„Ik wilde altijd iets wat er niet was..." agenda Buitendocenten LOI treffen elkaar Zoetwaterkanaal gaat onder sportvelden door PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 29 DECEMBER 19i Patrick Schmidgall-Tellings ontwerpt eigen kleding Leiden - Alle vrouwen doen elkaar na, ze zijn bang om eens iets heel anders aan te trekken; dat irriteeert me", zegt Patrick Schmidgall- Tellings (22). Een nog vernie tigender oordeel heeft hij over zijn sekse-genoten: „de meeste mannen hebben geen smaak, wat de verkoper ze aanpraat is mooi". Patrick, een superslank beweeglijk In donesisch type, probeert daar een beetje verandering in te brengen. Je kunt bij hem thuis aanbellen Hoflaan 285 en iets leuks bestellen. Hij praat dan even met je. om uit te vissen wat je nu eigenlijk wilt en pakt dan potlood en schetsboek. In een paar grove lijnen zet hij zijn idee over jouw ideale jurkje, pantalonpak of kostuum op papier. Zijn verloofde Patricia, of kortweg Patty is ook helemaal in de ban van het ontwerpen geraakt. Zij is het die meestal de ideeën voor de kleding van Patrick aandraagt en de laatste hand legt aan de creaties voor haar verloofde, want voor al dat voeren en knoopjes aanzet ten heeft hij eigenlijk geen ge duld. Zo gauw hij kan zien dat het is geworden wat hij ge dacht had. geeft hij 't werk ge makkelijk uit handen Door Henriëtte v. d. Hoeven Zonder enige opleiding, zonder atelier ervaring heeft Patrick op een goede dag de schaar in een stuk stof gezet. Nog nooit heeft hij iets grandioos ver knald. Patrick: „Van beroep ben ik etaleur, die opleiding heb ik helemaal afgemaakt. Het ont werpen is tot nu toe alleen maar een hobby van me. Ik ben een heel lastige patiënt met kopen van kleding moet Je weten. Ik wilde altijd iets wat er niet was. Daarom ben ik mijn eigen pak ken gaan maken". Gedestilleerd Patrick is geen jongen die roept dat zijn eigenstijl het helemaal is of helemaal oorspronke lijk is. „Ik kijk naar de grote mode-ontwerpers in Parijs, ik volg het straatbeeld, dat is heel belangrijk en daaruit destilleer ik mijn eigen stijl". Eigenlijk doet hij dus niet anders als de grote Jongens op mode-gebied in Nederland al Jaren doen. Onder het praten haalt Pa trick een deel van zijn collectie voor de dag. Nog niet alles is af en ook is er een gedeelte bij Patty voor de laatste hand. maar toch gecombineerd met de tekeningen die hij op de vloer uitstalt komt aardig naar voren hoe Patrick over mode en modieuze kleding voor de beide seksen denkt. Van hem mag het allemaal in broek en hot-pants en in sportieve varianten daar op rondlopen. Opvallend bij al zijn ontwerpen zijn de gekke sluitingen en zakken." Ik ben gek op dwaze zakken", zegt hij en dat blijkt dan wel uit zijn grillige opstiksel op Jumpsuit, vliegenierskielen. Op de meest onverwachte momenten blijkt 'n Jumpsuit eigenlijk een gewoon matrozenpak te zijn en blijkt *n pantalon met lange spencer nog vijf andere mogelijkheden te hebben. Als je nu iets voor iemand moet maken, ga je dan uit van een standaard model? Patrick: Nee, zeker niet iede re vrouw vraagt een ande re modische benadering. De meeste moet Je wel helemaal lei den, want van de tien mensen die er by Je komen weet er maar één precies wat zy wil. Wat me eigenlijk het meest ergert in het straatbeeld is het gebrek aan harmonie waar mee de Nederlandse vrouw zich kleedt. Dat komt omdat ze niet uitgaat van een basiskleur. Een basiskleur kan van alles zijn. De mijne is b.v. zwart. Van zwart uitgaande koop ik de accessoi res en alles wat er al zo by- hoort". Wat het vasthouden aan die hoofdkleur betreft, dat is inder daad een punt van overweging. Ieder Jaar, eigenlijk ieder sei zoen komen er weer nieuwe mo detoppers in de kleuren. Als je in het begin