Zo'n 200 miljoen tv-kijkers zien Nederlandse bloemen Aula nieuwe lyceum kan toch dienen als cultureel centrum? OESO: industrie buiten de Randstad vestigen PAGINA 4 WOENSDAG 29 DECEMBER 1971 DRIE RUNSBURGERS - COR, RIE EN IIIIM I DE KONING - VERSIEREN CONCERTZAAL VAN DE WIENER PHILHARMONIKER RIJNSBURG 't Is kerstavond tegen half negen. Bloemsierkunstenaar Cor de Koning (47) stapt de warme en gezellig gemeubileerde en verlichte kamer van z'n spiksplinternieuwe woning aan de Vliet Z.Z. in Rijnsburg binnen. Na de begroeting laat hij zich in een gemakkelijke fauteuil zakken. Z n vrouw Rie de Koning-Heemskerk (43) zet een kopje met geurige koffie op een bijzettafeltje naast hem neer. Hij geniet er zichtbaar van. Cor met een glimlach: „Zo vrouw, dat zit er weer op. Een druk week je. Nu beide kerstdagen gezellig thuis en dan maandag met z n drieën voor ,,het vak" naar Wenen. Als we terugko men is 1 972 al drie dagen oud". Met "het vak" bedoelt Cor de Koning de Vereniging De Neder landse Bloemisterij". Deze neemt nu al jaren de bloemversiering van de Weense Groszen Musikvereinssaal voor haar rekening. In deze "mu ziektempel" geeft de Wiener Phil- harmoniker onder leiding van diri gent Willi Boskovsky (62) steeds het traditionele nieuwjaarsconcert vol operetteklanken. Het wordt de laat ste jaren door Eurovisie uitgezonden en bekeken en beluisterd door meer dan 200 miljoen mensen in geheel Europa. Ook zaterdagmiddag kwart over twaalf weer. De eerste januari van het jaar 1972. Dit concert gaat in kleur de lucht in Bloemen uit Holland Nu reeds vyf jaar lang heeft Neder land een belangrijk aandeel in dit concert. Niet muzikaal natuurlijk, maar wel wat de versiering van de zaal "mit Blumen aus Holland" be treft. Cor de Koning en zijn vrouw Rie zyn het al die jaren geweest, die deze bloemen uit Holland met vaar dige handen schikten en er toeven van maakten of vazen en bakken opsierden. Het is voor hen reeds de dat Cor. Rie en Wilma de Koning gebracht. Die gewoonste zaak van de wereld ge- over het beste van het beste kunnen te voren dat doen worden, dat zy oud en nieuw in beschikken om de zaal aan te kleden bloemstukken' onder een glas wyn. dat hij had voorgesteld een levensgrote klomp te overhandigen, maar dat men daar in Nederland niet zoveel voor voelde "Had het maar gedaan 'k Zou het erg leuk hebben gevonden", was de reactie van Boskovsky. Cor schijnt dat "doorgespeeld" te hebben naai de Vereniging "De Nederlandse Bloe misterij" en het ziet er naar uit, dat Boskovsky de klomp zeventig cen timeter lang en gevuld met bloemen in de rood-wit-blauwe kleuren op 1 januari 's middags tegen half twee. krijgt. Een leuk en bovenal origineel gebaar Voor de versiering van de Groszen Musikverreinssaal worden een 8000 bloemen en enige tientallen planten gebruikt. Heel veel seringen, rozen, amaryllissen, anthuriums, ten tulpen, hyacinten, nar sen, primussen, forsythia's, anjers en noem maar verder op. Deze bloemen zijn maandagavond per KLM. in Wenen aangekomen.Ze komen voor heit allergrootste deel zeker negen tig procent van de veiling 'Flora' in Rijn6burg, w van der Kwaak Misdadiger aangehouden ROTTERDAM (ANP) De politie van Haarlemmermeer heeft de 28-jarige buffetbediende A. S. uit Rotterdam aangehouden, die al geruime tijd door politiekorpsen in binnen- en buitenland werd gezocht. Na een reeks misdadige avonturen, overal in Europa verdween de buf fetbediende een week geleden met f 1600 en de auto van zijn Rotterdam se werkgever. Daarvoor, in november van dit Jaar, was de Rotterdammer uit een gevangenis in Athene ont snapt. Hij zat daar te wachten op zijn berechting wegens diefstal en flessentrekkerij. Het vorige Jaar maakte de buffet- bediende zich, aldus de Rotterdam se politie, schuldig aan diefstal en bedrog