edereen is bang, doodsbang in Belfast org voor landsverdediging loet tijdig worden ingezien Biljarten ook voor dames zers schrijven TEGENSTELLING EN „BASIS" Messcher's Modehuis begonnen de kerstwe- treurige, grijze regen vanaf het vliegveld binnenreed waren de eer- sen die men in de ver- straten zag Britse soldaten, iten jonge, blozende ge en automatisch geweren een sergeant op een flui- verdwenen ze op een suk- in een nauwe zijstraat, tgens en een geelachtige ,d namen de benen alsof 1 zelf om de hoek was m, maar toen was de taxi verder en reed men een voort door uitgestrekte en. doods en lelijk als de srt ;li)É waren veel verlaten win- jj puinhopen en uitgebrande er hing een koude, sfeer: zelfs de in alle ieg|te kleuren van de toverbal ten derde snoepwinkeltjes droe- tlaier bescherming van peper kerstkransen, traliegaas erd|kke planken op de kleine Het was vroeg in de maar er had zich nog niemand buiten vertoond, verte doken soms legereen- als grijze spookpatrouilles mist op, maar verder schoof straat na de andere leeg ■«fjkelukkig voorbij, in afwach- an iets dat onherroepelijk aar dat onmogelijk de geest 'SJ rstmis kon zijn. Europa wordt het est zo onafwendbaar uit de ten van de mensen geban- in Belfast, de verscheurde ,d die juist in de kerst- de gruwelijkste opeenvol- '^jan moorden en bomaansla- de jongste Noordierse ge- v$nis moet beleven. Elk uur ;e dag hangt het geweld als fao van het noodlot boven ng odsbange stad. Elke familie zijn eigen drama vertellen, nmige werkelijkheid van al waar ook de heilsboodschap erstmis en de cadeaus van niet meer aan te t li 3ri iti in inen komen, art P£ 23 DC,ojmvI3ER 1971 issies Koopcentrum irlands populaire koopcen- indt men in de deftige om- van Belfast's witte City ■on |e enige wijk die nog niet lende lag te kreunen toen embermaand in de hoofd stad begon. Toen Kerstmis dich terbij kwam zou ook dat snel ver anderen. Op en van de grauwe en stille middagen van Belfast kwam een hevig Engels ogende hoofdverko per met een elegante snor, een jacquet jas en een honingzoete glimlach, die alle aanslagen on vervaard overleefd had. handen wrijvend op ons af. We hoorden op onze vraag meedelen dat het in het warenhuis met de kerstzaken buitengewoon goed was gegaan. Het snorretje danste met de plas tic-glimlachjes uitgelaten op en neer: daaronder weerden óf onbe- sohaamde leugens, een oorvijg waard, op ons afgevuurd óf het Britse imperium wilde hier in een laatste stukje overzee met Jac- quetjas en diplomatenhoning nog maar het liefst even toneelspelen. Bijna niemand in Belfast had kerstinkopen kunnen of durven doen. dat stond immers al lang vast. Bovendien had de winkel zelf de werkelijkheid al onthuld: al geruime tijd bevonden zich slechts twee andere wezens op de immense, klatergouden etage: een Kleine Ierse grijsaard, zwak van ouderdom, die met lege handen en slepende pasjes de zaal trachtte over te steken en het een of an dere. door god weet wie achterge laten schoothondje dat amechtig op een rood tapijt lag te snurken. Toen klonk er een donderende knal. Van de Royal Avenue steeg een luid en hoog gegil van vrou wenstemmen op en meteen daarop volgde een tweede explosie. Hier was de dagelijkse werkelijkheid van Belfast heel wat beter dan de zoetsappige hoofdverkoper aan het woordin een kledingmagazijn naast het warenhuis waren twee bommen ontploft. Tientallen jeeps en groene vrach tautootjes met tot de tanden ge wapende soldaten kwamen aange stoven en uit de ramen van de winkel stegen zwarte rookwolken omhoog Deze keer waren er in het centrum van Belfast doden noch gewonden gevallen, maar nog urenlang reden militairen met strakke gezichten en gillende brandweerauto's af en aan en sloeg men eerder een onheilspel lend oorlogstafereel gade dan een gezellige winkelstraat. Spot Belfast