ixon vreest onthulling 1 lucht- apen in ietnam DRIE DAGEN BASKETBAL IN LISSE Nieuwe (oude) vondsten ruim 5000 jaar oud Betjaks weg uit Djakarta [d tracht nieuwe luchtoorlog tegen Hanoi te rechtvaardigen Bij de visexporteurs blijft het bedrijvig Oude woningen doen niet onder voor „modern Europa INGTON Minister van Defensie Laird heeft ver- •d dat de hervatting op grote schaal van de bombarde en op Noord-Vietnam een reactie is op de schendingen Hanoi van „een zogenaamde stilzwijgende afspraak" )68. die door president Lyndon Johnson mede aanleiding de bombardementen te staken. Laird zei dat presi- Nixon zijn goedkeuring had gehecht aan de nieuwe 6 Hij weigerde in te gaan op berichten dat Noord-Viet- yoor de tweede maal in tien dagen tijd vijf Amerikaanse jtom-straaljagers had neergeschoten. berichten uit Saigon zou- i0 Amerikaanse vliegtuigen, ler alle beschikbare toestel- in bases in Zuid-Vietnam, nd, en van vliegdekschepen Golf van Tonkin, betrokken U de aanvallen die elkaar ^nde 24 uur opvolgen. Hoe- Washington zegt dat alleen 20 it? L. Leffelaar ïrbm te 0$chter andere factoren wordt gemoti veerd. Allereerst is Washington ernstig verontrust door het feit dat Noord-Vietnam voor het eerst in de oorlog gebruik heeft ge maakt van vliegtuigen, die zeer doeltreffend zijn gebleken en een ernstige bedreiging opleveren voor de tot nog toe monopolistische su perioriteit in de lucht van de Ame rikaanse luchtmacht. In de tweede plaats vreest Washing ton dat Hanoi vliegtuigen heeft ingezet om een nieuw element in de oorlog te introduceren dat van invloed kan zijn op Nixons aan staande reis naar Peking, en op de komende presidents-verkiezin- gen. Successen van de Noord- Vietnamese luchtmacht zullen niet nalaten indruk te maken op de lei ders in Peking, en op de kiezers in de Verenigde Staten, en in geen van beide gevallen zullen ze Ni- xorls positie versterken. Ander aspect van deze ontwikkeling is de mogelijkheid waarmee in Washington ook rekening wordt gehouden, namelijk dat Hanoi nu het erin geslaagd is de Ameri kaanse grondtroepen te verdrij ven. zich gaat concentreren op de rol van de Amerikaanse lucht macht. President Nixon heeft steeds gezegd dat ook na de terug trekking van alle grond-troepen, eenheden van de Amerikaanse luchtmacht in en om Zuid-Viet nam gestationeerd zullen blijven, om het Zuidvietnamese leger bij te staan in zijn acties. Hanoi zal liet de hoop hebben het tegen de Vmerikaanse materiële superiori teit in de lucht effectief op te kunnen nemen, maar het veron derstelt vermoedelijk, en niet ten onrechte, dat het door de aan dacht te vestigen op de voortzet ting en zelfs de uitbreiding van de Amerikaanse luchtoorlog, door middel van neergeschoten toestel len en daarbij gevangen te nemen Amerikaanse piloten, de publieke opinie in de Verenigde Staten kan Lisse staat in deze week tussen kerst en nieuwjaar in het teken van de sport. Maandagmorgen is om 8 uur het schoolbasketbaltournooi om het kampioenschap voor de Bollenstreek begonnen, dat vandaag is voortgezet en donderdag besloten zal worden. Er zullen ongeveer 100 wedstrijden, worden verspeeld. Aan het tournooi nemen 49 teams deel afkomstig van de scholen uit Noordwijkerhout, Sas- senheim, Hillegom en Lisse. De fina le-wedstrijden om de eerste tot en, met de vierde plaats worden op don derdag gespeeld, aanvang 13.00 uur. Het scholenbasketbaltoernool wordt gespeeld onder auspiciën van de Sportclub Lisse. afd. Basketball. Voorts organiseert de Sport club Lisse. evenals dit verleden Jaar het geval was. weer een grote „Sportinstuif in de Sporthal te Lis se van de afdeling Jeugd van de Sc. Lisse. Deze Sportinstuif zal gehou den worden in de vorm van een tienkamp met o.a. een zeskamp- attractie, diverse technische num mers, een denktest, enz. Hieraan zal worden deelgenomen door ruim 250 Jongens in drie verschillende leef tijdsgroepen. larj-e doelwitten worden be ver?