„Helderziende" Warner Tholen hielp Coevorden aan zijn toren NV V-bond alleen in loonstrijd Ruzie rond werk van W.F. Hermans Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65+ kaart Exota-fabrikant moet betalen Attentie! Oudejaarsavond 21 uur TOT HALF JANUARI GEEN ACTIES IN METAAL WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE NUNSPEET „Als ze je om vijf uur 's nachts op bellen en vragen of je weet waar een oorbel kan zijn de bewuste mevrouw moest kennelijk naar de vroegmis dan vind ik, dat de maat wel vol is". Paragnost Warner Tholen klaagt niet, maar vraagt begrip voor zijn standpunt, dat mensen niet on gelimiteerd een beroep kunnen doen op zijn vermogen „helder te zien". Een uurtje in zijn gezellige huis kamer maakt duidelijk hoeveel landgenoten, die in de rats zitten, de paragnost in Nunspeet weten te vinden. De telefoonhoorn „danst" onafgebroken; een wegge lopen hond, een zoek geraakte handsohoen „met veel koperbe- slag" zegt de bellende dame, om haar vraag te motiveren - twee putten in een tuin, waarin de ei genaar schatten uit Napuleons tijd vermoedt en een reeks van naar het bizarre neigende smeekbeden om verhelderende informaties. Te gek Als de vragen niet te muizig of onzinnig zijn, geeft Warner Tho len antwoord. Om niet. „Eigenlijk te gek. In veel gevallen betekent een goed antwoord voor de be trokkenen een enorme kostenbe sparing. De meneer, die op mijn aanwijzing enkele emmers met gouden tientjes terugvond, liet nooit meer iets van zich horen. Via een omweg kwam ik er na anderhalf jaar achter, dat het geld terecht was. Door Thorn Olink Ik heb nog wel een leuk voor beeld. Er belde een man op. „Uit Deventer" zei ik onmiddellijk en dat klopte. Hij was zijn nieuwe Mercedes Sport kwijt. Ik „zag" de wagen staan in Den Bosch, licht beschadigd en met een lege tank. Bedankt, zei de man, wat kost dat? Ik dacht, laat ik maar een tientje vragen. De volgende dag belde hij weer. „U bent geweldig, de-gestolen wa gen stond in Den Bosch. Bescha digd en zonder benzine. Hij wilde onmiddellijk langs komen om het geld te brengen. Dat gebeurde, ik kreeg vijfentwintig gulden, waar mee ik een tijd in mijn handen zat. omdat ik me niet terstond realiseerde, dat ik maar tien gul den had gevraagd. Toen hij weg ging zei de overgelukkige bezitter van de Mercedes: „Ik krijg nog vijftien gulden van u terug". Telefonisch Zoiets zet Je wel aan het denken. Warner Tholen uit Nunspeet kan zijn gerieflijke leven dan ook niet voeren dankzij de ontelbare tele fonische tips, die hij dag en nacht voor het overgrote deel gratis ver strekt. Hij is tevens paranormaal genezer. De heer Tholen - die in vroeger dagen een magnetiseur zou 1 den genoemd - constateert blij moedig. dat het enorme wantrou wen tegen hem en andere leden van de NFPN (Nederlandse Fusie van Paranormale- en Natuurgene zers) begint te slijten. Zoals ook niet meer uitsluitend laatdunkend voorstanders van de homeopati- sche geneeswijze wordt gesproken in medische kringen. „Ik heb trouwens onder mijn patiënten doktoren en tandartsen. Vele anderen verwijzen naar mij door." Drie keer in de week houdt War ner Tholen spreekuur: in Steen- wijk, Nunspeet en Emmeloord, „Varen kan ik niet. omdat ik ern stig ziek ben geweest. Ik moet kalm aandoen". „Gevallen*' Het fascinerend - vermogen Warner Tholen dingen te zien. die wij niet kunnen zien. wordt ADVERTENTIE Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag (behalve zaterdag 1 januari). jaarkaart p.p. f 50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasföto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. voordelig uit met NS moeiteloos met „gevallen" geïllu streerd, dat de eigenlijke reden voor onze komst naar Nunspeet pas laat aan de orde komt. Helderziende Warner Tholen - na Gerard Croiset (die overigens ern stig ziek is) wel de bekendste pa ragnost in ons vlakke land - ging namelijk geruime tijd