is dit jaar een stad gewor den die men al niet meer een ge lukkig kerstfeest kan toewensen: dat zou een vorm van boosaardige spot zijn. Piepjonge straatver kopertjes. met grauwe dekens om de magere schouders, vertelden ons dat ze zelfs al geep kerstkaar ten meer hadden kunnen verko pen: de haat en de onverschillig heid hebben ook die traditionele groet het zwijgen opgelegd. „Iedereen is bang, doodsbang, nie mand in Belfast is dit jaar in Kerstmis geïnteresseerd.zei de hotelportier. Als zovelen in zijn stad droeg hij een streng, ver moeid gezicht en een revolver. Hij had plaatsgenomen in een soort schildwachthuisje dat zich in de frontlinie vijftig meter voor het hotel bevond. „Mijn vrouw bidt elke ochtend voor mijn leven" zei hij, „mag ik u nu fouilleren." Men hoeft er het gruwelijke dag boek van Belfast maar op na te lezen om maar weer eens te be seffen hoe gelukkig men mag zijn bfj de kalkoenen en kerkkoren van Nederland. Uit eigen ervaring kende men het huiveringwekkende beeld al na enkele dagen de bommen in de warenhuizen, de grimmige barricades in de lege buitenwijken, het kleine jongetje dat ergens in een straat voor drie soldaten wegvluchtte, de militairen die hun kerstinkopen deden ter wijl een peleton met de geweren in aanslag de wacht op de stoep hield, de lange begrafenisstoeten die overal zwijgend en boos door de stad voorttrokken en de hui lende moeder bij een ziekenhuis: acht soldaten omringden haar ter wijl een van hen haar baby uit de kinderwagen optilde; hij wilde zien of zich onder de dekentjes een bom bevond. Geen vreemdeling in Belfast die niet meteen wordt opgenomen in de sfeer van angst en dreiging die als een nachtmerrie op alle stra- .ten en wijken rust. We- kunnen tientallen voorbeelden geven maai we zullen nog slechts onze alle reerste ervaring aanhalen. We verlieten meteen na aankomst ons hotel om de kerstètalages te bewonderen van Belfast meest be faamde winkelstraatje, de over dekte Queens Arcade, een juwe lendoosje vol kleurige winkeltjes en verfijnde boetiekjes. We besloten de korte inspectie met een praatje met een kleine, magere jongen die een nare, droge hoest had en bij de uitgang kran ten en kerstkaarten verkocht, We kwamen terug bij het gebarrica deerde hotel, lieten ons opnieuw fouilleren en hoorden toen, dicht bij onze eerste explosie. Buiten was de mist opgetrokken, alsof ze slechts op deze knal gewacht had. Volgend jaar Er stond een harde, natte wind en we behoefden slechts het spoor van de troepen en de brandweer- sirenes te volgen om weer bij Queens Arcade te belanden. Het winkelgalerijtje was door twee bommen opgeblazen. Helse vuur tongen likten de koude avond lucht. vrouwen lagen kreunend op de grond en ergens midden tussen hen in lag als een donkere vlek in «en bloedplas het hoestende jon getje van de kerstkaarten. Kraters We bezochten de katholieke en protestantse wijken. De taxi reed langzaam voort door een land schap dat door bombardementen of aardbevingen getroffen leek. Golfijzeren platen, uitgebrande auto's en stalen hekken sloten de ingangen van de straten af en onze taxichauffeur vertelde met trage, woedende stem het verhaal van de straten van Belfast: „Hier is een café de lucht ingevlogen 15 doden... hier twee soldaden neergeschoten.hier was een ga rage... dit was een busstation hier is een winkelende vrouw neergeknaldde monotone en pindeloze klaagzang van een stad die tot het Verenigde Koninkrijk behoort. Belfast begraaft met Kerstmis zijn doden. Vanaf de heuvel van Peters Hill kwam met trage bewe gingen een lange begrafenisstoet naar beneden. Twee lijkauto's droegen reusachtige kronen van bloemen en daarachter marcheer de het volk van Belfast met harde en uitdrukkingloze gezichten de heuvel af. Het waren er vele honderden, katholieken die een moeder en haar