EIDSCH DAGBLAD Drees wil de snelheden beperken Grotere kans op acties in de metaal vandaag Ontvoerders van meisje vlak bij de grens gepakt GRENS VAN MENSELIJK VERMOGEN IS BERERCT" )verval op aissiere in diotterdam: >n buit LEIDSCH DAGBLAD Schade: twee miljard Te?m Rode Kruis naar Pakistan i maart i uu'J DONDERDAG 23 DECEMBER 1971 No. 335Ö9 N tcteur: G Koopman oidredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (btf vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,30 Witte Singe) 1. Lelden - Tel.: 25041 Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) 16 PAGINA'S [TERDAM Agenten en re- ïercheurs van de Rotterdamse ilitie zijn vanochtend een inten se jacht begonnen op de drie jannen die een caissière ongeveer ^inderdduizend gulden afhandig m bben gemaakt De overvallers, Igens de politie vermoedelijk #a nbonezen, dwongen haar het be- 'm ag af te geven in de lift van het tieepvaart- en handelsbedrijf immers en Van der Heide aan de lompjes in Rotterdam. iaders waren bij de overval ge- ipend maar hebben de caissière en letsel toegebracht. De caissiè- had de honderdduizend gulden geld opgehaald bij een bank in centrum van Rotterdam, s al in het gebouw en wilde het JÉ ld naar de boekhoudafdeling ingen toen ze in de lift door Ie mannen werd bedreigd. >ed politie vermoedt dat de rovers gevluocht in een lichte 'Tau- jl, waarvan de kofferruimte is ïhtgebonden met een touw. Toen roofoverval werd gepleegd droe- ee van de drie daders een zon bril. zacht van smaak (immvEit OnöcrbeBoompjes" aatselijk regen bewolking met plaatselijk regen, en daar mist. Matige tot krach- zuidwestelijke wind. vanavond et binnenland weinig wind. mumtemperaturen rond 3, ma- morgen ongeveer 9 graden. •(Opgemaakt om 12.40 uur) op 08.47 uur, onder 16.32 uur. op 11.58 uur. water te Katwijk 7.35 uur en uur. Laagwater 3.13 uur en DEN HAAG/ROTTERDAM De kans bp acties in de metaal is van daag duidelijk vergroot nadat giste ren in een vergadering is gebleken dat de voorzitters van de werkge vers en -nemers geen overeenstem ming konden bereiken over de c.a.o. De Federatie Metaal- en Electro- technische Industrie heeft vandaag haar leden richtlijnen gezonden voor de situatie na. 1 januari wanneer er geen cao meer van kracht is. Er wordt aangedrongen op terughou dendheid bij contact met de vakbon den. De samenwerkende vakbonden in de metaalindustrie hebben de werk nemers maandag jl. in een eerste pamflet hun visie op het verloop van de onderhandelingen gegeven en vandaag een nieuw pamflet laten uitreiken. De bonden houden op of om streeks 4 januari speciale vergaderin gen. waar definitieve besluiten over de acties zullen worden genomen. Ter kennismaking: het 4 weken voer de halve prijs Ik word abonnee per 6 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. Wat de haven-cao betreft be staat "er een goede kans dat de vo rige week afgebroken onderhande lingen voor het eind van het jaar nog zullen worden hervat. In een brief aan de scheepvaartvereeniging Zuid en Noord (de werkgevers in de Amsterdamse en Rotterdamse ha vens) hebben de vervoersbonaen voorgesteld op korte termijn de ge schilpunten nog eens te bekijken. De werknemers eisen onder meer een ongelimiteerde prijsindexering voor 1972 en een reële loonstijging. De werkgevers willen niet verder gaan dan een prijsindexering tot maximaal zes procent en een op schorting van een eventuele inko mensverbetering tot 1 juli 1972. Kortgeleden heeft Pe king twee Amerikaanse staatburgers, die reeds ge ruime tijd in Rood-China gevangen gehouden werden, op vrije voeten gesteld. Een van hen was de 26- jarige Mary Ann Harbert, die vijf jaar werd vastgehouden nadat zij indertijd in de Chi nese Volksrepubliek was op gepakt, toen zij met een vriend van de familie in een zeiljacht binnen de Chinese territoriale wateren was ge raakt. Mary Ann (in gestreept truitje) kwam dezer dagen in San