Kweker Bert Kr alt is zeer tevreden over 'kerstoogst' DISCUSSIE VOETTOCHT OVER VREDE OP AARDE Tulpen zijn duur bijFlora' in Rijnsburg In het begin zag het er voor de trekkers van bolbloemen door het weer niet gunstig uit Noodlokalen staan de groei bejaardentehuis in Alphen in de weg BURGEMEESTER VAN LISSE HERTROUWD KERSTVEIL ZEER VEEL INGEN HEBBEN EEN VLOT l ERLOOP: BOLBLOEMEN GAAN NAAR DUITSLAND KATWIJK AAN BEURT VOOR AANBIEDEN KONINGINNE- HARING PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 E RIJNSBURG Het is woensdagmiddag. Met kweker Bert Kralt (44 en één van de zoons van de zo bekende 83-jarige Teun Kralt, die aan de wieg van „Flora" en de Chr. Lagere Tuinbouwschool heeft gestaan) lopen we door de kassen van zijn bedrijf aan de Oegstgeesterweg. Het is allemaal groen wat je ziet. Geen bloemetje valt er te bespeuren. Hier en daar nog een bakje hyacinten waar wat kleur op waar te nemen valt. Wel staan er heel wat tulpen met nog uiterst kleine knoppen. Voor we een week verder zijn worden die gesneden, zodat ze met nieuwjaar de tafels in de huiskamers en restaurants in binnen- en buitenland kunnen opvrolijken. ALPHEN AAN DEN RIJN De noodlokalen van de Christelijke Technische School zulien zo gauw mogelijk naar een andere plaats moeten verhuizen. Het bejaarden huis Rijnzate heeft de grond, waarop de (tien) lokalen staan, van de gemeente gekocht om er bejaardenwoningen te bouwen. Schoolbestuurder Hoekstra vertel- nieuwbouw van de school is gepland, de dat er op het ogenblik hard wordt zullen kunnen worden geplaatst gezocht naar een plaats waar men ;Maar dan komt de moeilijkheid weer de school nu zou kunnen onderbren- i om de hoek kijken, dat, wanneer we gen "Het is een ernstig probleem met de nieuwbouwwerkzaamheden waarmee we nu te kampen hebben", j zouden gaan beginnen er hierin be stelde hij "Het is nu ook weer niet j slist geen stagnatie mag optreden zo, dat we acuut 5 dat verzekeren?' Bert Kralt is een gelukkig man. Hij is beslist niet ontevreden over wat hij voor de „kerstbloemenoogst" heeft gevangen. Hij zit al zo'n kleine dertig jaar in het vak en heeft goede en slechte Jaren meegemaakt. Toen hij nog onder vader Teun werkte en toen hij het bedrijf zelfstandig ging voeren. De laatste Jaren mag hij be slist niet mopperen. Het is Bert, evenals de vele andere kwekers in Rjjnsburg en omgeving, voor de wind gegaan. Vooral door die for midabele export naar Duitsland, waar ze gewoonweg zitten te sprin gen om bloemen van Nederlandse bodem en uit het omvangrijke kas- sengebied aan de voet van de dui nen tussen Wassenaar en De Zilk. Toch meegevallen Zegt de rondborstige Kralt: „Het zag er de afgelopen zomer niet zo best uit voor ons „trekkers". De ontwikkeling van de bollen was tien tot twaalf dagen later dan andere Jaren met het gevolg, dat ze even eens veel later de koelcellen ingin gen. Ook de te hoge grondtempera- turen na het poten van de bollen in bakjes in de koude grond waren niet erg gunstig voor ons. We hebben die temperaturen wel kunnen drukken door het kunstmatig te laten rege nen. Toen kwamen daarbij nog de te lage temperaturen in de eerste weken van november. De kistjes met tulpenbollen, die we er de laatste da gen van die maand uithaalden had den zeer korte pennen. Toch bleek gelukkig, dat de ontwikkeling van de bloemen goed doorzette toen we ze in de verwarmde trekkassen hadden ge plaatst. In die kassen versnellen we het groeiproces door zo'n twintig graden celsius aan te houden. On danks de heersende gedachte dat de tulpen dus laat in bloei zouden kó men door die lage grondtemperatuur is het heel erg meegevallen". gewoon onmogelijk want waar zullen we dan met een paar honderd leer- j lingen heen moeten?" I