Het hart van Polen is dood Pleidooi voor volksheld Jonge Olifant: de zachtste. o li pa •"IV [CAN HET POOLSE VOLK DE ADERLATING VAN JODEN OVERLEVEN? Moedjiboer Rachman huisarrest - [QENSDAG 22 DECEMBER 1971 BUITENLAND PAGINA 9 Er is waarasMig wel een jonge jenever die zachtis5als fluweel. D.ie straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeid is. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. Aanklager vraagt strenge straf tegen „Tijl" BRUSSEL Boos en luid heb ben familie eh bewonderaars van Tijl Uilenspiegel him gram ge lucht over het feit dat de Jeugdi ge volksheld gisteren niet onmid dellijk door de Brusselse rechtbank in vrijheid is gesteld. Kreten van "ho" en "schande" weerklonken, toen de leden van de twintigste "boetstraffelijke kamer" zich te- rugtrbkken, nadat de president had bekendgemaakt dat pas op 12 Ja nuari vonnis zal worden gewezen. Door Sybe Stamm Tijl van Limburg, de liefdadige dief van Vermeers "Liefdesbrief" zal de kerstdagen niet doorbren gen in de huiselijke kring, zoals door zijn verdedigers met zo veel vuur was bepleit. Weer aan de ket ting werd hij teruggeleid naar zijn cel. Maar het luide applaus dat zijn aanhang hem ten afscheid meegaf zal hem wellicht tot troost zijn. Nieuwe "Tijls" Wat de procureur des konings be treft dient de ten onrechte zo popu laire delinquent met een voor beeldige straf te boeten voor zijn misdaad. Sinds Mario's arrestatie zijn er inmiddels vier nieuwe "Tijls" in België opgedoken, die met bomaanslagen dreigen om hun al of niet "liefdadige" eisen kracht bij te zetten. "Mario R. moet aan den lijve on dervinden hoe erg het is wat hij gedaan heeft. En die andere Tijls ook: zij moeten weten wat hen te wachten staat als zij op dezelfde baan voortgaan", waarschuwde mr. Dubois. De procureur des konings formu leerde zijn eis tegen Tijl Uilen spiegel zonder een concreet aantal maanden of jaren gevangenis straf te noemen. Hij drong slechts aan op "een strenge principiële straf", waarvan eventueel een groot deel voorwaardelijk zal kun nen worden opgelegd, met geduren de een proeftijd justitieel toezicht op een stipte naleving van de voorwaarden. Geen genade Het "idealisme" van de 22-Jari- ge kelner uit Tongeren kon in de ogen van de procureur des konings geen genade vinden. De Staat der Nederlanden het grootste slachtoffer heeft zich naar de mening van de procureur echter "fijn gedragen", al zal de directie van het Rijksmuseum inmiddels dan wel het leuke liedje zingen waarvan de eerste regel luidt: "Was ik maar bij moeder thuis gebleven", zei mr. Dubois. De liefdadigheid van de infantiel die een onvervangbaar schilderij van vijftien miljoen gulden uit de lijst sneed om er een losgeld voor te eisen ten bate van de Oostben- gaalse vluchtelingen, werd door de procureur des konings gezien als "een karikatuur van naastenlief de". En de bewondering die Tijl met deze daad oogstte, dient slechts als alibi voor de goedwillenden die on machtig staan tegenover al het leed in de wereld. "Om ons gewe ten te sussen gaan we dan voor Mario R. en zijn kinderachtig ge doe hard in de handen klappen", zei mr. Dubois, alsof hij het ap plaus in de zaal al voorzien had. Zure zoetjes "Geld is belangrijk, maar geld is bij lange na niet het voornaam ste dat moet worden aangewend te gen zulke misstanden. Wie knusjes in zijn zetel ligt, wie zure zoetjes aan het kouwen is terwijl zulke verschrikkelijke beelden op de tv voorbijgaan, die kan zeggen: ik heb betaald. Maar dat is een ka rikatuur van de naastenliefde!" riep de procureur uit. "Ik heb Ma rio R. herhaaldelijk gevraagd wat hij vóórdien voor die hongerlijders heeft gedaan. En hij is me het antwoord nog steeds schuldig. HIJ vond het makkelijk van andermans geld te nemen. Maar