Francisco aan. waar zij (zie foto) door. haar drie jaar oudere zuster mevr. Susan Carrington omarmd werd. Rechts kijkt haar vader toe; links haar moeder. Op een persconferentie verklaarde zij nimmer aangeklaagd te zijn en ook nimmer voor een rechtbank te zijn gebracht. De tioeede Amerikaans staatsburger, die op vrije voeten werd gesteld was Richard G. Fecteau. die ne- nentien jaar gevangen heeft aezeten in Rood-China Fec teau weiaerde voor de pers een verklarinn af te legnen om het aevaar te voorkomen dat zijn verkiar*nnen -oudev worden over nebr acht er, daardoor het lot zouden kun nen verzvwren van de 11 me riknnen. die nog in China afvangen zitten. DRIEBERGEN Een man, een vrouw en een veertienjarig meisje, die gisteren de vierjarige Julia i>"an Klaveren uit het huis van haar grootouders in Drieber gen hadden ontvoerd, zijn door een snelle reactie van de groot vader en de rijkspolitie aan de Duitse grens aangehouden. De ontvoering was het gevolg van een echtscheidingsprocedure. De grootouders, die het kind al twee maanden verzorgen, kregen gisteren bezoek van een Duits spre kende man, die een papier van het Ambtsgericht ligt zien en naar het kind vroeg. Grootvader van Klaveren dacht, dat de man kwam namens een officiële instantie uit het stadje Velbert in West-Duitsland, waar de mooier woont. Hij bracht Julia naar de man, die haar een hand gaf en haar onverwacht naar buiten sleur de. Grootvader gaf de man meteen een klap in zijn gezicht en pakte het kind. De man kwam hem achterna en slaagde er in na een worsteling met de zeventigjarige grootvader het kind opnieuw mee te nemen Zil verdwenen in een auto. Grootvader Van Klaveren, die het nummer had opgenomen, belde di rect de alarmcentrale van de rijks politie in Driebergen. Alle grenspos ten werden gewaarschuwd naar de auto uit te kijken. Korte tijd later zagen twee motor rijders van de rijkspolitie, die naar de auto uitkeken, de wagen bij de grenspost Zevenaai Zij hielden de bestuurder, het meisje en een vrouw aan De vrouw bleek de Hongaarse moe dei van het ontvoerde meisje te zijn Het kind is weer terug bij de grootouders. DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Water staat) is van plan om de snelheden in het verkeer in de na-i bije toekomst aan banden te leggen. Voor diverse wegen zullen waarschijnlijk maximumsnelheden worden vastge steld. De bewindsman vindt dat met de drukte en de snelheid van het verkeer de grens van het menselijk vermogen is bereikt, wat betreft het aantal te verwerken indrukken. Dat Nederland een voorstander is van snelheidsbeperking bleek on langs nog op een conferentie van de Europese ministers van Verkeer. Kruisinga stemde daar in met een resolutie om in Europa een uniform systeem van snelheidsbeperkingen in te stellen. Daarbij wordt gedacht aan een maximumsnelheid van 130 tot 140 kilometer op autowegen. Alleen in de EEG-landen vielen in de periode van 1960 tot 1969 meer dan 400.000 verkeersslachtoffers (zwaar of dode lijk gewond). De economische schade als gevolg van verkeersongevallen in ons land wordt geraamd op een bedrag van twee miljard per jaar. Ongeveer de helft van dit bedrag kan worden toe geschreven aan het verlies van ar- beidsproduktie van het slachtoffer Zo hebben de bedrijfsverenigingen in 1968 in verband met ziektegevallen veroorzaakt door het verkeer, niet minder dan 2.080.021 dagen uitkerin gen verleend. Volgens de ministers Drees, Stuyt, Langman en Boersma die ant woordden op vragen van het D'66- kamerlid Imkamp heerst er op het ogenblik een „ernstige verkeerson gevallen-epidemie" Uit de be schikbare cijfers blijkt dat de sterfte, ziekte en invaliditeit ten gevolge van verkeersongevallen een ernstig pro bleem vormen. Ongeveer tien procent van de to tale ziekenhuiscapaciteit wordt be nut voor de behandeling en verple ging van ongevalspatiënten, der begrepen zijn de verkeersslacht offers. Ook