dochter naar hun laatste rustplaats brachten. „Ge dood bij een bomaanslag in een café," vervolgde de chauffeur zijn opsomming over het leven van een stad in kersttijd. Ook in deze dagen is de haat, de onverschilligheid tegenover het le ven van de „andere groep," in Belfast onvoorstelbaar groot. Wat die morgen op Peters Hill gebeur de was het volgende: plotseling klonk er een schot en een soldaat stortte van een bakstenen muurtje naar beneden. De zwarte stoet leek even te aarzelen, maar dat duurde niet langer dan het ogen blik waarin het schot van de sluipschutter was gevallen. Toen trok de stoet in dezelfde zware, regelmatige stap verder de heuvel af; niemand die op of om keek naar het lichaam dat als een gebreken pop op de stoep lag In het donkere licht van die ochtend was het toen alsof de beul zelf voor het lichaam van een van zijn slachtoffers defileerde „Maar." gromde in zijn huisje in het katholieke ghetto Falls Road Dan McGall." volgend jaar zullen mijn kinderen weer Kerstmis kun nen vieren. De protestantse bas taards zullen dan verloren hebben. Als ze niet naar ons willen luiste ren zullen we ze een voor ons land uitdrijven." „Of de grond in," voegde zijn zoon Harry daar met een glimlach, koud als een scheermes, aan toe. „Natuurlijk.' zei zijn vader op een toon alsof hij zich voor een nalatigheid ex cuseerde. „natuurlijk, de grond in, plaats genoeg in Ierland." Beide mannen barstten in een smakelijk gelach uit. We bezochten in Belfast meerdere gezinnen; het is ondoenlijk om al hun vloeken, verzuchtingen, woe de-uitbarstingen en moordplannen tegen de andere geloofspartij weer te geven. Die argumenten vol van de driften van de wreedste straat terreur, die zich maar denken laat, zijn bekend genoeg. De McCanns waren echter in hun onverzoenlijkheid tegen pro testanten en Engelsen niet alleen een pittig voorbeeld van de ge dachten die men in Belfast ten opzichte van zijn naaste koestert, hun sociale achtergrond kon men tevens niet over het hoofd zien. Dann Mc Cann was al twee Jaar werkeloos en ontving aan uitke ring voor zijn vrouw en twee kin deren nog geen ƒ250 in de week. De opstandige zoon was onlangs met 500 andere werknemers op straat komen te staan nadat de tapijtfabriek. waarin hij al drie jaar werkte, de lucht in was ge vlogen. „En dus,' zei Harry, „is het enige dat ik nu nog doen kan met flessen naar de Engelsen gooien." En hij brulde van het la chen toen hij zijn vetkuif naar achteren gooide en uitriep: „Voor Kerstmis koop ik een goede fles whisky. Weer een benzinebom, weer een bastaard minder." Geen wonder Zo denken, praten en doen de straten van Belfast; het is geen wonder dat men er de vrede van Kerstnis niet kan en niet wil be leven - ergens in het centrum droeg een winkel toch maar het uitdagende neon-etiketje „Merry Christmas." De volgende dag had den stenen het opschrift verbrij zeld: men wilde maar liever niet aan Kerstmis herinnerd worden. Wife* Zr cevt okstt ole. FftSSlST g* C<rt o*ci«r«*<jws«M.de «t.g. - •genzin van ons volk voor redigende defensie te zorgen bij de ondermijning van jsmacht. wekt de indruk dat nd maar heel weinig ge- eeft van het leéd, dat het de vijf Jaren van bezet- K>r de nazi's heeft moeten an. Er wordt niet alleen ge- aan het nut van een acht, maat ook aan de daarvan. Met een acht behoort krijgstucht an, en in tijd van vre- igt dat problemen mee, die and, dat oorlog voert, ut. Ondermijning van die icht is daarbij een geliefd- niddel van hen, die met po- X)gmerken verzwakking van eer kracht beogen .Thans is, it het doel een dam op te tegen kwalijke invloeden in ;r in Amersfoort de BVVV ericht (artikel C. J. Rotte- het L.D. van 16 december), iet probleem van de hand van een voor een behoor lij- rijgsmacht onontbeerlijke cht moet worden opgelost. bij voorkeur moeten toe