dat kan ieder- Somber De procureur de konings was blijkbaar somber gestemd over de kansen dat het Brusselse mu seum voor schone kunsten ooit nog eens buitenlandse kunstwerken ter leen zal ontvangen. "Want wat heeft Tijl bereikt?" riep hij: "dat de kleine man, die zich de luxe niet kan permiteren zo'n kunst voorwerp buiten onze grenzen te gaan bewonderen, zich voortaan te vreden zal moeten stellen met een foto. De verdediging bepleitte vrij spraak. Eerste verdediger mr. Jean Reard zette uiteen dat Tijl met zijn daad geen enkel fraudu leus voordeel voor zichzelf heeft willen behalen. Dat men een held van hem heeft gemaakt mag niet meespelen, want dit gebeurde pas naderhand en Tijl had het zelf in het geheel niet voorzien. Bom "Stel deze man nu in vrijheid en laat hem kerstmis vieren bij zijn grootmoeder", vroeg de pleiter. Toen zweeg hij. Een rijkswachter stond druk te fluisteren met de procureur des konings. "Wat is er?", vroeg de president. Mr. Dubois, lachend: "Er wordt mij gezegd dat er een bom is in de zaal". Advocaat: "Misschien een van die andere Tijls. Laat ons hopen van niet". Het woord was aan twee de verdediger mr. Goovaerts. "Voor Mario R. is het onrecht in de wereld een kwestie van arm en rijk. Hij ziet de maatschappij als een komedie, omdat zij wapens fa briceert en die verzendt naar de ontwikkelingslanden met hetzelfde schip dat de medicamenten ver voert. Ministers ontlopen hun ver antwoordelijkheid door zich te verschuilen achter frasen en situa ties. Tijl liet zich tot een daad ver leiden voor werkelijk bestaande mensen, die stuk voor stuk meer waarde hebben dan de onvergetelij ke "Liefdesbrief". Mr. Reard bepleitte straffeloos heid op grond van morele over macht. Voor het geval de recht bank toch straf zou willen geven, bepleitte de verdediging een op geschort vonnis, met een proeftijd, en toezicht, of een voorwaardelijke straf. Tijl zelf betuigde zijn spijt. Hij was diep onder de indruk Het applaus van zijn aanhang fbracht op zijn gezicht slechts eenj verle gen lach te voorschijn. Toch weet de politie over het algemeen wel van flink optre den, getuige de tientallen doden die vielen hij de onlusten vn Danzig, waar zoals u op deze archieffoto kunt zien o.a. het partijgebouw in brand werd gestoken. de prijsverhogingen demonstreer den. Maar voor de Joodse begraaf plaats in Warschau gelden kenne lijk andere prioriteiten. Waarmee we nog niet willen zeggen, dat de politie hier een vinger in het spel heeft. Pinir Pinir is 81 Jaar. Al in het grote ghetto van Warschau was het zijn taak de doden te begraven. In de oorlog ontsnapte hij en sloot zich aan bij de partizanen in de diepe Poolse wouden, van waaruit het verzet tegen Hitier opereerde. In 1960 begroef hij zelf zijn zoontje van drie op deze dodenakker en sindsdien is hij er maar gebleven. Hij heeft geen officiële functie, krijgt geen pensioen en leeft van wat de bezoekers hem toestoppen. Pinir heeft maar twee handen. Daarmee moet hij iedere dag de toegebrachte ellende herstellen, 's Morgens rent hij als een opge jaagde haas rond om de schade van die nacht op te nemen. Hij sleept stenen terug, metselt gra ven dicht, schroeft monumenten in elkaar, ontvangt de politie en raakt iedere dag een week verder achterop. „Er was iemand uit Is raël over,' vertelt hij, „die gaf me duizend zloty toen ik het graf van zijn moeder in orde had gebraóht. De volgende dag lag alles weer uit elkaar en de steen was verdwe- Gelukkig maar, denken de be zoekers, dat het in Pinirs vermoei de hoofd al is gaan schemeren. Van het lugubere spel, dat er met zijn doden wordt bedreven, dringt weinig meer tot hem door. Zijn verstand is stil blijven staan bij andere verschrikkingen, nu zo'n kleine 30 Jaar geleden, waartegen