maar raak koopt, want al die kleurtjes zijn zo leuk. kom je op een gegeven moment tot de ontdekking dat die tas, of die handschoenen ei genlijk maar bij één blazertje passen. Ga je uit van een hoofd kleur, omdat die tint je erg goed staat, is dat risico veel min der. Patrick: „Ja. ik ben nog maar aan het begin hè. Ze moeten me eerst een beetje leren kennen. Voor kennisjes ontwerp ik na tuurlijk veel. Bovendien ben ik de enige mannelijke klant van Van Dam hier in Leiden en het gebeurt vaak dat dan één van de vrouwelijke klanten, die nieuws gierig vraagt wat ik dan toch wel doe. vraagt of ik voor haar een Jurkje wil ontwerpen. Ver der poseren Patty en ik voor 'n Haags modellenbureau, voor al Patty wordt veel gevraagd. Dat zijn allemaal nuttige din gen, die je met andere ont werpers in contact kun nen brengen". Een eigen zaak beginnen is natuurlijk het ideaal van de Jonge, creatieve Leidenaar en zijn verloofde. Patrick: „een klein boetiekje, met van ieder ontwerp niet meer dan drie stuks. Voor geen goud zou ik voor een grote zaak willen wer ken want dan gaat je identiteit verloren. Op de vraag of hij zo'n onderneming, want hij wil a la de haute couture zaken de modellen voor iedere klant afzonderlijk (door Pattylaten showen, in deze moeilijke tijden geen hachelijke zaak is. haalt hij even zijn schouders op. „Ach Patrick en Patricia in een wandelpak. Het pak met midibroek van Patricia is to- matenrood met grote vlinder applicaties op pijp en hesje. Patrick is geheel in het beige gestoken. Bij de midibroek een jasjes met korte mouw waar voor koude dagen best een trui onderuit mag komen. Het geheel wordt gecomple menteerd door een baret van hetzelfde materiaal. (Foto Martin Ken) WADDINXVEEN Vorige week nam de Waddinxveense gemeente raad zonder discussie het besluit de beslissing omtrent de vaststelling van het bestemmingsplan „Sportvel- Woensdag Oegstgeest (Geversstraat 65) Soclë- Donderdag door Apotheek :5 en Apotheek Voorschoten, Leldseweg 66. LD-correspondent in Leiderdorp LEIDERDORP Onze cor respondente mevrouw C. Kar- sen-Ten Braak draagt per 1 januari haar taak over aan de heer R. Veeren. Iepen- scnans 3, tel. 4 28 94. Aanrijding op de Haag weg LEIDEN Op de hoogte van de Rynzicht brug is gis teravond cm zeven uur een 57-jarige Leidse aangereden, naar zy zelf zegt door een rode auto, vermoedelyk een lelijke eend. De toedracht van het ongeluk is nog niet geheel duidelyk. De pomp bediende van het naby gelegen ben zinestation zag haar op een gegeven moment op straat liggen. Zy werd naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, waar enkele lichte kneuzingen werden geconstateerd. De vrouw kon later naar huis terug keren. Joy-riclers nci achtervolging aangehouden LEIDEN Na een lange achter volging zyn vanochtend om kwart over vier drie Leidse jongens van twintig jaar aangehouden, die eerder in de nacht een auto op de Stations weg hadden gestolen. De diefstal werd om drie vanmor gen gemeld, door een man uit Oude Wetering. Nadat de politiekorpsen in de omringende gemeenten waren ge alarmeerd, kwam uitHazerswoude het bericht dat de rijkspolitie daar de wagen had zien rijden. De achtervol ging werd ingezet, tot in Leiden, waar de mannen van de rijkspolitie in de buurt van het Levendaal het spoor bijster raakten De Leidse politie wist de Jov-riders echter op de Boommarkt aan te hou den door een surveillancewagen dwars over de weg te zetten. Het drietal (een steigerbouwer, beton- vlechter en elektriciën) is ingesloten. V rijdag Oegstgeest (Geversstraat 65) So ciëteit voor kamerbewoners en al- Breestraat 19 Sociëteit Twentwel. (voor kamerbewoners en alleenstaan den" met ten hoogste drie maanden te verdagen. Daaruit zyn door velen verkeerde conclusies getrokken. Deze