Hoe zwaar het was en hoe ver tijden!Kiek uit 15de eeuw Etienne Gailly (in oktober gestorven) was de held van Londense marathon Adolfo Cabrera het stadion binnen gekomen. Sterk lopend en zeer fit. Hij passeerde zonder de geringste moeite de uitgeputte Belg, die over het midden van de baan zwalkte. Toen Gailly 200 meter had voortge- ploeterd, af en toe van looppasje in gewone pas vervallend, betrad de derde loper het stadion de Brit Tom Richards. Ook hij liep langs de zwak glimlachende krachteloze Gailly. Het werd toen doodstil in het stadion dat vreesde dat de Belg nogmaals gepasseerd zou worden. Dat gebeurde niet. Gailly bereikte als derde de finishlijn. Een verzor ger ving hem op, sponsde hem af en daarna stortte de Belg ineen. Op een brancard bracht men hem weg. Maag Wat zei Gailly later van die laatste ronde in het stadion? „Op het laat ste heuveltje dat naar Wembley leidde, merkte ik dat de vermoeid heid sterker werd. Maar op het mo ment dat ik de tunnel onder de tri bune uitkwam en de sintelbaan be reikte. kwam de uitputting over me met de kracht van een zwaar ver dovend middel. Ik besefte meteen ook dat ik gepasseerd zou worden. Ik kan niet ontkennen dat die laat ste ronde ontzettend zwaar voor me was. Ik voelde me inderdaad vre- lijk zwak, ik viel bijna flauw. Dat was voornamelijk te wijten aan heftige krampen in mijn maag, die kennelijk zeer te lijden had gehad van de vermoeienissen. Ik was, ge loof ik, niet echt uitgeput, het was mijn maag die mijn weerstand sloopte. Eerst Cabrera toen Ri chards passeerde me. Ik zag ze als door een gordijn. Tegenstand kon ik niet meer bieden, ik had genoeg met mezelf te stellen. Aan die laat ste ronde leek geen eind te komen. Die finishlijn lag naar mijn gevoel ongelooflijk ver weg. Ik kwam er tenslotte, maar de hemel mag we ten hoe". Gailly herstelde zeer snel, daarmee de vooral van medische kant opste kende kritiek de kop indrukkend. Een week na de marathon liep hij al weer een 3000 meter wedstrijd in België. Korte tijd later schitterde hij in een 5000 m race in Antwer pen en een 10.000 m wedstrijd tn Praag. Van de dramatische mara thon hield Gailly niets nadeligs over. Maar van een Olympisch kampioen schap op de marathon dat Meisl hem in 1952 in Helsinki had toege dacht, kwam niets terecht. Hij werd achtste op de marathon tijdens de Europese kampioenschappen in 1950. Het Jaar daarop ging hij als para chutist naar Korea, waar hij ernsti ge kwetsuren aan de voet opliep als gevolg van een mijnexplosie. Z'n at- letiekcarrière kwam daardoor abrupt aan een eind. De uitslag van de Londense ma rathon was: 1. Cabrera (Arg.) 2.34.51.6 2. Richards (Eng.! 2.35.07.6 3. Gailly (Belg.) 235.33.6 4. Coleman Z. Afr.) 2.36.06.0 5. Guinez (Arg.) «36.36.0 6. Luyt (Z. Afr.) 2.38.11.0 7. Oestling <Zwe.) 2.38.40.6 8. Seystad (Nooi-w.) 2.38.41.0 9. Sensini (Arg.) 2.39.30.0 10. L&rsen (Den.) 2.41.22.0 Opvallend was de prestatie van de Zuidafrikaan Johannes Cole man al men bedenkt dat hij twaalf Jaar daarvoor in Beriyn- 1936 op de zesde plaat6 beslag legde. DECEMBER 1971 1) Het einde van de lange weg voor Gailly (links)in de laat ste meters wordt hij, volkomen uitgeput, gepasseerd door de Argentijn Adolfo Cabrera. 3) De situatie vlak voor de poor ten van Wembly Stadion: Gailly (3) gaat nog voorop, 50 meter achter hem de Argen tijn Cabrera (1), vervolgens de Brit Richards (2). Vierde werd de Zuidafrikaan Coleman. 2> Nauwelijks nog bij bewustzijn werd Gailly na de finish door zijn coach opgevangen. Kort daarna zou hij flauwvallen en per brancard worden wegge dragen. stelde te controleren of ik het tijd schema wel aanhield". Tot zijn ver rassing liep de Belg al na vijf kilo meter aan kop, terwijl hij krach tens zijn schema eigenlijk ver wachtte in de middenmoot te zullen lopen. Meisl concludeerde dat de Belg in de beginfase de fout maakte die hem later zo afschuwelijk zou op breken. „Gailly en zijn coach had den hun schema gebaseerd op een min of meer vlak parcours. Maar de marathon van 1948 was één van de zwaarste uit de historie. Het tra ject was heuvelachtig, veel vals plat en dat hadden de