*16^ Hanoi bericht dat ook evolkte gebieden zijn aange- irw jeit^ndering in het Amerikaan - litaire beleid werd verleden ere<donderdag al aangekondigd ougiinister van Buitenlandse >ara William Rogers, toen hij jEWt de bombardementen op hi Cambodja gedurende het t®de Jaar voortgezet zouden 1 k^i om „een nieuw Noord- iakriees offensief" in de kiem storen. Zoals minister Laird, ■^k Rogers dat deze acties nrlkelijk waren om de terug- en nde Amerikaanse grond n te beschermen, en om het es^amiserings"-proces van het Oietnamese leger te doen >08 George McGovern, een van dpemocraten die kandidaat Glvoor het presidentschap, aanvallen ..een schokken - foering" van de oorlog ge- Het Democratische lid van van Afgevaardigden Leslie an Wisconsin heeft opge- tei tot een congressioneel on- k van de uitbreiding van de >rd^aanse luchtoorlog. leèndingen van de „stilzwij- be" afspraak" door Hanoi jT^aJe minister Laird granaat- spgetingen op Zuidvietnamese rüi wegconstructie in de ge friseerde zone. en weige- onderhandelen. Het geen twijfel dat de ^/■regering in wezen door twee r, nkW uiterst secure graat- i kostbaarheden uit het stof te suijtmheden komen vaak voorschijn, zoals hier de Abu j Simbel. mobiliseren tegen het beleid van president Nixon. Minister Laird zei dat er sinds hij begin 1969 in functie trad, niet zo veel Amerikaanse vliegtuigen wa ren aangevallen als in de afgelo pen maanden. Hij voorspelde dat Noordvietnamese activiteiten zich zouden toespitsen naarmate het tijdstip van Nixons reis naar Pe king naderde, en naarmate de presidentiële verkiezings-campag- ne op gang kwam. Ook al zouden er nog meer Amerikaanse piloten gevangen worden genomen een kwestie die voor de Amerikaanse regering steeds pijnlijker wordt de Amerikaanse militaire acties zullen worden voortgezet, zei Laird. KATWIJK Vorige week hebben de spanners weinig haring gevangen. De visserij lag. evenals de voor gaande week, erg zuidelijk. Enkele spannen gingen hun dagvangsten in Ostende verkopen. Woensdag en don derdag was het een grote thuisstoom, dit gold ook voor de trawlers uit de Ierse Zee. Toch werden woensdag en donderdag goede vangsten gemeld uit Ierland. Er zijn weinig schepen geweest, die hiervan geprofiteerd liebben. De grote handelaren hadden daar reeds tonnen en zout. zodat, als de prijs redelijk was, er verse haring kon worden ingekocht en tot steur - haring worden verwerkt. Er kwam de afgelopen week wei nig gezouten haring aan de afslag. De prijs van de steurharing was f 71f 78 en van de ijle f 64 f 66 i per kantje Volgens de gegevens van de I Dienst Nederlandse Haringcontrole i bedroeg de uitvoer van gezouten ha- ring in de week van 29 nov. t/m 4 dec. vanuit Scheveningen 2294 vaten (van 100 kg netto), vanuit Katwijk J 2873 vaten. Vlaardingen 738 vaten en IJmuiden 32 vaten Totaal 5937 vaten <v.J. 7086 vaten» De export van gerookte haring on der rijkscertificaat bedroeg 48.070 kg netto (v.j. 97.773 kg>. Bij de grote exporteurs blijft het bedrijvig. Er is veel handel met West-Duitsland. Ondanks de drukte ging van alle bedrijven vrijdagmid dag om halféén de poort dicht. De ze vrije middag werd zeer welkom aanvaard. Er kwam voorts weinig verse ha ring en makreel. NEW YORK De zestien voormalige Amerikaanse militai ren, die in Vietnam gediend heb ben en sinds zondag het vrij heidsbeeld bezettenvier van hen zijn op de foto), hebben gis teravond verklaard, dat zij geen aanstalten zullen maken om het beeld te verlaten voordat presi dent Nixon een tijdstip heeft vastgesteld voor de terugtrekking van alle Amerikaanse strijd- j krachten in Zuid-Oost-Azië De achttien Amerikaanse mili tairen, die juist uit Vietnam zijn I teruggekeerd en die behandeld I worden in verband