wandaden uit het jonge verleden —hoe afgrijselijk ook wel in het niet moeten vallen. Aan de ingang van de begraaf plaats liggen kaal en bloot wat ste nen fundamenten. Daar stond vroeger een kleine synagoge. In 1943, toen 120 Joden daar op één van de feestdagen voor het gebrui kelijke ritueel bij elkaar kwamen, liet de beruchte SS-generaal Von Stoph het gebouw in brand steken. "Er is niemand uitgekomen" zegt Pinir. Levensbehoefte Het is half vier 's middags. In de flatgebouwen rond dit donkere eiland van bomen en stenen gaan de lichten aan, want het schemert al vroeg in december in Polen. War schau bereidt zich voor op de feest dagen. De Marszalkowska, de bre de hoofdstraat, is versierd met bonte eliminatie. Het gigantische cultuurpaleis, door Stalin aan het Poolse volk cadeau gedaan voor zijn heldhaftige houding in de oor log, baadt in een zee van licht. De etalages zijn goed voorzien, Je kan er zelfs cosmetica uit West-Duits land en sinaasappelen uit Afrika kopen. Ruim 25 jaar na het eind van de oorlog begint het regime er eindelijk in te slagen de bevolking van de gewoonste levensbehoefte te Emigranten Maar het hart van Polen is dood Van de miljoenen Joden, die er het intellectuele zuurdeeg vormden, en die meer dan duizend jaar een onschatbaar aandeel in zijn wor dingsgeschiedenis hebben gehad, is niet eens de as meer over. De be roemde epoque van het Joods-Pool se marxisme, die Rosa Luxemburg met de oprichting van de socialis tische beweging heeft ingeleid, is onder de huidige generatie defini tief afgesloten. De communistenlei- der Adolf Warski is in de Sow Jet- Unie geliquideerd, evenals zijn medestrijder Henryk Kowski. Al fred Lampe, de oprichter van de Verenigde Poolse Arbeiderspartij, zoals de communistische partij in Polen heet, is dood. Andere be roemde Joden, zoals Bermann, Domb (die in de oorlog aan het hoofd van de inlichtingendienst stond), M inits (vroegere vice- premier en econoom) en Billig (de ideoloog van de parij) zijn al lang bij het regime in ongenade geval len. maar mogen niet naar Israël emigreren. Zij allen hebben hun leven lang voor het socialisme ge streden, omdat ze alleen daarvan een verlossing van de rassendis criminatie hoopten. Ook zij zijn bedrogen uitgekomen. Of het land deze chronische ader lating zal overleven? Of het socia lisme zonder de bevruchting van het Joodse intellect de revolutie kan redden? Gierek heeft zijn con cept als een prachtig verpakt ca deautje de bevolking aangeboden, maar of de inhoud meer bevat dan alleen frasen zal pas over vele maanden, misschien jaren blijken. Gierek heeft geen vakmensen en geen Jonge flexibele ideologen, die de bevolking mee kunnen krijgen. Zelfs economische experts in Polen uiten zich over de realisering van zijn beloofde gouden bergen bijzon der kritisch. Warschau is welis waar uit het puin van de Tweede Wereldoorlog herrezen en dat is op zich een bijna bovenmenselijke prestatie geweest, wrant 85 procent van de huizen was totaal vernield. Maar van de 30 miljoen Polen van voor de oorlog zijn zes miljoen ge dood en daarvan waren drie mil joen Joden. Er is heel wat meer dan het tijdsbestek van één genera tie voor nodig om de levenssap pen opnieuw te laten vloeien. Ontploffing in voorstad Parijs PARIJS (DPA) Minstens acht tien mensen hebben gisteren het leven verloren bij een ontploffing in een flatgebouw van twaalf verdie pingen in de Par ij se voorstad Ar- genteuil. Honderdzes bewoners wer den gewond. Iemand van de brandweer ver telde dat de druk van de explosie zo sterk was, dat er mensen door de ramen naar buiten werden ge slingerd. Kort voor het ongeluk had een bewoner de brandweer gewaarschuwd omdat hij een sterke gaslucht rook Enkele minuten na de komst van de brandweer