in het Oostenrijkse Rotten- mann, voor welke feiten de Oosten rijkse justitie hem zocht. In datzelf de jaar stal de Rotterdammer in de Maasstad en in Goes kleding en PARIJS Het lijkt wenselijk dat de maatregelen die in Nederland worden voorbereid om de investe ringen in verschillende delen van het land aan te moedigen dan wel tegen te gaan gericht worden op af remming van de investeringen in het westen van ons land, zeker als het om projecten gaat die veel werkge-[ legenheid scheppen, en stimulering andere gebieden en in be- het bedrijfsle- de conclusies, waartoe de OESO Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling) komt in een rapport over de Nederlandse economische ontwikkeling dat gisteren is ver schenen. De organisatie aoht het noodzake-{ lijk dat de regionale verschillen in Nederland kleiner worden wil de re- gering met succes een groter beroep BODEGRAVEN ALPHEN AAN op de instrumenten ter regulering DEN RIJN Bij Koninklijk Besluit Van de algemene vraag kunnen doen van 8 december (nummer 35) is bur met het oogmerk het conjunctuur- gemeester mi. J. J Croles van Bo- verloop te beïnvloeden, degraven nei benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kan ton Alphen aan den Rijn, met in gang van 24 januari 1972. Volgens de Rotterdamse poli- tie leefde S. dit jaar voornamelijk I paaïd'e"^toren van de opbrengst van diefstallen, die hij pleegde in dure hotels overal in Europa. Tientallen hotelgas- ten werden het slachtoffer. Herbenoemd als kantonrechter Wielrennen Peter Post heeft gisteren een contract getekend voor de Antwerpse Zesdaagse, die van 11 tot 17 februari wordt gehouden. Pe ter Post rijdt met de Belgen Patrick Sercu en Rik van Linden. Voetbal Bayern München heef tl gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen AEK Athene met 0l verloren. De 20.000 toeschou wers in Athene zagen dat Papaema- nuel twee minuten voor tijd het eni-J ge doelpunt maakte. ;oor- het jaar het bekende Silvestercon- Vader Cor en moeder Rie de iris. eert, dat eigenlijk een voorproefje is j Koning met dochter Wilma in van het. nieuwjaarsconcert. Het ver- hun woning aan de Vliet Z.Z. in zorgen van de bloem vergt veel ar- Rijnsburg kort voor het vertrek beid. Bij de ene soort moet je de naar Wenen, waar zij de concert- groei afremmen en bij de andere zaal van de Wiener Philharmoni- animeren. Ze staan op water. Het ker voor het nieuwjaarsconcert komt voor. dat we viif keer water zullen versieren met Nederlandse keurmeester Piet j moeten bijvullen. Ze moeten op het j bloemen. >or heeft gezorgd. Juiste tijdstip in de zaal worden aan- maken we van het concert niet meer denkbaar", ve ook met de Een mooier complimentje kunnen de Nederlandse kwekers en sierkunste- Wenen vieren. Wanneer men bij ons Allerlei attributen on elkaar in familiekring een gelukkig aan te brengen, zoals 1972 wenst "knijpen" de Rijnsbur- I bakken, latwerk gers er even een paar minuutjes zijn door Krijn vanaf om elkaar al het goede toe te Aalsmeer versiering dan gaat het door. want de voigende morgen 1 januari moet de zaal om tien uur vol met bloemen zijn getooid. Je kunt als buitenstaander merken. I naars zich niet indenken. Het komt •s. j dat de De Konings dit werk graag I van een man die met zijn orkest- zat al niet meer doen Moeder Rie is nog maar net leden onvergelijkbaar mooie operet- der Zwaard uit j terug uit het ziekenhuis, waar ze een teklanken laat horen, waarvan 200 de weg naar Wenen operatie aan haar beide voeten heeft j miljoen mensen genieten. Hopelijk De Rijnsburgse bloemsierkunste- ïaar heeft in Wenen geen koelcellen >m de bloemen op te slaan. Ze staan in de loge van de concertzaal Daar is het behoorlijk koud. Cor "Die loge kun je vergelijken met de hal in de Leidse Stadsgehoorzaal Er is daar geen