met het ge bruik van verdovende middelenI bezetten zondagavond in een mi- I litair ziekenhuis in Californiè i een verdieping om te protesteren tegen de behandelingdie aan verdovende middelen verslaafden van de militaire autoriteiten krij gen. Deze twee manifestaties tegen de oorlog tn Vietnam maken deel uit van een reeks betogingen, die in de Verenigde Staten op touw gezet worden door oud-militairen gedurende de feestdagen in ver-1 band met de jaarwisseling In Philadelphia werden maan dag 25 betogers tegen de oorlog in Vietnam aangehouden, die zich verschanst hadden in het histo rische huis van Betsy Ross. In dit huis, dat nu eigendom van de stad is, woonde twee eeuwen gele den Betsy Ross, die in 1776 van George Washington en andere leiders opdracht kreeg de eerste Amerikaanse vlag te maken. De 25 demonstranten, onder wie twee vrouwen, zijn beschuldigd van lokaalvredebreuk. DJAKARTA De dynamische gouverneur van Djakarta, Ali Sa- dikin, heeft de knoop doorgehakt: de betjaks driewielige fietstaxi's) moeten verdwijnen. Eerst zullen Djakarta's hoofdwegen betjak- vrij worden gemaakt. Dat ge beurde in fasen, ingaande per 1 december. Men hoopt zo de naar schat ting 120.000 Djakartaanze betjaks. die een grote belemmering voor het steeds intensiever wordende auto-verkeer vormen, binnen vijf jaar geheel uit het Djakartaanse straatbeeld te hebben geweerd. Waar al die werkloze betjak drijvers. die nu zwetend 200 tot 300 roepiahs ongeveer f.2.50) per dag verdienen, moeten blij ven, is nog niet erg duidelijk. Een deel kan te werk worden gestéld als conducteur op de stadsbussen. die in aantal drastisch uitgebreid zullen worden. De 13 partuculiere busonderne mingen die nu in Djakttrta ope reren zullen in een centraal ge meentevervoersbedrijf opgaan. In een hoofdartikel schreef het blad Sinar Harapan dat het wegdoen van de betjaks, dat het blad ove rigens toejuicht, wel eens heel wat meer problemen met zich mee zal brengen dan gouverneur Ali Sadikin vermoedt. Sinar Ha rapan dringt dan ook aan op wat het noemt „een wetenschappe lijke begeleiding" bij de ontman teling van dit folkloristisch aspect van het verkeer in Dja karta. Op de foto een betjak voor het presidentieel paleis- een beeld dat gaat verdwijnen. GIZEH Voor zij de pyramiden is dan het beeldschrift, dat bekend van Gizen bouwden of begonnen I is als de hieroglyphen, waarvan het hun geschiedenis op te tekenen begin dateert uit ongeveer 3 100 leefden sommige inwoners van het voor Chr. Nijldal in huizen waarvan de bete- Kroner, wiens groep één is van on gelde vloeren en bepleisterde en be- I geveer een half dozijn uit vijflan- schilderde wanden vergeleken kun- den die op het ogenblik opgravin- nen worden met die. welke in mo- gen doen in Egypte is geen vreem- derne Europese huizen worden ge- deling in het oudheidkundige werk vonden. j in dat land. Als professor in de Dit is een van de eerste conclusies prehistorie aan de universiteit van van een oudheidkundige groep die Innsbruck in Oostenrijk, heeft hij zo Juist haar tweede seizoen heeft I zes maanden opgravingen gedaan in beëindigd van opgravingen in wat j Opper-Egypte op uitnodiging van de misschien de oudste puinhoop ter wereld is. Volgens prof Karl Kroner werpen zijn vondsten een nieuw licht op het leven van gewone mensen, die 5.000 jaar geleden langs de Nijl woonden. Van hen die wat later in dezelfde streek woonden zijn de methoden van vissen en landbouw en andere gewoonten geimmortali- ieerd in de modellen, die met de velgestelden werden begraven, maar volgens Kroner zijn dergelijke aan wijzingen niet voorhanden in gra ven van deze tijd. Kroner schat dat zijn vondst ouder Egyptische regering in een gebied, dat later is overstroomd door de wateren van de Assoean-dam. Kro ner schuifelde door 't zand in de na bijheid van de