ven aan degenen, die door functie bij onderdelen, over een kennis van zaken beschikken, die de buiten- r mist. verband zou ik willen on- en. dat in Nederland de w een goede landsverdedi- et een bedreiging inhoudt, n 'n mogelijke aanvaller is Het is wèl een poging om ADVERTENTIE deze te doen inzien, dat hij op te genstand kan rekenen, die hem, wellicht van een aanval zal weer houden. Dit dient men tijdig in te zien en niet wanneer het in feite te laat is. Dat kan ons het geval leren van de ordonnans Chotzen, die in 1940 in de loopgraven be sefte wat hij z'n land misdaan had door zich in vredestijd aan de of ficiersopleiding te onttrekken en "n petitionnement tegen onze defen sie te tekenen. Majoor Brongers maakt daarvan melding in zijn boek „Grebbelinie 1940". waaraan 't blad „Zeewezen" (no 12, lopende Jaargang) een aantal feiten toe voegt. Daaruit blijkt, dat de ordon nans. dr. Th. M. Chotzen een bril jant geleerde was. van wie nog veel op zijn gebied werd verwacht maar die in februari 1945 door de bezet ter is gefusilleerd. Nu kan men zijn vertrou wen stellen op onderhandelin gen, mits die niet door de moge lijke tegenstander worden mis bruikt de andere partij te verlei den tot stopzetting van zijn af weer. terwijl hij zelf heimelijk doorgaat met de uitvoering van zijn plannen. Verder dient men reke ning te houden met het historische feit, dat verdragen herhaalde lijk zijn geschonden. Nog een punt van Nederland, wordt volstrekt geen te grote bij drage aan de gemeenschappe lijke krijgsmacht van de NAVO- bondgenoten geëist. Het neutra le Zweden met zijn 8 miljoen inwo ners (tegen Nederland 13 miljoen') en een links-socialistische regering begroot voor 1972/1973 zijn de- fensiekosten op 4.6 miljard gulden. Verhoudingsgewijs zou dat voor Nederland neerkomen op een eindcijfer van 7.3 miljard gulden (werkelijke uitgaven thans 4.5 mil jard gulden)Zweden wan trouwt de bedoelingen van de Sow- jet-Unie en wil allereerst in staat zijn om zichzelf te verdedigen. Tegen deze achtergrond dient m.i. een actie te worden gezien als van de BVVVDM tegen ondermij ning van de krijgsmacht. DR. F. P. MULLER Leiden Uit de reactie van K Gisolf (L.D. 16 december) leid ik af, dat ik nog niet duidelijk genoeg ben geweest met mijn "Begin bij de basis" in het L.D. van 9 december Naai- mijn mening bestaat er in zuidelijk Afrika geen echte tegenstelling tussen blank en zwart maar veel meer een tegenstelling tussen onder drukten en onderdrukkers. Om de winsten veilig te kunnen stel len moeten de arbeidskrachten dom en onderontwikkeld blijven. Vandaar dat het onderwijs zo beroerd is voor de inheemse volkeren van Rhodesië. Zuid- Afrika en de Portugese winge westen Angola. Mozambique en Guinee. Toen de kolonisten kwamen werd de inheemse bevolking van haar middelen van bestaan be roofd. Ze werden van hun land bouwgronden verdreven en in veel te kleine reservaten ge stopt. Om in hun levensbehoef ten te voorzien werden ze ge dwongen voor een hongerloontje in de mijnen en fabrieken van de blanken te wreken, die daar door een sterke positie verwier ven. Die positie willen de blan ken koste wat kost behouden. Alleen met de steun van de lan den, waar ze gehoor vindt (dus, in Oost-Europa) kan de Afri kaanse bevolking pogen zichzelf vrij te maken. Dat bedoel ik met de "ba sis". En als Lord Goodman 'even eens in het L.D. van 16 dec al le verhalen waarin de overeen komst van Home en Smith een bewust verraad wordt genoemd, als grove leugens betitelt, dan is dat precies wat ik onder een grove leugen versta. Door de overeenkomst wordt de toe stand maar geconsolideerd, wat n uit verkoop van de Afrikanen betekent. Theo v. Heukelom, Leiderdorp. ovtofetooWroJk'feS o» C.3.2 «aar Over democratie gesproken: het kan niet in de bedoeling van deze krant liggen om meningen