verdaging had in feite niets te maken met de velden als zodanig, maar had betrekking op de ingewik kelde waterbouwkundige en stede- bouwkundige projecten die in dit ge bied van Sniepweg. Kanaaldyk en Warnaarplantsoen zyn opgenomen. Onder meer is in dit plan opgenor men een gedeelte van het zoetwater kanaal (naar Voorburg), dat even ten noorden van de Burgemeester Trooststraat komt te lopen. Vermoe delijk zal dit kanaal van Gouwe tot Kanaaldijk ondergronds komen, dat wil zeggen via een zeer brede riool buis. Ten oosten van de Kanaaldijk ten zuidwesten van de nieuwe sportvelden zal het kanaal extra breed worden, waardoor het een re creatieve functie (waterfietsen, ka no's enz.) krijgt. Daarnaast komt er voor de vaart langs de Beijerinklaan nieuwe uitvalsweg naast de Tweede Bloks- weg een rechtstreekse verbinding met het Van der Breggen-gemaal aan de Kanaaldijk. Dit biedt het voordeel, dat het water onder de spoortunnel van de Sniepweg kan worden gedempt en dat de bottleneck uit deze uitvalsroute verdwynt. Het wegdek in het tunneltje wordt dan even breed als dat van de Sniepweg. GS hebben al toestemming gegeven voor een gedeelte van het plan, het hoekje langs de Tweede Bloksweg, waar naast een bloemistery een kan torencomplexje komt. Op dezelfde hoogte ten oosten van de spoorlyn is ruimte vrijgehouden voor de samen werking--ha vo - a th ene um In Voorschoten Nieuw bestuur voor PvdA VOORSCHOTEN De leden van de Voorschotense afdeling van de Partij van de Arbeid hebben tijdens de laatste vergadering van 1971 een aantal nieuwe bestuursleden geko zen, waai'mee het afdelingsbestuur niet alleen ververst maar ook ver jongd werd. Tot voorzitter werd gekozen F H. van Wijk: secretaris M. van Rondagh, tweede voorzitter werd Oers; tweede-secretaris N. Laterveer; penningmeester C. Schulze en be stuurslid voor bijzondere aktivitei- ten M. jonker. Het secretariaat is gevestigd Frans Halsplantsoen 3. SPREEKUREN VAN B. EN W. VOORSCHOTEN Met ingang van 1 januari worden de spreekuren van het Voorschotense college van B. en W. gewijzigd. Iedere dinsdag van tot 10 uur houden spreekuur de wethouder van Financiën. Sociale Voorzieningen en Bejaardenzorg W. Iestra en de wet houder voor Onderwys en Culturele Zaken mr. T. C. Esselaar. Iedere donderdag van 11.30 tot 12.30 uur houden spreekuur burge meester Dr. J. v. d. Haar en de wet houder voor Openbare Werken mr. R. W. Baron de Vos van Steenwijk. Iedere vrijdagmiddag van 4 tot 5 uur houdt de wethouder voor Maat schappelijk Welzijn, dr. P. S. Pels, spreekuur. Het blijft steeds moge lijk na telefonisch overleg een an der tijdstip voor een afspraak te maken met leden van het dagelijks bestuur van de gemeente Voorscho- MlNl-nieuws i MAXI Leiden De Zuidafrikaanse sociaal-anti) poloog Martin West, die assistent van prof. Monica Wilson aan Universiteit van Kaapstad, zal dinsdag 4 januari spreken over j| Onafhankelijke Kerken in Zuid-Af|* ka. Hy neemt ook een film en dij mee. De by eenkomst is voor r"~ 1 langstellenden toegankelijk, ei gehouden in een collegezaal gebouw Stationsplein. Aanval kwart over acht. Het decembj nummer van "Het Juweeltje",Ij wykblad van het Morskwartier, is t Er staan een paar aardige dingen 1 Behalve uiteraard een stukje oi scholenbouw o.a. een pagina wenk om de wyk schoon en leefbaar houden, een aankondiging voo filmvoorstelling voor de Jeugd, e ingezonden stukken. In elk voor de bewoners van de wyk z| aanbevolen lectuur. Een actieve en dat is het, om het met va< Trom te zeggen B en Zoeterwoude houden op 1 Janui van 15.00 tot 16.30 uur weer dt bruikelyke nieuwjaarsreceptie, gebeuren vindt plaats op het geme< tehuis. Een minder leuk bericl een 64-jarige mevrouw uit Lei<| kwam gisteren in het middaguur val op de