verwarming, dus we vergaan daar af en toe van de kou Cor en Rie de Koning doen het We moeten bij on6 binden heel rustig dit jaar voor het eerst niet saam- te werk gaan, want in de zaal ondergaan. ,.'k Heb vier weken in het doen ze dat daarnaast ook gips gezeten, dus het lopen gaat nog Rie's en Wilma's bloemencomposities. wel wat moeilijk. Toch wil ik erbij Op 1 januari 1972! Binden in loge zi'n Gelukkig helpt Wilma Ru i 2 1 kilometer Dat aanbrengen van die versierin gen is geen eenvoudig werk. De De Konings moeten in de zaal 21,5 kilo meter afleggen. Trapje op, trapje af. deurtjes door en met de ladder naar het orgelfront klimmen. Ze ontmoe ten op hun weg in die zaal niet min- pjes. Ze hebben gezelschap van hun den steeds repetities gehouden. Nier der dan 1250 traptreden en 480 deu cioehter Wilma 116. verpleegster in eerder dan vrijdagavond rond een Eindhoven en moeder zegt het, uur of elf kunnen we beginnen met dus het is beslist waar met dezelf- het aanbrengen van de versieringen, een bloemstuk nauwelijks doorkomt de vaardigheid wat bloemschikken j want er zjjn op donderdag en vrijdag Wanneer de bloemen in de zaal han betreft in haar handen als haar op ook nog concerten van de Philhar- zjjn gebied wel zeer kunstzinnige moniker. Op de laatste avond van vader) en zyn maandagmorgen half elf in het KL M.-toestel gestapt, dat i hen naar Wenen bracht. Op het KOUDEKERK AAN DEN RIJN liegveld werden ze verwelkomd door De gebouwen en het terrein van de Wernink's tennisvloeren en sport- velden, die langs de Oude Rijn Karl en Linde Becherer "Oostonrykse bloemistery. Twee goede vrienden, die hen tijdens hun j Hggenworden te koop aangebo- verbiyf in deze operettestad met raad den Het gehele complex heeft een en daad terzyde staan. j oppervlakte van 24.340 vierkante Onderwegme^er- De Amsterdamse makelaa Berm zakte weg: vrachtwagen gekanteld ALPHEN AAN DEN RIJN Een vrachtwagen, die zes ton vee voeder vervoerde, is gisteren op ie 65 centimeter breedte. Landlustweg in de berm terecht ge- je met een bloemendoos of komen en gekanteld. Op het moment dat het gebeurde was er geen verkeer op de weg. Ver moedelijk is de chauffeur zonder meer van de weg geraakt. Toen hij merkte dat hij in de berm zal probeerde de chauffeur de wagen nog wel op de weg te trekken. Hij echter stoppen omdat er op •n wrak gepar- het concert begint, staat als verlichting een sterkte op van 150.000 watt Nodig om de televisie camera's feilloos hun werk te kunnen laten doen. Die 21,5 kilometer gel den voor het op- en afbouwen van de zaal samen Er zijn heus wel liften i de~ smaue Die zijn echter of te klein of i Cor de Koning een graag ge ziene verschijning by bloemenshows en -corso's in binnen- en buitenland is veel onderweg. Toch ziet hy nog kans wat uren per week vry te ma ken om bloemsierkunst te doceren aan de middelbare tuinbouwschool in Aalsmeer. De Rynsburger heeft een uitermate drukke kerstweek achter de rug. Van slaap is er weinig ge komen. Hij maakte met "zyn" Rie tientallen bloem versieringen. Voor kerken, zoals de Lutherse in Leiden, restaurants, zalen, waarin kerstfeest vieringen werden gehouden, en huis kamers. Cor is wel blij dat dit er op zit. Nu krijgt hy de kans naar We nen te "groeien". Zelf zegt De Koning daarover: "Die versiering van de zaal voor het concert van de Wiener Philharmo- niker is niet alleen voor my maar ook voor de gehele Nederlandse bloe mistery zeer belangryk. Het is het visitekaartje van "het vak", dat een uur en een kartier lang door 200 miljoen paar ogen wordt bekeken In kleur nog wel. Het moet dus iets fan tastische worden. Dirigent Willi Bos- kosvky zei vorig jaar na afloop tegen mijn vrouw en my, dat dit Euro- visieconcert niet meer te denken is zonder bloemen van Nederlandse bodem. Leuk hè!" Rie