geleden in op het verzoek van aannemer J.Nijboer uit Yhorst aanwijzingen te verstrekken omtrent de moge lijke verblijfplaats van een histori sche tekening. Een tekening, waar men in het Drentse Coevorden om zat te springen. De heer Nijboer: „Enkele Jaren geleden zijn we in Coevorden be gonnen met de herbouw van het Kasteel te Coevorden, een histo risch gebouw in het centrum, waarvan alleen de fundamenten en de keldergewelven over waren gebleven. Het rijk, de provincie en de werkeloosheidbestrijding subsi dieerden de herstelwerkzaamhe den. Het hoofdgebouw leverde geen problemen op, maar iedereen wist dat er ook een toren had ge staan. Die toren vervolmaakte het bouwwerk aan de markt, maar niemand wist, hoe die toren er had uitgezien. Monumentenzorg eiste een originele tekening, schets of schilderij als voorbeeld. Anders stond men de herbouw van die toren niet toe. (Overigens, de her bouw vraagt meer dan een mil joen). Toen heb ik voorgesteld contact op te nemen met de heer Tholen. Niemand kon immers een tekening vinden. Grote kist Warner Tholen antwoordde op die dag „Ik zie de kist, die de afbeel ding bevat. Een grote kist, aan de zijkanten beschilderd en van snij werk voorzien. Zit er aan het ge bouw, dat hersteld moet worden, nog een gebouw?" Dat klopte, want het Kasteel te Coevorden zit vast aan het ge meentehuis. Drie dagen later, tij dens een onderhoud met onder andere aannemer Nijboer, ver schafte het „beeld" meer details. „Grote kist, donker hout, rijkelijk voorzien van snijwerk, in een groot gebouw. Valt op in de zaal, waarin hij staat. U moet zoeken in de richting oost-zuidoost. Meer oost dan zuid." Vervolgens be schreef de paragnost de toren. In de dagen daarna zoekt men in de aangegeven richting. In overleg met de gemeentesecretaris J. Kui per en prof. di-. H. J. Prakke neemt men contact op met diverse ge meenten en archieven, ook in Duitsland. Tenslotte stuit aann- mer Nijboer bij de familie Clater- bos in De Wijk (ten zuid-oosten van Coevorden) op oude tekenin gen van voorvader Agustus Cla- terbos. onder meer van een toren. Fantasie Tholens antwoord: ,Ik weet niet of het de tekening is, maar hij benadert de werkelijkheid. Er staan wel twee bomen op, ale fantasie van de tekenaar waren." Aannemer Nijboer volgt op familie aanwijzing het spoor verder, komt terecht bij een dochter .van.Emmel oord, die volledig beantwoordt dekenkist, die volledig beantwoord aan de eerste beschrijvingen van Tholen. Enkele uren daarna komt iedereen bij elkaar. AMSTERDAM Van Tuyn's li- monadefabrieken uit Dongen moet schadevergoeding betalen aan de familie De Meijer uit Amsterdam, wier zoontje Wimple (5 jaar) bij na vier Jaar geleden gewond werd toen een fles Exota (van de firma Van Tuyn) uit elkaar sprong. Het jongetje werd ernstig aan een oog gewond. De civiele kamer van de Amster damse rechtbank is, na vier jaar procederen door vader De Meijer, tot deze uitspraak gekomen. Volgens het vonnis moeten de firma Van Tuyn en de familie De Meijer onderling tot overeenstemming komen over de grootte van de schadevergoeding. De zaak „Wimpie De Meijer" was een van de voorbeelden in het tv- programma van VARA-ombudsman Marcel van Dam, waarin de naam Exota werd genoemd. De firma Van Tuyn spande naar aanleiding deze uitzending een kort geding aan bij de rechtbank in Amsterdam, dat door Van Tuyn werd gewonnen. Het werd Van Dam toen verboden de naam Exota te noemen in ver dere uitzendingen over ontploffin gen van limonade-gazeuseflessen. Dit vonnis werd in hoger beroep be- laatste treil ekken omstj [Nederlandse) |SpoorwegenJ Tholen vraagt: „Heeft u twee te keningen bij u?" Het antwoord is nee. Dan zit er iets anders bij in de dichte enveloppe. Er staat een aanbouw op de tekening, die fan tasie van de schilder was. Maar het is de goede tekening. Een be tere afbeelding bestaat niet. Het blijkt inderdaad de juiste te zijn. Na een