Belgen onder schat of niet voldoende door ge had". Daarom was het opgestelde schema, dat normaal gesproken als een re delijk aanvangstempo kon worden beschouwd, feitelijk te snel. Hij kwam er ook te vroeg door aan de leiding. Vreemd „Om Jezelf aan kop te zien, terwijl Je niets anders hebt gedaan dan strikt volgens schema te lopen, is een vreemde gewaarwording. Het was helemaal mijn bedoeling niet Toen ik er over nadacht, kwam ik tot de conclusie dat mijn voor sprong niet te danken was aan te hard van start gaan, maar eenvou dig omdat de concurrentie langza mer was vertrokken dan mijn coach en ik hadden verwacht". Gailly passeerde het 10 km teken in 35 minuten. Hij verbruikte op dat moment de energie die hij later zo nodig zou hebben, aldus Meisl. Gailly: „Ik was ervan overtuigd dat de anderen spoedig het contact met mij zouden herstellen. Herhaaldelijk keek om terende uitgave van miniaturen van Fouquet Etienne Gailly stierf op de avond van de 21ste oktober van dit jaar in Brussel aan de gevol gen van een verkeersongeluk. Hij bereikte de leeftijd van 48 ja^r. Het bericht van zijn dood leverde niet veel meer op dan een lan derig één-kolommertje in de krant. Ten onrechte, maar wel Toen de Belg het stadion binnen liep, was hij er nog niet. Er restte hem nog een ronde van 400 meter. En daarvoor bezat Gailly de kracht niet meer. De krachten waren ver bruikt, het reservoir was leeg. Hij sjokte door met een armzalig loop pasje dat hem maar moeizaam vooruitbracht. Zijn hoofd zakte wat naar rechts, hij leek niets meer te zien. Een hulpeloze man. Inmiddels was tot schrik van het publiek de forse Argentijnse brandweerman >eken zijn boeken met ge leken, in de rooms-ka- ;k Hun hoogtij bereikten beken in de vijftiende en |n de zestiende eeuw. Men ijgen dat die periode sa- de Herfsttijd der Mid- >n uitbloei die zoveel van ran de nieuwe tijd met ieg. De tijd waarin de it een aarzelend begin iet geschreven boek, en rijk geïllustreerde hand- iek wegdrukt, ïtijdenboeken is het be- iheten „Les trés riches ic de Berry. Het werd in deze prachtlievende ca- rdigd met miniaturen eders van Limburg, laat- schilders die hun vak iaturen zijn reeksen ta le Bijbel vastgelegd ge laat middeleeuwse hof- it alle modieuze snufjes :leding, stylering en ach- heeft het Spectrum in aangedurfd het Getij de vijftiende-eeuwse Fouquet, afkomstig uit geven. Het gaat om 47 n waarlijk schitterende gelegd. In het origineel lan een handpalm, hier weergegeven, zonder van de gloed te verlie- f aakte zijn Getijdenboek ^n voor maitre Etienne n burger die opklom tot van Franse koningen schatbewaarder van de ferk zal omstreeks 1455 ijkjiigd, en geeft duidelijk invloeden de Franse [so [juet heeft ondergaan op iet Italië van de Renais- ook het meesterlijk ge- ee hij dieptewerkingen voor de kunsthistorici tk een bron van inspi ra- en te zijn. Prof. Charles reef namelijk een des- gelijk begrijpende bege- tiet werk van Fouquet en iff er laat zijn licht schij- opdrachtgever Etienne burger met de ridder - ie de stoot heeft gegeven deze meesterlijke Hij schreef ook een toe- elk miniatuur afzonder- n dit met grote zorg uit- bedraagt f 82,50. Dat maar bij een boek als tk niet over veel praten ie prys gaat. J.R.S. item der Apostelen 01 woon van de H. Ber- begrijpelijk. Het sportleven trekt pijlsnel aan ons voorbij, een bonte stoet van niet voor moge lijk gehouden prestaties en in het geheugen vallen onvermijdelijk diepe gaten. Toch zal de naam van deze atleet velen nog wel iets I zeggen. Hij speelde de hoofdrol in de meest aangrijpende sportge beurtenis van de jaren veertig: de marathonloop op de Olympi sche Spelen van Londen in Enge land. Door Ruud Paauw Toen Gailly in Engeland furore maakte, was ik elf jaar. Ik zag de tragedie waarbij de Belg betrok ken was op de officiële Olym pische film, die kort na de Spelen in de Nederlandse bioscopen draaide. De film eindigde met de marathonloop, waarin je Gailly vlak voor de finish van de ruim 42 km lange loop ten onder zag gaan. Vier keer ben ik die füm gaan zien, mijn hele zakgeld voor die maand ging er aan op. En elke keer verliet ik