Een datum, wanneer het terrein vrij moet zijn, is er overigens niet I genoemd. Maar er zal wel haast ach- I ter gezet moeten worden. "We heb- ben thans nog niets op het oog. In- "De nieuwbouwplannen liggen er hei al jaren. Maar deze zijn steeds te- gen gehouden, omdat een gedeelte^ van het complex op een stukje van.jui de in de nabijheid van de nieuw- bouwgrond gelegen voetbalvelden za|\T zijn er wel wat plannen, maar j komen te staan. Hoe het ook zal lo op losse schroeven. Daar om doe ik daar liever nu geen me dedelingen over", "Zeker zal het mogelijk zijn, dat de lokalen op de grond, waarop de Door Cees Combee Foto Holvast BODEGRAVEN Op de midda van de eerste kerstdag organiseert de Derde Wereldwinkel Bodegraven een discussievoettocht. Deze begint om drie uur bij de Derde Wereld winkel, waar algemeen coördinator W Kalkman een toelichting zal geven over het doel en de organisatie van de tocht. Er zal tijdens de tocht in groepjes van 4 a 5 worden gedis cussieerd over een aantal vragen, die aan de deelnemers worden uit gereikt. Die vragen gaan over vrede op aarde. Het is voor de eerste maal dat er zo'n voettocht in Bodegra ven en omgeving wordt georgani seerd. Men hoopt niet alleen op deel name van veel Bodegravers, maar ook uit de omgeving. De route loopt vanaf de Derde Wereldwinkel eerst naar Bodegraven-Noord via de vol gende route: Gemeentehuis, Van Dobben de Bruynstraat, Vijverlaan, Koniginneweg. Margrietstraat. Een- drachtsweg. Karei Doormanstraat. 1672 laan, Bodelolaan, Wilhelmina- straat. Spoorstraat, Beijershof. Vrije Nesse. Dronensingel. Groene Zoom. Elzenhof. Goudseweg- Oude-Bode- graafseweg, Dronenhoek en dan te rug naar de Derde Wereldwinkel. Tijdens de tocht kunnen deelne mers zich nog aansluiten. Met de or ganisatie van deze voettocht wil de Derde Wereldwinkel „werken aan een stuk bezinning op het kerstge beuren in een aktieve vorm". Na te rugkeer in de Derde Wereldwinkel gaan groepjes discussianten verslag doen. Dat zal gebeuren in de vorm van vraaggesprekken, die even tueel op de band zullen worden vast gelegd. Tenslotte wil men proberen om te komen tot een afspraak hoe de gedachten en plannen die tijdens de voettocht zijn opgekomen, kan realiseren. Z'n bedrijf is zijn lust en zijn leven. Van zijn vader Teun Kralt heeft hy het vak geleerd. Maar eerst moest hij leren. Dus naar de mulo aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden. Na drie jaar kwam door de oorlog een einde aan die studie. Bert was toen vijftien jaar. Hy kwam by pa in de kwekerij en bezocht nadien de tuinbouwavondschool. want in die tijd was Rijnsburg nog geen dag school rijk. Leren. Kralt nadrukkelijk: „Mijn vader heeft er bij ons altijd op aange drongen, dat we zoveel mogelijk moesten leren om iets in de maat schappij te bereiken. Zelf heeft hij aan de lijve ondervonden, dat je zonder studie en talenkennis heel moeilijk een goede plaats verovert. Daarom studeerde hijzelf in zijn schaarse vrije tijd. Hij heeft het in kwekerskringen ver gebraoht. Trou wens hoe vaak heeft vader er de jongelui van de tuinbouwschool niet op gewezen, dat ze zich zoveel moge lijk kennis moesten vergaren. Steeds hamerde hij daar weer op bij het uitreiken van de rapporten en diplo ma's. 