onderzoek stemt Mo numentenzorg toe; Coevorden krijgt zijn oude toren terug. De bouw kan beginnen. Volgend Jaar augustus zal Warner Tholen een van de ere-gasten zijn als Coevor den tijdens herdenkingsfeesten plezier gaat maken. Mooi succes „Het was een mooi succes, dat veel stof heeft doen opwaaien." „Zonder de medewerking van de heer Tholen was die toren er nooit gekomen" zegt Nijboer. W elkom roncl Oud en Nieu w LEIDEN Onder het motto „Welkom rond Oud en Nieuw" houdt de Stichting Dienstencentrum in de komende dagen voor een ieder, die contact en gezelligheid zoekt en men denkt hierbij speciaal aan de 65-plussers in „Huis over 't Hoff" (Gerecht 10) open huis. Eer is op de ze dagen gelegenheid tot spel, ge sprek, lezen, tv-kijken en ook tot het volgen van dia-vertoningen. Het open huis is geopend donderdag van 3 uur tot 10 uur, vrijdag van 3 uur tot 12 uur 's nachts, nieuwjaarsdag van 3 uur tot 10 uur en zondag van 3 uur tot 10 uur. Terwijl we zitten te praten over al die gevallen uit zijn loopbaan (deels in druk vastgelegd door prof. Tenhaaff) komt nog een ij- zersterke bovendrijven. Warner Tholen vertelde op 21 no vember 1969 tegen een vriend, dat hij een beeld had gekregen van de landing van de Apollo-12. Hij ver telde, dat de jongste astronaut bij de landing door een voorwerp zou worden geraakt en dat een wond boven zijn rechteroog zou moeten worden gehecht. De vriend ver zocht hem het verhaal op schrift te stellen en stuurden de papieren naar de universiteit van Edin burgh. In een verzegelde envelop pe. Enkele dagen later verwondde een camera astronaut Bean, de jongste van de drie vrij ernstig boven het rechteroog. De wond moest worden gehecht! Alle Engelse bladen berichtten over de succesvolle voorspelling. Warner Tholen Maar gaat u nu vooral niet schrijven, dat ik de toekomst kan voorspellen, want dat kan ik niet. Ik kan evenmin de juiste cijfers voor de lotto, de toto of de staatsloterij geven, zoals tientallen mensen kennelijk denken. Ik heb nog nooit iets gewonnen in de lo terij. Misschien geeft ze dat te denken. Als we de deur bij Warner Tholen (hij spoorde dit jaar al meer dan honderd zoekgeraakte honden op) geeft hij nog een goeie mee: „We kregen een nieuwjaarskaart van een onbekende mevrouw. Weet u wat er op stond? „Voorspoedig nieuwjaar. En nog bedankt, mijn corselet lag inderdaad in de spij- kerbak van mijn man!" Er zijn kennelijk mensen, die het niet zo helder zien. GRONINGEN De tweede ka merleden Van Leeuwen en Vermaat (beiden Anti-revolutionair) hebben minister De Brauw van Wetenschap pen gevraagd een onderzoek in te stellen naar de werkwijze van de Groningse lector in de fysische geo grafie dr. W. F. Hermans, meer be kend als schrijver dan als weten schapsman. Hermans zou hebben geweigerd college te geven aan eer stejaars studenten. Zijn collega's en de 170 eerste jaars studenten in de geologie komen er rond voor uit dat Zes doden bij ongelukken GELEEN WIERINGERMEER Drie leden van het gezin Hermans uit Ulestraten zijn gisteravond om gekomen by een verkeersongeluk op de rijksweg Weert-Maastricht. Hun auto was ter hoogte van het Lim burgse Beek onder een oplegger achter een trekker gekomen na het inhalen van een andere vrachtwagen De auto zat volkomen klem (zie foto). De slachtoffers zijn de 30-ja rige vertegenwoordiger G. Th. M Hermans, zijn 31-jarige echtgenote J. H. Hermans-Kerstjens, en hun 7-jarige zoontje Ronald. Bij een botsing tussen twee per sonenauto's op de kruising Alkmaar- seweg en de E-10 in Middenmeer, gemeente Wieringeremer, zijn gister middag drie personen om het leven gekomen. Tenminste een persoon raakte levensgevaarlijk en enkele anderen licht gewond. De slacht offers zijn het 8-jarig zoontje Alexander en de dochtertjes Anita en Elisabeth van resp. 9 en 11 jaar van de onderwijzer C. S. Roozendaal uit Heemskerk. ze dr. Hermans dit Jaar nog niet op het instituut hebben