LEIDSCH DAGBLAD Egypte wil vrede maar zegt slechts te kunnen kiezen voor oorlog mire g Waarschuwing van India aan Bhoetto vandaag Kreatief Sentrum voor een maand gesloten Sylvain Poons: Ik ben niet dood LEIDSCH DAGBLAD Consumentenbond Leen direct bij bank LEIDSE SPAARBANK (9«J Qfce Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 DECEMBER 197! No. 33593 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Dra J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (btf vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel l. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nabezorgtng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) LEIDEN Het Kreatief Sentrum aan de Breestraat ligt voorlopig stil. Sinds gisteren is het gebouw dicht. Dat zal ongeveer een maand fo blijven. Binnen die termijn hoopt men een nieuw bestuur en andere stafleden te hebben. Zij moeten leiding gaan geven aan sen Kreatief Sentrum, waar plaats Is voor een gevarieerder publiek dan de afgelopen maanden het geval ivas. De afgelopen tijd ontstond er »en wat aggressief sfeertje. Dat wil len we weg hebben, maar het is niet ie bedoeling om de oude functies van iet Kreatief Sentrum te laten ver- Iwijnen", aldus een betrokkene bij ie bestuurshervorming. Het is de opzet dat het Kreatief 3entrum na de heropening een ac tief programma gaat bieden. De ba- ioeling daarvan is wat invlo. d uit !e oefenen op het soort bezoekers. »len wil graag een breder publiek lan voorheen. Dat wil zeggen: men en van verschillende leeftijdsgroe- >en en uiteenlopende belangstel- Overlijdensbericht in ochtendblad Een commissie van drie is thans iezig om de gedachten over een lergelijke nieuwe stijl op papier te Ietten. Die commissie bestaat uit nevrouw Cies'lak, mevrouw Kap- pijne van de Coppello en de heer I. d. Plank. Zij werken samen met iud-bestuursleden en een select (roepje geïnteresseerden, die de zo- [enaamde „stuurgroep" vormen, fermoedelijk zal een deel van het lieuwe bestuur uit deze kring ko- Van de twee oud-stafleden van het Creatief Sentrum is Henno Eggen- jamp inmiddels vertrokken. Ook rheo v. d. Hoven gaat Leiden ver- iten. Er wordt nu gezocht naar een rojectleider (directeur) en een ac- Iviteitenleider. Daarvoor zijn al en- Iele sollicitaties binnen. MEER WIND wolkenvelden en op de meeste plaat- droog. Minimumtemperaturen 2 graden in het Waddengebied ongeveer min 3 graden elders, axima rond 2 graden. Matige, langs Waddenkust nu en dan krach- ge noordoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) op 8.48 uur: onder: 16.36 uur. i op: 14.50 uur; onder: 7.52 uur oogwater te Katwijk te 1.26 en ur, laagwater te 9.45 en 22.05 AMSTERDAM Acteur Syl vain Poons (75) heeft vanoch tend vanuit zijn woning aan de Nieuwe Prinsengraoht in Am sterdam het ANP opgebeld om persoonlijk het gerucht uit de wereld te helpen, dat hij dood zou zijn. Vanochtend bracht „De Telegraaf" het bericht dat hij op tweede kerstdag was overle den. De acteur veronderstelt, dat het gerucht past in een soort wraakoefening. Sedert hij op treedt in de televisieserie „De Kleine Waarheid" is hij ook te lefonisch bedreigd. De heer Poons verzocht het ANP zijn „dood tegen te spreken". Over de bedreigingen deelde hij nog mee, dat ze na de tweede uitzending er zijn er intussen al 21 geweest waren begon nen. De man, die hem toen belde, zou hem hebben uitge maakt voor „vuile klerejood en nog veel meer", terwijl de man afscheid nam met de kreet „Heil Hitier". „Maar ik ben niet bang. De televisie-opnamen hadden vorig Jaar plaats. Er komen nog vijf afleveringen en in een ervan heb ik nog een heel fijne rol als de uitdrager Abraham Mossel. Ik ontmoet er een NSB-er in", aldus Poons, „die in de tv-serie antiquiteiten aandraagt voor het winkeltle van Marleen Spaarga ren (Willcke Albert!)". Een paar jaar geleden deed zich iets dergelijks voor met de schrijver Anne de Vries. CAIRO (Reuter/AFP) Egypte heeft laten weten dat het nog steeds vrede in het Midden-Oosten wil maar dat het ge dwongen is met Israël te vechten om zijn gebied terug te krijgen. in i verklaring, uitgegeven door klaard. dat er goede vooruitzichten