deed een enorme ontplof fing het gebouw schudden. Plafonds en binnenmuren stortten in. Alleen de buitenmuren zijn blijven staan. RAWALPINDI (Reuter) De Oostpakistaanse leider van de Awa- miliga, sjeik Moedjiboer Rachman, zal spoedig uit de gevangenis worden vrijgelaten. Hij zal een of andere vorm van huisarrest krijgen. De pre sident van Pakistan, Zoelfikar All Bhoetto, heeft dit meegedeeld. Hij weigerde echter te zeggen, waar de Oostpakistaanse politieke leider nu wordt vastgehouden of waar hij na zijn vrijlating zou mo gen wonen. Sjeik Moedjiboer, die na het mili taire ingrijpen van West-Pakistan in Oost-Pakistan op 25 maart, de 75 miljoen inwoners had verklaard tot burgers van het soevereine, onaf hankelijke Bangla DesJ, werd kort daarop gearresteerd.Hij werd naar West-Pakistan overgebracht, waar hij achter gesloten deuren werd be recht wegens verraad. Het vonnis werd echter niet bekendgemaakt. Sjeik Moedjiboer Rachman had bij de verkiezingen voor het nationale parlement ongeveer een jaar geleden 167 van de 169 "oostelijke" zetels veroverd, waarmee hij de absolute meerderheid verwierf. De toenmali ge president, Jachja Chan, kon met hem geen overeenstemming bereiken over een nieuwe grondwet. De sjeik wilde dat Oost-Pakistan vrijwel vol ledig autonoom zou worden. Na toe nemende conflicten begon het Pakis taanse leger het grootscheepse offen sief tegen de afscheidingsbeweging, waarbij zich een bloedige strijd ont wikkelde en de partijen elkaar van gruwelijke slachtingen beschuldigen. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft dinsdagavond met dertien stemmen bij twee onthoudin gen een resolutie aanvaard waarin "een duurzaam staakt het vuren en beëindiging van alle vijandelijkheden in alle conflictgebieden" op het In diase subcontinent wordt geeist. (Van onze correspondent) WARSCHAU Midden tussen gigantische nieuwe woon- ijken ligt aan de Okopowstraat in Warschau de oude Joodse graafplaats. Omgeven door een rode bakstenen muur rust er een stuk typisch Poolse cultuur, dat nu onherroepelijk in geschiedenis is verzonken. Drie kilometer lang en ander- njilve kilometer breed strekt zich deze dodenstad uit over v ai drassig stuk grond vol bomen en slordig struikgewas. In ize donkere kille decemberdagen wasemt alles van dood en i rderf, maar in de zomer moet het hier een oase zijn van oen en vogels temidden van de betonnen woonreuzen rond- Het is het grootste Joodse kerk- öf ter wereld. Vele generaties lang een bloeiende Joodse emeente hier haar doden te rus- elegd: 800.000 zijn het er, vol- schatting van doodgraver Pi- ir, die hier al vele Jaren zijn werk oet. De eerste grafstenen vermei- het jaar 1980, de laatste dateren 1971, maar dat zijn er maar akele, want er wonen thans in larschau. na de progrom van Hit- n r en na de anti-semitische exces- onder het communisme, nog r een paar honderd Joden. Jpor Salomonson Ttissen de lange rijen grafstenen I chten hier en daar lege plekken K Daar zijn de kisten met de stof- lijke resten uitgegraven en i verzoek van familieleden naar raël overgevlogen. De 81-ja- ge Pinir noemt uit het blote ge- ;ugen hun namen op als van erbare kinderen, die hem on- ^ouw zijn geworden. Waarom ze I ut werden zegt hij ndet, maar dat ijkt bij een wandeling over dit acaber stukje aardbodem ook to- al overbodig te zijn. Geplunderd Het kerkhof wordt sindsdien ve le maanden systematisch geplun derd en leeggeroofd. Afgezien van wat er in de laatste Jaren is bijge komen is verder bijna geen van de graven nog ongeschonden, in de oudste gedeelten is het de tijd zelf, die alles aan flarden knaagt. In de vochtige grond zijn de graven gaan verzakken met als gevolg dat de stenen omvallen en breken. Schots en scheef ligt alles door elkaar: af