de bioscoop met het zweet in de handen, ik sliep er ook verdraaid slecht door. Wat de sport ook later voor op- windends heeft voortgebracht, het heeft nooit meer diezelfde uitwerking gehad. Bewogen Ettienne Gailly had, toen hij in Londen aan de start kwam, al een paar fel bewogen jaren achter de rug. Als 20-jarige poogde hij in 1943 uit het door de Duitsers bezette België te vluchten om zich te voe gen bij zijn landgenoten, die zich in Engeland gereed maakten voor de invasie. Hij werd gepakt in Spanje en zes maanden in de ge vangenis gezet. Na teruggestuurd te zijn naar België nam hij kort daar op weer de wijk. Via Portugal en Gibraltar bereikte hij in de herfst van 1943 dan toch Engeland. Hij werd luitenant bij de parachutisten en nam deel aan de gevechten in Normandië. Voor de marathon van 1948 had Gailly met zijn coach een gedetail leerd tijdschema uitgewerkt dat ge baseerd was op een eindtijd van 2 uur en 30 minuten, zoals hij een paar weken na de race aan de be faamde World Sports verslaggever Willy Meisl vertelde. „Ik was vast besloten mijn eigen wedstrijd te lo pen, zonder me veel van mijn con currenten aan te trekken. Ik had maar met één ding te maken: mijn chronometer die ik aan mijn lin kerpols droeg en die mij instaat waar mensen als de Brit Holden en de Fin Heine bleven, mijn zwaarste rivalen. Het was een verbijsterende belevenis voor me dat ze maar niet kwamen opdagen. Maar ik maakte me er geen zorgen over. Aan kop blijven lopen door gewoon het sche ma aan te houden, betekende dat ik goed zat. als ik het tempo maar kon handhaven". Na 32 van de ruim 42 km passeerde de Koreaan Choy, die later zou uit vallen. Gailly dan eindelijk. De Belg kon de aanval op zijn leider spositie niet pareren. „Ik vroeg me af: gaat hij nou zo snel of val ik terug. Het enige wat ik op dat mo ment kon doen was kijken hoe snel Choy liep. Hoewel ik me ergerde aan mijn eigen vermoeidheid, was ik toch bepaald niet in paniek ge bracht. Ik had 27 km aan kop gelo pen, de zaken stonden er weliswaar niet zo goed meer voor, maar ik voelde toch niet meer dan een nor vermoeidheid, die ik spoedig hoopte te overwinnen. Na Choy passeerden Cabrera, de Argentijn en Richards, de Engelsman, me. Het ontmoedigde me niet. ofschoon ze een meter of vijftig op me uitlie pen. Langzaam voelde ik mijn oude ritme terugkomen. Ik voegde me bij de vooroplopende Cabrera, die Choy had verdrongen. Ik voelde me niet langer krachteloos, integendeel. Het was op dat moment dat ik naar mijn idee mijn grootste fout in de race beging. Om weer bij Cabrera te komen, had ik een meter of 50, 60 goed moeten maken. Toen dat gebeurd was. had ik een tijdje rus tig achter hem moeten blijven lo pen. Maar ik spurtte meteen door. En na ongeveer een kilometer had ik Cabrera een meter of vijftig achter me gelaten. Alles bij elkaar kwam het er op neer, dat ik over een afstand van twee kilometer zo'n 100 meter op die Argentijn had goedgemaakt. Dat doe je niet onge straft als je er al zo'n kleine 40 km op hebt zitten". Sparen Meisl wees er op dat de beslissende fase in een marathon aanbreekt na 30 km. Het is het laatste kwart van de afstand dat telt. De moeilijkheid is voldoende energie te sparen in het begin om daarop te kunnen te rugvallen als de finish in zicht komt. Maar aan de andere kant kun je ook weer niet te veel reser veren, omdat Je dan in de beginfase te ver achter raakt. Het is een kwestie van zorgvuldig afwegen. Meisl, die Gailly de hele afstand observeerde, merkte dat de Belg rond de 40ste kilometer tekenen van uitputting ging vertonen. „Hij zag bijna groen in zijn gezicht, maar het was de zweep van zijn niet stuk te krijgen vastberadenheid die hem voortjoegEr was in zijn gedach- tenwereld slechts ruimte voor dat ene onbarmhartige commando aan spieren en zenuwen: „Bereik als eerste het stadion". Het Wembley Stadion waar 80.000 man op de aankomst van de marathonlopers zaten te wachten, ligt op een heu vel. De laatste kilometer was dus nog eens extra zwaar. Gailly raakte er zijn laatste milligrammen energie kwijt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 33