'k Ben blij, dat ik zijn advies heb opgevolgd". Nadat zoon Bert voldoende kennis had vergaard maakte zijn vader van de kwekerij een firma, waarin ook de nu 44-jarige werd opgenomen. Acht jaar geleden heeft Bert het prach tige bedrijf aan de Oegstgeesterweg overgenomen en sindsdien zwaait hij er de scepter. Wel komt z'n vader dagelijks nog een keertje kijken. Niet om te constateren of zijn zoon het goed of verkeerd doet. maar ge woon uit belangstelling. Hij heeft zoveel jaren in die kassen gewerkt, dat hij er moeilijk buiten kan. EnBert vindt het nog wel leuk ook wanneer zijn vader hem I eens een welgemeende raad geeft. Want de „oude Kralt" weet er wat van en heeft niet voor niets bijna zijn hele leven in het organisatiewerk gezeten, waardoor hij in contact kwam met al de „hogen" op land- en tuinbouwgebied in den lande én in het buitenland. Over de uitkomsten voor de kwe kers in deze kerstperiode zegt Bert Kralt bescheiden: „Globaal gezien hebben we als kwekers een goede kerst gemaakt. Er worden op „Flora" behoorlijke prijzen betaald. De Apel- doorns met lange steel noteerden een hoge prijs en ook de Christmas Mar vel werd veel aangevoerd. Daaren tegen was Lustige Witwe zeer dui delijk minder in aantal dan vorig jaar. Ook de zogenaamde kersttul pen zijn zeer gewild, doch de aan voer lag ditmaal niet zo hoog. Wat betreft de hyacinten ben ik beslist In de kassen van Bert Kralt is tussen het groen nog maar zeer weinig kleur te bekennen. Nog een week, dan zullen de tul pen weer uitkomen die de huis kamers met nieuwjaar zullen op vrolijken. minder tulpen aangevoerd werden met lange steel werd daarvoor graag een hogere prijs betaald. Dat is begrijpelijk". Nu gaan de Rijnsburgse, Noord- wykse, Voorhoutse, Noordwijker- houtse en al die andere bolbloemen- ALPHEN De Alphenaar Kees Keizer onderwijzer aan de prot. chr. school voor basisonderwijs dan de Kastanjelaan in Leider dorp) trad gistermiddag in Kat wijk in het huwelijk met Ivonne van Eybergen onderwijzeres van de Otto baron van Wassenaer- school aan de Commandeurslaan in Katwijk aan den Rijn en leid ster van het Katwijkse meisjes koor „De Lenteklokjes"). pen het schoolbestuur doet er allesu om zo spoedig mogelijk een alterna. tief te vinden". "Als het goed zou zijn geweest, hadden we in september al moetenv< bouwen", zei voorzitter Hoogendijk van Rijnzate. "Dat kon dus niet, L omdat de grond door de school beslag wordt genomen. Ons plan waslma bestekklaar. Er zijn wel wat bezwa ren tegen ingediend, moeten worden uitgemaakt of die da: steekhoudend zijn. Ook de school zeiiet heeft bezwaar gemaakt tegen bouw^ van de bejaardenwoningen. Ik dacht dat zij blij mag zijn, dat ze er nogfle; mag staan. Hierdoor zitten wij ech ter wel klem en kunnen niets onder aan mijn trek gekomen, 'k Geloof trekkers weer aan de slag voor daarom niet, dat er veel collega's on- nieuwjaar. De kassen worden flink tevreden zijn. Een voordeel was, dat gelyke tred hield met de gestookt om op de juiste tijd de bloemen bij „Flora" te kunnen aan voeren. Dan zit het jaar er weer op en gaan ze hun balans maken. Ho- j pelijk is de uitkomst goed geweest. T i Ze verdienen het door de lange i werktijden, die ze maken! Handen in haai^ "Dat de gemeente de grond aan der school beschikbaar gesteld heeft* Nadat ambtenaar van de bur- gaat buiten alle proporties. gerlijke stand J. Stuiver in hettoch belachelijk dat, wanneer Je alsU0 gemeentehuis het huivelijk bur- het ware om je eigen grond komtre< gerlijk had bevestigd volgde om vragen, je te horen krijgt, dat zepa twee uur in de gereformeerdej niet beschikbaar is. Een idiote situ-ke Triomfator kerk de kerkelijke in- j atie vind ik het. Door de fout, die c" zegening door ds. M. van Harme- gemeente heeft gemaakt, voelen len uit Alphen aan den Rijn. Dirk ons diep teleurgesteld". van Vliet, eveneens uit de Rijn stad en dirigent van „De Lente klokjebespeelde het orgel. Zo- wél de klassejeugd uit Leiderdorp aangaat", vertelde wethouderW. Hebruidspaa27w22r\°™^ verantwoorde-3» verrast door deze geste en door!'1* 15 v°or.