bevolkingsgroei tijd Studie s hoog van Leiden tien wijkagenten krijgt BALLY Gevoelige slag voor onze literatuur ProfMuntendamvoorzitter van commissie: \0 VERKEERS- LICHTEN OP HOGE RIJNDIJK Jesus-people in Leidse kerstdienst In Merenwijk komt straks een vaste politiepost 19' JJDERDAG 23 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE Schoenen k&t kenmerk man, ku.*.Ute.it van Dalen Don.k.e.rsiee.4 i( LEIDEN Als voorzitter van de gloednieuwe commissie bevolkingsvraagstuk gaat „t de Leidse prof. dr. P. Muntendam toch wat ver als we het bevolkingsprobleem zijn neest geliefde stokpaard noemen. ,,Het is bijna m n ongeluk dat mijn interesse juist zo >reed is". De 70-jarige hoogleraar in de sociale geneeskunde stort zich na de vele func- ies die hij in de volksgezondheid al had op een nieuwe taak, waarvan we misschien iver twee jaar resultaat mogen verwachten. Waarom nu pas het bevolkingsvraagstuk onder de loep wordtbruik maken enomen? Muntendam: „Het wordt inderdaad hoog tijd dat. aar iets aan gedaan wordt. Ik heb er al vaker op gewezen. Is je een inzicht hebt in het bevolkingsvraagstuk, kun je wannen maken voor de toekomst. In het verleden is daar on- ïui ioldoende rekening mee gehouden. In november vorig jaar is )anuit de Kamer aangedrongen op een onderzoek, dat aan- 'a^ oont hoe groot het bevolkingsprobleem in Nederland eigen lijk wel is". i gegevens het ..Ik vind de instelling van de com- rissie niet alleen belangrijk voor resultaten. Het is net zo belang- c dat de overheid zich nu bezig tiéoudt met het bevolkinsvraagstuk. ft le mensen moeten bij dat probleem Bt )oor Madeleine Roumen ADVERTENTIE Sluiting gemeentelijke bureaus Burgemeester en wethouders /an Leiden brengen ter open- oare kennis, dat het ontvan gerskantoor van de gemeente op 30 en 31 december a.s. voor het publiek gesloten zal zyn. Het bureau van dienst krediet wezen zal op die dagen nor maal geopend zal zyn. Leiden, 23 december 1971. dat men zich bewust is van de sa menstelling van het gezin, die dui delijk een relatie heeft met de mi lieuvervuiling. Als we dat bereiken, kunnen we veel problemen oplossen We moeten overigens de mensen niet dag in dag uit confronteren met alleen maar de ngatieve zaken in hun leefmilieu. Daarmee kun Je Centraal Bureau voor de Statistiek. Ook sluit prof. Muntendam niet uit dat het materiaal verschaft door de volksstelling, er aan te pas komt. Op grond van de resultaten van de on derzoeken, zal de overheid straks eventuele maatregelen kunnen ne men. Maatregelen die gericht zijn op de toekomstige ontwikkelingen in de samenleving. Nieuwe onderzoeken „Wij zullen veel nieuwe onderzoe kingen moeten doen," zegt prof. Muntendam. „Veel van de bestaan de gegevens zijn aanvechtbaar ge worden, omdat ze steeds veranderen. Neem bijvoorbeeld de prognoses de bevolkingsaanwas. Als Je i n®uroti5fh® h0UJ»ne 7™ de daling van het geboortecijfer ziet, een stuk voorkomen", het erg moe„ljk om Commissiele goede Sevens hebt. De commissie bevolkingsvraag- Daarom moeten we als commis- stufe zal waarschijnlijk uit ongeveer sle op veel fronten gaan eamenwer- vijftien deskundigen bestaan mietjken. We moeten nauw contact on- LEIDEN Koppeling van een irkeerslichteninstallatie bij de aan- uiting van rijksweg 4 (Amsterdam otterdam) met rijksweg 11 (Hoge Indijk) aan verkeerslichteninstal- ties bij de Leiderdorpse brug en de Iranjelaan is op korte termijn niet verwezenlijken. )m de eventuele invloed van ugsluitingen in het