te monopoliseren. Aan de vaste rubriek van onze redacteur Rotteveel ligt de volgende gedachtegang ten grondslag. Ip deze tijd gaan verschillende kranten in de economische strijd om het bestaan ten onder. Dat betekent een verschraling van de meningsvorming. Waar in deze en andere kranten het gematigd en uitgesproken linkse standpunt nogal eens naar voren komt, lijkt het nuttig ook een ander geluid te laten horen. De heer Rotteveel heeft een aantal eigen opvattingen die de hoofdredacteur niet deelt. Maar juist daarom vindt hij het belangrijk dat die opvattingen in deze krant die ook een podium wil zijn, gehoord worden. Vandaar de instelling van een pagina MENINGEN, waarvoor de heer Rotte veel eens per week een stuk schrijft. De anonieme actievoerder moet maar denken, dat er gezien andersluidende reacties ook vele lezers zijn, die het met de standpunten van C. J. Rotteveel eens zijn. Als hij. of anderen, wil argumenteren tegen de standpunten van de heer Rotteveel, staan de kolommen op de pagina MENINGEN open. J. R. Soetenhorst, hoofdredacteur. ADVERTENTIE BREESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON: 22095 Leidenaar, die met wereldkampioene speelde: Naar aanleiding van het in stuk over de biljartende dame uit Den Helder, zij het mij vergund enige toelichting te verstrekken. Niettegenstaande de laatste Ja ren steeds meer vrouwen aan tak ken van sport gaan doen, die van oudsher meer geëigend zijn door mannen beoefend te worden, heeft schrijver dezes steeds voorgestaan dat de biljartsport, die in het ge heel geen grote lichamelijke kracht vereist, juist voor vrouwen een harmonieuze ontspanning van lichaam en geest geeft. Als bewijs diene, dat wij ook een wereldkam pioene biljarten hebben gehad n.l Lies Schrier uit Domburg, die ruim 50 Jaar geleden uit een in Berlijn gehouden wereldkampioen schap biljarten voor dames als winnares te voorschijn kwam. Zelf heeft ondergetekende des tijds tegen deze in binnen en bui tenland demonstraties gevende bil- j artster gespeeld toen zij in het toenmalige cafe De Bijenkorf aan de Steenstraat van de heer Som- merse een partij over 500 car. speelde, waarbij ik een voorgift van 250 car. kreeg, die ik destijds slechts kon winnen door zelf mei een gem. van 1250 te spelen. Enige Jaren na de oorlog heeft ondergetekende samen met de we reldkampioene een geheel winkel seizoen biljartdemonstraties gege ven, de eerste in het toenmalige cafe restaurant De Harmonie aan de Breestraat toen nog voorzien van twee biljarts. Biljart is een klassieke sport, die bij onze zeer op kunst gestelde voorouders zeer verbreid was. Om streeks 1900 bevonden zich in bij na elk Horeca-bedrijf afhankelijk van de beschikbare ruimte één of meer biljarts. In café „De Kare- boom" aan het Rembrandtplein in Amsterdam stonden in de biljart zaal destijds 32 biljarts. Na de eerste wereldoorlog gaven Ja renlang Amerikaanse biljarters in de wereld de toon aan o.a. de Aple- by Cokgran Jack Schaefer en de legendarische biljarter Willy Hop pe, die destijds door president Taft werd uitgenodigd op het Wit te Huis om een demonstratie te geven. In Europa was toen in op komst de later bijna onverslaan bare biljarter Roger Conti. Hoe lang het biljartspel beoe fend wordt, kan men afleiden uit het feit, dat reeds de Schotse ko ningin Maria Stuart sprak van een table de billard. Het muziek genie Mozart moet een vaardig biljarter zijn geweest, waarschijn lijk gefascineerd door de eveneens in dit spel voorkomende ontelbare variaties. In schrijvers bezit is nog een uitgebreid verslag in het Leidsch Dagblad van 5 april 1922 over de strijd om het wereldkampioen schap tussen Jack Schaefer en Willy Hoppe in New York over 1500 car, verdeeld over 3 speel avonden. I. Pardon Leiden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9