het centrale comité van de Arabi sche Socialistische Unie de enige politieke partij in Egypte wordt gezegd dat er „geen andere keus dan oorlog is om ons land te bevrijden" Het centrale comité bevestigt hier mee zijn besluit van 8 december Het comité vraagt de wereld in zijn verklaring er nota van te nemen dat .diet Egyptische volk vrede wil en zijn nieuwe maatschappij wil op bouwen zonuer een bedreiging te vormen voor anderen of door ande ren bedreigd te worden". Het steunt de diplomatieke inspanningen van president Sadat volledig en verzoekt de Egyptische regering door te gaan met de pogingen op diplomatiek ge bied om tot vrede te komen. Dit duidt erop dat Sadat het fiat heeft gekregen om de door hem ge stelde limiet eind 1971 te ver lengen. De Egyptische president krijgt daaraoor meer ruimte voor zijn pogingen om de crisis langs vreedzame weg op te lossen. Da jan NEW YORK De dochter van Ingrid Bergman, Pia Lindströmis gisteren in het huwelijk getreden met Daly Pose, een gefortuneerde jonge zakenman. Pia, de dochter uit het huwelijk van de legendarische film- speelster en dr. Lindström dat al jaren ontbonden is, werkte als journaliste bij een plaatselijk televisiesta tion. Ingrid Bergman was bij de huwelijksvoltrekking aanwezig maar - wilde niet met het paar op de foto. De jongelui zeiden erg gelukkig te zijn. Ter kennismaking: her 4 weken voor de halve prijs naam: adres: Ik word abonnee per 12 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Ophouden met bestandsschendingen NIEUW DELHI (Reuter, DPA) Pakistan blijft volgens de Indiase minister van Defensie, Jagjivam Ram, de vrede nog steeds bedreigen. In een toespraak in Nieuw Delhi waarschuwde Ram de Pakistaanse president Bhoetto dat hij hetzelfde lot zal ondergaan als zijn voorganger Jachja Chan indien hij doorgaat met het ondermijnen van „de integriteit en het zelfrespect van India". In de sector Ganganagar aan het westelijke front zijn volgens officiële kringen in Nieuw Delhi vijf Indiase militairen (twee majoors en drie sol daten) gedood bij een beschieting door Pakistaanse troepen. Er vielen 29 gewonden. De Indiërs hadden het vuur beantwoord. Indiase zegslieden bestempelden de bestandsschending als „een kleine schermutseling". Verzoening De waarnemend president van Bangla Desj, Nazroel Islam, heeft op een persconferentie in Dacca Bhoetto gewaarschuwd, niet te pro beren het voormalige Oost-Pakistan weer onder gezag van Islamabad te brengen. Islam deed voorts een be roep op Amerika en China „de reali teit van Bangla Desj" te erkennen. Zijn regering zou dan haar houding jegens die landen herzien. Waarne mers vonden de verklaring van Islam tamelijk verzoenend van aard. Inmiddels is de eerste grote groep Pakistaanse krijgsgevangenen uit Dacca vertrokken om per trein en schip naar India te worden overge bracht. Meer dan 2000 Pakistanen werden met vrachtauto's weggevoerd De hele operatie .het gaat om 30.000 man in totaal) zal waarschijnlijk tien dagen in beslag nemen. Volgens een in Dacca gepubliceerd communiqué zijn in de hoofdstad van Bangla Desj dertig personen gearresteerd wegens collaboratie met het vroegere Pakis taanse militaire bewind. Onder hen bevinden zich een voormalige provin ciale minister en politiefunctionaris onderhandelingen tussen i Egypte, tenminste wat be- l deel van een algehele rege- treft ei ling. Generaal Dajan zei in een verga dering van de parlementsfractie van de Israëlische socialistische party dat thans het geschiktste ogenblik gekomen is om met Egypte vredes onderhandelingen te beginnen. Generaal Dajan waarschuwde echter ook, dat de oorlogsdreiging nog steeds bestaat en dat de Egyp- tenaren nog zouden kunnen beslui ten het vuren te openen. Troepi en Zeven AraJbische landen Libië. Irak, Libanon, Jemen, Zuid-Jemen, Marokko en Quatar hebben zich be reid verklaard troepen beschikbaar te stellen voor de strijd met Israël zo meldt het Egyptische blad Al Achram. De beloften zijn gedaan in antwoord op een vraag van de de fensieraad van de Arabische Liga, die de Arabische actie tegen Israël probeert te coördineren. De kosten van de strijdkrachten en de