gebied van Lei- in op de verkeersafwikkeling bij de insluiting van beide rijkswegen toch kunnen neutraliseren, is alsnog schakeling ontworpen, die, nader wordt uitgewerkt. Dit werk in februari a.s. zijn voltooid. De kosten van de verkeerslichten- latijjistallatie, die zes k acht maanden goedkeuring van de plannen kan |n geplaatst, komen ten laste van tt rijk. Minister Drees van Verkeer en Wa- ir^rstaat deelt dit mee in antwoord op van het eerste-kamerlid Mee- ler (PvdA). politiek samengesteld». Het onder zoek houdt in: de omvang, samen stellingen, spreiding, leeftijdsopbouw en gezondheidtoestand van de be volking. Ook zal men aandacht be steden aan de toenemende verstede lijking en de relatie tussen de be volkingsomvang en het leefmi'ieu De commissie zal onder meer ge- LEIDEN De jaarlijkse kerst- nachtdienst in d'e Zuiderkerk Lam menschans wegzal een bijzonder karakter kri geB.elvheha karakter krijgen .Behalve het Chris telijk Rijnlands Mannenkoor en het Surinaamse zangeresje Truus Si mons wordt namelijk medewerking verleend door een grote groep van de ..Children of God", de bekende Amsterdamse groep van de Jezus-be weging. Zij zullen zingen en spelen en vertellen over hun ervaringen. De meesten van hen zijn buitenlan ders die verslaafd' waren aan hard drugs en nog maar kort geleden tot het christelijk geloof zijn over gegaan. Deze „christelijke hippies" heb ben nooit eerder meegewerkt aan kerkdiensten, omdat hun beweging zich buiten de officiële kerken om beweegt. Maar Sipke van der Land, die deze dienst zal leiden, heeft al geruime tijd een goed contact met hen, en heeft de synode van de ge reformeerde kerken de vorige maand ook op het hart gebonden contact te zoeken met de Jezus-people. Hij heeft nu een bus gecharterd en laat de hele commune naar Leiden komen. Zij zullen voor een belang rijk deel zijn preek bepalen. Sipke van der Land, die zich na drukkelijk distancieert van de groepen die d'oor de Pinkster beweging zijn opgezet, heeft waarde ring voor de Amsterdamse groep, en meent dat hun getuigenis velen sterk zal aanspreken door de eerlijk heid en de grote overtuigingskracht die van hun alternatieve manier van geloven uitgaat. Op de vraag of hij met zo'n vrij en vrolijk gezel schap de dienst wel in de hand kan houden, antwoord Sipke: „Ach. het wordt een avontuur, maar mag een kerkdienst ook eens avontuurlijk we zen? Het wordt in ieder geval een verrassende dienst, en ik heb er veel zin in". De dienst in de Zuiderkerk begint vrijdagavond om 11 uur. ADVERTENTIE Uitnodiging nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Maandag 3 Januari 1972 wordt in de Burgerzaal van het Stadhuis een openbare nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordigers van Leidse verenigingen, instel lingen en organisaties. Deze receptie begint om 20.15 uur. Burgemeester en wethouders van Leiden de secretaris, de burgemeester J. VAN DE POEL, A. J. VIS derhouden met de Raad Ruimtelijke Ordening en het Neder lands Instituut voor Demografie". wetenschap bevolkingsproblemen Hoewel het steeds minder kinderen krijgen zo op het eerste gezicht een aardige bijdrage lijkt voor het op lossen van het bevolkinsvraagstuk, kijkt prof. Muntendam naar de an dere kant van de medaille. „Als de mensen steeds meer op Jonge leef tijd trouwen, zal het geboortecij fer wel weer eens langzamer dalen. Als er minder kinderen worden ge boren. terwijl we langer leven, dan neemt het aantal mensen dat niet in het arbeidsproces