gebrokkeld marmer, scherven van beelden en smeedwerk, omge waaide bomen, alles overwoe kerd door mos en varens. Paden zijn er niet meer te bekennen. Je moet er van de ene steen op de an dere springen als op schotsen om niet tot Je enkels in de modder weg te zakken. In de nieuwere gedeelten is de mens zelf de grote vernietiger. Po len is arm, de mensen verdienen er weinig, zonder bijverdienste redden ze het niet, de zwarte handel tiert er -welig. Alles wat niet direct tot de eerste levensbehoefte hoort is duur en moeilijk te krijgen, zo ook marmer en graniet. Wie een fat soenlijk graf wil hebben met een fatsoenlijke steen wordt naar de zwarte markt verwezen. Daar kan je schiterende marmeren en gra nieten platen bestellen in elke gewenste kleur, variërend in prijs van 20.000 tot 40.000 zloty. Het ge middelde maandloon in Polen: 2.000 zloty. Nou niet gaan vragen wie zoiets kan betalen, want het Poolse geld wezen is voor niet-ingewijden een onontwarbaar labyrinth. Alleen al voor de dollar zijn er zo'n 6, 7 of ficieuze koersen en iedere koers, heeft wel een zoon of zuster in Amerika. En ook niet gaan vragen waar al dat mooie marmer op de zwarte markt dan wel van daan komt. Een verweerde steen van een halve eeuw geleden, even in de slijpmachine en hij fonkelt gloednieuw. „Als een spiegel" zegt Pinir. Op de Jocdse begraafplaats staat het kostbare materiaal al keurig opgestapeld klaar wachtend op transport. In een hoek in de ach termuur, waar geen bezoeker zich door de woeste rotzooi meer heen waagt, is anderhalf jaar geleden met dynamiet een enorm gat ge maakt, zo groot dat twee volwassen mannen er rechtop in kunnen staan. Precies op die plek loopt er een grote betonnen autoweg langs. In het zand ernaast ziet men nog de sporen van de zware vrachtwa gen, die hier iedere nacht parkeert. Een man of vijf, een paar dekens en zware kabels en Je sleept in een nacht voor een half miljoen zloty mee. Bijna geen graf is nog onge schonden. Met beitels worden bak stenen en cement verwijderd, met schroevendraaiers worden de pla ten losgeschroefd. Natuurlijk loopt het in het donker wel eens mis. En dondert het marmer naar beneden. Overal liggen de gruzelementen. Aan de binnenkant zien de stuk ken er vaak nog zo wit en droog uit dat dat pas een paar uur gele den kan zijn gebeurd. Een enkele keer schijnt ook het graf zelf te worden geopend. Dat is niet zo moeilijk, want bij de Jo den wordt de kist niet dichtgespij kerd. Als eens de messias op aar de verschijnt, moeten de doden immers uit hun graven kunnen herrijzen. Er heerst in Polen een ware hysterie naar goud als vei lig waardebezit nu ook de dollar aan het kelderen is. Zijn de ro vers op Jacht naar gouden kiezen en trouwringen? Ingewijden ach ten het in ieder geval niet uitge sloten dat er echte lijkenschennis wordt bedreven. Georganiseerde bende Het staat als een paal boven wa ter ook niet-Joden geven dat toe dat hier een goed georgani seerde bende aan het werk is. Daarom heeft de praeses van de Joodse gemeente het gat in de m/uur ook niet willen ddohitmetse- len. „Morgen hebben we een gat twee meter verderop," zegt hij schouderophalend. Al diverse ke ren is er aangifte bij de politie ge daan. Die raast dan meteen met grote auto's naar het kerkhof, gaat alles nauwkeurig opmeten en schrijft de schade in een dik boek op, compleet met stempels en handtekeningen. Maar de politie heeft het nooit de moeite waard gevonden 's nachts een wachtpost bij de achtermuur te zetten en de daders in hun kraag te grijpen. Toch weet de Poolse politie anders wel van flink optreden, getuige de tientallen doden die er vorig jaar in Danzig en Stettin zijn gevallen toen ongewapende arbeiders tegen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9