trap van een huis aanl Burggravenlaan. Zy is opgenomen het Academisch Ziekenhuis, wJ een linker kniefractuur werd gecc stateerd Even iets aardigers: j blad "Parknieuws" van het Dier| park Wassenaar. Het leukste is i - keer een artikel over "De Pira< een apenboot i.p.v. de gebruikelij apenrots. De apen hebben het er weldig naar hun zin, getuige ook foto. I pn E Verder ook een artikel over bavianLj en een overzicht van de nieuwe a j, winsten van het park. Dit keer ai een jonge knevelmeerkat, twee G monsters (een soort giftige haged een nevelpanter en een roodvleuf havik. Het is maar een greep, tafel is weer leeg. We kunnen wj I overgaan tot de orde van de djrij Bak ze, maar niet té bruin. »ut Is dit een idee voor de nendiensten in Leiden en ving, waar ook oude bomen den verplant? In Hofheim Frankfort in de Duitse uunasi publiek is een honmvernlantn chine gemaakt, die wat betreft uniek is in Europa, prijs van de kracht- en rende machine bedraagt bijna ton. LEIDERDORP Ruim 200 bui tendocenten van de Leidse Onder wys Instellingen-scholengemeen schap wisselden vanochtend in de zalen van de LOI ervaringen uit. Deze byeenkomst buiten de gewone contacten die er tussen docenten en hoofddooenten bestaan, is door de buitendocent heel enthousiast ont vangen. De buitendocenten vervul len meestal een functie by het dag- onderwys of bedryfsleven en ver richten daarnaast in part-timever- band werkzaamheden voor de LOI- scholengemeenschap. Het is de be doeling van de LOI dat deze ontmoe ting van buitendocenten een Jaar- ïyks terugkerend punt wordt in de contacten met deze leerkrachten. Na een informeel begin, waarby iedereen de gelegenheid kreeg om kennis te maken met de collega's hield R. Sloos, president-directeur van de LOI-scholengemeenschap een lezing over „De ontwikkeling van het schriftelyk onderwys, in het byzon- der by de LOI. Het eerste onderwerp wat hy aansneed was het universi tair onderwys langs schriftelyke weg. Toen de LOI tien jaar geleden met een opleiding voor het kandi daatsexamen rechten begon, was daar vooral vanuit Amsterdamse universitaire kringen nogal wat be zwaar tegen. Nu. met de veranderde situatie aan de universiteiten staat men veel positiever tegenover het schrifteiyk universitair onderwys. Alleen de samenwerking universiteit —particuliere onderwysinstelling is nog niet helemaal uit de verf. Een ander probleem waar volgens de heer Sloos de schriftelyke onder- wysmethode de helpende hand zou kunnen bieden is het geval waarby leerlinge,n van de middelbare school komen met een verkeerd pakket keu zevakken. De verkeerde keuze van düt pakket kan een universitaire studie in de weg staan. De LOI denkt ook voor de toe komst aan een serie cursussen voor de vrouw. Niet de kook- en naai lessen, maar cursussen voor de wer kende vrouw. De werkende vrouw moet vooral als ze wat ouder is vol gens de heer Sloos, vaak genoegen nemen met werk als ongeschoolde kracht. Ook al zyn ze voor hun hu- welyk op een kantoor werkzaam ge weest, in die 10 jaar dat ze niet hebben gewerkt is er zoveel veran derd dat ze de jongere krachten die vac school komen niet kurmen bybenen. Voor dit soort vrouwen, zou de LOI een goed cursussen-pak ket kunnen samenstellen. Ook wees de heer Sloos. op de buitenlandse projecten van de LOI, men adviseert o.a. het ministerie van Onderwys in Perzië by het schrifte- lyk onderwys Engels. Een projekt waarby 800 cursisten zyn betrokken, en wat erg goed van de grond is ge komen. Op het ogenblik is men be zig om ook voor Ethiopië een derge- lyk projekt te verwezeniyken. De docenten wisselden daarna mei hun hoofddocent in groepsverbanc van gedachten over de problemen die hun werk met zich mee brengt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2