in ingeschakeld snel toe. Al hebben we in Nederland ondanks een daling van het geboor tecijfer toch nog een geboorte-over schot van negen k tien promille, we moeten dat blijven zien naast de toe neming van onder meer het ver keer, huisvesting, recreatie enzo voorts". Pilgebruik „Natuurlijk heeft het pilgebruik de daling van het geboortecijfer be vorderd. De pil moet niet alleen in het ziekenfondspakket worden opge nomen, maar ook de voorlichting over verantwoorde gezinsvorming. Als de artsen dan menen dat hun honorarium daarvoor onvoldoende is moeten ze dat maar kenbaar maken. Maar het is wel een taak, die zij in het kader van hun ziekenfondstaak moeten verrichten. Abortus zie ik niet als een moeilijke zaak. In Ne derland wordt abortus niet gezien als een maatregel voor de bevol kingsregeling, zoals dat wel het ge val is geweest in Japan. Het toene mend aantal abortussen komt, om dat er onvoldoende aan preventie wordt gedaan". Menselijk recht Prof. Muntendam stelt voorop dat het een goed menselijk recht is om zelf de verantwoording te dragen voor de gezinsvorming. „Daar bij moet geen invloed uitgaan van de overheid en de kerk. De overheid heeft wel de taak om de bevolking te leren hoe ze die verantwoorde lijkheid moet dragen. De mensen moeten zich van de gezinsgrootte bewust zijn in het kader van een al gemeen bevolkingsprobleem, alleen vanuit hun eigen sche problemen. Gelukkig wordt in het onderwijs al veel verbeterd wat betreft die voorlichting". „Als we aan overbevolking den ken, zie ik niet de situatie komen dat we onvoldoende te eten zullen hebben, maar wel zie ik grote pro blemen bijvoorbeeld op het punt van de volkshuisvesting en het ver keer. Daar komen nog vele proble men bij. Neem nou de manier waar op ziekenhuizen worden gebouwd. Die ziekenhuizen komen er wel, maar men vraagt zich niet af of ze wel bemand kunnen worden. Men denkt eenvoudig niet in dat raam". Bij overlijden Godfried Bomans Weer is de Nederlandse literatuur een gevoelige slag toegebracht. Na het overlijden van Simon Vestdijk, een schrijver, wiens oeuvre in kwantiteit en kwaliteit waarschijnlijk voorlopig door geen ander overtroffen zal worden, is nu de schrijver Godfried J. A. Bomans overleden. Er was een duidelijke verschuiving zichtbaar in de stijl en de inhoud van de laatstelijk verschenen pu blicaties van zijn hand. Schreef hij vroeger frivole, dartele, quasi - ernstige stukjes over „De bokser" (Kopstukken), „Anna" (Sprook jes) telingen) creërde hij figuren als „Pa Pinkelman" en „Tante Pol- lewop", met het verstrijken der jaren werd zijn toon ernstiger, z'n humoristisch schetsen meer door dacht en van een diepere inhoud. De gesprekken, die hij voerde met zlin broer en zuster, waren daar van wel het duidelijke bewijs. Ver te zoeken was de geest van Bo mans, weerspiegeld in „De Avon turen van Bill .Clifford." het ver- fijnd-onderhoü'dende in „Pieter Bas" of „Erik". Godfried Bomans onderging een duidelijk aanwijsbare verandering werd ernstiger en liet de morali serende passages, die in het ont luikende stadium van zijn penne- soelen nog incidenteel in zijn ver halen verweven waren meer en meer een kenmerkende, het genre bepalende functie vervullen. Hij ging naar Bethlehem om dieper door te dringen in de mogelijkhe- Laten den. waarvoor hij geen verklaring vergeten wist. Zijn geloof is immer reël en kritisch-toetsend geweest. Het behoeft geen twijfel, dat zijn naam in onze herinnering zal voortleven toch in