is gebleken dat onge veer een-zesde deel van de chirurgi sche bedden in de ziekenhuizen in beslag genomen wordt door verkeers slachtoffers. Stokvis en Technische Unie willen samen Rotterdam R.s. Stokvis en Zonen en Technische Unie Beheer bekij ken de mogelijkheden om te konten tot nauwe samenwerking. Dit moet gezien worden tegen de achtergrond van de noodzakelijke herstructure ring van de technische groothandel in ons land. Waar mogelijk zullen dan ook andere belanghebbenden in het overleg worden betrokken. Met de vakbonden zal overleg wor den gepleegd over de sociale gevol gen van eventuele saneringsmaatre gelen. Bij fusie zal het personeels bestand in elk geval moeten worden ingekrompen. Om hoeveel mensen het gaat valt nog niet te zeggen. Medio dit Jaar werkten bij Techni sche Unie bijna 3400 mensen, bij Stokvis eind 1970 2888 mensen. Zie ook de rubriek economie. Kweker Bert Kralt (44) uit Rijns burg is dik tevreden. De "kerst- bloemenoogst" is lang niet tegen gevallen. Integendeel. Vooral door de enorme export naar Duitsland, waar ze als het ware zitten te springen om bloemen uit deze contreien STREEKPAGINA Hoog tijd, dat de groei van de be volking wordt bestudeerd LEIDSE PAGINA Mr. Andriessen werd de nieuwe leider van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer, mr. Veringa lid van de Raad van State PAGINA 7 Iedereen is MORGEN, vrijdag 24 december rullen onze kantoren in ver- oand met de kerstviering te 16.00 gesloten zijn. De Directie. DEN HAAG/LEIDEN Het is bijna een Leids team, dat op initiatief van het Nederlandse Rode Kruis twee maanden chirurgische hulp gaat verlenen aan slachtoffers van het con flict IndiaPakistan. Het medisch team gaat oorlogsgewonden behandelen, waarschijnlijk in een districtshospitaal in Oost- Pakistan. Het team staat onder leiding van prof. dr. M. Vink, chirurg in het Aca demisch ziekenhuis. Verder bestaat het uit de arts F. R. Hohmann, de j anethesist L. van der Berg, operatie- zuster D. Stolker, allen uit Leiden I verpleegster A. Feenstra uit Haaks bergen en Leger des Heils-majoor Eva den Hartog uit Scheveningen. De uitrusting van het team gaat volgende week woensdag weg met een gecharterde DC 8. Waarschijnlijk gaat het team ook mee naar Cal cutta. In verband met regelingen wordt het vertrek misschien enkele dagen uitgesteld. Het team zal in staat zijn allerlei soorten operaties te verrichten. Twee teamleden zijn enigszins vertrouwd met de dialecten, die in Oost-Pakis- tan worden gesproken. De kosten van uitzending bedragen meer dan een half miljoen. Het Rode Kruis heeft op gironummer 777 tot- nog toe bijna f. 170 000,- ontvangen. Minister De Koster van Defensie heeft een complete chirurgische uit rusting beschikbaar gesteld. Ook gaan noodrantsoenen mee voor een maand. Deze hulpverlening moet worden gezien als onderdeel van de vredestaken van de krijgsmacht. Het veldhospitaal, dat meegaat, bevat o.a. een operatietafel, narcose-appa- ratuur en een draagbaar röntgen toestel. Bij de samenstelling van de uit rusting is ervan uitgegaan, dat het team gedurende vijftig dagen effec tief kan opereren met een gemiddelcj van tien operaties per dag. Het Nederlandse team zal één van de tien zijn uit verschillende landen die onder auspiciën van het Rode Kruis medische hulp gaan verlenen in de getroffen gebieden. Een beeld van het gereed maken van de uitgebreide me dische uitrusting, (Pus/ QTte tetnvs Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant' Dagelijks komen uit de onderscheidene gemeenten berichten van de oprichting van sub-commissiën voor de feestviering van 1 April 1872 Met genoegen zien wij dat zich onder die zich daartoe vereenigd hebben, even als te Leiden onderscheidene Ka tholieke ingezetenen bevin den. Het gewone gnla-bal ten Hove zal, naar men ver neemt, pleats hebben op Woensdag 3 Januari.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1