gezien, waar hij geacht wordt college te geven. Zijn collega's zijn bijzonder boos, omdat zij daardoor extra werk krijgen. Hermans zelf zegt dat zijn hoorcol leges op verzoek van de studenten zijn vervangen door stencils. Tussen hem en de staf zijn ook strubbelin gen ontstaan door de weigering van Hermans om responsiecolleges te geven, waar docent en studenten via vragen en antwoorden de kennis tes ten. Volgens zijn collega's komt het er op neer dat dr. Hermans er de kantjes afloopt. W. F. Hermans DEN HAAG Tot ongeveer half Januari zijn geen acties in de metaal te verwachten. Wat er daarna gaat gebeuren staat nog niet vast omdat de gistermiddag hervatte onderhan delingen over een nieuwe c.a.o. voor de groot-metaal een onverwachte wending hebben gekregen. De con fessionele metaalvakbonden zijn na melijk in principe akkoord gegaan met een „uiterste bod" van de werk gevers, dat neerkomt op een reële loonstijging van ruim twee procent. De industriebond NVV heeft dit bod echter in beginsel afgewezen. Werkgevers en de vakbonden ko men op 12 Januari andermaal byeen om de resultaten van het beraad in eigen kring mee te delen. Volgende week dinsdag vergadert de bondsraad van de NV V-organisatie. Naast het advies van het bondsbestuur om „nee" te zeggen tegen het werkgeversbod zal ook een eigen plan voor acties aan de orde komen. Pamfletten van alle metaalvakbonden over prik- acties in Januari, die vandaag onder de werknemers zouden worden ver spreid, zijn inmiddels in de prulle- bak verdwenen. Uiterste bod Het „uiterste bod" van de werk gevers, dat tweespalt heeft gebracht tussen de NKV- en CNV-bonden en de NV V-industriebond, ziet er als volgt uit: 4,5% loonsverhoging per 1 Janu ari, waarvan 3% compensatie prijs stijgingen over het oude contract; maximaal 3,5% duurtecompen- satie en een half procent loonstijging per 1 juli: verbetering van de vakantie toeslag met 0,4% en een vloer in de vakantietoelage van 936 gulden; één vakantiedag meer; werkgeversbijdrage van 15 gul den per werknemer aan het fonds van de metaalbonden (nu tien gul den). Op Jaarbasis komt dit neer op een reële verbetering van ruim twee pro cent. Het werkgeversbod betekent voorts landelijk een gemiddelde loon somstijging van 10,8 procent. Dat is dus één procent minder dan de stij ging, vervat in het matigingsplan van vakbeweging en experts van de Sociaal-Economische Raad. De confessionele vakbonden heb ben ingestemc' met het bod, omdat het volgens de heer P. Brussel (NKV- bond St. Eloy) voordelen biedt voor de laagstbetaalden en de gepensio neerden. Aanvaarding betekent na melijk ook dat de nieuwe pensioen opbouw komend Jaar kan doorgaan. Voor de confessionele bonden heeft dit Juist de doorslag gegeven. De industriebond NVV ziet ook die voordelen wel, maar vreest dat die snel zullen verdwijnen door prijsstij gingen. die boven de maximale com pensatie van 6,5% uitgaan. De NVV- bond verlangt dan ook dat een on belemmerde prijscompensatie wordt toegepast. Bovendien is volgens deze bond onvoldoende rekening gehou den met de extra prijsstijging van ruim twee procent over dit jaar in het werkgeversbod. Voorzitter A. Groenevelt over het uiteenvallen van het werknemers- front: „Een onplezierige situatie, die echter ingecalculeerd is in onze af wijzing". In afwachting van de ver dere ontwikkeling blijven de werk gevers by hun voornemen om uit eigen beweging per 1 Januari een loonsverhoging van 4% te geven. De onderhandelingen voor de cao- metaalnyverheid (klein metaal) zyn gisteren eveneens afgebroken. De werknemers wensen een gesprek te hebben met hun achterban. De werk gever hebben gezegd dat de werk nemers vasthouden aan hun eisen die neerkomen op een loonkosten- styging van zestien procent, terwyi de federatie van werkgevers niet ver der wenst te gaan dan een styging die neerkomt op elf procent.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7