en Cor de Koning en hun dochter Wilma zullen dat concert met z'n drieën bywonen. In Neder lands kostuum of het een Volen- dammer of een boeren is weten zy nog nietzullen zy in de zaal zitten en aan het slot aan dirigent Bos kovsky een bloemenhulde aanbieden. Wat dat is wilden zu niet zeggen. "Dat moet een verrassing blyven", - antwoordt Rie de Koning nadrukke- 'lyk. Grote klomp Toch geloven we, dat de Wiener Philharmoniker-dirigent dit jaar eens zyn zin krygt. Vorig jaar ver telde Cor hem namelyk na afloop Hooft, die met de verkoop last. vertelde, dat er een serieuze gegadigde zich voor de grond met opstallen heeft aangemeld. ..We zijn met hem in onderhandeling. ulucllliafcCi maar namen en de soort van het weners bedrijf, noem. ik liever nog niet", zei een woordvoerder van de ma kelaar. ..Vermoedelijk krijgt de verkoop begin van het volgende jaar zijn beslag". (Foto Wim Dijkman) keerd stond wa De man had de wagen nog maar Cor. Rie en Wilma de Koning zit- net st„ Eez0t of de ber;n brokkeldF !l,Wenfn. „Het £.™ÜEf.n!af en de vrachtauto kantelde. De chauffeur liep hierbij geen letsel op Wel werden de kabine en de laad bak beschadigd. Drie knotwilgen kantiereisje voor hen. Er moet bik kelhard en lang worden gewerkt alles op tyd klaar te hebben, doen het graag. Wanneer het con zaterdagmiddag half twee (en einde. dl<" it kant stonden, moesten is ontvangen ze voor de Nederlandse el" eveneens bloemisterij de hulde en dank van de bang was de kleurenpracht van dingen zoude Nederlandse bodem, die door dit Rynsburgse drietal is vormgegeven Zei dirigent Willi Boskovsky vorig wagen van Van Rooy de vrachtauto plaats op, loopt jaar niet: "Zonder die bloemen is weer op zijn pootjes had gezet. kamer en komt gelov dat er eventueel lei- liggen. waarschuwde het water- en lichtbedrijf. dat een onderzoek instelde toen een takel- ALPHEN AAN DEN RIJN ,,Ik ben bang, dat, wanneer er in Ridderveld eer overdekt zwembad zou komen, het dagelijks misschien maar voor een kwart gevuld is. De bewoners in deze nieuwe woonwijk zitten toch al voor bijzondere hoge lasten eri dan zullen ze echt niet nog eens wat geld van hun inkomen afknijpen om dat uit t« geven aan zwemmen. Maar een bad van zo n 1 34 vierkante meter zou helemaal niei misstaan in Ridderveld Coen van der Bijl '48'. enthousiast waterpoloër. is van mening, dat Al phen beslist niet achterloopt als het gaat om sportaccommodaties. „Er zyn genoeg andere gemeenten in Zuid-Holland, die zich aan de Rijn stad kunmen spiegelen. Wat die tweede overdekte betreft is het zo. dat we die tijdens de warme zomer dagen heus wel kunnen gebruiken Maar dat zijn abnormale gevallen Hoeveel warme dagen hebben we in Nederland tijdens de zomer? En als plan sloeg wel je dan in een zwembad komt. zitten ogenblik nog de meesten nog aan de kant ook Moet je voor deze mensen dan een zwrembad laten bouwen?" SIGAARTJE extra lange sigaar terug. "Een over dekte kunstijsbaan is voor Alphen de eerste jaren beslist niet haalbaar. Die zal niet te exploiteren zyn. Dat wordt een te kostbare zaak, nu de gemeen te financieel toch al krap bij kas zit." Coen van der Bijl heeft er zelfs wel eens aan gedacht om in Ridderveld een sporthal te laten realiseren en die 's winters een paar maanden slui ten. "We zouden dan de bodem kun nen verwisselen voor een ijsvloer. Dat Er wordt op het gedokterd." "Eigenlijk is de tijd nog niet hele maal ryp om in Ridderveld nu al een sporthal te bouwen. Als het aantal bewoners van deze wyk tot zo'n twin tigduizend zou zijn opgelopen, Van der Bijl gaat gemakkelijk op hal rendabel. Dat aal echter nog wel de bank zitten, trekt zyn benen Door Jan Westerlaken der zich en zegt"Ik heb wel een plan gelanceerd een combinatie van tennispark atle tiekbaan ijsbaan Het is er niet hele maal