoffers te maken. Laos Laotlaanse regeringstroepen heb ben de strategisch belangrijke stad Paksong in de hoogvlakte van Bo- loven ontruimd nu de strijdmacht van de Pathet Lao en Noordveitna- mezen de stad nadert. Een woordvoerder van de Lao- tiaanse regering maakte dit dins dag in Vientiane bekend. De val van Paksong betekent dat de Pa thet Lao 't hele plateau van Bolo- ven beherst dat uitzicht biedt op de Ho-Tsji-minh-route door het zuiden van Laos. De woordvoerder zei dat de toestand in het noorden van Laos zeer ernstig is. Noordviet namese troepen naderen de be langrijke basis Long Tsjeng op 210 km ten noorden van Vientiane. Duizenden burgers zijn de vorige week uit Long Tsjeng geëvacueerd toen de Pathet Lao de b»J de ba sis gelegen Vlakte van de Kruiken had veroverd. Gisteren zijn in de Verenigde Sta ten verscheidene betogingen ge houden tegen de hernieuwde Ame rikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam. In Washington hield de politie des avonds zesentachtig jongelui aan, merendeels voormalige militai ren, die in Vietnam hebben gestre den. Zij hadden een kordon gelegd om het Lincoln-gedenkteken. Te voren waren de betogers, ten ge tale van honderdvijftig a tweehon derd, van het Kapitool naar hefc gedenkteken gemarcheerd, langs 't Witte Huis. In de haven van New York hebben gistermiddag vijftien oud-Vietnam- strijders het Vrijheidsbeeld ont ruimd, dat zij veertig uur "bezet" hadden. De ontruiming verliep zon der incidenten. Protest Dinsdag hebben voorts dertig De mocratische leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den president Nixon in een tele gram verzocht, onmiddellijk een eind te maken aan de huidige lucht, aanvallen. De senatoren Edmund Muskie en George McGovern, die beiden din gen naar de Democratische kandi datuur voor het presidentschap, hebben eveneens kritiek geuit op "de nieuwe escalatie van de oorlog in Indo-China".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9