eerste instan tie als de ietwat verstrooide im mer gevatte debater, die kon bo- 4 t een op een grote algemene ont- Een fndere ,keer Hfh ma maakte. Het moet zijn nabe staanden tot troost dienen verder te leven in de wetenschap, dat zijn naam zal voortleven niet slechts op korte termijn bij zijn huidige, omvangrijk lezersschare maar ook later, veel later, wan neer men zijn gezicht niet kent. zijn stem nimmer heeft gehoord. Ook dan zal men praten over de boeken, die hij schreef en die zijn leven verlengen tot in lengte van dagen. Zijn pennevruchten ma ken hem onsterfelijk, gelijk een componist voortleeft in zijn mu ziek. „Het Kerstmannetje" (Bui- Arm en beklagenswaardig zijn zij, die zijn boeken niet kennen, di« zijn spirit niet gevoeld hebben, die geen kennis mochten nemen van zijn fijnbesnaarde ziel. Juist nu, juist in deze tijd, waarin proza en poëzie vaak een equivalent geacht worden van die beschrijvingswijze welke slechts mondeling taalge bruik zou rechtvaardigen. Juist nu is de ernstige, in elk opzicht even wichtige ondertoon van Bomans' werk een verademing, Bomans is niet meer, Bomans was. Nog onlangs, op 12 november om precies te zijn, ontving ik een brief van hem. waarin hij mij mededeelde niet in staat te zijn gevolg te geven aan mijn uitnodi ging, waarin ik hem vroeg een le zing te verzorgen. Het zou een eer voor Leiden geweest zijn hem binnen zijn veste te mogen be groeten. Het mocht echter niet [zijn. onze schrijvers realiseren, het geen zij door middel van hun boe ken trachten over te brengen. Ik wilde graag met het aanhalen van een alinea uit „Vrienden tot in de dood" uit „Wandelingen door Ro me" besluiten: wikkeling, een algemene ontwik keling, die hem in combinatie met zijn gevatheid in staat stelde el ke discussie te winnen. Wanneer Godfried Bomans zijn mond opende, wachtte je op iets. verwachtte je een wbon mot", een kwinkslag, iets heerlijk ongrijp baars. Reeds tijdens zijn leven heeft hij zijn kwaliteit als schrij ver bevestigd en niet in de eerste plaats door de parodie „Bloed en Liefde." die hij op het toneeldra- ooit in je leven iemand zien dood gaan? Niet? Dan heb ik met je te doen. Maar geloof me, het valt mee, ik zal rustig sterven. Wees flink, als het gebeurt, ik zal niet lastig zijn.... Ik hoop, dat Godfried Bomans de kracht heeft gevonden, gelijk hij dat ook van zijn romanfiguren verwachtte, de dood onbevreesd tegemoet te treden. A. C. Koekebakker Jr. Leiden. LEIDEN „Oom" agent. Dat is waar de politie naar streeft met de wijkagent: een geheel nieuwe figuur voor deze stad. Leiden krijgt er voorlopig tien, verdeeld over de vijf districten waarin de stad voor dit doel is opgesplitst. Elke wijk krijgt dus twee wijkagenten. Zij zullen één of twee dagen in de week op hun brommer of op de fiets in de hun toegewezen buurt rondrijden. Hoofdinspecteur H. Oudman ver wacht wel wat van die wijkagent. Met ingang van 3 januari gaan zij de straat op (hoewel de nieuwe bromfietsen nog niet zijn aangeko men). Voor het zover kon komen heeft de Leidse hoofdinspecteur eerst elders zijn licht opgestoken. Geknipt Met ame in 's Hertogenbosch, waar ze met eenzelfde systeem van beperkte wijkwacht werken. Ze heb ben er in Brabant goede ervaringen mee opgedaan. De wijkagent moet bijvoorbeeld letten op de typische verkeersknel punten in zijn wijk en daar zonodig wat aan doen. De straatverlichting, wrakken langs de weg, toezicht hou den bij het uitgaan van de scholen, fout-parkeerders: allemaal zaken waar de agenten van een patrouille wagen vaak snel aan voorbij gaan, letterlijk, maar die Juist voor de wijkagent geknipte zaakjes zijn. De wijkagent, stelt hoofdinspecteur Oudman Zich voor, moet ook open oog hebben voor het sociale gebeu ren in zijn stadsdeel. Dat betekent bijvoorbeeld: bemiddelen bij ruzie tjes. Het kan ook betekenen dat de wijkagent eens een keertje langs gaat bij de alleen wonende bejaarde I die al een tijdje ziek is. Of dat de wijkagent extra let op gevallen van verwaarlozing. Een duidelijke vertrouwensfiguur dus. De wijkagent zal daarom con tacten moeten onderhouden met het verenigingsleven in een wijk iwijk- verenigingen, mogen wij even voor stellen.waartoe ook worden ge rekend de olubhuizen, predikanten en pastores. Tijd gunnen Geen geringe taak, en hoofdin specteur Oudman haast zich daarom te merken dat men de wijkagent de tijd moet gunnen om in te burge ren. Het is een voorlopig begin, stelt hij. Dat blijkt ook uit het feit. dat wijkagenten in d'e aanvangfase hun gewone werk blijven behouden, naast de één of twee dagen dat zij in hun wijk vertoeven. Omdat elk van de vijf stadsdistric ten een tweetal wijkagenten toege wezen heeft gekregen, betekent dit dat er twee tot vier dagen per week (niet in het weekeind) zal worden gepatrouilleerd. Dat gebeurt over dag, in de "kantooruren". Daar naast. 's avonds en in het weekein de. is -er de gewone politie-controle per auto. Dit zijn de vijf sectoren waarin de stad is verdeeld: Tuinstadiwyk met Professoren- wijk. Burgemeesterwij k en Rivieren buurt. Zeeheldenbuurt met Kooi en Me renwijk. gebied ten noorden van de He rensingel. weerszijden van Rijnsburgerweg en Morskwartier-Juwelenwijk en. Zuid-west. Zo gaat het in het nieuwe jaar worden in Leiden: de wijk agenten gunnen zich de tijd om contact met de bevolking te on derhouden. (Foto Holvast) Forse lappen, geeft hoofdinspec teur Oudman toe. Hoewel: op de brommer rijd je gauw een eind weg. De binnenstad is nog buiten beschou wing gelaten, omdat hier al een vrij Intensief politie-toezicht is. Het ligt in de bedoeling om de Me renwijk te zijner tijd een eigen wijk agent te geven. Er wordt trouwens gedacht over een vaste politiepost in de Merenwijk, als het bevolkingsaan tal daar wat is gegroeid. In de ande re wijken is dat niet de opzet. "Mis schien iets voor in de toekomst", zegt de hoofdinspecteur. Maar voor lopig wil hij niet aan de terugkeer naar de situatie van vroeger, toen er hier en daar politiepostjes waren ondergebracht in clubhuizen in de wijk. Portofoon Bewust is het ook zo geregeld, dat de wijkagent niet in "zijn" wijk woont, om hem niet teveel aanloop te geven. Voor grotere zaken (in braken) moet men trouwens toch contact blijven zoeken met het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat, dat via de portofoon in wederzijdse verbinding staat met de wijkagent op pad. Als de wijkagent goed mocht blij ken te vallen in Leiden, zou "hip" Oudman op den duur wel over wil len naar een verder doorgevoerd sy steem, zoals in Utrecht, waar alle wijken permanent hun vaste "oom" agent hebben. Maar dan moet eerst het politiekorps hier op volle sterkte zijn. Er mogen 180 man in Leiden wer ken (administratieve inbegrepen) van binnenlandse zaken, er zijn er 170 In de loop van volgend Jaar komt er echter versterking van tien kersverse krachten van de politie school in Apeldoorn in Leiden bij Henk de Kat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3