uitrus ting zullen volgens het blad worden gedragen door de rijke Arabische landen. Ook Koeweit zou te kennen hebben gegeven zdjn inspanning te willen vergroten. Wij wensen u in alle opzichten een VOORSPOEDIG 1972 KRAMERS Schoenreparatie KOREVAARSTRAAT 17 LEIDEN voorde moderne jonge vrouw die de boetiek ontgroeid is maar haar toch niet wil missen... Mirelle presenteert de mode die haar past! DEN HAAG Voor 'n persoonlij be lening die bij de ene bank 10 procent aan rente kost. betaalt men bij de andere bank 25 procent. Dit verklaart de Nederlandse Consu mentenbond na een onderzoek van renten en voorwaarden van per soonlijke leningen. Vrij veel banken, aldus de Consu mentenbond. hanteren het maxi mumtarief van de Geldschieterswet, dat, naar gelang de lening, varieert van 14,5 tot 26 procent. Goedkoper zijn de Boerenleenbanken, de Raif- feisenbanken en enkele kleine han delsbanken zoals de Hollandse Koopmansbank, Llppmann Rosen thai, de Nederlandse Credietbank en de Crediet Maatschappij Venlo. Ook goedkoop zijn, volgens de Consu- enkele plaatselijke de Gemeentelijki in Den Haag en de Spaarbank te mentenbond, banken, zoals Credietbanken Rotterdam en Rotterdam. Bij de berekeningen is nagegaan wat een lening werkelijk aan rente kost. Dat is heel wat meer dan de percentages waarmee reclame wordt gemaakt. Wel wordt het advies ge geven voor een lening direct naar een bank te gaan. „Bemiddeling van bureaus die enige tientjes vra gen voor een gestencilde lijst mei adressen van banken, maakt de le ning alleen maar onnodig duurder. i Haarlemmerstraat,hoek Mare Kabel-tv Minister Engels krijgt het nog moeilijk met de televisie-kabel- uitzendingen. waarmee op het ogenblik regionaal wordt geëxpe rimenteerd. Destijds heeft het ka- binet-Cals aangekondigd dat het centraal antennesysteem van de grond zou komen, maar politieke invloeden vooral van de om- roepzuilen hebben tot nu toe voorkomen, dat dat voornemen werkelijkheid werd. Nu wordt op verschillende plaatsen het breekijzer gezet in het monopolie dat door Hilversum en Bussum wordt bezet. De minis ter. die geen al te sterke indruk maakt, poogt met kunst en vlieg werk de zaak in de door hem ge wenste banen te leiden. Experi menteren mag, maar met mate, zegt hij. Maar nauwkeurige bestudering van de Omroepwet heeft al duide lijk gemaakt, dat de juridische positie van de minister niet sterk is. De omroepwet, indertijd door minster Vrolijk door de volksver tegenwoordiging geloodst, is een stuk dat vele politieke tegenstel lingen moest verzoenen en daar van de sporen draagt. Een brok gelegenheidswetgeving, dat de op volger van minister Vrolijk, de huidige bewindsman Engels nog vele nare ogenblikken zal opleve ren. Wat dat betreft heeft de mi nister zich geen illusies te maken. Ook vanuit het regeringskamp kunnen hem nog onverwachte verrassingen worden bereid als het gaat over kabeltelevisie. 20 PAGINA'S In Nunspeet woont de „helder ziende" Warner Tholen. Hy was de man die Coevorden aan zyn toren hielp. De paragnost wist feilloos te vertellen waar de teke ningen van dit oude bouwwerk zich bevonden. Warner Tholen geeft adviezen over verloren hon den, oorbellen en corseletten. Al leen mensen die by hem komen om de lotto- of pooluitslagen te voorspellen krygen nul op rekest PAGINA 7 Vandaag het begin van twee series: over de verbetering van het woonmilieu in Leiden en over de werkgelegenheid en het pro- duktiemilieu In het gewest LEIDSE PAGINA Zo'n 200 miljoen tv-kykers zien Nederlandse bloemen op Nieuw jaarsdag tijdens het concert van de Wiener Philharmoniker STREEKPAGINA Hans Joachim Kiilenkampf, de bekende Duitse quiz-leider onder vuur PAGINA 5 Joop Middelink, wegcoach is van plan om al in januari zyn selec tie voor de weg by de Olympische Spelen te maken PAGINA 15 tetiws 29 DEC. 1871 Berlijn, 27 Decemb'i, naar men verneemt, heeft de koning van Spanje aan Prins Frederik Karei de orde van het Gulden Vlies verleend. (Adv) Pakhuis te Huur aan den Ouden Singel bij de Mare: een ruim zeer droog pakhuis, twee verdiepingen Te bevragen bij G. Wïlhelmij Damsté.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1