£e «rondverkopen in dem( de aanwezigheid van velen uit j "L J?e ^""1 "L "°8 -lrl"e 'laadden Rih)derd°rP Alphen Rijnzate zijn nieuwbouw kan reali-fcg ;seren terwijl de schoolgebouwen ge- I (Foto Van Duijn) handhaafd kunnen blijven. Het grote probleem is waar moet de heen. Al zou er ergens een terrein j beschikbaar zijn, dan is er toch geen geld om de school te verplaatsen. I Daarnaast zouden we ook Kunnen zeggen, we doen niets. Maar daar schieten beide partijen niets mee op. j Wethouder Paats (onderwijs) ziet als enige oplossing, dat de schoollo kalen worden verplaatst naar het terrein, dat reeds eigendom Christelijke Technische School is. i "Voor de gemeente is er eigenlijk maar één oplossing en dat is, dat de lokalen verdwijnen". LISSE In alle stilte is burge meester drs. A. J. Berends van Lisse maandag hertrouwd met mevrot G. van den Ende uit Voor schoten. De plaats waar het huwelijk is gesloten, is niet bekend. De bur gemeester, die sinds een Jaar weduw naar was, is tot nieuwjaarsdag met vakantie. KATWIJK AAN ZEE Het is jaarlijks de gewoonte, dat aan ko ningin Juliana kort na het begin van de nieuwe teelt een vaatje ko- ninginne-haring wordt aangeboden. In cfat vaatje bevinden zich de door de keurmeesters als betste gewaar - derde haring. Die aanbieding geschiedt meestal een week of drie. vier na het begin van de teelt in aanwezigheid van de heer W. v. d. Windt, hoofd van de Dienst Nederlandse Haringcontrole, en de reder en schipper als deze zich op zee bevindt vaak zijn echt genote van de treiler, die deze ko- ninginneharing heeft aangevoerd. Katwijk valt dit jaar de eer te beurt deze koninginneharing te mo gen aanbieden. Jaarlijks geschiedt, dat beurtelings door de visserijplaat- j sen Katwijk, Scheveningen en Vlaardingen. Natuurlijk is iedereen benieuwd' welke schipper tijdens de teelt 1972-1973 deze haring binnen j zal brengen en dus naar Soestdijk, j zal mogen gaan. RIJNSBURG Er wordt thans in de bloemenveiling „Flora" in Rijnsburg onder hoogspanning ge werkt. Tienduizenden bossen bol bloemen, tulpen, narcissen en hya cinten, gaan dagelijks onder de twee veilingklokken door. Directeur Door Cees Combee Kees Noort en zijn mensen hebben de handen vol om alles in goede banen te leiden. Dat is hun ech ter wel toevertrouwd. Het totale beeld: vraag en aanbod houden el kaar in evenwicht en er worden goede prijzen gemaakt. Dus ieder een in de bloemensector kan te vreden zijn. Kweker en handelaar De consument zal voor een goed bosje tulpen wel een paar lie ve centjes moeten neertellen Maar Ja. een kerstkrans kost ook een hoop geld en van zo'n bos bloemen heb je dagenlang plezier. Zijn de bolbloemen wat aan de „pittige" kant. wat de prijs betreft, dan bestaat er altijd nog de moge lijkheid een bos chrysanten te ko pen. Die zijn niet zo prijzig en men heeft er gegarandeerd een dag of veertien lol van. Verder zijn er volop hyacinten met bol, waar men met een beetje groen en een kaars bijzonder leuke kerststukjes van kan maken en voorts anjers en anemonen, die vooral uit Ita lië en ook Frankrijk worden in gevoerd en hier aan de veilingen verkocht. Tulpen uit Holland Het buitenland is verzot op de tulpen uit Holland. Vandaar, dat de exporteurs graag bereid zijn 'n behoorlijke prijs af te drukken op de veilingklok. Met autoladin gen vol rijden zij 's morgens vroeg als de veiling nog maar nau welijks ri afgelopen naar het land van onze oosterburen. Naar het Rijnland, naar Hamburg, naar Berlijn, naar Keulen en noem maar op. Ze hebben daar zo hun eigen afzetkanalen. Er zijn er, die dé gehele vracht in een keer afle veren bij een groothandelaar, an deren rijden de bloemenwinkels af •n weer anderee venten ze zelf uit Kerstmis zonder een bloemetje in huis of in de zaak is voor de Duit ser niets. Bij „Flora" is men erg gelukkig met de situatie van het ogenblik Algemeen