grote toeristenat tractie, de pyramiden van Gizeh, die van 4500 Jaren terug dateren, toen zijn voet één stuk aardewerk opwoelde. Geïntrigeerd door "t stuk aardewerk aan zijn voeten vroeg en verkeeg Kroner toestemming om te graven in een terrein van ongeveer 700 me ter bij twee kilometer op slechts tien minuten afstand per kameel van de grote pyramide van Cheops. Dit terrein is naar hij meende een puinhoop, ontstaan toen een dorp. werd afgebroken en het puin werd vervoerd naar de plaats waar het zich thans bevindt om plaats te maken voor een oudere geheiligde begraafplaats op de plek waar thans de pyramide staat. In maart, voor de zinderende hitte van de zomer, de duinen in de woestijn blakerden en opnieuw in deze maand, heeft hij leiding gege ven aan een groep van 46 gravers en dragers en met de hulp van twee van zijn assistenten elke vondst zorgvuldig geregistreerd, waarbij de kleinere in plastic zakjes werden gedaan met labels waar op nauwkeurig was aangetekend in welke van de vier kuilen ze waren gevonden en wat ze schenen te zijn. Stukken aardewerk, stenen gereed schappen en stukken van lemen muren overtrokken met een op gips gelijkende substantie die was be- ischilderd met gekleurde strepen door de eeuwen heen goed gebleven door de hitte van de woestijn worden uit de kuilen naar boven gebracht. De woestijn eindigt plot seling bij een boomgrens op onge veer anderhalve kilometer van het terrein maar Kroner zegt dat het terrein waar gegraven wordt vroe ger een op een savanne gelijkend grasland is geweest met hier en daar bomen. Bewaard gebleven beenderen van dieren geven een idee van de eetge woonten van het dorp van 5.000 jaar geleden. Hier zyn varkens ge slacht eeuwen voor de profeet Mo hammed. de stichter van de Islam, zijn volgelingen gebood zich van varkensvlees te onthouden. Kroner schat de ouderdom van zijn vondst op basis van de in het aar dewerk gegrifte aanduidingen, die, naar hij zegt. ouder zijn dan het hieroglyphenschrift, waarvan het begin dateert uit ongeveer 3100 voor Chr. Men zegt dat de pyramide van Cheops, de grootste van de pyrami den van Gizeh. die men met een taxi vanuit het centrum van Cairo bereikt in een half uur. is gebouwd tussen 2680 en 2565 voor Chr. Wie voor het eerst oudheidkundige opgravingen in werking bezoekt, komt onder de indruk van de tijd loosheid van dit alles. Een graver brengt Kroner een mooi uitziende kleine steen, die Kroner snel identi ficeert terwijl hij opmerkt: ..Deze zou een halfedelsteen worden als we hem nog 200.000 jaar met rust lie ten". Dragers brengen ongewenst zand weg, in rieten manden die zij voor zichtig op hun schouders balanceren op ongeveer dezelfde manier waarop het oorspronkelijke puin wellicht naar het terrein is gebracht. In de stilte van de zandduinen ziet men van tijd tot tijd in de verte kameelruiters of mannen te paard van onder de strandparaplu die Kroner gebruikt om zijn werktafel te beschaduwen. Beneden werken geoefende graver» die het zand met schoffels voor zichtig loswoelen en het. alvorens het in een mand te deponeren om te worden weggebracht, door hun vingers laten glijden om eventuele waardevolle fragmenten te vinden. Miss Magda Saleam. een aantrekke lijke Jonge Egyptische archaeologe. die door het Egyptische departe ment van oudheden aan de groep is toegevoegd, houdt een register van de vondsten bij in het Arabisch in hetzelfde boek dat Kroner gebruikt. De Egyptenaren. die allesbehalve prettige herinneringen bewaren aan de rijke Egyptologische verzamelin gen. die zich thans op zulke veraf gelegen plaatsen als het Brits Mu seum bevinden, inspecteren alle vondsten en maken er een keuze uit voor Egypte alsvorens Kroner of anderen oudheidkundige groepen hen toe te staan de rest uit te voe ren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13