uitgekomenStaat van zyi ien hoek in di later met eei wat jaartjes aanlopen Kijk, binatie als de Rijn&treekhal en De komen tot Dülen natuurlijk ook ideaal. Als beide accommodaties ver uit elkaar komen te liggen moet je er ook weer voor zorgen, dat er voldoende par keerterrein aanwezig is CULTUREEL CENTRUM "Alphen zit als het ware om een culturel centrum te gillen. Maar dat moet miljoenen guldens kosten. Ik heb op een gegeven moment gezegd, toen het Christelijk Lyceum zyn nieuwbouwplannen bekend ging ma ken, mensen zorg dat je erby komt Want bij dat nieuwe complex komt een aula, die plaats zal bieden aan zo'n duizend personen. Als het school bestuur en burgemeester en wethou ders nu eens de koppen bij elkaar steken en bespreken of deze aula niet wat groter kan worden opgezet, zodat zy als cultureel centrum dienst kan doen Als Alphen voor die extra-uit breiding misschien vijf ton beschik baar zou stellen, is er best wat te doen." "Kijk zoiets is financieel haalbaar Maar een object, dat miljoenen moet kosten, is niet te betalen. Hoevel mensen zouden er nu gebruik maken van een "apart" cultureel centrum? Ik denk, dat je het aantal op de han den kunt natellen. Nee, een combi natie zou voor my in deze de oplos sing zyn." "De mensen schreeuwen maar raak. Laat ze eerst eens een goede organi satie op poten zetten en dan met goed opgezette plannen op de prop pen komen. Dan pas kan er een nor maal gesprek plaatsvinden. Als je my vraagt wat we met een cultureel cen trum moeten beginnen, weet ik het echt niet." Coen van der Bijl heeft zo zyn eigen ideeën over het voorzieningen- peil in Alphen. Zijn sporen heeft hy vooral verdiend op het gebied van de zwemsport. Zevenentwintig speelde hy in het eerste waterpolo zevental van AZC 'hy was 43 jaa toen hij in dit team zijn laatste wedl stryd speelde!) en nu speelt hy sa men met gedeputeerde ir. Buysert het vierde van de vereniging. Hé enige baantje, dat hy nog vervult 1 dat van secretaris van de sub6idi« commissie Zuid-Holland. "Er is in de loop der jaren," volgt Van der Bijl, "enorm veel anderd. Veel onderdelen vai zwemsport waren vroeger zeer perkt. Gelukkig is het nu anderf een vereniging een actief bestui heeft, loopt alles op rolletjes. Dat ku je wel aan de resultaten zien. Hetb< stuur moet er voor zorgen, dat leden bezig blyven. Dat is nu eemma vrijetydsbesteding." "Altijd heeft het bestuur er op gehamerd by de spelers netj te spelen. Maar de Alphenaren do< het echt te netjes. Ze gaan tegenaan. En in de polo-hoofdklas is- dat beslist nodig. Ik ken spele van buiten onze gemeente, die jud lessen nemen. Niet om hun condi) te verbeteren, maar alleen tegenstander de "baas" te kunnt Dat vind ik een byzonder kwaly zaak, waar volgens mij streng moet worden opgetreden." Van der Byl vindt het jammer, d er zo weinig goede scheidsrechte zyn. "De interesse ontbreekt," z< hij. "Velen denken, dat wanneer een wedstryd mogen leiden, ze er zyn. Maar de weg naar de top is t zonder lang. En raad van een ineid aannemen, nou vergeet het weten het altyd veel beter di iemand, die al jaren meeloopt Van der Bijl heeft erg leuke di gen meegemaakt in de periode, hy in het eerste zevental van speelde. "Zo gingen we na de oorl met een schuit naar Waddinxveen. Moesten der, byvoorbeeld naar Bergambacl dan stapten we met z'n allen ii vrachtwagen. Dat was harstikke zellig. Maar daar hoef je nu meer mee aan te komen. Tegenwofl dig beschikt zowat iedereen ov eigen vervoer En zo gaat de geae ligheid soms wel eens verloren' Denkt u nog niet aan stoppet "Welnee, sport houdt je gezon Als je in het water ligt vergeet je dagelijkse beslommeringen en k je je heerlijk afreageren. Zolang h nog kan zal ik myn afleiding zwembad blyven zoeken."

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4