bestuurvertegenwoor- diger Niek Hemmes staat in de immense -veiling zaal te kij ken naar het drukke beweeg van de twee klokken. Er komt een kwe ker op hem af die hem vertelt, dat hij over di$ kerstseizoen bepaald niet ontevreden is. Daaraan voegt hij toe, dat ook de handel een beste boterham kan verdienen. Evenwicht Hemmes zich tot ons richtend: „De kerstveilingen lopen tot nu toe voortreffelijk. De vraag is in evenwicht met het aanbod. Wat wil men nog meer. Het is ook wel eens zo geweest, dat er een enorme vraag was met weinig aanbod. Dan schoten de prijzen schrikbarend omhoog en waren de bloemen voor de Nederlandse huismoeders of - vaders onbetaalbaar. Is daar entegen het aanbod groot en de vraag gering, dan verdient de kwe ker geen «tuiver. Dat is pu ook de bedoeling weer niet, want er gaat heel wat werk zitten in dat tulpen- trekken. 's Morgens voor dag en dauw zijn de kwekers al uit bed en 's avonds laat gaan ze erin". Wanneer we zo de driftige bewe gingen van de kopers op de twee tribunes volgen, dan blijkt, dat 't er hun alles aan gelegen is zoveel mogelijk te kopen. Een par tij langstelige Apeloors ging voor rond de f 4,50 per bos van tien stuks van de hand en voor de nar cissen telde men graag f 1,80 tot f 2 neer. Wat opviel was. dat men nog maar heel weinig gemengde tulpen ziet. Dat komt omdat er nog weinig donkerkleurige en witte zijn. wheel erg schaars zijn bijvoor beeld ook de kleine rode kersttulp jes met d'e naam Brilliant Star Ook van die aardige dingen om 'i leuk kerststukje mee op te maken Ze deden vanmorgen f 0.35 tot f 0,40 Der stuk. Voor hyacinten in kis tjes behoeft men geen kopers te zoeken. Ze gaan weg tegen zeer goede prijzen. Voor de pothyacin- ten moet men aanmerkelijk meer neertellen, maar deze zijn meestal van tevoren bij contract door de kwekers verkocht om te verhan delen in warenhuizen, in het bin nenland. maar vooral ook in Duis- land. Er is dus een zeer levendige handel. Iedereen kan tevreden zijn. Compute* Een ïwtje is, dat „Flo- dagen geleden is over gegaan op een volledig computersy steem. Daardoor kan men datgene, wat via de veilingklokken wordt verkocht veel sneller verwer ken. Even had men gedacht dat dit systeem in de beginperiode en vooral in 'n drukke tijd als met deze kerstveilingen nog" wel enige problemen zou opleveren. Dat is tot opluchting van de „Flora-werkers" gelukkig niet het geval. Alle gege vens worden snel en nauwkeu rig door 't mechanisme geregis treerd en verwerkt. Dat men in Rijnsburg met de tijd meegaat bewijst voorts de in gebruikneming van plastic bakken die door de kwekers voor een klein bedrag kunnen worden gehuurd. Men heeft nu de bossen en tulpen en narcissen niet meer neer te leg gen op de wagens, maar kan die bakken, waarin de tulpen direct na het snijden in bossen in de kasi rechtop ingezet kunnen worden, op de wagens plaatsen. De koppen steken nu recht de hoogte in dat de mensen op de tribunes direct kunnen zien wat ze kopen. Het be spaart de kwekers veel tijd. Chef-veilingmeester Henk val Iterson en zijn trouwe medewer kers Henk de Mooij en Teun Zwart hebben druk werk, e als chefkeurmeester Piet van Kwaak, die de aangevoerde bloe men aan een voorkeuring onder werpt, waarna ze door z'n assis tentenvoor de klok nog eens wor den gekeurd. Nog een paar dagen en dan zit ten de kerstveilingen bij „Flora" - 's werelds grootste bolbloemenvei- ling - er weer op en dan gaat men volgende week weer verkopen voor oud en nieuwjaar. Zo blijft de gang er steeds in. Het Flora-be stuur heeft goede verwachtingen, van deze beide „toppers" aan het einde van het Jaar. Ook in finan cieel opzicht voor kwekers en han delaren!

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4